منو

کتل بل یا دمبل روسی چیست و چه فوایدی برای ورزشکار دارد؟

کتل بل ها احتمالاً نظر شما را در باشگاه ها یا فروشگاه های لوازم ورزشی به خود جلب کرده اند. در واقع، نمی توان آنها را نادیده گرفت.

دمبل و کتل بل دو نوع وسیله ورزشی است که در باشگاه های بدنسازی وجود دارد. البته شاید خیلی از افراد آشناییِ چندانی با کتل بل نداشته باشند. اما آن قدرها هم که به نظر می رسد پیچیده نیست. برای تمرین با این وسیله ورزشی، نیاز به زمان چندانی نخواهید داشت.

کتل بل چیست

عکس کتل بل یا دمبل روسی

کتل بل چیست؟

کتل بل (Kettlebell) یا دمبل روسی، یک وزنه شبیه یک توپ با دستگیره می باشد که تاریخچه آن به روسیه برمیگردد. جنس کتل بل غالبا از چدن ساخته می شوند اما اغلب با روکش هایی از جمله سرامیک، پلیمر و یا لاستیک پوشانده می شود و در تنوع بالایی از وزن برخوردار است و در سایزهای مختلف عرضه میشوند.

کتل بل ها معمولا از وزن 2 کیلوگرم شروع شده و تا 50 کیلو هم افزایش می یابد. این وزنه در ورزش های مختلفی استفاده می شود و فقط محدود به تمرینات قدرتی نیست. این ابزار ورزشی به واسطه فرم خاص خود قابلیت اجرای بسیاری از حرکات که قابل اجرا با دمبل یا هالتر نمی باشد را ممکن می سازد.

تاریخچه کتل بل

کتل بل برای اولین بار از کلیساها شروع شد. هنگامی که ناقوس کلیسا به صدا در می آمد، به علت بزرگی آن چند فرد قدرتمند باید آن را جا به جا می کردند و به دلیل سنگینی ناقوس از مدت ها قبل شروع به تمریناتی برای دست یافتن به قدرت بدنی بیشتر کردند.

این تمرینات به صورتی بود که یک زنگوله را پر از خاک می کردند و با آن تمرین می کردند. بعد از مدتی این ورزش رواج پیدا کرد و امروزه در باشگاه های ورزشی به تکرر دیده می شود. تاریخچه ی کتل با مربوط به سال ۱۷۰۴ در روسیه است افرادی که از آن استفاده میکردند به آن (gireviks) می گفتند.

کتل بل چیست

تصویر دمبل روسی در باشگاه ورزشی پرورش اندام

فواید کتل بل

تقریباً هر ورزشکاری می تواند از فواید این سبک ورزشی بهره مند شود و اصلاً هم فرقی نمی کند که در چه رشته ورزشی مشغول تمرین باشید. کند کاربا این وزنه ها تاثیرات و فواید زیادی برای استفاده عموم دارند. این فواید شامل:

 • افزایش استقامت
 • افزایش انعطاف پذیری
 • کمک به چربی سوزی
 • بهبود فرم بدنی
 • کاهش کمر درد
 • افزایش قدرتی بدنی
 • ورزش آسان و کاربردی
 • افزایش تراکم استخوان ها
 • بهبود هماهنگی و افزایش چابکی
 • تمرین بیشتر در مدت زمان کوتاه تر
 • کاهش احتمال آسیب دیدگی ورزشکاران

اندازه کتل بل

در اینجا برخی از نکات مربوط به چگونگی انتخاب اندازه مناسب کتل بل بر اساس نیازهای تمرینی شما آورده شده است. لطفا توجه داشته باشید که این امر به تمریناتی که می خواهید انجام دهید نیز بستگی دارد.

اندازه کتل بل

اندازه های مناسب برای مردان

 • کتل بل های 12 کیلوگرمی برای مردانی که تمرینات کاردیو و استقامت علاقه دارند و به انجام تمرینات قدرتی تمایلی ندارند و برای مدت زیادی تمرینات مقاومتی انجام نداده اند، بسیار مناسب هستند.
 • کتل بل های 16 کیلوگرمی نقطه شروع ایده آل برای مردانی است که اهل انجام ورزش بطور منظم هستند و برای افزایش قدرت و استقامت تمرین می کنند.
 • کتل بل های 20 کیلوگرمی برای افراد حرفه ای و با تجربه مناسب هستند.

اندازه های مناسب برای زنان

 • کتل بل های 6 کیلوگرمی یک نقطه شروع عالی برای زنانی است که به طور منظم ورزش نمی کنند یا تمایل به انجام تمرینات استقامتی سبک دارند.
 • کتل بل های 8 کیلوگرمی برای زنانی مناسب است که به طور منظم برای افزایش قدرت و مقاومت تمرین می کنند.
 • کتل بل های 12 کیلوگرمی مناسب زنانی هستند که زیاد تمرین می کنند و با تجربه هستند.

خرید انواع کتل بل

عکس تمرینات ورزشی با کتل بل روسی

نبایدهای کار با کتل بل

 • ورزشکار باید توجه کند از به کارگیری وزنه های سنگین تر از توانایی بدن خود پرهیز کند.
 • هدف شما رسیدن به اندام مطلوب است پس وزنه های اغراق آمیز را انتخاب نکنید.
 • عجول نباشید. عجله در افزایش وزن کتل بل باعث آسیب دیدگی بدن و مفاصل می شود.
 • انتخاب وزنه های خیلی سبک مانع به چالش کشیدن عضلاتتان می شود.
 • هرگز جایی ذکر نشده که کتل بل فقط برای تمرینات کاردیو است.
 • به عضلات خود فرصت دهید تا توانایی های خود را به شما نشان دهند.
 • از توانایی های خود فراتر نروید.
 • جهت آشنایی با این وسیله ورزشی و نحوه کار با آن توصیه می شود حتما با یک مربی ورزشی صبحت کنید.

باید های کار با کتل بل

 • این وسیله ورزشی نقاط ضعف و قوتتان را به شما می شناساند و در زمینه تقویت آن به شما کمک زیادی می کند.
 • برای مشاهده تاثیرآن بر انعطاف پذیری بدن نیازی به انجام تمرین های دشوار نیست؛ می توانید ساده ترین حرکات را با کتل بل مانند سویبنگ را انجام دهید و تاثیر شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.
 • باعث می شود انجام حرکات دشوار برایتان آسان شود. به نوعی حرکات چالش برانگیز را تمرینی برای گرم کردن در پیش بگیرید.
 • باعث ساده تر شدن تمرینات ورزشی شما می شود.

تفاوت کتل بل و دمبل

به نظر شما دمبل و کتل بل باهم فرق دارند؟ از بعضی جوانب، تنها تفاوت این وسایل ورزشی از لحاظ ظاهری است. اما شاید باورتان نشود که همان فرم خاص و دسته یو شکل کتل بل باعث می شود تا اثر وزنه بر روی بدنتان نسبت به دمبل متفاوت باشد.

زمانی که دمبل در دست می گیرید، مرکز نیروی گرانش در دستان شما قرار می گیرد؛ دقیقا برعکس کتل بل، در نتیجه فشاری که به بدنتان وارد می شود هم متفاوت بوده و کاملاً بستگی به شیوه در دست گرفتن و تکان دادنِ آن خواهد داشت.

نیروی تکانه در حرکاتی که با کتل بل انجام می دهید، یک نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند که باعث می شود عضلاتی که برای تعادل و کاهش سرعت استفاده می شود، بیش از دیگر عضلات درگیر شود. یکی از خوبی های تمرینات با کتل بل این است که شباهت بسیاری به نوع حرکات روزمره در زندگی دارد.

تفاوت کتل بل و دمبل

فرق بین کتل بل و دمبل معمولی در چیست

تفاوت کلی

دمبل ها برای ساخت عضلات و افزایش قدرت با استفاده از حرکات کنترل شده و آرام فوق العاده است. از طرف دیگر کتل بل برای درگیر کردن عضلات کل بدن و تمرکز بر روی استقامت بدنی، قدرت و حرکات پویا بسیار مناسب است.

تحلیل و بررسی جنس کتل بل ها

محصولات چدنی: این دسته از وزنه های با قیمت مناسب در پایین ترین رده قرار دارند و می توانند در قالب یک بسته با گستره وسیعی از اوزان مختلف ارائه شوند، معمولاً به شکل فلزی یک تکه و با قالبی واحد تولید می شوند.

وزنه های با روکش ونیل: جذابیت کتل بل، محافظت از هسته مرکزی فلز و عدم آسیب دیدگی کف از ویژگی های وزنه پوشیده با ونیل است. رنگ بندی وزنه ها برای تمایز آن ها در باشگاه از دیگر خصوصیات این مدل کالای ورزشی است.

وزنه با پوشش پلاستیکی و دسته کرومی: دسته محصولی که از جنس کروم باشد جلوه ای شیک و زیبا دارد. علاوه بر جذابیت، جنس کروم نرمی دسته های کتل بل را نیز به همراه دارد و به خاطر راحتی هنگام استفاده، دارای طرفداران زیادی است.

محصولی با پوشش یورتان: وزنه هایی که با یورتان پوشش داده می شوند گزینه خوبی برای طرفداران جدی و پر و پا قرص این کالای ورزشی هستند. محکم بودنِ لایه اطراف کتل بل باعث جذب ضربه می شود که این امر برای محصول و کف محل استفاده فوق العاده مهم است.

دمبل روسی رقابتی: این مدل از کتل بل ها بدون لحاظ کردنِ وزن، دارای اندازه و شکل استاندارد هستند. توصیه می شود افرادی که به دنبال افزایش مهارت های خود هستند تهیه وزنه های رقابتی را در اولویت قرار دهند. کتل بل های رقابتی با جنسی از فولاد به حرفه ای نیز معروف هستند.

انواع مدلهای گتل بل

عکس انواع کتل بل در جنس های مختلف

راهنمای خرید کتل بل

برای خرید وزنه کتل بل باید به چند نکته توجه کرد

 • وزن : ورزشکاران باید با توجه به جنس و وزن کتل بل هایی که با نوع تمریناتشان مناسب است وزن مناسب خود را انتخاب کنند. بدیهی است یکی از فاکتورهای مهم در قیمت کتل بل همان وزن می باشد. هر چقدر وزن بیشتر باشد قیمت نیز بیشتر خواهد بود.
 • مواد سازنده : توجه به نوع مواد به کار رفته در ساخت آن و نوع قالب گیری آن به شما کمک می کند به راحتی کتل بل مورد نظر را از لحاظ ساخت ظاهری و استحکام آن انتخاب کنید.
 • دسته : باید ورزشکار در هنگام تمرین بتواند به خوبی وزنه را کنترل کند و از دستش رها نشود. البته همان طور که قبلا اشاره شد در هنگام توجه به مواد سازنده و نوع ساخت آن باید به دسته هم توجه کرد که درز و تیزی نداشته باشد.
 • قطر دسته : بسته به نوع کتل بل دسته ها متفاوت است دسته های کتل بل رقابتی نازک تر و خوش دست تر است و در هنگام تمرین حرکات را راحتر می توان اجرا کرد. اما بعضی کتل بل ها دسته های ضخیمی دارند.
 • عرض دسته : برای اینکه ورزشکار تمرینات خوبی داشته باشد باید توجه کند که هر دو دست به راحتی با وزنه کار کند در بعضی از وزنه با افزایش وزنه دسته هم عریض تر می شود .
 • ماندگاری: جنس فولادی کتل بل ها بادوام ترین هستند اما در فضای باز اگر خیس شوند ممکن است زنگ بزند ولی در شرایطی که می خواهید در فضای بیرون تمرین کنید بهتر است کاغذ سمباده روی آن بپوشانید تا از زنگ زدگی جلوگیری کند یا نوع روکش دار آن را تهیه کنید. کتل بل های چدنی از نوع فولادی ضعیف تر هستند اما دوام دارند فقط باید مراقب بود که ضربه نخورند. نوع وینیلی و پلاستیکی از لحاظ ماندگاری خیلی مناسب نیستند و با مواد خیلی خوبی ساخته نشده اند.

خرید اینترنتی انواع بهترین مدلهای کتل بل

نتیجه گیری

کتل بل نوعی وسیله ی تمرینی با ظاهر عجیب است که مزایا و منافع زیادی دارد. این وسیله همه کاره، کاربردی، منحصر به فرد، و از لحاظ زمانی کارآمد است که می تواند تعادل، چابکی، هماهنگی و ظرفیت هوازی شما را طوری بهبود ببخشد که هیچ وسیله دیگری نمی تواند باعث این تغییرات در شما شود.

تمرین با این وسیله قطعاً یک سبک تمرینی است که باید در برنامه تمرینی شما گنجانده شود. اگر به دنبال وسیله ورزشی ای مناسب برای ورزش کردن در فضایی محدود و همچنین تناسب اندام و فرم دهی به عضلاتتان هستید، خرید کتل بل می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

بهترین کتل بل های موجود در بازار دارای دسته ای پهن، جا دستی راحت، طراحی جذاب و وزن مقاوم هستند. انتخاب بین کتل بل ها به بودجه، میزان تجربه و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه : کمربند بدنسازی چه فوایدی دارد؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت کتل بل چند است؟
قیمت انواع کتل بل یا دمبل روسی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، جنس، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت و نوع طراحی و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت کتل بل از 100 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
تفاوت کتل بل و دمبل معمولی در چیست؟
فرم خاص و دسته یو شکل کتل بل باعث می شود تا اثر وزنه بر روی بدنتان نسبت به دمبل متفاوت باشد. در دمبل مرکز نیروی گرانش در دستان شما قرار می گیرد؛ اما در کتل بل کاملا برعکس است و فشار به بدنتان وارد می شود و شباهت بسیاری به نوع حرکات روزمره در زندگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/09
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کتل بل مدل s2014 وزن 14 کیلوگرم
کتل بل مدل s2014 وزن 14 کیلوگرم
کتل بل مدل A.S وزن 4 کیلوگرم چدنی
کتل بل مدل A.S وزن 4 کیلوگرم چدنی
کتل بل مدل لاین وزن 12 کیلوگرم جنس چدن
کتل بل مدل لاین وزن 12 کیلوگرم جنس چدن
کتل بل کرین مدل متحرک وزن 2 تا 5 کیلوگرم
کتل بل کرین مدل متحرک وزن 2 تا 5 کیلوگرم
کتل بل پاورجیم وزن 20 کیلوگرم فلزی با روکش بدنه لاستیک
کتل بل پاورجیم وزن 20 کیلوگرم فلزی با روکش بدنه لاستیک
کتل بل مدل sh.p وزن 6 کیلوگرم جنس چدن
کتل بل مدل sh.p وزن 6 کیلوگرم جنس چدن
کتل بل ام دی ام وزن 6 کیلوگرم
کتل بل ام دی ام وزن 6 کیلوگرم
کتل بل وزن 10 کیلوگرم جنس پلاستیکی
کتل بل وزن 10 کیلوگرم جنس پلاستیکی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد