منو
نمایش محتوا

راهنمای کامل خرید باتری یو پی اس و بررسی نحوه عملکرد آن

امروزه خرید یو پی اس به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های مصرف کنندگان سیستم های کامپیوتری تبدیل شده است. خرید یوپی اس معمولا به منظور حفاظت از رایانه های شخصی، مراکز رایانه ای، سرورها، مخابراتی و صنعتی در برابر نوسانات ولتاژ برق، نویز و قطعی برق می باشد.

با توجه به این که امروزه، گستره وسیعی از اطلاعات جابه جا می شود و قطع ناگهانی تغذیه و یا افت فشار آن ممکن است به اطلاعات موجود آسیب رساند، لذا تهیه یو پی اس به عنوان راه حلی برای مقابله با مشکلات احتمالی مطرح می شود.

اما مهمترین سئوالی که برای ما مطرح می شود، خرید و انتخاب یو پی اس معتبر و با کیفیت است. بسیاری از افراد، در انتخاب و خرید یو پی اس دچار سردرگمی می شوند، در این محتوا از طوطی کالا سعی داریم تا با کمک به انتخاب و خرید یو پی اس، راه را برای مصرف کنندگان این وسیله الکترونیکی هموار کنیم.

باتری ups چیست

باتری ups چیست؟

Uninterruptible Power Supply یا به عبارت مختصر یو پی اس (UPS) دستگاه تأمین برق بدون وقفه تجهیزی است که در زمان های قطعی برق، افت یا افزایش ولتاژ، نوسانات شدید الکتریکی و نیز فاصله زمانی تا تولید برق توسط ژنراتور یا منبع تغذیه اضطراری، از وسایل، تأسیسات و تجیهزات الکترونیکی پشتیبانی کرده و برق آنها را تأمین می کند. در یو پی اس های آنلاین علاوه بر این، تجهیزات خروجی یو پی اس در برابر نوسانات برق نیز حفاظت می شوند.

واحدهای UPS مانند سه راهی هایی هستند که درون خود یک باتری بزرگ دارند. یو پی اس ها، در برابر وقفه مانند یک میان گیر عمل می کنند. آنها می توانند با توجه به اندازه UPS، در بازه زمانی چند دقیقه تا یک ساعت، از کامپیوتر و سایر تجهیزات شما محافظت کنند.

چرا یو پی اس؟

با وجود شبکه برق ضعیف، افزایش تقاضای برق، آب و هوای نامناسب، سیم کشی معیوب و دستگاه های برهم زننده پایداری شبکه متصل به برق شما، تجهیزات شما دائماً در معرض تهدید مشکلات برق قرار دارند. حتی از دست دادن مختصر توان یا افزایش لحظه ای می تواند دستگاه های شما را خراب کند، در فرآیندهای کاری و فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند و یا باعث از دست رفتن داده های ضروری کسب و کارها شود. با خرید یو پی اس (بهترین یو پی اس) شما می توانید از این اتفاقات جلوگیری نمایید.

یو پی اس ها 2 عملکرد حیاتی دارند:

 • ایجاد پشتیبان برق دهی در هنگام قطع برق از طریق باتری
 • محافظت از تجهیزات در برابر نوسانات و موجهای غیرعادی ولتاژ

ساختار باتری یو پی اس

اصول کلی کار باتری ups چیست؟

اگر بخواهیم اصول کلی کار یک سیستم ups را توضیح دهیم به این صورت است، بار در حالت معمول و عادی از ورودی AC استفاده و تغذیه می کند و همزمان با آن ورودی AC را توسط شارژر به جریان DC تبدیل می کند و این یکسوسازی باعث شارژ شدن باتری می شود. به محض اینکه ورودی AC قطع یا دچار مشکل شود، INVENTER با تبدیل ولتاژ DC باتری به برق AC ولتاژ بار را، بدون وقفه در کار تامین می کند و با این کار مانع از خاموش شدن دستگاه می شود.

انواع باتری یو پی اس ها

اگر به آن گروه از افرادی تعلق دارید که قصد خرید یو پی اس را دارند، بهتر است که قبل از خرید یو پی اس آشنایی مختصری نیز با انواع آن داشته باشید. اگرچه تمام سیستم های یو پی اس شبیه به هم نیستند اما سه نوع اساسی یو پی اس وجود دارد که احاطه به اطلاعات و عملکرد آن می تواند مشتری در خرید یوپی اس یاری نماید.

انواع مختلف باتری یو پی اس

یو پی اس offline

یو پی اس آفلاین عمدتا جهت تغذیه رایانه های شخصی بکار برده میشه. این نوع از سیستم های ups در هنگام قطع برق و یا خرابی منبع ورودی، جایگزین منبع اصلی می شوند و توان خروجی توسط اینورتر و انرژی ذخیره شده در باتری تامین میشود. درشرایط کار عادی توان از ورودی به خروجی انتقال داده میشه و اینورتر فعال نیست. به این نوع یو پی اس standby نیز گفته می شود.

نحوه عملکرد یو پی اس آفلاین

از مزایای ups آفلاین می توان به قیمت پایین و بازدهی بالای آن اشاره کرد. در این نوع از یو پی اس تاخیر زمانی مختصری تا زمان وصل شدن باتری وجود دارد (حدود 5 میلی ثانیه، بستگی به رله سوییچ دارد که عدد بزرگی است)، این تاخیر باید کوتاه باشد تا از خاموشی کامپیوتر جلوگیری نماید.

یو پی اس تعامل بین خطوط line interactive

در ups لاین اینتراکتیو، اینورتر به خروجی متصل و همواره فعال است و در عملکرد عادی وظیفه شارژ باتری ها را بر عهده دارد. هر موقع توان از بازه مجاز خارج بشه یا برق قطع شود برای اینکه توان خروجی قطع نشود اینورتر و باتری انرژی را تامین می کنند و زمان این سوییچ 2 الی 4 میلی ثانیه است.

نحوه عملکرد یو پی اس تعامل بین خطوط

معمولا جهت رگولاسیون ولتاژ در خروجی ups از ترانسفورمر استفاده می شود. در این طراحی نسبت به ups آفلاین از فیلترهای بیشتری استفاده شده به همین دلیل ناپاداری خروجی و نویز کاهش یافته ولی این اصلاح ولتاژ خیلی دقیق نیست. به همین دلیل برای شبکه های کوچک و جاهایی که مهم نیست استفاده می شوند.

یو پی اس online

این نوع یو پی اس همانند منبع اصلی برق عمل می کند. و همیشه برقی با ثبات کامل ارایه میدهد و مدام در حال شارژ باطری است. در زمان قطع برق، یو پی اس به تولید برق ادامه می دهد از طریق باطری اما دیگر باطری شارژ نمی شود. طراحی ups آنلاین به گونه ای است که ابتدا توان ac ورودی توسط رکتیفایر به dc تبدیل می شود و جهت تبدیل توان dc به ac از اینورتر استفاده می شود. به همین دلیل امکان ارتباط دو طرفه وجود ندارد.

نحوه عملکرد یو پی اس آنلاین

سرور، سیستم های تلفن و مخابراتی معمولا خرید یو پی اس آنلاین را ترجیح می دهند. اگر چه خرید یوپی اس online کمی هزینه بر است اما کمک زیادی به حفاظت اطلاعات شما می کند. امروزه بیشتر از یو پی اس های آنلاین استفاده می شود، زیرا امنیت و حفاظتی را که ایجاد می کنند قابل قبول و مطلوب است و نسبت به یو پی اس آفلاین و لاین اینتر اکتیو بیشتر می باشد. زمان سوئیچینگ تقریبا صفر است.

دلیل خرید یو پی اس چیست؟

زمانی که قصد خرید یو پی اس مناسب را دارید، بهتر است توجه کنید که اختلال برق چقدر بر تجارت شما اثر منفی خواهد داشت. با انتخاب یو پی اس مناسب است که می توانید از بروز صدمات جلوگیری کنید. اگر دستگاه های مهمی دارید که خاموش شدن آن ها برایتان غیرقابل قبول است، می توانید نسبت به خرید یو پی اس آنلاین اقدام کنید. همانطور که گفتیم این نوع یو پی اس ها همواره در حال فعالیت هستند و بهترین محافظت و پشتیبانی را ارائه می دهند.

اگر نوسانات برق و قطعی آن هزینه های چندانی برای شما نخواهد داشت و آسیب دیدن و از بین رفتن اطلاعات، یک دردسر خواهد بود تا مشکل بزرگ، می توانید نسبت به خرید یو پی اس standby یا line interactive اقدام کنید. خرید یو پی اس standby و یا line interactive می تواند بسیار مقرون به صرفه تر باشد. این نوع یو پی اس ها برای دستگاه هایی از قبیل فاکس مناسب هستند.

انواع کسب و کار ها که به UPS احتیاج دارند

 1. دیتاسنتر ها و اتاق سرور: پیاده سازی UPS مناسب دیتاسنتر ها و اتاق سرور که اطلاعات مهم و حساس بسیاری از کسب وکارها را در دل خود دارند و لازمه تامین امنیت آنها، تامین تجهیزات لازم امنیتی است که شرایط مناسبی در مواقع بحرانی قطع برق برای این سیستم ها فراهم می کند تا کمترین آسیب به آن ها وارد شده و بتوانند به روند عادی فعالیت خود ادامه دهند.
 2. تجهیزات پزشکی: با توجه به اهمیت سلامت تجهیزات پزشکی در سلامت جامعه، قطعی و نوسان برق بر این دستگاه ها، اثرات مخرب و جبران نشدنی به همراه دارد. به همین دلیل استفاده از UPS در مراکز درمانی، بسیار ضروری و مهم است.
 3. سیستم های مخابراتی: شبکه های مخابراتی، مجموعه ای از فرستنده ها، گیرنده ها و ترانزیستور سیگنال های مخابراتی هستند. با توجه به طیف گسترده کاربران سیستم های مخابراتی و تجهیزات فنی، و گستردگی و شرایط استفاده از هرکدام، استفاده از UPS امری ضروری و مهم است، تا به کمک آن ها از آسیب های ممکن جلوگیری شود و خللی در فعالیت کاربران رخ ندهد.
 4. سیستم های صنعتی: دستگاه های یو پی اس در صنایع مختلف نظیر مخابرات و ISPها، دفاتر خدمات پستی، اتاق فرمان کارخانجات و شرکت ها، بخش های مالی و اداری کارخانجات، بیمارستان ها و تجهیزات پزشکی و غیره به وفور استفاده می شوند.
 5. سیستم های بانکی: بانک ها، از تجهیزات الکترونیکی متعدد استفاده می کنند تا بتوانند با شعبه های مختلف بانکی در ارتباط باشند. برای اینکه هنگام قطعی و نوسانات برق، در تراکنش ها، سرویس دهی ها و ارتباط بانکی خللی وارد نشود، UPS از تجهیزاتی است که در هنگام اختلالات برقی و قطع آن، ضروری است و باید استفاده شود.
 6. سیستم های امنیتی: با توجه به اهمیت اتصال دایمی سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته، استفاده از UPS اهمیت ویژه ای دارد. مجرمان همواره سعی می کنند با قطع برق، سیستم امنیتی را از کار بیندازند و یو پی اس مانع از این کار می شود.
 7. مصارف خانگی: در منازل می توان از UPS های کوچک برای تامین روشنایی و تامین برق تجهیزات الکترونیکی، تلویزیون، کامپیوتر و پکیج ها و غیره استفاده کرد. همانطور که قبلا اشاره شد، قطع و وصل ناگهانی برق شهر باعث آسیب دیدن تجهیزات الکترونیکی می شود. در صورت استفاده از UPS، علاوه بر در دسترس بودن همیشگی برق، امکان آسیب دیدن تجهیزات خانگی نیز به کمترین مقدار خود می رسد.
 8. پکیج های خورشیدی: با توجه به نیاز جامعه به ذخیره و صرفه جویی در انرژی برق، نیاز به انرژی خورشیدی بیش از پیش احساس می شود. سیستم های خورشیدی خود شامل تجهیزات متفاوتی هستند که از آن جمله می توان به پنل خورشیدی و UPS یا اینورتر اشاره کرد. با استفاده از UPS در این سیستم ها، علاوه بر اطمینان از وصل بودن برق، می توان در هزینه و قیمت نیز بسیار صرفه جویی کرد.
 9. ادارات: امروزه با توجه به نیاز اساسی ادارات به کامپیوتر، چاپگر، فکس و دیگر وسایل الکترونیکی و همچنین اهمیت اطلاعات و آسیب ندیدن تجهیزات، استفاده از UPS امری کاملا طبیعی است.

نحوه استفاده از باتری تامین برق یو پی اس

پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS

1 - THD (Total Harmonic Distortion) : بارهایی که از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنند، به دلیل ایجادهارمونیک در شبکه باعث داغ شدن سیم نول و به تبعه آن باعث بروز گرما در سیستم برق می شوند . بنابراین در جاهایی که تعداد منابع تغذیه سوئیچینگ زیاد دارند بهتراست از ups استفاده گردد که THD جریان ورودی پایین مثلا 10% داشته باشد البته این را نیز نباید فراموش نمود که در جایی که ژنراتور نیز وجود دارد استفاده از UPS با THD پایین ضروری می باشد.

2 - زمان سوئیچ : فاصله زمانی بین سوئیچ از برق شهربه باتری و بالعکس ، هرچه این زمان بیشتر باشداحتمال ریست شدن کامپیوتر در لحظه سوئیج بیشتر می گردد . ( فقط On line / UPS زمان سوئیچ صفر دارد )

4 - زمان پشتیبانی : مدت زمان مورد نیاز برای پشتیبانی از باتری در زمان قطع برق شهر ، این زمان بستگی به آمپر ساعت باطری داشته و با کم و زیاد شدن آمپر ساعت باتری کم و زیاد می گردد فقط یو پی اس باید قابلیت شارژ باتری را درکمترین زمان ممکن (حدودا بین4 تا 8 ساعت) را داشته باشد در بعضی یو پی اس ها محدودیت جریان شارژ دارد.

5 - نویز شنیداری : زمانی که دستگاه روشن است ،صدای ناشی از فن یا ترانس دستگاه میزان نویزی را ایجاد میکند، استفاده از یو پی اس با کمترین نویز در ادارات و بیمارستانها و مکانهایی که نیازمند کمترین صدا می باشند ضروری می باشد.

6 - سایز و وزن : سایز و حجم دستگاه میتواند بر اساس مکان استفاده متفاوت باشد.

7 - استحکام و قابلیت اطمینان : استحکام و قابلیت اطمینان زیاد در برابر شرایط آب و هوایی و شرایط سخت و بحرانی (اضافه بارهای لحظه ای) از مهمترین پارامترهای انتخاب یو پی اس می باشد.

8 - تکنولوژی ساخت و شکل موج خروجی : چنانچه منابع تغذیه دستگاه های مورد استفاده بسیار حساس بوده و هیچگونه نویز یا اعوجایی نباید به آن وارد شود و شکل موج خروجی به صورت سینوسی کامل و بدون قطعی و بدون وابستگی به ولتاز ورودی لازم باشد، پیشنهاد میگردد از یو پی اس ONLINE استفاده شود و چنانجه ورود نویز یا تغییر شکل موج خروجی سیستم از درجه اهمیت کمتری برخوردار است، یو پی اس ها Line Interactive توصیه می شود. البته در انتخاب تکنولوزی باید به نوسانات برق شهری در منطقه نیز دقت شود (وجود افت ولتازهای شدید، قطعی های مداوم و غیره …..)

فرق بین باتری ماشین با باتری UPS

به باتری های مورد استفاده در اتومبیل ها، باتری سیلد کلسیم یا باتری استارتری می گویند. کار اصلی باتری ماشین، فراهم کردن مقدار زیادی از جریان برای زمان بسیارکم است تا قدرت لازم برای روشن شدن اتومبیل و استارت خودرو تأمین شود.

اما باتری های یو پی اس UPS که از نوع باتری های سیلداسید هستند و باتری های خورشیدی که باتری های دیپ سایکل محسوب می شوند، همواره مقدار بسیار زیادی از جریان را برای زمان طولانی و به صورت مداوم، فراهم می آورند. طول عمر بالایی دارند و متعاقبا قیمت بالاتری هم نسبت به باتری ماشین دارند.

از نظر طراحی نیز، این دو با هم بسیار متفاوت هستند. حجم الکترودها در باتری UPS زیادتر است. از این رو، زمان بیشتری برای ایجاد جریان نیاز دارد و همین موضوع باعث می شود که باتری های یو پی اس UPS بتوانند همواره مقدار ثابتی از جریان را برای دستگاه ها فراهم کنند

آیا نصب و راه اندازی و استفاده از یو پی اس سخت است؟

استفاده از دستگاه یو پی اس در اکثر موارد آسان است. شما به راحتی یو پی اس خود را به پریز دیواری وصل می کنید، وسایل خود را به پریزهای یو پی اس وصل کرده و یو پی اس را روشن می کنید. اکثر یو پی اس ها دارای ویژگی های جانبی مانند برقراری ارتباط با رایانه یا شخصی سازی تنظیمات پیش فرض (تنظیم ولتاژ و فرکانس خروجی، تنظیم صفحه نمایش و …) هستند، اما استفاده از ویژگی های اضافی اختیاری است. در موارد پیچیده تر کارشناسان فنی ما در شرکت مهرآذین بهراد پس از خرید UPS ، از مرحله نصب و راه اندازی تا مرحله پشتیبانی در خدمت شما هستند و نیازهایتان را برطرف می کنند.

راهنمای کامل خرید باتری ups

چرا خرید UPS سرمایه گذاری خوب و به صرفه ای است؟

با خرید بهترین یو پی اس و پرداخت هزینه ای به صرفه در مقایسه با هزینه ضرر و زیان خسارتها، شما می توانید از خسارتهای سنگین احتمالی شامل جلوگیری نمائید. مانند خرابی تجهیزات گران قیمت، اختلال در فرآیندهای کاری و خسارت های ناشی از آن، از دست دادن داده های با ارزش، در خطر افتادن جان انسانها در موارد حیاتی و درمانی و …

تاریخ 1400/08/20
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد