منو

دستگاه وکیوم مواد غذایی خانگی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای نگهداری مواد غذایی و خوراکی روش های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش ها، بسته بندی مواد غذایی و فریز کردن آنها است. لازم به ذکر است که بسته بندی باید در محیطی خلاء و بدون هوا باشد، زیرا در این محیط ها امکان رشد باکتری ها و میکروب ها وجود ندارد در نتیجه مواد غذایی سالمی خواهید داشت. برای خارج کردن هوای داخل بسته بندی احتیاج به یک دستگاه وکیوم مواد غذایی یا دستگاه وکیوم خانگی دارید.

امروزه شاهد افزایش استفاده از دستگاه های وکیوم مواد غذایی و محصولات در سراسر دنیا هستیم، که نشان دهنده اهمیت این حوزه و دستگاه های مربوط به آن می باشد. استفاده فراوان از وکیوم به خاطر مزیت های بسیار زیاد آن می باشد که هرچه زمان می گذرد به ارزش های بیشتری از آن پی می بریم.

راهنمای خرید دستگاه وکیوم مواد غذایی خانگی

راهنمای خرید دستگاه وکیوم مواد غذایی

اصلی ترین دلیل برای استفاده از دستگاه های بسته بندی وکیوم حفظ سلامت محصول می باشد که یک خاصیت بسیار با ارزش آن است. عمل وکیوم باعث می شود که تمامی عوامل مخرب برای فساد محصول از محیط در نظر گرفته خارج شود و عمر آن بسیار طولانی شود.

در این مقاله از طوطی کالا درباره انواع دستگاه وکیوم مواد غذایی، کاربرد آنها و نکات مهم هنگام خرید اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهیم داد، پس در ادامه با ما همراه باشید.

دستگاه وکیوم مواد غذایی چیست؟

در اصطلاح فارسی وکیوم Vacuum به معنی خلاء می باشد و دستگاه وکیوم مواد غذایی وسیله ای است که توسط آن هوای داخل بسته بندی مواد غذایی (معمولا بسته بندی پلاستیکی) خالی شده و خلاء داخل آن ایجاد می شود و در نهایت توسط حرارتی که خود دستگاه ایجاد می کند درب آن پرس و بسته می شود.

کاربرد دستگاه وکیوم خانگی

عکس وکیوم مواد غذایی با دستگاه وکیوم خانگی

دستگاه وکیوم برای بسته بندی مواد دارویی، غذایی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه وکیوم باعث بالا بردن زمان ماندگاری محصولات، صرفه جویی در مصرف انرژی، تازه نگه داشتن محصول و ... می شود.

نحوه عملکرد دستگاه وکیوم خانگی چگونه است؟

عملکرد دستگاه وکیوم غذا، بدین صورت که پس از قرار دادن ماده غذایی در داخل بسته، هوای داخل آن خارج شده و به اصطلاح وکیوم می شود و یک محیط خلاء داخل پلاستیک مواد غذایی یا سایر مواد ایجاد می کند.

در برخی نمونه های صنعتی دستگاه وکیوم مواد غذایی جهت ماندگاری بیشتر مواد غذایی پس از تخلیه هوای داخل بسته، گاز خنثی به داخل بسته تزریق می شود. گاز تزریقی در دستگاه بسته بندی وکیوم با توجه به نوع مواد غذایی مشخص می شود. این گاز ها می تواند نیتروژن ،CO2 و سایر گازها با توجه به نوع مواد غذایی باشند.

استفاده از دستگاه وکیوم چه فواید و مزایایی دارد؟

همان طور که پیش تر به آن اشاره شد این دستگاه در خانه مزایای فراوانی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

محافظت از مواد غذایی

بسیاری از مواد غذایی مانند نان، سبزی ها، خیار شور و گوشت در برخورد با هوای اضافه ای که درون بسته آنها وجود دارد، خراب می شوند و گاهی کپک می زنند. در نتیجه باعث می شود که این مواد غذایی غیرقابل استفاده شوند.

برای جلوگیری از این اتفاق می توان از دستگاه وکیوم مواد غذایی استفاده کرد. این دستگاه هوای اضافی داخل بسته ها را خالی می کند و با ایجاد یک خلأ، از خراب شدن این مواد غذایی جلوگیری می کند.

نحوه استفاده از دستگاه وکیوم مواد غذایی

وکیوم میوه های خشک شده توسط دستگاه وکیوم خانگی

بالا رفتن عمر محصولات

با وکیوم کردن مواد غذایی دوام و ماندگاری آنها بالا می رود. در برخی منابع اشاره می شود که بعضی مواد غذایی با وکیوم کردن تا ۲ سال قابل استفاده هستند. به عنوان مثال می توانید ماهی ها را به مدت دو روز در یخچال و به مدت دو ماه در فریزر نگه دارید اما با بسته بندی وکیوم این مواد غذایی را می توان به مدت چهار تا شش روز در یخچال و تا دو سال در فریزر نگهداری کرد.

فضای بیشتری در یخچال و فریزر

بسته های بزرگ فضای یخچال را اشغال می کنند و مانع اضافه کردن محصولات جدید می شوند. با وکیوم کردن این محصولات، از حجم آنها کم می شود و به راحتی می توان مواد غذایی بیشتری درون یخچال و فریزر قرار داد.

تازگی و طروات مواد غذایی

برخی محصولات غذایی مانند سبزی و نان، بعد از برخورد حداکثر یک ساعت با هوایی که جریان دارد، به اصطلاح کهنه و بیات می شوند.

برای اینکه این مواد غذایی همیشه باطراوت باشند و با هر بار استفاده حس محصول تازه به شما القا شود، باید از دستگاه وکیوم استفاده کنید. دستگاه وکیوم، تازگی محصولات را حفظ می کند و به راحتی می توان همیشه محصولات تازه در خانه پیدا کرد.

محافظت در برابر میکروب ها و آلودگی ها

با وکیوم کردن محصولات، می توانید از آنها در برابر میکروب ها و آلودگی ها مراقبت کنید. در برخی موارد آلودگی هایی که در فضای آزاد یا داخل یخچال و فریزر هستند، با مواد غذایی شما تماس پیدا می کنند. این کار از بهداشت مواد غذایی کم می کند و گاهی اوقات باعث بیماری می شود. با وکیوم کردن محصولات غذایی، از آنها در برابر این آلودگی ها و میکروب ها مراقبت کنید.

وکیوم مواد غذایی

وکیوم کواد غذایی و گوشت توسط دستگاه وکیوم خانگی

پیشگیری از خشک شدن مواد غذایی در فریزر

هنگامی که مواد غذایی بدون آماده سازی منجمد می شوند، خشک شدن مواد غذایی در فریزر اتفاق می افتد؛ سطح آب مواد غذایی کم می شود و این باعث می شود ظاهر خشک پیدا کند. طعم و بافت غذاها نیز می تواند خراب شود، وکیوم کردن مواد غذایی مانع از کاهش کیفیت مواد غذایی ناشی از نگهداری در فریزر میشود. پلاستیک های وکیوم و خلاء ایجاد شده در آن از مواد غذایی در مقابل هوای سرد و خشک فریزر محافظت میکند.

چه مواد غذایی را می توان با دستگاه وکیوم خانگی وکیوم کرد؟

وکیوم بسته بندی خانگی مناسب برای بسته بندی در صنایع غذایی و انواع مواد غذای گوشتی نظیر گوشت، ماهی، مرغ و یا نان، میوه، حبوبات، زیتون و بسته بندی فراورده های پروتئینی مانند سوسیس و کالباس و همچنین انواع خشکبار مثل آجیل، خرما و زعفران می باشد.

انواع دستگاه وکیوم بسته بندی

دستگاه های بسته بندی وکیوم انواع و مدل های مختلفی دارند که با توجه به تیراژ تولید، سایز و وزن بسته وکیوم مورد استفاده قرار می گیرند و شما باید دقیقاً بدانید که کدام وکیوم مناسب کار و یا کارگاه و یا کارخانه شماست. هم می توانید دستگاهی کوچک و خانگی داشته باشید و هم میتوانید دستگاهی صنعتی و بزرگ داشته باشید که در ادامه انواع مختلف آن را با هم بررسی می کنیم :

دستگاه وکیوم خانگی و فروشگاهی

دستگاه وکیوم خانگی و فروشگاهی یکی از انواع پرکاربرد می باشد، از این دستگاه می توان در منزل و فروشگاه ها برای وکیوم کردن انواع مرغ، گوشت، سبزیجات و … استفاده کرد.

دستگاه وکیوم خانگی و فروشگاهی وزن سبکی دارد و به راحتی قابل استفاده می باشد و به دلیل قیمت ارزان و سرعت بالا طرفداران بسیاری دارد و مناسب برای استفاده در کسب و کار های کوچک و منازل می باشد.

از این دستگاه جهت تیراژ روزانه تا 50 بسته جهت بسته های حداکثر 30 سانتیمتر عرض استفاده می شود. مزیت این دستگاه قیمت مناسب آن می باشد.

وکیوم مواد غذایی خانگی

وکیوم حبوبات توسط دستگاه وکیوم مواد غذایی خانگی

نحوه عملکرد دستگاه وکیوم خانگی

عملکرد این دستگاه بسیار ساده بوده به گونه ای که ابتدا باید محصول مورد نظر را داخل پاکت آماده قرار داده و لبه پاکت را بر روی تیغه های وکیوم قرار دهید و بعد دستگاه را بسته و با زدن دکمه دستگاه، عمل وکیوم پاکت شروع می شود و دستگاه هوای داخل پاکت (اکسیژن) موجود در پاکت را به کمک پمپ خلا، به طور کامل از آن خارج می کند و پاکت وکیوم می شود.

این دستگاه مناسب برای وکیوم نمودن پاکت های کوچک و مصارف کم خانگی یا فروشگاهی مناسب می باشد. این دستگاه عمل وکیوم را همراه با دوخت لبه پاکت به طور همزمان انجام می دهد.

دستگاه وکیوم رومیزی

دستگاه وکیوم رومیزی در سایز های مختلف با تیغه های 30 و 40 سانتی متری و در انواع یک تیغه و دو تیغه موجود می باشد. این دستگاه قابلیت قرار گرفتن روی میز را دارد.

مدت وکیوم و حرارت دوخت قابل تنظیم بوده و مجهز به دکمه فشاری قطع اضطراری جهت توقف کار دستگاه در مواقع اضطراری می باشد. این دستگاه معمولا برای وکیوم کردن حداکثر 300 بسته در یک شیفت کاری مناسب می باشد.

وکیوم های رومیزی، مناسب برای بسته بندی مواد پروتئینی مانند میگو، ماهی، سوسیس و کالباس، خشکبار، آجیل و مواد غذایی می باشد.

وکیوم بسته بندی ایستاده

دستگاه وکیوم ایستاده مشابه وکیوم رومیزی بوده، با این تفاوت که ارتفاع آن حدود 1 متر می باشد و اپراتور به صورت ایستاده کار می کند. این دستگاه دارای دو تیغه جهت وکیوم در دو طرف کابین بوده و در سایزهای 40 و 50 سانتیمتر موجود است. این دستگاه برای تولید حداکثر 100 وکیوم در روز مناسب می باشد.

دستگاه وکیوم ایستاده و رومیزی

عکس انواع دستگاه وکیوم رومیزی و ایستاده صنعتی

دستگاه وکیوم تک کابین با تزریق گاز

یکی دیگر از دستگاه های وکیوم موجود در لیست گشتا صنعت اصفهان دستگاه وکیوم تک کابین می باشد که جهت تخلیه هوای داخل کیسه مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این دستگاه برای بالا بردن ماندگاری مواد غذایی از تزریق گاز نیز استفاده می شود. از این دستگاه برای کسب و کارهای صنعتی و بیشتر در کارخانجات مواد غذایی استفاده می شود و قابل سفارش در اندازه های مختلف می باشد

وکیوم دو کابین

به طور کلی در عمل وکیوم، ابتدا بسته ها از محل دوخت روی تیغه های وکیوم بغل هم قرار داده می شوند. پس از پر شدن تیغه ها درب کابین بسته شده و عمل وکیوم شروع می شود. این کار معمولا بین 30 ثانیه تا یک دقیقه طول می کشد که در این مدت اپراتور بیکار است. جهت حل این مسئله از دستگاه وکیوم دو کابین استفاده می شود.

این دستگاه وکیوم بسته بندی دارای دو کابین می باشد. با چیدن بسته ها در یک کابین و بستن درب کابین، دستگاه شروع به وکیوم کردن بسته ها می کند. اپراتور در طول این مدت بسته ها را در کابین دوم می چیند. پس از پایان وکیوم در کابین اول، درب را بر روی کابین دوم منتقل می کند.

بدین صورت از وقت اضافی اپراتور در زمان وکیوم استفاده می شود و ظرفیت دستگاه دو برابر می شود. این دستگاه به طور معمول تا 2000 بسته در یک شیفت کاری را وکیوم می کند.

دستگاه وکیوم دو کابین و ایستاده بدون کابین

عکس انواع دستگاه وکیوم مواد غذایی ایستاده و رومیزی صنعتی

وکیوم ایستاده بدون کابین

از این دستگاه، جهت وکیوم کیسه های بزرگ و سنگین استفاده می شود. دستگاه وکیوم ایستاده بدون کابین مجهز به نوار نقاله غلطکی می باشد. بسته ابتدا روی این غلطک ها قرار داده می شود و زیر وکیوم هدایت می شود تا نازلها داخل بسته شوند.
پس از بسته شدن فک ها، نازل ها هوای داخل بسته را تخلیه می کنند. پس از آن فک ها بسته شده و نازلها از کیسه خارج می شوند و عمل دوخت بسته انجام می شود. عمل تزریق گاز نیز به صورت هم زمان پس از وکیوم کردن بسته انجام می شود.

پلاستیک مورد استفاده برای بسته بندی وکیوم

بسته بندی وکیوم مانند سایر بسته بندی ها نیاز به پلاستیک مخصوص به خود دارد. پلاستیک یا نایلونی که برای بسته بندی در دستگاه وکیوم مورد نیاز است، کیسۀ وکیوم، یا وکیوم بگ است که دارای انواع زیر می باشد:

 • کیسه وکیوم متالایز
 • کیسه پلاستیکی شفاف
 • کیسه یک رو متالایز

به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر یک از انواع کیسه های نامبرده در بالا برای یک سری از محصولات مناسب هستند و از یک نوع کیسه نمی توان برای چندین محصول مختلف استفاده نمود.

پک و بسته بندی مواد غذتیی

عکس مواد غذایی وکیوم شده توسط دستگاه وکیوم مواد غذایی

راهنمای انتخاب دستگاه وکیوم مواد غذایی

در راهنمای انتخاب دستگاه وکیوم مواد غذایی یا دستگاه وکیوم غذا نکات مهم در هنگام خرید این دستگاه برای شما نوشته شده است.

 • دستگاه های خانگی در دو مدل شارژی و برقی تولید می شوند. مدل برقی کارایی بهتری دارد.
 • قبل از خرید، بهتر است که یکبار عملکرد دستگاه را چک کنید.
 • دستگاهی که بدنه استیل داشته باشد، دوام بهتری دارد.
 • پرفروش ترین دستگاه وکیوم خانگی از برند هامر است.
 • بهتر است که از نایلون مخصوص دستگاه برای وکیوم کردن استفاده کنید.
 • دستگاه وکیوم ایستاده فضای بیشتری اشغال می کند اما بسیار کارآمدتر است.
 • برخی مدل های دستگاه وکیوم، فقط توانایی مکش هوا دارند. در هنگام خرید به تمامی کارایی های دستگاه دقت نمایید.
 • در صورتی که دستگاه شما از بستن درب پلاستیک پشتیبانی نمی کند، باید دستگاه دوخت پلاستیک خریداری نمایید.

خرید اینترنتی دستگاه وکیوم خانگی

سخن پایانی

دستگاه وکیوم مواد غذایی یک دستگاه پرکاربرد درون خانه است. این دستگاه با حذف هوای داخل بسته ها از مواد غذایی مراقبت می کند و دوام آنها را افزایش می دهد. در این مطلب از طوطی کالا، علاوه بر راهنمای انتخاب و خرید دستگاه وکیوم مواد غذایی، اطلاعات مهمی در مورد این دستگاه از جمله انواع آن و مزایا و معایب استفاده از وکیوم مواد غذایی به شما ارائه شد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
استفاده از دستگاه وکیوم چه فواید و مزایایی دارد؟
این دستگاه در خانه مزایای فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به محافظت از مواد غذایی، بالا رفتن عمر محصولات، افزایش فضای بیشتر در یخچال و فریزر، تازگی و طروات مواد غذایی و محافظت در برابر میکروب ها و آلودگی ها
قیمت انواع دستگاه وکیوم مواد غذایی چند است؟
قیمت دستگاه وکیوم خانگی مواد غذایی بستگی به عوملی همچون برند شرکت سازنده، نوع دستگاه، اندازه اون، قابلیت های دستگاه و ... دارد اما در حالت کلی قیمت دستگاه وکیوم مواد غذایی از 300 هزار تومان تا 11 میلیون تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/14
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
دستگاه وکیوم و پرس رومانتیک هوم مدل 1000hp
دستگاه وکیوم و پرس رومانتیک هوم مدل 1000hp
دستگاه وکیوم مواد غذایی آمبیانو مدل VS64-18B
دستگاه وکیوم مواد غذایی آمبیانو مدل VS64-18B
دستگاه وکیوم و پرس پلاستیک پرودو مدل Sealer 300W
دستگاه وکیوم و پرس پلاستیک پرودو مدل Sealer 300W
دستگاه وکیوم و پرس خانگی مدل SX280
دستگاه وکیوم و پرس خانگی مدل SX280
دستگاه وکیوم و پرس مواد غذایی فرش پک
دستگاه وکیوم و پرس مواد غذایی فرش پک
دستگاه وکیوم کیچن باس مدل G200-pink
دستگاه وکیوم کیچن باس مدل G200-pink
دستگاه وکیوم دبلیو ام اف آلمانی مدل LONO
دستگاه وکیوم دبلیو ام اف آلمانی مدل LONO
دستگاه وکیوم مدل هامر به همراه پلاستیک وکیوم
دستگاه وکیوم مدل هامر به همراه پلاستیک وکیوم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد