منو

راهنمای خرید دمبل بدنسازی و ایروبیک و بررسی مزایا و معایب آن

یکی از محبوب ترین و در عین حال کاربردی ترین تجهیزات ورزشی برای انجام حرکات بدنسازی و تناسب اندام در سطوح مبتدی تا حرفه ای، دمبل ها هستند که از انواع مختلفی برخوردار می باشند و به شما کمک می کنند تا بتوانید با استفاده از آن ها و بصورت تدریجی قدرت عضلانی خود را افزایش دهید.

خرید دمبل از بهترین روش هایی است که می تواند چربی های بدشکل را به عضلات زیبا و متناسب تبدیل کند. دمبل ها در خانه، باشگاه ورزشی، حتی هنگام پیاده روی با شما همراه هستند. هر چند که استفاده از آنها راحت است

اما امروزه با توجه به وجود مدل های مختلفی از این نوع تجهیزات ورزشی، خرید دمبل برای ورزشکاران و ورزش دوستان عزیز قدری سخت و پیچیده شده است که اگر در ادامه این مطلب با طوطی کالا همراه شوید به نکات مهمی در این خصوص دست پیدا خواهید کرد.

راهنمای خرید دمبل بدنسازی

راهنمای خرید دمبل بدنسازی

دمبل چیست؟

دمبل (Dumbbell) ابزاری با کارآیی بسیار بالا در ورزش بدن سازی و تناسب اندام به شمار می آید. این وسیله به غیر از آنکه در مقایسه با دیگر ابزارهای بدنسازی قیمت مناسبی دارد، دارای حجم کمتری بوده و علاوه بر باشگاه های ورزشی مناسب برای استفاده در محیط خانه می باشد.

اکثر افراد بسیار کم از دمبل استفاده می نمایند؛ دلیل این استفاده کم از دمبل، نبود آگاهی از چگونگی استفاده آن می باشد. دمبل ها ابزاری هستند که کارایی زیادی داشته و به افراد در زمینه ی تناسب اندام و عضله سازی کمک می کنند. مطمئنا دمبل شناخته شده ترین وسیله ی بدنسازی در کل دنیاست.

کاربرد دمبل چیست؟

کاربرد دمبل چیست؟ دمبل ها یکی از اصلی ترین وسایل در ورزش های قدرتی محسوب می شوند که از آن با عنوان دوست بدنسازها یاد می شود. استفاده از دمبل در تمرینات پرورش اندام و بدنسازی باعث افزایش قدرت و رشد عضله سازی بدن می شود. با استفاده از دمبل ها می توانید حرکات تقویت بالا تنه و پایین تنه را نیز انجام دهید. این وسایل می توانند به انجام حرکات سرشانه و پشت بازو کمک کنند مانند حرکت پشت بازو سوئینگ همچنین دمبل ها به ورزشکاران اجازه می دهند تا حرکات کششی و شراگ را به راحتی انجام دهند.

مزایای استفاده از دمبل

 • اضافه کردن و افزایش حجم عضلات: استفاده از دمبل موجب اضافه شدن و افزودن به حجم عضلات می شود در واقع کار با دمبل موجب تقویت عضله و در نتیحه افزایش حجم عضله می شود.
 • کمک به شکل گیری و فرم دهی عضلات: همچنین کار با دمبل به شکل دهی عضلات بدن و در نتیجه تناسب اندام کمک می کند.
 • امکان یادگیری حرکات صحیح
 • رفع نقض و تفارن: همیشه دمبل ها در ایجاد تقارن دو طرف بدن و شکل دهی مناسب عضلات نقش بسیار مهمی دارند و جزو بهترین وسیله ها هستند زیرا هر دو عضله جفتی باید وزنه ای یکسان را جابجا کنند تا عضلات بدن در دو طرف به طور برابر رشد کنند.
 • دامنه حرکتی مفصل را تکمیل میکنند: ورزش کردن با وزنه موجب می شود مفصل راحت تر کار کند و دامنه حرکتی وسیع تری به دست آورد.

معایب استفاده از دمبل

دمبل ها نسبت به دیگر دستگاه ها توانایی کمتری به جدا کرن عضلات دارند. اگر از دمبل به درستی استفاده نشود باعث آسیب های عضلانی به فرد می شود. افراد مبتدی باید با احتیاط بیشتری با این وسیله برخورد کنند. همچنین نگه داشتن زیاد دمبل در دست و ورزش کردن زیاد با آن در سالمندان موجب بالا رفتن فشار خون می شود.

دمبل بدنسازی چیست

عکس تمرین بدنسازی و بلند کردن دنبل توسط ورزشکار

چرا دمبل بخریم؟

دمبل یکی از قدیمی ترین تجهیزات ورزشی است.

 • این ابزار ورزشی از محبوب ترین، کاربردی ترین و ساده ترین تجهیزات ورزشی برای تناسب اندام و حرکات بدنسازی است.
 • در همه سطوح مبتدی تا پیشرفته از آن استفاده می شود.
 • دارای انواع مختلف است
 • به شما برای افزایش تدریجی قدرت عضلانی کمک می کند.
 • قابلیت جابجایی راحت دارد.
 • جاگیر نیست و استفاده از آن به مکان خاصی نیازمند نیست.

انواع دمبل را می شناسید؟

قبل از ورود به فهرست نکاتی که باید برای خرید دمبل بدانید بهتر است با انواع دمبل آشنا شوید. دمبل ها دو دسته اند؛ دمبل ثابت و دمبل قابل تنظیم.

دمبل ثابت

همان طور که از نام دمبل ثابت مشخص است، امکان اضافه و کم کردن وزنه به این دمبل وجود ندارد. دمبل های ثابت از جنس های مخلتفی ساخته می شوند. برای ساخت برخی از آنها هم ترکیبی از مواد مختلف به کار می رود. دمبل های ثابت، دوام خوبی دارند و چون امکان جدا شدن وزنه ها و بخش های مختلف دمبل از آن وجود ندارد، امکان آسیب دیدن در حین انجام حرکات ورزشی بسیار اندک است.

دمبل ثابت

صولا این نوع از تجهیزات ورزشی ثابت دارای وزنی میان 1 تا 100 کیلوگرم وزن هستند و بصورت جفت نیز در بازار بفروش می رسند. دمبل های ثابت، معایبی هم دارند. برای مثال، اگر با کمبود فضا و جا روبه رو هستید، دمبل ثابت سنگین، جای زیادی را اشغال خواهد کرد. درحالی که، دمبل های غیرثابت را می توان راحت تر نگهداری کرد. چون دیسک و میله های آن به راحتی جدا می شوند.

دمبل های ثابت معمولا دارای کُدها و نشانه های رنگی هستند. یعنی مثلا مشخص است که دمبل به رنگ صورتی، چندکیلویی است و ... . از این نظر هم کار کردن با آنها می تواند ساده و سریع تر از انواع متحرک و قابل تنظیم باشد.

دمبل قابل تنظیم

این دمبل ها به شما اجازه می دهند تا وزنه هایی را به وسیله اضافه یا از آن کم کنید. در تنظیم و اضافه کردن یا کاهش وزنه ها به این نوع از دمبل باید دقت کافی داشته باشید تا در حین ورزش، باز نشوند و کار دستتان ندهند. خرید دمبل قابل تنظیم، بیشتر مناسب کسانی است که به طور حرفه ای ورزش می کنند. استفاده از این دمبل ها برای استفاده در تمرینات ساده خانگی و باشگاهی چندان مفید نیست.

دمبل قابل تنظیم

عکس دمبل بدنسازی آهنی 10 کیلویی قابل تنظیم

همان طور که گفته شد، امکان اضافه کردن دیسک هایی به میله دمبل وجود دارد و شما می توانید با خرید دمبل قابل تنظیم، وزنه هایی متنوع را در تمرینات ورزشی تان به کار بگیرید. اما اغلب، تنظیم دیسک ها روی میله، کار ساده ای نیست.

دمبل های ایروبیک

این نوع از دمبل ها نیز همانطور که از نامشان پیدا است، مخصوص انجام حرکات ایروبیک چه در محیط های خانگی و چه در باشگاه ها می باشند. از وزنی بین 500 گرم تا 10 کیلوگرم برخوردار هستند و به دلیل سبکی و داشتن روکشی منعطف بر روی خود، می توان از آنها برای انجام حرکات مختلف ورزشی بهره گرفت. ناگفته نماند این نوع از تجهیزات ورزشی مخصوصِ ایروبیک دارای وزن های مختلف با رنگ های مشخصی هستند که حرفه ای ها با دیدن رنگ آنان، خود متوجه سبک و یا سنگین بودن وزن آن ها می شوند.

دمبل مخصوص ایروبیک

عکس دمبل های ایروبیک

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید دمبل کتل بل

جنس دمبل ها از چیست؟

دمبل ها می توانند از نظر جنس هم دسته بندی شوند. سه دسته بندی کلی برای دمبل ها از نقطه نظر جنس در نظر گرفته می شود:

دمبل فلزی

دمبل های فلزی بسیار رایج هستند و سال های طولانی است که از آنها در باشگاه های ورزشی و تمرینات خانگی استفاده می شود. دمبل های فلزی در صورت افتادن از دست و بی دقتی می توانند به بدنتان آسیب برسانند.

دمبل پلاستیکی

دمبل های پلاستیکی هم معمولا تمام و کمال از جنس پلاستیک نیستند و بیشتر، روکشی از پلاستیک روی فلزات کشیده می شود و به همین خاطر، عمر وسیله بیشتر خواهد بود. چون در مقابل رطوبت مقاوم می شود و خبری از زنگ زدگی در آن نخواهد بود. اگر هم دمبلی پلاستیکی یا با روکشی پلاستیکی از دستتان به زمین بیفتد، آسیب چندانی به هیچ یک وارد نخواهد شد.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که دمبل های پلاستیکی برای کسانی که دستشان در هنگام تمرینات زیاد عرق می کند، گزینه خوبی نیست. چون مرطوب شدن دمبل با عرق کف دست، باعث لیز خوردن آن می شود و تمرین کردن را سخت می کند.

دمبل با روکش وینیل

دمبل ها با روکش وینیل هم معمولا در لایه زیرین خود از جنس چدن هستند. البته برای کسانی که دستشان در هنگام دمبل زدن عرق می کند، گزینه ای مناسب نیستند. چون رد عرق روی دمبل وینیلی باعث سُر خوردن آن از دستها می شود. پس در خرید دمبل به این نکته دقت کنید. این دمبل ها معمولا ارزان تر از انواع دیگر هستند.

انواع مختلف دمبل

نکات لازم برای خرید دمبل چیست؟

برای خرید دمبل مناسب خود باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

وزن دمبل

وضعیت جسمانی شما، نوع تمریناتی که انجام می دهید و قدرت دست هایتان در انتخاب دمبل مناسب نقش دارند. پس بی گدار به آب نزنید. بهتر است، قبل از خرید دمبل از یک مربی ماهر درباره انتخاب دمبل مناسب سؤال کنید. اگر دمبلی با وزنی نامناسب انتخاب کنید، احتمال اینکه به بدنتان آسیب برسد، بسیار زیاد خواهد بود. ضمن اینکه نتیجه ای هم از ورزش کردن دریافت نخواهید کرد.

بنا به نوع تمرینات ورزشی تان باید به دنبال دمبل مناسب بگردید. برای مثال اگر حرکات متنوع ایروبیک را دنبال می کنید و در طول یک دور از تمرین باید با حرکات مختلف از دمبل استفاده کنید، خرید وزنه ای ساده و ثابت برایتان مناسب تر است. چون لازم نیست، مدام دیسک ها را به میلهٔ آن کم و زیاد کنید. دیسک دمبل ها یعنی آن بخش هایی که به دو سر میلهٔ دمبل های قابل تنظیم اضافه می شوند.

شکل دمبل

دو سر دمبل به دو شکل هندسی گرد و شش ضلعی ساخته می شود. شاید به نظرتان فرق چندانی میان این دو شکل از دیسک وجود نداشته باشد اما اگر بعد از ورزش، دمبل ها را روی زمین و سطحی لیز و لغزنده می گذارید، در حالتی که دو سر دمبل گِرد باشند، امکان دارد که به قول خودمانی، دمبل ها روی زمین قِل بخورند و یک جا نایستند. اما دیسک های شش ضلعی، چنین مشکلاتی ندارند.

قابلیت افزایش وزنه

این مورد مربوط به نوع دمبل شما می شود که در قسمت قبل بطور مفصلی به شرح آن پرداختیم. یادتان باشد اگر باشگاه دار هستید، بهتر است از ست دمبل های ثابت استفاده کنید و اگر هم قصد انجام حرکات ورزشی با این وسیله را در خانه کرده اید، بهتر است به سراغ تهیه مدل هایی بروید که از قابلیت افزودن و یا کم کردن وزنه به خود برخوردار هستند.

ورزش بدنسازی و خرید دمبل خوب

قیمت دمبل

در خرید دمبل به سراغ مدل های ارزان و برندهای بی کیفیت نروید. واقعیت این است که برای بعضی چیزها باید هزینه کرد. مثلا دمبل ها از وسایلی هستند که مستقیما به تن درستی و سلامتی تان وابسته اند و اگر جنسی نامرغوب داشته باشند و کیفیت مناسبی نداشته باشند، ورزش کردن را برایتان دشوار و بی نتیجه خواهند کرد. اگر به دنبال خرید دمبل هستید از طریق لینک زیر می توانید سری به فروشگاه دیجی کالا بزنید و از مدل های مختلف آن دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه » راهنمای خرید کمربند بدنسازی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
دمبل چیست؟
دمبل ابزاری با کارآیی بسیار بالا در ورزش بدن سازی و تناسب اندام به شمار می آید. استفاده از دمبل در تمرینات پرورش اندام و بدنسازی باعث افزایش قدرت و رشد عضله سازی بدن می شود.
قیمت دمبل بدنسازی چند است؟
قیمت انواع دمبل بدنسازی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، وزن دمبل، قابل تنظیم بودن وزنه ها، روکش دار بودن وزنه، کیفیت ساخت و .. بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع دمبل از 50 هزار تومان تا 10 میلیون تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/09
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دمبل قابل تنظیم مدل A2 وزن 10 کیلوگرمی بسته 2 عددی
دمبل قابل تنظیم مدل A2 وزن 10 کیلوگرمی بسته 2 عددی
دمبل پاورجیم وزن 7.5 کیلوگرم بسته دو عددی
دمبل پاورجیم وزن 7.5 کیلوگرم بسته دو عددی
دمبل ایروبیک شش ضلعی یک کیلوگرمی رکورد بسته 2 عددی
دمبل ایروبیک شش ضلعی یک کیلوگرمی رکورد بسته 2 عددی
دمبل ایروبیک مدل رکورد شش ضلعی وزن 2 کیلوگرمی بسته 2 عددی
دمبل ایروبیک مدل رکورد شش ضلعی وزن 2 کیلوگرمی بسته 2 عددی
دمبل ایروبیک مدل روکش دار وزن 3 کیلوگرمی بسته دو عددی
دمبل ایروبیک مدل روکش دار وزن 3 کیلوگرمی بسته دو عددی
دمبل رادیس فیت روکش دار وزن 15 کیلوگرمی بسته دو عددی
دمبل رادیس فیت روکش دار وزن 15 کیلوگرمی بسته دو عددی
دمبل بدنسازی شش ضلعی 5 کیلوگرمی بسته 2 عددی
دمبل بدنسازی شش ضلعی 5 کیلوگرمی بسته 2 عددی
دمبل رادیس فیت متغیر وزن 6 کیلوگرمی بسته دو عددی
دمبل رادیس فیت متغیر وزن 6 کیلوگرمی بسته دو عددی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد