منو

آموزش پایین آوردن سریع تب کودک بدون دارو در منزل

تب یک علامت شایع در بیماری هاست، اما همیشه چیز بدی نیست در واقع، تب یک پاسخ معمول سیستم ایمنی کودک به ویروس یا عفونت باکتریایی است، اکثر کودکان سالم می توانند تب را به خوبی تحمل کنند و در شرایط عادی در حدود 3 تا 5 روز طول می کشد، شایع ترین علت تب در نوزادان عفونت ویروسی است در بعضی موارد، دندان در آوردن نیز ممکن است باعث افزایش اندکی دمای بدن شود.

اما برای همه والدین کسب اطلاعات کافی در زمینه تب کودک و نحوه صحیح مقابله با آن لازم و ضروری به نظر می رسد. گاهی پیش می آید که کودک در نیمه شب و یا حتی در طول روز و مکان هایی که دسترسی سریع به مراکز بهداشتی و درمانی وجود ندارد اتفاق می افتد، بنابراین والدین باید بتوانند با روش های مختلف تب کودک خود را درمان کنند.

درمان تب کودکان

آموزش درمان تب کودک و روشهای پایین آوردن تب در سریعترین زمان

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با روشهای مختلف پایین آوردن سریع تب نوزاد بدون مراجعه به پزشک آشنا کنیم و نکاتی را آموزش دهیم که چه هنگام باید حتما به پزشک مراجعه نمائید و یا حتی مواردی که نیاز به رفتن به دکتر ندارید را خدمت تان یاداوری کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

درجه حرارت و تب چند درجه برای نوزاد و کودک در هر سنی نگران کننده است؟

استفاده از دماسنج (ترمومتر) می تواند شما را از بالا بودن دمای بدن یا تب کودک تان مطمئن کند. بیشتر متخصصین اطفال بر این باورند که درجه حرارت طبیعی کودک سالم بین 36 تا 38 درجه سانتیگراد است. اگر درجه حرارت مقعدی کودک بالای 38 درجه سانتیگراد باشد، تب دارد. در صورتیکه کودک زیر 3 ماه باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

دستورالعمل های زیر ممکن است برایتان مفید باشد، دستورالعمل تب کودک در آکادمی آمریکایی اطفال (AAP):

 • نوزادان تا 3 ماهگی دمایی بالاتر از 38 درجه سانتیگراد یک مشکلی است که باعث نگرانی می شود.
 • نوزادان بین 3 تا 6 ماهگی تب بالای 38.3 درجه سانتیگراد باید توسط متخصص اطفال بررسی شود.
 • نوزادان سن 6 ماه به بالاتر درجه حرارت بیش از 39.4 درجه سانتیگراد نیاز به مشاوره فوری با یک پزشک دارد.

اگر کودک شما علائم دیگر بیماری ای مانند سرماخوردگی، سرفه، استفراغ یا اسهال را نشان داد، با پزشک خود مشورت کنید علاوه بر این، به عنوان یک پدر و مادر، همیشه به غرایزتان اعتماد کنید اگر فکر می کنید باید به پزشک مراجعه کنید، این کار را انجام دهید. در هر شرایطی، علاوه بر دارویی که پزشک تجویز می کند، می توانید این چند راهنمایی را برای کمک به کاهش تب های نوزاد خود را دنبال کنید و انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید تب سنج دیجیتالی

درمان خانگی و کاهش تب کودک و نوزاد در خانه

1 - کمپرس سرد برای کاهش تب

به محض اینکه تب در کودکتان ایجاد شد، اولین کاری که باید انجام دهید، قرار دادن یک دستمال مرطوب خیس بر روی پیشانی نوزاد است. زمانی که آب از پوستش تبخیر شد، تب کاهش پیدا می کند و درجه حرارتش به سرعت کاهش می یابد. مقداری آب سرد را کاسه ای بریزید. یک دستمال تمیز را در آب خیس کنید.

کاهش تب کودک

کمپرس آب سرد برای کاهش تب کودک در خانه

آب زیادی پارچه را بیرون بکشید، سپس پارچه مرطوب را روی پیشانی نوزاد قرار دهید هنگامی که پارچه گرم شد، آن را بردارید و دوباره انجام دهید، این کار را تا زمانی که تب از بین رود، ادامه دهید. شما همچنین می توانید از دستمال یا لیف مرطوب استفاده کنید و به مناطقی مانند : زیر بغل، پا، دست و کشاله ران کودکتان بمالید و مرطوب کنید تا دما کاهش پیدا کند.

نکته : هیچ وقت از آب خیلی سرد یا یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است دمای داخلی بدن افزایش یابد.

2 - حمام نیمه گرم و ولرم برای درمان تب

یک حمام ولرم، یک کودک را شاداب و آرام می کند و به تنظیم دمای بدنش کمک می کند. حتی به کودک شما کمک خواهد کرد که بهتر بخوابد، که برای بهبود سریع تر و بهترش مورد نیاز است، برای نوزادان کم سن تر از 6 ماه، 2 تا 3 بار در روز حمام اسفنجی خیس به اعضاع بدنش مناسب است. برای نوزادان 6 ماه تا بیشتر، چند بار در روز به طور منظم آنها را به حمامی ولرم ببرید و پس از هر حمام، بلافاصله نوزادان را لباس بپوشانید.

حمام کودک برای کاهش تب

حمام کردن کودک با آب ولرم برای کاهش تب

نکته : هرگز از آب داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخلی بدن شود.

3 - کاهش تب نوزاد با شیر مادر

برای نوزادان کوچکتر از 6 ماهه که تب دارند، شیر مادر بسیار ضروری است. شیر مادر یک تعادل عالی از مواد مغذی است که موجب تقویت سیستم ایمنی ضعیف نوزاد میشود و برای مبارزه بیماری کودک طراحی شده است، شیر مادر به سرعت و به راحتی قابل هضم است. کودک بیمار را به طور کامل هیدراته نگه می دارد، که برای بهبود سریع بسیار ضروری است.

کاهش تب کودک با شیر مادر

کاهش تب نوزاد با روش شیر دادن به کودک

سعی کنید مرتبا نوزاد خود را با شیرتان تغذیه کنید. اگر کودک شما در هنگامش تب اش از نگهداری و پرستاری شما خوشش نمی آید، شکل مراقبت و پرستاریتان را تغییر دهید. می توانید نوزاد را در حین تغذیه با شیر مادر صاف و ایستاده نگه دارید تا کودک شما در طول تغذیه راحت تر باشد. اگر کودک شما مدل شیردهیتان را پس میزند، شیرتان را بگیرید و با استفاده از یک قاشق یا بطری آن را به کودک بدهید.

4 - درمان تب کودک با مایعات

برای کودکان بیمار، مهم است که میزان مصرف مایعات را برایشان افزایش دهیم. مایعات کمک میکنند تا آنها را کمی خنک کند و خود را جایگزین مایعاتی میکنند که از طریق عرق کردن،از دست رفته اند و موجب کم آبی می شوند کم آبی بدن میتواند منجر به عوارض مختلف دیگری شود و باعث تاخیر در بهبودی شود.

به دلیل داشتن تب، نوزادان ممکن است خوردن مایعات زیاد را رد کنند. بنابراین، سعی کنید به آنها مقادیر کمی از مایعات در دفعات زیادتر بدهید. راه حل های آبرسانی خوراکی داشته باشید (هم خانگی هستند و هم به راحتی در بازار موجود است) در طول حمام ولرم برای بچه های کوچکتر از 6 ماهه برای کمک به جبران مایعات و الکترولیت ها ؛ همراه با آب و محلول آبرسانی خوراکی، میتوانید شیر سرد، آبمیوه و ماست سرد به نوزادان 6 ماه یا بیشتر بدهید.

خوردن مایعات در کودکان

خوردن مایعات فراوان در کودک باعث کاهش تب می شود

5 - کودک خود را در مکان خنک نگه دارید

هنگامی که از یک کودک بیمار مراقبت می کنید، مهم است که به طور منظم دمای اتاق را چک کنید نباید بیش از حد گرم یا خیلی سرد باشد. اتاق نوزادان را در دمای بین 70 تا 74 درجه فارنهایت نگه دارید (21.1 تا 23.3 درجه سانتیگراد).

اگر از فن استفاده میکنید، آن را در پایین ترین حالتش نگه دارید، با این حال، مطمئن باشید که کودک شما به طور مستقیم زیر فن نمی خوابد و اگر از دستگاه تهویه مطبوع استفاده میکنید، درجه را در سطح متعادل نگه دارید.

اطمینان داشته باشید،که کودک نمی لرزد و درجه حرارتش بالا نمیرود همچنین، از استفاده از بخاری ثابت اجتناب کنید، زیرا می تواند باعث گرمی زیاد کودک شما شود. نوزادان بیمار را در یک مکان خنک نگه دارید. اگر کودک خود را بیرون می برید، سعی کنید در سایه باشید

6 - لباسی راحت تن نوزاد خود کنید

بسیاری از والدین به اشتباه فرزند بیمار خود را با لایه های زیادی از لباس و پتو های زیادی می پوشانند. این چیزی است که والدین باید از انجام آن اجتناب کنند، زیرا ممکن است باعث عدم کاهش دما شود یا حتی بالاتر برود.

لباس راحتی برای کاهش دمای بدن کودک

اندازه گیری دمای بدن کودک توسط تب سنج دیجیتالی

نوزادان نمیتوانند درجه حرارت خود را به خوبی تنظیم کنند، از این رو هنگامی که در لایه های زیادی از لباس قرار می گیرند، بیش از حد گرمشان می شوند، و برای آنها کاهش دادن دما سخت تر می شود، لباس پوشاندن بیش از حد از جریان یافتن هوا و گردش هوا به بدن او، جلوگیری میکند.

یک لایه لباس سبک تن نوزاد کنید و در واقع ضروری موقع خوابیدنش یک پتوی نازک رویش بندازید همچنین، کودک خود را در یک اتاق راحت نگه دارید، که در آن درجه حرارت بیش از حد گرم و یا خیلی سرد نباشد.

7 - ماساژ پا برای درمان تب

یکی از بهترین راه های آرام کردن کودک شیرینتان، مالش کف پا نوزاد با بعضی از روغن های گرم است، صرف نظر از آرامش، خواب بهتری به آنها می دهد که برای بهبود سریع ترشان ضروری است. ماساژ پا، نیز به تنظیم دمای بدن کمک می کند.

مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش دهید، با انگشتان دستتان، انگشتان پاهایشان را به آرامی فشار دهید در پایان، تمام پاها را به خوبی ماساژ دهید این کار را فقط چند دقیقه انجام دهید، و درصورت نیاز، تکرار کنید. هنگامی که به سراغ ماساژ پا می روید، مراقب باشید که بیش از حد این کار را انجام ندهید.

کاهش دمای بدن کودک در خانه

تب سنج دیجیتالی دمای بالای بدن کودک را نشان می دهد

8 - کاهش تب نوزاد با سرکه سیب

برای کودکان 1 ساله به بالا، می توانید سرکه سیب را امتحان کنید چون سرکه سیب، کمک می کند تا گرما از بدن خارج شود، و می تواند دمای بدن بالا را کاهش دهد، برای این کار ¼ فنجان سرکه سیب خالص را در یک کاسه بزرگ از آب آشامیدنی اضافه کنید یک پارچه را در آن خیس کنید و سپس مایع اضافی اش را پاک کنید.

از این پارچه مرطوب برای حمام اسفنجی به کودکتان استفاده کنید 2 تا 3 بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که تب کاهش یابد.

9 - ریحان برای کاهش تب

برای پایین آوردن تب، برای نوزادانی که بیش از 1 سال دارند، ریحان بسیار مناسب است این گیاه می تواند به کاهش گرما در بدن کمک کند. به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و تقویت کننده ایمنی کار می کند. چند برگ ریحان را در 2 لیوان آب بجوشانید تا محلول به نصف کاهش یابد.

کمی شکر اضافه کنید و چند بار در روز کمی از آن را به کوچولوی خود بدهید. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است تا برگ های ریحان را بجود، به او در فواصل معین تعدادی از برگ های کاملا شسته ریحان بدهید.

10 - نظارت بر دمای بدن

یکی دیگر از کارهای مهم در زمانی که کودک شما تب دارد،این است که، به طور منظم دمای بدن او را کنترل کنید. به دستان خود به عنوان وسیله ای برای ارزیابی درجه حرارت کودک، اعتماد نکنید در عوض، می توانید راه های مختلفی برای تعیین درجه حرارت نوزادان خود استفاده کنید:

 • روش مقعدی (توسط مقعد)
 • روش دهانی (توسط دهان)
 • روش زیر بغل (توسط زیر بغل)
 • روش پرده صماخ (توسط گوش)

دمای بدن کودک

گردفتن دمای بدن کودک از روش زیر بغل

به طور منظم دمای نوزادان خود را یادداشت کنید و آن را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. این کار به پزشک کمک خواهد کرد که تغییراتی را که در طول روزها اتفاق افتاده را بدانند و بهتر ارزیابی کند.

اگر تب دفاعی در مقابل عفونت است چرا باید آنرا پایین آورد؟

از آنجا که تب قسمتی از واکنش دفاعی بدن به باکتری ها و ویروس هاست بعضی محققین معتقدند که دفاع بدن در مقابل عفونت ها، وقتی درجه حرارت بدن بالا باشد مؤثرتر است. از سوی دیگر، اگر درجه حرارت بدن خیلی بالا باشد کودک بخوبی غذا نمی خورد، مایعات نمی نوشد و نمی خوابد و این مسایل باعث می شود دیرتر بهبود یابد.

یک راه حل این است که با نظر پزشک به کودک استامینوفن یا ایبوپروفن کودکان بدهیم. (توجه داشته باشید که ایبوپروفن در کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.) هر دو این داروها به پایین آوردن تب کمک می کنند بدون آنکه بر دفاع بدن در مقابل عفونت اختلالی ایجاد کنند.

با پایین آمدن تب، حال کودک بهتر شده و مایعات بیشتری می نوشد و همین مسئله بهبود را تسریع می کند. توجه داشته باشید که قبل از دادن هر دارویی به کودک با پزشک مشورت کنید.

چرا تب کودک با وجود دادن تب بر پایین نمی آید؟

اگر تب 30 تا 45 دقیقه بعد از مصرف دارو ادامه یافت برای اطمینان از کافی بودن دارو، دوز دارو و پیمانه ای را که با آن دارو را به کودک داده اید کنترل کنید. در صورتیکه میزان داروی داده شده کافی باشد ممکن است بدن کودک به دارو جواب نداده است. اگر استامینوفن ظرف یک ساعت تب را پایین نیاورد، برای استفاده از داروی دیگر با پزشک مشورت کنید.

چرا تب کودک بعد از پایین آمدن دوباره بر می گردد؟

تا زمانی که عفونت برطرف نشود کودک تب می کند و این مسئله ممکن است 2 تا 3 روز طول بکشد. بعضی عفونت ها نظیر آنفولانزا، ممکن است 5 تا 7 روز طول بکشد. اگر کودک آنتی بیوتیک می گیرد ممکن است 48 ساعت طول بکشد تا تب پایین بیاید. داروهای تب بر درجه حرارت بدن را موقتاً پایین می آوردن ولی تأثیری بر عفونت ندارند.

چه زمانی باید برای تب کودک به پزشک مراجعه کرد؟

 • درجه حرارت مقعدی بالای 38 درجه سانتیگراد در کودک کمتر از سه ماه
 • درجه حرارت مقعدی بالای 38.3 درجه سانتیگراد در کودک سه ماهه و بالاتر
 • تب در نوزادان کمتر از ۳ ماه. زیرا ممکن است تب پاسخ نوزاد به یک بیماری جدی باشد.
 • تب بیشتر از ۵ روز طول بکشد. در این صورت باید علت بروز تب بررسی شود.
 • تب بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.
 • به کمک روش های متداول نتوان تب را کاهش داد.
 • کودک رفتار طبیعی و فعالیت همیشگی خود را نداشته باشد.
 • کودک به اندازه کافی مایعات مصرف نکند. نوزادانی که کمتر از ۴ پوشک در شبانه روز ادرار می کنند یا کودکان بزرگتر که فاصله بین ادرار آن ها بیشتر از ۸ تا ۱۲ ساعت باشد، ممکن است به شدت دچار کم آبی باشند.
 • پس از واکسیناسیون تب کودک بالاتر از ۳۸.۹ درجه سانتیگراد باشد یا تب بیشتر از ۴۸ ساعت طول بکشد.

همچنین جهت آموزش نحوه اندازه گیری تب می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (آموزش نحوه اندازه گیری تب کودکان) را مشاهده فرمائید.

کاهش دمای بدن کودک در منزل

اندازه گیری دمای بدن کودک توسط تب سنج شیشه ای جبوه ای

حرف آخر

تب یک واکنش طبیعی بدن در مقابل عفونت ها و عوامل بیماری زای وارد شده به بدن است. این مسئله نشان می دهد که سلول های ایمنی بدن در حال مبارزه هستند. تب خفیف معمولا نگران کننده نیست و نه تنها ضرری ندارد، بلکه خبر خوبی از مبارزه بدن با عامل بیماری زا می دهد.

اما در صورتی که تب به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد برسد، تشدید شود و یا برای چند روز باقی بماند، لازم است که در مورد آن با پزشک مشورت کنید. پزشک با بررس وضعیت بیمار تصمیم می گیرد که چه اقدامات درمانی برای رفع آن انجام شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
برای کاهش تب کودک چه روش هایی وجود دارد؟
از روشهای خانگی کاهش تب کودک در خانه می توان به موارد زیر اشاره کرد : کمپرس سرد برای کاهش تب، حمام نیمه گرم و ولرم، کاهش تب نوزاد با شیر مادر، خوردن مایعات زیاد، کودک خود را در مکان خنک نگه دارید، لباسی راحت تن نوزاد خود کنید، ماساژ پا برای درمان تب، کاهش تب نوزاد تب با سرکه سیب، ریحان برای کاهش تب
چه زمانی تب کودک خطرناک است؟
در موارد زیر تب کودک خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کنید: درجه حرارت مقعدی بالای 38 درجه سانتیگراد، تب بیشتر از ۵ روز طول بکشد، تب بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد باشد، به کمک روش های متداول نتوان تب را کاهش داد، کودک رفتار طبیعی و فعالیت همیشگی خود را نداشته باشد، پس از واکسیناسیون تب کودک بالاتر از ۳۸.۹ درجه سانتیگراد باشد یا تب بیشتر از ۴۸ ساعت طول بکشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/24
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دماسنج دیجیتال بی ول دقت سنجش ۰.۱ درجه مدل WT-03
دماسنج دیجیتال بی ول دقت سنجش ۰.۱ درجه مدل WT-03
تب سنج دیجیتال امرن دقت ۰.۱ مدل Eco Basic MC-246
تب سنج دیجیتال امرن دقت ۰.۱ مدل Eco Basic MC-246
تب سنج دیجیتالی تماسی مدلایف دقت ۰.۰۱ سانتی گراد مدل T28
تب سنج دیجیتالی تماسی مدلایف دقت ۰.۰۱ سانتی گراد مدل T28
تب سنج دیجیتال رزمکس اندازه گیری دما در ۶۰ ثانیه مدل TG100
تب سنج دیجیتال رزمکس اندازه گیری دما در ۶۰ ثانیه مدل TG100
تب سنج کودک چیکو مدل C6930
تب سنج کودک چیکو مدل C6930
تب سنج کودک بی ول مدل WT-04 standard
تب سنج کودک بی ول مدل WT-04 standard
تب سنج دیجیتال کودک مدل 099
تب سنج دیجیتال کودک مدل 099
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد