منو

انواع قیف خامه زن و ماسوره قنادی برای تزیین کیک و شیرینی

تزیین کیک و شیرینی از مهمترین مهارت های حرفه و هنر کیک و شیرینی پزی است که به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. امروزه تزیین کیک و شیرینی با ابزارهای شیرینی پزی تخصصی متنوع انجام می شود که یکی از مهمترین آنها انواع قیف خامه زن و ماسوره قنادی است.

عکس قیف خامه زن و ماسوره قنادی

راهنمای خرید قیف خامه زن و انواع ماسوره قنادی

امروزه تنوع ماسوره ها آن قدر زیاد است که می توان با تهیه آن ها و قرار دادن شان بر سر قیف، شکل های مختلفی روی کیک و شیرینی خلق کرد. شاید جالب باشد بدانید که قیف ها نیز انواع مختلف دارند که باید با توجه به نوع مصرف تان مناسب ترین نوع آن ها را انتخاب کنید.

علاوه بر این نحوه قرار دادن قیف و استفاده از آن نیز برای تزیینی زیبا بسیار اهمیت دارد. استفاده از قیف و ماسوره تنها به تزیین کیک و شیرینی ختم نمی شود. همه افراد می توانند با خلاقیت و سلیقه خودشان، در موارد بسیاری از جمله فرم دادن حلوا نیز از انواع قیف و ماسوره استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم انواع قیف های شیرینی پزی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با توجه به نیازتان مناسب ترین قیف را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

تزیین کیک و شیرین یبا قیف خامه زنی

تزئین شیزینی و کیک با استفادها از قیف خامه زنی

قیف خامه زنی چیست؟

قیف خامه زنی یا قیف قنادی (به انگلیسی piping bag) یکی از لوازم شیرینی پزی و آشپزخانه است که برای تزئین کیک، شیرینی، حلوا و غیره استفاده می شود. قیف خامه زنی همچنین برای خارج کردن خمیر شیرینی، خامه و مواد پوره ای مثل سیب زمینی به شکل و اندازه دلخواه روی سینی فر استفاده می شود.

قیف خامه زنی در واقع یک کیسه به شکل قیف است. قیف خامه زن با مواد دلخواه پر می شود و بعد از بالا با دست به آن فشار آورده می شود تا مواد از قسمت تیز قیف بیرون بیایند. قسمت تیز قیف خامه زنی باز است و می تواند با انواع ماسوره ها پر شود تا اشکال و تزئینات مختلف از قیف خارج شوند.

ماسوره چیست؟

ماسوره ها سری قیف خامه زنی هستند و از ساده ترین و در عین حال پر کاربردترین ابزارها و لوازم قنادی محسوب می شوند. می توانید خامه سفید، رنگی و شکلاتی را داخل قیف ریخته و با ماسوره ای که انتخاب کرده اید روی انواع کیک و دسر را تزیین کنید.

عکس انواع سری ماسوره استیل

غالبا ماسوره ها به وسیله یک سرپیچ مخصوص به قیف متصل می شوند که می توانید آن را به صورت جداگانه تهیه کنید. البته بسیاری از آن ها را می توان بدون استفاده از سرپیچ هم مورد استفاده قرار داد.

چگونه ماسوره را به قیف وصل کنیم؟

بسیاری از قیف ها و ماسورها به صورت آماده و سر هم وجود دارند اما برخی از آن ها نیاز به وصل کردن دارند. نحوه اتصال قیف و ماسوره آسان است. طرز اتصال قیف و ماسوره به این صورت است که ماسوره را داخل قیف میگذارید و اندازه آن را روی قیف علامت می زنید. سپس ماسوره را درآورده و قیف را به همان اندازه می برید. سپس ماسوره را داخل قیف گذاشته و با رابط قیف و ماسوره بسته و سفت می کنید.

طرز استفاده قیف قنادی

اگر از قیف خامه زنی یکبار مصرف استفاده می کنید باید نوک قیف را قبل از شروع کار قیچی کنید؛ اما باید حواستان باشد که قبل از بریدن نوک قیف حتماً ماسوره ای که می خواهید استفاده کنید را اندازه بگیرید تا ماسوره در نوک قیف کیپ شود و بیرون نیفتد.

هر وقت قیف خامه زنی را آماده پر کردن کردید، بهتر است وسط قیف را در دست بگیرید و قسمت بازش را روی دستتان تا کنید تا وقتی که با قاشق قیف را پر می کنید قسمت های اضافه قیف خامه زن مزاحم کار نشوند. تنها نیمی از قیف قنادی یا نهایتاً دو سوم آن را پرکنید.

قسمت خامه زنی کار چیزی است که به تمرین و تلاش نیاز دارد تا کاملاً قلقش دستتان بیاید و بتوانید بدون هیچ اشکالی و با سرعت خامه بزنید اما به طورکلی باید قسمت های اضافه قیف خامه زنی را بپیچید یا گره بزنید تا دستتان کاملاً در انتهای قسمتی باشد که قیف پرشده است. بعد خیلی ملایم از انتها به قیف فشار بیاورید تا مواد از ماسوره بیرون بیایند.

اگر از وسط قیف خامه زنی فشار دهید ممکن است مواد از انتهای قیف بیرون بزند پس باید انتهای قیف را خیلی محکم بپیچید. نگران نباشید اگر چند بار اول نتیجه کارتان شبیه به عکس های زیبای اینستاگرام نشده است باکمی تمرین و کنترل فشار انگشتان شما هم می توانید در خامه زدن استاد شوید.

طرز استفاده از قیف و ماسوره

طراحی انواع کیکی یزدی رنگارنگ توسط ماسوره و قیف خامه زنی

قیف را با چه زاویه ای نسبت به سطح کار نگه داریم؟

با توجه به زاویه ای که ماسوره با سطح کار دارد می توان شکل های مختلفی به وجود آورد. پس با نگه داشتن دست در زوایای مختلف می توان شکل های متنوعی ایجاد کرد

انواع قیف خامه زنی

قیف هایی که برای تزیین کیک و شیرینی و کاپ کیک استفاه می شوند، انواع و اقسام مختلفی دارند. در این مطلب قصد داریم به انواع قیف ها و کاربرد و مزیت هر کدام بپردازیم.

1 - قیف خامه زن پار چه ای

قیف های پارچه ای به راحتی بعد از هر بار مصرف قابل شست و شو می باشند و می توان بارها و بارها از آن ها استفاده کرد، بدون آن که خراب و یا پاره شوند.

معمولا از قیف های پارچه ای برای حلوا استفاده می شود اما اگر قصد دارید برای تزیین کیک و شیرینی با خامه نیز از قیف های پارچه ای استفاده کنید باید خیلی سریع بعد از ریختن خامه داخل قیف از آن استفاده کنید. چون قیف های پارچه ای خیلی سریع حرارت دست را به خامه منتقل می کنند و خامه داخل قیف آب می شود.

اما پارچه برزتنی به دلیل ضخیم بودن دیرتر حرارت را منتقل می کند پس کار کردن با آنها راحت تر است. کیفیت شان هم از پارچه معمولی بهتر است.

2 - قیف نایلونی یا پلاستیکی

این قیف ها خیلی راحت حرارت دست را منتقل می کنند ولی در عوض به دلیل یک بار مصرف بودن نیازی به شستن آنها نیست.

قیف های نایلونی به راحتی حرارت و فشار دست را به قیف و مواد داخل آن منتقل می کنند و بر خلاف جنس نازک شان، هنگام مصرف پاره نمی شوند. اما استفاده از قیف های نایلونی برای حلوا به دلیل داغ بودن و برای خمیرهای سفت مانند خمیر بامیه به دلیل پاره شدن قیف مناسب نمی باشد. معمولا از قیف های نایلونی برای خامه و سایر مواد سبک و نرم استفاده می شود.

قیف خامه زن نایلونی

استفاده از قیف خامه زنی نایلونی یک بار مصرف

از دیگر مزایای قیف های نایلونی یکبار مصرف، بهداشتی بودن آن هاست. بعد از هر بار مصرف این قیف ها نیاز به شستن آن ها نیست و باید هر قیف را بعد از ۱ بار مصرف دور انداخت.

3 - قیف استیل خامه زن یا خامه ریز پمپی

خامه زن شاید برای کسانی که مبتدی هستند به دلیل انتقال ندادن حرارت دست به خامه بد نباشداما به دلیل اینکه خیلی راحت نمی شود آنها را کنترل کرد گزینه مناسبی نمی باشد. این خامه پاش ها شکل سرنگ دارند و خامه را تزریق می کنند. این خامه پاش ها در جنس پلاستیک و استیل در بازار موجود هستند.

قیف استیل

4 - قیف خامه زن سیلیکونی

این قیف که از جنس سیلیکون ساخته شده بسیار مقاوم بوده و به راحتی قابل شست و شو می باشد. سیلیکون نوعی پلاستیک مقاوم در برابر حرارت و پاره شدگی هستند. این قیف برای تهیه بامیه، پای سیب و خمیر هایی که سخت هستند بسیار مناسب است زیرا جنس محکمی داشته و به راحتی خمیر را در خود قرار می دهد.

قیف خامه زن سیلیکونی

تصویر قیف سیلیکونی خامه زنی

5 - قیف دوجداره

این نوع قیف با داشتن دو مخزن و جنس نایلونی ضخیم بسیار مناسب برای کار باخامه میباشد. شما می توانید هم زمان رو رنگ خامه در قیف ریخته و کیک خود را تزئین کنید.

نکات مهم هنگام خرید قیف خامه زن

برای خرید قیف خامه زن باید نکاتی را مدنظر داشته باشید و براساس آن اقدام به خرید نمایید. با ما همراه باشید.

جنس قیف

معمولا بهترین جنس برای قیف خامه زن پلاستیکی است که هم کمترین اثر را بر روی خامه بگذارد و هم پایداری بسیار خوبی داشته باشد. برخی موارد مشاهده شده که از نوع فلزی هم استفاده می شود اما بر روی طعم خامه اثر منفی خواهد گذاشت.

اما نوع پارچه ای معمولی حرارت دست را سریعا انتقال می دهد که همین امر سبب می شود خامه به سرعت آب شود و حتی در برخی موارد خامه را از درزهای خود عبور می دهد. نوع یکبار مصرف نیز تنها مزیتی که دارد نیازی به شستن قیف و وسایل آن نخواهید داشت اما باز هم حرارت را سریعا انتقال می دهد.

عدم خاصیت چسبناکی

چون باید قیف خامه زن موادی مانند خامه از آن به شکلی راحت خارج شود و هیچ ماده ای را در خود نگه ندارد باید هیچ گونه خاصیت چسبندگی نداشته باشد. معمولا جنس هایی که مرغوبیت کمی دارند، مواد به سطح داخلی قیف می چسبد و هم فرم بدی هنگام خروج پیدا می کند. پس به هر میزان خاصیت چسبندگی در قیف خامه زن وجود نداشته باشد، کیفیت کاری که به شما ارائه می دهد بیشتر خواهد بود.

راهنمای خرید قیف خامه زن

عکس تزئین روی کیک توسط قیف خامه زنی یا قیف قنادی

ماسوره

قیف خامه زن در واقع محفظه ای است که خامه را در خود نگه می دارد که خود در انواع مختلفی وجود دارند اما بخشی که به این نوع قیف برای طراحی کمک می کند، ماسوره است که با تنوع در بخش سر خود قادر هست، طرح های گوناگونی را تشکیل دهد. اما نکته ای که وجود دارد هنگام خرید قیف خامه زن دقت کنید بتوانید انواع ماسوره ها را به آن متصل کنید.

راحتی کار با قیف قنادی

نکته مهم بعدی در خرید قیف خامه زن این است که فقط به زیبایی و طراحی آن دقت نکنید، بلکه حداقل یکبار به صورت آزمایشی آن را تست کنید تا مطمئن شوید در کار کردن با آن راحت هستید. حتی برخی از شرکت های تولیدی قیف خامه زن، مهلت تست فیزیکی هم برای محصول خود قائل شده اند.

پس هنگام خرید قیف خامه زن دقت داشته باشید که نکات بالا را حتما رعایت کنید چرا که بهترین وسیله ای است که از آن استفاده خواهید کرد و نبود فاکتورهای بالا، طرح نهایی کیک یا شیرینی شما را از بین خواهد برد. همچنین سعی کنید برای راحتی کار به دنبال قیف خامه زن از نوع، طراحی شده با اصول ارگونومیکی باشید.

خرید بهترین مدلهای ماسوره و قیف قنادی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت قیف خامه زن چقدر است؟
قیمت انواع قیف خامه زنی بستگی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس قیف (سیلیکون، برزنت، پلاستیک، استیل، پارچه)، وزن و ابعاد، نحوه شستشو و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع ماسوره یا قیف خامه از 15 هزار تومان تا 500 هزار تومان می باشد.
چگونه ماسوره را به قیف وصل کنیم؟
طرز اتصال قیف و ماسوره به این صورت است که ماسوره را داخل قیف میگذارید و اندازه آن را روی قیف علامت می زنید. سپس ماسوره را در آورده و قیف را به همان اندازه می برید. سپس ماسوره را داخل قیف گذاشته و با رابط قیف و ماسوره بسته و سفت می کنید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/08/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
ست قیف خامه زن سیلیکونی ایرسا مدل N30
ست قیف خامه زن سیلیکونی ایرسا مدل N30
قیف خامه زن کد 1212 مجموعه 13 عددی ماسوره
قیف خامه زن کد 1212 مجموعه 13 عددی ماسوره
قیف خامه زن سرنگی راشن مدل 44712
قیف خامه زن سرنگی راشن مدل 44712
ست قیف خامه زن سیلیکونی رجینال مدل ZM
ست قیف خامه زن سیلیکونی رجینال مدل ZM
قیف خامه زن پلاستیکی پمپی مدل X1 کد 660
قیف خامه زن پلاستیکی پمپی مدل X1 کد 660
ست قیف خامه زن مدل BWF به همراه یک عدد ماسوره
ست قیف خامه زن مدل BWF به همراه یک عدد ماسوره
قیف خامه زن یکبار مصرف مدل ویلتی بسته 100 عددی
قیف خامه زن یکبار مصرف مدل ویلتی بسته 100 عددی
قیف خامه زن پارچه شمعی مدل ch805
قیف خامه زن پارچه شمعی مدل ch805
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد