منو

سم قارچ کش چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

یکی از مهم ترین آسیب هایی که محصولات کشاورزی در معرض آن قرار دارند، قارچ ها می باشند، همچنین اولین دلیل از بین رفتن محصولات در سراسر جهان قارچ است. عوامل زیادی را می توان معرفی کرد که به نوعی در به وجود آمدن قارچ گیاهان تاثیر فراوانی دارند. باکتری، کرم انگلی و ویروس از جمله مقصرهای این اتفاق هستند. به منظور حفظ سلامت گیاهان در برابر قارچ ها، باید از موادی مانند سم قارچ کش استفاده شود.

بنابراین با توجه به اهمیت استفاده از سموم قارچ کش در این مقاله از طوطی کالا قصد داریم درباره انواع آنها و نحوه استفاده از آنها اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

سم قارچ کش چیست؟

سم قارچ کش که ضد قارچ نیز نامیده می شود آفت کشی است که باعث از بین رفتن یا جلوگیری از رشد قارچ ها و اسپورهای آنها می شود. از سم قارچ کش می توان برای کنترل قارچ هایی که به گیاهان آسیب می رسانند از جمله زنگ زدگی، کپک زدگی و آفت زدگی استفاده کرد.

به طور کلی از قارچ کش ها برای کنترل قارچ های انگلی استفاده می شود که باعث خسارت اقتصادی به گیاهان زراعی یا گیاهان زینتی می شود و سلامت حیوانات اهلی یا انسان را به خطر می اندازد.

سم قارچ کش

راهنمای خرید سم قارچ کش گیاهان و درختان

علت رویش قارچ در گیاهان

قارچ ها بیشترین تعداد عوامل بیماری زای گیاهی را تشکیل می دهند و مسئول طیف وسیعی از بیماری های جدی گیاهان هستند. بیشتر بیماریهای گیاهی توسط قارچ ها ایجاد می شوند. آنها با کشتن سلول ها و یا ایجاد تنش در گیاهان، به آنها آسیب می رسانند.

از اصلی ترین منابع عفونت های قارچی در مزرعه و باغ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بذر آلوده
 • خاک
 • بقایای محصول
 • محصولات مجاور
 • علف های هرز

قارچ ها توسط باد و آب پاشیده می شوند و از طریق حرکت خاک آلوده، حیوانات، کارگران، ماشین آلات، ابزار، نهال و سایر مواد گیاهی پخش می شوند. آنها از طریق دهانه های طبیعی مانند روزنه ها و از طریق زخم های ناشی از هرس، برداشت، تگرگ، حشرات، سایر بیماری ها و آسیب های مکانیکی وارد گیاهان می شوند.

انواع قارچ های گیاهان

لکه سیاه

لکه سیاه مخصوصاً برای کسانی که گل رز پرورش می دهند بسیار آشنا خواهد بود. این مشکل قارچی رایج را از طریق لکه های سیاه، خاکستری یا قهوه ای آن که روی برگ های گیاه ایجاد می شود و باعث ریزش آنها می شود، شناخته می شود.

سفیدک کرکی

سفیدک کرکی به برگ ها و سایر قسمت های گیاه که در سطح زمین رشد می کنند حمله می کند. این نوع کپک در شرایط خنک، شرجی و مرطوب رشد می کند و بیشتر در گیاهان جوان و ناسالم یا هر گیاه تحت فشار ایجاد می شود. سفیدک کرکی دارای چندین سویه مختلف است و می تواند واکنش های متفاوتی را در گیاهان مختلف ایجاد کند.

برای برخی، باعث زرد شدن برگ ها و ساقه ها می شود، در حالی که در سایر گیاهان، مانع گلدهی می شود. بهترین راه برای درمان سفیدک کرکی این است که به محض مشاهده علائم، گیاهان آلوده را از بین ببرید، زیرا سم قارچ کش ها برای این گونه از بیماری های گیاهی به خوبی عمل نمی کنند.

کپک پودری

در مقابل، کپک پودری در شرایط خاک خشک، در آب و هوای مرطوب و شرجی، پیشرفت می کند. آنها می توانند گل رز و کلماتیس را آلوده کنند. معمولا در سطح بالای برگ های گیاه رشد می کند، همچنین می تواند به قسمت زیرین برگ یا ساقه گسترش یابد. در صورت آلوده شدن، گیاه ممکن است زرد یا در نهایت قهوه ای شود و برگ ها می میرند. بهترین راه برای مدیریت آن حذف و از بین بردن قسمت های آلوده گیاه و حفظ خاک با آبیاری و مالچ است.

بلایت (آتشک یا بادزدگی)

بلایت یک بیماری جدی است که گوجه فرنگی و سیب زمینی را آلوده می کند. بیماری گوجه فرنگی و آفات و بیماری سیب زمینی می تواند محصول را از بین ببرد یا آن را غیرقابل خوردن کند. بلایت از برگ های قهوه ای و بی رنگ که از لبه ها شروع می شود، شناخته می شود. برگ ها تمایل به خشک شدن و پیچ خوردن به داخل دارند و در شرایط مرطوب نیز ممکن است با رشد قارچ سفید همراه باشد. هم گوجه فرنگی و هم سیب زمینی می توانند لکه های قهوه ای ایجاد کنند که به زخم های پوسیده تبدیل می شوند.

انواع قارچ های گیاهان

عکس انواع قارچ های گیاهان و نحوه تشخیص آن

زنگار (زنگ)

زنگار یکی از ساده ترین بیماری هایی است که می توان آن را شناسایی کرد زیرا به نظر می رسد که شبیه زنگ زدگی در گیاهان ایجاد می شود. پس از پدیدار شدن، کنترل آن بسیار دشوار است، اما هر نوع زنگ مخصوص یک گیاه است، بنابراین در باغ پخش نمی شود.

اگر در باغی زنگ زدگی وجود داشته باشد، باید قسمت های آلوده را جدا کرد و از بین برد. کودهای حاوی نیتروژن بالا، به حداقل رسانده شود. در عوض، کودهای حاوی پتاسیم بالا به تقویت برگ ها کمک می کند. در طول فصل، می توان برای جلوگیری از ایجاد یا بازگشت زنگ از از محلول قارچ کش استفاده کرد.

پژمردگی

پژمردگی، طیف وسیعی از گیاهان و سبزیجات از جمله گل داودی، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی و میوه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در این نوع بیماری قارچی، برگهای پژمرده می توانند زرد یا قهوه ای شوند. با اجتناب از کودهای حاوی نیتروژن بالا و استفاده از کود مایع گیاهی برای کمک به ارتقاء گیاهان سالم و قوی می توان از تشکیل پژمردگی جلوگیری کرد.

کلاب روت

کلاب روت یک عفونت قارچی است که معمولاً در ریشه های گیاهان براسیکاس مانند کلم، گل کلم، کلم بروکسل و شلغم رخ می دهد. همچنین می تواند خانواده زینتی مانند گل های دیواری و ساکسی فرگا را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که آلوده می شوند، ریشه ها متورم و مخدوش می شوند و رشد قسمتی که بالای سطح زمین قرار دارد، متوقف شده و شاخ و برگ های ارغوانی و پژمرده خود را نشان می دهد.

این بیماری اغلب زمانی رخ می دهد که خاک مرطوب و گرم است (در اواسط تابستان تا اواخر پاییز). می توان با افزایش pH خاک، با آهک زدن و بهبود زهکشی آن را درمان کرد. همچنین می توان با استفاده از کود گیاهی مایع در طول فصل رشد، از شکل گیری آن جلوگیری کنید.

آنتراکنوز

آنتراکنوز یک بیماری رایج گیاهی است که بسیاری از گونه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر در گوجه فرنگی، خیار، لوبیا و میوه هایی مانند خربزه، یافت می شود. با نقاط کوچک و فرورفته ای که روی میوه ها و غلاف ها ظاهر می شود و دارای زخم های صورتی در مرکز هستند، شناخته می شوند. در صورت یافتن آنتراکنوز، می توان با حذف هرگونه برگ آلوده و اطمینان از حفظ سلامت گیاهان با جایگزینی خاک با کمپوست غنی شده، آن را کنترل کرد.

انواع قارچ گیاهی

عکس انواع قارچ های برگ گیاهان و نحوه تشخیص آنها

ویروس گیاهی (موزاییک)

تعدادی از بیماری های ویروسی گیاهی وجود دارد که می تواند گیاهان و سبزیجات را تحت تاثیر قرار دهد، اما بیشتر مربوط به یک گیاه یا گروهی از گیاهان است. آنها می توانند توسط حشرات مکنده شیره، از طریق دانه ها یا با ابزار آلوده منتقل شوند. خیار و سیب زمینی، بیشتر مستعد ابتلا به ویروس گیاهی موسوم به موزاییک هستند، این را از الگوی موزاییک روی برگ می توان شناسایی کرد، جایی که لکه یا زردی وجود دارد.

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از ظاهر شدن آن در باغ، استریل کردن هر گونه ابزار و استفاده از حشره کش برای جلوگیری از حشرات مکنده شیره است. در صورت ظهور در گیاهان، باید خاک را خارج کرده تا از گسترش بیماری جلوگیری شود. کود گیاهی مایع همچنین می تواند به رشد قوی و سالم گیاهان کمک کند، بنابراین آنها را کمتر مستعد این بیماری می کند.

ضرورت استفاده از قارچ کش ها

بیماری ها یک پدیده شایع در گیاهان هستند که اغلب تأثیر اقتصادی قابل توجهی بر عملکرد و کیفیت محصول دارند، بنابراین مدیریت بیماریها جزء اساسی تولید اکثر محصولات است. به طور کلی، سه دلیل عمده استفاده از قارچ کش ها وجود دارد:

 • برای کنترل بیماری در هنگام ایجاد و توسعه محصول
 • افزایش بهره وری محصول و کاهش لکه ها
 • بهبود عمر و کیفیت نگهداری گیاهان و محصولات برداشت شده

قارچ کش ها ابزار مهمی در جعبه ابزار هر کشاورز هستند زیرا به محافظت گیاهان در برابر عوامل بیماری زای خاکی و بذری که می توانند به جوانه زنی آسیب برساند یا حتی در اوایل کشت، چرخه حیات گیاهچه را آلوده کنند، کمک می کنند.

قارچ کش های بذری در برابر برخی از عوامل بیماری زای خاکی موجود در سویا و ذرت موثر هستند. با این حال، مواقعی وجود دارد که برای کنترل بیماریهای پیشرونده مانند لکه برگ چشم قورباغه، کپک سفید و زنگ در سویا و لکه برگ خاکستری، بلایت برگ ذرت، کپک و پوسیدگی ساقه در ذرت، قارچکش های برگی مورد نیاز است.

بهترین سم قارچ کش

بهترین مدلهای قارچ کش گیاهان

انواع سموم قارچ کش

سم قارچ کش مانکوزب

فروش سم قارچکش مانکوزب به عنوان یک قارچکش تماسی و حفاظتی است و نه درمانی! برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قارچی بسیار شایع می باشد، این قارچکش گوگردی بوده و از بیماری سیاهک درختان میوه ، و بوته میری در کدوییان مانند گوجه فرنگی و خیار جلوگیری می کند. همینطور در کاهش آفت کنه هم تا حدودی موثر می باشد

سم قارچ کش پنکونازول

خرید سم قارچ کش پنکونازول همیشه به عنوان یک دارو جهت از بین بردن بیماری های سفیدک استفاده می شود و باید خاطر نشان کرد این قارچکش بر روی سیاهک ها اثر زیادی ندارد. این قارچکش سیستمیک بوده و از طریق برگ جذب شده و به تمام نقاط گیاه می رود.

سم قارچ کش کاپتان

سم قارچ کش کاپتان همیشه به عنوان یک دارو موثر جهت ضدعفونی کردن خاک و بذر استفاده می شود. و از شیوع بوته میری در نشا جلوگیری میکند.

سم قارچ کش کاربندازیم

سم قارچ کش کاربندازیم یکی از بهترین سموم جهت کنترل فوزاریوم و لکه برگی می باشد. این سم سیستمیک بوده و از ریشه و برگ قابل جذب می باشد.

انواع مختلف سم قارچ کش

بهترین و معروف ترین برندهای تولید کننده سم قارچ کش

نکات مهم درباره سم قارچ کش

پس از خرید سم قارچ کش با کمک نکات زیر، از آن می توانید بهتر استفاده کنید.

 • بدون شک سموم دفع آفات یا همان قارچ کش ها، برای سلامت محیط زیست خطر دارند. بنابراین مصرف بی رویه و زیاد آن، این محیط را به خطر می اندازد.
 • همیشه قارچ کش ها نمی توانند بیماری های قارچی گیاهی را درمان کنند و بعضی از آن ها تنها نقش جلوگیری از بیماری ها را دارند. استفاده از این قارچ کش ها در زمان بروز علائم، اثربخشی چندانی نخواهد داشت.
 • قبل استفاده از سم قارچ کش، مشخص کنید که می خواهید قدرت نفوذپذیری بالایی داشته باشد یا روی سطح گیاه باقی بماند. چون تنها بعضی از قارچ کش ها این قابلیت را دارند تا در کوتیکول گیاه نفوذ کنند و در سراسر آن پخش شوند.
 • بهتر است اگر سررشته ای در این زمینه ندارید یا مبتدی محسوب می شوید، در هنگام بروز بیماری در گیاه، مستقیما به سراغ خرید سم قارچ کش و استفاده از آن نروید. چون نمی توان در محدوده زمانی کم بیماری های قارچی گیاهان را تشخیص داد و ممکن است علائم موجود مربوط به بیماری با منشاء دیگر باشد.
 • درست است که این سموم بیماری های قارچی گیاهان را درمان می کنند یا مانع پیشرفت آن می شوند، اما روی سلامت انسان و حیوانات نیز اثر منفی دارند. در هنگام خرید آن ها از مراکز فروش سم قارچ کش، لازم است میزان کشندگی آن را بررسی کنید. LD50 یا میزان کشندگی سموم توسط کارخانه های تولیدی روی بسته بندی این سموم درج شده است.
 • قیچی هرس و سایر ابزارها می توانند بیماری های گیاهان را از یک گیاه به گیاه دیگر منتقل کنند. برای جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زای قارچی مرتبا باید این وسیله ها را ضدعفونی کنید.
 • اگرچه این سموم می توانند ایجاد علائم جدید را کند یا متوقف کنند ولی بسیاری از قارچ کش ها فقط برای جلوگیری از بیماری طراحی شده اند و پس از ایجاد علائم خیلی موثر نخواهند بود.

ویژگی های سم قارچ کش مناسب

از ویژگی های سموم قارچ کش این است که اولا ارگانیک باشد و دوما اگر شیمیایی بود، در کمترین زمان ممکن جهت استفاده کمتر از سم اثر گذاری داشته باشد.

یکی از ویژگی های سموم قارچکش داشتن هم خوانی بین نوع بیماری و عملکرد سم قارچکش می باشد. برای مثال روی بیماری های سفیدک انگور و گل رز بهترین سم موثر پنکونازول بوده و جهت درمان بهتر و استفاده کمتر از سموم لازم است که از سموم دیگر استفاده نشود یا برای بیماری های گیاه کاکتوس بهترین سم کاپتان یا کاربندازیم میباشد. شناخت این موارد نیازمند مشاوره با گیاهپزشک می باشد.

نحوه استفاده از قارچ کش ها

قارچکش ها به صورت غبار، گرانول، گاز و معمولاً مایع استفاده می شوند. آنها برای موارد زیر اعمال می شوند:

 • الف) بذر، پیاز، ریشه پیوندها و سایر اندامهای تکثیر کننده. این درمان ها معمولاً توسط شرکت بذر انجام می شود. برخی از درمانها باید توسط پرورش دهنده در محل در زمان کاشت انجام شود. هدف، از بین بردن عوامل بیماری زایی است که روی مواد کاشت هستند یا محافظت از گیاه جوان در برابر عوامل بیماری زا در خاک
 • ب) خاک یا هنگام کاشت در شیار، بعد از کاشت به عنوان خاک مرطوب (از جمله از طریق آبیاری قطره ای)، یا به عنوان یک اسپری مستقیم در اطراف پایه گیاه
 • ج) شاخ و برگ و سایر قسمتهای زیرزمینی گیاهان با استفاده از سمپاش
 • د) داخل درختان از طریق تزریق تنه
 • و) محصول برداشت شده، به صورت غوطه ور یا اسپری در بسته بندی

خرید اینترنتی سم قارچ کش

سخن آخر

در نهایت می توان گفت خرید سم و قارچ کش یک راه حل عالی برای از بین بردن بیماری ها و آفت های مختلف در گیاهان و کشاورزی می باشد. به طور کلی از سم و قارچ کش برای مدیریت بیماری ها و جلوگیری از آسیب رسیدن به گیاهان استفاده خواهد شد.

در نتیجه شما می توانید محصولی با کیفیت تر و سالم تر برداشت نمایید. استفاده از سم و قارچ کش می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله این مزایا می توان به بازدهی بیشتر محصول و افزایش مدت زمان انبار داری آن ها اشاره کرد. همچنین این سموم و قارچ کش ها می توانند بر روی باروری گیاهان نیز تأثیر گذاشته و از بدشکل شدن میوه ها یا حتی بی طعم بودن آن ها جلوگیری نماید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع قارچ های گیاهان کدامند؟
گیاهان به قارچ های زیر دچار شوند: لکه سیاه، سفیدک کرکی، کپک پودری، بلایت یا آتشک، زنگار، پژمردگی، کلاب روت، آنتراکنوز و ویروس گیاهی موزاییک
ضرورت استفاده از قارچ کش ها در چیست؟
سه دلیل عمده استفاده از قارچ کش ها وجود دارد که عبارتند از : برای کنترل بیماری در هنگام ایجاد و توسعه محصول، افزایش بهره وری محصول و کاهش لکه ها، بهبود عمر و کیفیت نگهداری گیاهان و محصولات برداشت شده
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
قارچ کش گیاهان آپارتمانی رگنانت حجم 100 میلی لیتر
قارچ کش گیاهان آپارتمانی رگنانت حجم 100 میلی لیتر
قارچ کش دیفوربین کاوش مدل اورتیواتاب حجم 250 میلی لیتر
قارچ کش دیفوربین کاوش مدل اورتیواتاب حجم 250 میلی لیتر
قارچ کش ناتیوو مدل فلونازول وزن 200 گرم
قارچ کش ناتیوو مدل فلونازول وزن 200 گرم
قارچ کش جامد ناتیوو مدل felo1 وزن 200 گرم
قارچ کش جامد ناتیوو مدل felo1 وزن 200 گرم
قارچ کش و باکتری کش گیاهان آپارتمانی بردوفیکس مدل bord
قارچ کش و باکتری کش گیاهان آپارتمانی بردوفیکس مدل bord
سم قارچ کش سیستمیک بنومیل بسته 30 گرمی
سم قارچ کش سیستمیک بنومیل بسته 30 گرمی
سم بردوفیکس قارچ کش و باکتری کش باغبان تاک مدل bordux
سم بردوفیکس قارچ کش و باکتری کش باغبان تاک مدل bordux
قارچ کش آیپردیون کاربندازیم مدل رورال تی اس وزن 1 کیلوگرم
قارچ کش آیپردیون کاربندازیم مدل رورال تی اس وزن 1 کیلوگرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد