منو

راهنمای خرید دوربین شکاری یا دوربین دو چشمی خوب و با قدرت

دوربین های دوچشمی که به آن دوربین صحرای، دوربین ارتشی و یا شکاری نیز گفته می شود از جمله لوازم لوکسی و ابزارهای اپتیکی هستند که شاید فکر کنید به درد افراد خاص می خورند و مصرف عمومی ندارند. اما اگر فقط یک بار با این دوربین ها طبیعت را نظاره کنید طوری معتاد آن می شوید که عملا بعد از آن، رفتن به طبیعت بدون دوربین دوچشمی را بی فایده خواهید دانست.

دوربین دو چشمی یا دوربین شکاری

راهنمای خرید دوربین شکاری دو چشمی

اگر تصمیم به خرید دوربین های دوچشمی گرفته باشید حتما متوجه شدید که این دوربین ها در ابعاد کوچک تا بزرگ، ارزان تا گران و سبک تا سنگین تولید شده اند و موارد بسیار زیادی برای بررسی در مورد این دوربین ها وجود دارد. اما کدام یک از آن ها مناسب شماست؟

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع دوربین شکاری خوب و نکات مهم هنگام خرید آن آشنا کنیم و در انتها چند نمونه از بهترین و پرفروش ترین مدلهای آن را خدمت تان معرفی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

دوربین شکاری چیست؟

دوربین شکاری که به نام های دوربین دو چشمی، دوربین ارتشی و دوربین صحرایی نیز نامیده می شود، وسیله ا ی دستی است برای بزرگنمایی اجسام دور، عمل بزرگنمایی به وسیله عبور نور از دو سری لنز مجاور و یک منشور ایستاده صورت می گیرد. دوربین های شکاری تصویر را مستقیم نشان می دهند برعکس تلسکوپ ها که تصاویر را وارونه می نمایانند.

چرا دوربین دوچشمی؟

دوربین های دوچشمی از چندین عدسی و منشور ساخته می شوند که تصاویر و مناظر دوردست را کمی بزرگتر نشان دهند. تفاوت اصلی یک دوربین دو چشمی با دوربین تک چشمی یا حتی تلسکوپ، در این است که شما با هر دو چشم مشاهده می کنید. استفاده از هر دو چشم، طبیعی تر است پردازش تصویر را برای مغز شما راحت تر می کند. ضمن اینکه مغز شما عمق میدان و شفافیت تصویر را بهتر درک می کند.

انواع منشورها، دو دسته کلی دوربین های دوچشمی

دوربین های دو چشمی از نظر طراحی و شکل قرار گیری منشورها به دو نوع تقسیم می شوند. نوع اول Porro prism که توسط مخترع ایتالیایی به نام Ignazio Porro در ۱۸۵۰ میلادی ابداع شد و مزیت آن ساخت دوربین هایی با ابعاد کوچک ولی فاصله کانونی زیاد بود.

و نوع دوم Roof prism نام دارد که نوعی از آن توسط شرکت Carl Zeiss در ۱۹۰۵ به ثبت رسید و مزیت آن قرار گیری مجموعه عدسی ها در یک راستا بوده که باعث کوچکتر شدن دوربین می شود. بدون وجود منشور، تصویر نهایی که از عدسی چشمی دیده می شود، معکوس و وارون جانبی خواهد بود.

انواع منشور دوربین های شکاری

انواع منشور در دوربین های دو چشمی یا شکاری

اجزای منشور دوربین های پُرو (Porro) از هم جدا هستند. این جدایش، طول مسیری که پرتو نور از عدسی شیئی تا عدسی چشمی طی می کند، افزایش می دهد. همچنین این امکان را می دهد که عدسی های شیئی فاصلۀ بیشتری با هم داشته باشند که در نهایت باعث افزایش عمق میدان و میدان دید می شود.

دوربین های Porro ذاتاً شفافیت بهتری نسبت به دوربین های Roof دارند. ولی به طور کلی مزیت های دوربین های Roof بیشتر از دوربین های Porro است و بخاطر روش ساخت بسیار دقیق، قیمت بالاتری نیز دارند.

تشخیص این دو نوع دوربین از یکدیگر بسیار ساده است که در تصویر زیر مشاهده می کنید. دوربین های Porro prism اندازه بزرگتری نسبت به دوربین های Roof prism و همچنین قیمت کمتری نسبت به آن ها دارند.

سایز دوربین دوچشمی

سایز دوربین دوچشمی با توجه به نوع استفاده از آن متفاوت است. اما در مجموع می توان سه سایز زیر را برای آن ها در نظر گرفت.

دوربین دوچشمی بزرگ (ابعداد 8x42 تا 10x50)

این سری از دوربین ها بهترین چیز برای استفاده در طبیعت هستند. در ضمن بر روی قایق هم می توان از آن ها استفاده کرد. به دلیل ابعاد بزرگ، این دوربین ها نور بیشتری را جذب می کنند و در شرایط کم نور هم می توانند عملکرد خوبی داشته باشند. اکثر این مدل ها دارای لرزشگیر دست و تثبیت کننده ی تصویر هستند و به همین دلیل لرزش دست تاثیر کمی بر روی تجربه ی بصری شما خواهد داشت. بزرگترین مشکل این دوربین ها سایز بزرگ و وزن زیادشان است که باعث می شود برای طبیعت گردی معمولی و کوهنوردی مناسب نباشند.

دوربین دوچشمی متوسط (ابعداد 7x35 تا 10x32)

این سری از دوربین ها هم مناسب برای استفاده در طبیعت و فعالیت های ورزشی هستند. با این که باز هم برای کوهنوردی سنگین به حساب می آیند ولی بالانس بسیار خوبی در ویژگی ها دارند و نور خوبی را هم جذب می کنند.

دوربین دو چشمی متوسط

دوربین دوچشمی کامپکت (ابعداد 8x25 تا 10x25)

برای استفاده های روزمره و طبیعت گردی و کوهنوری هیچ چیز بهتر از سری دوربین های دوچشمی کامپکت نیست. کوچک، جمع و جور و سبک ولی با بزرگنمایی و محدوده دید کمتر!

قدرت بزرگنمایی دوربین دوچشمی

بزرگنمایی دوربین های دوچشمی با دو عدد مشخص می شود. این دو عدد قدرت بزرگنمایی و قطر لنز را مشخص می کنند. برای مثال عدد 7x35 بزرگنمایی اپتیکالی برابر 7x را تامین می کند. عدد 7 یعنی اشیا در درون این دوربین دوچشمی 7 برابر بزرگ تر از ابعاد واقعی آن ها هستند. در این حالت اگر گوزنی در 200 متری شما باشد، وقتی شما از طریق دوربین به آن نگاه کنید انگار گوزن در 28/6 متری شما قرار دارد. جذاب نیست؟

توجه داشته باشید که بزرگنمایی بالاتر از 10x لرزش های دست را به وضوح نمایان می کند و شما با کوچکترین لرزش در دستانتان می توانید سوژه مورد مشاهده را به راحتی گم کنید. عدد دوم قطر لنز را مشخص می کند. هر چه لنز از چشم شما دورتر باشد اشیا از طریق آن به شما نزدیک تر است.

عدد 35 در مثال بالا یعنی قطر لنز این دوربین دو چشمی 35 میلی متر است. هر چه این عدد بزرگ تر باشد یعنی نور بیشتری به داخل دوربین نفوذ می کند و در نتیجه تصویر شفاف تری را ارایه می دهد. اگر دو دوربین با عدد اول برابر داشته باشید، دوربینی که عدد دوم آن بزرگ تر است تصویر و تجربه ی بصری بهتری را ارایه می دهد.

چگونه یک دوربین دو چشمی انتخاب کنیم؟

همانطور که توضیح داده شد چندین پارامتر در انتخاب دوربین دو چشمی مطرح هستند که هر کدام ممکن است در کیفیت و کارایی دوربین اثر گذار باشند. در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم.

1 - قدرت بزرگنمایی

شاید به نظر رسد که هر چه قدرت بزرگنمایی دوربین بیشتر باشد پس بهتر است. اما در عمل اینگونه نیست! قدرت بزرگنمایی بیشتر، یعنی عدد سمت چپ بزرگتر، محدوده دید را کوچک می کند و همچنین به دلیل لرزش های طبیعی دست، تمرکز روی موضوع را مشکل می کند.

میدان دید یک دوربین دو چشمی

قدر زوم در دوربین های دو چشمی

توجه داشته باشید که وقتی در حال تماشای یک پرنده در فاصله ۱۰۰ متری هستید، یک درجه انحراف در دوربین، جابجایی به اندازه ۱۷۰ سانتیمتر در تصویر مشاهده شده را خواهید داشت، بنابراین هر چه قدرت بزرگنمایی دوربین بیشتر باشد به علت کوچکتر شدن محدوده دید، کنترل آن روی موضوع سخت تر خواهد بود.

2 - قطر عدسی

عدسی بزرگتر نور بیشتری جذب می کند و اجسام در نور کم واضح تر دیده می شوند ولی باعث سنگینتر و بزرگتر شدن دوربین نیز می شود، از طرفی قطر کم نیز مردمک کوچکتری ایجاد می کند و در تاریکی دید را سختتر می کند. بنابراین توجه داشته باشید که قطر عدسی کمتر از ۳۰ میلیمتر وضوح مناسبی در نور کم نخواهد داشت.

3 - پوشش های روی عدسی ها

با پیشرفت تکنولوژی ساخت عدسی ها، کارخانجات تولیدی، جهت بهبود کیفیت عدسی و کاهش نویزهای نوری در عدسی ها، اقدام به ایجاد پوششهایی روی عدسی ها کردند. این پوشش ها شامل پوشش ضد بازتاب نور، ضد بخار، ضد خش و ضد UV هستند که در کیفیت تصویر، مقاومت عدسی و کاهش خستگی چشم بسیار مفید هستند و البته باعث افزایش قیمت نیز می شوند. این پوششها معمولا با نامهای
anti-reflective coating ،Scratch-resistant coating ،Anti-fog coating ،Ultraviolet treatment شناخته میشوند.

4 - بدنه

بدنه برخی از دوربین ها، نسبت به شرایط جوی نامناسب مقاومت بیشتری دارند، بنابراین توجه به ضد آب بودن و ضد ضربه بودن دوربین بسیار مهم است. توجه داشته باشید که موارد دیگری نیز در کیفیت و شفافیت دوربین نقش دارند و هر سازنده ممکن است از روش خود برای افزایش کیفیت تصویر استفاده کند.

نکات مهم هنگام خرید دوربین دوچشمی

انتخاب نوع: اولین نکته در خصوص خرید دوربین های دوچشمی توجه به نوع آن ها است که ما در بخش قبلی به تفکیک این نوع از وسایل به لحاظ ابعاد و اندازه برایتان پرداخته ایم و حال این شما هستید که باید متناسب با نوع نیاز خود اقدام به خرید یک مدل دوربین ایده آل جهت لذت بردن از تماشای جذابیت های طبیعت پیرامون خود کنید.

قدرت بزرگنمایی: قدرت بزرگنمایی یک دوربین دوچشمی با دو عدد بیان می شود که عدد اول به × ختم شده و بیانگر میزان بزرگنمایی اجسامی است که شما از دریچه دوربین خود به آن نگاه می کنید؛ مثلا اگر میزان بزرگنمایی یک دوربین ×5 باشد یعنی هدفی که در حدفاصل 200 متری شما باشد را در دوربینتان به گونه ای مشخص می کند که انگاری در فاصله 40 متری از شما قرار گرفته است. ناگفته نماند میزان بزرگنمایی ×10 و یا بزرگتر از آن سبب می شود تا کوچکترین لرزش دست شما بر روی تصویر قابل مشاهده تان تاثیر بگذارد. در برخی از دوربین های دوچشمی پیشرفته میزان بزرگنمایی قابل تنظیم است.

قطر لنز: مورد بعدی در خصوص انتخاب و خرید دوربین دوچشمی مربوط به قطر لنز دوربین می شود که در اصل همان عدد دومی است که در نکته قبلی به آن اشاره کردیم. هرچه قطر لنز بیشتر باشد، دوربین شما موفق تر در جذب پرتوهای خورشیدی بوده و تصویری با وضوح بالاتر را برایتان ترسیم می نماید. ناگفته نماند قطر لنز دوربین ها به اندازه آنان نیز بستگی دارد.

وزن دوربین: یادتان باشد قرار است دوربین شکاری شما در تمام طول سفر و جا به جایی های مختلف تان در کنارتان باشد؛ بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب آن حتما به پارامتر وزن محصول نیز توجه داشته باشید و سعی کنید محصولی را خریداری کنید که ضمن برخورداری از وزن کم، دارای کیف قابل حمل نیز جهت سهولت جا به جایی هرچه آسانتر خود باشد. برای دوربین هایی که وزنشان از 1500 گرم بیشتر است، به فکر خرید یک پایه نگهدارنده باشید.

میدان دید: میدان دید در رابطه معکوس با میزان بزرگنمایی دوربین قرار دارد؛ یعنی هرچه که یک دوربین از بزرگنمایی بیشتری برخوردار باشد، قطعا از میدان دید کمتری بهره مند است. چنانچه دوربینتان از قدرت بزرگنمایی متغیر برخوردار باشد، میدان دید آن نیز برایتان قابل تنظیم است. در غیر این صورت، دوربین شما دارای یک میدان دید ثابت می باشد.

نوع اپتیک دوربین: دوربین انتخابی شما به طور کلی یا از اپتیک آکروماتیکی برخوردار است و یا از مدل آپوکروماتیکی بهره می برد. اپتیک نوع اول ارزان اما امکان بروز خطای رنگی در پیرامون هدف شما زیادی است که علت آن هم عدم کانونی شدن طول موج های مختلف در یک نقطه می باشد. اما اپتیک نوع دوم دارای کیفیت بهتری بوده و از خطای رنگی به مراتب کمتری بهره می برد که البته از نظر قیمتی، گرانتر نیز می باشد!

فوکوس دوربین: برخی از دوربین های دوچشمی دارای چرخنده ای بر روی بدنه خود هستند که می توان به کمک آن، فوکوس دوربین را انجام داد. البته ناگفته نماند که در برخی از مدل ها نیز کمپانی های تولید کننده بر روی هر یک از دو لنز دوربین یک حلقه چرخان جهت فوکوس متغیر لنزها تعبیه نموده اند.

پوشش لنز: معمولا درصدی از پرتوهای خورشیدی به محض برخورد با لنزهای دوربین بازتاب شده و همین امر سبب می شود تا شما نتوانید به تصاویری با وضوح بالا و کاملا روشن دست پیدا نمایید. در این جا است که سازندگان دوربین های دوچشمی به سراغ استفاده از پوشش های مختلفی بر روی لنز دوربین های خود می روند تا سبب جذب بهتر پرتوهای روشنایی به عدسی دوربین شوند. از جمله پوشش های مناسب برای دوربین های شکاری می توان به پوشش لنز ضد بخار برای آنان اشاره داشت.

دوربین دو چشمی حرفه ای

عکس دوربین شکاری مدل Roof prism

منشور دوربین: در تمامی دوربین های دوچشمی از منشور استفاده می شود. لازم است بدانید اگر دوربین شما فاقد منشور باشد، هرچه که از طریق آن می بینید، برعکس خواهد بود! بطور کلی در اغلب دوربین های شکاری یکی از منشورهای Porro و یا Roof را استفاده می کنند که منشور نوع اول در مقایسه با نوع دوم از مراحل ساخت آسانتر، هزینه ساخت کمتر و صد البته سایزی بزرگتر برخوردار می باشند.

خاصیت ضدآب بودن: از دیگر نکات مهم در راستای انتخاب و خرید دوربین دوچشمی توجه به خاصیت ضدآب بودن آن است که سبب می شود شما به راحتی بتوانید از آن ها در زیر بارش باران استفاده نمایید. دوستان عزیز توجه داشته باشید هیچ دوربینی تاکنون بصورت 100٪ ضدآب تولید نشده است؛ پس لطفا فریب این تقلب آشکار را نخورده و سعی کنید به سراغ خرید دوربین باکیفیتی بروید که تا سالیان سال برایتان کارایی داشته باشد.

قیمت دوربین دوچشمی: ما در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مهمترین مواردی که بر روی قیمت دوربین دوچشمی اثرگذار هستند، آشنا نماییم و اکنون این شما هستید که بایستی با توجه به میزان بودجه و همچنین نوع انتظاری که از دوربین خود دارید، اقدام به خرید مدلی مناسب نمایید.

انواع مختلف دوربین های دو چشمی

راهنمای نگهداری از دوربین دوچشمی

  • توصیه می کنیم جهت حفظ هرچه بهتر و بیشتر از دوربین دوچشمی خود حتما پس از هر بار استفاده از این نوع وسیله، آن را در داخل کیف و یا جعبه مخصوص به خود قرار دهید.
  • هیچگاه اقدام به باز کردن قطعات دوربین نکنید و همیشه این کار را بر عهده بخش تعمیرات شرکتی که محصول خود را از آن خریداری نموده اید، بگذارید.
  • همواره سعی کنید تا لنز دوربینتان تمیز باقی بماند تا بتوانید به تصاویری با وضوح بهتر و زیباتر از طریق آن دست پیدا کنید.
  • چنانچه دوربین تان به هر دلیلی از دستتان افتاد، حتما باید هم تراز شود که برای این کار هم توصیه می کنیم اگر بلده نیستید، اصرار نورزید!
  • در پایان خواهش می کنیم هیچگاه با دوربین های دوچشمی خود به آفتاب نگاه نکنید؛ زیرا این دوربین ها برای این نوع کار مناسب نیستند و خطراتی را موجب چشمان زیبای شما خواهند کرد
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت دوربین شکاری چند است؟
قیمت انواع دوربین شکاری یا دوچشمی از 400 هزار تومان تا 25 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرک سازنده، نوع منشور، وزن و ابعاد، قدرت بزرگنمایی، میدان دید و ... بستگی دارد.
بهترین مارک های دوربین شکار کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده دوربین شکاری می توان به برند سونی، کانن، نیکون، الیمپوس، اسکای واچر، نایت اسکای، سلسترون، مگ پیکس، ویکسن، برسر، اشنایدر، مدیک، کامار، زایس، کچوا و آسیکا
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/06
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دوربین دو چشمی ارتشی سلسترون بزرگنمایی ۱۰ برابر مدل Nature 10x42
دوربین دو چشمی ارتشی سلسترون بزرگنمایی ۱۰ برابر مدل Nature 10x42
دوربین شکاری دو چشمی کوچک
دوربین شکاری دو چشمی کوچک
دوربین دوچشمی بوشنل با بزرگنمایی ۸ برابر مدل 8X21 POWER
دوربین دوچشمی بوشنل با بزرگنمایی ۸ برابر مدل 8X21 POWER
دوربین دوچشمی زیلوک بزرگنمایی ۱۰ برابر
دوربین دوچشمی زیلوک بزرگنمایی ۱۰ برابر
دوربین دو چشمی ساکورا بزرگنمایی ۶ برابر
دوربین دو چشمی ساکورا بزرگنمایی ۶ برابر
دوربین دوچشمی خفاشی کومت بزرگنمایی ۱۰ برابر آنتی شوک
دوربین دوچشمی خفاشی کومت بزرگنمایی ۱۰ برابر آنتی شوک
دوربین دوچشمی شکاری الیمپوس بزرگنمایی ۱۰ برابر مدل 10X50
دوربین دوچشمی شکاری الیمپوس بزرگنمایی ۱۰ برابر مدل 10X50
دوربین دو چشمی ضد آب یوکو بزرگنمایی ۶ برابر مدل X30
دوربین دو چشمی ضد آب یوکو بزرگنمایی ۶ برابر مدل X30
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر مسعود
07:50 - 1401/01/30
معرفی و توضیحات عالی بودند ولی موقع خرید دوربین های بیکیفیت در دی جی کالا معرفی شدند که هیچ کدام برندهای مطرح و خوب دوربین نیستند

پاسخ : ممنون از نظر لطف تون، در مورد خرید دوربین ها باید عرض کنم که انواع مختلف دوربین های دو چشمی موجود می باشد از پایین ترین قیمت تا بهترین و برندهای با کیفیت و البته خوش قیمت! شما می توانید با مرتب سازی بر حسب قیمت برندهای معتبر و معروف را هم مشاهده و در صورت علاقه مندی خرید بفرمائید

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد