منو

راهنمای خرید کیسه خواب + معرفی انواع مختلف و ویژگی های آنها

اگر یک کوهنورد یا طبیعت گرد حرفه ای هستید حتما اهمیت یک کیسه خواب را به خوبی درک می کنید. کیسه خواب یکی از اصلی ترین لوازم کوهنوردی است که هر کوهنوردی حداقل یکی از آن ها را دارد. کیسه خواب برای طبیعت گردی و حتی مسافرت هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما در هنگام خرید کسیه خواب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

خواب خوب نعمت است! مهم نیست در خانه باشید یا کوه و بیابان! اکر نتوانید شب را به خوبی به صبح برسانید مطمئنا در روز بعد با خستگی و کسالت، گلاویز خواهید شد و انرژی کافی برای انجام فعالیت نخواهید داشت. پس بهتر است وقتی پا به قلمروی طبیعت می گذارید برای خواب خوش خودتان هم فکری کرده باشید.

کیسه خواب چیست؟

راهنمای خرید کیسه خواب

کیسه خواب چیست؟

کیسه خواب (Sleeping bag) همانند عایقی دور بدن است تا گرمای بدن شما را حفظ کند و خوابی عمیق و آرام به شما هدیه دهد. کیسه خواب علاوه بر احساس آرامش و امنیت خواب، شما را از سرما، رطوبت، حشرات و حیوانات محافظت می کند.

به عبارتی کیسه خواب رختخواب مسافرتی است که هم لحاف است و هم تشک، به صورتی که این دو به وسیله یک زیپ یا دکمه متصل هستند و فردی که از آن استفاده می کند، پس از خوابیدن درون آن و بستن زیپ یا دکمه ها در واقع لحاف و تشک را بهم وصل می کند.

انواع فرم و شکل فیزیکی کیسه خواب

کیسه خواب ها در برش ها و شکل های فیزیکی مختلفی تولید می شوند تا پاسخگوی نیاز و سلیقه گروه های مختلف کوهنورد و طبیعت گرد باشند. از این منظر سه دسته اصلی کیسه خواب وجود دارد: مومیایی شکل، مستطیل شکل و نیمه مستطیل شکل.

اشکال مختلف کیسه خواب

تصویر انواع شکل و فرم کیسه خواب

کیسه خواب مومیایی (Mummy)

برش مخروطی شکل کیسه های مومیایی شکل، باعث می شود کیسه در قسمت پاها فضای کمتری نسبت به قسمت بالایی آن داشته باشد و این طراحی بیشترین بازدهی حرارتی را ایجاد می کند. چرا که اصولا کار اصلی کیسه خواب حفظ دمای بدن است و هرچقدر فضای داخلی کیسه کوچکتر باشد این کار بهتر صورت می گیرد.

یکی دیگر از مزایای این مدل کیسه ها این است که با توجه به عرض کمتر آن ها در قسمت پاها، مواد اولیه کمتری در تولید آن ها به کار رفته و این موضوع باعث شده که سبک تر باشند و در حالت جمع شده هم حجم کمتری داشته باشند. اما برخی از افراد به دلیل عرض کم کیسه در قسمت پا و فضای کم برای جابه جایی، در آن احساس راحتی نمی کنند.

کیسه خواب مستطیلی (Rectangular)

این مدل همانطور که از اسمش پیداس دیگر کاهش عرض در ناحیه پاها را ندارد و همین موضوع باعث می شود که از نظر حفظ گرما عملکرد بهینه ای نداشته باشد. اما در عوض فضای بیشتر این کیسه ها راحتی بیشتری به همراه دارد و هنگام خوابیدن در آن آزادی و تحرک بیشتری دارید. این کیسه خواب ها حجم بیشتری هم نسبت به کیسه های مومیایی شکل دارند.

کیسه خواب نیمه مستطیلی (Semirectangular)

این نوع کیسه خواب جایی مابین مدل های مومیایی شکل و مستطیلی قرار می گیرد و گزینه مناسبی برای کسانی است که می خواهند کیسه خواب شان آزادی و راحتی بیشتری نسبت به کیسه های مومیایی و حفظ گرمای بیشتری نسبت به کیسه های مستطیلی داشته باشد. این کیسه ها بزرگ تر و سنگین تر از مدل های مومیایی شکل هستند اما در عوض راحتی بیشتری برای شما فراهم می کنند.

کیسه خواب مستطیلی

دو نفره (Double bags)

کیسه خواب های دو نفره مناسب افرادی است که تمایل دارند در دل طبیعت کنار هم استراحت کنند. مخاطب اصلی این نوع کیسه خواب ها خانواده های ماجراجو و طبیعت گرد هستند. یک حالت دیگر این است که برخی از کیسه خواب های مستطیلی به شکلی طراحی شده اند که امکان زیپ کردن با هم را فراهم می کنند. البته برای استفاده از این حالت باید هر دو کیسه خواب از یک برند و مدل باشند.

جنس کیسه خواب ها

کیسه خواب ها به دو گونه پر می شوند :

 1. پرشده با پر طبیعی (پر غاز، اردک، قو )
 2. پر شده با الیاف مصنوعی
 3. ترکیبی از پر و الیاف مصنوعی

جنس کیسه خواب

انواع جنس کیسه خواب (پر طبیعی و الیاف مصنوعی)

کیسه خواب پر

کیسه خواب های پر، نسبت به وزن و حجم کمی که دارند، دارای قدرت حفظ گرمای فوق العاده ای هستند. به همین دلیل است که بسیاری از کیسه خواب های مرغوب و گران قیمت از جنس پر می باشند.کیسه خواب های پرشده از جنس پرغاز بهترین کیفیت را از نظر قدرت نگهداری گرما دارند اما پر اردک به دلیل دسترسی بهتر ، بیشتر موجود بوده و ارزانتر می باشد.

بزرگترین عیب این کیسه خواب ها این است که قدرت جذب رطوبت بالایی داشته و دیر خشک می شوند . این مشکل در سری جدید این محصولات تاحدودی برطرف شده و کیسه خواب های پر با ویژگی زود خشک شونده نیز تولید شده است.

بعضی از کیسه خواب ها به طور 100% از پر تشکیل نشده اند و ترکیبی ناچیزی از الیاف مصنوعی در آن ها قرار گرفته است که بعضی از این کیسه خواب ها با ترکیب 10/90 و برخی با ترکیب 5/95 پر شده اند به این معنی که این محصول 95 درصد از پر و 5 درصد از الیاف مصنوعی تشکیل شده است. هرچقدر درصد پرموجود در یک کیسه خواب بیشتر باشد هزینه بالاتری نیز دارد.

مزایا کیسه خواب پر:

 1. وزن و حجم کم
 2. عملکرد عالی در هوای سرد و خشک
 3. قابلیت فشردگی و تراکم پذیری بسیار زیاد
 4. دوام زیاد و طول عمر طولانی
 5. سازگار با محیط زیست

معایب کیسه خواب پر:

 1. در صورت خیس شدن در مدت زمان طولانی تری خشک می شود.
 2. پرها به دلیل جذب رطوبت ممکن است گوله گوله شوند
 3. نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

استفاده از کیسه خواب

استفاده از کیسه خواب داخل چادر مسافرتی

کیسه خواب الیاف مصنوعی

این کیسه خواب ها از لایه های متعددی ساخته شده که روی هم قرار گرفته اند و طراحی آن ها به گونه ای است که هیچ گونه هوایی از بین لایه ها عبور نکرده و تمامی نقاط سرد و خلا بین لایه ها از بین رفته است. الیاف مصنوعی معمولا از پرها قیمت مناسب تری داشته و همچنین قدرت جذب رطوبت کمتری دارند لازم به ذکر است که کیسه خواب های الیاف مصنوعی در مقایسه با کیسه خواب های پر وزن بیشتری دارند.

مزایا

 1. به نسبت کیسه خواب های پر مقرون به صرفه می باشد.
 2. سریع خشک می شود
 3. ضد حساسیت می باشند.

معایب

 1. وزن بیشتری نسبت به کیسه خواب های پر دارند.
 2. نسبت به وزنی که دارند در مقایسه با کیسه خواب های پر گرمای کمتری تولید می کند.
 3. نسبت به کیسه خواب های پر دوام کمتری دارند.

کیسه خواب ترکیبی الیاف مصنوعی و پر

این نوع کیسه خواب ترکیبی از پر و الیاف مصنوعی می باشد که باعث افزایش کیفیت شده و از معایب آن ها کاسته است. طراحی برخی از این کیسه خواب ها به گونه ای است که از ترکیب پلی استر و پر ساخته شده است و در بعضی مدل ها برای حفظ گرمای بیشتر الیاف مصنوعی را در قسمت زیرین و الیاف پر را در سطح رویی قرار داده اند در ضمن این کیسه خواب ها قیمت مناسب تری نسبت به کیسه خواب های پر دارند.

نرخ دمایی کیسه خواب چیست؟

به صورت خلاصه، نرخ دمایی کیسه خواب، به شما می گوید در چه شرایط دمایی می توانید از یک کیسه خواب استفاده کنید. شما ممکن است بخواهید هیمالیا نوردی کنید. در این صورت کیسه خوابی که نیازتان می شود با وقتی که می خواهید شب تابستان را در جنگل بگذرانید کاملا متفاوت خواهد بود. این جا نرخ دمایی به کمکتان می آید و به شما می گوید که کیسه خوابی که انتخاب کردید تحمل هوای منجمدکننده هیمالیا را دارد یا نه؟

نرخ دمای کیسه خواب

برچسب مخصوص نرخ دمایی کیسه خواب

در اروپا استاندارد EN13537 برای اندازه گیری استاندارد نرخ دمایی کیسه خواب معرفی شده است. به همین دلیل تمام کیسه های خواب باید در پشت جعبه و یا بر روی خود، اطلاعات مربوط به این استاندارد را درج کنند. این اطلاعات به شما در خرید کیسه خواب کمک فراوانی خواهد کرد. هر کیسه خواب دارای 4 درجه حرارتی است. جزییات این استاندارد به شرح زیر است:

 • سطح حداکثر (Upper Limit): دمایی از محیط است که یک فرد بالغ می تواند بدون تجهیزات خاصی در آن بخوابد. در این دما شما با زیپ باز در کیسه خواب می خوابید، دستان شما بیرون کیسه خواب قرار می گیرد و کلاه کیسه خواب را هم بر سر نمی گذارید. اگر دما از حداکثر بالاتر باشد، معمولا شما برای خواب به کیسه خواب و پتو و لوازم گرمایی احتیاج نخواهید داشت و کیسه خواب، نقش زیرانداز را برای شما بازی خواهد کرد.
 • دمای راحتی (Comfort): در این دما یک فرد بالغ در راحتی تمام در کیسه خواب می خوابد. بدون این که عرق کند یا احساس سرما به او دست بدهد.
 • سطح حداقل (Lower Limit): در این دما یک فرد بالغ می تواند به صورت خمیده (کرم مانند یا حالت جنینی) درون کیسه خواب بخوابد. در این دما دستان شما درون کیسه خواب قرار می گیرد و زیپ آن نیز بسته می شود و کلاه کیسه خواب را نیز بر سرتان می کشید. حالت بهینه این است که فرد بتواند بدون احساس سرمای زیاد در حدود 8 ساعت درون کیسه خواب در این دما بخوابد.
 • نهایت (Extreme): این دما، حداقل دمایی است که فردی بالغ می تواند برای حداقل 6 ساعت درون کیسه خواب بخوابد، بدون این که سرما زده شود. در این حالت سرما تا حدی درون کیسه خواب حس می شود اما باعث سرمازدگی نمی شود. اگر دمای بیرون، کم تر از دمای نهایت باشد، به سادگی درون کیسه خواب، سردتان می شود و در مکان های بسیار سرد، این موضوع می تواند بسیار خطرناک و باعث سرمازدگی و یا حتی مرگ شود!

پس با توجه به نکته بالا باید شرایط خودتان را نیز در این دماها دخیل کنید و سپس اقدام به خرید کیسه خواب بکنید. مثلا اگر شما فردی هستید که تحمل سرما را ندارید، باید کیسه خوابی تهیه کنید که دمای نهایت آن کم تر باشد. دانستن نکات زیر هم می تواند در انتخاب کیسه خواب مناسب به شما کمک کند:

 • اگر دمای راحتی یک کیسه خواب 5+ و گرم تر باشد یعنی فقط برای استفاده در تابستان مناسب است.
 • اگر دمای راحتی یک کیسه خواب 0 و گرم تر باشد یعنی برای بهار و تابستان مناسب است.
 • اکر دمای راحتی یک کیسه خواب 5- و گرم تر باشد یعنی برای بهار و تابستان و پاییز مناسب است.
 • اگر دمای راحتی یک کیسه خواب 10- و گرم تر باشد یعنی تقریبا در هر چهار فصل می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. اما در زمستان باید دقت کنید مکانی که در کیسه خواب می خوابید از 10- درجه سانتی گراد بیش تر سرد نباشد.
 • اگر دمای راحتی یک کیسه خواب 15- و سردتر باشد یعنی آن کیسه خواب مخصوص فصل سرما و زمستان های سخت است.

نرخ دمای کیسه خواب

راهنمای دمایی روی کیسه خواب

انواع کیسه خواب بر اساس شرایط آب و هوایی

 1. کیسه خواب تابستانی: این نوع، برای دمای منفی یک درجه و بالاتر مناسب اند. در ساخت آن ها مواد عایق کمتری به کاررفته است، لذا سبک تر هستند. زمانی که جمع می شوند، حجم کمتری دارند و فضای کوچک تری را پر می کنند.
 2. کیسه خواب سه فصله: برای دمای هفت درجه سانتی گراد و بیشتر از آن طراحی و ساخته شده اند. مناسب استفاده در فصول بهار، پاییز و تابستان های مناطق کوهستانی هستند. کیسه خواب سه فصله دارای امکاناتی نظیر کلاه قابل اتصال، یقه اضافی و پوشش اضافه برای زیپ است که در مقابل سرمای بیشتر کاربرد دارد.
 3. کیسه خواب زمستانی: این کیسه خواب برای دمای منفی هفت درجه سانتی گراد و پایین تر از آن، قابل استفاده است. علاوه بر داشتن ظرفیت های کیسه خواب سه فصله، مواد عایق بیشتری در آن به کاررفته است. این کیسه خواب وقتی جمع می شود، حجم بیشتری دارد و فضای وسیع تری را می گیرد. هنگام خرید این نوع کیسه خواب، سعی کنید نوع کم حجم آن را برگزینید تا حمل آن نیز آسان شود.

انواع مختلف کیسه خواب

نحوه نگه داری کیسه خواب

هر چیزی برای اینکه عمر و دوام بیشتری داشته باشد نیازمند مرمت و نگه داری درست است که کیسه خواب هم از امر مستثنا نیست. به چند مورد از نحوه نگه داری کیسه خواب اشاره می شود:

 1. پس از استفاده و قبل از جمع کردن، کیسه را پشت ورو کرده و مدتی آن را آویزان نمایید.
 2. کیسه را در خانه نیز باز و آویزان کنید تا پرها به حالت اول برگردند و فشرده باقی نمانند.
 3. برای تمیز کردن کیسه از دستمال نمناک استفاده کنید، به گونه ای که آب وارد کیسه نشود.
 4. کیسه خواب های با جنس عایق الیاف مصنوعی به راحتی قابل شست وشو هستند.

نکات مهم و قابل توجه در مورد چگونگی استفاده از کیسه خواب:

 1. بدانید که کیسه خواب گرما تولید نمی کند، وظیفه اش حفظ گرمای موجود است، پس از تشک های بادی در زیر کیسه استفاده کنید تا گرما هدر نرود.
 2. به اندازه کافی لباس بپوشید تا گرمای درون کیسه حفظ شود.
 3. غذای کافی بخورید، زیرا زمانی که می خوابید سوخت وساز بدنتان کم می شود و گرما نیز کاهش می یابد.
 4. نوشیدن آب کافی به تولید گرمای بدن شما کمک می کند حتماً به مقدار کافی آب بنوشید.
 5. با لباس خشک و فاقد رطوبت و عرق وارد کیسه خواب بشوید.

مهم ترین نکات قبل از خرید کیسه خواب

زیپ کیسه خواب

زیپ مهمترین بخش کیسه خواب است، زیرا اگر خراب شود کارایی کیسه خواب یعنی حفظ گرمای بدن نیز از دست می رود. در هنگام خرید کیسه خواب به محل قرارگیری زیپ دقت کنید. برای افراد چپ دست بهتر است که زیپ در قسمت چپ کیسه تعبیه شده باشد و بالعکس.

کیسه خواب های دو زیپه نیز وجود دارد که در فصول گرم سال می توانید با باز کردن زیپ پایین، امکان برقراری جریان هوا و جلوگیری از تعریق پاها را فراهم کنید. همچنین می توانید مدلی انتخاب کنید که کنار زیپ به وسیله عایق پر شده و باعث می شود گرما از کنار زیپ بیرون نرود.

کلاه کیسه خواب : وسیله ای که همانند بالش عمل می کند و مانع از خروج دما می شود در بعضی از مدل ها این کلاه را می توان از کیسه خواب جدا کرد.

خاصیت تنفس پذیری

خاصیت تنفس پذیری نیز یکی از خصوصیاتی است که یک کیسه خواب با کیفیت باید داشته باشد و قبل از خرید کیسه خواب باید مورد بررسی قرار بگیرد. لازم به ذکر است در فصل های تقریبا سرد سال در داخل کیسه خواب تنفس انسان موجب بالا رفتن رطوبت شده و باعث تعریق بدن میشود که این امر میتواند باعث سرمازدگی بدن شود. خوشبختانه امروزه بیشتر کیسه خواب ها دارای خاصیت تنفس پذیری بوده و از تعریق بدن جلوگیری میکنند.

قابلیت تنفس پذیری کیسه خواب

کیسه خواب باید قابلیت تنفس پذیری داشته باشد

بند های روی کیسه خواب : کاربرد این بندها شل و سفت کردن کمر و کلاه کیسه خواب می باشد.

جیب : در کنار کیسه خواب وجود دارد و می توان برای نگهداری تلفن همراه از آن استفاده نمود.

کیسه خواب های چند نفره : اگر اهل مسافرت به همراه خانواده هستید برای شما مناسب می باشد اما مناسب فصل سرما نیستند چون از لا به لای آنها گرما هدر می رود.

اندازه کیسه خواب

اندازه کیسه های خواب بر روی آنها درج می شود و معمولا در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ ساخته می شوند. کیسه خواب ها بر این اساس که تک نفره یا دو نفره و همچنین مردانه یا زنانه هستند اندازه های متفاوتی دارند. در مورد انتخاب کیسه خواب بر اساس جنسیت بهتر است ابتدا به سایز و فرم بدن خود توجه کنید. برای مثال ممکن است مردی جثه ظریف و کوچکی داشته باشد که در این صورت کیسه خواب زنانه برای اون مناسب است و بالعکس.

جنس کیسه خواب

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید جنس کیسه خواب می باشد. دقت کنید کیسه از جنس ضد آب ساخته شده باشد تا از آن بتوانید در شرایط برفی و بارانی هم استفاده کنید.

برای پر کردن درون کیسه خواب از الیاف مصنوعی و یا پر استفاده می شود.

 • منظور از الیاف مصنوعی پلی استر است که استفاده بیشتری دارد. پلی استر برای مکان های خیس و مرطوب مناسب است و عایق خوبی در برابر سرما است. اما ایراد آن سنگین و حجیم کردن کیسه خواب است.
 • پر وزن و حجم کمی دارد، دوام آن بیشتر است و عملکرد آن در هوای خشک و سرد مناسب است. اما نیاز به مراقبت بیشتری دارد و برای مکان های مرطوب مناسب نیست.

قیمت کیسه خواب

قیمت هم نقش مهمی در انتخاب شما ایفا می کند. ابتدا مشخص کنید قرار است برای خرید کیسه خواب چه میزان هزینه کنید. زمانی که میزان بودجه مشخص شود خود به خود خیلی از مدل ها از دایره انتخاب شما خارج می شوند.

کیسه خواب دو نفره

تفاوت بین کیسه خواب کمپینگ و کیسه خواب کوهنوردی چیست؟

به طور کلی ، کیسه خواب های کمپینگ فضای زیادی را اشغال می کنند، در حالی که کیسه خواب های کوهنوردی سبک و راحت هستند. اگر برای هر دو فعالیت خود از یک کیسه خواب استفاده می کنید، کیسه خواب کوهنوردی را انتخاب کنید زیرا اگر می خواهید آن را در کوله حمل کنید، باید سبک باشد.

کلام آخر

در صورتی که تصمیم به خرید کیسه خواب دارید. ابتدا مشخص کنید که تمایل دارید از کیسه خواب در چه شرایط دمایی استفاده کنید. پس از آن به سراغ جنس و وزن مورد نظرتان بروید. این را بدانید که ما کیسه خواب همه کاره نداریم! کیسه خوابی که بتوانید از آن در هر چهار فصل و هر دمایی استفاده کنید، هنوز ساخته نشده است. پس، بعد از انتخاب کیسه خواب مناسب، باید به فکر لباس گرم اضافی و حتی زیرانداز عایق کیسه خواب نیز باشید تا بتوانید خواب خوبی را تجربه کنید.

نکته آخر هم این که هر کیسه خواب برای خوابیدن یک فرد طراحی شده است و نباید بیش تر از یک نفر درون آن بخوابد! اما کیسه خواب های جدیدی هم در بازار موجود شده که زیپ های آن قابلیت اتصال به یک دیگر را دارند. به این ترتیب با اتصال دو کیسه خواب به هم می توانید یک کیسه خواب دو نفره در اختیار داشته باشید و از آن استفاده کنید. این تکنیک در شرایط سرد می تواند باعث شود درون کیسه خواب گرم تر از حالت تک نفره باشد. اما خب سختی خوابیدن در کیسه خواب هم چند برابر می شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت کیسه خواب چند است؟
قیمت انواع کیسه خواب از 500 هزار تومان تا 4 میلیون تومان و در برخی موارد تا 13 میلیون تومان هم می رسد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس رویه و لایه داخلی، وزن، ابعاد، ظرفیت و نوع پوشش آن بستگی دارد.
بهترین برندهای تولید کننده کیسه خواب کدامند؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده کیسه خواب می توان به برند فوروارد، کلمن، دیوتر، تیمبرلند، کینگ کمپ، هاسکی، ترموس، کچوا، پکینیو، ماموت، تامکس، نیچرهایک، ایزی کمپ، آلپ، تتیس و صخره اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/06
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کیسه خواب مدل کچوا اندازه متوسط جنس پلی استر
کیسه خواب مدل کچوا اندازه متوسط جنس پلی استر
کیسه خواب گلدن بیر جنس پلی استر اندازه بزرگ
کیسه خواب گلدن بیر جنس پلی استر اندازه بزرگ
ست کیسه خواب و زیرانداز کنتال مدل golden bear به همراه بالشت
ست کیسه خواب و زیرانداز کنتال مدل golden bear به همراه بالشت
کیسه خواب فوروارد اندازه بزرگ مدل CAMPING PRO
کیسه خواب فوروارد اندازه بزرگ مدل CAMPING PRO
کیسه خواب فوروارد اندازه بزرگ جنس پلی استر
کیسه خواب فوروارد اندازه بزرگ جنس پلی استر
کیسه خواب رد کمپ جنس پلی استر
کیسه خواب رد کمپ جنس پلی استر
کیسه خواب گرانیت اکوییپمنت جنس داخلی پلی استر
کیسه خواب گرانیت اکوییپمنت جنس داخلی پلی استر
کیسه خواب سافاری جنس پلی استر و پارچه مدل S200 GorTex
کیسه خواب سافاری جنس پلی استر و پارچه مدل S200 GorTex
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد