منو

پوشک سگ چیست و چه زمان هایی استفاده می شود؟

اگر شما هم صاحب یک سگ خانگی هستید و یا می خواهید یک سگ بیاورید، شاید اولین فکری که ممکن است برای پیشگیری از دستشویی کردن سگ در خانه برسد، پوشک کردن اوست. اما آیا به نظر شما پوشک کردن سگ ایده درستی است؟ چه زمانی باید سگ را پوشک کرد؟

در ادامه تصمیم گرفتیم تا جواب این سوالات را بدهیم و بیشتر راجع به انواع پوشک برای توله سگ، سگ ماده و سگ های نر صحبت کنیم تا مزایا و معایب پوشک کردن سگ را تشخیص دهید و بتوانید بهترین تصمیم را برای سگ دلبندتان بگیرید. پس تا انتهای این مطالب، همراه ما باشید.

راهنمای خرید پوشاک سگ

راهنمای خرید پوشک سگ

پوشک سگ چیه؟

پوشک سگ نوعی کاور پوشیدنی است که مثل پوشک بچه پوشیده میشود و قدرت جذب مایعات و ترشحات را دارد، بنابراین سگ هروقت که نیاز داشته باشد می تواند بدون کثیف کردن محیط، ادرار یا مدفوع بکند.

پوشک سگ نیز انواع مختلفی داشته و در سایزهای مختلفی وجود دارد. در واقع، هرکدام از پوشک های سگ متناسب با نژاد و بدن آن ها طراحی شده است تا آن ها در آن احساس راحتی بیشتری داشته باشند. در ادامه شما را بیشتر با آنها آشنا خواهیم کرد.

البته لازم به ذکر است که استفاده از پوشک سگ نباید دائمی باشد. در واقع شما از این وسیله برای مدت زمان محدود و موقت استفاده خواهید کرد.

انواع پوشک سگ از نظر نحوه مصرف

این محصول انواع مختلفی دارد. بعضی از پوشک ها برای سگ نر و بعضی دیگر برای سگ ماده مناسب تر ند. در مجموع پوشک ها به دو دسته بندی اصلی تقسیم می شوند:

 • پوشک های قابل شست وشو
 • پوشک های یک بار مصرف

پوشک قابل شستشو سگ

پوشک های قابل شستشو، قیمت بیشتری به نسبت پوشک های ساده دارند که البته صرفه اقتصادی آنها به طور کلی بیشتر خواهد بود. بعد از هر بار کثیف شدن باید آنها را بشویید ولی از نظر حفظ محیط زیست، گزینه بهتری هستند. چون آن را بارها می توانید استفاده کنید.

عموما پارچه های خوب و ضد حساسیت برای این نوع پوشک سگ به کار گرفته می شوند. این پوشک گزینه خوبی برای سگ هایی است که مدام به پوشک نیاز دارند، مثل نظیر سگ های مسن.

پوشک سگ یکبار مصرف

اما اگر شست وشوی پوشک را دوست ندارید می توانید از پوشک های یک بار مصرف استفاده کنید. همانطور که از نام آن مشخص است، این پوشک تنها یک بار استفاده شده و پس از آن دور انداخته می شود. این پوشک همانند دیگر انواع دارای یک لایه بیرونی ضد آب و یک آستر جاذب است.

پوشک سگ یکبار مصرف

پوشک سگ یکبارمصرف

استفاده از آن آسان بوده و نیازی به تمیز کردن ندارد. استفاده از پوشک یک بار مصرف هزینه بر است، چرا که هر چند ساعت یک بار باید پوشک سگ را عوض کنید. پوشک سگ یک بارمصرف بعد از هر بار استفاده باید دور انداخته شوند در نتیجه از نظر حفظ محیط زیست گزینه مناسبی به نظر نمی رسد.

قیمت اولیه آنها کمتر از پوشک قابل شست وشو است ولی به مرور زمان چون مرتب باید خریداری شود، هزینه آن در مجموع از مدل قابل شست وشو هم بیشتر می شود.

انواع پوشک سگ از نظر شکل ظاهری

پوشک با بند شکمی

این پوشک ها اغلب برای سگ های نر استفاده میشوند و بندهایی دارند که دور کمر سگ و اندام تناسلی اش بسته میشود. اگه سگ نرتان دچار بی اختیاری ادرار جزئی شده و هنوز در مراحل ابتدایی این مشکل سلامتی است استفاده از این نوع پوشک می تواند بهترین گزینه باشد.

عکس پوشک سگ نر

عکس پوشک سگ شکمی یا پوشک سگ نر

پوشک کامل

برای توله سگ ها و سگ هایی که قابلیت کنترل ادرار و همینطور مدفوعشون را ندارند استفاده از پوشک کامل توصیه میشود. این پوشک ها درست مثل پوشک و مای بیبی سگ هستند با این تفاوت که یک سوراخ کوچک برای عبور دم سگ دارند.
این نوع پوشک به طور کامل نواحی کمر به پایین سگ رد می پوشاند و تا چندین ساعت می تواند از نشت رطوبت و آلودگی به بیرون جلوگیری کند.

پوشک سگ کامل یا پوشک سگ ماده

عکس پوشک سگ کامل یا پوشک سگ ماده

استفاده از پوشک کامل برای سگ های آرام و مودب مناسبتر است؛ چون سگ های شیطون و بازیگوش نمی توانند پوشیدن این پوشک را تحمل کنند و سعی می کنند درش بیاورند.

پوشک تسمه ای یا قلاده ای

اگه سگتان خیلی پرجنب و جوش است و انقدر تکان می خورد که امکان نشت رطوبت و آلودگی به بیرون از پوشک های بالا وجود دارد، یا اگه سگتان داخل پوشک کامل راحت نیست و همش سعی می کند درش بیاورد می توانید پوشک تسمه ای یا قلاده ای را هم امتحان کنید.

این نوع پوشک بندهایی دارد که دور گردن یا سینه سگ محکم بسته می شود و از تکان خوردن، در آمدن و نشت آلودگی جلوگیری میکند.

پوشک سگ قلاده ای

عکس سگ با پوشک قلاده ای

دلایل استفاده از پوشک برای سگ

برای سگ هایی که مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند

بی اختیاری ادرار در سگ ها ممکن است علل مختلفی داشته باشد؛ از دیابت، ضعیف شدن عضله اسفنکتر ادراری، عفونت دستگاه ادراری گرفته تا افزایش سن سگ و کهن سالی و دیگر بیماری های مرتبط با مثانه. با این حال بررسی دقیق بر عهده دامپزشک است و با توجه به شرایط بیماری، عمل جراحی یا درمان دارویی توصیه خواهد شد. تا درمان کامل بهتر است برای کنترل وضعیت از پوشک سگ استفاده کنید، اما چنانچه اوضاع با درمان بهبود پیدا نکند، مجبور هستید به صورت روزانه از این روش استفاده کنید.

سگ های سالمند

با افزایش طول عمر سگ، کنترل مثانه برای او سخت تر می شود. از این رو و در جهت مراقبت از سگ، استفاده از پوشک توصیه می شود. سگ ها با مسن تر شدن به مشکلات فیزیکی یا ذهنی دچار می شوند. این مشکلات، بی اختیاری ادرار یا مدفوع را به دنبال خواهد داشت

سگ های بیمار

سگهایی که دچار اختلالات شناختی، زوال عقل یا فلج اندامی هستند، مکان دستشویی خود را فراموش می کنند و رسیدن به آن مکان در اغلب اوقات برایشان دشوار خواهد بود. در چنین شرایطی پوشک سگ، حیوان خانگی شما را به طرز قابل توجهی راحت خواهد کرد.

عکس پوشک سگ

عکس پوشک سگ ماده

وقتی سگ جدیدی را به سرپرستی پذیرفته اید

پت جدیدی که سن کمی دارد و تا کنون تحت آموزش قرار نگرفته است، تا زمانی که به درک درستی از مکانی که برای دستشویی رفتن او انتخاب کرده اید برسد، ممکن است به پوشک احتیاج داشته باشد.

برای اینکه در فصل گرما خانه ای تمیزتر داشته باشید

سگ های ماده عادت دارند در فصول گرم سال، مدام محل ادرار خود را بلیسند. اگر این رفتار پت خود را نمی پسندید و دوست دارید خانه ای تمیزتر داشته باشید، استفاده از پوشک، یک راه حل مناسب است.

پریود شدن سگ

سگ های ماده عقیم نشده هر چند وقت یک بار پریود می شوند. پریودی سگ با ترشحاتی همراه است. برای آنکه طی این دوره محل زندگی کثیف نشود و یا سگ شروع به لیسیدن خود نکند، استفاده از پوشک برای سگ توصیه می شود.

تعیین سایز مناسب برای پوشک سگ

همان طور که هنگام خرید لباس سگ به نژاد و نوع آن توجه می کنیم، انتخاب دقیق و درست پوشک نیز بر اساس آناتومی بدنی و ابعاد سگ انجام می شود. در واقع، شما باید سایز دقیق و مناسب سگ خود را محاسبه، سپس متناسب با آن پوشک مناسب و مورد نظر خود را تهیه کنید. در این بخش به شما آموزش می دهیم چگونه ابعاد بدن سگ خود را اندازه گیری کنید و پوشک مناسب برای آن ها را انتخاب کنید.

به طورکلی، پوشک سگ ها انواع مختلفی دارد. در واقع، از نظر سایز به دسته های خیلی کوچک (x-small)، کوچک (Small)، متوسط (Medium)، بزرگ (Large) و خیلی بزرگ (X-Large) تقسیم می شوند.

جدول سایز بندی پوشک سگ

جدول سایز بندی پوشک سگ ها

 • برای سگ هایی که دور کمر آن ها ۲۲ الی ۳۸ سانتی متر است؛ از مدل سایز کوچک استفاده می کنند.
 • این در حالی است که برای انتخاب پوشک توله سگ که دور کمر آن حدوداً ۱۰ الی ۲۵ است از سایز خیلی کوچک بهره می برند.
 • سگ هایی مثل بیگل یا پودل دور کمری حدود ۳۵ الی ۵۰ سانتی متر دارند. برای چنین مدل هایی از پوشک های با سایز متوسط استفاده می شود.
 • سگ هایی هم چون بولداگ بردر یا کولی از پوشک با سایز بزرگ استفاده می کنند؛ چراکه دور کمر آن ها چیزی حدود ۴۸ الی ۶۸ سانتی متر است.
 • برای سگ هایی مثل دوبرمن و ژرمن شپرد که سگ های بزرگ تری هستند و دور کمر آن ها ۶۶ تا ۸۸ سانتی متر است، معمولاً از پوشک با سایز خیلی بزرگ استفاده می شود.

پوشیدن طولانی پوشک سگ چه عوارضی داره؟

سگ ها در طبیعت عادت و نیازی به پوشیدن هرنوع لباسی ندارند و استفاده از پوشک هم خیلی با طبیعت شان سازگار نیست. به همین دلیل است که فقط باید در مواقع ضرورت (بیماری و ...) از پوشک استفاده شود و تا حد امکان از پوشک استفاده نکرد.

پوشیدن طولانی مدت پوشک می تواند مشکلات سلامتی و عوارض متعددی برای سگ داشته باشد. خارش و تحریک پوست و درد یکی از اولین عوارض پوشیدن پوشک است.

در صورتی که ساعات طولانی پوشک را عوض نکنید و سگ مدتها مجبور به تحمل پوشک کثیف و آلوده بشود، مشکلات بیشتری مثل سوختگی، خارش شدید و التهاب پوستی و حتی عفونت های باکتریایی هم می تواند سلامت سگتان رو تهدید کند و باعث درد و ناراحتی در سگ شود.

مای بیبی سگ

عکس مای بیبی سگ یا پوشک سگ کوچک

اما اگه سگتان شرایطی دارد که همیشه مجبور به پوشیدن پوشک است (مثل بیماری و بی اختیاری ادرار) برای جلوگیری و کاهش این عوارض نکات زیر رو در نظر داشته باشید:

 • مطمئن شوید پوشکی که برایش می خرید نرم و لطیف است و قابلیت جذب رطوبت بالایی دارد.
 • نواحی کشی پوشک (مخصوصا در پوشک کامل و شورت سگ) نباید بیش از حد تنگ باشد تا باعث تحریک پوستی نشود.
 • پوشک سگتان را به طور مرتب چک کنید و اگر کثیف شد، حتما عوض کنید و ناحیه آلوده را با آب یا ترجیحا با پد مرطوب پاک کننده نوزادان تمیز کنید.
 • حجم ادرار و مدفوع سگ بزرگسال خیلی بیشتر از توله سگ است، به همین دلیل لازم است پوشک سگ بزرگسال را در بازه های زمانی کوتاهتری تعویض کنید.
 • در صورتی که هرگونه تحریک پوستی، التهاب یا قرمزی مشاهده کردید حتما این موضوع رو با دامپزشک مطرح کنید.

نکات مهم در استفاده از پوشک سگ

 • پوشک سگ از نظر اندازه، مدل و همینطور قابلیت جذب تنوع زیادی دارد. با استفاده از راهنمای سایز که به شما گفتیم و همینطور توضیحات خود محصول بهترین و مناسبترین پوشک را برای سگتان انتخاب کنید.
 • بعضی از پوشک های سگ فقط قابلیت جذب ادرار را دارن و نباید برای مدفوع هم استفاده شوند. موقع خرید حتما توضیحات محصول را با دقت بخونید.
 • پوشک را لازم است به طور مرتب عوض کنید. درست مثل پوشک بچه، سگ هم دوست ندارد پوشک کثیف و خیسش را ساعت ها تحمل کند. علاوه بر اینکه پوشک خیس و آلوده به مدفوع میتواند باعث تحریک پوستی و در موارد شدیدتر حتی باعث سوختگی، خارش شدید و التهاب پوستی و حتی عفونتهای باکتریایی در سگ بشود.
 • هربار که پوشک سگتان را عوض می کنید با پد پاک کننده نوزاد، ناحیه آلوده را تمیز کنید.
 • اگه سگتان دم خیلی کوتاهی دارد یا به هردلیل اصلا دم ندارد، سوراخ دم را بپوشانید تا احتمال نشت آلودگی و رطوبت را به حداقل برسانید.
 • موقعی که پوشک سگتان را عوض می کنید دستکش یکبار مصرف بپوشید و از تماس مستقیم با پوشک آلوده خودداری کنید.

خرید پوشک سگ

جمع بندی

پوشک سگ در اشکال، اندازه و جنس های مختلف موجود است. پوشک در صورت مبتلا بودن سگ به بی اختیاری ادرار یا وجود برخی دیگر از علل و مشکلات به عنوان یک راه حل موقت (گاهی دائم) توصیه شده است

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت پوشک سگ چند است؟
قیمت انواع پوشک سگ از 150 هزار تومان تا 400 هزار تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، سایز و اندازه پوشک، قابل شستشو یا یک بار مصرف بودن، قدرت جذب، کیفیت و ... بستگی دارد.
پوشک سگ برای چه سگ هایی لازم است؟
پوشک سگ برای انواع سگ هایی که مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند، سگ های سالمند، سگ های بیمار، سگ ماده پریود شده و ... استفاده می شود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/08/10
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پوشک سگ قابل شستشو تادو طرح سگ نر سایز M
پوشک سگ قابل شستشو تادو طرح سگ نر سایز M
پوشک سگ تادو مدل ماده قابل شستشو سایز L
پوشک سگ تادو مدل ماده قابل شستشو سایز L
پوشک سگ و گربه سایز M بسته 10 عددی بدون حساسیت
پوشک سگ و گربه سایز M بسته 10 عددی بدون حساسیت
پوشک مخصوص سگ نر برند تادو طرح پلیس سایز L
پوشک مخصوص سگ نر برند تادو طرح پلیس سایز L
پوشاک سگ برند تادو برای سگ ماده سایز XS
پوشاک سگ برند تادو برای سگ ماده سایز XS
پوشک سگ قابل شستشو تادو طرح ماده سایز M
پوشک سگ قابل شستشو تادو طرح ماده سایز M
پوشک سگ تادو مخصوص سگ ماده با طرح خرگوش صورتی سایز S
پوشک سگ تادو مخصوص سگ ماده با طرح خرگوش صورتی سایز S
پوشک سگ تادو طرح نر سایز M
پوشک سگ تادو طرح نر سایز M
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد