منو

مونوپاد چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای خرید یک مونوپاد خوب

همزمان با بالا گرفتن تب و تاب موج عکس های سلفی در دنیا ، بازار لوازم جانبی که برای گرفتن عکس های باکیفیت تر ایجاد شده بود پررونق شد، یکی از این وسایل مونوپاد است. مونوپاد، لذت بخش ترین وسیله برای کسانی است که عاشق عکس های سلفی هستند. عکس های سلفی که این روزها به خوبی جایگاه خود را میان کاربران پیدا کرده اند، برای بهتر شدن نیاز به یک مونوپاد دارند!

مونوپاد چیست

مونوپاد چیست؟

مونوپاد Monopod از دو واژه Mono به معنی خود یا تک و Pod به معنی دسته یا میله گرفته شده است. مونوپاد یک وسیله ی ساده است که با آن می توانید عکس های selfi یا همان سلفی بیاندازید. همه ی ما نمونه ی عکس های سلفی را در شبکه های اجتماعی مختلف در صفحه ی دوستان خود و یا صفحات اجتماعی و یا حتی در عکس های خویش دیده و داشته ایم.

معمولا اندازه ی میله های آن به ۱۱۰ سانتی متر می رسد. البته بعضی از مونوپادهای حرفه ای بلندتر هم هستند. در واقع مونوپاد وسیله ای است که به کاربران کمک می کند با نصب موبایل یا دوربین خود روی آن بتوانند با توجه به طول آن و اندازه دست فرد، عکس هایی از فاصله حداقل یک متر تا ۱۰ متر از خود بگیرند.

اجزای تشکیل دهنده Monopod

گیره مونوپاد چیست؟

گیره Monopod در واقع همان گیره ای هست که توسط فک های تعبیه شده می تواند گوشی را بگیرد و ثابت نگه دارد تا بتوانید با ان عکس بگیرید. گیره حالت چرخشی هم میگیرد.

دسته یا میله مونوپاد چیست؟

دسته Monopod با توجه به نوعی که دارد می تواند در سایزی متغییر باشد و معمولا از 20 سانتی متری شروع می شود تا 150 سانتی متری و معمولا از جنس فلز سبک مانند آلومینیوم ساخته می شود و همانند آنتن خودرو می تواند جمع شود.

شاتر یا کنترل بلوتوثی مونوپاد چیست؟

این شاتر توسط بلوتوث با گوشی جفت می شود و می تواند گوشی را از راه دور مدیریت کند و عکس بگیرد و تصاویر را زوم کند و … در بعضی از مدل ها این شاتر در قسمت دسته گوشی جاگذاری شده است.

اجزای تشکیل دهنده مونوپاد

مونوپادها به دو دسته کلی تقسیم می شوند مونوپاد معمولی با شاتر دستی

در برخی مدل های ساده تر و ارزان تر، دکمه های شاتر روی دسته های آن قرار گرفته اند. در نزدیک گیره ی نگه دارنده ی گوشی، یک سیم کوچک وجود دارد که به گوشی وصل می شود. این مدل از مونوپاد ها بسیار ارزان هستند اما یک عیب بسیار بزرگ دارند و آن هم این است که ممکن است موقع فشار دادن دکمه ی شاتر دست شما بلرزد و عکس شما خراب شود.

مونوپاد حرفه ای با شاتر بلوتوثی (ریموت کنترل)

مونوپادهای بلوتوثی به نسبت مونوپادهای ساده تر و معمولی از نظر قیمتی بسیار گران تر هستند، اما از نظر راحتی کاربردی بسیار ارزشمندتر است. مونوپادهای بلوتوثی دارای دو مدل هستند. در یک مدل کنترلر بلوتوث به دسته متصل است و در مدل دیگر از میله جدا است و شما در هنگام استفاده باید آن با گوشی خود همگام سازی کنید.

روی کنترل های بلوتوث معمولا چند دکمه وجود دارد که برای تنظیمات عکاسی و میله است. این مدل مونوپاد ها هم برای گوشی های اندروید و هم IOS، کاربرد دارد. بعضی از کنترل های آن دکمه ی زوم هم دارد اما این دکمه برای اکثر کاربران معمولی کاربرد زیادی ندارد و برای گرفتن سلفی های با کیفیت استفاده از کنترل بسیار توصیه می شود زیرا عکس های با کیفیتی به شما می دهد.

مونوپاد خوب و استاندارد

ویژگی های یک مونوپاد خوب چیست؟

با توجه به قابل حمل بودن، مونوپاد خوب باید دارای وزن مناسب و سایزی کوچک باشد که به راحتی بتوان آن را حمل کرد و امکان تغییر سایز آن به صورت کشویی وجود داشته باشد.
شاید پس از مدتی گوشی خود را عوض کنید یا تنها استفاده کننده آن نباشید، پس مونوپادی را انتخاب کنید که مناسب برای اکثر تلفن های همراه و دوربین های دیجیتال باشد تا بتوان انواع مختلف گوشی و دوربین را به آن متصل کرد.

سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که جنس بدنه آن از آلومینیوم باشد و بتوان آن را به راحتی برای هر زاویه ای تنظیم کرد و دارای پیچ های محکم باشد.

داشتن ریموت و قابل استفاده بودن برای سیستم عامل های Android و iOS از جمله ویژگی هایی است که در نمونه های جدید monopod دیده می شود، پس حتما به آن توجه کنید.

عکس پایه مونوپاد

توصیه هایی درباره ی خرید و استفاده از مونوپاد

 • برای خریدن Monopod مارک خاصی را در نظر نگیرید.
 • بیشتر به قابلیت های مونوپاد توجه کنید.
 • همانطور که بالاتر اشاره کردیم با توجه به نوع استفاده ی خود از مونوپاد، نوع آن را انتخاب کنید.
 • از مونوپاد به خوبی نگه داری کنید زیرا همانطور که گفتیم جنس فلز این میله ها از آلومینیوم است و به خاطر سبکی و انعطاف این فلز ممکن است مونوپاد شما تحت فشار، دچار خرابی شود.
 • حتما در هنگام خریدن مونوپاد آن را با گوشی خود امتحان کنید.
 • در هنگام خرید مونوپاد های بلوتوثی حتما چند عدد باطری اضافه برای شاتر آن بخرید.
 • برای خرید مونوپاد های ساده، دستفروش ها با قیمت بهتری آن ها را به شما می فروشند و ویژگی های یکسانی با مدل مشابه خود در مغازه ها دارند.
 • اگر از دو گوشی اندورزید و آیفون استفاده می کنید، در هنگام خرید هر دو مدل را امتحان کنید.
 • هنگام گرفتن عکس حتما تایمر یا همان زمان سنج را تنظیم کنید تا لرزش های احتمالی را از بین ببرید.
 • به زوم مونوپاد زیاد اعتماد نکنید، سعی کنید فاصله ی مناسب را خودتان با گوشی پیدا کنید.
 • در هنگام گرفتن سلفی در مکان های نا متعارف همانند نقاط مرتفع و دریا احتیاط کنید.
 • گیره ی Monopod را حتما چک کنید که شل نشده باشد.
1 -

پایه مونوپاد یانتنگ مدل YT-1288 به همراه سه پایه

پایه مونوپاد یانتنگ مدل YT-1288 به همراه سه پایه
مجموعه کالای یانتنگ شامل یک عدد پایه ی مونوپاد «یانتنگ» مدل «YT-1288» و یک عدد سه پایه ی نگه دارنده ی یانتنگ مدل «YT-228» است. پایه ی مونوپاد «یانتنگ» مدل «YT-1288» با طول حداکثر 125سانتی متر، ابزاری مناسب برای عکاسی سلفی است.
این محصول بدنه ای از جنس آلومینیوم دارد که از چهار تکه ی تلسکوپی تشکیل شده است. این تکه ها به وسیله ی گیره های پلاستیکی به هم محکم می شوند و پس از بازکردن همه ی تکه ها، طول مونوپاد به 125 سانتی متر می رسد. کمترین طول هم در حالتی که تمام تکه ها جمع شده اند، 42.5 سانتی متر است.
مشخصات محصول
 • مناسب برای
  گوشی های تا 6.5 اینچ
 • جنس
  آلومینیوم
 • ریموت برای عکاسی
  دارد
2 -

پایه مونوپاد یانتنگ مدل YT-1288 به همراه ریموت با قابلیت Zoom

پایه مونوپاد یانتنگ مدل YT-1288 به همراه ریموت با قابلیت Zoom
پایه ی مونوپاد «یانتنگ» مدل «YT-1288» با طول حداکثر 125سانتی متر، ابزاری مناسب برای عکاسی سلفی با گوشی های کوچک تر از 5.5 اینچ است.
این محصول بدنه ای از جنس آلومینیوم دارد که از چهار تکه ی تلسکوپی تشکیل شده است. این تکه ها به وسیله ی گیره های پلاستیکی به هم محکم می شوند و پس از بازکردن همه ی تکه ها، طول مونوپاد به 125 سانتی متر می رسد. کمترین طول هم در حالتی که تمام تکه ها جمع شده اند، 42.5 سانتی متر است. این محصول به لطف گریپ لاستیکی دندانه دارش، به راحتی در دست نگه داشته و کنترل می شود.
قسمت نگه دارنده ی گوشی، به پایه ای متصل شده که از قابلیت چرخش 360 درجه و خم وراست شدن برای تنظیم زاویه ی دلخواه برخوردار است.ریموت کنترل این محصول دارای دکمه هایی برای زوم، خاموش و روشن کردن و دکمه ی شاتر است. به همراه این مونوپاد یک کابل microUSB هم ارائه می شود که برای شارژ ریموت کنترل به کار می رود. این محصول تنها 235 گرم وزن دارد و ریموت کنترل آن با گوشی های اندروید نسخه ی 4.3 و iOS نسخه ی 6.0 به بالا سازگار است.
مشخصات محصول
 • مناسب برای
  گوشی های تا 5.5 اینچ
 • جنس
  آلومینیوم
 • ریموت برای عکاسی
  دارد
 • قابلیت شارژ
  دارد
 • وزن
  235 گرم
3 -

پایه مونوپاد یانتنگ مدل YT-1288 2017

پایه مونوپاد یانتنگ مدل YT-1288 2017
مشخصات محصول
 • مناسب برای
  گوشی های تا 5.5 اینچ
 • جنس
  آلومینیوم و پلاستیک (ABS ، PC)
 • ریموت برای عکاسی
  دارد
 • قابلیت شارژ
  ندارد
تاریخ به روز رسانی : 1401/07/13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد