منو

قهوه ساز فرنچ پرس چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

فرنچ پرس یک ابزار ساده برای دم کردن قهوه و چای و چای سبز و دمنوش می باشد و وسیله ای بسیار کاربردی در منازل، دفاتر و حتی کافی شاپها میباشد، بطوری که در بسیاری کافی شاپ ها سرو قهوه یا دمنوش با فرنچ پرس انجام میشود.

فرنچ پرس (در انگلیسی French press) در دم کردن چای و چای سبز و دمنوش در مقابل لیوان های دم نوش که یک صافی سرامیکی دارد، بدلیل اینکه عمل فیلترکردن تفاله چای و دمنوش را خوب و دقیق انجام میدهد، محصول برتری است.

فرنچ پرس چیست

راهنمای خرید فرنچ پرس

رواج این ابزار بیشتر مربوط به پس از دوران جنگ جهانی دوم بخصوص در فرانسه بود که تهیه قهوه با آن باعث شد که قهوه حاصل از این دستگاه به نام قهوه فرانسه نیز شناخته شود. فرنچ پرس نام های دیگری مانند: پرس پات (Press Pot) ، پلانجرپات (Plunger Pot) و در فرانسوی کافی تییر (cafetière) دارد.

کاربرد فرنچ پرس چیست؟

دم کردن قهوه

لیوان فرنچ پرس یک وسیله ساده و پرکاربرد در جهت دم کردن قهوه فرانسه می باشد. به این صورت که بعد از آسیاب قهوه (بهتر است دانه درشت آسیاب شود) پودر آسیاب شده را وارد مخزن فرنچ پرس می کنیم (برای هر فنجان ۷ الی ۱۴ گرم پودر قهوه) سپس آب جوش را در لیوان میریزیم. با تکان دادن اهرم لیوان قهوه به حالت فوم دم می شود.

در ادامه با جزئیات بیشتر به نحوه تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس خواهیم پرداخت.

فوم دادن به شیر

گاهی ممکن است با شنیدن واژه فرنچ پرس نا خودآگاه یاد قهوه بیفتیم ولی باید گفت که این وسیله اگر چه بیشترین کاربرد را در تهیه قهوه دارد ولی برای حالت فوم دادن به شیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به نوشیدنی هایی مثل لاته و کاپوچینو علاقه دارید با فرنچ پرس می توایند شیر را به راحتی فوم گیری کنید.

تهیه فوم شیر با دستگاه فرنچ پرس

تهیه فوم شیر با فرنچ پرس

برای این کار ابتدا شیر را روی اجاق بجوشانید سپس داخل فرنچ پرس ریخته و اهرم را چندین بار به بالا و پایین حرکت دهید. این روش باعث می شود شیر قوام پیدا کند و قند شیر کمی بیش تر آزاد شود و شیرینی آن را بیش تر احساس کنید. به همین سادگی شما می توانید کف شیر را آماده و به نوشیدنی خود اضافه کنید.

شیر حالت فوم شده به همراه قهوه و بسیاری از شیک ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. توجه داشته باشید حجم شیر در این حالت دو برابر می شود بنابراین مقدار شیری که داخل دستگاه میریزیم نصف اندازه لیوان باشد.

تهیه انواع دمنوش

بسیاری عاشقان نوشیدنی برای تنوع بخشیدن به نوشیدنی روزانه خود دمنوش را جایگزین چای و قهوه خود می کنند. اما برای تهیه دمنوش روش های مختلفی وجود دارد که یکی از این متدها استفاده از فرنچ پرس است. برای مثال شما می توانید دمنوش هایی مانند به لیمو، گل محمدی و بهار نارنج را در مخزن این وسیله قرار دهید و با حرکات اهرم این دستگاه عطر و رنگ بهتری از دمنوش خود داشته باشید.

قهوه ساز فرنچ پرس چیست؟

عکس تهیه دمنوش در فرنچ پرس

برای این کار ابتدا نسبت به دمنوش که می خواهید تهیه کنید برای هر نفر یک نسبت به دمنوش که می خواهید تهیه کنید یک قاشق سر پر داخل مخزن بریزید و آب جوش را آرام آرام به آن اضافه کنید، ۵ الی ۷ دقیقه زمان نیاز است تا دمنوش دم بکشد.

تهیه چای با فرنچ پرس

برای تهیه چای دمنوش هم دقیقا مثل قهوه عمل میکنیم. چای خشک و به مقدار کافی آب جوش رو درون فرنچ پرس ریخته و دسته پرس را پایین می بریم ولی کاملا پایینش نمیبریم و میذاریم برای ۳ الی ۴ دقیقه همینطور بماند تا کاملا چای دم بکشد. بعد از ۳ الی ۴ دقیقه دسته فرنچ پرس رو پایین تر میبریم تا جلو تفاله های چای و دمنوش گرفته بشه و چای رو داخل فنجون میریزیم.

french press

تفاوت فرنچ پرس و موکاپات

موکاپات هم مانند فرنچ پرس یکی از راه های راحت دم کردن قهوه است. در فرنچ پرس دانه های قهوه در محفظه ای مملو از آب داغ و بخار دم می کشند. موکاپات به گونه ای طراحی شده که آب در حال جوش با فشار از میان قهوه عبور داده می شود و عصاره قهوه حاصل می شود. کار با موکاپات هم مانند فرنچ پرس پیچیدگی ندارد.

جهت کسب اطلاعات کامل درباره انواع موکاپات و نحوه عملکرد آن به مقاله مرتبط با آن یعنی (موکاپات چیست؟) مراجعه فرمائید.

چطور در فرنچ پرس قهوه درست کنیم؟

تهیه قهوه در فرنچ پرس مبتنی بر خیسانده شدن قهوه در آن است. در حقیقت، قهوه در داخل آبِ داغ به حالت معلق باقی مانده و آن قدر خیس می خورد که عصاره قهوه از آن خارج می شود و در ادامه، قهوه دم شده را به وسیله صافی فرنچ پرس، فیلتر کرده و آن را داخل فنجان قهوه می ریزیم.

طرز تهیه قهوه در فرنچ پرس

مراحل تهیه قهوه در دستگاه فرنچ پرس

مراحل درست کردن قهوه در فرنچ پرس به ترتیب زیر است:

 1. آب را جوش بیاورید و کمی صبر کنید که حرارت آن کم شود (93 درجه سانتی گراد).
 2. برای هر فنجان قهوه، دو قاشق مرباخوری قهوه فرانسه در داخل فرنچ پرس خشک بریزید (مقدار قهوه بسته به سلیقه می تواند کمتر یا زیادتر از این حد شود).
 3. آب داغ 93 درجه را یک بار به طور دَورانی طوری که همه جای قهوه خیس بخورد، روی آن بریزید و 30 ثانیه صبر کنید.
 4. بار دوم، آب را باز به شکل دَورانی و این بار کامل، داخل فرنچ پرس بریزید و یک دقیقه صبر کنید.
 5. بعد از یک دقیقه با قاشق، قهوه را آرام هم بزنید و سه دقیقه صبر کنید.
 6. اهرم فرنچ پرس را آرام به جهت پایین فشار بدهید.
 7. پرس را بیرون آورده و دوباره این کار را تکرار کنید.

اجزای فرنچ پرس

 1. استند : پایه دستگاه است.
 2. مخزن : از لحاظ نوع بدنه فرنچ پرس این دستگاه میتواند فلزی (استیل)، شیشه ای، پلاستیک و سرامیکی باشد. فرنچ پرس فلزی از همه بادوام تر است.
 3. فیلتر : بهتر است فیلتر فرنچ پرس، پلاستیکی نباشد تا زود خراب نشود.
 4. در پوش: دقت کنید که در پوش هیچ نوع درز و فاصله ای با مخزن نداشته باشد.
 5. اهرم

اجرای فرنچ پرس

عکس اجزا مختلف فرنچ پرس

یک فرنچ پرس با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

این دستگاه ها تنوع بسیار زیادی دارند و با قیمت ها و کیفیت های متفاوتی در بازار وجود دارند. اگر قصد خرید یک فرنچ پرس با کیفیت و با دوام را دارید باید برخی مشخصه ها را در محصولی که می خرید لحاظ کنید. اولین چیزی که در مورد یک فرنچ پرس باید در نظر بگیرید، جنس و ضخامت بدنه شیشه ای آن است.

بدنه شیشه ای طعم اصلی قهوه شما را حفظ می کند. اما با این حال یک فرنچ پرس با کیفیت باید بدنه شیشه ای نشکن و محکمی داشته باشد که در برابر حرارت و ضربه مقاوم باشد. البته فرنچ پرس ها انواع استیل هم دارند که دوام بیش تری دارند. اما در مقایسه با انواع شیشه ای، محبوبیت کم تری دارند.

از طرف دیگر مهم ترین بخش یک فرنچ پرس دسته اهرمی آن و فیلتر متصل به آن است. این قسمت نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. بهتر است در کل این قسمت از جنس استیل با کیفیت باشد. تمیز کردن و شست و شوی صفحات و فیلتر های فلزی بسیار راحت تر است و دوام بیش تری دارند. البته می توان از فیلتر کاغذی فرنچ پرس یا فرانسه ساز نیز استفاده کرد.

در نهایت نیز باید قیمت و گنجایش دستگاه را برای خرید در نظر بگیرید. مخزن های متفاوت فرنچ پرس ها می توانند مقادیر متفاوت قهوه و نوشیدنی را برای شما ارائه دهند. در نتیجه بر اساس نیاز خود، سایز ایده آل را انتخاب کنید. معمولا گنجایش مخزن این محصولات در حدی است که می توان بین 4 تا 8 فنجان قهوه خوری، قهوه را با آن تهیه کرد.

قیمت های متفاوتی از این محصولات در بازار وجود دارد. این قیمت ها برخی اوقات به کیفیت و سایز محصول شما مربوط می شود و بر این اساس قیمت گذاری محصول انجام می شود. اما با این حال، برخی از قیمت های بالا تر تنها بر اساس نام برند تولید کننده محصول تعیین شده است.

عکس فرنچ پرس

تصویر تهیه قهوه در لیوان فرنچ پرس

مهمترین نکات هنگام خرید فرنچ پرس

 • اندازه و وزن : از آنجایی که کار با فرنچ پرس به صورت دستی می باشد توجه به سایز مناسب و هم چنین وزنی قابل قبول جهت در دست گرفتن محصول و سپس استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است.
 • جنس بدنه : جنس بدنه محصول انتخابی شما می تواند یا پلاستیکی باشد و یا استیل. انتخاب در این خصوص بسته به سلیقه و نظر خودتان دارد اما تجربه مینینیم نشان می دهد که محصولات دارای بدنه استیل زودتر گرم شده و قدری کار با آن ها برایتان می تواند مشکل ساز گردد.
 • جنس مخزن : فرنچ پرس ها به چهار جنس شیشه ای، پلاستیکی، سرامیکی و استیل تقسیم بندی می شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و شما پس از بررسی ویژگی های آنها اقدام به خرید فرنچ پرس می نمائید.
 • حجم مخزن : حجم فرنچ پرس بر حسب میلی لیتر محاسبه می شود و هر کسی باید متناسب با تعداد فنجانی که انتظار دارد از دل این دستگاه خارج شود در خصوص خرید آن اقدام نماید.
 • دسته محصول : یادتان باشد که اولا این دسته ها بایستی نسوز بوده و حتی المقدور نیز خیلی سریع داغ نشوند. برای همین مینینیم پیشنهاد می کند به سراغ خرید محصولاتی بروید که مجهز به دسته های پلاستیکی با عایق گرمایی هستند.
 • درب پوش : درپوش محصول انتخابی شما بایستی به گونه ای باشد که اجازه ورود گرد و غبار به داخل محفظه فرنچ پرس را ندهد. از طرفی هم بایستی آنقدر مناسب بر روی درب محصول چفت شود که اجازه خروج گرمای موجود در نوشیدنی تان را به بیرون ندهد.
 • جنس فیلتر : بهتر است جنس این فیلتر حتماً از نوع فلزی باشد تا هم از مقاومت خوبی در برابر گرما برخوردار بوده و هم دارای قابلیت شستشوی آسانی باشد.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید قهوه ساز خانگی

طرز تهیه دم نوش با فرنچ پرس

مزایای استفاده از فرنچ پرس

 1. استفاده از فرنچ پرس برای دم آوری قهوه بسیار مقرون به صرفه تر از روش هایی مانند دستگاه اسپرسو ساز است.
 2. علاوه بر دم کردن قهوه شما می توانید برای دم کردن انواع چای و دمنوش نیز از فرنچ پرس کمک بگیرید و آن را همه جا همراه خود داشته باشید.
 3. می دانیم که هر چه قهوه اصولی تر تهیه و دم شود نتیجه بهتری حاصل می شود اما علاقه مندان به قهوه نمی توانند این مقدار وقت و انرژی را هر بار برای یک فنجان قهوه صرف کنند. کار با فرنچ پرس بسیار راحت است و کاربر را درگیر مراحل پیچیده برای دم کردن قهوه نمی کند.
 4. سایز های متنوع فرنچ پرس این امکان را به شما می دهد که بتوانید در جمع های دوستانه نیز قهوه درست کنید و از آن لذت ببرید.

پیشنهاد مطالعه : مینی پرسو یا اسپرسو ساز همراه چیست؟

روش های نگهداری از فرنچ پرس

مهمترین نکته برای نگهداری از این وسیله، طریقه تمیز نمودن آن است. در همین راستا در گام اول باید اجازه دهید تا ابتدا به صورت کامل خنک شود. سپس قهوه یا دمنوش ها را به کمک قاشق از داخل فیلتر خارج نمایید. این کار را باید به آرامی انجام دهید تا به شیشه آسیبی وارد نشود.

در گام بعد کمی مایع شستشو را به همراه آب درون مخزن ریخته و اهرم را بالا و پایین نمایید تا جداره های دستگاه تمیز شوند. سپس می توانید درون آن را آبکشی نمایید. عموما توصیه می شود تا پس از دو یا سه بار استفاده، فیلتر آن را نیز باز کرده و اقدام به تمیز نمودن نمایید. برای تمیز شدن بهتر می توانید از مخلوط آب، سرکه، نمک و کف صابون نیز بهره ببرید. انجام این کار باعث می شود علاوه بر شستشو کامل، فرنچ پرس بوی خوبی نیز بدهد

بهترین مارک و برندهای فرنچ پرس کدامند؟

معروف ترین و مشهورترین برند تولید کننده فرنچ پرس مارک استار باکس است اما برندهای دیگری همچون بیالتی ایتالیا (Bialetti)، وان کافی (One Coffee)، کورکماز ترکیه (korkmaz)، یالتان، هروین، هوم، هریوم نیز در نوع خود جزو بهترین و معروف ترین مارک های فرنچ پرس می باشند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع فرنچ پرس در بازار چند است؟
قیمت فرنچ پرس در بازار ایران به عوامل مختلفی همچون جنس و ضخامت بدنه، گنجایش فرنچ پرس، برند تولید کننده محصول و ... بستگی دارد اما در حالت کلی انواع فرنچ پرس از 50 هزار تومان شروع و تا یک و نیم میلیون تومان هم ادامه دارد.
اصلی ترین ویژگی های فرنچ پرس با کیفیت چیست؟
بهترین فرنچ پرس را به طور خلاصه میتوان فرنچ پرسی معرفی کرد که از شیشه های پیرکس نشکن و آنتی شک و صافی فرنچ پرس مرغوب که بعد از مدتی قطعات تشکیل دهنده آن فرنچ پرس از یکدیگر جدا نشود و دارای جنس بدنه، مرغوب که از استیل ضد زنگ یا پلاستیکی فاقد مواد BPA باشد، تشکیل شده باشد، معرفی نمود.
درست کردن قهوه با فرنچ پرس چقدر زمان می برد؟
اگر آب داغ را درون فرنچ پرس بریزید و پودر قهوه ای که در حد قهوه فرانسه آسیاب شده را نیز به آن اضافه کنید، ۳ دقیقه بعد می توانید فیلتر فرنچ پرس را به پایین فشار دهید و قهوه خود را میل نمائید.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/05
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فرنچ پرس پیرکس وادی مدل VD-7053
فرنچ پرس پیرکس وادی مدل VD-7053
فرنچ پرس یاتیان مدل Y350
فرنچ پرس یاتیان مدل Y350
فرنچ پرس مدل Green Bank کد P 350
فرنچ پرس مدل Green Bank کد P 350
فرنچ پرس مخزن شیشه ای و بدنه استیل جونای
فرنچ پرس مخزن شیشه ای و بدنه استیل جونای
فرنچ پرس ایکیا مدل upphetta
فرنچ پرس ایکیا مدل upphetta
فرنچ پرس وان کافی مدل BV107- 350
فرنچ پرس وان کافی مدل BV107- 350
فرنچ پرس پیرکس وان کافی مدل B450-600
فرنچ پرس پیرکس وان کافی مدل B450-600
فرنچ پرس شیشه ای پاچی کد 400959
فرنچ پرس شیشه ای پاچی کد 400959
فرنچ پرس استار باکس کد 350
فرنچ پرس استار باکس کد 350
فرنچ پرس بدنه شیشه و روکش سیلیکونی مدل 750
فرنچ پرس بدنه شیشه و روکش سیلیکونی مدل 750
قهوه ساز فرنچ پرس کد 1000001112
قهوه ساز فرنچ پرس کد 1000001112
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد