منو

نیدل قهوه چیست، انواع آن کدام است و چگونه استفاده می شود؟

برای بدست آوردن یک اسپرسو مرغوب علاوه بر دستگاه اسپرسوساز و قهوه خوب به لوازم دیگری نیز احتیاج است، وسایلی که بودنشان تفاوت میان یک اسپرسو معمولی و یک اسپرسو عالی و بی نقص را رقم می زند. نیدل قهوه وسیله ای می باشد که برای بسترسازی و پخش و توزیع پودر قهوه در پرتافیلتر استفاده می شود.

راهنمای خرید نیدل قهوه

راهنمای خرید نیدل قهوه اسپرسو

در این مطلب از طوطی کالا می خواهیم شما را با نیدل قهوه و نحوه استفاده از آن آشنا کنیم، پس تا اگر از عاشقان قهوه و انواع مدل های آن هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

نیدل قهوه چیست؟

نیدل یا سوزن توزیع قهوه ابزاری است که از آن برای باز کردن پودرهای قهوه ای که در درون بسکت پورتافیلتر به هم چسبیده اند و کلوخه شده اند، استفاده می شود. این ابزار به شکل یک میله بلند و باریک است که معمولاً از جنس استیل ضد زنگ یا پلاستیک ساخته می شود.

استفاده از نیدل باعث می شود تا تراکم دانه های قهوه آسیاب شده در پورتافیلتر، کاملا یک اندازه شوند. نتیجه کاهش کانال و کلوخه و استخراج بالاتر و یکنواخت تر است.

نیدل (Needle Coffee Distributor) ابزاری است که به طور حرفه ای طراحی شده است تا تجربه دم کردن قهوه یا عصاره گیری شما را افزایش دهد و از توزیع ثابت و یکنواخت قهوه آسیاب شده در پورتافیلتر قبل از کوبیدن یا تمپ کردن اطمینان حاصل کند.

پیشنهاد مطالعه » تمپر قهوه چیست؟

تاثیر استفاده از نیدل قهوه

تاثیر استفاده از نیدل قهوه در عصاره گیری

انواع نیدل

نیدل قهوه گتر

نیدل قهوه گتر (GATER) یکی از محبوب ترین نیدل های قهوه در بازار است. این نیدل معمولا از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده است و دارای یک سر سوزنی است، که تعداد این سوزن ها متفاوت می باشد (از سر سوزنی 3 تایی گرفته تا 6 و 7 تایی). نیدل گتر به راحتی در پورتا فیلتر قرار می گیرد و می توان از آن برای یکنواخت سازی بستر قهوه استفاده کرد.

نیدل گتر

نیدل قهوه برند گتر در جنس های مختلف

نیدل لولری

نیدل لولری یک نوع نیدل است که دارای یک سر لولری (leveler) است. این نیدل برای یکنواخت سازی بستر قهوه در پورتافیلتر های لولری استفاده می شود. نیدل لولری به راحتی در پورتافیلتر قرار می گیرد و می توان از آن برای یکنواخت سازی بستر قهوه استفاده کرد.

از مزایای استفاده از این نیدل می توان به نریختن قهوه به کناره های پرتافیلتر در هنگام نیدل کردن اشاره کرد. البته باید در هنگام خرید هم سایز با پرتافیلتر اسپرسو ساز خود آن را تهیه کنید!

نیدل لولری

عکس نیدل لولری

نیدل سوزنی

نیدل سوزنی یک نوع نیدل است که دارای یک سر سوزنی است. این نیدل برای یکنواخت سازی بستر قهوه در پورتافیلترهای سوزنی استفاده می شود. نیدل سوزنی به راحتی در پورتا فیلتر قرار می گیرد و می توان از آن برای یکنواخت سازی بستر قهوه استفاده کرد.

نیدل قهوه برند گیتر نیز نوعی نیدل سوزنی به شمار می رود.

نحوه استفاده از نیدل قهوه

برای درست کردن قهوه اسپرسو زمانی که دانه های قهوه ها را آسیاب می کنیم و داخل بسکت پرتافیلتر می ریزیم، بخشی از ذرات قهوه به شکل توده به یکدیگر می چسبند. این توده ها با آب بصورت یکنواخت اشباع نمی شوند، بنابراین استخراج در توده ها ناقص انجام می شود. این به هم چسبیده بودن می تواند دلایل متعددی از جمله ریز بودن سایز قهوه، رطوبت قهوه، … داشته باشد.

نیدل باعث می شود این توده ها از یکدیگر باز شوند و توده ای در بسکت پرتافیلتر وجود نداشته باشد. علاوه بر این، کار دیگری که انجام می دهد این است که روزنه های هوا در بین ذرات قهوه کاملا یکسان و یکنواخت ایجاد شوند. در نتیجه احتمال چنلینگشدن قهوه اسپرسو کاهش چشم گیری پیدا می کند و عصاره قهوه تا حد امکان به کمال نزدیک می شود.

نحوه استفاده از نیدل

نحوه استفاده از نیدل قهوه اسپرسو

برای استفاده از نیدل قهوه، پورتافیلتر باید در مکانی ثابت قرار بگیرد. سپس نیدل، به صورت عمودی در دست قرار گرفته و نوک سوزن ها باید درون قهوه فرو رود. ابتدا نیدل باید در جهت دایره و سپس در جهت زیگزاگ حرکت کند. این نوع حرکت دادن، باعث می شود تا تمامی توده های به هم چسبیده در قهوه از یکدیگر جدا شوند و به اطراف نپاشند.

برای جلوگیری از ریخته شدن پودر قهوه در هنگام استفاده از نیدل بهتر است از فانل استفاده کنید تا هم مانع از دست رفتن پودر قهوه شوید و هم از کثیف شدن میز کار خود جلوگیری کنید.

تاریخ به روز رسانی : 1403/02/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
نیدل قهوه باریستا اسپیس مدل مگنتی
نیدل قهوه باریستا اسپیس مدل مگنتی
نیدل قهوه مدل باریستا
نیدل قهوه مدل باریستا
نیدل قهوه مدل سوزنی دیستریبیوتر استیل ضد زنگ
نیدل قهوه مدل سوزنی دیستریبیوتر استیل ضد زنگ
نیدل قهوه مدل فشاری لاکچری مدرج قابل چرخش
نیدل قهوه مدل فشاری لاکچری مدرج قابل چرخش
نیدل قهوه مدل استند دار شش سوزنی
نیدل قهوه مدل استند دار شش سوزنی
نیدل قهوه طرح دسته چوبی مدل گتر
نیدل قهوه طرح دسته چوبی مدل گتر
نیدل و فانل گتر مدل مگنتی
نیدل و فانل گتر مدل مگنتی
نیدل قهوه گتر مدل 7 سوزنه بدون پایه
نیدل قهوه گتر مدل 7 سوزنه بدون پایه
نیدل قهوه باراکو شش سوزن استیل با استند مگنتی
نیدل قهوه باراکو شش سوزن استیل با استند مگنتی
نیدل قهوه گتر مدل سوزنی فنری حرفه ای با استند
نیدل قهوه گتر مدل سوزنی فنری حرفه ای با استند
نیدل قهوه گتر سوزنی سه شاخه
نیدل قهوه گتر سوزنی سه شاخه
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد