منو

رفلکتور چیست و انواع رنگ های آن در عکاسی چه کاربردی دارد؟

نور یکی از اصلی ترین عناصر عکاسی است و به عنوان یک عکاس، نمی توان بدون نور هیچ کاری انجام داد. چه در داخل و چه در خارج از استودیو، یکی از مهم ترین شکل دهنده های نور رفلکتور است.

با استفاده از رفلکتور عکاسی می توانید نور طبیعی و یا مصنوعی را به صورت نرم شده تغییر جهت دهید یا حتی میزان نور را کم و زیاد کنید. خصوصا زمانی که نور نقطه ای مورد نیاز باشد، نقش رفلکتور بسیار مهم تر و پررنگ تر می شود.

رفلکتور چیست

راهنمای خرید رفلکتور عکاسی

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با رفلکتور نور و نحوه استفاده از آن آشنا کنیم و در انتها چند نمونه از بهترین رفلکتور های بازار با قیمت مناسب را خدمت تان معرفی کنیم، پس اگر شما هم قصد خرید رفلکتور را دارید تا انتها ما را همراهی کنید.

رفلکتور چیست؟

رفلکتور (به انگلیسی Reflector) در عکاسی و فیلم برداری یک صفحه منعکس کننده نور است که معمولا آن را در سمت سایه سوژه قرار می دهند تا بتواند با بازتاب نور در قسمت سایه، آنجا را روشن کند.

به عبارتی رفلکتور مانند یک صفحه تقریبا بزرگ است که به اندازه کافی قابلیت جهت دادن به نور را دارد. باید رفلکتور را مقابل نور بگیرید و به آن جهت و زاویه ای بدهید که نور را به سمت سوژه بازتاب کند.

کاربرد دیگر رفلکتور این است که می تواند از تابش مستقیم نور به سوژه جلوگیری کرده و نور مستقیم و سخت تابیده شده به رفلکتور را پس از نرم و کنترل کردن به سمت سوژه هدایت کند. جنس رفلکتور عموما از آلومینیوم و یا آلومینیوم با آبکاری کروم می باشد.

نوع دیگری از رفلکتور ها، رفلکتور چتری است که نور فلاش استودیی به آن تابانده می شود و به واسطه آن سوژه روشن می شود. وجود چتر باعث نرم شدن نور می شود. کاربرد بازتابگر چتری در عکاسی پرتره و استودیویی است.

تاثیر رفلکتور نور در عکاسی

تاثیر رفلکتور نور در عکاسی در محیط باز

مهمترین نکات قابل توجه در خرید رفلکتور

اگر اولین بار است که یک رفلکتور می خرید، ممکن است این کار کمی سخت و چالش بر انگیز به نظر برسد زیرا با شکل ها و رنگ های مختلفی روبرو شده و نمی توانید که از کجا باید شروع کنید. در ادامه چند مورد از نکات مهمی که هنگام انتخاب و خرید یک رفلکتور باید توجه کنید را اشاره کرده ایم.

شکل رفلکتور

امروزه رفلکتورها در شکل های مختلفی تولید می شوند. پرکاربرد ترین نوع در این میان، رفلکتورهای گرد هستند اما این محصولات در انواع مربع، بیضی و مثلثی شکل هم تولید می شوند.

رفلکتورهای دایره ای معمولاً قیمت های بهتری داشته و اندازه های قابل انتخاب بیشتری هم دارند. همچنین برای عکاسی پرتره و تولید نور کچ لایت نیز مناسب تر هستند. رفلکتورهای مستطیلی برای سوژه های بزرگ، انتخاب بهتری هستند. رفلکتورهای مثلثی برای استفاده تک نفره آپشن خوبی هستند زیرا امکان کنترل آسان با استفاده از یک دست را به کاربر می دهند.

اشکال مختلف رفلکتور

اشکال مختلف رفلکتور نور در عکاسی

برخی انواع دیگر نیز دارای دسته های نگهدارنده ای هستند که کنترل و استفاده از این محصولات را آسان تر کرده است. به صورت کلی شکل رفلکتور بیشتر از اینکه در کاربرد مهم باشد، به سلیقه و نوع استفاده کاربر بستگی دارد.

اندازه و ابعاد رفلکتور

رفلکتور در ابعاد مختلف موجود می باشد که این ابعاد نقش به سزایی در نورپردازی دارد.

رفلکتورهای کوچک اغلب نور بیشتری را تولید می کنند و کار کردن نیز با آن ها می توان گفت راحت تر است. سایه های ایجاد شده توسط رفلکتور کوچک واضح تر بوده که اغلب برای عکاسی از اشیاء مناسب هستند.

رفلکتورهای بزرگ دارای نور نرم می باشند که سبب می شوند سایه ها و تبدیل قسمت های تیره به روشن نیز نرم باشند. این رفلکتور ها معمولاً در عکاسی پرتره کارآمدند. هرچند که کار با آن ها به دلیل ابعاد بزرگشان کمی دشوارتر از مدل های کوچک تر خواهد بود.

مدل هایی با قطر ۱۰۲ سانتی متر تعادل خوبی میان اندازه و بازتاب نوری مناسب دارند و به اگر دنبال مدلی هستید که در عین کارآمد بودن، ابعاد مناسبی هم داشته باشد، احتمالاً رفلکتورهای ۱۰۲ سانتی متری انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود.

رنگ رفلکتور

تاثیر رفلکتورها در عکاسی

تاثیر رفلکتورها بر عکاسی پرتره

1 - رفلکتور نقره ای

رفلکتورهایی با این رنگ می توانند هایلایت های تصویر را افزایش داده و تصویری با کنتراست بالا را به شما ارائه دهند. این رنگ انتخابی ایده آل برای فیلم برداری، عکاسی محصول و یا عکاسی سیاه وسفید است.

یکی از ویژگی های این رفلکتور نقره ای این است که از بین تمام رفلکتورها بیشترین بازتاب نوری را دارد و همچنین برای عکاسی از صحنه های کم نوری که به نور بیشتر و با کنتراست بالا نیاز دارند مناسب است. البته رفلکتور عکاسی نقره ای در صورتی که در فضاهای باز مورد استفاده قرار بگیرد می تواند نور را سردتر کند.

عکس رفلکتور نقره ای گرد

تصویر رفلکتور نقره ای رنگ گرد و دایره ای

رفلکتور نقره ای در دو نوع مات و براق عرضه می شود. با اینکه نوع مات برای عکاسی پرتره مناسب تر است، نوع براق آن بهترین عملکرد را در زمان عکاسی از ورزشکارها و بدنسازها دارد. با استفاده از این نوع رفلکتور می توانید به سادگی عضلات سوژه را برجسته کنید و باعث درخشش هرگونه قطره عرق (مصنوعی یا طبیعی) شوید.

برخلاف رفلکتور سفید، نباید رفلکتور نقره ای را نزدیک به سوژه قرار دهید وگرنه باعث (Overexpose) پر نور شدن عکس خواهد شد و کیفیت عکس شما کاهش خواهد یافت.

2 - رفلکتور طلایی

بازتاب نوری طبیعی، گرم و طلایی رنگ دارد که برای عکاسی از غروب آفتاب و یا عکاسی پرتره در محیط های داخلی انتخابی ایدئال است.

این رفلکتور موجب کاهش دمای رنگ را می شود و رنگ گرم را به نور موجود اضافه می کند. این نوع رفلکتور بیشترین کاربرد را برای شاداب کردن تون های پوست و هایلایت کردن چشم های سوژه در زمان غروب آفتاب دارد.

نکته قابل توجه و حائز اهمیت در توجه به این رفلکتور این است که در صورتی که احتیاط نکنید این رفلکتور رنگ پوست را به شدت زرد می کند.

رفلکتور طلایی گرد

عکس رفلکتور طلایی گرد و دایره ای

از این رفلکتور می توانید در زمان هایی همچون زمانی که خورشید در پشت سوژه مورد نظر قرار دارد و یا زمانی که سوژه در ساحل قرار گرفته است، استفاده کنید چرا که در این زمان ها جذابیت عکس را استفاده از این رفلکتور بیشتر می کند.

3 - رفلکتور سفید

رفلکتور سفیدرا می توان یک انتخاب کلاسیک و عمومی برای عکاسی بدون استفاده از فلاش دانست. این رفلکتور یک نور خنثی نرم، یکسان و واضح ایجاد می کند و می توانید از آن در استودیو و محیط های باز استفاده کنید.

شما با وجود یک رفلکتور سفید می توانید درصد کنتراست بین نورهای اصلی (Key Light) و پرکننده (Fill Light) را کاهش دهید تا به توانید نور تابیده شده روی سوژه را بدون تغییر رنگ و خنثی نگه داشتن آن، نرم کنید.

این رفلکتور باعث نرم شدن رنگ پوست صورت می شود و به همین دلیل رفلکتور سفید از محبوبیت بسیار زیادی در بین عکاس های عروسی برخوردار است. همچنین این رفلکتور عکاسی برای پرتره نیز مناسب است و باعث نرم شدن پوست می شود.

عکس رفلکتور در آتلیه عکاسی

استفاده از رفلکتور سفید در آتلیه عکاسی

البته از نکاتی که بسیار مهم و حائز اهمیت است و باید به آن توجه کنید این است که در زمان عکس برداری به وسیله رفلکتور سفید این است که این رفلکتور را باید به سوژه یا سوژه ها نزدیک نگه دارید چرا که این رفلکتورهای سفید نور را به صورت ضعیف بازتاب می دهند و لازمه عکس گرفتن با این رفلکتورها این است که تا حد ممکن این رفلکتورها را به سوژه ها نزدیک کنید تا بازتاب نور به صورت موفقیت آمیز انجام شود.

4 - رفلکتور مشکی

رفلکتورهای مشکی برعکس تمامی رفلکتورها نور را بازتاب نمی کنند بلکه به خودت جذب می کنند و موجب ایجاد سایه در سوژه می شوند. این رفلکتور در دمای رنگ ها تاثیری ندارد. بیشترین کاربرد آن در عکاسی استودیو و سوژه هایی که به بازتاب حساس اند (مانند جواهرات) است.

5 - رفلکتورهای شفاف

این رفلکتورها بیشتر به دیفیوزر معروف اند و کاربرد آن ها بازتاب نور نیست بلکه نرم کردن نور است. اما با نوع سفید اشتباه نگیرید! رفلکتور سفید نوری که بازتاب می کند یک نور نرم است، رفلکتور شفاف نوری که از خود عبور می دهد را پخش کرده. در واقع می توان گفت این رفلکتور برای کم کردن شدت نور استفاده می شود.

رفلکتور شفاف

نحوه عکاسی در محیط باز با رفلکتور شفاف

شما می توانید در یک روز آفتابی که نور خورشید بسیار شدید است و قسمت های روشن و سایه های زیادی در سوژه شما ایجاد شده را با قرار دادن این رفلکتور بین سوژه و خورشید حذف کنید.

6 - نیمه شفاف : این نوع رفلکتور درواقع به عنوان دیفیوزر بکار می رود و وظیفه دارد تا نور را پراکنده کرده و افکتی نرم را ایجاد کند.

7 - کروماکی سبز و آبی : می توانید از این رنگ ها به عنوان پرده کروماکی برای اعمال تغییرات روی بک گراند تصویر خود بهره ببرید.

هر عکاسی از چه رفلکتوری باید استفاده کند؟

برای تکمیل نکات در این بخش به نکته هایی که در پایین نوشته شده است توجه کنید:

  • عکاسان پرتره حتما باید از رفلکتور سفید و نقره ای استفاده کنند.
  • عکاسان طلا و جواهرات نیز از رفلکتور مشکی باید استفاده کنند.
  • برای عکاسی از خیابان ها و کوچه ها باید از رفلکتور طلایی و شفاف استفاده کنید.

خرید رفلکتور

نتیجه گیری

خرید یک رفلکتور می تواند کاری سودمند باشد، چرا که هر جا که منبع نوری وجود داشته باشد رفلکتورها می توانند برای جهت دادن، نرم کردن نور و در نتیجه، بهتر دیده شدن سوژه شما کارآمد باشند. اگر شما یک عکاس پرتره هستید داشتن رفلکتور سفید و نقره ای توصیه می شود، و اگر عکاس خیابانی هستید رفلکتور طلائی و شفاف، و برای عکاسان استودیو رفلکتور مشکی بهترین انتخاب است.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت رفلکتور عکاسی چند است؟
قیمت انواع رفلکتور از 300 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، سایز و ابعاد رفلکتور، تعداد لایه ها و رنگ ها، کیفیت ساخت، کیف همراه و ... بستگی دارد.
کاربرد اصلی رفلکتور چیست؟
رفلکتور نور عکاسی یک صفحه منعکس کننده نور است که معمولا آن را در سمت سایه سوژه قرار می دهند تا بتواند با بازتاب نور به قسمت سایه، آنجا را روشن کنند. همچنین از تابش مستقیم نور به سوژه جلوگیری می کند و نور مستقیم و سخت را پس از نرم کردن به سمت سوژه هدایت کند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/30
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
رفلکتور 5 کاره دایره ای گودوکس سایز 60 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره دایره ای گودوکس سایز 60 سانتی متر
رفلکتور دو کاره زومی مدل Hollow دایره تو خالی سایز 30x30 سانتی متر
رفلکتور دو کاره زومی مدل Hollow دایره تو خالی سایز 30x30 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره نایس فوتو بیضی شکل با کیف حمل 120×80 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره نایس فوتو بیضی شکل با کیف حمل 120×80 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره گودکس مدل sunlight سایز 80×80 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره گودکس مدل sunlight سایز 80×80 سانتی متر
رفلکتور 2 کاره زومی رنگ نقره ای و سفید سایز 110x110 سانتی متر
رفلکتور 2 کاره زومی رنگ نقره ای و سفید سایز 110x110 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره وست کت بیضی شکل سایز 100×150 سانتی متر
رفلکتور 5 کاره وست کت بیضی شکل سایز 100×150 سانتی متر
رفلکتور پنج کاره زومی مدل 5in1 سایز 110x110 سانتی متر
رفلکتور پنج کاره زومی مدل 5in1 سایز 110x110 سانتی متر
رفلکتور بیضی 7 کاره مدل دسته دار سایز 150x200 سانتی متر
رفلکتور بیضی 7 کاره مدل دسته دار سایز 150x200 سانتی متر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد