منو

راهنمای خرید محافظ برق و معرفی بهترین مدلهای بازار

نوسانات الکتریکی عامل اصلی آسیب رسیدن به قطعات برقی می باشند که با توجه به قطعی های برق چند سال اخیر به خصوص در فصل تابستان، بیشتر از همیشه گریبانگیر مصرف کنندگان شده است. در این شرایط و با افزایش قیمت قطعات الکتریکی مانند یخچال، تلویزیون و کامپیوتر استفاده از محافظ برق می تواند از بروز آسیب دیدگی های احتمالی جلوگیری کند.

راهنمای خرید محافظ برق

راهنمای خرید محافظ برق لوازم الکتریکی

اگر قصد خرید محافظ برق برای وسایل الکترونیکی خود را دارید با طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره انواع محافظ برق و ویژگی های آنها همچنین نکات مهم هنگام خرید اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

محافظ برق چیست و چه کاری انجام می دهد؟

محافظ برق یا محافظ ولتاژ (به انگلیسی power strip protector) وسیله ای است که با قرار گرفتن در مسیر برق از دستگاه های برقی در مقابل نوسانات شدید برق محافظت می کند. نوسان برق به وسیله عوامل طبیعی مانند رعد و برق و یا در ساعت های اوج مصرف که فشار زیادی به شبکه برق وارد می شود، به وجود می آید و وظیفه محافظ برق جلوگیری از رسیدن این نوسانات به دستگاه ها می باشد.

در حقیقت، می توان محافظ برق را به یک نگهبان برای وسایل برقی تشبیه کرد که از ورود ولتاژ ناخواسته به دستگاه جلوگیری می کند و نمی گذارد آسیبی ببینند. به عنوان مثال استفاده از لوازم برقی با مصرف برق بالا مانند دستگاه جوشکاری نیز ممکن است برق خانه را دچار نوسان کند.

مهمترین نکات هنگام خرید محافظ برق

در هنگام مراجعه به یک فروشگاه لوازم الکتریکی با تعداد زیادی از محافظ های برق با قیمت های گوناگون و تعداد پریز های مختلف مواجه می شوید. برای اینکه بدانید کدام محافظ برق مناسب وسایل برقی شما است، باید یک سری اطلاعات اولیه قبل از خرید درباره آنها داشته باشید. در ادامه به این اطلاعات و نکات مهم در رابطه با محافظ برق اشاره می کنیم.

عکس محافظ ولتاژ

عکس محافظ ولتاژ برند فاخر الکتریک

توان خروجی محافظ برق

محافظ های برق دارای یک توان خروجی مشخص هستند و با واحد ولت آمپر یا وات (از ضرب ولت و آمپر مقدار وات بدست می آید) نشان داده می شود.

به عنوان مثال یک محافظ برق 6 خانه 2500 واتی می تواند حداکثر 2500 وات خروجی ارائه کند و اگر تنها یک دستگاه پر مصرف که 2500 وات توان نیاز دارد را به آن وصل کنید، از تمام توان آن استفاده کرده اید و در صورت وصل کردن یک وسیله دیگر امکان جرقه زدن و خرابی محافظ و دستگاه های متصل به آن وجود خواهد داشت.

استفاده از یک محافظ برای چند وسیله و یا وصل کردن چند راهی و محافظ برق های متوالی به یک محافظ کار نادرستی است زیرا با اتصال دستگاه های مختلف ممکن است توان مصرفی آن بالا برود و سبب خرابی شود همچنین استفاده از استفاده از دو محافظ برق برای یک وسیله اصلا مناسب نیست.

به همین خاطر است که گفته می شود به محافظ برق مخصوص کامپیوتر و لوازم صوتی و تصویری وسیله ای مانند جارو برقی که مصرف بالایی دارد را وصل نکنید.

تعداد و نوع پریزها

محافظ ها بسته به نوع استفاده و طراحی می توانند یک یا چند پریز داشته باشند و شما باید محافظی را خریداری نمایید تا برای دستگاه های متصل به آن به تعداد کافی پریز داشته باشد. معمولا محافظ های مورد استفاده برای یخچال ها دارای 2 پریز هستند ولی محافظ های تلویزیون 4 تا پریز دارند و البته این به تعداد دستگاه های متصل به آن بستگی دارد.

تعداد پریز های محافظ برق

محافظ و چند راهی برق با تعداد پریزهای زیاد

همچنین نوع طراحی قاب پریز ها نیز مهم است و باید به گونه طراحی شده باشند که در هنگام اتصال یک دوشاخه برق، مزاحمتی برای سایر خانه ها ایجاد نکند. علاوه بر این، برای برخی از افراد داشتن محافظ کودک روی پریز نیز اهمیت دارد تا از دست زدن کودکان به داخل پریز برق و برق گرفتگی آنها جلوگیری کند.

نکته مهم دیگر جنس تیغه های به کار رفته در پریز برق است و در هنگام خرید یک محافظ برق به جنس تیغه ها نیز دقت داشته باشید که از مقاومت و کیفیت خوبی برخوردار باشد.

طول کابل برق محافظ

یکی دیگر از مهم ترین فاکتور های خرید محافظ برق، توجه به طول کابل است. برخی از محافظ ها به صورت یکپارچه و بدون کابل طراحی می شوند، اگر قصد جا به جا کردن محافظ را ندارید ، خرید یک محافظ مناسب بدون کابل منطقی خواهد بود.
اما اگر قصد جا به جا کردن محافظ را دارید و یا فاصله پریز برق با وسیله زیاد است، باید به خرید محافظ های کابلی فکر کنید.

اکثر محافظ های برق موجود در بازار با طول کابل 1.5، 3 و 5 متری تولید می شوند و همیشه سعی کنید طول کابل را بیشتر از نیازتان تهیه کنید تا در صورت جابجایی و اضافه کردن دستگاه های جدید با کمبود کابل مواجه نشوید. همچنین بین مدل های مختلف قطر طول سیم و روکش را نیز چک کنید تا در صورت کشیده شدن کابل یا فشار آمدن به آن به آسانی پاره نشود و در طول زمان دوام خوبی داشته باشد.

درگاه USB

مجهز بودن محافظ ها به پورت USB یک قابلیت مثبت است و در خیلی از محافظ های جدید وجود دارد. اگر همیشه مشکل پیدا کردن جای خالی در سه راهی ها برای شارژ کردن موبایلتان را دارید، محافظی که پورت USB دارد، مشکلتان را رفع خواهد کرد.


درگاه یو اس بی در محافظ برق

وجود درگاه شارژ یو اس بی در محافظ برق

زمان تاخیر

محافظ ها بر اساس توان و مداری که برایشان تعبیه شده است دارای زمان تاخیر اولیه متفاوتی هستند. زمان تاخیر اولیه بستگی به نوع وسیله مورد استفاده دارد و باید با توجه به نوع وسیله محافظ برق انتخاب شود.

از آنجایی که در هنگام وصل شدن برق پس از قطع شدن، در لحظات اولیه ولتاژ امکان دارد تا بالای 2000 ولت نیز برود و باعث سوختن لوازم برقی خانه شود، محافظ های برق دارای زمان تاخیر اولیه هستند تا بتوانند برق را در حالت پایدار و استاندارد به دستگاه برسانند.

مدت زمان تاخیر محافظ برق ها برای اکثر دستگاه های صوتی و تصویری مانند کامپیوتر و تلویزیون حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه است ولی برای لوازم برقی سنگین تر مانند کولر گازی و یخچال و فریزر حدود 4 تا 6 دقیقه است و علت آن این است که گاز داخل کمپرسور فرصت فروکش کش کردن داشته باشد و با استارت ناگهانی کمپرسور باعث سوختن آن نشود.

جنس و کیفیت بدنه

جنس بدنه محافظ ها تاثیر زیادی در ایمنی و دوام آنها دارد و در هنگام خرید باید یک محافظ برق با کیفیت بدنه بالا تهیه کرد.

تقریبا همه محافظ برق ها از جنس پلاستیکی ساخته می شوند و بهترین متریال برای ساخت آنها پلاستیک ABS است. پلاستیک ABS مقاومت حرارتی بالایی دارد و در برابر اشتعال نیز مقاوم است، بنابراین می تواند از بروز فاجعه احتمالی جلوگیری کند.

محافظ برق 4 خانه

عکس محافظ برق 4 خانه ارت دار

برخی دیگر از محافظ ها از PC یا پلی کربنات ساخته می شوند که نسبت به ABS از مقاومت بیشتری در برابر حرارت برخوردار است و می تواند مانع از آتش گرفتن محافظ شود.

گارانتی و برند معتبر

محافظ برق ها وظیفه حساس و مهمی در محافظت از لوازم برقی دارند و از آنجایی که قیمت لوازم برقی خانگی مانند تلویزیون و یخچال و فریزر به شدت بالا است، بهتر است که از محصولات با کیفیتی برای محافظت از آنها استفاده شود.

به همین خاطر در هنگام خرید یک محافظ ولتاژ الکتریکی بهتر است که از برند های معروفی که مورد تایید اهل فن هستند و سابقه خوبی دارند استفاده کنید. همچنین از آنجایی که احتمال خراب شدن این محصولات بالا است، گارانتی محصول را نیز مورد نظر قرار دهید تا در صورت خرابی امکان تعویض و یا تعمیر آن وجود داشته باشد.

انواع محافظ برق خانگی

عکس انواع محافظ برق خانگی

برای دستگاه های مختلف چه محافظی مناسب است؟

همانطور که در قسمت قبلی مقاله راهنمای خرید محافظ برق اشاره شد، دستگاه های برقی مختلف دارای محافظ برق مخصوص خودشان هستند و برای کارایی و محافظت بهتر از آنها باید محافظ مخصوص آنها را تهیه کرد.
در ادامه به معرفی مشخصات محافظ برق های مناسب برای هر یک از وسایل برقی می پردازیم.

محافظ برق کامپیوتر

عموما محافظ برق کامپیوتر که با نام محافظ صوتی تصویری نیز در بازار شناخته می شود، در بازه ۱۰۰۰ الی ۲۵۰۰ واتی عمل می کنند. این محافظ ها به کلید خاموش/روشن مجهز می شوند و می توانند از نوع بی سیم یا سیمی باشند. بنابراین برای یک کامپیوتر می توانید محافظ برق کامپیوتر یا صوتی تصویری را تهیه کنید.

محافظ برق یخچال و فریزر

یخچال ها به طور کلی نیاز دارند که در تمام طول روز روشن بوده و به کار ادامه دهند به همین دلیل معمولا فاقد دکمه های روشن خاموش هستند تا اشتباهی موجب خاموش شدن دستگاه نشوید. یخچال فریزر ها به توانی بین 2 تا 3 هزار وات برای کار کردن نیاز دارند. از این رو تهیه یک محافظ برق برای آنها ضروری به نظر می آید.

محافظ برق یخچال

عکس محافظ برق یخچال

محافظ برق مخصوص یخچال و فریزر معمولا از توانی بین2000 تا 3000 وات برخوردارند و باید کیفیت بالایی داشته باشند. بهتر است یک محافظ را مختص یخچال فریزر قرار دهید و دستگاه دیگری را به آن نزنید.

محافظ برق تلویزیون

تلویزیون ها هم مانند کامپیوتر ها، به توان ورودی زیادی نیاز ندارند و محافظ های صوتی تصویری موجود در بازار با توان بین ۱۰۰۰ الی ۲۵۰۰ واتی برای آن ها کافی خواهد بود.

از آنجایی که تلویزیون ها در کنار تجهیزات صوتی تصویری دیگر مانند دستگاه دیجیتال، سینما خانواده، کنسول بازی، پلیرهای و … مورد استفاده قرار می گیرند، تعداد پریز در محافظ های آن ها اهمیت زیادی پیدا می کند.

همانطور که قبل تر گفتیم، لوازمی چون تلویزیون و کامپیوتر تمام مدت استفاده نمی شوند؛ پس لازم است که از مصرف برق اضافی جلوگیری شود. محافظ برق هایی که دکمه روشن و خاموشی دارند برای این وسایل مناسب ترند تا بعد از استفاده از دستگاه بتوانید آن را خاموش کنید.

محافظ برق تلویزیون

عکس محافظ برق تلویزیون و لوازم الکترونیکی با کلید روشن و خاموش

محافظ برق کولر کدام و وسایل سرمایشی و گرمایشی

کولر ها اما بسیار پر مصرف تر از سایر محصولات این لیست می باشند و به توان مصرفی بالاتری نیاز دارند. در هنگام انتخاب محافظ مخصوص کولر های گازی و پکیج ها از کیفیت ساخت و دوام بالای آن ها اطمینان حاصل کنید. بنابراین تهیه یک محافظ مخصوص کولر گازی با توانی بین ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ وات می تواند انتخاب مناسبی برای محافظت از کولر باشد.

همچنین، برای بخاری برقی در زمستان و کولرها در تابستان که نوسان برق زیاد است، خوب است محافظ مناسب و باکیفیتی تهیه کنید که لوازم سرمایشی تان خراب نشود.

محافظ برق پشت کنتور

کنترل ولتاژ از پشت کنتور برق می تواند یک راهکار مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات الکترونیکی موجود در یک ساختمان باشد. چنین محافظی در پشت کنتور برق نصب می شود و با تغییر ولتاژ برق ورودی ساختمان، جریان برق را قطع می نماید. با داشتن یک چنین محافظی دیگر نیازی نیست برای هر دستگاهی یک محافظ جداگانه تهیه کنیم.

عکس محافظ پشت کنتور

عکس محافظ پشت کنتور

فرق محافظ یخچال با تلویزیون؟

  • محافظ ها به طور کلی یک هدف، که محافظت از وسایل برقی است را دنبال می کنند اما برخی از آنها دارای تعداد پریز بیشتر و دکمه خاموش و روشن هستند از این رو از لحاظ نوع عملکرد با هم هیچ تفاوتی ندارند.
  • محافظ های برق تلویزیون و دستگاه های صوتی و تصویری باید دارای کلید خاموش و روشن کردن باشد و تعداد پریز آن نیز بیشتر باشد چون وسایل زیادی به آن متصل می شود.
  • اما محافظ های برق یحچال نباید هیچ دکمه خاموش و روشنی داشته باشند تا هیچ گاه خاموش نشود. به طور کلی میتوان گفت تفاوت محافظ یخچال با صوتی و تصویری در تعداد پریز ها و دکمه خاموش و روشن کردن است.

نحوه استفاده از محافظ برق چگونه است؟

به طور کلی نحوه استفاده از محافظ برق بسیار آسان است در واقع کافی است یک سر آن را به پریز برق و بعد دستگاه را به محافظ متصل کنید همچنین خوب است بدانید که این وسیله ۲ وظیفه اصلی دارد:

  • شناسایی ولتاژ بیش از حد.
  • منحرف کردن الکتریسیته اضافی را به سیم متصل به زمین .

در نتیجه این وسیله باید یک پین اتصال به زمین و یک پریز اتصال به زمین داشته باشند، این عمل سبب شده که محافظ ها وظایف خود را به درستی انجام دهند.

بهترین مارک های محافظ برق

در این بخش برای شما اسامی برترین برند های تولید محافظ برق را برایتان آماده کرده ایم چون لازمه خرید مطمئن آشنایی با برند های معروف است.

  1. محافظ برق برننشتول: اینیک برند آلمانی است که در سال 1958 در آلمان تاسیس شده است، که در زمینه های لوازم برقی، نورپردازی، فناوری و امنیت خانه و… فعالیت می کند.
  2. محافظ برق AEG: شرکت AEG کی از شرکت های بسیار بزرگ در آلمان است که در سال 1996 تاسیس شده است، این شرکت در زمینه تولید تجهیزات الکتریکی مشغول به فعالیت است.
  3. محافظ برق فلیپس: فلیپس یک شرکت هلندی است، و در زمینه تولید لوازم برقی در جایگاه بسیار بالای قرار دارد. این شرکت در سال 1891 تاسیس شده است.
  4. محافظ برق تسکو: این شرکت در سال 1381 شمسی تاسیس شده است و یکی از شرکت های موفق در زمینه تولید محافظ های برق می باشد.
  5. محافظ برق تیراژه: این مدل از محافظ های برق ساخت ایران هستند، و چون در ایران تولید می شوند از قیمت مناسبی بر خوردار هستند.

خرید محافظ برق

جمع بندی

در مقاله راهنمای خرید محافظ برق کامپیوتر، تلویزیون، یخچال فریزر و دیگر لوازم برقی، به مواردی اشاره کردیم که باید موقع خرید رعایت کنید و چندتا از بهترین مدل ها را معرفی کردیم.

همانطور که متوجه شدید، در صورت نبود محافظ برق، خطرات زیادی لوازم برقی گران قیمت خانه مان را تهدید می کند. خوشبختانه محافظ های برق با امکانات و ویژگی های مختلف، همینطور قیمت های متنوع در بازار موجود هستند. پس اگر هنوز هم محافظ برق نگرفته اید، حتما در اولین فرصت اقدام به خرید کنید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت محافظ برق چند است؟
قیمت انواع محافظ برق لوازم الکتریکی از 80 هزار تومان تا 6 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، تعداد و نوع پریز ها، طول سیم، تعداد فاز، نوع عملکرد، زمان تاخیر، توان خروجی و سایر ویژگی ها و امکانات آن بستگی دارد.
بهترین مارک های محافظ برق کدام است؟
از بهترین و معروف ترین محافظ های برق می توان به برند تیراژه، سیماران، پارت الکتریک، خیام الکتریک، میرا، کاوه، فراتل، سارا، فردان ابکتریک، هادرون و لیان اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/31
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
محافظ ولتاژ پارت الکتریک تک فاز با شش عدد پریز ارت دار
محافظ ولتاژ پارت الکتریک تک فاز با شش عدد پریز ارت دار
چندراهی و محافظ برق با نمایشگر ولتاژ پارت الکتریک مدل آذین
چندراهی و محافظ برق با نمایشگر ولتاژ پارت الکتریک مدل آذین
چندراهی و محافظ برق و شارژر پرودو مدل pd-fwch007
چندراهی و محافظ برق و شارژر پرودو مدل pd-fwch007
محافظ ولتاژ و چندراهی برق تکسان با پنج عدد پریز و طول سیم 3 متری
محافظ ولتاژ و چندراهی برق تکسان با پنج عدد پریز و طول سیم 3 متری
محافظ ولتاژ الکترونیکی نمودار کنترل مدل M116 مناسب برای یخچال و فریزر
محافظ ولتاژ الکترونیکی نمودار کنترل مدل M116 مناسب برای یخچال و فریزر
محافظ ولتاژ برق تک نور با 5 پریز و طول سیم 3 متر
محافظ ولتاژ برق تک نور با 5 پریز و طول سیم 3 متر
محافظ ولتاژ سارا مدل P255F مناسب برای یخچال با دو عدد پریز
محافظ ولتاژ سارا مدل P255F مناسب برای یخچال با دو عدد پریز
محافظ برق سیماران با 5 پریز و عملکرد رله ای
محافظ برق سیماران با 5 پریز و عملکرد رله ای
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد