منو

معرفی انواع تب سنج کودک و طرز استفاده از تب سنج کودک

همه کودکان در دوره های مختلف زندگی شان ممکن است به دلایل مختلفی تب کنند یا بیمار شوند. اما دمای بدن کودکتان را چطور اندازه گیری کنید و از چه نوع دماسنجی باید استفاده کرد؟ در این مطلب با انواع تب سنج ها برای کودکان و نحوه استفاده از آنها آشنا شوید.

با این که غالباً شما با لمس کردن پیشانی نوزاد می توانید متوجه بالا رفتن دمای بدن او شوید اما فقط به کمک یک ترمومتر یا تب سنج می توان میزان بالا بودن دمای بدن را تعیین کرد. حتی اگر کودک شما احساس کند که بدن او گرمتر از حد معمول است شما لزوماً نیاز ندارید که دمای بدن او را چک کنید مگر این که علائم بیماری های دیگر نیز وجود داشته باشد. خواندن دمای بدن نوزاد ممکن است به چگونگی اندازه گیری دمای بدن و عوامل دیگر بستگی داشته باشد. دمای بدن کودک و علائم دیگر بیماری به پزشک در یافتن بهترین روش درمانی کمک می کند.

اگر کودک شما بیمار باشد و شما فکر کنید که او تب دارد؛ روش های متعددی برای اندازه گیری دمای بدن او وجود دارد. انتخاب هوشمندانه نوع تب سنج و دانستن چگونگی اندازه گیری دمای بدن کودک از اهمیت زیادی برخوردار است.

طرز اندازه گیری تب کودک

آموزش نحوه اندازه گیری تب کودک و معرفی انوع تب سنج

انواع تب سنج نوزاد

هر تب سنجی که انتخاب کنید، باید مطمئن شوید که روش استفاده صحیح از آن را برای خواندن درجه حرارت دقیق بدن می دانید.

تب سنج دیجیتالی نوزاد

تب سنج دیجیتالی معمولاً دقیق ترین و سریع ترین روش اندازه گیری میزان درجه حرارت بدن کودک است. این نوع تب سنج ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند و در اکثر داروخانه ها فروخته می شوند. دستورالعمل کارخانه ای این تب سنج ها را مطالعه کنید تا دریابید که این تب سنج به چه منظور طراحی شده است و چگونه باید دما را به طور کامل به وسیله آن خواند.

معمولاً تب سنج های دیجیتالی برای اندازه گیری دمای بدن به روش های زیر به کار برده می شوند:

 • دهانی (قرار دادن آن داخل دهان)
 • مقعدی (قرار دادن آن در مقعد کودک)
 • زیربغلی (قرار دادن آن در زیر بغل کودک)
 • درون گوشی

تب سنج درون گوشی

تب سنج الکترونیکی درون گوشی دمای پرده صماخ (دمای تولیدشده به وسیله پرده گوش) را اندازه گیری می کند. اگر چه این روش به صورت ساده و سریع برای کودکان و نوزادان انجام می شود اما دمای گوش برای کودکان زیر 6 ماه یا کمتر از دقت لازم برخوردار نیست و تب سنج آن نیز گران تر است.

تب سنج دیجیتالی داخل گوش

عکس تب سنج درون گوشی نوزاد

اگر این تب سنج ها به درستی در محل مورد نظر در گوش قرار داده نشوند یا جرم زیادی در گوش کودک جمع شده باشد، دمای نشان داده شده توسط این تب سنج ها دقیق نیست.

تب سنج شقیقه ای

تب سنج عروق شقیقه ای، دمای بدن نوزاد را با حرکت دادنان از روی پیشانی به سمت پشت گوش از طریق تعیین دمای عروق شقیقه ای (عروق خونی پیشانی) اندازه گیری می کند. استفاده از این نوع تب سنج نیاز به تمرین دارد تا بتوان به وسیله آن میزان درجه حرارت بدن کودک را به دقت تب سنج های دهانی و مقعدی اندازه گیری نمود. عرق کردن بر دقت این تب سنج ها تأثیر می گذارد بنابراین باید مطمئن شوید که پیشانی کودک شما خشک است و باید چندین مرتبه دمای بدن اندازه گیری شود تا بتوان عدد به دست آمده را تأیید کرد.

تب سنج پستانکی

استفاده از تب سنج پستانکی راحت است اما دقت آن نسبت به تب سنج های مقعدی کمتر است و نباید برای نوزادان کوچک تر از 3 ماه به کار گرفته شود. کودکان نیز باید پستانک را در دهان خود نگهدارند و چند دقیقه آن را حرکت ندهند که این کار تقریباً برای نوزادان و کودکان نوپا غیرممکن است.

تب سنج پستانکی

اندازه گیری تب نوزاد توسط تب سنج پستانکی

تب سنج نواری

تب سنج پلاستیکی نواری (نوار پلاستیکی کوچکی که شما روی پیشانی نوزاد قرار می دهید) می تواند به شما نشان دهد که آیا کودک تب دارد یا نه اما عدد دقیقی به شما نمی دهد به خصوص در کودکان نوپا و خردسالان. اگر شما می خواهید مقدار تب نوزاد را به طور دقیق اندازه گیری کنید، استفاده از تب سنج نواری پلاستیکی روش مناسبی نیست.

تب سنج نواری کوذک

سنجش دمای بدن کودک توسط تب سنج نواری

تب سنج جیوه ای شیشه ای

تب سنج جیوه ای شیشه ای که یکی از پرکاربردترین انواع تب سنج است اما به دلیل قرار گرفتن کودک در معرض جیوه که یک ماده سمی است نباید مورد استفاده قرار گیرد.

تب سنج جیوه ای

عکس تب سنج جیوه ای شیشه ای

مناسب ترین نوع تب سنج براس کودک در سنین مختلف

همان طور که همه والدین می دانند، اندازه گیری درجه حرارت بدن کودک یک کار چالش برانگیز است اما یکی ای مهم ترین ابزاری است که پزشکان برای تعیین بیماری یا ابتلا به عفونت در کودکان در دست دارند. بهترین روش اندازه گیری درجه حرارت بدن کودک به سن کودک و دما بستگی دارد.

برای کودکان کمتر از 3 ماهه شما باید با استفاده از تب سنج های دیجیتالی مقعدی درجه حرارت دقیق بدن آنها را اندازه گیری کنید. تب سنج های درون گوشی برای کودکان کمتر از 6 ماه توصیه نمی شود زیرا کانال گوش آنها معمولاً کوچک است. تحقیقات نشان می دهد که تب سنج های عروق شقیقه ای نیز می تواند دما را با دقت خوبی در این گروه سنی نشان دهد.

برای کودکان بین 3 تا 6 ماهه یک تب سنج دیجیتال مقعدی هنوز بهترین انتخاب است اما می توانید از تب سنج های عروق شقیقه ای نیز استفاده کنید.

برای کودکان بین 6 ماه تا 4 ساله شما باید از تب سنج دیجیتال مقعدی، تب سنج عروق شقیقه ای یا تب سنج الکترونیکی درون گوشی استفاده کنید. شما همچنین می توانید از تب سنج های زیربغلی نیز برای تعیین دمای بدن کودک استفاده کنید که البته دقت این نوع تب سنج ها پایین است.

برای کودکان بیش از 4 ساله در صورتی که کودک همکاری کند، شما می توانید از تب سنج های دیجیتال دهانی استفاده کنید. به هر حال کودکانی زیاد سرفه می کنند یا کودکانی که به دلیل انسداد بینی از طریق دهان نفس می کشند قادر به بستن دهان خود برای اندازه گیری دقیق درجه حرارت بدن به وسیله تب سنج های دهانی نیستند. در این موارد، شما می توانید از روش درون گوشی (با تب سنج الکترونیکی درون گوشی)، روش پیشانی (با استفاده از تب سنج عروق شقیقه ای) یا روش زیر بغلی (با استفاده از تب سنج دیجیتالی) استفاده کنید.

طرز استفاده از تب سنج های مختلف برای کودکان

اندازه گیری تب نوزاد به روش دهانی

همان طور که گفته شد، بیشتر دماسنج های دیجیتال چندمنظوره معمولی را می توان به صورت پیشانی، دهانی یا زیربغلی استفاده کرد، گرچه اندازه گیری دمای بدن کودک به صورت دهانی تا زمانی که حداقل چهار سال سن داشته باشد انجام نمی شود و حتی در چهار سالگی هم ممکن است برای اولین باری که دمای بدن فرزندتان را به صورت دهانی اندازه می گیرید، متوجه شوید کودکتان نمی تواند دماسنج را در دهانش نگه دارد یا آن را برای مدت زمان لازم زیر زبان خود نگه ندارد، پس باید صبر کنید تا برای استفاده از این روش، کودک کمی بزرگ تر شود.

برای گرفتن دمای بدن کودک از راه دهان با دماسنج دیجیتال معمولی به شکل زیر عمل کنید:

 1. سر دماسنج را با صابون مایع و آب ولرم یا الکل تمیز کنید، سپس آن را با آب خنک بشویید و خشک کنید.
 2. آن را روشن کنید و سر فلزی دماسنج را زیر زبان فرزندتان، نزدیک پشت دهان او قرار دهید و از او بخواهید که لب های خود را ببندد.
 3. به کودک یادآوری کنید که دهان خود را باز نکند و صحبت هم نکند و با آرامش به طور عادی از طریق بینی خود نفس بکشد.
 4. دماسنج را نگه دارید تا وقتی بوق بزند یا سیگنال دیگری نشان دهد.
 5. سپس آن را بردارید و عدد روی صفحه را که نشان دهنده دمای بدن کودک است یادداشت نمایید.

تب سنج دهانی

اندازه گیری تب کودک به وسیله تب سنج دیجیتالی نوزاد

نحوه اندازه گیری دمای بدن نوزاد از زیر بغل

بعضی از پزشکان توصیه می کنند دمای بدن کودک را از زیر بغلش بگیرید. این درجه حرارت، دمای زیربغلی نامیده می شود. این روش نیز یک راه ساده برای اندازه گیری دمای بدن کودک است با این که دقت این روش به اندازه روش های مقعدی یا دهانی نیست اما برخی والدین ترجیح می دهند که از روش زیربغلی استفاده کنند به خصوص برای کودکانی که نمی توانند تب سنج را در دهان خود نگه دارند. کارشناسان می گویند بهتر است که از این روش برای کودکان زیر سه ماه، یعنی سنی که تعیین دمای دقیق بدن خیل مهم است استفاده نکنید.

هر روشی را که انتخاب می کنید باید نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

 • هرگز دمای بدن کودک را بلافاصله پس از استحمام کردن یا پس از زمانی که کودک به مدت طولانی بسته شده است اندازه گیری نکنید زیرا این کارها بر دمای بدن کودک تأثیر می گذارند.
 • در زمانی که در حال اندازه گیری دمای بدن کودک هستید بر او نظارت داشته باشید.

برای اندازه گرفتن دمای بدن کودک با دماسنج زیر بغل به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. به یک اتاق با دمای مناسب بروید که کودک خیلی سردش نشود.
 2. لباس بالاتنه کودک را درآورید و او را روی پایتان بگذارید یا کنار خود بنشانید.
 3. سعی کنید او را با شیردهی یا نشان دادن یک کتاب یا اسباب بازی، آرام و سرگرم نگه دارید.
 4. اطمینان حاصل کنید که زیر بغل کودکتان خشک است و سپس سر فلزی کوچک دماسنج را زیر بغلش قرار دهید.
 5. این سر دماسنج باید در تماس کامل با پوستش باشد، بنابراین دست کودک را محکم در کنار بدنش یا خم شده روی سینه اش نگه دارید.
 6. وقتی دماسنج بوق زد، آن را بیرون بیاورید و عدد روی صفحه را بخوانید.

تب سنج زیر بغل کودک

اندازه گیری تب از زیر بغل نوزاد

اندازه گیری دمای مقعدی کودک

قبل از این که پدر یا مادر شوید، بیشتر افراد در هنگام اندازه گیری دمای بدن از طریق مقعد خود را منقبض می کنند؛ اما نگران نباشید زیرا این یک فرایند ساده است:

 • نوک تب سنج را با آب و صابون بشورید

 • نوک تب سنج را با روان کننده هایی مانند وازلین چرب کنید.
 • آماده کردن کودک
  • کودک را روی شکم و روی دامن خود یا روی یک محل سفت بخوابانید و کف دست خود را در قسمت پایین کمر او قرار دهید
  • یا کودک را به صورت طاق باز بخوابانید و پاهای او را به سمت قفسه سینه او خم کنید و دستان خود را پشت ران های او قرار دهید.
 • با دست دیگر تب سنج چرب شده را در مقعد او به اندازه 1.5 تا 2.5 سانتی متر فرو کنید یا آن را تا جایی که نوک تب سنج به طور کامل درون مقعد فرو رود قرار دهید. در صورتی که کودک هر نوع مقاومتی نشان داده کار را متوقف کنید.
 • تب سنج را بین انگشت دوم و سوم خود به طور ثابت نگه دارید و دست خود را در پشت کودک قرا ر دهید. همزمان که تب سنج را در محل آن قرار می دهید، کودک را تسکین داده و به آرامی با او صحبت کنید.
 • زمانی که بوق دستگاه یا علائم دیگر را شنیدید می توانید عدد نمایش داده شده را بخوانید. عدد روی صفحه نمایش دستگاه و زمانی که درجه حرارت بدن کودک را اندازه گیری کرده اید را یادداشت کنید.

تب سنج مقعدی

اندازه گیری تب کودک از طریق مقعد

دمای بدن نوزاد چقدر باید باشد؟

چهار روش برای اندازه گیری دمای بدن نوزاد وجود دارد که عبارت اند از:

 • اندازه گیری دمای زیر بغل نوزاد که دمای آن در حالت عادی باید بین 36.5 تا 37.5 درجه سانتی گراد باشد.
 • اندازه گیری دمای درون دهان نوزاد که دمای آن در حالت عادی باید بین 35.5 تا 37.5 درجه سانتی گراد باشد.
 • اندازه گیری دمای درون گوش نوزاد که دمای آن در حالت عادی باید بین 35.8 تا 38 درجه سانتی گراد باشد.
 • اندازه گیری دمای درون مقعد نوزاد که دمای آن در حالت عادی باید بین 36.6 تا 38 درجه سانتی گراد باشد.

ساده ترین روش برای اندازه گیری تب نوزاد از تولد تا 5 سالگی، روش اندازه گیری دمای زیر بغل است. در کودکان بالای 2 سال می توانید از روش اندازه گیری دمای داخل گوش نیز استفاده کنید. اگر کودکتان می تواند به اندازه کافی بی حرکت بماند، روش اندازه گیری دمای داخل دهان نیز در این سنین مناسب است. دقیق ترین شیوه اندازه گیری دمای بدن، شیوه مقعدی می باشد اما کمی پیچیده تر است و نیاز به آموزش دیدن دارد.

نحوه پایین آوردن تب کودک تب کرده

عکس تب بالای کودک و اندازه گیری به وسیله تب سنج دیجیتالی

اگر دمای بدن نوزاد بالا بود چه کنیم؟

در صورتی که دمای بدن کودکتان بالاتر از حد نرمال بود، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به او مایعات فراوان بدهید.
 • او را تشویق کنید که بیشتر استراحت کند.
 • از استفاده از لباس های اضافی و پتو برای او، اجتناب کنید، البته تا جایی که احساس لرز یا سرما نکند. لرز کردن یک واکنش دفاعی است برای اینکه دمای بدن افزایش پیدا کند.
 • از مصرف خودسرانه دارو و تب بر خودداری کنید.
 • با کمک یک اسفنج آغشته به آب ولرم، بدن کودکتان را شستشو دهید. استفاده از الکل در این شرایط توصیه نمی شود.

اما در صورت وجود شرایط زیر، بهتر است فوراً به پزشک کودکان مراجعه کنید:

 • اگر کودکتان کمتر از سه تا شش ماه سن دارد به محض تب کردن به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر کودکتان بالای شش ماه سن دارد، در صورتی که تب کودک بیش از سه روز ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر فرزندتان خوب غذا نمی خورد یا نمی نوشد.
 • اگر فرزندتان کسل و کم انرژی شده است و بهانه گیری می کند.
 • اگر علاوه بر تب، نشانه دیگری از بیماری نیز در او می بینید مانند سرفه، عطسه، اسهال، استفراغ، ضایعه پوستی و غیره.

خرید اینترنتی تب سنج

معرفی چند نمونه تب سنج کودک خوب و دقیق

1 -

تب سنج دیجیتال کودک مدل 099

تب سنج دیجیتال کودک مدل 099
مشخصات محصول
 • نوع باتری
  LR41
 • خاموشی خودکار
  دارد
 • نشانگر میزان باتری
  دارد
 • گستره دمایی
  42 درجه سانتی گراد
 • دقت
  0.1 درجه سانتی گراد
2 -

تب سنج اگورا مدل AD801

تب سنج اگورا مدل AD801
AIQURA یک دماسنج غیر تماسی است که با استفاده از امواج مادون قرمز، دمای بدن انسان را اندازه گیری می کند. هنگام استفاده فقط لازم است که دستگاه را روبروی پیشانی قرار دهید تا دمای بدن به سرعت و با دقت اندازه گیری شود و علاوه بر نمایش سریع دما در صورت بالا بودن دمای بدن رنگ پس زمینه نیز قرمز خواهد شد و دستگاه هشدار صوتی خواهد داد.،
از قابلیت های خاص این مدل می توان به امکان اندازه گیری دمای غذا و نوشیدنی کودک اشاره کرد. دماسنج مادون قرمز دیجیتال برای تشخیص دمای پیشانی و بدن ایده آل است. دقت آن از دماسنج های استاندارد جیوه ای بیشتر است. استفاده از این دماسنج برای بیمارستان ها، ادارات و فروشگاه ها توصیه می شود.
مشخصات محصول
 • خاموشی خودکار
  دارد
 • نشانگر میزان باتری
  دارد
 • گستره دمایی
  42 درجه سانتی گراد
 • دقت
  0.2 درجه سانتی گراد
 • سایر توضیحات
  اندازه گیری در کمتر از 1 ثانیه، اخطار تب و دمای بالا
3 -

تب سنج کودک بی ول مدل WT-04 standard

تب سنج کودک بی ول مدل WT-04 standard
تب سنج کودک بی ول مدل WT-04 standard دستگاهی است که با آن می توانیم به راحتی و با کارایی بسیار ساده و آسان دمای بدن فرزندمان را اندازه بگیریم. این دما سنج قابلیت اندازه گیری طیف گسترده ای از دمای معمولی بدن تا به بالا را برایکودکان را دارد. این طیف از ۳۲ درجه تا 49.2 درجه سانتی گراد است.
مشخصات محصول
 • خاموشی خودکار
  دارد
 • نشانگر میزان باتری
  ندارد
 • گستره دمایی
  49 درجه سانتی گراد
 • زمان اندازه گیری
  30 ثانیه
 • دقت
  مثبت و منفی 0.1 درجه سانتی گراد
 • سایر توضیحات
  دارای یک محفظه طلقی برای نگهداری ایمن تر، سری انعطاف پذیر، ضد آب
4 -

دماسنج کودک مدل YB 009

دماسنج کودک مدل YB 009
نحوه ی سنجش این دستگاه از طریق قرار گرفتن سَر تب سنج در زیر زبان است و این سَری فاقد جیوه برای جلوگیری از آسیب دیدگی های احتمالی به بدن طراحی شده است. این تب سنج دارای وزنی بسیار سبک و دارای محفظه ای پلاستیکی است که حمل و نقل را برای فرد راحت می کند.،
اندازه گیری دمای این دستگاه به این صورت است که اگر دما از یک حدی بالاتر رود 2 بار بوق می زند. در صورت رسیدن دمای بدن به مرز هشدار، آن را بک علامت اعلام می کند و اگر دما نرمال باشد دستگاه یکبار بوق می زند.،
در صورت پایین بودن دما نیز علامت دیگری نمایش داده می شود. بر روی بدنه ی این دستگاه نیز صفحه نمایش LCD برای نمایش میزان دمای بدن در نظر گرفته شده که کاملاً خوانا است.
مشخصات محصول
 • نوع باتری
  LR41
 • خاموشی خودکار
  دارد
 • گستره دمایی
  32-42 درجه سانتی گراد
 • زمان اندازه گیری
  60 ثانیه
 • دقت
  0.1 درجه سانتی گراد
5 -

تب سنج کودک چیکو مدل C6930

تب سنج کودک چیکو مدل C6930
این تب سنج به طور اختصاصی برای اندازه گیری دمای رکتال (مقعدی) تولید شده است. سری این محصول ایمن و با اندازه ی مناسب طراحی شده و نوزاد را اذیت نمی کند.،
صفحه نمایش بزرگ و واضح برای نمایش درجه دارد.دمای دقیق را در طول 10 ثانیه نشان می دهد.دارای درب پوش است برای پیشگیری از آلودگی سر تب سنج است.،
هشدار تب و همچنین دارای نمایش کمبود باتری است.پس از مشخص شدن دما به طور اتوماتیک خاموش می شود.آخرین دما را در حافظه خود ثبت می کند.با داشتن ابعاد کوچک قابل حمل در ساک لوازم مادر است.این تب سنج را می توانید از بدو تولد نوزادتان استفاده کنید
مشخصات محصول
 • زمان اندازه گیری
  10 ثانیه
6 -

تب سنج کودک چیکو مدل C9059

تب سنج کودک چیکو مدل C9059
دارای سنسور قوی برای تشخیص دمای بدن نوزاد، با قرار دادن تب سنج در زیر بغل ، زیر زبان و یا مقعد می توانید دمای بدن کودک را اندازه گیری کنید. قابل قرار دادن در کیف و ساک لوازم نوزاد، قابلیت نشان دادن دما بر حسب سانتیگراد و یا فارنهایت، دارای جعبه نگهدارنده
مشخصات محصول
 • زمان اندازه گیری
  60 ثانیه
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
از چه روش های می توان تب کودک را اندازه گرفت؟
تب کودک و نوزاد را می توانید توسط تب سنج دیجیتالی به روش های هانی، زیر بغل و مقعدی و یا توسط سایر مدلهای تب سنج مثل تب سنج درون گوشی، شقیقه ای، پستانکی، تب سنج نواری و جیوه ای شیشه ای اقدام به اندازه گیری تب کودک بکنید.
اگر دمای بدن نوزاد بالا رفت چه کنیم؟
در صورتی که دمای بدن کودکتان بالاتر از حد نرمال است، حتما اقدامات زیر را انجام دهید: استفاده از مایعات فراوان، استراحت بیشتر کودک، کاهش لباس های گرم و اضافی، عدم استفاده خودسرانه از دارو، شستشوی کودک توسط اسفنج آغشته به آب ولرم
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/24
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد