منو

فن خنک کننده گوشی موبایل چیست و استفاده آن چه مزایایی دارد؟

یکی از مشکلات اکثر گوشی های موبایل در هنگام کار کردن و یا بازی کردن داغ کردن بیش از حد می باشد. فن خنک کننده مانع از گرمای بیش از حد گوشی در هنگام بازی کردن کنسول بازی می شود و باعث افزایش عمر گوشی و باتری می شود.

امروزه گوشی های هوشمند نیز در زمره پلتفرم های مخصوص بازی قرار گرفته اند، از این رو تعجبی ندارد که تجهیزات جانبی مناسب برای بازی و نصب روی تلفن همراه توسط شرکت های مختلف معرفی گردد. برای تهویه بهتر و خارج سازی گرما از گوشی های هوشمند در حین بازی، می توانید از فن هایی مانند فن خنک کننده گوشی موبایل استفاده کنید که برای این منظور معرفی شده اند.

فن خنک کننده گوشی موبایل

راهنمای خرید فن خنک کننده گوشی موبایل

اهمیت استفاده از فن خنک کننده گوشی موبایل

بعد از پیدایش و رشد بازی های آنلاین گروهی در پلتفرم موبایل مثل پابجی موبایل PUBG Mobile، کالاف دیوتی Call Of Duty Mobile، فورتنایت موبایل Fortnite Mobile، فری فایر Free Fire و دیگر بازی های موبایل، سیستم عامل هایی مثل آی او اس (iOS) و اندروید (Android) به شکلی کاملا متفاوت نسبت به گذشته استفاده شدند و برای اجرای صحیح و روان بازی ها با چالش های فراوانی رو به رو شدند.

با وجود این حقیقت که موبایل های امروزی توانایی سخت افزاری بسیار بالایی پیدا کرده اند، اجرای این بازی ها فشار زیادی روی پردازنده ها و مجموعه سخت افزار موبایل وارد میکنند و با تداوم این فشار و طولانی شدن زمان اجرای بازی، دمای قطعات موبایل به شدت از حد نرمال بالاتر رفته و گاهی اوقات موجب اختلال در کیفیت اجرای بازی نیز می شود.

همچنین یکی از مهمترین پارامترهایی که به شدت عمر باتری را تحت تاثیر قرار می دهد حرارت سخت افزار موبایل شماست. در صورتی که دمای سخت افزار را نتوانیم کنترل کنیم، این حرارت به باتری موبایل نیز منتقل شده و عمر باتری شما در حرارت بالا به شدت افت خواهد کرد.

در اینجاست که وجود یک فن خنک کننده گوشی موبایل لازم و ضروری به نظر می رسد و خرید و استفاده از آن به اجرای روان تر بازی ها و برنامه های سنگین کمک خواهد کرد بدون اینکه مشکلی برای گوشی موبایل شما پیش بیاید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دسته بازی پابجی موبایل

راهنمای خرید فن خنک کننده گوشی موبایل

انواع خنک کننده گوشی موبایل

رادیاتور خنک کننده موبایل

در نوع رادیاتوری خنک کننده ها، مکانیزمی کاملا مشابه سیستم خنک کنندگی پردازنده های کامپیوتری اجرا میشود. یک هیت سینک یا تراشه گرماگیر که رسانای ۱۰۰ درصدی حرارت است به درب پشتی موبایل می چسبد و دمای تولید شده توسط قطعات الکترونیکی را به خود جذب می کندو سپس در محفظه ای که در اطراف هیت سینک نصب شده و پر از مایع یا هوا است، پراکنده می کند و اجازه افزایش دما را به موبایل نمی دهد.

هم چنین، برای این که دمای تراشه گرماگیر بیش از اندازه افزایش پیدا نکند، از یک فن خنک کننده قوی هم کمک گرفته می شود. در واقع، هیت سینک مانع از داغ شدن گوشی و فن مانع از افزایش دمای هیت سینک خواهد شد.

فن خنک کننده مخصوص موبایل

خنک کننده رادیاتوری موبایل

فن خنک کننده موبایل

در فن های خنک کننده خبری از هیت سینک نیست. طراحی این دسته از خنک کننده ها بسیار ساده تر از نوع رادیاتوری است. یک فن پرقدرت، جریان هوای پرفشار خنک را به بدنه پشتی موبایل می کوبد و تداوم این فرایند باعث کاهش سریع دمای قطعات داخلی موبایل شده و از آسیب های احتمالی که ناشی از افزایش دمای بیش از حد موبایل است و لگ ها و کاهش راندمان حین بازی جلوگیری میکند.

خن خنک کننده گوشی موبایل چیست

دلیل داغ شدن گوشی در هنگام بازی چیست؟

دمای بالای CPU فرکانس را کاهش می دهد و بر روی سرعت شارژ و عمر باتری اثر منفی دارد. به عنوان مثال، آیفون X و XS بسیار داغ می شوند و کاهش فرکانس در آنها نیز بسیار واضح است و هنگام بازی داغ شدن آنها مشهود است. دلیل تولید گرمای تلفن های همراه عمدتا مربوط به فناوری فرآیند ساخت و معماری CPU است. به عبارت دیگر، هرچه پردازنده قوی تر باشد، تولید گرما بیشتر خواهد شد. بنابراین، برای کمک به خنک شدن گوشی به یک فن نیاز است.

نکات مهم هنگام خرید فن خنک کننده گوشی

برای خرید بهترین فن خنک کننده گوشی یا فن گیمینگ موبایل باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

نوع کولینگ گوشی

همانطوری که قبلا گفتیم خنک کننده گوشی در دو نوع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. با این که هر دو مدل برای خنک سازی دمای گوشی به ما کمک می کنند، اما تفاوت هایی با هم دارند که روی قیمت آن ها اثر می گذارد. این دو مدل عبارتند از:
خنک کننده رادیاتوری گوشی و فن خنک کننده گوشی، که شما با توجه به ویژگی های هر کدام و نیاز خود اقدام به انتخاب یک نوع از آنها می کنید.

ابعاد فن خنک کننده موبایل

دومین فاکتوری که باید در هنگام خرید فن گوشی در نظر گرفت، سازگار بودن فن مورد نظر با ابعاد گوشی شماست. برخی از فن ها مثل خنک کننده موبایل به گونه ای طراحی شده اند که روی موبایل ها با هر ابعادی قابلیت نصب دارند؛ اما برخی دیگر تنها روی گوشی ها با سایزهای مشخصی قابل استفاده هستند.

رادیاتور خنک کننده موبایل

رادیاتور خنک کننده گوشی موبایل

تعداد و سرعت چرخش فن

بیشتر مدل های قدرتمندتر خنک کننده گوشی، از یک فن برای کاهش دمای گوشی استفاده می کنند. با این وجود برخی دیگر با دو یا بیشتر فن طراحی شده اند تا اثر بخشی بالاتری داشته باشند. در هنگام انتخاب این مدل ها باید دقت داشته باشید که استفاده از چند فن باعث افزایش بیش از اندازه وزن خنک کننده گوشی نشده باشد.

سرعت چرخش فن های استفاده شده در کولینگ های مختلف هم با یکدیگر متفاوت است که توجه به این پارامتر هم به دلیل اثرگذاری روی سرعت کاهش دما خالی از لطف نیست.

جنس بدنه فن خنک کننده

جنس بدنه سیستم خنک کننده موبایل یکی از اصلی ترین نکاتی است که در زمان خرید باید به آن توجه کافی داشته باشید. چرا که جنس بدنه بر روی کیفیت و دوام فن بسیار اثرگذار است. فن های خنک کننده گوشی باید از جنسی مقاوم در برابر دما ساخته شده باشند. همچنین جنس بدنه باید به گونه ای باشد که به سرعت آسیب نبیند و شکننده نباشد. در زمان خرید حتما به جنس بدنه فن خنک کننده موبایل توجه داشته باشید.

وزن کولینگ موبایل

یک فن خنک کننده گوشی هر چه قدر هم که قوی باشد، اگر وزن زیادی داشته باشد، برای شما مشکل ساز خواهد شد. چرا که باعث سنگین تر شدن موبایل شما می شود و در دست گرفتن آن را سخت می کند. به علاوه استفاده از یک فن سنگین برای گوشی باعث می شود که در دراز مدت به عضلات دست و انگشتان شما فشار و آسیب وارد شود.

میزان و مدت اثرگذاری

یک فن خنک کننده گوشی باید عملکردی سریع و قابل توجه داشته باشد. بسیار مهم است که در کوتاه ترین زمان ممکن پس از نصب فن، دمای گوشی شما کاهش پیدا می کند. هم چنین، میزان اثرگذاری فن هم از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. فن خنک کننده ای که تنها دو تا چند درجه گوشی شما را خنک می کند؛ ارزش خرید چندانی ندارد. معمولا بهترین فن خنک کننده موبایل باید بتواند بین 15 تا 30 حرارت گوشی شما را کاهش دهد.

فن گوشی آیفون

فن خنک کننده موبایل مخصوص گوشی آیفون

روش نصب روی گوشی

از دیگر فاکتورهایی که بهتر است در هنگام خرید فن خنک کننده گوشی به آن توجه کنید، نحوه نصب آن روی گوشی است. برخی از فن ها با کمک دو گیره در اطراف خود، موبایل شما را در آغوش می گیرند. باید این گیره از جنسی مثل سیلیکون ساخته شده باشند تا خط و خشی روی گوشی شما ایجاد نکنند.

برخی دیگر مثل هولدرهای موبایل مگنتی، با آهنربا به گوشی شما جذب می شوند. برچسب آهنربایی به کار رفته در این مدل ها باید قدرت کافی را برای چسبیدن به گوشی شما داشته باشد. بعضی از مدل ها هم ممکن است با مکنده هایی قوی به پشت بدنه موبایل بچسبند.

میزان صدای تولیدی

برخی از فن های خنک کننده موبایل کیفیت و عملکردی عالی دارند و به سرعت دمای گوشی شما را کاهش می دهند؛ اما متاسفانه صدایی بالایی هم تولید می کنند که در دراز مدت می تواند غیرقابل تحمل شود. پس در هنگام خرید کولینگ موبایل این موضوع را هم مدنظر قرار دهید که فن خنک کننده موبایل تان کاملا بی صدا طراحی شده باشد.

خرید اینترنتی خنک کننده موبایل

استفاده از فن خنک کننده گوشی موبایل

قابلیت های جانبی

هر کدام از مدل های کولینگ گوشی ممکن است دارای قابلیت های جانبی باشند که قطعا روی قیمت آن ها اثر می گذارد. معمولا بیشتر کولینگ های موبایل، به LED های زیبا مجهز شده اند و در هنگام استفاده نورپردازی RGB جذابی ایجاد می کنند. بعضی از مدل ها دارای نمایشگرهایی برای نشان دادن دمای گوشی هستند.

برخی از مدل ها حتی دارای پاوربانک داخلی است تا شما از بابت خالی نشدن باتری گوشی خود آسوده خاطر باشید. برخی فن خنک کننده ها یک شارژر بی سیم هم به شمار می رود و می توانید به عنوان شارژر وایرلس از آن برای پر کردن ظرفیت باتری گوشی خود استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید انواع هولدر موبایل

خرید بهترین مدلهای فن خنک کننده گوشی

کلام آخر

خنک کننده های موبایل ثابت کردند که تنها و بهترین راه حل برای حل مشکلات گوشی در زمان بازی است. این لوازم جانبی قابل حمل، کارآمد و بسیار موثر هستند. فن گیمینگ موبایل به شما کمک می کند از گرمای بیش از حد، تاخیر و افت فریم بسیار خسته کننده خلاص شوید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
چرا باید از فن خنک کننده گوشی استفاده کنیم؟
اجرای بازی و برنامه های سنگین گوشی موبایل فشار زیادی روی پردازنده ها و مجموعه سخت افزار موبایل وارد میکنند و دمای قطعات موبایل بیش از حد بالا رفته و موجب اختلال در کیفیت اجرای بازی می شود و حتی ممکن است باعث کاهش عمر باتری نیز بشود، در اینجاست که وجود یک فن خنک کننده گوشی موبایل لازم و ضروری به نظر می رسد.
قیمت انواع فن خنک کننده گوشی چند است؟
قیمت فن خنک کننده گوشی به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، جنس و وزن فن، کیفیت ساخت و طراحی، قدرت فن، امکانات جانبی فن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت فن گوشی از 150 هزار تومان تا 2 میلیون تومان در بازار موجود می باشد.
وظیفه فن خنک کننده چیست؟
فن رادیاتور خنک کننده موبایل که در دو نوع رادیاتور و فن تولید و به بازار عرضه میشوند. هر دو یک وظیفه دارند و آن مقابله با حرارت بیش از حد موبایل از طریق خنک کردن قسمت پشتی موبایل است.
خنک کننده های شارژی بهترند یا برق مستقیم؟
هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود نداره و عملکرد بهتر فن و خنک کننده های گیمینگ گوشی موبایل کاملا به کیفیت ساخت و تکنولوژی اونها برمیگرده. اما اکثر خنک کننده های حرفه ای با برق مستقیم کار میکنند.
آیا میتوان با کاور هم از فن خنک کننده گوشی استفاده کرد یا خیر؟
خیر، دوستان عزیز شما فن موبایل رو خریداری می کنید برای اینکه دمای گوشی شما را کاهش دهد اگر قرار باشد که روی کاور استفاده کنید دیگر چه فایده ای دارد!
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/28
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
خنک کننده گوشی موبایل رادیاتوری ریمکس مدل K4
خنک کننده گوشی موبایل رادیاتوری ریمکس مدل K4
خنک کننده گوشی موبایل مدل P15-PUBG
خنک کننده گوشی موبایل مدل P15-PUBG
خنک کننده گوشی موبایل رادیاتوری وایرلس شارژ ممو مدل CX02
خنک کننده گوشی موبایل رادیاتوری وایرلس شارژ ممو مدل CX02
خنک کننده گوشی موبایل با نمایشگر دیجیتال مدل K8 RGB
خنک کننده گوشی موبایل با نمایشگر دیجیتال مدل K8 RGB
خنک کننده گوشی موبایل رادیاتوری ممو مدل DL05
خنک کننده گوشی موبایل رادیاتوری ممو مدل DL05
فن خنک کننده گوشی پنکه ای ممو مدل FL05 2022
فن خنک کننده گوشی پنکه ای ممو مدل FL05 2022
خنک کننده گوشی رادیاتوری موبایل با نورپردازی مدل K4 RGB
خنک کننده گوشی رادیاتوری موبایل با نورپردازی مدل K4 RGB
دسته بازی مدل AK03 و فن خنک کننده توربو ممو
دسته بازی مدل AK03 و فن خنک کننده توربو ممو
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر Pindu
11:59 - 1402/03/29
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم فن رادیاتوری رو با پاور وصل کنم یا به برق مستقیم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ : بستگی به نوع اتصال یا کابل خود فن دارد و البته میزان راحتی شما و دستگیر نبودن اتصالات

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد