منو

هارنس ایمنی چیست و انواع آن کدام است؟ معرفی بهترین مارکها

امروزه توجه به ایمنی یکی از مهم ترین مسائل زندگی افراد به شمار می آید. بدون رعایت نکات ایمنی، افراد فعالیت های مختلف را نمی توانند به اتمام برسانند. همواره انجام کار در ارتفاع خطرات بسیاری را با خود به همراه دارد. بنابراین استفاده از وسیله ای که ما را از سقوط حفظ کند واجب و بسیار ضروری می باشد.

برای حفاظت سقوط از ارتفاع می شود طنابی را از یک سر به کمر خود بست و از سر دیگر به محلی ثابت ببندیم اما این کار امنیت ما را تضمین نمی کند. پس ما برای کار در ارتفاع نیاز به یک وسیله ای استاندارد و قابل اطمینان داریم که هارنس ایمنی نام دارد.

هارنس چیست

عکس هارنس ایمینی و نحوه بستن آن

در این مقاله از طوطی کالا قصد داریم تا اطلاعات کاملی را درباره هارنس ایمنی یا کمربند ایمنی در اختیار شما همراهان قرار دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

هارنس چیست؟

هارنس (Harness) (به معنی مجموعه ای از تسمه ها گفته می شود که با نظم بهم وصل شده اند) وسیله ای از تجهیزات کار در ارتفاع برای ایمنی افراد در موقعیت های خطرناک است که دور کتفها و ران کاربر قرار می گیرد و از طریق یک طناب و قلاب به نقطه ای ثابت و محکم وصل می شود.

هارنس یا حمایل بند که به عنوان کمربند های ایمنی نیز شناخته می شود یکی از اصلی ترین ابزار کار مشاغلی است که در ارتفاع انجام می شود. این محصول از تسمه های چرمی یا فلزی ساخته شده است که به طور منظم به هم متصل می شوند و بدن را می پوشاند تا در صورت سقوط ناگهانی افراد را معلق نگه دارد.

اجزای تشکیل دهنده هارنس

در طراحی و ساخت هارنس ایمنی، ابزار و وسایل خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. اجزای تشکیل دهنده این محصول، بسته به شرکت تولیدکننده و میزان استفاده از آن، متفاوت است. در لیست زیر شما می توانید مهم ترین و رایج ترین ابزار به کار رفته در ساخت انواع هارنس ایمنی را مشاهده نمایید:

حلقه پا Leg loop : این حلقه ها باید دور ران پا قرار گیرند و برای آسایش بیشتر دارای پد های نرمی هستند. در مدل های جدید هارنس حلقه های پا قابل تنظیم است.

حلقه ابزار هارنس : اکثر هارنس ها دارای چهار حلقه هستند اما تعدادی از مدل های هارنس دارای تعداد کمتر یا بیشتری حلقه ابزار هستند که برای حمل ابزار طراحی شده است. بعضی از هارنس ها قابلیت کم و زیاد کردن حلقه ابزار دارند.

توجه : از حلقه ابزار به هیچ عنوان برای اتصال به طناب استفاده نکنید.

اجزا تشکیل دهنده هارنس

عکس اجزا تشکیل دهنده هارنس

سگک Buckles : سگک معمولا در کنار حلقه قرار می گیرد و از یک یا دو قسمت فلزی تشکیل شده است. حداقل باید یک سگک در هارنس وجود داشته باشد تا بتوان آن را تنظیم کرد.

حلقه بالاکشی Haul loop : حلقه بالا کش برای اتصال طناب دوم استفاده می شود و در همه ی مدل ها در پشت هارنس قرار می گیرد. از این حلقه نمی توان برای حمل بار استفاده کرد.

توجه : از این حلقه به هیچ عنوان نباید برای فرود استفاده شود.

حلقه حمایت Belay loop : محکم ترین قسمت هارنس حلقه حمایت است. درهنگام فرود، کارابین پیچ را به این حلقه متصل می کنند.

توجه: تسمه و طناب به هیچ عنوان نباید به حلقه فرود وصل شود.

نقاط اتصال Tie - in points : نقاط اتصال شامل دو نقطه است که حلقه فرود را به بدنه هارنس متصل می کند. طناب تا تسمه باید به این دو نقطه وصل شود. نقطه شکست این نقاط بین 1200 تا 1400 کیلو گرم می باشد.

توجه: در هنگام فرود نباید از این نقاط با اتصال کارابین استفاده کنید. این کار باعث ضعیف شدن قدرت کارابین می شود.

نوار کشی Rise/elastic : نوارهای کشی تسمه هایی هستند در بین دو حلقه پا و کمر بند قرار گرفته است. طول تسمه ها قاعدتا قایل تنظیم هستند. در مدل های دراپ سیت، تسمه ها قابلیت جدا کردن از کمربند را دارند.

لنیارد چیست؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم لنیارد مجموعه ای از طناب و قفل است که از یک سر به قلاب هارنس و از سر دیر به یک تکیه گاه امن متصل میشود. لنیارد نیز مانند دیگر تجهیزات ایمنی دارای انواع مختلفی است مانند لنیارد قلاب بزرگ، لنیارد طنابی دو قلاب، لنیارد جاذب انرژی، لنیارد موقعیت گیری، میباشد. لنیارد باید از استحکام بالایی برخوردار باشد و بتواند حداقل تا وزن 2000 کیلوگرم را تحمل کند و از شدت آسیب های ناشی از سقوط بکاهد.

لینارد

عکس انواع مختلف لنیارد

انواع هارنس

همانطور که پیش از این نیز به این موضوع اشاره نمودیم، هارنس جهت محافظت از افراد در ارتفاعات مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار ایمنی براساس کاربرد به چند دسته کلی تقسیم می شود. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع گوناگون این ابزار ایمنی بپردازیم.

Safety harness (هارنس ایمنی)

هارنس ایمنی، بسیار ساده و فقط دارای تعدادی تسمه ی برزنتی است که در پشت بدن و بین دو کتف، توسط طناب و قفل به هم متصل میشوند. به مجموع طناب و قفل، لنیارد گفته میشود. طول استاندارد طناب لندیارد 1/5 متر است و به هنگام سقوط فرد رو در هوا معلق نگه میدارد.

لندیارد به هنگام حرکت در کناره ی یک سازه کاربرد دارد و یک اتصال ایمن را برقرار میکند. که موجب حرکت آزادانه ی فرد شده و احتمال سقوط را کاهش میدهد. شوک گیر استفاده شده در لندیارد باعث جلوگیری از وارد شدن ضربۀ سنگین به کمر و ستون مهره میشود و شدت ضربه را کم میکند.

هارنس سیمبانی

این نوع هارنس ظاهری همانند کمربند شلوار دارد. این هارنس ایمنی به کمر فرد و ستونی که بر روی آن کار را انجام می دهد، بسته می شود. این کمربند ایمنی جهت استفاده افرادی که در دکل های برق مخابراتی مشغول به کار هستند نیز کاربرد دارد. به طوری که قلاب این هارنس به دور دکل متصل می شود و فاصله دکل با کاربر تغییر نمی کند.

انواع مختلف هارنس

عکس انواع مختلف هارنس ایمینی

هارنس کار در ارتفاع

هارنس کار در ارتفاع همانطور که از نامش مشخص است، جهت استفاده در ارتفاعات گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار ایمنی در موقعیت هایی مانند کوهنوردی، بانجی جامپینگ، چتربازی و … کاربرد دارد. همچنین کاربرانی که از هارنس کار در ارتفاع استفاده می کنند، دیگر ابزارآلات مورد نیاز کوهنوردی را نیز می توانند به آن متصل نمایند.

لازم به ذکر است که در ساختار این نوع کمربند ایمنی از قلاب هایی استفاده شده است. این قلاب ها در قسمت جلوی بدن، پشت بدن و همچنین قسمت های کناری بدن قرار می گیرند. استفاده از این قلاب ها ایمنی کار را افزایش می دهد.

هارنس کوهنوردی

هارنس کوهنوردی (Climbing Harness) جهت استفاده در موقعیت های کوهنوردی کاربرد دارد وعلاوه بر کتف و ران، در کمر نیز دارای تسمه و تشک ضربه گیر است. استفاده از این ابزار به راحتی انجام می گیرد. این نوع کمربند ایمنی با ساختاری نرم طراحی و تولید می شود. همچنین هنگام کار با هارنس ایمنی پتزل، فشار زیادی به قسمت های گوناگون بدن کاربران وارد نمی شود.

کارکرد این کمربند ایمنی به گونه ای است که وزن بدن افراد را میان کمربند و حلقه های موجود، به پا وصل می کند تا فشار به طور یکسانی تقسیم شود. این نوع کمربند بجز کارایی در کوهنوردی و صخره نوردی در عملیات نجات، مانند امداد در چاه های کم عمق هم مورد استفاده قرار میگیرد. هارنس کوهنوردی به مراتب مجهزتر و گرانتر از کمربند ایمنی است.

هارنس فول بادی

به این نوع از هارنس ها سیستم جلوگیری از سقوط و یا هارنس موقعیت دهی به کار نیز گفته می شود. هارنس ایمنی تمام بدن جهت استفاده افرادی که در موقعیت های بالا رفتن از دکل ها و مستقر شدن در قسمتی از سازه قرار می گیرند، کاربرد دارد.

هارنس فول بادی

به عبارتی این هارنس ها جهت انجام فعالیت های گوناگون در ارتفاعات کاربرد دارد. اما این محصول جهت کار در ارتفاعات که به صورت معلق انجام می گیرد، طراحی و تولید نشده است. در واقع این هارنس جهت موقعیت دهی به کاربران، به طوری که دستان آنها آزاد باشد، تولید و به بازار ارائه می شود.

هارنس کودکان

مدل هایی از هارنس برای کودکان طراحی شد که والدین با استفاده از آن کودک را در آغوش میگیرند و در حفظ تعادل هنگام راه رفتن به کودک کمک می کنند. این هارنس های بچگانه دارای طرحهای شاد با رنگبندی های جذاب و زیبایی می باشند.

هارنس کودک در 2 حالت مختلف کودک را حمایت می کند. بعبارت بهتر 2 نوع هارنس کودک داریم . اولین نوع وسیله ایست که با کمک آن می توان به کودکان نوپا در امر یادگیری راه رفتن کمک کرد. بدینگونه که هارنس دور کتفهای کودک را می گیرد و از طریق یک بند رابط بوسیله والدین ، به سمت بالا کشیده می شود.

هارنس کودکان

عکس هارنس ایمنی کودکان

در این حالت اگر کودک بهردلیل نتواند تعادل خود را حفظ کند، به زمین نمی افتد. واضحست که والدین باید از بالا مهار را کاملا در دست داشته باشند. این محصول وسیله کمکی بسیار موثری برای شروع راه رفتن کودکست. البته این نوع هارنس را می توان برای کودکان کمی بزرگتر و بازگویش نیز استفاده کرد.

دومین نوع هارنس کودک 5 نقطه یا Five Point Kid Harness نام دارد که روی صندلی کودک در خودرو نصب می شود و از کودک در برابر تکان های شدید خودرو یا حین ترمز حمایت می کند. این محصول نه بر روی بدن بلکه بر روی صندلی مخصوص کودک نصب می شود و کودک را به صندلی می چسباند.

هارنس حیوان خانگی

یا قلاده هارنس، برای کنترل حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، بهترست از این نوع هارنس استفاده شود. قلاده های سنتی به گردن حیوان آسیب جدی وارد می کند و حتی بعضا احتمال خفگی نیز دارد. هارنس حیوانات خانگی یا Pet harness دور گردن بسته نمی شود. بلکه دور کتف و سینه حیوان را می گیرد و از پشت بوسیله بند رابط از طرف صاحب حیوان مهار می شود.

هارنس سگ

عکس هارنس حیوانات خانگی

هارنس زنانه

این نوع هارنس بر خلاف سایر انواع قبلی، صرفا کاربرد مد و فشن داشته و بیشتر از اینکه در جهت امنیت کاربر استفاده شود، برای زیبایی و ایجاد جلوه برای خانمها کاربرد دارد. این محصول از تسمه هایی (عمدتا چرمی) با طولها و عرضها مختلف ساخته می شود.

در گذشته کاربرد نظامی داشته و بخشی از لباس نظامی محسوب می شد. اما طراحان مدرن کاربرد آنرا ارتقا داده و بصورت بخشی از پوشاک فشنی برای خانمها درآورده اند. در حقیقت هارنس زنانه تیپ و ظاهری خفن و Stylish به خانمها می دهد و محصولی فانتزی است. تسمه ها همگی قابل تنظیمند و در استفاده طولانی مدت احساس نا مطلوبی ایجاد نمی کنند.

بهترین مارک هارنس ایمنی خارجی و ایرانی

کمربند ایمنی میلر (Miller)

برند میلر یک برند موفق آمریکایی است که از سال 1929 میلادی کار خود را با تولید دستگاه های جوش آغاز کرد و در سال 2002 به بزرگترین شرکت در تولید و ساخت محصولات ایمنی تبدیل شد. معروف ترین محصولات ایمنی ساخته شده توسط این شرکت کفش و هارنس ایمنی میباشد. هارنس های تولید شده در این کمپانی به لحاظ مدل و کارایی با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. متریال بکار رفته در ساخت هارنس های کمپانی میلر مطابق با استاندارد های جهانی و دارای کیفیت بالا میباشند.

استفاده از هارنس

عکس هارنس ایمنی و نحوه عملکرد آن

کمربند ایمنی پروتکت (Protekt)

این برند ساخت کشور لهستان و دارای استاندارد های CE اتحادیه اروپا و همچنین EN358 و EN361 است و از بهترین برند هایی است که در حیطه تجهیزات مشاغل در ارتفاع فعالیت دارد. هارنس های تولید شده توسط این برند جهت نگه داشتن فرد در شرایط ثابت و بهره گیری از سه پایه ی نجات برای بالا پایین کردن اسکلت فلزی کاربرد دارند و در مناطق مستعد انفجار نیز قابل استفاده هستند.

برند پتزل (Petzl)

مشهور ترین برند ساخت ابزار و چراغ های کوهنوردی در ایران است و در حوزه هارنس، مصرف کنندگان آن رضایت کافی را از این برند دارند. از پرفروشترین مدل های هارنس ایمنی ساخت برند پتزل میشود به Avao Bod Croll Fast ،Corax-1 ،Corax-2 اشاره کرد.

مارک کراتوس سیفتی

بیش از 15 سال است که مارک کراتوس سیفتی Kratos Safety در تولید تجهیزات ایمنی برای کارهای هوایی در فرانسه پیشرو بوده است.

این برند در حال حاضر با بیش از 40 کشور در سراسر جهان معاملات تجاری دارد و بیش از 350 محصول ایمنی حرفه ای را برای عملیات در ارتفاع بالا مانند کمربند ایمنی، بند، سیستم های حفاظت از سقوط، سیستم های مهار سقوط، سه پایه و غیره و همه تولید می کند. محصولات برای کارهای صنعتی و مطابق با استانداردهای بین المللی.

هارنس ایمنی البرز

برند البرز پوشش از برترین و محبوب ترین شرکت های تولیدکننده ابزارآلات ایمنی از جمله انواع کمربند ایمنی است. این شرکت با بهره گیری از تجربه های فراوان و خط تولید به روز، توانسته است محصولاتی با کیفیت مطلوب را تولید نماید. از محبوب ترین کمربند ایمنی تولیدشده توسط این برند می توان به هارنس ایمنی البرز پوشش مدل A۲۴۲ اشاره نمود.

خطرات هارنس

استفاده از هارنس ایمنی برای کارهای ساختمانی

خطرات هارنس

ایمنی یک هارنس از مهم ترین نکات ایمنی است که کاربران و استفاده کنندگان هارنس باید به آن ها توجه کنند. بیشتر خطراتی که هنگام استفاده از هارنس ها وجود دارد عدم رعایت و قوانین و دستورالعمل های ایمنی است که جزء مهم ترین اشتباهات هنگام کار در ارتفاع است. برخی از این اشتباهات و سهل انگاری ها به شرح زیر است:

نامرتب بودن هارنس

رعایت نظم و انضباط از مهم ترین اصول ایمنی و کار است. در صورت پیچ و تاپ خوردن تسمه ها و کمربندها فشار بیشتری به بدن کاربر می شود. که این امر موجب وارد شدن فشار زیاد به بدن فرد و اینکه هارنس در معرض آسیب قرار گیرد، دارد. به دلیل حساسیت بالای کار در ارتفاع حتما باید این موضوع به درستی رعایت شود زیرا که ممکن ایت جان یک یا چند نفر به خطر بیفتد.

عدم استفاده از هارنس استاندارد

استفاده نکردن از هارنس استاندارد و غیر ایمن از اشتباهات بزرگی است که یک سری از افراد انجام می دهند. هارنس های غیر استاندارد می تواند جان افراد را به خطر بیندازد و هنگام کار در ارتفاع کاربر احساس راحتی نداشته باشد و دست و پا گیر باشد.

عدم سایز کردن هارنس

در صورتی که با بدن با هارنس فیت نباشد، امکان افتادن و خارج شدن بدن کاربر و احتمال سقوط شخص بسیار بالا است. علاوه بر این در صورتی که هارنس خیلی سفت و تنگ باشد، احتمال بی هوشی کاربر وجود دارد و خون در قسمت های مختلف لخته می بندد.

عدم بازرسی هارنس

قبل از استفاده از هارنس باید کلیه قسمت های آن بررسی شود. توجه داشته باشید که هارنس ها نباید دارای هیچ گونه سوختگی، بریدگی، زنگ زدن قسمت های فلزی و بریدگی باشند.

خرید اینترنتی بهترین مدل های هارنس

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک هارنس ایمنی خارجی و ایرانی کدامند؟
از بهترین برند و مارکهای هارنس خارجی می توان به کمربند ایمنی میلر Miller، کمربند ایمنی پروتکت Protekt، برند پتزل Petzl، مارک کراتوس سیفتی و از برندهای داخلی می توان به هارنس ایمنی البرز اشاره کرد.
انواع هارنس کدامند؟
این ابزار ایمنی براساس کاربرد به چند دسته کلی تقسیم می شود که عباتند از : هارنس ایمنی، هارنس سیمبانی، هارنس کار در ارتفاع، هارنس کوهنوردی، هارنس فول بادی، هارنس کودکان، هارنس حیوان خانگی و هارنس زنانه فانتزی
لنیارد چیست؟
لنیارد مجموعه ای از طناب و قفل است که از یک سر به قلاب هارنس و از سر دیر به یک تکیه گاه امن متصل میشود. لنیارد دارای انواع مختلفی است مانند لنیارد قلاب بزرگ، لنیارد طنابی دو قلاب، لنیارد جاذب انرژی، لنیارد موقعیت گیری
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
هارنس تمام بدن کایا جنس الیاف مصنوعی
هارنس تمام بدن کایا جنس الیاف مصنوعی
کمربند ایمنی کار در ارتفاع مدل شورتی تمام بدن شوک گیر
کمربند ایمنی کار در ارتفاع مدل شورتی تمام بدن شوک گیر
کمربند ایمنی کار در ارتفاع شورتی الیاف مصنوعی
کمربند ایمنی کار در ارتفاع شورتی الیاف مصنوعی
هارنس ایمنی تمام بدن کراتوس سیفتی
هارنس ایمنی تمام بدن کراتوس سیفتی
لنیارد فول بادی ورکمن مدل دو بازو
لنیارد فول بادی ورکمن مدل دو بازو
لنیارد و هارنس شوک گیر البرز پوشش جنس کنف
لنیارد و هارنس شوک گیر البرز پوشش جنس کنف
کمربند ایمنی کار در اتفاع مدل میلر جنس الیاف پنبه
کمربند ایمنی کار در اتفاع مدل میلر جنس الیاف پنبه
هارنس ایمنی تمام بدن البرز پوشش
هارنس ایمنی تمام بدن البرز پوشش
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد