منو
نمایش محتوا

قهوه ساز فرنچ پرس چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

فرنچ پرس یک ابزار ساده برای دم کردن قهوه و چای و چای سبز و دمنوش میباشداو وسیله ای بسیار کاربردی در منازل ؛ دفاتر ، و حتی کافی شاپها میباشد ؛ بطوری که دربسیاری کافی شاپ ها سرو قهوه یا دمنوش با فرنچ پرس انجام میشود.

فرنچ پرس در دم کردن چای و چای سبز و دمنوش در مقابل لیوان های دم نوش که یک صافی سرامیکی دارد ، بدلیل اینکه عمل فیلترکردن تفاله چای و دمنوش را خوب و دقیق انجام میدهد، محصول برتری است.

رواج این ابزار بیشتر مربوط به پس از دوران جنگ جهانی دوم بخصوص در فرانسه بود که تهیه قهوه با آن باعث شد که قهوه حاصل از این دستگاه به نام قهوه فرانسه نیز شناخته شود.

قهوه ساز فرنچ پرس چیست؟

کاربرد فرنچ پرس چیست؟

دم کردن قهوه:

لیوان فرنچ پرس یک وسیله ساده و پرکاربرد در جهت دم کردن قهوه می باشد. به این صورت که بعد از آسیاب قهوه (بهتر است دانه درشت آسیاب شود) پودر آسیاب شده را وارد مخزن فرنچ پرس می کنیم سپس آب جوش را در لیوان میریزیم. با تکان دادن اهرم لیوان قهوه به حالت فوم دم می شود.

فوم دادن به شیر :

گاهی ممکن است با شنیدن واژه فرنچ پرس نا خودآگاه یاد قهوه بیفتیم ولی باید گفت که این وسیله اگر چه بیشترین کاربرد را در تهیه قهوه دارد ولی برای حالت فوم دادن به شیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای این کار ابتدا شیر را روی اجاق بجوشانید سپس داخل فرنچ پرس ریخته و اهرم را چندین بار به بالا و پایین حرکت دهید. به همین سادگی شما می توانید کف شیر را آماده و به نوشیدنی خود اضافه کنید.

شیر حالت فوم شده به همراه قهوه و بسیاری از شیک ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. توجه داشته باشید حجم شیر در این حالت دو برابر می شود بنابراین مقدار شیری که داخل دستگاه میریزیم نصف اندازه لیوان باشد.

تهیه انواع دمنوش:

برای تهیه فرنچ پرس نیاز نیست حتما قهوه خور باشید تا این وسیله به کارتان بیایید. فرنچ پرس برای تهیه چای و دمنوش هم کاربرد دارد.. برای مثال شما می توانید دمنوش هایی مانند به لیمو، گل محمدی و بهارنارنج را در مخزن این وسیله قرار دهید و با حرکات اهرم این دستگاه عطر و رنگ بهتری از دمنوش خود داشته باشید.

چای:

برای تهیه چای دمنوش هم دقیقا مثل قهوه عمل میکنیم. چای خشک و به مقدار کافی آب جوش رو درون فرنچ پرس ریخته و دسته پرس را پایین می بریم ولی کاملا پایینش نمیبریم و میذاریم برای ۳ الی ۴ دقیقه همینطور بماند تا کاملا چای دم بکشد. بعد از ۳ الی ۴ دقیقه دسته فرنچ پرس رو پایین تر میبریم تا جلو تفاله های چای و دمنوش گرفته بشه و چای رو داخل فنجون میریزیم.

french press

تفاوت فرنچ پرس و موکاپات

موکاپات هم مانند فرنچ پرس یکی از راه های راحت دم کردن قهوه است. در فرنچ پرس دان های قهوه در محفظه ای مملو از آب داغ و بخار دم می کشند. موکاپات به گونه ای طراحی شده که آب در حال جوش با فشار از میان قهوه عبور داده می شود و عصاره ی قهوه حاصل می شود. کار با موکاپات هم مانند فرنچ پرس پیچیدگی ندارد.

چطور در فرنچ پرس قهوه درست کنیم؟

تهیه قهوه در فرنچ پرس مبتنی بر خیسانده شدن قهوه در آن است. در حقیقت، قهوه در داخل آبِ داغ به حالت معلق باقی مانده و آن قدر خیس می خورد که عصاره ی قهوه از آن خارج می شود و در ادامه، قهوه ی دم شده را به وسیله ی صافی فرنچ پرس، فیلتر کرده و آن را داخل فنجان قهوه می ریزیم.

طرز تهیه قهوه در فرنچ پرس

 1. آب را جوش بیاورید و کمی صبر کنید که حرارت آن کم شود (93 درجه سانتی گراد).
 2. برای هر فنجان قهوه، دو قاشق مرباخوری قهوه فرانسه در داخل فرنچ پرس خشک بریزید (مقدار قهوه بسته به سلیقه می تواند کمتر یا زیادتر از این حد شود).
 3. آب داغ 93 درجه را یک بار به طور دَورانی طوری که همه جای قهوه خیس بخورد، روی آن بریزید و 30 ثانیه صبر کنید.
 4. بار دوم، آب را باز به شکل دَورانی و این بار کامل، داخل فرنچ پرس بریزید و یک دقیقه صبر کنید.
 5. بعد از یک دقیقه با قاشق، قهوه را آرام هم بزنید و سه دقیقه صبر کنید.
 6. اهرم فرنچ پرس را آرام به جهت پایین فشار بدهید.
 7. پرس را بیرون آورده و دوباره این کار را تکرار کنید.

اجزای فرنچ پرس

 1. استند: پایه دستگاه است.
 2. مخزن: از لحاظ نوع بدنه فرنچ پرس این دستگاه میتواند فلزی (استیل)، شیشه ای، پلاستیک و سرامیکی باشد. فرنچ پرس فلزی از همه بادوام تر است.
 3. فیلتر: بهتر است فیلتر فرنچ پرس، پلاستیکی نباشد تا زود خراب نشود.
 4. درپوش: دقت کنید که در پوش هیچ نوع درز و فاصله ای با مخزن نداشته باشد.
 5. اهرم

اجرای فرنچ پرس

یک فرنچ پرس با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

این دستگاه ها تنوع بسیار زیادی دارند و با قیمت ها و کیفیت های متفاوتی در بازار وجود دارند. اگر قصد خرید یک فرنچ پرس با کیفیت و با دوام را دارید باید برخی مشخصه ها را در محصولی که می خرید لحاظ کنید. اولین چیزی که در مورد یک فرنچ پرس باید در نظر بگیرید، جنس و ضخامت بدنه شیشه ای آن است.

بدنه شیشه ای طعم اصلی قهوه شما را حفظ می کند. اما با این حال یک فرنچ پرس با کیفیت باید بدنه شیشه ای نشکن و محکمی داشته باشد که در برابر حرارت و ضربه مقاوم باشد. البته فرنچ پرس ها انواع استیل هم دارند که دوام بیش تری دارند. اما در مقایسه با انواع شیشه ای، محبوبیت کم تری دارند.

از طرف دیگر مهم ترین بخش یک فرنچ پرس دسته اهرمی آن و فیلتر متصل به آن است. این قسمت نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. بهتر است در کل این قسمت از جنس استیل با کیفیت باشد. تمیز کردن و شست و شوی صفحات و فیلتر های فلزی بسیار راحت تر است و دوام بیش تری دارند. البته می توان از فیلتر کاغذی فرنچ پرس یا فرانسه ساز نیز استفاده کرد.

در نهایت نیز باید قیمت و گنجایش دستگاه را برای خرید در نظر بگیرید. مخزن های متفاوت فرنچ پرس ها می توانند مقادیر متفاوت قهوه و نوشیدنی را برای شما ارائه دهند. در نتیجه بر اساس نیاز خود، سایز ایده آل را انتخاب کنید. معمولا گنجایش مخزن این محصولات در حدی است که می توان بین 4 تا 8 فنجان قهوه خوری، قهوه را با آن تهیه کرد.

قیمت های متفاوتی از این محصولات در بازار وجود دارد. این قیمت ها برخی اوقات به کیفیت و سایز محصول شما مربوط می شود و بر این اساس قیمت گذاری محصول انجام می شود. اما با این حال، برخی از قیمت های بالا تر تنها بر اساس نام برند تولید کننده محصول تعیین شده است

طرز تهیه دم نوش با فرنچ پرس

مزایای استفاده از فرنچ پرس

 1. استفاده از فرنچ پرس برای دم آوری قهوه ابسیار مقرون به صرفه تر از روش هایی مانند دستگاه اسپرسو ساز است.
 2. علاوه بر دم کردن قهوه شما می توانید برای دم کردن انواع چای و دمنوش نیز از فرنچ پرس کمک بگیرید و آن را همه جا همراه خود داشته باشید.
 3. می دانیم که هر چه قهوه اصولی تر تهیه و دم شود نتیجه ی بهتری حاصل می شود اما علاقه مندان به قهوه نمی توانند این مقدار وقت و انرژی را هر بار برای یک فنجان قهوه صرف کنند. کار با فرنچ پرس بسیار راحت است و کاربر را درگیر مراحل پیچیده برای دم کردن قهوه نمی کند.
 4. سایز های متنوع فرنچ پرس این امکان را به شما می دهد که بتوانید در جمع های دوستانه نیز قهوه درست کنید و از آن لذت ببرید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع فرنچ پرس در بازار چند است؟
قیمت فرنچ پرس در بازار ایران به عوامل مختلفی همچون جنس و ضخامت بدنه، گنجایش دستگاه، برند تولید کننده محصول و ... بستگی دارد اما در حالت کلی انواع فرنچ پرس از 50 هزار تومان شروع و تا یک و نیم میلیون تومان هم ادامه دارد.
اصلی ترین ویژگی های فرنچ پرس با کیفیت چیست؟
جنس و ضخامت بدنه شیشه ای طعم اصلی قهوه را حفظ می کند، فرنچ پرس با کیفیت باید بدنه شیشه ای نشکن و محکمی داشته باشد که در برابر حرارت و ضربه مقاوم باشد. دسته اهرمی و فیلتر متصل به آن نیز بهتر است استیل و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
تاریخ 1399/12/07
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
فرنچ پرس بدنه شیشه و روکش سیلیکونی مدل 750
فرنچ پرس بدنه شیشه و روکش سیلیکونی مدل 750
قیمت : 83,300 تومان
قهوه ساز فرنچ پرس کد 1000001112
قهوه ساز فرنچ پرس کد 1000001112
قیمت : 135,000 تومان
فرنچ پرس کد 2020
فرنچ پرس کد 2020
قیمت : 99,900 تومان
فرنچ پرس استار باکس کد 350
فرنچ پرس استار باکس کد 350
قیمت : 110,000 تومان
فرنچ پرس شیشه ای پاچی کد 400959
فرنچ پرس شیشه ای پاچی کد 400959
قیمت : 288,000 تومان
فرنچ پرس پیرکس وان کافی مدل B450-600
فرنچ پرس پیرکس وان کافی مدل B450-600
قیمت : 465,000 تومان
فرنچ پرس وان کافی مدل BV107- 350
فرنچ پرس وان کافی مدل BV107- 350
قیمت : 485,000 تومان
فرنچ پرس ایکیا مدل upphetta
فرنچ پرس ایکیا مدل upphetta
قیمت : 1,000,000 تومان
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است