منو

پرینتر لیزری چیست و چگونه کار می کند؟ بررسی مزایا و معایب

پرینترهای لیزری، از بهترین و پرطرفدارترین مدل های پرینتر در دنیا هستند که نوشته ها و تصاویر را با سرعت و کیفیت بالا چاپ می کنند. سرعت و دقت چاپ در آنها بسیار بالاتر از سایر مدل های پرینتر است. به همین دلیل است که از پرینتر لیزری یا همان چاپگر لیزری، هم برای مصارف اداری و هم برای نیازهای شخصی و خانگی استفاده می شود.

اگر برای شرکت و یا مصارف شخصی خود قصد خرید پرینتر دارید، اولین سوالی که به ذهن ما خطور می کند این است که پرینتر لیزری بهتر است یا جوهرافشان؟ برای اینکه بتوانید راحت تر خرید کنید و در نهایت یکی از دو مدل را انتخاب کنید باید با کاربرد آنها بخصوص کاربرد پرینتر لیزری آشنا شوید.

پرینتر لیزی چیست

عکس پرینتر لیزی چند کاره کنون

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع پرینتر لیزری، نحوه عملکرد و کاربردهای آن، تفاوت آن با چاپگر جوهر افشان، مزایا و معایب پرینتر لیزی آشنا کنیم و در نهایت بهترین مارک های بازار را خدمت تان معرفی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

پرینتر لیزری چیست؟

پرینتر لیزری (Laser Printer) نوعی چاپگر است که به جای چاپ سنتی جوهر بر روی کاغذ، از مدل بار لیزری الکتریکی استفاده می کند و برای چاپ محتوا به روی کاغذ پودر تونر را ذوب می کنند، بنابراین در این چاپگرها دیگر خبری از جوهر مایع نیست و این یعنی کاغذ پس از خروج از پرینتر حالت مرطوب نخواهد داشت.

قیمت پرینترهای لیزری بیشتر از مدل های جوهر افشان است اما در طولانی مدت این داستان برعکس می شود، چون هزینه چاپ متن یا عکس در پرینتر لیزی خیلی به صرفه تر از پرینتر جوهر افشان می باشد.

تاریخچه پرینتر لیزری

اولین چاپگر لیزری مخصوص رایانه های شخصی، توسط شرکت IBM در سال 1975 معرفی شد. سپس در سال 1984 شرکت هیولت پاکارد یا همان hp، اولین لیزر جت را به بازار عرضه کرد. یک چاپگر فشرده، سریع و قابل اعتماد که از قیمت مناسبی برخوردار بود و توانست نظر بسیاری از افراد را نسبت به خود جلب کند. با گذشت زمان، به مرور کیفیت پرینترهای لیزری بهتر شد و در عین حال قیمتشان نیز کاهش یافت.

عکس پرینتر لیزری رنگی برادرز

عکس پرینتر لیزری رنگی چند کاره برند برادرز

انواع چاپگرهای لیزری

چاپگر های لیزری براساس کاربرد و قابلیت هایی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

انواع چاپگرهای لیزری براساس قابلیت و نوع چاپ

پرینتر های لیزری از نظر نوع چاپ به دو دسته رنگی و تک رنگ تقسیم می شوند. اشاره کردیم که تونر ها بسته به نوع پرینتری که برای خود انتخاب می کنید، متفاوت هستند. پرینتر های تک رنگ از کارتریج های مشکی و پرینتر های رنگی علاوه بر رنگ مشکی از آبی، زرد و قرمز نیز استفاده می کنند.

1 - پرینتر لیزری تک رنگ

چاپگر لیزری تک رنگ، نسبت به نمونه های مشابه در چاپ تصاویر متنی بسیار مناسب عمل کرده و از دقت بالایی برخوردار است.

عکس پرینتر لیزری تک رنگ

عکس پرینتر لیزری تک رنگ اچ پی

این نوع پرینتر لیزری به دلیل استفاده از پرتوهای لیزر سرعت بسیار بالایی در چاپ دارد به طوری که قادر است با هزینه های نسبتا پایین تا حداکثر 100 برگه را در یک دقیقه چاپ کند؛ البته این مقدار به نوع پرینتر نیز بستگی دارد. چاپگر لیزری تک رنگ با توجه به قیمت های به صرفه و دقت بالا در چاپ متون یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای دفاتر اداری با مصرف چاپ بالا به شمار می رود.

2 - چاپگر لیزری رنگی

در چاپگر لیزری رنگی تونرهای CMYK جایگزین جوهر می شوند و قابلیت چاپ تصاویر رنگی را به چاپگرهای لیزری اضافه می کند.

امروزه انواع پرینتر لیزری رنگی که در بازار عرضه می شوند از نظر کیفیت و دقت چاپ برای تصاویر و عکس های رنگی بسیار فوق العاده عمل می کنند. با این حال هنوز انتخاب چاپگرهای جوهر افشان رنگی در چاپ و تنوع رنگ برای کسب و کارهای مرتبط با عکاسی و تصاویر گرافیکی پیچیده ترجیح داده می شود.

انواع پرینتر های لیزری براساس کاربرد

چاپگرهای جوها افشان بر اساس کاربردی که دارند به تک کاره و چند کاره تقسیم کنیم. پرینتر های لیزری تک کاره، تنها قابلیت چاپ اسناد و تصاویر را دارند. این در حالیست که پرینتر های لیزری چندکاره علاوه بر چاپ، توانایی کپی، فکس و حتی اسکن را نیز دارند.

پرینتر رنگی چند کاره

عکس پرینتر رنگی لیزری چند کاره و پرینتر جوهر افشان چند کاره

جهت کسب اطلاعات کامل و جامع درباره پرینتر چندکاره می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (راهنمای خرید پرینتر چند کاره) را مطالعه فرمائید.

طرز کار پرینترهای لیزری

با اینکه به این دسته از چاپگر ها، پرینتر لیزری گفته می شود، اما در اصل این الکتریسیته ساکن است که باعث چاپ اسناد و تصاویر روی کاغذ می شود.

احتمالاً شما هم این تجربه را داشته اید که پس از مالش بعضی مواد به یکدیگر، شاهد ایجاد الکتریسته ساکن باشید. مثلا زمانی که یک بادکنک را به لباس پشمی خود بمالید، خواهید دید که بادکنک پلاستیکی جذب لباس پشمی می شود. در این فرآیند، الکترونها از سطح یک ماده کشیده می شوند و روی سطح ماده دیگری قرار می گیرند.

در پرینترهای لیزری نیز این نیروی الکترواستاتیکی است که باعث انجام شدن فرآیند چاپ می شود. الکترواستاتیک، نیرویی است که بارهای الکتریکی به هم وارد می کنند. به عبارت دیگر چاپگر های لیزری، از الکتریسیته ساکن برای چسباندن تونر به کاغذ استفاده می کنند. این دستگاه برای دادن بار های الکترونیکی از مدار فشار قوی استفاده می کند.

بعد از ارسال فایل، پرینتر اسناد را پردازش می کند. قطعه درام خود دارای بار الکتریکی مثبت است. پرتو های لیزر نیز در برابر آینه قرار گرفته و به آن می تابند، آینه نیز لیزر را روی درام منعکس می کند. همزمان با تابش لیزر آینه تصویر را بازتاب می دهد. با برخورد لیزر به درام، بار مثبت به بار منفی تبدیل خواهد شد.

در مراحل بعدی ذرات ریز تونر، با استفاده از غلتکی که به درام چسبیده روی آن پخش خواهد شد. تونر دارای بار الکتریکی مثبت است و فقط به قسمت هایی از درام، که دارای بار منفی است می چسبد. هنگامی که کاغذ از طریق چاپگر وارد درام می شود، دارای بار الکتریکی منفی می شود.

طرز کار پرینتر لیزری

عکس نحوه عملکرد و کار پرینتر لیزری

وقتی که کاغذ از طریق چاپگر وارد درام می شود، بار منفی کاغذ، دانه های تونر را از درام به سمت خود می کشد. در این مرحله پودر تونر روی کاغذ قرار می گیرد. سپس کاغذ از غلتک های داغ که فیوزینگ نامیده می شوند عبور کرده تا گرما و فشار، دانه های تونر را روی کاغذ بچسبانند. به همین دلیل است که کاغذ بعد از خروج از پرینتر لیزری، گرم است.

اجزای سازنده و قطعات پرینتر لیزری

در درون یک پرینتر لیزری، شما یک منبع نور ثابت و یک آینه چندضلعی را مشاهده خواهید کرد. قطعه اصلی چاپ در پرینتر شامل یک چرخ شارژکننده، یک چرخ هدایت کننده کاغذ، درام، محفظه تونر و چرخ انتقال است. دستگاه فیوزر در این پرینترها، از چرخ فشاری و چرخ گرداننده تشکیل شده است.

1 - تونر در پرینترهای لیزری

تونر (Toner)، یکی از بخش های بسیار مهم در پرینترهای لیزری است که داخل کارتریج پرینتر قرار دارد. برای پرینت تصاویر و نوشته ها در پرینترهای جوهرافشان باید از جوهر استفاده کرد؛ اما در پرینترهای لیزری اوضاع کمی فرق می کند. وظیفه پرینت اسناد روی کاغذ در پرینترهای لیزری، برعهده تونر است.

عکس تونر های رنگی پرینتر لیزری

عکس تونرهای رنگی پرینتر لیزری

نکته ای که باید بدانید این است که تونر، معادل جوهر نیست؛ بلکه تونر ماده ای پودری شکل و خشک است که از اجزای ریزپلاستیکی تشکیل شده است که این ذرات به روش الکترواستاتیکی شارژ شده اند.

تونر، ترکیبی از رنگدانه ها و رزین ها و سایر مواد دانه ای است که به صورت ویژه برای موتور پرینتر لیزری تولید می شوند. تونر پرینتر لیزری، در واقع ماده حیاتی برای پرینترهای لیزری محسوب می شود. تونرها دقیقاً با هم یکی نیستند و هر دستگاه پرینتر لیزری، از تونر مخصوص به خودش استفاده می کند.

عکس کارتریج پرینتر لیزری

عکس کارتریج پرینتر لیزری

درست است که تونر در پرینتر لیزری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، اما برای عملکرد صحیحش به دیگر قطعات پرینتر لیزری نیاز دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

2 - درام در پرینترهای لیزری

در پرینترهای لیزری، درام (Drum) قطعه بسیار مهمی است که شکل استوانه ای دارد. درام به وسیله یک سیم با جریان الکتریکی مثبت شارژ می شود. زمانی که درام در پرینتر می چرخد، لیزر به سطوح قابل چاپ تابانده می شود. حالا درام، پودر سیاه و باردار تونر را روی کاغذ منتقل می کند. این پودر بسیار ریز است و فقط به قسمتهایی از کاغذ می چسبد که بار منفی دارد. انتقال بارهای مثبت به کاغذ با بار منفی، به دلیل انتقال الکترواستاتیکی صورت می گیرد.

عکس درام پرینتر

عکس درام پرینتر لیزری

3 - فیوزر در پرینترهای لیزری

فیوزر (Fuser)، یک غلطک گرم در پرینتر لیزری است که کاغذ از وسط آن عبور می کند تا پودرهای ریخته شده روی کاغذ با این حرارت و فشار ذوب شوند و داخل الیاف کاغذ قرار بگیرند.

مزایای پرینتر لیزری

 • شارژ کارتریج پرینتر لیزری امکان پذیر است و کارتریج آن ظرفیت و عمر بیشتری از کارتریج جوهری دارد.
 • سرعت چاپ در دقیقه پرینتر های لیزری، بیشتر و سریع تر از پرینتر های جوهرافشان است. به نحوی که پرینتر لیزری قابلیت چاپ 100 برگ در دقیقه را دارد اما یک چاپگر جوهر افشان به طور میانگین تنها 16 برگ در دقیقه چاپ می کند.
 • مواد مصرفی و کارتریج پرینتر های لیزری، از قیمت خرید کمی برخوردار است.
 • چاپ اسناد و متون در پرینتر های لیزری از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 • پرینترهای لیزری از دوام بالایی برخوردار است و نسبت به چاپگر جوهر افشان قابلیت اطمینان بیشتری دارد.
 • با توجه به هزینه بالای کارتریج در چاپگر جوهر افشان هزینه هر برگ چاپ شده در پرینتر لیزری به صرفه تر خواهد بود.

عکس پرینتر لیزری چند کاره

عکس پرینتر لیزری چند کاره برند کانن

معایب پرینتر های لیزری

 • پرینتر های لیزری می توانند اشکال و تصاویر را چاپ کنند، اما این تصاویر چاپی قابل قیاس با عملکرد پرینتر جوهری نیست.
 • قیمت خرید پرینتر لیزری، گران تر از پرینتر جوهر افشان است.
 • پرینتر های لیزری بزرگ تر از پرینتر های جوهرافشان بوده و به فضای بزرگی نیاز دارند.
 • یک پرینتر لیزری باید از لحاظ کار با کاغذهای متفاوت بررسی شود و استفاده از برخی کاغذها در چاپگر لیزری ممکن است به درام پرینتر آسیب وارد کند.
 • چاپگرهای لیزری معمولا پر سروصدا هستند و در مقایسه با پرینتر جوهری سنگین و پر حجم ترند

تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهر افشان

نحوه کار پرینتر لیزری با چاپگر جوهر افشان کاملا متفاوت است تا جایی که هر یک، از ابزار و قطعات مختلفی برای انجام عمل چاپ استفاده می کنند به همین دلیل هر کدام به صورت مجزا دارای مزایا و معایبی هستند که در شرایط محیطی مختلف و با توجه به نیاز کاربر سنجیده می شوند.

پرینتر جوهر افشان برای چاپ تصاویر رنگی، باید کارتریج مشکی را با سه رنگ آبی، قرمز و زرد ترکیب کند. پروسه ترکیب کارتریج ها در پرینتر جوهرافشان، طولانی و زمان بر است. همین موضوع باعث می شود سرعت چاپ در دقیقه در پرینتر های جوهری به نسبت پرینتر لیزری بسیار پایین و کند باشد.

تفاوت پرینتر لیزری با پرینتر جوهر افشان

تفاوت بین پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

نکته دیگری که باید در زمان خرید پرینتر بدانید، قیمت خرید آن ها و هزینه مواد مصرفی است. وقتی به بازار خرید و فروش دستگاه های اداری مراجعه می کنید، متوجه می شوید که قیمت خرید پرینتر های جوهرافشان بسیار پایین است. قیمت پایین دستگاه، شامل هزینه مواد مصرفی و جوهر پرینتر نمی شود.

کارتریج های جوهری نیز مانند کارتریج های تونر قابلیت شارژ دارند، اما چون این پروسه به پرینتر آسیب سخت افزاری وارد می کند، شارژ کارتریج جوهری توصیه نمی شود.

همچنین جهت مطالعه بیشتر در مورد پرینترهای جوهر افشان، مقاله مرتبط با آن یعنی (پرینتر جوهر افشان چیست؟) را مطالعه فرمائید.

برندهای برتر و صاحب تکنولوژی پرینتر لیزری

امروزه شرکت های مختلفی در زمینه ساخت پرینترهای لیزری فعالیت می کنند؛ اما برندهایی مانند کانن (Canon)، اچ پی (HP)، سامسونگ (Samsung)، اپسون (Epson) و برادر (Brother) از جمله برندهای برتر در زمینه ساخت پرینترهای لیزری هستند که تا به حال پرینترهای باکیفیتی را به بازار ارائه کرده اند.

HP (Hewlett-Packard)

اچ پی یکی از شرکت های فناوری بزرگ جهان با بیش از ۶۰ سال سابقه است که در تولید انواع مختلف چاپگر، از مدل های جوهرافشان اقتصادی تا پرینترهای لیزری پیشرفته برای استفاده حرفه ای دست دارد. چاپگرهای HP از محبوب ترین های بازار بین عموم کاربران محسوب می شوند.

Canon

کانن یکی دیگر از شرکت های پیشرو در فناوری روز دنیا است که انواع چاپگرها، از مدل های پایین رده گرفته تا محصولات حرفه ای را تولید می کند. پرینترهای کانن به دلیل کیفیت چاپ عالی خود مخصوصاً برای چاپ عکس شهرت دارند. همچنین، وجود تنوع محصولی و دوام زیاد باعث شده است تا چاپگرهای کانن همواره در کانون توجه عده زیادی از کاربران باشند.

Epson

اپسون یکی دیگر از برندهای معتبر بازار پرینترها محسوب می شود که علاوه بر تنوع محصولی مناسب، به دلیل دقت رنگ عالی و چاپ جزئیات واضح همواره بر سر زبان ها است. گفتنی است که هزینه های جانبی پرینترهای اپسون معمولاً از دیگر برندها کمتر است که برای کاربران با بودجه های محدود و صرفه جویی در هزینه های بلندمدت مناسب خواهد بود.

Brother

برادر برند معتبر دیگری در صنعت چاپگرها است که محصولات متنوعی را برای استفاده های خانگی و حرفه ای تولید می کند. پرینترهای برادر به دلیل مقرون به صرفه بودن و سهولت استفاده و کیفیت چاپ مناسب معروف هستند که محصولات آن ها را برای استفاده در منزل و دفتر کار مناسب می کند.

خرید پرینتر لیزری

کلام آخر

در نهایت، عدم استفاده از جوهر، تجربه یک کیفیت چاپ متمایز با چاپگرهای لیزری، چاپگرهای چند منظوره بی نظیر و استفاده هم زمان از یک دستگاه با کارایی های متفاوت و ده ها مزایای چاپگر لیزری با خرید این وسیله مدرن در پیش روی شما قرار دارد.

در مجموع می توان گفت پرینتر لیزری با توجه به ویژگی و مزایای منحصر به فردش نسبت به پرینتر جوهر افشان، یک گزینه با ارزش اقتصادی بالا به شمار می رود. این مدل چاپگر در اندازه و ویژگی های مختلف به بازار عرضه می شود شما می توانید با توجه به حجم کاری، از یک پرینتر مطلوب و کاربردی بهره مند شوید.

ممکن است در قدم اول قدری خرید این نوع چاپگر برای شما هزینه بیشتری داشته باشد اما باید این موضوع را بدانید که با خرید چاپگر لیزری مزیت های بسیار زیادی در پیش روی شما قرار خواهد گرفت و دیگر محدودیت های چاپگرهای جوهر افشان در پیش پای شما نخواهد بود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت پرینتر لیزری چند است؟
قیمت انواع پرینتر لیزری به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، تک کاره یا چند کاره بودن، سیاه و سفید یا رنگی بودن، سایز چاپ، ابعاد و اندازه و سایر امکانات آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت پرینتر لیزری از 5 میلیون در نوع خانگی آن شروع و تا 100 میلیون تومان در نوع صنعتی و اداری آن ادامه دارد.
بهترین مارک های پرینتر لیزری کدام است؟
از بهترین و محبوب ترین برندهای پرینتر لیزری می توان به برند سونی، اچ پی، کانن، فوجی فیلم، پاناسونیک، کداک، سامسونگ، اپسون، شارپ، برادر، ریکو، شیائومی و زیراکس اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/09
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پرینتر لیزری اچ پی تک کاره مدل LaserJet M211dw
پرینتر لیزری اچ پی تک کاره مدل LaserJet M211dw
پرینتر لیزری رنگی اچ پی مدل Color Laser 150nw
پرینتر لیزری رنگی اچ پی مدل Color Laser 150nw
پرینتر سیاه و سفید لیزری برادر مدل HL-L2320D
پرینتر سیاه و سفید لیزری برادر مدل HL-L2320D
پرینتر لیزری سیاه و سفید کانن مدل i-Sensys LBP6030B
پرینتر لیزری سیاه و سفید کانن مدل i-Sensys LBP6030B
پرینتر لیزری اچ پی تک رنگ تک کاره مدل Laser 107w
پرینتر لیزری اچ پی تک رنگ تک کاره مدل Laser 107w
پرینتر چهار کاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro MFP M428fdw
پرینتر چهار کاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro MFP M428fdw
پرینتر چندکاره لیزری تک رنگ کانن مدل imageclass MF3010
پرینتر چندکاره لیزری تک رنگ کانن مدل imageclass MF3010
پرینتر چندکاره لیزری اچ پی تک رنگ مدل Laser MFP 137fnw
پرینتر چندکاره لیزری اچ پی تک رنگ مدل Laser MFP 137fnw
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد