منو

عینک اسکی | معرفی و خرید بهترین مدلها + راهنمای خرید آن

یکی از ورزش های زمستانی مورد علاقه و پرطرفدار جهان ورزش اسکی است. اسکی در واقع یک ورزش تفریحی به حساب می آید و یک روش مناسب برای حرکت و جابه جایی در مکان های برفگیر می باشد که امکان جا به جایی با سایر وسایل نقلیه در آن وجود ندارد.

این ورزش در زمستانی علاقه مندان مخصوص به خود را دارد. این ورزش هم مانند سایر رشته های ورزشی نیاز به یک سری ابزار و وسیله دارد، از مهم ترین آن ها می توان به لباس اسکی، کفش و عینک اسکی اشاره کرد.

عینک اسکی

عکس عینک مخصوص اسکی

در واقع یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز در ورزش اسکی، عینک اسکی است که حتما باید از آن استفاده کرد تا به چشمان شما آسیب وارد نشود.

عینک اسکی چیست؟

عینک اسکی یا Ski goggles از نظر ظاهری شباهت زیادی به عینک آفتابی دارد اما اندازه این عینک به قدری بزرگ است که از چشمان شما علاوه بر نور خورشید در مقابل سرمای هوا نیز محافظت می کند. زیرا با به دام انداختن هوای گرم چشمان شما را در برابر سرمای هوا محافظت می نماید.

همچنین این عینک ها دارای یک تسمه هستند که جهت محکم نگهداشتن عینک روی صورت از آن استفاده می شود. اگر ورزشکار حین انجام فعالیت ورزشی از دامنه کوه سقوط نماید، جایگاه عینک روی صورت ورزشکار حفظ شده و دید ورزشکار در این لحظه حساس حفظ می شود. این عینک انواع مختلفی دارد که در ادامه به توضیح تک تک آن ها می پردازیم.

اهمیت خرید عینک اسکی

همان طور که می دانید انعکاس نور خورشید باعث آسیب دیدن چشمان شما می شود. پس حتما باید هنگام اسکی کردن از عینک مناسب اسکی استفاده نمایید. همچنین به علت اینکه یک ورزش سرعتی به حساب می آید ممکن است وزش باد سرد باعث ناراحت شدن چشم های شما شده و حتی مانع از انجام ورزش شما شود.

عدم محافظت درست از چشم ها می تواند عواقبی داشته باشد که اصلا جالب نیستند. عینک اسکی می تواند به شما کمک کنند تا از چشمان خود در برابر این خطرات کوهستان محافظت نمایید. این کار باعث لذتی بیشتر از ورزش هم می شود و دید شما را در حین پایین آمدن از سراشیبی، شفاف و واضح نگه دارد.

راهنمای خرید عینک اسکی

تصویر اسکی باز با عینک اسکی در دامنه کوهستان برفی

مزایای عینک های اسکی

عینکهای اسکی دارای مزایای متعددی هستند که عینکهای آفتابی ندارند. بعنوان مثال عینک اسکی، سطح بزرگتری از صورت را می پوشاند که یک سد در مقابل پوست ایجاد کرده، گرما را به دام می اندازد و صورت شما را گرم نگه می دارد.

مزایایی که عینک های اسکی برای شما در کوهستان داشته، عینک های آفتابی نخواهند داشت. بنابراین بهتر است از این محصولات هنگام اسکی استفاده کنید. در زیر برخی از مزایای عینک مناسب اسکی را شرح می دهیم:

 • این عینک ها سطح بیشتری از صورتتان را می پوشانند؛ ازاین رو گرما را درون خود به دام می اندازند و صورت شمارا گرم نگه می دارند.
 • اندازه بزرگ عینک های اسکی باعث می شود که از چشمانتان در برابر شاخ و برگ درختان، وزش باد و کریستال های یخ به خوبی محافظت کند.
 • به دلیل وجود تسمه در این محصولات، عینک به خوبی روی صورت شما می ماند و حرکت نمی کند.
 • فریم های این عینک ها به گونه ای طراحی شده اند که دورتر از چشمتان قرار می گیرند و دید وسیع تری را به شما می دهند.
 • همچنین این محصولات به خوبی روی کلاه های ایمنی قرار می گیرند و در حین حرکت از روی سر شما نمی افتند.

معایب عینکهای اسکی

عینکهای اسکی، معایبی نیز دارند، مانند این واقعیت که بسیاری از عینکهای اسکی، بزرگ هستند که می تواند باعث شود با آنها احساس راحتی نکنید یا با کلاه اسکی تان، سازگاری نداشته باشند. عینکهای اسکی معمولاً بخار می زنند، بخصوص اگر شما دائما آنها را بردارید و بگذارید. با اینحال، خریدن عینکهایی با یک روکش ضد بخار می تواند مشکلات مربوط به بخارزدگی را بطور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

بررسی مزایا و معایب عینک اسکی

عینک اسکی محافظ چشم در برابر تابش نور خورشید

انواع عینک اسکی و اسنوبرد از نظر لنز

 • لنز استوانه ای
 • لنز کره ای
 • لنز توریک

1 - لنز استوانه ای

لنز های استوانه ای بر خلاف لنز کروی در راستای محور افقی دارای انحنا و در راستای محور عمودی مسطح می باشند. لنزهای مسطح ارزان تر هستند. فرد با عدسی لنز استوانه ای اشکال محیط را به صورت موج دار خواهد دید و یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید این نوع لنزها، نقاط کور عدسی است، هنگامی که نور به سطح لنز برخورد می کند و لنز بدلیل سطح مسطح و صافی که دارد توانایی بازتاب نور را نداشته و به همین علت فرد در نقاطی دچار کوری دید محیط می شود.

عینک اسکی لنز استوانه ای

عینک اسکی با لنز استوانه ای

2 - لنز کروی

لنزهای کروی در تمام جهات انحنا دارند و شکل آن ها بخشی از سطح یک کره است. لنزهای کروی قیمت بالایی نسبت به نوع استوانه ای دارند ولی در ازای آن، دید محیطی بهتر و شکست نور کمتری را فراهم می کند. همچنین در این نوع لنز مقدار بازتاب اشعه آفتاب پس از برخورد به سطح لنز بسیار بیشتر است و دید بهتری به شخص می دهد.

در عدسی های کروی اشکال موج دار شدن دید وجود ندارد. همچنین به علت فضایی که بین صورت و سطح بیرونی عدسی در لنزهای کروی وجود دارد، باعث جلوگیری از بخار کردن عینک اسکی (Ski goggles) و اسنوبرد می شود.

عینک اسکی با لنز کره ای

عینک اسکی با لنز کروی

3 - لنز توریک

شکل سومی که در حال افزایش است، لنزهای سبک توریک هستند. این طراحی تفاوت بین استوانه ای و کروی را از هم جدا می کند: هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی خمیده است تا شکل چشم را مانند یک عدسی کروی تقلید کند.

مزیت لنز توریک تا حد زیادی زیبایی شناختی است و برای افرادی که ظاهر باگ لنزهای کروی را دوست ندارند اما همچنان شکل گرد را می خواهند، جذاب خواهد بود. از منظر نوری، تجزیه و تحلیل تفاوت ها روز به روز دشوارتر می شود، اما باید مانند لنزهای کروی با به حداقل رساندن اعوجاج در لبه ها عمل کند. از برترین عینک های توریک شکل می توان M4 MFI Anon و Giro’s Contact را نام برد.

انواع مختلف عینک اسکی

هنگام خرید عینک اسکی به رنگ لنز توجه داشته باشید

رنگ لنز باعث می شود وقتی به اجسام نگاه می کنیم تیره تر دیده شوند، هرگاه به مدت چند دقیقه با عینک به اطراف نگاه کنید چشم شما به رنگ آن عادت می کند. لنزها رنگ های مختلفی دارند که هر رنگ برای شرایط خاصی به کار می رود. در ورزش اسکی هیچ چیز خطرناک تر از این نیست که هنگام هوای ابری از عینک مناسب آفتاب و بالعکس هنگام هوای آفتابی از عینک مناسب هوای ابری استفاده شود، چون باعث کاهش دید ورزشکار می شود. پس حتما به رنگ لنز دقت کنید.

در برخی مدل ها لنزها قابلیت جا به جایی دارند، پس اگر با قیمت بیشتر مشکلی ندارید می توانید از این مدل استفاده نمایید تا برای هر شرایط آب و هوایی از لنز مخصوص آن استفاده نمایید.

 • عینک اسکی با لنز پلاریزه: دارای فیلتر چند لایه می باشند و فقط اجازه عبور نور در جهت افقی را می دهند. لنزهای پلاریزه با از بین بردن اشعه های بازتابی خورشید دید را آسان کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم و سر درد می شوند. این لنزها برای ورزش های زمستانی بسیار مناسب هستند.
 • عینک اسکی آینه ای: باعث بازتاب مقدار زیادی اشعه خورشید می شوند و در روزهای برفی و آفتابی به شما کمک شایانی می کند. این نوع از لنزها قابلیت فیلتر نور بسیار بالایی دارند به طوری که اگر وارد یک محیط بسته بدون نور خورشید شوید باید عینک خود را دربیاورید.
 • عینک اسکی با لنز های دولایه: این ویژگی یعنی دولایه بودن لنز، از بخار کردن آن جلوگیری می کند.
 • عینک اسکی با پوشش ضد مه: این مدل هم، مانند سایر مدل ها صد در صد جلوی مه گرفتی را نمی گیرد، ولی از بقیه مدل ها بهتر است. نگهداری این عینک شرایط خاصی دارد. مثلا هنگام کثیف شدن لنز، از پشت نمی توان آن را پاک کرد چون ممکن است باعث از بین رفتن این پوشش شود. در نتیجه برای تمیز کردن آن باید طبق دستورالعمل سازنده عمل کرد.
 • عینک اسکی با لنز فتوکرومیک: اگر می خواهید بدون تعویض لنز در شرایط آب و هوایی مختلف رنگ لنز تغییر کند از لنز فتوکرومیک استفاده نمایید. در تولید این لنزها از دو رنگ قهوه ای و خاکستری استفاده شده است. بنابراین از مزایای سایر رنگ ها بی بهره اند

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید دستکش اسکی

قاب و اندازه عینک

مطمئن شوید که عینک اسکی اندازه صورت شماست. برخی از مدل ها برای صورت های بزرگتر یا کوچکتر مناسب هستند. حتی سایزهای خاص بانوان و کودکان نیز موجود می باشد.
بیشتر فریم ها از پولی اورتان ساخته شده اند.به طور معمول فریم های انعطاف پذیر برای سرما مناسب تر هستند.

سازگاری با کلاه ایمنی : عینک اسکی های امروزی با کلاه ایمنی سازگارند. اما باید کلاه و عینک را با همدیگر ست کنید. برای به خوبی روی یکدیگر قرار بگیرند.

تنظیم بند : بیشتر عینک اسکی ها دارای بندهای تنظیم شونده کشی هستند . برخی هم دارای زبانه باز و بسته شدن می باشند. بسته به شرایط می تواند یکی از این دو مدل مفید باشد.

بالشتک : اینها باعث می شوند که عینک اسکی به خوبی روی صورت شما بنشیند. ضخیم بودن زیادی این بالشتک ها می تواند باعث مه گرفتگی عینک شود. از طرف دیگر نازک بودن زیادی هم به معنای از بین رفتن هرچه زودتر و استهلاک بالا می باشد.

سبک های OTG - Over the Glass : اگر عینک طبی استفاده می کنید، این نوع عینک اسکی برای شما مناسب است. این مدل عینک ها فضای کافی برای قرار گیری یک عینک زیر خود را دارند.

بهترین مدلهای عینک اسکی

عینک اسکی اندازه بزرگی دارد و بخش زیادی از صوت را می پوشاند

نکات مهم هنگام خرید عینک اسکی

انتخاب نوع عینک اسکی

اولین نکته در خصوص خرید عینک اسکی توجه به نوع آن است که برای این منظور ما در بخش قبلی از همین مطلب شما را با هر دو نوعِ مخالف از این مدل عینک های ورزشی آشنا کردیم و حال این شما هستید که باید با توجه به بودجه و سطح اسکی بازی خود، یک کدام را انتخاب نمایید.

نوع لنز عینک

همانطور که در خرید یک عینک معمولی با طیف گسترده ای از لنزها روبرو هستید، برای انتخاب یک عینک اسکی نیز گزینه های مختلفی برایتان روی میز و زیر میز وجود دارد که می توانید بسته به مشخصات هر کدام از لنزها نهایتا یک کدام و یا با توجه به داشتن عینکی با قابلیت تعویض لنز تعدادی از آن ها را خریداری نمایید. از جمله این لنزها می توان به: لنزهای فتوکروماتیک، آینه ای، پلاریزه، ضد مه، دو لایه و … اشاره داشت.

قابلیت تهویه هوای عینک

با اینکه اغلب عینک های اسکی مجهز به این قابلیت هستند اما باز بهتر است شما به هنگام انتخاب و خرید یک محصول خوب و باکیفیت به این مورد نیز گوشه چشمی داشته باشید. وجود تهویه هوا در قاب عینک سبب می شود تا هوا در داخل عینک جریان پیدا کند و از ورود برف به داخل آن نیز جلوگیری بعمل آورده شود. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که تهیه هوای عینک های اسکی تنها تا زمانی که در حال حرکت هستید، صورت می پذیرد و به محض ایستادن امکان ایجاد بخار بر روی لنز عینک شما وجود خواهد داشت.

تهویه عینک اسکی

سیستم تهویه عینک اسکی

رنگ لنز عینک اسکی باز

از دیگر فاکتورهای اساسی در تهیه کردن یک عینک اسکی توجه به رنگ لنز آن است. هر اسکی بازی باید بداند که عینک های این رشته ورزشی با پارامتری اختصاری به نام VLT به بازار عرضه می شود که این پارامتر بصورت درصدی برای عینک های اسکی در نظر گرفته می شود. ناگفته نماند که رنگ لنز این قبیل از محصولات ورزشی نیز بنا به همین مورد مشخص می شود. مثلا عموم عینک هایی که دارای لنزهای تیره هستند از VLT بین 5 تا 20 درصد برخوردارند که می توان از آن ها برای روزهایی با تابش معمولی خورشید استفاده کرد.

ناگفته نماند که هر یک از رنگ های به کار رفته در ساخت لنز این قبیل از محصولات ورزشی دارای خواص و ویژگی های مختلفی هستند که بایستی از آن ها با توجه به میزان تاریکی محیط و همچنین تابش شدید و یا ضعیف نور خورشید استفاده کرد. پیشنهاد می کنیم اگر از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستید به سراغ خرید عینک هایی با قابلیت تعویض پذیری لنز بروید تا بتوانید با همراه داشتن لنزهای جورواجور بهترین آن ها را برای اسکی بازی خود برگزینید.

سایز قاب عینک

از دیگر نکات مهم در خصوص خرید این نوع از تجهیزات ورزشی توجه به سایز قاب آن است که برای این منظور شما می توانید به سراغ خرید عینک هایی کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین OTG با توجه به سن و سال و همچنین بزرگی سر و راحتی بیشترتان بروید. ناگفته نماند که عینک های اسکی OTG از وزن بیشتری نسبت به دیگر مدل ها برخوردار هستند و بهتر است پیش از خرید آن حتما عینک را بر روی صورت خود قرار دهید تا از راحت بودن با آن اطمینان حاصل نمایید.

عینک اسکی چیست

عینک اسکی با کیف محافظ مخصوص و کش عینک

سازگاری با کلاه اسکی

و اما نکته بعدی که بد نیست در هنگام انتخاب این نوع از تجهیزات ورزشی زمستانی به آن نیز دقت داشته باشید، توجه به سازگار بودن و یا نبودن عینک شما با کلاه اسکی تان است. یادتان باشد ایمنی در هر رشته ورزشی مهم است اما از طرفی راحتی هم باید در استفاده از محصولات ورزشی به چشم بیاید؛ پس حواستان را خوب به این دو عامل که با یکدیگر منافاتی هم ندارند، باشد.

محافظ UV

اشعه UV پرتوی مضری از نور خورشید است که می تواند ضمن ایجاد خستگی در ناحیه چشمی ما انسان ها سبب آسیب رسانی به قرنیه چشمان نیز بشود. برای همین هم است که هر کسی با هر دلیلی که به دنبال خرید عینک می رود، سوالش اولش از فروشنده این است که آیا محصول انتخابی او از چشمانش در برابر اشعه UV محافظت می کند و یا خیر.

محافظ اشعه یو وی

عینک اسکی با قابلیت محافظت از اشعه UV

یادتان باشد پیست های اسکی معمولا در ارتفاعات ساخته شده اند و از آنجایی که هر چه از سطح دریا بالاتر رویم، قدرت پرتوهای خورشیدی بیشتر است، اهمیت به این موضوع برای یک اسکی باز بسیار مهم خواهد بود! پس عینک اسکی با هر قیمتی که می خرید اطمینان حاصل کنید که چشم شما را از اشعه های مضر UVA-UVB-UVC حفظ کند.

قیمت عینک اسکی

فارغ از نام و برند تولید کننده عینک اسکی ما در این مطلب شما را با تمامی موارد مهم و حائز اهمیتی که بر روی قیمت عینک اسکی تاثیرگذار هستند، آشنا کردیم و حال این شما هستید که باید با توجه به میزان بودجه و همچنین اسکی بازی حرفه ای و یا تفریحی خود یک عینک عالی را برای خود و یا دیگر عزیزان اسکی بازتان تهیه نمایید.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید ماسک اسکی

خرید عینک اسکی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع عینک اسکی چند است؟
قیمت عینک اسکی به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، جنس شیشه عینک، یو وی بودن لنز، وزن و ابعاد عینک، کیفیت ساخت، قاب عینک و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت عینک اسکی از 110 هزار تومان تا 6 میلیون تومان می باشد.
بهترین برندهای تولید کننده عینک اسکی کدامند؟
از بهترین و معروف ترین سازندگان عینک اسکی می توان به برند های سالامون، رکسون، دراگون، واکلی، جولبو و یووکس اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/16
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
عینک اسکی و کوهنوردی مدل BK Goggles
عینک اسکی و کوهنوردی مدل BK Goggles
عینک اسکی و کوهنوردی فاکس شیشه پلوراید مدل rinbow
عینک اسکی و کوهنوردی فاکس شیشه پلوراید مدل rinbow
عینک اسکی جنس پلاستیک مدل sky10
عینک اسکی جنس پلاستیک مدل sky10
عینک اسکی و کوهنوردی مدل SkiUvex Goggles
عینک اسکی و کوهنوردی مدل SkiUvex Goggles
عینک اسکی اوکلی مدل yoframeiridum با لنز iridium
عینک اسکی اوکلی مدل yoframeiridum با لنز iridium
عینک اسکی و کوهنوردی سوانز جنس شیشه طلق و بدنه پلی استر
عینک اسکی و کوهنوردی سوانز جنس شیشه طلق و بدنه پلی استر
عینک اسکی و کوهنوردی مدل Goggles-SKY
عینک اسکی و کوهنوردی مدل Goggles-SKY
عینک اسکی اسمیت جنس شیشه و پلاستیک مدل S001
عینک اسکی اسمیت جنس شیشه و پلاستیک مدل S001
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد