منو

دستکش ایمنی چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردهایی دارند؟

اولین اصل برای انجام هر کاری ایمنی در آن کار است و همانطور که می دانید تمامی تکنسین ها قبل از شروع کار باید دوره ای برای آمادگی و آموزش ایمنی را بگذرانند.

از قسمت های مهم بدن که همیشه باید به آن توجه داشت دست ها می باشد و دقیقا بیشترین کار را دست ها انجام می دهند و گاهی در حین کار ممکن است حادثه ای رخ بدهد که موجب آسیب دیدن و صدمه هایی مانند سوختگی، قطع عضو و صدمه با مواد شیمیایی دست های شما شود بنابراین اهمیتش به خوبی در اینجا واضح می باشد.

راهنمای خرید اینترنتی انواع دستکش ایمنی

راهنمای خرید دستکش ایمنی

استفاده نمودن از دستکش ایمنی در حین انجام کار از مواردی است که باید به آن توجه بسیاری نمود، بیش از 60 درصد حوادثی که در حین کار رخ می دهد مربوط به استفاده نکردن از دستکش می باشد. این دستکش دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک برای فعالیت خاصی تولید و عرضه بازار می شود که ما در این مقاله از طوطی کالا قصد داریم تا شما عزیزان را با انواع مختلف آنها آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

دستکش ایمنی چیست؟

یکی از ابزار و وسایلی که هنگام کارهای سنگین و پر خطر برای محافظت از دست مورد استفاده قرار می گیرد دستکش ایمنی یا (Safety Gloves) است. با توجه به اینکه انواع دستکش ایمنی وجود دارد و هر کدام از آنها در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد در وحله اول برای ما مهم است که بدانیم دستکش ایمنی چیست و از آن چگونه باید استفاده کرد.

دستکش ایمنی در واقع یک پوشش است که از دست کاربران تا قسمت مچ و گاهی هم تا قسمت ساق مراقبت می کند و از جنس های مختلف تشکیل شده است. دستکش ها به قالب دست تولید می شوند و بسیار مقاوم در برابر انواع آسیب ها از جمله ضربه، برش، حرارت، مواد شیمیایی، اسیدی و … هستند.

برای مشخص شدن دقیق تعریف دستکش ایمنی باید انواع آن و همچنین جنس تشکیل شده آن، به صورت کامل توضیح داده شود. در ادامه انواع دستکش های ایمنی را به لحاظ انواع و جنس و کاربرد آنها مورد بررسی قرار می دهیم.

کاربرد انواع دستکش های ایمنی

برخی از مشاغل هستند که هنگام کار می بایست برخی از موارد مهم ایمنی را در آنها رعایت کرد. یکی از عناصر مهم ایمنی در این شغل ها استفاده از دستکش ایمنی است که باید مورد استفاده قرار گیرند.از جمله این شغل ها می توان به جوشکاری، آتش نشانی، نجاری و ... اشاره کرد.

استفاده از دستکش ایمنی در این شغل ها به این دلیل است که دست ها در برابر حوضچه های مذاب جوشکاری، شعله ها و حرارت هنگام آتش، ضربه خوردگی و برش در نجاری ایمن بماند و متوجه آسیب نشود.

راهنمای خرید دستکش ایمنی

انواع کاربرد و استفاده های دستکش ایمنی

مهمترین ویژگی های دستکش ایمنی

 • در برابر ضربات مکانیکی مقاوم باشد.
 • مانعی در برابر کار کردن نباشند.
 • نسبت به حرارت بالا و کم مقاومت داشته باشند.
 • جریان برق را از خود عبور ندهند.
 • ضربه گیر بوده و ارتعاشات ناشی از کار با لوازم مکانیکی را به حداقل برسانند.
 • دوام بالایی در برابر مواد شیمیایی و رادیو اکتیو داشته باشد. دستکش هایی که در برابر نفوذ مواد شیمیایی مقاوم بوده و تجزیه نگردند و خود نیز وارد واکنش شیمیایی نشوند از این قبیل می باشند.
 • دستکش ایمنی نباید موجب حساسیت شود.
 • خوش دست و سبک باشد.
 • به راحتی پوشیده شود و از دست خارج گردد.
 • تهویه هوا را به خوبی انجام داده و مانع از عرق کردن دست ها شوند.
 • انعطاف پذیر باشد.
 • قیمت مناسب و مطلوبی داشته باشد.
 • ساییده و چروک نشوند.

انواع دستکش ایمنی

دستکش ایمنی کار

کار با فلزات، محصولات شیمیایی، جابجایی مواد اولیه خام که زوایای تیز و برنده دارند می تواند بسیار آسیب رسان باشد. دستکش ایمنی کار حالت زنجیر شکلی و بافت فلزی داشته و از دست ها در برابر خطر های گوناگون محافظت می نماید.

از این دستکش ها که عموما با نام دستکش فلزی، زره دار و زنجیری شناخته می شود در محیط های تراشکاری و قصابی متداول می باشد.

دستکش ایمنی کار

عکس دستکش ایمنی کار

دستکش ایمنی ضد برش

این دستکش ها از جمله دستکش های ایمنی هستند که در برابر برش و پارگی مقاومت بالایی دارند و در کارهایی که در آنها از ابزار آلات برشی نظیر پروفیل بر، فرز و … استفاده می شود کاربرد دارند.

دستکش ایمنی ضد برش دستان را در برابر آسیب های احتمالی هنگام کار با ابزارهای برشی محافظت می کند و جنس مقاومی نیز دارد. از این دستکش در کارهایی که ممکن است دست را بریده و یا خراش دهید مانند نجاری، تراش کاری و سنگ تراشی استفاده می شود.

نکته ای که در انتخاب این دستکش باید مد نظر قرار دهید فیت بودن دستکش است؛ زیرا در صورتی که چسبندگی لازم را نداشته باشد از دست کاربر می لغزد و باعث بروز آسیب می شود.

دستکش ایمنی ضد برش

عکس دستکش ایمنی ضد برش

دستکش ایمنی چرمی

با خرید دستکش ایمنی چرمی در مواقع جوشکاری و کارهای ساختمانی بسیاری از آسیب های وارده به دست کاهش می یابد.

دستکش ایمنی ضد اسید و مواد شیمیایی

محیط آزمایشگاهی از دیگر مکان هایی است که امکان آسیب رسیدن به چشم ها، پوست و دست ها در هنگام کار با مواد شیمیایی وجود دارد.

با خرید دستکش ایمنی ضد اسید تمامی خسارات مربوط به آسیب دست کاهش یافته و احتمال خطر کمتر خواهد شد. این دستکش ها انعطاف پذیری بالایی داشته و کار با آنها آسان است.

این دستکش های ایمنی به صورت عمده از جنس لاستیک، مواد پلیمری همچون نیتریل، PVC، بوتیل، نئوپرن و وایتون می باشند و مقاومت بالایی در برابر نفوذ اسید و مواد شیمیایی دارند. از این دستکش ها در زمینه ها و کار های مختلف از جمله صنایع غذایی، پالایشگاه و ... استفاده می شود.

دستکش ایمنی ضد اسید

عکس دستکش ایمنی ضد اسید و مواد شوینده

دستکش ایمنی الکتریسته یا ضد برق

از جمله انواع دستکش ایمنی که بسیار مهم است می توان به دستکش ایمنی برق یا عایق برق اشاره کرد که در کارهای برقی از آن استفاده می شود و کاربر را در مقابل جریان برق و برق گرفتگی محافظت می کند.

افرادی که با برق سر و کار دارند بسته به میزان ولتاژ باید از این دستکش ها استفاده کنند. از جمله مصرف کنندگان این دستکش ها می توان به تکنسین های سازمان برق و یا متخصصان طراحی و پیاده سازی دکل برق اشاره کرد.

این دستکش ها از جنس لاتکس تولید می شوند و در برابر شوک الکتریکی مقاوم هستند و از لحاظ مقاومت در برابر جریان الکتریسیته در حالت کلی به شش کلاس تقسیم می شوند.

دستکش ایمنی ضد برق

عکس دستکش ایمنی ضد برق و الکتریسیته

دستکش ایمنی حرارتی یا آتش نشانی

همانگونه که از نام این دستکش پیداست در برابر حرارت و گرما مقاومت بالایی دارد و می توان از آن استفاده کرد. این دستکش ها برای آتش نشان ها و برای محیط های عملیاتی طراحی می شوند که درجه حرارت بسیار بالا است همچنین در بعضی از این عملیات، آتش نشان لازم است که مستقیما با آتش تماس داشته باشد.

بنابراین الیاف و جنس این دستکش ها نسوز است و حالت مکانیکی مناسبی دارد که تسلط و دقت آتش نشان را کم نکند. از جمله کاربردهای دیگر دستکش ضد حرارت علاوه بر شغل آتش نشانی در شغل های جوشکاری، صنایع ذوب و کوره و ... است.

دستکش اتشنشانی

عکس دستکش ایمنی آتش نشانی

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

دستکش ایمنی جوشکاری آرگون

امور جوشکاری و کار با تجهیزات مربوط به آن استفاده از دستکش ایمنی محافظ دست را تاکید کرده و در صورت عدم توجه به استفاده از دستکش های ایمنی خطرات بسیاری همچون سوختگی در کمین جوشکاران می باشد.

الیاف به کار رفته در این دست کش ها از جنس چرم، پنبه نسوز، آرامد، پشم شیشه، بافت آلومینیوم می باشد.

دستکش جوشکاری

عکس دستکش ایمنی جوشکاری آرگون

دستکش ایمنی ضد لغزش

از این دستکش ایمنی برای کارهایی که در آنها ممکن است هنگام کار لرزش یا لغزش به وجود بیاید، مانند کار با بتن کن، چکش تخریب و موارد مشابه استفاده می شود که از این اتفاق جلوگیری می کند. جنس این دستکش ها از چرم، پلیمر و نایلون است.

نام دیگر دستکش ایمنی ضد لرزش، ضد ارتعاش و ضربه نیز می باشد. کاربرد دستکش ایمنی ضد لرزش در کارهایی مانند تخریب و حفاری است که در آنها از ابزار آلات تخریبی مانند بتن کن و چکش تخریب استفاده می شود. استفاده از این دستکش می تواند دست ها را در برابر خطرات احتمالی مانند ضربه و ساییدگی نیز محافظت کند.

دستکش ایمنی ضد لغزش

دستکش باغبانی

کاربرد دستکش باغبانی بیشتر جنبه محافظتی دارد. دستکش باغبانی یک ابزار کشاورزی و باغبانی است که از دست باغبانان در برابر آسیب های احتمالی مانند خراشیدگی های ناشی از برخورد شاخ و برگها، جراحت های جزئی پیش آمده توسط ابزارها، میکروب ها و انواع سموم شیمیایی محافظت می کند.

یکی دیگر از چندین کاربرد دستکش باغبانی آن است که از بروز مشکلات پوستی و انواع حساسیت ها در پوست های حساس جلوگیری خواهد کرد و این اجازه را می دهد که کشاورزان یا باغبانان بدون هیچ نگرانی از کار خود لذت ببرند.

جهت کسب اطلاعات جامع درباره انواع دستکش باغبانی و بهترین مدلهای آن به مقاله مرتبط با آن یعنی (راهنمای خرید دستکش باغبانی) مراجعه فرمائید.

علائم اختصاری درج شده بر روی دستکش ایمنی

هنگام خرید دستکش ایمنی آگاهی از علائم اختصاری که بر روی آن درج شده از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 • EN۳۷۴: نشان دهنده ی تست شیمیایی انجام شده بر روی محصول
 • EN۵۱۱: نشان دهنده ی تست تحمل محصول در برابر سرما
 • EN۴۲۱: نشان دهنده ی تست محصول در برابر عوامل میکروبی
 • E۳۸۸: نشان دهنده ی تست محصول در مقابل ضربات فیزیکی و مکانیکی
 • En۴۰۷: مقاومت محصول در برابر آتش
 • En۴۲۱: مقاومت محصول در برابر رادیو اکتیو
 • EN۳۸۸: نشان دهنده ی تست دوام در برابر برش
 • En۳۸۸: مقاومت محصول در برابر جریان برق

دستکش ضد ضربه

کاربرد و فواید استفاده از دستکش ایمنی کار

بهترین برندهای دستکش ایمنی

 • دستکش ایمنی کار : نیترون، ماتریکس، هرکول و متالیکا از بهترین برندهای دستکش کار است که برای کارهای مختلفی مانند برش، جمع کردن زباله، صنایع بزرگ فلزی و تاسیسات مناسب است.
 • دستکش چرمی : برند هوبارت و ورکر از بهترین برندهای دستکش چرمی است.
 • دستکش ضد اسید و مواد شیمیایی : بهترین برند دستکش ضد اسید و مواد شیمیایی، میداس است.
 • دستکش جوش آرگون : بهترین برند دستکش جوش آرگون و جوشکاری Alan است
 • دستکش آتش نشانی و نسوز : برند seize، سیف گریپ ۲ (safe grip II)، نورث و چیبا از بهترین تولیدکنندگان دستکش نسوز و آتش نشانی است.

انواع دستکش ایمنی

کاربردهای مختلف دستکش ایمنی کار

توصیه هایی برای استفاده از دستکش های ایمنی

 • دستکش مناسب با دست خود انتخاب کنید، سایز دست ها با هم فرق داشته و دستکشی که استفاده می کنید نباید خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشد.
 • قبل از مصرف و پوشیدن دستکش از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • برای جلوگیری از فاسد شدن و خرابی دستکش پس از شستشو آن را به مواد ضد رطوبت آغشته کنید.
 • دستکش را بر زمین رها نکنید و از تا کردن آن بپرهیزید.
 • دستکش نئوپان یک دستکش مناسب برای کار با مواد شیمیایی می باشد.
 • در صنایع ذوب و ریخته گری دستکشی از جنس پشم شیشه را انتخاب کنید.
 • دستکش لاستیکی یک عایق مناسب در مواجهه با جریان برق است، در هنگام استفاده از این دستکش از نوع آستر دار آن استفاده کنید تا حساسیت پوستی به وجود نیاید.
 • دستکش سربی را برای کار با مواد رادیواکتیو انتخاب نمایید.
 • به منظور جوشکاری و برش کاری می توانید از دستکش ایمنی چرم استفاده کنید.

خرید اینترنتی انواع دستکش ایمنی

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت جامع و اجمالی انواع دستکش ایمنی را بررسی کردیم و به طور کلی شرح دادیم که دستکش ایمنی چیست. با توجه به اینکه انواع دستکش های ایمنی تولید و به بازار عرضه می شوند و در آنها از استانداردها نیز استفاده می شود، طبیعی است که هنگام انتخاب با توجه به کاربری و موارد استفاده آنها اقدام به خرید کنیم.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
انواع دستکش های ایمنی کدامند؟
دستکش ایمنی کار، دستکش ایمنی ضد برش، ضد اسید و مواد شیمیایی، ضد الکتریسته و برق، دستکش ایمنی حرارتی یا آتشنشانی، دستکش جوشکاری آرگون و دستکش ایمنی ضد لغزش از انواع این دستکش ها می باشند
کاربرد انواع دستکش های ایمنی چیست؟
از جمله شغل هایی که دستکش ایمنی در آن کاربرد دارد می توان به جوشکاری، آتش نشانی، نجاری و … اشاره کرد، به خاطر اینکه دست ها در برابر حوضچه های مذاب جوشکاری، شعله ها و حرارت هنگام آتش، ضربه خوردگی و برش در نجاری ایمن بماند و متوجه آسیب نشود.
مهمترین ویژگی های دستکش ایمنی چیست؟
مقاوم در برابر ضربات مکانیکی، مقاومت نسبت به حرارت بالا و کم، جریان برق را از خود عبور ندهند، ضربه گیر و دوام بالا در برابر مواد شیمیایی، حساسیت زا نباشد، خوش دست و سبک باشد، به راحتی پوشیده شود و از دست خارج گردد، تهویه هوا خوب داشته و مانع عرق کردن دست ها شوند، انعطاف پذیر بوده و قیمت مناسب داشته باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/19
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دستکش ایمنی دستکش گیلان مدل ضد برش ضخیم
دستکش ایمنی دستکش گیلان مدل ضد برش ضخیم
دستکش صنعتی استادکار مدل سه لایه لاتکس ضد لغزش
دستکش صنعتی استادکار مدل سه لایه لاتکس ضد لغزش
دستکش آتش نشانی چیپا جنس کولار ضد لغزش
دستکش آتش نشانی چیپا جنس کولار ضد لغزش
دستکش ایمنی میلواکی جنس آرالینکس
دستکش ایمنی میلواکی جنس آرالینکس
دستکش باغبانی بوش مدل چرمی برزنتی
دستکش باغبانی بوش مدل چرمی برزنتی
دستکش ایمنی ضد اسید بسته 6 جفتی جنس نیتریل
دستکش ایمنی ضد اسید بسته 6 جفتی جنس نیتریل
دستکش ایمنی قصابی مدل زنجیری
دستکش ایمنی قصابی مدل زنجیری
دستکش ایمنی دستکش گیلان مدل لاتکس
دستکش ایمنی دستکش گیلان مدل لاتکس
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد