راهنمای انتخاب و خرید بهترین مدل پاوربانک اصل مناسب شما

پاوربانک را می توان یک منبع تامین انرژی شارژ همراه دانست. این ابزار انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کرده و این امکان را در اختیارتان قرار می دهد تا هر زمان و هر کجا که هستید فقط با اتصال سیم شارژر گوشی به آن قادر به شارژ کردن باتری اسمارتفون خود باشید. بنابراین پاوربانک یک منبع تغذیه همراه است. از آنجایی که پاوربانک ها ابزارهای بسیار کاربردی هستند، خرید آن ها بسیار رونق پیدا کرده است. اگر قصد خرید پاوربانک دارید، ولی دقیقا نمی دانید چه فاکتورهایی را برای خرید خود در نظر بگیرید، در ادامه این مطلب با طوطی کالا همراه باشید.

پاوربانک چیست ؟

پاوربانک نوعی باتری یدک یا اضافی قابل شارژ است که در صورت اتمام شارژ باتری دستگاه هوشمند، می توانید با کمک آن دستگاه خود را مجددا شارژ کنید. پاوربانک با نام های دیگر همچون شارژر همراه، باتری یدک، باتری اضافه هم شناخته می شود.

راهنمای خرید پاوربانک

کاربرد پاور بانک چیست؟

اگر می خواهید به مسافرت های کوچک و یا حتی چند روزه هم بروید، پیشنهاد می کنم یک عدد پاوربانک با خود به همراه داشته باشید زیرا در زمانی که گوشی و یا تبلت شما شارژ باتری ندارد شما می توانید بدون نیاز به برق شهری گوشی همراه و یا تبلت خود را شارژ کنید. با همراه داشتن یک عدد پاور بانک دیگر شما در هیچ شرایطی بدون شارژ به دردسر نمی افتید و می توانید کار های روزمره خودتان را بدون معطلی به انجام برسانید. همچنین با استفاده از پاور بانک می توانید چراغ مطالعه هایی که با استفاده از پورت usbروشن می شوند را استفاده کنید.

معایب پاور بانک

از معایب پاور بانک می توان به وزن سنگین برخی مدل ها و قطر زیادی آن اشاره کرد. همچنین نمونه تقلبی از پاور بانک ها موجود در بازار باعث شده برخی مصرف کننده ها بعد از خرید دچار ضرر و پشیمانی از خرید شوند. بهتر است پاور بانک را فقط از فروشگاه های مجاز خرید کرده تا هم طول عمر بالایی داشته باشد و هم به باتری گوشی شما آسیبی وارد نکند.

مزایا و معایب پاوربانک

انواع پاوربانک

پاوربانک ها انواع مختلفی دارند، ولی عملکرد تمامی آن ها تا حد زیادی مشابه یکدیگر است. این دسته بندی در ابتدای امر به شما کمک می کند، باتوجه به نیاز خود، پاوربانک مدنظر خود را خریداری کنید. این دستگاه ها از نظر کاربرد و فناوری به کار برده شده در تولید، به چند دسته تقسیم می شوند:

۱- پاوربانک مخصوص گوشی هوشمند و تبلت: این دسته از پاوربانک ها در ظرفیت های مختلف و با میزان جریان و ولتاژ متناسب با گوشی های هوشمند طراحی شده اند، و قدرت شارژ کردن باتری تلفن همراه را دارند. اما باید در نظر داشته باشید با این پاوربانک ها نمی توانید لپ تاپ خودتان را شارژ کنید.

۲- پاوربانک مخصوص لپ تاپ: این دسته از پاوربانک ها، خروجی ولتاژ و جریان متناسب با باتری های حجیم لپ تاپ را دراختیار کاربر قرار می دهند. اکثر پاوربانک های بازار ولتاژ ۵ ولت دارند؛ در صورتی که برای شارژ باتری لپ تاپ براساس مشخصات سیستم تان، نیاز به پاوربانک با ولتاژ ۱۶ تا ۲۰ ولت دارید.

۳- پاوربانک سولار: پاوربانک های سولار یا خورشیدی، دوستدار طبیعت هستند و امکان شارژ پاوربانک ازطریق انرژی خورشیدی را دراختیار کاربران قرار می دهند. پاوربانک های سولار برای افرادی که بخش زیادی از زمان خود را در سفرهایی با عدم دسترسی به برق شهری سپری می کنند، محصولی ایدئال است و تمام نشدن شارژ دستگاه های آن ها را تصمین می کند. این نوع پاوربانک ها به دلیل استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، جزو محصولات دوستدار محیط زیست محسوب می شوند.

پاوربانک خورشیدی

۴- پاروبانک های هوشمند: خروجی ولتاژ و جریان پاوربانک های هوشمند، متناسب با نیاز باتری دستگاه قابل تنظیم است و باتوجه به نوع دستگاه، قادر به تأمین شدت جریان مناسب باتری است. ایمنی این پاوربانک ها در سطح بالاتری نسبت به هم تایان ارزان تر خود قرار دارد.

پاور بانک چگونه کار می کند ؟

پاوربانک ها درواقع باطری های خاصی هستند که در یک مدار خاص با شارژ الکتریکی مشخص، فشرده شده اند. آن ها به شما اجازه می دهند که انرژی الکتریکی را ذخیره کنید و درزمان لازم ازانرژی موجودبرای شارژ موبایل یا تبلت استفاده نماید.

امروزه استفاده ازپاوربانک تقریبا به امری معمول تبدیل شده است وبه عنوان امری ضروری برای استفاده کنندگان موبایل وتبلت وپخش کننده های پرتال شناخته شده است. پاوربانکها برای تمام دستگاههایی که دارای پورت یو اس بی (USB) باشندقابل استفاده است.

بطورمثال: اسپیکرهای پرتابل،سیستمهای GPS، پلیرهای MP3 ،تلفن های هوشمندوتبلتها میتوانندبا پاوربانک ها شارژ شوند. بطورخلاصه هردستگاهی که به کمک پورت USB شارژ می کنید را میتوانید با پاوربانک شارژ نمایید. فقط نکته مهم اینست که فراموش نکنید پاوربانک را نیز شارژ نمایید.

اجزای مختلف پاورپانک

مهمترین نکات هنگام خرید پاوربانک

۱- ظرفیت پاوربانک

بی تردید هنگام خرید یک پاوربانک اولین نکته ای که به آن توجه می کنید، ظرفیت این ابزار است. این موضوع تاثیر زیادی در تصمیم گیری شما دارد. ظرفیت دستگاه در واقع به شما می گوید با هر بار شارژ چند دستگاه با چه میزان باتری را می توانید شارژ کنید.

به عنوان مثال می توانید پاوربانک هایی با ظرفیت های ۱۰ هزار و ۲۰ هزار میلی آمپر ساعتی را در بازار ببینید. باید بررسی کنید که باتری دستگاه قابل حمل شما چند میلی آمپر ساعتی است و بر این اساس گزینه ی خود را خریداری کنید.

شاید بتوانید با یک پاوربانک 5 هزار میلی آمپر ساعتی یک بار باتری یک گوشی هوشمند را شارژ کنید، ولی قطعا نمی توانید از این پاوربانک برای شارژ کردن باتری یک لپ تاپ بهره ببرید.

نکته مهم: پاوربانک ها دارای ظرفیت اسمی و واقعی هستند. به عنوان مثال ممکن است ظرفیت اسمی یک پاوربانک ۱۰ هزار میلی آمپر ساعت باشد، اما ظرفیت واقعی این مقدار نیست. یعنی با این پاوربانک نمی توانید دو دستگاه قابل حمل مجهز به باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی را به طور کامل شارژ کنید. یکی از دلایل این موضوع را می توان قضیه اتلاف انرژی دانست.

۲- ورودی ها و خروجی ها

پاوربانک های امروزی از نظر ورودی و خروجی ها کمبود و مشکلی ندارند و شاید نیازی نیست در این بخش دغدغه خاصی داشته باشید. اما به هر حال ممکن است مدل هایی در بازار باشند که نوع پورت های آنها مناسب دستگاه های قابل حمل شما نباشد. به همین خاطر بهتر است از سازگاری ورودی ها و خروجی های پاوربانک با محصول خود مطمئن شوید.

۳- قیمت و کیفیت

دو موضوع قیمت و کیفیت به ویژه در شرایط اقتصادی امروز کاربران، دو عامل خیلی مهم در انتخاب و خرید هر محصولی هستند. خریداران تمایل دارند کالاهای باکیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنند. اما هنگام انتخاب پاوربانک باید خیلی خوب به کیفیت ساخت آن دقت کنید؛ چرا که این عامل تاثیر مستقیمی در قیمت دارد.

بنابراین تلاش کنید ابتدا نیازهای مهم خود را مشخص کرده و سپس سراغ خرید گزینه ی مناسب بروید. البته فراموش نکنید که خرید یک پاوربانک ارزان قیمت با برند متفرقه یا بدون گارانتی کاملا کار اشتباهی است.

اما در عین حال به این نکته هم توجه کنید که نسبت خوبی میان قیمت به کیفیت پاوربانک برقرار باشد تا در نهایت محصولی خریداری کنید که ارزش خرید زیادی دارد. اشتباه در انتخاب یک نمونه ی مناسب می تواند به خراب شدن دستگاه الکترونیکی قابل حمل شما منجر شود.

۴- اندازه پاوربانک

ابعاد و اندازه یک پاوربانک عامل مهم دیگری است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید. باید مدلی انتخاب کنید که ابعاد و اندازه مناسبی داشته و حمل آن برای تان ساده باشد. با اینکه بسیاری از کاربران دوست دارند پاوربانک آنها به سادگی در جیب شان قرار بگیرید، ولی میزان ظرفیت باتری آن با ضخامت و ابعاد آن رابطه مستقیم دارد. به همین خاطر نمی توان همیشه پاوربانکی داشت که راحت در جیب جا شود!

اندازه پاوربانک

۵- آمپراژ پاوربانک

علاوه بر میزان ظرفیت، میزان آمپر آن نیز اهمیت ویژه ای دارد. میزان آمپراژ به شما می گوید که پاوربانک با چه سرعتی می تواند دستگاه الکترونیکی شما را شارژ کند. میزان آمپراژ طبیعی یک پاوربانک بین ۱ تا ۳.۵ آمپر است. هر چه آمپراژ بیشتر باشد، سرعت شارژ نیز بالاتر می رود.

۶- ظرفیت باتری دستگاه قابل حمل

ظرفیت باتری هر دستگاه قابل حمل با دستگاه دیگر متفاوت است. به عنوان مثال در حالی که برخی از گوشی های امروزی در رده محصولات پرچمدار یا میان رده ممکن است از باتری با ظرفیت ۴هزار یا ۵هزار میلی آمپر ساعت بهره ببرند، ولی گوشی های هوشمند زیادی هستند که هنوز میزان ظرفیت باتری آنها در حدود 3هزار میلی آمپر ساعت است.

۷- نوع کاربری پاوربانک

هر کاربری ممکن است با هدف متفاوتی اقدام به خرید پاوربانک کند. به عنوان مثال یک کاربر معمولی اگر فقط برای شارژ کردن گوشی هوشمند خود به دنبال خرید یک پاوربانک باشد، شاید بتواند یکی از مدل های ۱۰ هزار میلی آمپر ساعتی را انتخاب کند. اما کسی که همیشه در سفر است بسته به شرایط مختلف شاید مدل ۲۰ هزار میلی آمپر ساعتی هم برای او کم باشد.

۸- استفاده از پاور بانک برای دستگاه های مختلف

از آنجایی که ممکن است چندین دستگاه الکترونیکی قابل حمل داشته باشید، در نتیجه بهتر است پاوربانکی انتخاب کنید که بتوانید به کمک آن بیش از یک دستگاه را شارژ کنید. به عنوان مثال این احتمال وجود دارد که علاوه بر گوشی هوشمند، تبلت یا لپ تاپ، بخواهید دوربین اکشن، چراغ LED پرتابل یا دیگر دستگاه های مجهز به خروجی USB-C یا USB را شارژ کنید.

راهنمای خرید پاوربانک

۹- عمر پاوربانک خود را افزایش دهید

یکی از نکاتی که شاید بیشتر برای زمان بعد از خرید پاوربانک مناسب باشد این است که اگر این دستگاه برای مدتی شارژ نشود و از آن استفاده نکنید، ممکن است توان خود را از دست بدهد و رفته رفته نتواند متناسب با ظرفیت خود شارژدهی داشته باشد. همیشه حتی زمانی که قرار نیست برای طولانی مدت از پاوربانک خود استفاده کنید، آن را گهگاه به شارژ بزنید.

۱۰- ترکیب پاوربانک با یک پنل خورشیدی قابل حمل

اگر بتوانید از پنل های خورشیدی پرتابل برای شارژ پاوربانک خود استفاده کنید خیلی عالی می شود. البته می توانید از این پنل ها به جای پاوربانک هم استفاده کنید. فراموش نکنید که باید هزینه های خرید چنین پنلی را هم در نظر داشته باشید.

روی بدنه ی برخی از پاوربانک ها به گونه ای طراحی شده است که دارای پنل های خورشیدی هستند و با دریافت نور خورشید نه تنها شارژ می شوند، بلکه می توانند به عنوان منبع تغذیه نیز عمل کنند. البته معمولا این نوع پاوربانک ها قیمت بالاتری نسبت به مدل های معمولی دارند.

با پاوربانک چند بار می توانم باتری دستگاه را شارژ کنم؟

وقتی پاوربانک خریداری می کنید، باتوجه به ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی و میزان نیاز خود، می توانید محاسبه کنید که اگر پاوربانک کاملا شارژ باشد، چند بار می تواند باتری دستگاه شما را شارژ کند. همان طور که گفته شد حدود ۸۰ درصد ظرفیت اسمی پاوربانک در عمل برای شارژ باتری دستگاه شما به کار برده می شود و حدود ۲۰ درصد به صورت انرژی حرارتی و ... از دست می رود. در بهترین حالت حدود ۹۰ درصد ظرفیت پاوربانک در عمل مورد استفاده قرار می گیرد.

اما برای محاسبه ی میزان دفعات شارژ گجت خود توسط پاوربانک، ضریب دیگری وجود دارد. همان طور که پاوربانک ها دارای ضریب راندمان هستند، گوشی های هوشمند نیز از ضریب مشابهی بهره می برند. به این دلیل که گوشی های هوشمند عموما از کیفیت ساخت بهتری نسبت به پاوربانک ها بهره می برند، ضریب راندمان آن ها بیشتر است. با این حال اگر از ضریب راندمان باتری گوشی هوشمند خود اطلاعی ندارید، می توانید این عدد را نیز ۸۰ یا ۹۰ درصد در نظر بگیرید.

بدین ترتیب مثلا اگر گوشی هوشمندی با ظرفیت باتری ۱۵۰۰ میلی آمپرساعت و راندمان ۸۰ درصد داشته باشید و پاوربانک ۶۰۰۰ میلی آمپرساعتی با بهره وری ۸۰ درصد خریداری کنید، طبق فرمول ۲.۵ بار می توانید گوشی هوشمند خود را با این پاوربانک شارژ کنید.

۶۰۰۰ × ۰.۸ × ۰.۸ ÷ ۱۵۰۰ = ۲.۵

می توانید از این فرمول برای محاسبه ی تعداد دفعات قابل شارژ با پاوربانک، استفاده کنید. البته سایت هایی هم هستند که به راحتی برای شما همین محاسبات را انجام می دهند. برای مثال می توانید به وب سایت powerbankexpert مراجعه کنید؛ نوع گوشی هوشمند و ظرفیت پاوربانک را مشخص کنید، تا تعداد دفعات قابل شارژ گوشی نمایش داده شود.

با پاوربانک چند بار گوشی شارژ میشود

معرفی بهترین برند تولید کننده گان پاوربانک

برندهای لوازم جانبی زیادی در دنیا وجود دارند که به تولید پاوربانک مشغول هستند. هر یک از این برندها به نوبه ی خود ویژگی منحصربه فردی را به محصولاتشان اضافه می کنند و سعی دارند که جایگاه برترین تولیدکننده را تصاحب کنند. با این همه، برخی از برندها به دلیل پیگیری سیاست های قیمت گذاری جذاب و افزایش کیفیت تولیدات همواره در صدر فهرست بهترین تولیدکنندگان پاوربانک قرار دارند.

  • انکر (Anker)
  • راو پاور (RAVPower)
  • سامسونگ (Samaung)
  • آئوکی (Aukey)
  • شیائومی (Xiaomi)
  • ایسوس (Asus)
  • بلکین (Belkin)
  • موفی (Mophie)
  • پاوراد (Poweradd)
  • ریل می (Realme)
1400/07/17
ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است