منو

راهنمای خرید پرینتر چندکاره و بررسی مزایا و معایب آن

مزیت پرینترهای چندکاره نسبت به سایر نوع ها در این است که شما نیاز به داشتن چند دستگاه در کنار هم ندارید. با وجود یک چاپگر چندکاره، شما قادر به انجام پرینت، کپی، اسکن و ارسال فکس؛ آن هم تنها با یک دستگاه هستید.

در ادامه در رابطه با راهنمای خرید پرینترهای چندکاره صحبت خواهیم کرد، پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

پرینتر چندکاره چیست؟

پرینتر چندکاره دستگاهی است که علاوه بر انجام پرینت، کپی، اسکن و یا حتی فکس را نیز انجام می دهد. پرینتر های چندکاره یک انتخاب ایده آل، برای شرکت هایی با حجم کاری بالا و البته فضایی محدود هستند. زیرا به راحتی می توانند کار چند دستگاه گران قیمت و بزرگ را انجام داده و در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی کنند.

راهنمای خرید پرینتر چند کاره

راهنمای خرید پرینتر چند کاره

پرینتر های چندکاره که با نام های پرینتر همه کاره (All In One)، پرینتر سه کاره یا پرینتر چهار کاره نیز نامیده می شود، نه تنها برای شرکت هایی بزرگ بلکه برای واحد هایی اداری با حجم کاری کم و حتی مصارف خانگی نیز مناسب هستند. شما با انتخاب یک پرینتر چندکاره، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، در فضای کاری خود نیز صرفه جویی خواهید کرد. زیرا با وجود این دستگاه، دیگر خبری از وسایل بزرگ و پر سرو صدا نیست.

خرید پرینتر چند کاره یا خرید پرینتر تک کاره

اگر شغل شما به گونه ایی است که تنها نیاز به پرینت و چاپ گرفتن از اسناد و مدارک دارید، خرید پرینتر تک کاره گزینه مناسبی برای شما میباشد. اما اگر علاوه بر گرفتن پرینت نیاز دارید که از اسناد و مدارک کپی، فکس و یا حتی اسکن هم تهیه کنید، بهتر است که به جای خریدن تک تک دستگاه ها اقدام به خرید یک پرینتر چند کاره کنید که همه این قابلیت ها را برای شما در قالب یک دستگاه انجام دهد.

بنابراین با خرید یک پرینتر چند کاره می توانید به صفر تا صد نیازهای خود به خوبی پاسخ دهید. قرار گیری چند دستگاه در کنار یک دیگر در قدم اول یک محصول مقرون به صرفه را برای شما در پیش رو دارد و در قدم دوم کارهای اداری شما را سریع تر به انجام می رساند.

عکس پرینتر چندکاره

عکس پرینتر همه کاره یا چند کاره برند کنون

انواع پرینترهای چند کاره

شما می توانید پرینترهای چند کاره خود را به صورت جوهر افشان یا لیزری خریداری کنید. این مهم به نیاز شما بستگی دارد که پرینتر چند کاره شما باید رنگی باشد یا سیاه و سفید، باید به شما بگویم که این روزها پرینترها در دو نوع رنگی، تک رنگ یا سیاه و سفید تولید می شوند.

دستگاه های چندکاره به صورت سه کاره با قابلیت کپی، اسکن و چاپ بهره گرفته اند و پرینترهای چهار کاره از قابلیت دریافت فکس نیز بی بهره نمانده اند. همچنین سایز برگه قابل جایگیری در دستگاه شما در دو سایز A3 و A4 برای شما فراهم شده است که نوع A3 از A4 گران تر است و عموماً برای شرکت ها و مشاغل خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از دستگاه ها نیز قابلیت چاپ دو رو نیز دارند که به صورت دستی و اتوماتیکی این روند کار را برای شما به انجام می رسانند.

نکاتی که قبل از خرید پرینترهای چند کاره باید بدانید

قبل از آنکه برای خرید پرینترهای چند کاره اقدام کنید، ابتدا باید نیاز ها و انتظاراتی که از دستگاه دارید را در نظر بگیرید. حجم کاری روزانه شما در چه حد است؟ چقدر امکان دارد از قابلیت هایی، مانند فکس و کپی و اسکن استفاده کنید؟ آیا می خواهید پرینتر چندکاره رنگی بخرید؟

می خواهید بدون هیچ زحمتی، راحت و بدون دردسر فایل ها را از گوشی هوشمند خود به پرینتر بفرستید؟ می بینید، در هنگام خرید باید گزینه های زیادی را در نظر بگیرید. ابتدا به این سوالات پاسخ داده و سپس با در نظر گرفتن جواب برای خرید اقدام کنید. با پاسخ به این سوالات، انتخابی صحیح خواهید داشت و پرینتری با قیمتی مناسب خواهید خرید.

مدلهای جدید پرینتر های چند کاره اپسون

عکس پرینتر چند کاره برند اپسون

پارامترهای انتخاب پرینتر چندکاره

برای خرید پرینتر چندکاره، باید به بررسی چندین پارامتر که در انتخاب پرینتر برایمان مهم است بپردازیم. توجه با این پارامترها می تواند در آینده نیاز شما را به تعمیر پرینتر کم کند. پارامترهایی از جمله:

 • نوع کسب و کار و میزان استفاده از پرینتر : اینکه پرینتر را برای یک اداره بزرگ بخواهید یا یک اداره کوچک و یا اینکه برای مصارف خانگی به پرینتر نیاز داشته باشید، در انتخاب چاپگر خیلی مهم است و باید به آن توجه شود.
 • نوع استفاده از پرینتر : اینکه پرینتر را برای چاپ متن می خواهید یا چاپ عکس در انتخاب شما تاثیرگذار است. قطعا پرینتری که برای چاپ عکس استفاده می شود، هزینه مواد مصرفی بالایی دارد. پس نوع استفاده از پرینتر از پارامترهای مهم در انتخاب چاپگر است.
 • کیفیت ساخت و عمر مفید پرینتر : یک پرینتر قرار است که سال ها تمامی نیازهای چاپی شما را برآورده کند. پس بهتر است به سراغ کمپانی های معتبر بروید و دستگاهی باکیفیت انتخاب کنید.
 • سرعت چاپ پرینتر : یکی از پارامترهای مهم در انتخاب پرینتر، سرعت چاپ است. برای یک شرکت و یا ادارت، مهم است که پرینتری با سرعت چاپ بالا داشته باشند. زیرا نمی توان زمان زیادی برای چاپ اسناد صرف کرد.
 • جوهری یا لیزری بودن پرینتر : جوهری بودن و یا لیزری بودن پرینتر به نوع استفاده شما از آن بستگی دارد. پرینترهای لیزری سرعت چاپ بالا، هزینه مواد مصرفی کم و قیمت اولیه بالایی دارند. در واقع شاید شما هینه اولیه ای که برای خرید پرینتر صرف می کنید، کمی زیاد باشد، اما در ادامه هزینه مواد مصرفی آن بسیار کمتر است. از طرفی هم پرینترهای جوهری هزینه خرید اولیه کم، اما هزینه مواد مصرفی بالایی دارند. سرعت چاپ این پرینترها هم از نوع جوهری کمتر است.
 • نوع پرینتر (پرینتر رنگی یا سیاه و سفید) : پرینترهای رنگی برای چاپ تصویر، اسلایدهای آموزشی، نمودارها و طرح های گرافیکی کاربرد دارد. اگر پرینتر را فقط برای چاپ متن می خواهید، بهتر است هزینه زیادی صرف نکنید و به سراغ یک پرینتر سیاه و سفید بروید.
 • هزینه های نگهداری پرینتر : هزینه های نگهداری پرینتر شامل مصرف کارتریج و هزینه های تعمیر و سرویس می شود. پرینتری انتخاب کنید که کارتریج آن همیشه در بازار موجود است و در صورت نیاز به تعمیر، بتوانید قطعات یدکی آن را به راحتی در بازار بیابید.
 • رزولوشن چاپ پرینتر : هرچه رزولوشن چاپ پرینتر بیشتر باشد، تصاویر و متونی با شفافیت و وضوح بیشتر چاپ خواهید کرد.
 • چندکاره بودن پرینتر : به ازای هر کدام از قابلیت هایی که به پرینتر اضافه می شود، به قیمت نهایی آن هم افزوده خواهد شد. پس باید نیاز خود را بسنجید که آیا از تمام این امکانات استفاده می کنید یا خیر. برای مثال اگر از قابلیت فکس استفاده نمی کنید، بهتر است پرینتری بخرید که امکان فکس ندارد.
 • ظرفیت چاپ ماهانه : میزان استفاده شما از پرینتر، در پارامتر ظرفیت چاپ ماهانه تاثیر زیادی دارد.پس باید به این نکته توجه کنید.
 • نوع اتصال پرینتر : نوع اتصال به معنای این است که آیا قابلیت شبکه شدن و یا استفاده به صورت WiFi را دارد یا خیر. اگر پرینتر را برای شرکت و اداره می خواهید، مهم است که امکان شبکه شدن را داشته باشد تا تمامی پرسنل بتوانند از آن استفاده کنند. اما اگر پرینتر رابرای مصرف خانگی می خواهید، نیازی نیست که برای قابلیت شبکه شدن آن هزینه ای صرف کنید. اما اگر می خواهید فایل های خود را از طریق WiFi برای چاپ ارسال کنید، بهتر است امکان وایرلس داشته باشد.
 • حداکثر سایز کاغذ قابل چاپ : حداکثر سایز کاغذی که برای چاپ برای پرینتر استفاده می کنید هم از پارامتر های مهم است. اگر پرینتر را برای چاپ عکس و پوستر می خواهید، باید حداکثر سایز کاغذ آن بزرگ تر از A4 باشد.

معرفی پرینتر های چند کاره

عکس پرینتر چند کاره پاناسونیک با قابلیت فکس

معایب پرینترهای چندکاره

در کنار مزایای فراوانی که پرینترهای چندکاره دارند، این دستگاه ها دارای معایبی هم هستند که شامل:

 • بالا بودن هزینه اولیه برای خرید پرینتر: خوب با توجه به اینکه این پرینتر چند کار را برای شما انجام می دهد، به اجبار باید هزینه اولیه ای که برای خریدن آن صرف می کنید هم بالا باشد. پس اگر به یک پرینتر چندکاره نیاز دارید، آن را بخرید. در غیراینصورت یک پرینتر ساده تک کاره هم می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. همچنین با توجه به چندکاره بودن این چاپگرها، هزینه مواد مصرفی و کارتریج هم افزایش خواهد یافت.
 • از دست رفتن زمان، درصورت خرابی چاپگر چندکاره : با توجه به اینکه کار چاپ، اسکن، کپی و فکس را با یک دستگاه انجام می دهید، در صورت خرابی این دستگاه، انجام کارهای شما به تاخیر خواهد افتاد و کارها نیمه تمام می ماند. این می تواند برای یک اداره بزرگ دردسرساز شود.
 • سیاه و سفید بودن پرینترهای چندکاره : اغلب پرینترهای چندکاره، سیاه و سفید هستند. این درصورتی است که اگر شما برای چاپ طرح های گرافیکی و نمودارها به پرینتر نیاز داشتید، با این دستگاه چندکاره باید آنها را به صورت سیاه و سفید چاپ کنید.
 • اولویت کارهای چاپی : ساختار عملکرد پرینترهای چندکاره به این صورت است که اولویت اولین کاری که به پرینتر سپرده می شود، از همه بیشتر است. پس اولین ورودی، اولین خروجی است. این در صورتی است که اگر اولین کار زمان زیادی ببرد و در حالی که کار دوم زمان بسیار کمی نیاز داشته باشد، کار دوم باید منتظر بماند تا کار اول انجام شود.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت پرینتر چندکاره چند است؟
قیمت انواع پرینتر چند کاره به عواملی همچون برند شرکت سازنده، نوع کاربری آن (پرینت، اسکن، کپی، فاکس و ...)، لیزری یا جوهر افشان بودن، سایز چاپ، رنگی یا سیاه و سفید بودن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع چاپگر چندکاره از 2 میلیون تومان تا 80 میلیون تومان می باشد.
بهترین مارکهای پرینتر چند کاره کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین مارک های پرینتر همه کاره می توان به برندهای سونی، اچ‌پی، کانن، فوجی فیلم، پاناسونیک، کداک، سامسونگ، اپسون، شارپ، برادر، ای ویژن، ریکو و شیائومی اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پرینتر سه کاره لیزری اچ پی مدل Laser MFP 135w
پرینتر سه کاره لیزری اچ پی مدل Laser MFP 135w
پرینتر چهار کاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro MFP M428fdw
پرینتر چهار کاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro MFP M428fdw
پرینتر چندکاره جوهر افشان کانن مدل PIXMA G2411
پرینتر چندکاره جوهر افشان کانن مدل PIXMA G2411
پرینتر چندکاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro MFP M130fw
پرینتر چندکاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro MFP M130fw
پرینتر چندکاره لیزری تک رنگ کانن مدل imageclass MF3010
پرینتر چندکاره لیزری تک رنگ کانن مدل imageclass MF3010
پرینتر چند کاره جوهر افشان کانن مدل PIXMA TS3440
پرینتر چند کاره جوهر افشان کانن مدل PIXMA TS3440
پرینتر چندکاره لیزری اچ پی تک رنگ مدل Laser MFP 137fnw
پرینتر چندکاره لیزری اچ پی تک رنگ مدل Laser MFP 137fnw
پرینتر چند کاره جوهر افشان رنگی اپسون مدل EcoTank L3250
پرینتر چند کاره جوهر افشان رنگی اپسون مدل EcoTank L3250
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد