منو

راهنمای خرید خردکن برقی و دستی و بررسی کاربردهای مختلف آن

خردکن از لوازم آشپزخانه غیر ضروری اما بسیار کاربردی است که از زمان و زحمت خردکردن مواد غذایی می کاهد. خانم های شاغل زمان زیادی برای آماده سازی مواد اولیه ندارند و ترجیح می دهند از دستگاه هایی استفاده کنند که کار را برای آن ها راحتتر می کند.

دستگاه های خردکن از جمله ملزومات آشپزخانه هستند که سرعت آماده سازی غذا را افزایش می دهند. اگر قصد تجهیز آشپزخانه خود را دارید، راهنمای خرید خردکن برقی می تواند در انتخاب بهترین دستگاه به شما کمک کند.

راهنمای خرید خردکن

راهنمای خرید انواع خردکن برقی و دستی

خردکن چیست؟

فردی که نسبت به خردکن اطلاعاتی ندارد با شنیدن نام آن تصویری شبیه چاقو، چکش و ... به ذهنش می آید در صورتی که خردکن وسیله ای حرفه ای برای برش، قطعه و خرد کردن مواد غذایی است، حتی با استفاده از آن می توان گوشت را برش داده و خرد کرد، ویژگی مهمی که خردکن دارد سرعت عمل و کیفیت مطلوب انجام کار است. از این دستگاه برای خرد کردن انواع میوه، سبزی، صیفی جات، آجیل، گوشت و ... استفاده می شود و می تواند در کوتاه ترین زمان مواد غذایی را به شکلی یکدست خرد کند.

در اصل خردکن یکی از وسایل غیر ضروری در عین حال بسیار کاربردی در آشپزخانه و به عنوان یک دستیار همه فن حریف می باشد، این وسیله نسبت به غذاساز سبک تر است و فضای کمی را اشغال می کند از این رو برای استفاده های روزانه مناسب و راحت است، با توجه به نام این وسیله می توان دریافت که کار اصلی آن خرد کردن است اما قابلیت های اضافه تری نیز دارد.

معرفی انواع خرد کن موجود در بازار

اگر بخواهیم به سادگی به طور کامل به معرفی انواع خردکن بپردازیم باید آن ها را به دو گروه برقی و دستی تقسیم کنیم، لازم است بدانید که خود خردکن های برقی مجددا به دو گروه تک کاره و چند کاره تقسیم می شوند. هر یک از این مدل ها عملکرد، امکانات و قابلیت های خاص خود را دارند. در ادامه هر یک را به صورت جدا گانه زیر ذربین برده و ویژگی های آنها را بررسی کنیم.

خرد کن دستی

خرد کن های دستی با شبکه های فولادی تیزی که دارند شما را از معایب خرد کردن مواد غذایی با چاقو مانند رنگ و بو گرفتن دست ها رها می کنند، کافیست شما سبزیجات یا دیگر مواد غذایی خود را روی شبکه های فلزی فرار دهید و آن ها را با فشار خرد کنید (یا دستگیره هایش را به صورت دایره ای بچرخانید تا تیغ موجود درون ظرف حرکت کند و مواد غذایی خرد شود) تا با اندازه دلخواه (بسته به تیغه آن) و به صورت خرد شده در خدمت شما قرار گیرند.

شما می توانید خردکن های دستی را با خودتان به هرجایی ببرید و بدون نیاز به استفاده از برق و صرفا با نیروی مکانیکی از خرد کن خود استفاده کنید. این خرد کن ها با داشتن چند شبکه فلزی می توانند مواد غذایی شمارا با ابعاد متفاوتی خرد کنند. نقطه ضعف این خردکن این است که در صورت نیاز به ریزتر کردن مواد غذایی سخت شاید دست شما بعد از مدتی خسته شود و از طرفی نتوانید مواد غذایی مورد نظر را به صورت کامل خرد کنید.

جهت کسب اطلاعات کامل تر درباره انواع خردکن دستی و نحوه عملکرد آنها و همچنین آشنایی با بهترین و پرفروش ترین مدل های خردکن دستی به مقاله مرتبط با آن یعنی (خرید خردکن دستی) مراجعه فرمائید.

خرد کن دستی

خرد کن دستی در حال خرد کردن سبزی

خردکن برقی

خرد کن های برقی نوعی دیگر از خردکن ها هستند که با استفاده از جریان برق تنها در چند ثانیه مواد غذایی شما را همانطور که خواسته بودید خرد می کنند. این دسته از خردکن ها به نسبت خردکن های دستی قیمت بالاتری دارند ولی توان بسیار بیشتر آن ها باعث می شود شما بتوانید حتی مواد غذایی سخت مانند مغزیجات را نیز خرد کنید.

در استفاده از این خردکن های برقی هیچ خطری شما را تهدید نمی کند چرا که دست شما هیچ ارتباط مستقیمی با تیغه ها ندارد و به همین سبب این خردکن ها انتخاب مناسبی برای منازلی هستند که در آن ها کودک کوچک و نوپا وجود دارد.

همانطور که پیش از این گفته شد خردکن های برقی خود به دو نوع تک کاره و چند کاره تقسیم می شوند که ما به معرفی آنها می پردازیم.

خرد کن برقی

عکس خردکن برقی

تفاوت خردکن های برقی تک کاره و چند کاره در چیست؟

چه امکاناتی در خرد کن های برقی تک کاره و چند کاره وجود دارد که این دو را از یکدیگر متمایز میکند؟

 • خردکن های تک کاره تنها توانایی خرد کردن مواد غذایی شما را در اندازه های محدودی دارند، اما خردکن های چند کاری توانایی های دیگری مانند رنده کردنیا برش روبانی و نواری هم برخوردارند.
 • همچنین این خردکن های برقی چندکاره توانایی آسیاب و خرد کردن مواد را در متفاوت ترین اندازه ها دارند.

مزایای استفاده از خردکن

دستگاه خردکن خانگی، برای شما مزیت های زیادی به ارمغان می آورد.

1 - کاهش زمان و تلاش

مزایای این دستگاه بی شمار است؛ اما مزیت اصلی آن صرفه جویی در زمان و تلاش شماست. تیغه ها به اندازه ای تیز هستند که می توانند بدون دردسر قطعات بزرگ میوه و سبزی ها را برش دهند. دیگر لازم نیست آنها را به قطعات کوچک تقسیم کنید. یک خردکن غذا می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

2 - بدون آشفتگی کار کنید

خردکن های غذا به شما کمک می کنند تا با همه مواد در یک مکان برخورد کنید و به شما امکان می دهد ضایعات را به طور مؤثر مدیریت کنید. همچنین حجم ضایعات را محدود می کند زیرا می تواند به راحتی قطعاتی را که به سختی برش می خورند برش دهد، در غیر این صورت برش با چاقو دشوار است.

3 - تطبیق پذیری با نیاز شما

لوازم و تیغه های مختلف به شما کمک می کند تا کارهای مختلفی مانند خردکردن، ورز دادن، هم زدن و برش دادن را به راحتی انجام دهید. چنین تطبیق پذیری به شما امکان می دهد غذاهای استاندارد رستوران را درست در راحتی خانه خود فراوری کنید

4 - تمیزکردن آسان

اگر نمی توانید زمان زیادی را برای تعمیر و نگهداری دستگاه خود صرف کنید، می توانید با خردکنی که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است بروید. این باعث صرفه جویی در زمان شستشو می شود و به شما کمک می کند تا تمام قطعات را به سرعت و کارآمد تمیز کنید. همچنین می توانید تمام زباله های مواد غذایی را در گوشه هایی که دسترسی به آن ها سخت است به راحتی تمیز کنید.

راهنمای خرید دستگاه خرد کن

عکس خرد کن در آشپزخانه

فرق خردکن با غذاساز در چیست؟

خردکن و غذاساز دو وسیله متفاوت اند، اگرچه شباهت های زیادی هم دارند. اما ببینیم مهم ترین تفاوت شان در چیست:

خردکن

 • معمولا نسبت به غذاساز جمع وجورتر و سبک ترند و فضای کمتری اشغال می کنند.
 • برای استفاده دم دستی مناسب تر و راحت ترند.
 • خردکن ها، همان طور که از اسم شان پیداست، در اصل برای خردکردن اند، اما خردکن هایی هم هستند که علاوه بر خردکردن از متعلقات لازم برای مثلا رنده کردن و قابلیت انجام کارهای اضافه تر برخوردارند.
 • خردکن دستی هم داریم؛ اتفاقا خردکن های دستی بسیار متنوع اند.

غذاساز

 • معمولا هیکلی ترند و به فضای نگهداری بیشتری نیاز دارند.
 • از خردکن گران ترند.
 • غذاسازها به صفحات مخصوص اسلایس و رنده کردن مجهزند و معمولا از قابلیت هم زنی و خمیرگیری هم برخوردارند؛ به عبارتی، غذاسازها طیف کارایی وسیع تری دارند و پیچیده ترند.
 • اغلب غذاسازها برقی اند.

راهنمای خرید دستگاه خرد کن

نکاتی که باید قبل از خرید خردکن بدانید

خردکن های بسیار متنوعی در بازار موجودند، اما از بین این همه مدل کدام انتخاب مناسب تری است؟ اگر نکاتی را که در ادامه مطرح می کنیم، مدنظر قرار دهید، می توانید راحت تر انتخاب کنید.

خردکن دستی بخرم یا برقی؟

خردکن های دستی جمع وجورترند و معمولا به متعلقات و تیغه های متعددی برای برش های مختلف مجهزند. خردکن های برقی نسبتا یغورترند و باید فضای نگهداری بیشتری برایشان مهیا کنید. این مدلی ها از پس سبزیجات هیکلی و سخت جان هم به خوبی برمی آیند؛ مهم تر اینکه دست خسته کن نیستند.

البته، همان طور که حدس می زنید، خردکن های برقی گران ترند، ولی به کم زحمت تر بودن شان می ارزند. خرید خردکن های برقی را به خصوص به کسانی پیشنهاد می کنیم که به دلیل مشکلات سلامتی نباید به دست شان فشار اضافه وارد کنند.

خردکن دستی

خرد کن دستی مخصوص درست کردن سالاد

خرد کن چه جنسی باشد؟

هر وسیله ای که با مواد غذایی در تماس است، باید از جنس مطمئن و سلامت محور باشد. در مورد خردکن ها هم چون مخزن یا همان کاسه اغلب مدل ها پلاستیکی است، دقت کنید که پلاستیک مورد استفاده فاقد BPA باشد، بیسفِنول آ نوعی ماده شیمیایی است که در تولید محصولات پلاستیکی کاربرد دارد و گفته می شود برای سلامتی خوب نیست.

جنس تیغه ها هم بهتر است استیل ضد زنگ باشد، این جنس در برابر آب مقاوم است و زنگ نمی زند، همچنین توانایی خرد کردن مواد غذایی سفت و خشک را هم دارد. فرقی نمی کند خردکن دستی می خرید یا برقی، در هر صورت تیغه ها باید تیز و محکم باشند، وگرنه براثر استفاده مداوم زود مستهلک خواهند شد. از خرید خردکن های دارای تیغه های ضعیف که بی برو برگشت باید خودداری کنید، چون دوام چندانی ندارند و وسط میوه ها و سبزیجات سخت گیر می کنند.

به جنس ظرف دستگاه خردکن هم دقت کنید معمولا جنس ظروف استفاده شده در خردکن ها از پلاسیتک و پیرکس است سعی کنید خرد کنی را انتخاب کنید که جنس ظرف آن از پلاستیک با کیفیت و مقاوم باشد.

تنوع تیغه ها

اگر اهل چیدن میز غذای متنوع و خوش آب و رنگ هستید بهتر است خردکنی بخرید که تیغه های مختلفی دارد. با کمک تیغه ها می توانید مواد غذایی را به شکل ها و اندازه های مختلفی خرد کنید تا ظاهر سفره تان زیبا و چشم نواز شود. هرچه تعداد تیغه ها کمتر باشد، تنوع برش خوردن مواد غذایی هم کمتر می شود.

چه مدلی کار کند؟

خردکن ها مدل های بسیار مختلفی دارند و هر مدلی طرز کار خاص خودش را دارد. برای کار با خردکن های برقی لازم نیست کار خاصی انجام دهید؛ همین که دکمه شروع را بزنید، در چشم برهم زدنی میوه و سبزیجات خردشده تحویل خواهید گرفت. طرز کار خردکن های دستی بسته به مدل دستگاه می تواند متفاوت باشد. برای کار با برخی خردکن های دستی، مثل نایسِر دایسِر، باید درِ دستگاه را روی میوه یا سبزیجات مدنظر رو به پایین فشار دهید.

مدلی هایی هم هستند که با دسته طنابی کار می کنند، کافی است دسته طنابی دستگاه را بکشید تا تیغه ها شروع به چرخیدن کنند؛ این مدل خردکن ها حتی می توانند خیلی ریز خرد کنند و خصوصا به درد ریز خردکردن سبزیجات برگی می خورند، البته در حجم کم. علاوه بر همه اینها خردکن های با دسته چرخشی هم داریم. خلاصه که طرز کار هر مدل خردکنی می تواند متفاوت باشد.

تک کاره بخرم یا چندکاره؟

خردکن های چندکاره علاوه بر خردکردن از قابلیت های دیگری مثل رنده کردن یا برش روبانی و نواری هم برخوردارند و در اعمال متنوع تری به کار می آیند. درمورد خردکن هایی مثل نایسر دایسر که صفحات تیغه دار دارند، حتما به تنوع تیغه ها و اندازه های برش دقت کنید؛ با خردکن های این مدلی می توانید میوه ها و سبزیجات دلخواه تان را در اندازه های معکبی مختلفی برش دهید. در عوض، خردکن های دارای تیغه چرخان (خردکن هایی که به غذاساز شبیه ترند) برای سبزیجات برگی و خیلی ریز خردکردن مناسب ترند.

خرید اینترنتی خردکن

کاسه خردکن چه اندازه ای باشد؟

باید ببینید معمولا در چه حجمی میوه و سبزیجات خرد می کنید. طبیعتا هرچه کاسه خردکن بزرگ تر باشد، میوه و سبزیجات خردشده بیشتری را در خود جای می دهد، اما در مدل های با گنجایش کم مدام باید کاسه خردکن را خالی کنید تا برای مابقی مواد جا باز شود. البته، ناگفته نماند همه خردکن ها کاسه دار نیستند.

اندازه ظرف خردکن بستگی به نیاز شما و تعداد اعضای خانواده تان دارد. اگر هر روز از این وسیله برای خرد کردن مواد غذایی استفاده می کنید و تعداد اعضای خانواده شما بالاست، قطعاً باید دستگاهی خریداری کنید که ظرف آن گنجایش مواد بیشتری را داشته باشد. در مورد دستگاه های چندکاره که قابلیت تهیه سس و نوشیدنی را دارند، دقت کنید که ظرف باید مدرج باشد. فراموش نکنید که ظرف خردکن و پارچ آن باید قابل جدا شدن باشند تا براحتی بتوانید آن را تخلیه کنید.

سرعت موتور خردکن

اگر زمان کمی برای آشپزی دارید یا قرار است از خردکن برای تهیه وعده های غذایی زیاد استفاده کنید بهتر است محصولی را انتخاب کنید که دور موتور بالایی دارد. طبیعی است که تعداد غذاهایی که برای یک خانواده ۲ نفر تهیه می کنید کمتر از غذاهایی است که برای یک مهمانی یا برای مشتریان کافه تهیه می کنید.

پس اگر خانواده کم جمعیتی دارید، اغلب وعده ها را بیرون از خانه می خورید یا برای آشپزی زمان کافی دارید، یک خردکن با دور موتور متوسط برایتان مناسب است. اگر هم استفاده تان از خردکن متنوع است و گاهی کم و زیاد می شود بهتر است خردکنی بخرید که قابلیت تنظیم سرعت موتور را دارد. با انتخاب این محصول در هر شرایطی می توانید با خیالی آسوده از آن استفاده کنید.

استفاده از خردکن برقی در آپشزخانه

استفاده از خردکن برقی در آشپزخانه برای خرد کردن سبزیجات

نکته دیگری هم هست که باید بدانم؟

 • خردکن های دارای قطعات قابل شست وشو در ماشین ظرف شویی از زحمت شستن هم خلاص تان می کنند و برای شماهایی که از وقت صرف کردن پای سینک متنفرید، قطعا کاربردی ترند.
 • در مورد خردکن های رومیزی هم وجود پایه های لاستیکی چسبنده ویژگی مهمی است، چراکه از حرکت کردن دستگاه حین کار جلوگیری می کند.
 • خردکن های برقی ترجیحا ضمانت دارشان بهتر است؛ بنابراین، از برندهای معتبر خرید کنید تا از بابت خدمات پس از فروش هم خیال تان راحت باشد.

سعی کردیم عمده نکاتی را که باید قبل از خرید خردکن بدانید، با شما در میان بگذاریم. اگر سؤالی هست، می توانید در قسمت دیدگاه های همین مطلب با ما مطرح کنید.

دقیقا با خردکن ها میشه چه موادی رو خرد کرد؟

با خردکن میشه هرنوع میوه و سبزیجاتی رو خرد کرد، در واقع یه کمک آشپز کمک دسته تو اشپزخونه، یکی از وسایل ضروری هر آشپزخونه ای هست که بهت کمک میکنه تا غذا یا سالادتو سریعتر اماده کنی، اگر تو خونت نداری حتما بفکر تهیه اش باش.

 • هویج رو رنده میکنه برای سالاد
 • سیر رو رنده میکنه برای غذا و سالاد
 • سبزی رو خرد میکنه برای اش و سوپ و کوکو
 • پیاز رو رنده میکنه برای پیاز داغ

میزان خردکردن هم بستگی به سلیقه ی شما داره، هنگام روشن کردن دستگاه همزمان که دستگاه کار میکنه میتونید هرجایی که میزان خردکردن باب میلتون بود دستگاه رو متوقف کنید.

مواد خرد شده توسط خرد کن

سبزیجات خرد شده توسط خرد کن

نحوه استفاده از خردکن برقی

استفاده از این دستگاه بسیار ساده بوده و تنها با ریختن مواد غذایی مورد نظر داخل دستگاه و زدن دکمه آن مواد شما خرد خواهد شد. انواع دستگاه خردکن چه به صورت دستی و چه برقی کار شما را راه می اندازد.

انواع خردکن دستی به شیوه های مختلف عمل می کنند. برخی از آن ها با چرخاندن دسته، برخی دیگر با کشیدن طنابی کوک شده و شروع به کار می کند و برخی دیگر با وارد کردن فشار به آن مواد را خرد و ریز خواهند کرد.

در برخی خردکن های برقی دکمه پاور روی بدنه و در برخی دیگر روی درب قرار گرفته که با فشردن آن دستگاه کار می کند. همچنین در اغلب دستگاه ها با برداشتن دست از روی دکمه کار خردکن متوقف می شود. این شبیه عملکرد پالس در دستگاه هایی مانند غذاساز است و باعث می شود که کنترل بیشتری روی اندازه خرد شدن داشته باشید.

خردکن ها در انواع مختلف موجود هستند اما در همگی آن ها قبل از آنکه خردکن را به برق وصل کنید مواد را تا دوسوم حجم طرف داخل آن بریزید و سپس درب دستگاه را به درستی روی آن چفت کنید.
اگر دستگاه شما میکروسویچ داشته باشد در صورتی که درب به درستی روی آن قرار نگرفته باشد روشن نخواهد شد. در غیر اینصورت در صورت روشن شدن دستگاه ممکن است مواد بیرون بریزند و یا به موتور یا پین های آن خسارت وارد شود.

عکس انواع خردکن برقی

نکات ایمنی و نگهداری خردکن

 • قبل از ریختن مواد غذایی داخل کاسه حتماً توجه کنید که دستگاه به برق متصل نباشد.
 • هرگز اجازه ندهید آب به موتور خردکن نفوذ کند و بدنه موتور را با پارچه تمیز نمدار نظافت کنید.
 • قبل از شروع کار با خردکن، کاسه و درب باید در جای خود به خوبی قفل شوند.
 • پس از آنکه ریختن مواد و قفل کردن درب خردکن دوشاخه را به پریز برق متصل کنید.
 • سعی کنید اگر دستگاهتان چند سرعته است برای شروع کار همیشه از سرعت پایین تر استفاده کنید و هیچگاه چند دکمه را همزمان فشار ندهید.
 • برای خارج کردن مواد غذایی از یک کاردک کمک بگیرید. هرگز به صورت مستقیم به تیغه دست نزنید چرا که تیغه ها بسیار برنده هستند.
 • پس از هر بار استفاده و قبل از اولین بار استفاده از خردکن حتماً همه قسمت های قابل شستشو را به خوبی با آب گرم و مایع بشویید.
 • هیچ وقت از دستگاه بیشتر از ۳۰ ثانیه مداوم استفاده نکنید و به دستگاه کمی استراحت دهید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
بهترین مارک خردکن برقی کدام است؟
از بهترین و پرفروش ترین برندهای تولید کننده خردکن می توان به برند بوش، فیلیپس، گوسونیک، مولینکس، دسینی، پارس خزر، تفال، کنوود، میگل، همیلتون، پاناسونیک، ویداس، کرکماز، دلونگی، فلر، باریتون، دبلیو ام اف و مایر اشاره کرد.
قیمت خردکن برقی چند است؟
قیمت انواع دستگاه خردکن برقی از 150 هزار تومان تا 9 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، توان مصرفی، وزن و اندازه، جنس ظرف، جنس و تعداد تیغه ها، نحوه عملکرد و ... بستگی دارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/12
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
خردکن گوسونیک با گنجایش ۲ لیتر و توان مصرفی ۴۰۰ وات مدل GSC-802
خردکن گوسونیک با گنجایش ۲ لیتر و توان مصرفی ۴۰۰ وات مدل GSC-802
خردکن گاستروبک با توان موتور 400 وات و ظرف پیرکس
خردکن گاستروبک با توان موتور 400 وات و ظرف پیرکس
خردکن همیلتون با تیغه استیل ضدزنگ مدل BH-530
خردکن همیلتون با تیغه استیل ضدزنگ مدل BH-530
خردکن سیلور کرست با ظرف پیرکس مدل SL-2021
خردکن سیلور کرست با ظرف پیرکس مدل SL-2021
خردکن دسینی توربو گنجایش 2 لیتر توان 500 وات مدل SUS 304
خردکن دسینی توربو گنجایش 2 لیتر توان 500 وات مدل SUS 304
خرد کن بوش توان ۵۵۰ وات مدل MMR 15A1
خرد کن بوش توان ۵۵۰ وات مدل MMR 15A1
خردکن پارس خزر توان 780 وات ظرف پلاستیکی و تیغه استیل مدل Omega
خردکن پارس خزر توان 780 وات ظرف پلاستیکی و تیغه استیل مدل Omega
خردکن برقی مباشی توان مصرفی 300 وات ظرفیت 1.5 لیتر
خردکن برقی مباشی توان مصرفی 300 وات ظرفیت 1.5 لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد