منو

ظرفیت پاوربانک چیست و یک پاوربانک چندبار گوشی را شارژ می کند؟

پاور بانک چیست؟

پاوربانک یا به معنای فارسی شارژر همراه که به مفهوم ساده: وسیله ای قابل حمل که تشکیل شده از تعدادی باتری با ظرفیت بالا که با شارژ کردن آن شما می توانید وسایلی را که قابلیت شارژ کردن از طریق USB را دارند در جاهای ضروری که دسترسی به برق شهر ندارید را شارژ کند.

یکی از مزایای ویژه این دستگاه، مدار کنترل جریان الکتریکی می باشد که به شما این اطمینان را میدهد که هیچ آسیبی به دستگاه شما موقع شارژ کردن وارد نمیکند.

ظرفیت پاوربانک

ظرفیت پاور بانک

شاید مهم ترین و اساسی ترین معیار خیلی از افراد برای خرید پاور بانک، ظرفیت آن باشد. معنای “ظرفیت پاوربانک” به بیان ساده: “پاوربانک تا خالی شدن شارژ خودش، چند مرتبه توانایی شارژ کردن دستگاه هوشمند شما را دارد.”

حال اگر بخواهیم کمی تخصصی تر در مورد ظرفیت پاور بانک صحبت کنیم باید در مورد واحد آن که میلی آمپر ساعت (mAh) می باشد، بحث کنیم. mAh : جریان انرژی در طول زمان (ساعت).

واحد اندازه گیری باتری های گوشی، تبلت، لپ تاپ، اسپیکر … و خود پاوربانک براساس آمپر ساعت می باشد. (برای اینکه در محاسبات آن از اعداد اعشاری استفاده نشود آن را تبدیل به میلی آمپر ساعت کرده اند.)

خوب پس با دانستن ظرفیت و واحد اندازه گیری آن، دلیل اهمیت این موضوع را بیش از پیش متوجه شده اید، یعنی شما با دانستن ظرفیت باتری دستگاه هوشمند خود باید پاوربانکی را انتخاب کنید که حداقل ظرفیتش دو برابر ظرفیت باتری دستگاه شما باشد چرا که بتوان دستگاه خود را حداقل یکبار بصورت کامل شارژ کنید.

بعنوان مثال اگر گوشی موبایل شما باتری با ظرفیت حدود ۲۰۰۰ میلی آمپر ساعت باشد باید پاوربانکی با ظرفیت ۶۰۰۰ میلی آمپر ساعت را برای آن خریداری کنید که بتوانید با یکبار شارژ کردن خود پاور بانک، حداقل بیشتر از دو مرتبه گوشی موبایل خود را با آن شارژ کنید.

یک حساب سرانگشتی ساده: ظرفیت واقعی پاوربانک شما در اصل (دو سوم) ظرفیت پیش فرض آن است. بنابراین، یک پاوربانک 10000 میلی آمپری که کیفیت خوبی داشته باشد، در حقیقت 6600 میلی آمپر ظرفیت واقعی دارد. به بیان دیگر، می تواند موبایلی مثل آیفون 8 را سه بار به طور کامل و یک بار تا 50% شارژ کند.

در صورتی که برای مدت طولانی به پریز برق دسترسی ندارید و به طور مداوم در حال مسافرت هستید، خرید یک پاور بانک با ظرفیت بالا توصیه می شود (البته در صورتی که بتوانید هزینه خرید آن را پرداخت نمایید). با این حال، باید مدنظر داشته باشید که خرید یک پاور بانک با ظرفیت بالا، بدین معنی خواهد بود که برای شارژ نمودن کامل ظرفیت باتری داخلی پاور بانک، مدت زمان نسبتاً زیادی لازم است. جدا از این موضوع، هنگامی که یک پاور بانک با ظرفیت بالاتر انتخاب می کنید، باید مدنظر داشته باشید که این موضوع به معنای افزایش اندازه، بالا رفتن وزن و قیمت آن خواهد بود.

هم چنین، در برخی از پاور بانک ها این امکان فراهم شده است تا باتری داخلی آن ها، هنگامی که در حال استفاده از این پاور بانک ها هستید؛ مجدداً شارژ شود. با این حال، این روش را چندان توصیه نمی کنیم زیرا بر روی طول عمر باتری داخلی پاور بانک تاثیر منفی خواهد گذاشت.

نکته مهم

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید، ظرفیت واقعی پاوربانک می باشد. عددهایی که بروی اکثر پاوربانک ها بعنوان ظرفیت (mAh) درج شده است میزان ظرفیت اسمی آن ها می باشد و ظرفیت واقعی آن ها همیشه کمتر از ظرفیت اسمی است.

پاوربانک استوانه ای

بعنوان مثال اگر پاوربانکی که بروی آن ظرفیت ۳۰۰۰۰ میلی آمپر ساعت عنوان شده است یک ظرفیت اسمی می باشد و ظرفیت واقعی آن قاعدتاً کمتر از ۳۰۰۰۰ میلی آمپر ساعت می باشد.

به گفته برخی از کارشناسان ظرفیت واقعی یک چهارم کمتر از ظرفیت اسمی می باشد البته این موضوع در بعضی از برندها صدق نمیکند، چرا که برخی از آنها ادعای راندمان ۹۰ درصد را میکنند. بعنوان مثال پاور بانک شیائومی ۱۰۰۰۰ و پاور بانک شیائومی ۲۰۰۰۰ ظرفیت واقعی آن ها کمتر از این عدد ها می باشد.

mAh در پاور بانک چیست ؟

mAh به معنای میلی آمپر ساعت است. این یک واحد اندازه گیری است که برای انرژی الکتریکی، به ویژه برای باتری ها استفاده می شود. باتری ای که میلی آمپر ساعت بیشتری داشته باشد، از انرژی و عمر باتری بیشتری برخوردار خواهد بود.

برای باتری های قابل شارژ موجود در پاوربانک ها، mAh نشان می دهد که باتری چقدر می تواند شارژ کند و چه مدت می تواند قبل از اینکه شارژ شود، شارژ یک دستگاه الکترونیکی دیگر را تأمین کند.

فناوری باتری پاور بانک چیست؟

تمام پاوربانک ها از باتری های قابل شارژ مبتنی بر فناوری لیتیوم استفاده می کنند. باتری های لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر معمولاً برای پاوربانک ها مورد استفاده قرار می گیرند اما اگر خیلی زود انواع دیگرشان به بازار آمد تعجب نکنید.
فناوری باتری برای بسیاری از تحولات جدید مهم است: باتری ها در همه چیز، از تلفن های همراه گرفته تا وسایل نقلیه الکتریکی وجود دارد.

باطری پاوربانک

2 فناوری که در حال حاضر استفاده می شود دارای ویژگی های کمی متفاوت هستند:

یون لیتیوم: باتری های لیتیوم-یون دارای چگالی انرژی بالاتری هستند، به عنوان مثال می توانند بار الکتریکی بیشتری را در اندازه یا حجم مشخصی ذخیره کنند و ساخت آنها ارزان تر است، اما با پیر شدن می توانند مشکلاتی داشته باشند.

لیتیوم پلیمر: پاوربانک های لیتیوم-پلیمر به همان اندازه باتری های یون لیتیوم یا لیتیوم یونی از پیری رنج نمی برند، بنابراین انتخاب بهتری هستند. با این وجود ساخت آنها هزینه بیشتری دارد و در نتیجه ممکن است متناسب با همه بودجه ها نباشد.

هر دو شکل پاوربانک به خوبی کار می کنند، اما چالش کار بین برقراری تعادل بین هزینه و میزان عملکرد است.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید پاوربانک

تاریخ به روز رسانی : 1401/07/09
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد