منو

بهترین مدلهای فندک آشپزخانه + راهنمای خرید انواع فندک

فندک آشپزخانه مدل اتمی قلمی
فندک آشپزخانه مدل اتمی قلمی
فندک آشپزخانه برقی مدل شعله بدنه پلاستیکی سری جنس فلزی
فندک آشپزخانه برقی مدل شعله بدنه پلاستیکی سری جنس فلزی
فندک آشپزخانه بدنه پلاستیکی مدل kkk
فندک آشپزخانه بدنه پلاستیکی مدل kkk
فندک آشپزخانه گازی آی سی کیو مدل استار
فندک آشپزخانه گازی آی سی کیو مدل استار
فندک آشپزخانه بدنه پلاستیک به همراه گاز فندک
فندک آشپزخانه بدنه پلاستیک به همراه گاز فندک
فندک آشپزخانه اتمی ژاپنی جرقه زن با بدنه فلزی
فندک آشپزخانه اتمی ژاپنی جرقه زن با بدنه فلزی
فندک آشپزخانه گازی مدل پایه دار
فندک آشپزخانه گازی مدل پایه دار
فندک آشپزخانه شارژی آرک مدل صاعقه ای
فندک آشپزخانه شارژی آرک مدل صاعقه ای

فندک آشپزخانه یکی از این وسایل است که هر شخصی در خانه خود به آن احتیاج دارد. این روزها بیشتر اجاق ها و گازهای پخت وپز غذا دارای یک فندک درونی هستند که با فشار دکمه ای، شعله اجاق را روشن می کنند. اما باز هم ممکن است این گزینه کار نکند یا در بعضی مدل های اجاق پخت و پز این فندک درونی یافت نشود.

عکس فندک آشپزخانه

راهنمای خرید فندک آشپزخانه

بنابراین در این شرایط وجود یک فندک برای روشن کردن اجاق گاز لازم و ضروری است، در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع مختلف فندک آشپزخانه و نحوه استفاده آنها آشنا کنیم، همچنین به بررسی نکات مهم هنگام خرید فندک آشپزخانه بپردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

فندک چیست؟

فندک ابزاری است که برای تولید آتش و روشن کردن شعله اجاق گاز، سیگار، پیپ و غیره از آن استفاده میشود. فندک آشپزخانه دارای یک محفظه فلزی یا پلاستیکی که با مایع آتش گیر (نفت یا گاز مایع) پر شده است، بخش جرقه زن و بخش تعبیه شده برای خاموش کردن آتش تشکیل شده است.

فندک از چه بخشهایی تشکیل میشود؟

 1. محفظه سوخت : محفظه سوخت از جنس فلز یا پلاستیک بوده و با مایع آتش زنه (گاز مایع یا نفت) پُر میشود. این محفظه معمولا از قابلیت شارژ مجدد برخوردار است.
 2. جرقه زن : این قسمت وظیفه تولید آتش را بر عهده دارد و معمولا از یک سیستم سنگی (چخماقی) تشکیل شده است.
 3. خاموش کننده : عمل خاموش کردن فندک به دو طریق انجام میشود: (1- قطع کردن هوا 2- قطع کردن سوخت)
 4. بدنه : بدنه فندک معمولا از جنس فلز (برنج، طلا و ...) یا پلاستیک ساخته میشود.

اجزا فنک آشپزخانه

بخش های مختلف فندک اتمی ژاپنی

چرا هر آشپزخانه نیاز به یک فندک دارد؟

قطعا در هر آشپزخانه اجاق گازی وجود دارد که یا با کمک کبریت و یا با فندک خود اجاق گاز اقدام به روشن کردن آن میکنید. معمولا روشن کردن اجاق با استفاده از فندکی که بر روی آن تعبیه شده است در درازمدت به خرابی فندک منجر میشود و باید برای تعمیر آن هزینه زیادی به سرویس کار بپردازید، بهترین پیشنهاد این است که برای روشن کردن حتی اجاقی که خود فندک دارد از فندک آشپزخانه استفاده کنید تا فندک خود اجاق سالم مانده و در مواقع ضرور بتوانید از آن استفاده نمایید و یا در اثر خرابی نیاز به هزینه برای سرویس کار و تعمیر آن نباشد.

همچنین اگر اجاق گاز شما فندک ندارد و از کبریت استفاده میکنید، حتما میدانید که دود ناشی از سوخت کبریت و همچنین سموم دفع شده از آن برای بدن بسیار مضر است، علاوه بر این جمع کردن چوب های کبریت سوخته و خطرات ناشی از دست زدن اطفال به آن زیاد است.

عکس فندک آشپزخانه پلاستیکی

عکس فندک آشپزخانه پلاستیکی

فرق فندک معمولی با فندک آشپزخانه در چیست؟

مدل های دستی فندک آشپزخانه دارای عملکرد و کاربرد مشابه با انواع فندک هایی است که در کمپ و خارج از منزل استفاده می شود. تنها تفاوتشان در این است که طراحی مدل های مخصوص آشپزخانه متناسب با موقعیت قرارگیری شعله های گاز انجام می شود.

علاوه بر این برخی از فندک ها که برای آشپزخانه تولید می شوند به صورت مستقیم شعله تولید نمی کنند، بنابراین استفاده از آن ها در محیط منزل خطری ندارد.

انواع فندک از نظر سوخت

1 - فندک های بنزینی یا نفتی

این مدل فندک در محفظه خود حاوی بنزین یا نفت می باشد. علاوه بر این در محفظه آن فیتیله ای تعبیه شده است که می تواند شعله را روشن کند. این مدل قیمت تقریبا بالایی دارد. همچنین دارای یک دهانه و دریچه برای تنظیم خروج گاز می باشد.

2 - فندک گازی

برخلاف فندک بنزینی، این مدل فیتیله ای ندارد و فندک با خروج گاز از یک دریچه روشن خواهد شد. از طریق همان دریچه می توان میزان گاز خارج شده را نیز تنظیم کرد. به دلیل اینکه این محصولات به راحتی می توانند شارژ شوند برای مصارف مختلف خانگی، سفری و شخصی مانند روشن کردن سیگار نیز استفاده می شوند.

عکس فندک گازی آشپزخانه

عکس فندک گازی آشپزخانه

3 - المنتی یا برقی

کاربرد فندک المنتی یا برقی برای مصارف شخصی مانند روشن کردن سیگار می باشد. در این فندک برخلاف دیگر مدل ها، شعله آتش ایجاد نمی شود و تنها از حرارتی که ایجاد می کند استفاده می شود. این مدل فندک با استفاده از کابل USB شارژ می شود، به همین دلیل نام دیگر آن ها فندک شارژری است.

البته باید توجه کنید که در ساختار محصول، باتری قابل شارژ به کار برده شده باشد. در غیر این صورت بعد از هر بار که انرژی فندک تمام می شود،باید باتری قبلی با یک باتری جدید عوض شود.

4 - فندک آشپزخانه اتمی

فندک اتمی (به انگلیسی: Turboflame Lighter) می باشد. فندک اتمی یکی از انواع وسایل آتش زای پرقدرت است که حرارتی که از آن تولید می شود چند برابر از فندک معمولی بیشتر است. در بین ده ها مدل فندک برای روشن کردن اجاق گاز، فندک اتمی مخصوص آشپزخانه به دلیل کیفیت بالا و همچنین عدم نیاز به شارژ مجدد یکی از بهترین فندک ها بوده که در صورت استفاده صحیح تا سالها شما را از خرید مجدد فندک بی نیاز میکند.

در این نوع فندک ها برای جرقه زنی از یک پیزوالکتریک استفاده می شود. عملکرد این فندک به این صورت است که شعله را متمرکز می کند و باعث ایجاد حرارت بسیار بالایی در مدت زمان کم می شود که مانند آن در جوشکاری استفاده می شود. مهم ترین ویژگی که این نوع فندک دارد این است که با وزش باد خاموش نمی شود.

این فندک با ایجاد جرقه در حین استفاده برای روشن کردن انواع اجاق گازی مناسب است و در واقع عملکرد آن دقیقا شبیه به فندک خود اجاق می باشد و مهمترین مزیت آن این است که نیاز به گاز برای شارژ نداشته و از طرفی شعله ای تولید نمیکند که باعث سیاه یا دود زدن اطراف یا لبه های اجاق گاز گردد.

از طرفی به دلیل عدم تولید شعله در صورتیکه کودکان اقدام به بازی با آن کنند خطر آن نسبت به فندک شعله زا کمتر است.

عکس فندک اتمی آشپزخانه

عکس فندک اتمی آشپزخانه

خصوصیات فندک آشپزخانه اتمی

 • دارای کیفیت عالی و جنس بدنه فلزی و ضد ضربه است.
 • دارای لوله بلند می باشد که به راحتی میتوان شعله اجاق را حتی در مواقعی که ظرف غذای بزرگ روی اجاق است روشن کرد.
 • نیاز به شارژ ندارد و تا سالها میتوان از آن استفاده کرد.
 • با ایجاد جرقه قوی به راحتی میتواند اجاق گاز را روشن کند.
 • خطرات آن برای اطفال بسیار کمتر از فندک های شعله ای است.
 • به دلیل جرقه ای بودن باعث سیاه شدن قسمت های مختلف اجاق گاز نمیشود.
 • دارای طراحی زیبا و منحصر به فرد است.
 • به راحتی خراب نمیشود حتی اگر زمین بخورد و همچنین شکستنی نیست.
 • استفاده از آن باعث افزایش عمر فندک اصلی اجاق گاز شما شده و فندک اجاق شما دچار خرابی نخواهد شد.
 • برای استفاده از آن نیاز به برق یا مخزن گاز و همچنین باتری نیست، این فندک دارای سیستم مگنتی و اتمی داخلی است که با فشردن ماشه آن اقدام به تولید جرقه میکند.

انواع فندک بر اساس روشن شدن

فندک ها با دو سازوکار مختلف تولید شعله می کنند و به دو دسته شعله دار و جرقه ای تقسیم می شوند.

 1. فندک شعله ای : فندک های شعله ای نوعی از فندک ها هستند که به وسیله گاز پر می شوند و قابلیت روشن کردن مواردی به غیر از اجاق گاز که خود دارای گاز می باشد، را دارد. مثل شمع فشفشه و ... برخی از از افراد فندک شعله ای را ترجیح می دهند زیرا معتقدند کاربرد بیشتری دارد و برای روشن کردن باربیکیو نیز می توان از آن استفاده کرد.
 2. فندک جرقه ای : این نوع فندک تنها برای روشن کردن اجاق گاز مناسب است و این نوع فندک محدودیتی ندارد و در طولانی مدت از قدرت جرقه آنها کم نمی شود. فقط این نوع فندک ها کاربری محدود تری دارند و نمی توان با آنها وسایل دیگر را روشن نمود.

عکس فندک اتمی ژاپنی

عکس فندک ژاپنی آشپزخانه تفنگی

طرز استفاده از فندک آشپزخانه

روش استفاده از فندک برای روشن کردن اجاق گازهای گاز سوز را تقریبا همه با آن آشنا هستند و در واقع کاری ساده و آسان می باشد که ما هم به طور مختصر به شرح آن می پردازیم. بعد از تهیه فندک کافیست نوک آن را در نزدیکی شعله اجاق گاز گرفته و شیر گاز را کمی باز کنید و سپس با فشار دادن ماشه آن فندک جرقه زده و شعله اجاق روشن خواهد شد.

دقت کنید که اگر شیر شعله گاز را خیلی کم باز کرده باشید ممکن است به سختی روشن شود، اگر نیاز به شعله کم دارید باید ابتدا اجاق را با شعله ملایم روشن کرده و پس از روشن شدن شعله آن را به میزان دلخواه تنظیم کنید و بعد ظرف غذا را روی آن قرار دهید.

البته در زمانی هم که ظرف غذا روی شعله قرار دارد میتوانید از فندک برای روشن کردن آن استفاده کنید و به دلیل لوله بلند فندک که مخصوص اینکار تهیه شده است حتی اگر ظرف غذای شما هم بزرگ باشد به راحتی نوک فندک به مشعل اجاق میرسد.

هنگام خرید فندک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

جنس بدنه فندک

قبل از خرید فندک آشپزخانه به جنس آن دقت کنید. بدنه این محصولات از مواد مختلفی ساخته می شوند. فندک های آشپزخانه با جنس بدنه از پلاستیک، استیل ضدزنگ، استیل و غیره در بازار موجود می باشند. فندک هایی با بدنه استیل ضد زنگ هستند در آشپزخانه بهتر باقی می مانند و ماندگاری بیشتری دارند. استیل ضد زنگ با برخورد رطوبت و نم زنگ نمی زند و همین ماندگاری آن را بیشتر می کند.

فندک های پلاستیکی هم در بازار به کرات دیده می شوند. یادتان باشد که این فندک ها مقاومت کمتری از فندک هایی با بدنه فلزی دارند و اگر در معرض حرارت بالا باشند، بسته به نوع پلاستیک به کار رفته در بدنه، امکان دارد که ذوب و خراب شوند. در کل، فندک های فلزی که از استیل ضد زنگ تهیه می شوند، کیفیت بالاتری دارند و عمرشان بیشتر است.

عکس فندک آشپزخانه

عکس فندک آشپزخانه به همراه گاز

بعضی از فندک ها هم ممکن است بدنه ای از استیل نداشته باشند اما سر آنها از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود. این نوع نیز انتخاب چندان بدی نمی باشند.

دیگر نکته در باره بدنه فندک های آشپزخانه، ضد ضربه و ضد آب بودن آنها می باشد. فندک های ضد ضربه اگر به جایی برخورد کنند یا از دست بیافتند آسیب نمی بینند. یکی دیگر از قابلیت های بعضی فندک های آشپزخانه می توان به ضد حرارت بودنشان اشاره کرد. این ویژگی خیلی کاربردی است زیرا فندک در معرض حرارت قرار می گیرد و اگر ضد حرارت باشد ، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

نوع فندک

این وسیله مدل های مختلفی دارد که شما باید با توجه به نوع استفاده و میزان بودجه خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. اگر این وسیله را برای روی گاز آشپزخانه می خواهید حتما نمونه اتمی را انتخاب نمائید زیرا نیاز به شارژ ندارد و فقط جرقه ایجاد می کند. اما اگر آن را برای روشن کردن آتش و طبیعت می خواهید حتما نمونه ای را انتخاب کنید که شعله ایجاد می کند و با باد خاموش نمی شود. برای سیگار کشیدن نمونه شارژی هم کفایت می کند.

وزن و اندازه فندک آشپزخانه

سعی کنید فندکی را انتخاب کنید که طول مناسبی داشته باشد و وزن آن مطلوب باشد تا بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید. بهتر است طول سری فندک بیش از حد کوتاه نباشد تا با فاصله ای ایمن از شعله اجاق بتوان آن را روشن کرد.

قابلیت کنترل شعله

محصولاتی در بازار موجودند که در آنها مکانیسم کنترل و تنظیم شعله تعبیه شده است.این محصولات را میتوان در دسته بندی مدلهای باکیفیت قرار داد.

طراحی زیبا

در هنگام خرید به طراحی، کیفیت و زیبایی محصول توجه کنید. میتوانید با انتخاب یک مدل زیبا جلوه ای خاص و منحصر به فرد به فضای آشپزخانه تان هدیه کنید. همچنین برخی از مدلها دارای قلابی هستند که به کمک آن به راحتی میتوان فندک را به دیوار آشپزخانه آویزان کرد.

عکس فندک آشپزخانه

عکس فندک آشپزخانه کوچک

به طور کلی اگر محصول از طراحی راحت و کاربردی برخوردار باشد،به انجام کارهایتان سرعت بخشیده و کار در آشپزخانه را برایتان لذت بخش خواهد کرد.

امکان قفل کردن

در بعضی از انواع این محصول قفلی تعبیه شده که امنیت آن را افزایش میدهد.با زدن این دکمه فندک قفل میشود و اگر کودکی به آن دست بزند،خطر روشن شدن و تولید شعله وجود نخواهد داشت.

ضد حرارت بودن

اگر محصول موردنظر شما ضد حرارت باشد با قرار گرفتن در مجاورت حرارت به راحتی خراب نمیشود.بدین سبب که مقاومت بالایی دارد و نیز از نظر ایمنی خطر انفجار گاز بر اثر ایجاد جرقه را به حداقل میرساند.

قابلیت انعطاف

قسمت بالایی بسیاری از مدلها به صورت منعطف طراحی و تولید میشوند. بدین گونه که در قسمت نوک محصول قطعه ای مانند فنر قرار گرفته تا قابلیت انعطاف پذیری صددرصد را برایتان فراهم کند.

انعطاف پذیری فندک

عکس فندک انعطاف پذیر آشپزخانه

ضد آب و ضد ضربه بودن

این نوع فندکها لکه نمیشوند،زنگ نمیزنند و اگر از دستتان بیفتند به سبب ضد ضربه بودن آسیب نمی بینند و خراب نمیشوند.

قیمت مناسب

در حقیقت هرچه محصول کیفیت بالاتر و جنس مرغوبتری داشته باشد، قیمت آن گرانتر خواهد بود. اما این مسئله نباید باعث شود که شما برای خرید یک فندک مجبور به پرداخت هزینه های گزاف و غیر معقول شوید. بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن کیفیت و مرغوبیت کالا، قیمتها را در فروشگاههای معتبر با هم مقایسه کنید. در این صورت میتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

چگونه از فندک آشپزخانه نگهداری کنیم؟

 • این وسیله را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید، به دور از خطراتی که برای کودک ممکن است داشته باشد، جرقه زدن مداوم طول عمر آن را کاهش می دهد.
 • همیشه این وسیله را در جایی قرار دهید که امکان افتادن آن کمتر باشد، زیرا در صورت برخورد با زمین شکسته شده و کارایی خود را از دست می دهند.
 • از ضربه زدن به این وسیله خودداری کنید، حتی برای کنجکاوی زیرا یک جرقه کوچک فاجعه ایجاد می کند.
 • آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، به خصوص اگر گاز یا بنزین داخل آن پر باشد. در این شرایط امکان انفجار و آتش سوزی به دور از انتظار نیست.

خرید فندک آشپزخانه

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با بهترین فندک آشپزخانه موجود در بازار آشنا کنیم و امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت فندک آشپزخانه چند است؟
قیمت انواع فندک آشپزخانه از 30 هزار تومان تا 800 هزار تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس بدنه، وزن و ابعاد، نوع فندک و سایر ویژگی های آن بستگی دارد.
مایع موجود در فندک چیست؟
این مایع عمدتا بوتان است و مواد آلی موجود در آن برای بدن انسان مضر است. در صورت بو کردن ممکن است احساس سرگیجه داشته باشید یا بدنتان واکنش نشان دهد. مایع داخل فندک تا حدودی سمی است و از نوع بوتان، متان، مونوکسید کربن یا گاز مایع میباشد. میزان بنزین یا غلظت گاز موجود در آن زیاد نیست و اگر بطور اتفاقی وارد بینی تان شود به سرعت تبخیر میشود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/21
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد