منو

پیچ گوشتی بادی چیست و چه مزایایی نسبت به سایر مدلها دارد؟

پیچ گوشتی، دارای سه مدل برقی، شارژی و بادی است. استفاده از پیچ گوشتی بادی، رایج تر از دو نوع دیگر است. در گذشته از این پیچ گوشتی، فقط در کارگاه های و کارخانه ها استفاده می شد، اما حالا پای آن ها به بسیاری از خانه ها هم باز شده است. به همین دلیل، تصمیم دارم در این مقاله از طوطی کالا همه نکات کاربردی مربوط به پیچ گوشتی های بادی را برای شما شرح دهم.

پیچ گوشتی بادی

راهنمای خرید پیچ گوشتی بادی

پیچ گوشتی بادی چیست؟

پیچ گوشتی بادی یا همان پیچ بازکن بادی، یکی از انواع ابزارهای بادی است که با هوای فشرده ای که از طریق پمپ هوا دریافت می کند، کار می کند. پیچ گوشتی بادی این امکان را فراهم می کند تا شما بتوانید تعداد زیادی پیچ را در زمان کوتاه تری ببندید. به همین دلیل از این ابزار بادی در خط مونتاژ بسیار استفاده می شود.

پیچ گوشتی بادی با استفاده از خاصیت گشتاوری و اهرمی برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود. یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از پیچ بازکن بادی، جلوگیری از آسیب رسیدن و فشار زیاد به دست و ساعد است. از پیچ بازکن های بادی برای انجام کارهای گوناگونی مانند کابینت سازی، نجاری و ... استفاده می شود.

با استفاده از پیچ گوشتی های بادی می توان در وقت صرفه جویی کرد و در عین حال کمتر خستگی کار را احساس کرد. به طور کلی ابزار آلات بادی از جمله ابزارهای رایج و مورد استفاده در صنایع مختلف هستند که مزایای فراوانی دارند.

پیچ گوشتی بادی، به کمک یک شلنگ مخصوص به یک کمپرسور هوا، متصل می شود. ممکن است فکر کنید، کمپرسورهای هوا بسیار بزرگ هستند، اما برای پیچ گوشتی بادی، یک کمپرسور قابل حمل هم کافیست اما این کاملاً به میزان استفاده شما و نوع پیچ گوشتی بستگی دارد.

انواع پیچ گوشتی بادی

پیچگوشتی بادی ها دارای دو نوع هستند: 1 - پیچ بند بادی مستقیم 2 - پیچ گوشتی بادی تفنگی

هر کدام از این پیچ گوشتی ها در صنایع مختلف بسیار کاربردی بوده و هر کدام از آن ها دارای انواع مختلف با قدرت و طراحی های متفاوت می باشند. برای مثال در پیچ گوشتی بادی های مستقیم مدل های سر کج و گلو بلند برای دسترسی بهتر به اکثر نقاط موجود می باشند.

پیچ بند بادی مستقیم

این مدل از پیچ گوشتی ها به دلیل طراحی مستقیمی که دارند معمولا برای باز و بسته کردن پیچ در خطوط تولید و مونتاژ کاربرد فراوانی دارند. زیرا این مدل از پیچ گوشتی های بادی به دلیل طراحی صاف و مستقیم قابلیت نفوذ به نقاط کور و تنگ را دارند و از طرفی می توان به وسیله بالانسر ها این پیچ گوشتی ها را در حالت معلق نگه داشت و با آن کار کرد که این مزیتی بزرگ در صنایع مختلف به خصوص مونتاژ کاری می باشد.

عکس پیچ گوشتی بادی مستقیم

عکس پیچ گوشتی بادی مستقیم هیوندای

پیچ گوشتی بادی تفنگی

این مدل از پیچ بند های بادی همانطور که از نامش مشخص است به صورت تفنگی طراحی شده اند و کاربر در هنگام استفاده از این دستگاه تسلط بسیاری در باز و بسته کردن انواع پیچ ها دارد. پیچگوشتی بادی های تفنگی در ابعاد، قدرت و انواع مختلف تولید می شوند و قابلیت نصب انواع سری ها برای باز و بسته کردن تمامی مدل های پیچ را دارند.

پیچ گوشتی بادی تفنگی رونیکس

عکس پیچ گوشتی بادی تفنگی برند رونیکس

مزایای استفاده از پیچ گوشتی بادی

بی نیاز بودن پیچ گوشتی بادی به باتری

 • این دستگاه، بر خلاف پیچ گوشتی های شارژی نیازی به شارژ مجدد ندارد و به صورت یکنواخت، تا زمانی که برق در دسترس باشد، کار می کند.
 • در پیچ گوشتیهای شارژی ممکن است باتری آن پس از مدتی خراب شود، اما احتمال خراب شدن پیچ گوشتی های بادی، بسیار کم است. همچینین، باتری های این دستگاه از قیمت زیادی برخوردارند.
 • با پیچ گوشتی های شارژی، ناچار هستیم تا هر چند مدت یک بار آن را شارژ کنیم و این باعث هدر رفتن زمان می شود.

شرایط نگهداری آسان پیچ گوشتی های بادی

 • نگهداری این دستگاه بسیار آسان بوده و فقط کافیست هر چند مدت یک یا دو قطره روغن در محل اتصال لوله هوا به دستگاه اضافه کنیم.
 • پیچ گوشتی بادی، استهلاک کمی دارد؛ به بیانی دیگر، دیرتر خراب می شود یا نیاز به تعمیر دارد.

راهنمای خرید پیچ گوشتی بادی

دامنه زیاد گشتاور پیچ گوشتی بادی و تنظیم آن

 • پیچ گوشتی های بادی، گشتاور بالایی دارند و می توانند فشارهای زیاد را تحمل کنند و در محیط های مختلف کار کنند.
 • قابلیت تنظیم گشتاور را دارند.
 • پیچ گوشتی های بادی، انواع و اقسام زیادی دارند و تقریباً برای هر کاربردی، مناسب هستند.

قابلیت استفاده راحت پیچ گوشتی های بادی در کارگاه ها

 • در کارگاه ها یا کارخانه ها پیچ گوشتی های بادی، به کمک فنر، از یک سری خطوط هوایی آویزان شده اند. کارگران برای استفاده از آن فقط کافیست آن را در دست گرفته و دکمه ای کع در کنار بدنه پیچ گوشتی تعبیه شده است را فشار دهند. با این کار، لوله یا سیم ها در بین پاهای کارگران، پیچیده نمی شود و علاوه بر نظم بیشتر کارگاه، باعث جلوگیری از خراب شدن سیم ها و لوله های دستگاه کمپرسور می شود. به محض اینکه کاربر، این وسیله را رها می کند، پیچ گوشتی بادی به جای اول خود برگشته و بین زمین و هوا معلق می ماند.
 • وزن کمتر پیچ گوشتی های بادی نسبت به انواع دیگر آن
 • پیچ گوشتی های بادی، نسبت به انواع دیگر، وزن کمتری دارند. منظور از وزن پیچ گوشتی، وزن آن همراه با کمپرسور نیست؛ زیرا کمپرسور معمولاً روی زمین و جای دیگر قرار می گیرد. وزن دستگاه پیچ گوشتی بادی، حتی با احتساب وزن لوله باد، کمتر از پیچ گوشتی های دیگر است و به همین دلیل کار با آن راحت تر است.
 • وزن کمتر این دستگاه، باعث خستگی کمتر کاربر می شود.


پیچ گوشتی بادی

بخش های مختلف پیچ گوشتی بادی مستقیم

نحوه نگهداری از پیچ بازکن یا پیچ گوشتی بادی

به طور کلی ابزار آلات بادی همواره باید عاری از رطوبت، گرد و خاک و دور از گرما و تابش مستقیم خورشید نگهداری شوند. رطوبت می تواند باعث آسیب دیدگی و زنگ زدن قطعات داخلی ابزار شود و از عمر ابزار بکاهد.

هوای ارسال شده از کمپروسور همیشه دارای مقداری رطوبت است که این رطوبت بزرگترین دشمن ابزار بادی است. فیلتر رطوبت در این نوع ابزارهای از انتقال آب و رطوبت با هوا به درون ابزار جلوگیری می کند. پس جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت به این دستگاه ها باید همواره مخزن فیلتر رطوبت را تخلیه کنید. گرد و غبار با ایجاد خلل در حرکت قطعات مکانیکی از راندمان دستگاه کم می کند.

گرما و تابش خورشید به ابزار باعث روان شدن روغن می شود که موجب خروج روغن از لابه لای قطعات ابزار شده و حرکت قطعات مکانیکی ابزار بدون روان کننده باعث ایجاد آسیب های جدی به ابزار خواهد شد. برای نگهداری درست ابزارهای بادی بهتر است به روغن تزریق شده از قسمت واحد مراقبت اکتفا نکنید و همیشه قبل از شروع به کار، چند قطره روغن از محل ورود هوای فشرده به داخل دستگاه بریزید.

با وجود آنکه رطوبت برای تمامی ابزار آلات بادی مخرب است اما روغن کاری باعث افزایش عمر ابزار شما می شود. البته تعداد کمی از ابزارهای بادی هم هستند که بدون روغن و به اصطلاح Oil Free کار می کنند. پیچ بازکن بادی یا همان پیچ گوشتی بادی نیاز به یک سرویس معمولی در دوره های زمانی مشخص و پس از کارکردهای طولانی دارد.

انواع پیچ گوشتی بادی

سخن آخر

اگر صاحب یک کار گاه هستید، اگر کابینت سازی شغل شما است، اگر در شغلتان نیاز دارد تا قطعات پلاستیکی، چوبی یا فلزی را به هم پیچ کنید، باید یک پیچ گوشتی بادی تهیه کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت پیچ گوشتی بادی چند است؟
قیمت انواع پیچ گوشتی بادی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس بدنه، ابعاد و وزن، بازه سرعت گردش آزاد، سری پیچ گوشتی و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت پیچ گوشتی بادی از 1 میلیون تومان تا 17 میلیون تومان می باشد.
منظور از پیچ گوشتی بادی مستقیم چیست؟
این مدل از پیچ گوشتی های بادی به دلیل طراحی مستقیمی که دارند معمولا برای باز و بسته کردن پیچ در خطوط تولید و مونتاژ کاربرد فراوانی دارند. زیرا قابلیت نفوذ به نقاط کور و تنگ را دارند و از طرفی می توان به وسیله بالانسر ها این پیچ گوشتی ها را در حالت معلق نگه داشت و با آن کار کرد.
بهترین برندهای پیچ گوشتی بادی کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده پیچ گوشتی بادی می توان به برند های رونیکس، هیوندای، سوماک، بوش، ایکس کورت، وسل، جنیوس تولز، تیوا، یاما، ایرباس، جاتکس و سنتک اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/11
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پیچ گوشتی بادی اطلس کاپکو کد LUM14
پیچ گوشتی بادی اطلس کاپکو کد LUM14
پیچ گوشتی بادی فرانسوی دسوتر کد Des-001
پیچ گوشتی بادی فرانسوی دسوتر کد Des-001
پیچ گوشتی بادی وسل مدل GT-H5R
پیچ گوشتی بادی وسل مدل GT-H5R
پیچ گوشتی بادی رونیکس کد 2514
پیچ گوشتی بادی رونیکس کد 2514
پیچ گوشتی بادی هیوندای مدل تفنگی 1418
پیچ گوشتی بادی هیوندای مدل تفنگی 1418
پیچ گوشتی بادی هیوندای مدل HA1316-SD
پیچ گوشتی بادی هیوندای مدل HA1316-SD
پیچ گوشتی بادی جنیوس تولز مدل 21300
پیچ گوشتی بادی جنیوس تولز مدل 21300
پیچ گوشتی بادی مستقیم تیوا مدل 10500
پیچ گوشتی بادی مستقیم تیوا مدل 10500
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد