منو

راهنمای خرید انواع عینک ایمنی از نظر کارایی و قیمت

اغلب فعالیت ها و مشاغل فنی و تخصصی دارای خطرات و آسیب هایی هستند که در صورت غفلت و سهل انگاری، عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. استفاده از انواع عینک ایمنی خصوصا در مشاغل پرخطر یکی از موارد و نکات مهمی است که میتواند جلوی ایجاد آسیب در افراد را بگیرد.

راهنمای خرید عینک ایمنی

راهنمای خرید انواع عینک ایمنی

عینک های ایمنی انواع مختلفی دارند و هر کدام از این محصولات برای یک هدف خاص طراحی شده اند. در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع عینک ایمنی آشنا کنیم و کاربردهای هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

عینک ایمنی چیست؟

عینک ایمنی یا عینک کار به عنوان یکی از حیاتی ترین وسایل ایمنی و کار، وظیفه حفاظت از چشم در برابر خطرات مختلف همچون اصابت اشیا، نور و یا مواد شیمیایی را برعهده دارد.

این عینک نسبت به عینک های معمولی، بسیار قوی تر و مستحکم تر طراحی شده است و عدم استفاده از این وسیله در حین کار ممکن است باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیر از جمله از دست دادن بینایی شود.

عینک ایمنی در کجا استفاده می شود؟

سیب دیدگی چشم در محل کار بسیار مورد توجه است. صدمات رایج چشم در محل کار میتواند در اثر مواردی مانند مواد شیمیایی یا برخورد اجسام خارجی و بریدگی ها یا خراش های قرنیه ایجاد شود؛ پاشش چربی و روغن، سوختگی حاصل از بخار، اشعه ماورا بنفش یا اشعه مادون قرمز و پرواز ذرات چوب یا تراشه های فلزی از دیگر علل صدمات هستند.

خرید بهترین مدلهای عینک ایمنی

خرید بهترین مدلهای عینک ایمنی

علاوه بر شغل های صنعتی و عمرانی، کارکنان بیمارستان ها، کارکنان آزمایشگاه و سرایداری و سایر کارگران بخش های مراقبت بهداشتی نیز ممکن است در معرض ابتلا به بیماری های عفونی در اثر تماس با چشم باشند.

برخی از بیماری های عفونی میتوانند از طریق غشای مخاطی چشم در نتیجه تماس مستقیم مانند پاشیده شدن خون، قطرات تنفسی در هنگام سرفه یا لمس چشم با انگشتان آلوده یا اشیا دیگر منتقل شوند.

انواع عینک ایمنی بر اساس کاربرد

عینک ایمنی مخصوص کارگاه های فنی

در برخی مشاغل فنی افراد در معرض پرش، پرتاب و یا اصابت ذرات یا تکه های کوچک اشیاء هستند. برش کاری، نجاری، فرزکاری، سنگ زنی و … از جمله مهمترین مشاغل در این حوزه هستند.

عینک ایمنی آزمایشگاهی

یکی دیگر از کاربردهای عینک ایمنی در محیط هایی است که در معرض مایعات شیمیایی و یا گازهای سمی هستند. آزمایشگاه سرآمد این مکان هاست؛ لذا استفاده از عینک آزمایشگاه آن هم با خصوصیات و ویژگی های مختص به خود، امری ضروری و حیاتی است. بدون شک، در صورت بی توجهی، این گونه مواد می توانند آسیب های فراوانی به چشم و سیستم بینایی برسانند.

عکس عینک آزمایشگاهی ایمنی

عکس عینک ایمنی آزمایشگاهی

عینک ایمنی محافظ نور شدید (عینک جوشکاری (Welding))

از دیگر موارد کاربرد عینک ایمنی، استفاده در محیط هایی است که در معرض شدید نور و یا حرارت قرار دارند. جوشکاری به عنوان برجسته ترین شغل در این زمینه شناخته می شود. جوشکاری، به دلیل ذوب مواد و نور شدید نیازمند استفاده از عینک ایمنی آن هم با بالاترین کیفیت و کارایی است.

عینک جوشکاری

عکس عینک ایمنی جوشکاری

در زمان انجام عملیات جوشکاری نوری ساطع می شود که برای چشم بسیار خطرناک است؛ بنابراین با استفاده از آن می توان از چشم ها در برابر نور مرئی جوشکاری محافظت کرد؛ همچنین این محصول در برابر جرقه های پرتاب شده و ذراتی که در حین جوشکاری پرتاب می شود، نیز مقاومت داشته و از چشم محافظت می کند.

نزدیکی فرد جوشکار به عامل آسیب زا، استفاده از عینک را بیش از پیش ضروری و حیاتی خواهد کرد. کار در کوره های ذوب فلز، محیط های گرم و مشتعل نیز بایستی با استفاده از انواع عینک ایمنی مناسب در این خصوص انجام شود.

عینک ایمنی مخصوص لپ تاپ و کامپیوتر

یکی دیگر از انواع عینک ایمنی، عینکی است که مخصوص لب تاپ بوده و در زمان کار با آن استفاده می شود. این وسیله را به عنوان ضد اشعه مانیتور نیز می شناسند که از برخورد اشعه لپ تاپ و کامپیوتر با چشم جلوگیری می کند. در این صورت دید چشم بهینه شده و دچار خستگی و یا صدمه نمی شود.

عینک ایمنی مخصوص کامپیوتر

عینک ایمنی ویژه کامپیوتر و لپ تاپ

عینک محافظ لیزر

نور لیزر یکی از نورهایی است که چشم در برابر آن بسیار حساس بوده و خیلی زود واکنش نشان می دهد. در زمان کار با دستگاه هایی چون لیزرهای بیمارستانی، دستگاه برش لیزری یا در محیط های بیمارستان باید از این وسیله استفاده شود.

عینک ایمنی ورزشکاری

عینک ایمنی اساساً برای محافظت چشم در برابر هرگونه آسیب و خطر و همچنین بهبود عملکرد بینایی در شرایط مختلف است.

برخی ورزش ها و فعالیت ها نیز به دلیل قرارگیری در معرض باد شدید نیز نیازمند استفاده از عینک ایمنی ورزشی هستند. دوچرخه سواری، موتورسواری و اسکی از جمله این ورزش هاست. غواصی نیز با توجه به شرایط خاص خود نیازمند عینک مخصوص غواصی است که هم دید مناسبی به غواص بدهد و هم در برابر فشارهای ناشی از آب از آن محافظت کند.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید عینک اسکی

عینک ایمنی گاگل (Goggles)

این مدل شباهت زیادی به عینک های معمولی دارد و عموماٌ از فریم ژلاتینی تولید شده است. گاگل های ایمنی از پرکاربردترین و ایمن ترین انواع عینک های ایمنی به شمار می آیند. ساختار عینک ایمنی گاگل به شکلی می باشد تا از نفوذ گاز به چشم جلوگیری نماید.

گاز ها ساختاری دارند که از هر منفذی می توانند عبور کنند و لزوم استفاده از عینک ایمنی مناسب برای این امر بسیار اهمیت دارد. این عینک ها به نحوی ساخته شده اند که به طور کامل دور چشم را می پوشانند و با کش که به دور سر آن میپیچد را ثابت نگه می دارد و از چشم شما در برابر ضربات مختلف و مواد شیمیایی به خوبی محافظت می کنند.

عینک گاگل

عکس عینک گاگل

لازم به ذکر است که از گاگل ایمنی فقط و فقط برای گازهای غیرسمی استفاده می شود. برای کار با گازهای شیمیایی سمی مثل گاز طلا، سیانور و … باید از ماسک شیمیایی تمام صورت استفاده کنید.

عینک سنگ زنی

عینک سنگ زنی برای مقابله با برخورد اجسام ریز جامد همچون چوب و فلز طراحی شده است. معروف ترین نوع این عینک، عینک سنگ زنی بغل توری است. به عنوان مثال، اگر شما در یک کارگاه نجاری در حال کار و برش چوب هستید، این محصول از برخورد خرده های چوب به چشم شما جلوگیری می کند.

انواع عینک ایمنی بر اساس جنس

عینک های ایمنی براساس جنس به کار رفته در آن ها نیز دارای انواع مختلفی هستند.

1 - عینک ایمنی پلی کربنات

عینک ایمنی ساخته شده از پلی کربنات، یکی از محبوب ترین انواع عینک های ایمنی است. مقاومت در برابر خراش و ضربه و همچنین محافظت در برابر اشعه فرابنفش از جمله ویژگی های پلی کربنات است. سبک وزن بودن آن نیز سبب شده تا بسیاری از مشاغل فنی همچون، امور کارگاهی، آزمایشگاهی و ورزشی از عینک ایمنی پلی کربنات استفاده می کنند.

2 - عینک آکریلیک

آکریلیک نیز یکی دیگر از جنس هایی است که در ساخت عینک ایمنی از آن استفاده می شود. این عینک ها مقاومت کمتری نسبت به پلی کربنات در برابر ضربه و نور دارند و وضوح کمی دارد، اما در برابر مواد و حلال های شیمیایی دوام بالایی دارند.
همچنین عینک هایی ارزان محسوب شده و برای کار در امور حساس توصیه نمی شوند.

3 - پلی اورتان

عینک ایمنی پلی اورتان نیز به دلیل مقاومت در برابر ضربه و نور و همچنین وزن سبک، استفاده فراوانی دارد. از طرفی این ویژگی ها سبب شده تا قیمت عینک ایمنی پلی اورتان بالاتر از جنس های دیگر به کار رفته در ساخت عینک باشد.

4 - عینک اپتیکال

این عینک از وضوح خیلی بالایی برخوردار بود و از ویژگی های آن می توان به مقاومت بالا در برابر خراشیدگی اشاره کرد. وزن آن تقریبا سنگین بوده و مقاومت آن در برابر ضربه خیلی کم است. قیمت آن نیز بالا است که از معایب آن محسوب می شود.

نکات مهم هنگام خرید عینک ایمنی

نوع عینک ایمنی

اولین نکته ای که در خرید عینک ایمنی باید به آن توجه نمایید، مناسب بودن آن با شرایط کاری تان است. در واقع شما باید با در نظر داشتن خطرات کاری و همچنین میزان شدت آن ها در این مورد اقدام نمایید.

خوشبختانه تا به امروز نیز عینک های ایمنی مختلفی در بازار عرضه شده است که هر کسی می تواند متناسب با خطرات شغلی خود از آن ها استفاده نماید.

جنس بدنه

از دیگر فاکتورهای مهمی که هنگام خرید عینک ایمنی باید در نظر داشته باشید، جنس بدنه یا فریم محصول است. عینک های ایمنی با جنس های گوناگون فایبرگلاس، چوب، فلز، پلی استر و … طراحی و به بازار ارائه می شوند. به همین جهت توجه به میزان مقاومت بدنه عینک ایمنی، از اهمیت به سزایی برخوردار است. لازم است با توجه به زمینه شغلی خود و حوادث احتمالی، نوع مناسب این ابزار ایمنی را انتخاب نمایید.

عکس عینک ایمنی تراشکاری و سوراخ کاری

عکس عینک ایمنی مخصوص تراشکاری و سوراخ کاری

میدان دید

فاکتور مهم دیگری که در خصوص انتخاب و خرید عینک ایمنی باید به آن توجه نمایید، میدان دیدی است که با گذاشتن عینک در پیشگاه چشمانتان حاصل می شود.

اگر زمینه کاری شما از یکسو خطرناک است و از سوی دیگر نیاز به داشتن دیدی دقیق برای انجام کار محوله شده به خودتان دارید، باید به سراغ محافظ های چشمی بروید که هیچ محدودیتی را در میدان دیدتان ایجاد نمی کنند.

جنس لنز

پس از همه این ها نوبت به جنس لنز به کار رفته در عینک ایمنی مدنظر شما می رسد. لنز این قبیل از عینک ها می تواند از نوع پلی کربنات و یا پلی اورتان و حتی آکریلیک و شیشه طبی باشد.

در این خصوص تصمیم گیرنده نهایی خودِ شما هستید که باید با در نظر داشتن میزان مقاومت لنز و تناسب آن با محیط کاری تان در زمینه اقدام نمایید.

رنگ لنز

فاکتور مهم بعدی برای خریدن یک عینک ایمنی مربوط به رنگ لنز آن است. در این خصوص نیز تا دلتان بخواهد لنزهای مختلف و رنگی برای این نوع از محصولات محافظت کننده از سوی تولید کنندگان ایجاد شده است.

تنها شما باید با در نظر داشتن میزان نور موجود در حیطه کاری و همچنین نیاز یا عدم نیاز خود به فیلتر بخشی از رنگ های مرئی برای نرسیدن به چشمانتان اقدام نمایید.

پوشش لنز

پوشش لنز از جمله ویژگی های جانبی در خرید یک عینک ایمنی است. در واقع باز این مورد بستگی به شرایط کاری شما عزیزان دارد.

عینک ایمنی ضد آب

عینک ایمنی پلاستیکی ضد آب و ضد خش

یعنی مثلا وقتی شما در یک محیط مرطوب کار می کنید و بر روی شیشه عینکتان پیوسته بخار و هاله ای از مه ایجاد می شود، خوب قطعا نیاز به عینکی با پوششی ضد بخار و مه زدگی دارید. یا وقتی در زمینه کاری فعالیت می کنید که امکان پرتاب ذرات ریز به سمت چشمانتان وجود دارد، باید به سراغ عینکی بروید که مجهز به لنزی با پوششی مقاوم و ضد خش می باشد.

راحتی در استفاده

نکته مهم بعدی مربوط به راحتی در استفاده از این مدل محصولات می شود. برای این منظور حتما باید به سراغ عینک های ایمن اما کم وزن رفت. تازه وجود دسته هایی با قابلیت تنظیم چه از نظر طولی و چه از نظر در بر گیرندگی سر افراد نیز اهمیت دارد.

باید به طراحی دسته ها و همچنین پل بینی عینک توجه کرد که باعث ایجاد مشکل در استفاده از آن برایتان نشود. از طرفی هم توجه داشته باشید که بهتر است لنز عینک شما بصورت سراسری بوده و حتی زوایای کناری چشم هایتان را نیز به خوبی پوشش دهد.

قیمت عینک ایمنی

مطمئن باشید قیمت عینک ایمنی اصلا به اندازه ای نیست که بخواهید قیمت استفاده از آن را زده و در محیط های پر از خطر ریسک کنید! با این حال اما نباید به سراغ خرید مدل های کم کیفیت نیز رفته و از آن ها برای ایمنی چشم هایتان که بخش بسیار حساسی از بدن هستند، استفاده کنید.

سعی کنید همواره تمام محصولات ایمنی خود را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

برند عینک ایمنی

برند تولیدکننده عینک ایمنی از دیگر پارامترهای اصلی و کلی است که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشته باشید. در ادامه به معتبرترین برندهای عینک ایمنی اشاره کرده ایم:

 • عینک ایمنی توتاص
 • عینک ایمنی کاناسیف
 • عینک ایمنی رونیکس
 • عینک ایمنی Uvex
 • عینک ایمنی پارکسون
 • عینک ایمنی توسن و …

پرفروش ترین مدلهای عینک ایمنی

1 -

عینک ایمنی رونیکس جنس پلاستیک مدل RH-9020

عینک ایمنی رونیکس جنس پلاستیک مدل RH-9020
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۳*۱۶ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۲۰ گرم
 • جنس
  پلاستیک
 • کاربرد
  نجاری، تراشکاری، ساختمانی
 • ویژگی ها
  ضدخش و ضد بخار

عینک ایمنی RH-9020 توسط شرکت رونیکس "RONIX" تولید می شود. این عینک دارای عدسی پلاستیکی شفاف و متراکمی بوده و به خوبی از چشمان شما در برابر اجسامی که ممکن است در حین کار به سمت چشمتان پرتاب شوند محافظت می کند.

قسمت های کناری عدسی این عینک به سمت دسته کشیده شده است و مانع از اصابت اجسام ریز از گوشه ها به چشم کاربر خواهد شد. عدسی این عینک ضمن داشتن شفافیت بالا در برابر خراش های سطحی مقاوم است.

از دیگر مزایای این عینک می توان به دسته ی انعطاف پذیر و قابل تنظیم آن اشاره کرد. دسته این عینک به صورت کشویی طراحی شده و می توانید طول آن را تنظیم کنید. این عینک کیفیت ساخت بالایی دارد و بر اساس استاندارد DIN آلمان ساخته شده است.

بیشتر
2 -

عینک ایمنی جوشکاری مدل yp2

عینک ایمنی جوشکاری مدل yp2
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۶x۱۰x۸ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۱۰۵ گرم
 • کاربرد
  جوشکاری
 • جنس عدسی تیره
  پلاستیک
 • جنس عدسی شفاف
  شیشه
3 -

عینک ایمنی جنیوس با فریم نرم مدل Q100

عینک ایمنی جنیوس با فریم نرم مدل Q100
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲۰x۱۰x۵ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۱۱۰ گرم
 • کاربرد
  نجاری، تراشکاری، ساختمانی

عینک ایمنی جنیوس با فریم نرم دارای کش پهن جهت نگهداری عینک، برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات و ویروس در ناحیه چشمان استفاده می شود، دارای فریم از جنس پلی وینیل نرم و مجهز به لنز شفاف و پهن از جنس پلی کربنات می باشد. طراحی مناسب و قابلیت تنظیم شدن روی صورت های مختلف از مزایای کاربردی این عینک می باشد.

4 -

عینک ایمنی اخوان جنس پلاستیک فشرده

عینک ایمنی اخوان جنس پلاستیک فشرده
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۲x۲۰x۵ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۱۰۷ گرم
 • جنس
  پلاستیک فشرده
 • کاربرد
  نجاری، تراشکاری، ساختمانی
 • ویژگی ها
  دسته های انعطاف‌پذیر، ضدخش، ضدضربه

کاربرد های این عینک ایمنی عبارتند از : آتش نشانی، انبار، آینه، باغبانی، بسته بندی، تراشکاری، جوشکاری، چوب، ساختمانی، سنگ، شیشه، کارگاه ساختمانی، لوله کشی و مصالح ساختمانی

5 -

عینک جوشکاری مدل اتوماتیک

عینک جوشکاری مدل اتوماتیک
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۰x۵x۵ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۲۰۰ گرم
 • جنس
  پلاستیک، پی‌وی‌سی
 • کاربرد
  جوشکاری
 • ویژگی ها
  لنز ضدخش، لنز ضدضربه
6 -

عینک ایمنی یووکس مدل کربن ویژن

عینک ایمنی یووکس مدل کربن ویژن
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۰x۵x۲ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۵۰ گرم
 • جنس
  پلاستیک فشرده
 • کاربرد
  جوشکاری
 • ویژگی ها
  ضد بخار

برند یووکس متعلق به کشور آلمان بوده. جنس لنز شفاف از جنس پلی کربنات است همچنین دارای ویژگی ضد مه و قابلیت جذب 99.9% اشعه UV 400 می باشد. ضد مه بودن آن باعث شده به راحتی بتوان از این عینک ایمنی در محیط های مرطوب استفاده نمود.

عینک ایمنی Uvex مدل کربن ویژن یک گاگل ایمنی بسیار راحت که حفاظت کاملی از چشم را تامین می کند. این نوع عینک حفاظتی به طور کامل بر روی عینک های معمولی قرار می گیرد که به اصلاح عینک ایمنی روعینکی هم نام برده می شود. با شناسایی خطرات شغلی و بررسی ویژگی های عینک مورد نیاز، کارگران و مهندسین می توانند بهترین انتخاب را در خرید عینک ایمنی داشته باشند.

کاربردها : آزمایشگاه و بیمارستان، بیمارستان، تراشکاری، ساختمانی، کارگاه ساختمانی، معماری، نجاری

بیشتر
7 -

عینک ایمنی میلواکی مدل 1881

عینک ایمنی میلواکی مدل 1881
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۵x۸x۶ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۴۰ گرم
 • جنس
  پلاستیک فشرده
 • ویژگی ها
  دسته‌های انعطاف‌پذیر
8 -

عینک ایمنی مدل مهندسی اسپرت SPORTY SPECTCACLE

عینک ایمنی مدل مهندسی اسپرت SPORTY SPECTCACLE
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۳x۸x۴ سانتی ‌متر
 • وزن
  ۲۸ گرم
 • جنس
  پلی‌پروپیلن
 • ویژگی ها
  ضد بخار، لنز ضدخش، لنز ضدضربه

این عینک از برند معتبر ساخت کشور تایوان می باشد. مدل عینک ایمنی با لنز آینه ای اسپرت آبی می باشد. جنس لنز آن پلی کربنات ضد خش، ضد بخار، ضد اشعه ماوراء بنفش و ضد UV می باشد. لنز عینک مقاوم در برابر ضربه است و تا 99.9 % از چشمان در برابر اشعه UV محافظت می کند.

شکل منحنی فریم عینک به شکلی است که پوشش بسیار کاملی را روی چشم جهت محافظت از آن ایجاد می کند. جنس فریم عینک انعطاف پذیر بوده که در قسمت قرار گیرنده روی بینی از یک پد انعطاف پذیر برای کاهش حداقلی فشار بر روی بینی استفاده شده است.

همچنین بر روی بخش بالایی فریم عینک و روی دسته ها (جایی که فریم عینک با صورت در تماس است) از یک لایه نرم از جنس TRP برای راحتی بیشتر استفاده شده است. جنس پیچ های استفاده شده در بخش لولای دسته ها از استیل ضد زنگ می باشد. وزن عینک 28 گرم بوده و بسیار سبک می باشد. این محصول بر اساس استانداردهای ANSI Z 87.1, CE, EN 166 تولید شده اشت .

بیشتر
تاریخ به روز رسانی : 1402/11/18
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد