منو

داک هارد دیسک چیست و چه مزایایی دارد؟

با توجه به رشد فزاینده حجم اطلاعات فایل ها، استفاده از چند هارد درایو (چه اینترنال و چه اکسترنال) اجتناب ناپذیر است. هر چه جلوتر می رویم بر کیفیت فایل های رسانه ای، که عمده حجم اطلاعات را در هارد درایوها دارند، افزوده شده و مسلما با افزایش کیفیت مداوم آن ها افزایش حجم دیتا نیز ناگزیر خواهد بود.

در این بین دستگاه هایی که دسترسی ما را به اطلاعات داخل هارد درایوها ساده تر و سریع تر سازد بسیار مفید هستند. داک هارد یکی از همین دستگاه هاست که دسترسی شما را به اطلاعات داخل هارد سریع و ساده مهیا می سازد. در این مطلب از طوطی کالا قصد داریم به بررسی مزایا و معایب خرید داک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال بپردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای خرید داک هارد

راهنمای خرید و استفاده از داک هارد

داک هارد چیست؟

داک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال یا داک استیشن، همانطور که از نامش بر می آید، ابزاری است که به شما امکان می دهد هارد دیسک کامپیوتر و لپ تاپ خود را به هارد اکسترنال تبدیل کرده و از آن استفاده کنید.

داک های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال، انواع مختلفی دارند و از نظر تعداد هاردهای قابل نصب، رابط های اتصال، ابعاد و ویژگی های اضافی با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت داک استیشن ها برای دسترسی سریع کاربران رایانه شخصی به اطلاعات خود روی هارد دیسک تنها با استفاده از رابط اتصال USB یا ساتا مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید داک هارد چه لزومی دارد؟

بسیاری از شما حتما با مشکل کمبود فضای هارد دیسک کامپیوتر یا لپ تاپ خود برخورد کرده اید. شاید بتوان گفت بیشترین چیزی که در اکثر هارد درایو کاربران فضا را گرفته است، فایل های رسانه ای نظیر فیلم، عکس و موسیقی است. در بعضی از مشاغل هم نظیر آتلیه عکاسی و شرکت های تدوین و میکس نیاز به چند هارد دیسک همیشه وجود دارد.

از آنجا که بسیاری از افرادی که دارای یک آرشیو رسانه ای هستند، فضای هارد دیسک را بیشتر برای بایگانی فایل ها لازم داشته و نیازی به دسترسی همیشگی ندارند، و با توجه به این که هارد دیسک های ۳.۵ اینچی اینترنال با ظرفیت بالاتر دارای قیمت پایین تری نسبت به مشابه اکسترنال خود هستند، انتخاب اول بسیاری از آن ها هارد ۳.۵ اینچی است. اما همیشه هنگام نیاز به اطلاعات و فایل ها مشکل اتصال هارد به سیستم و استفاده از آن وجود دارد. استفاده از داک هارد را می توان سریع ترین و راحت ترین روش برای دسترسی به اطلاعات هارد دیسک ها دانست.

داک هارد دیسک چیست

عکس داک هارد برند اوریکو

داک ها امکان اتصال مجدد هاردهای قدیمی را به صورت یک هارد اکسترنال فراهم می آورند و کاربران به راحتی و بسیار ساده می توانند به اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد قدیمی دسترسی داشته باشند. با خرید یک داک هارد، قادر هستید چند هارد و اس اس دی را به طور همزمان به کامپیوتر خود متصل کنید.

همچنین استفاده از این داک ها موجب می گردد تا دیگر نیازی به اتصال هارد قدیمی به درون رایانه نباشد و در صورت نیاز به تعویض هارد مورد استفاده با هارد دیگر، به سادگی یک هارد را جدا و هارد دیگر را متصل کنید. همچنین برخی از داک ها امکان استفاده از چند هارد از یک نوع به صورت همزمان را فراهم می کنند. کاربران به راحتی می توانند با استفاده از قابلیت Duplicator Hard و یا Clone اقدام به انتقال اطلاعات بر روی چندین هارد دیگر نمایند.

این قابلیت زمانی کاربرد دارد که بخواهید یک دسته از اطلاعات را بر روی چند هارد به صورت همزمان کپی کنید. برای اتصال هارد 2.5 و یا حتی 3.5 اینچ می توان از داک های دارای ظرفیت 2.5 یا 3.5 اینچ استفاده نمود.

مزایای استفاده از داک هارد

  • صرفه جویی در زمان به دلیل عدم نیاز به نصب هارد دیسک داخل کیس کامپیوتر یا بستن آن در باکس هارد
  • استفاده سریع از اطلاعات هارد فقط با جاگذاری هارد داخل اسلات داک هارد
  • تعویض سریع هارد دیسک مورد نیاز، فقط با برداشتن و گذاشن هارد
  • استفاده از انواع رابط و نوع هارد نظیر 2.5 اینچ، 3.5 اینچ، IDE/SATA و حافظه SSD در یک دستگاه
  • قابلیت استفاده همزمان از دو یا چند هارد دیسک (با توجه به پشتیبانی داک هارد از چند اسلات)
  • کپی کامل اطلاعات هارد روی یک یا چند هارد دیگر (در صورت داشتن قابلیت داپلیکیتور هارد یا Clone)

داک هارد دیسک

اتصال داک هارد به کامپیوتر all in one

معایب داک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال

در مقابل ویژگی ها و قابلیت های بسیار خوبی که داک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال به کاربران ارائه می دهد، معایب بسیار محدودی دارد. در حقیقت، یکی از عیب های اکثر داک های تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال را می توان نیاز به دسترسی به پریز برق عنوان کرد. از آنجایی که بیشتر داک های تبدیل قابلیت نصب چند هارد به صورت هم زمان را دارند، از برق شهری برای تأمین انرژی خود بهره می برند.

همچنین کانکتور های داک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال بسیار ظریف و حساس هستند و باید به خوبی از آن ها مراقبت شود تا آسیب نبینند. از دیگر معایب داک استیشن ها می توان به قیمت بالای آن ها اشاره کرد.

باکس هارد چیست؟

ابتدا شما را با باکس هارد آشنا می کنیم. این باکس ها به گونه ای طراحی شده اند که امکان اتصال هارد به هر رایانه ای را فراهم می کنند. همچنین این باکس ها می توانند به خوبی از هارد محافظت نمایند. پس از قرار گرفتن هارد درون این باکس امکان اتصال هارد به رایانه به واسطه یک اتصال USB امکانپذیر خواهد بود. به عبارتی هارد باکس محفظه ای است که دارای یک مبدل داخلی SATA به USB بوده و امکان انتقال اطلاعات هارد دیسک را از طریق رابط USB فراهم می کند.

این باکس های برای اتصال به رایانه از پورتهای مختلفی برخوردار هستند. البته به دلیل فراگیر بودن پورت های USB این باکسها نیز عمدتاً به این پورت مجهز هستند تا به راحتی امکان اتصال انها به رایانه فراهم باشد.

پس اگر به دلیل کمبود فضای ذخیره سازی در رایانه یا لپ تاپ خود هارد جدیدی خریداری کرده اید و اکنون هارد داخلی 2.5 اینچی یا 3.5 اینچی دارید، می توانید متناسب با ابعاد هارد خود، یک باکس هارد خریداری کرده و به راحتی هارد قدیمی را به هارد اکسترنال تبدیل کنید.

عکس باکس هارد

عکس باکس هارد

مزایای باکس هارد

  • قابلیت حمل راحت تر (با توجه به بسته شدن هارد دیسک داخل باکس)
  • استفاده همانند یک هارد اکسترنال
  • امکان استفاده بدون آداپتور در مدل های 2.5 اینچی
  • مناسب برای افرادی که نیازی به تعویض زیاد هارد دیسک ندارند

فرق بین داک هارد و باکس هارد چیست؟

باکس هارد و داک هارد، دو وسیله بسیار کاربردی برای تبدیل حافظه های داخلی به حافظه اکسترنال هستند. با اینکه این دو دستگاه بسیار از نظر کاربرد به یکدیگر شبیه هستند، اما تفاوت هایی در ساختار و شیوه استفاده دارند که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد.

داک هارد یک نگهدارنده کامل با پشتیبانی از سایزهای مختلف هارد دیسک و حافظه های رایج در بازار مثل SSD یا m.2 می باشد. به طور کلی داک با باکس چند تفاوت کلی دارد که در ادامه به آن اشاره میکنم.

باکس هارد از ظرفیت های بالای هارد دیسک پشتیبانی نمی کند در صورتیکه داک ها بسته به نوع و برند از تمام ظرفیت ها پشتیبانی می کنند. شما به راحتی و بدون خاموش کردن می توانید هارد دیسک را از داک خارج کنید که این قابلیت در باکس وجود ندارد.

این قابلیت در داک وجود دارد که به صورت همزمان اطلاعات را کپی کنید. در صورتیکه در باکس فقط می توانید اطلاعات یک هارد دیسک را انتقال بدهید. داک ها از قابلیت پشتیبانی Standalone Clone استفاده می کنند که در باکس وجود ندارد. عملکرد Standalone Clone قابلیت کپی 1 به 1 هارد درایو را بدون اتصال به کامپیوتر میزبان فراهم میکند.

معمولا داک ها از کارت های حافظه پشتیبانی می کنند که این ویژگی در باکس وجود ندارد.

داک هارد دیسک چیست

عکس داک هارد دیسک

داک هارد و باکس هارد برای چه نوع حافظه هایی مناسب هستند؟

در ابتدا باید بدانید که هارد ها و اس اس دی های اینترنال، در دو سایز 2.5 اینچی و 3.5 اینچی ساخته شده اند. هارد های 2.5 اینچی، هارد هایی مناسب برای لپ تاپ و نوت بوک هستند و هارد های 3.5 اینچی هارد های مخصوص کامپیوتر هستند که درون کیس نصب می شوند. نوع دیگری از حافظه های موجود در بازار حافظه های SSD m.2 هستند که با ابعاد کوچک برای نصب در داخل دستگاه های دیجیتال طراحی شده اند.

رابط mSATA (mini SATA) نیز رابطی است که سرعت و قابلیت های SATA را در پورتی با ابعاد کوچک تر به برخی از حافظه ها (که به حافظه های mSATA مشهورند) افزوده است و امروزه حافظه های mSATA نیز در بازار وجود دارند. امروزه باکس های هارد و داک های هارد از تمامی انواع این هارد دیسک ها و SSD ها پشتیبانی می کنند.

در صورت نیاز به اتصال هارد های 2.5 اینچی، لازم است تا داک دارای ظرفیت هارد 2.5 اینچ تهیه شود. هارد های 3.5 اینچی لازم است تا از داک و یا باکس هارد 3.5 اینچ استفاده شود. در برخی موارد ممکن است هارد SSD از ابعاد مختلفی برخوردار باشد. مثلا حافظه های اس اس دی m.2 معمولا دارای اسلات های خاصی هستند که لازم است در هنگام خرید باکس هارد و داک هارد به آن توجه شود. درباره داک هارد، مزیت مورد توجه پشتیبانی از چند محل نصب هارد باُ ابعاد 2.5 و 3.5 اینچ است و از SSD نیز پشتیبانی می کنند. همچنین کاربران با استفاده از این داک ها می توانند به صورت همزمان اقدام به انتقال اطلاعات خود از طریق این پورت ها نمایند.

خرید اینترنتی داک هارد دیسک اینترنال

سایز هاردهای قابل پشتیبانی در هارد دیسک

بهترین برند های تولیدکننده داک هارد و باکس هارد چیست؟

برند های مختلفی در زمینه تولید باکس هارد و داک هارد فعالیت می کنند. از جمله برند های مطرح در زمینه تولید و عرضه باکس هارد و داک هارد، می توان به برند های Orico ،Tsco ،wavlink و Wipro اشاره کرد. یکی از علت های تفاوت قیمت محصولات اوریکو با محصولات برند های متفرقه، استفاده از چیپست های مدرن و قدرتمند، سوکت های باکیفیت و سرعت انتقال عالی این محصولات با باکس هارد های دیگر برندهاست. محصولات برند اوریکو، از باکیفیت ترین و بهترین محصولات بازار هستند.

خرید داک هارد

جمع بندی

حال که با ویژگی های داک هارد و باکس هارد و تفاوت این دو وسیله آشنا شدید، می توانید درباره خرید هرکدام از این وسایل تصمیم بگیرید. باکس هارد معمولا برای نصب یک هارد یا اس اس دی استفاده می شود و هارد درون این باکس ها به صورت محکم قرار داده می شود و تعویض هارد معمولا کمی زمان بر است و در حالی که داک هارد برای استفاده با دفعات بالا و تعداد هاردهای زیاد می تواند گزینه مناسب تری باشد. زیرا از سرعت تعویض بسیار بالاتری برخوردار است و همین امر سبب می گردد تا انتخاب مناسب تری باشد. همچنین امکان استفاده از چند هارد را برای شما فراهم می سازد.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت داک هارد چند است؟
قیمت انواع داک هارد از 500 هزار تومان تا 10 میلیون تومان می باشد و به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، وزن و ابعاد، تعداد و نوع خروجی، سرعت انتقال اطلاعات، نوع و تعداد هاردهای قابل پشتیبانی و ... بستگی دارد.
فرق داک هارد و باکس هارد چیست؟
داک هارد یک نگهدارنده کامل با پشتیبانی از سایزهای مختلف هارد دیسک و حافظه های رایج در بازار می باشد اما باکس هارد معمولا تک کاربره و تنها یک مدل از هارد را پشتیبانی می کند، در داک هارد امکاناتی همچون قابلیت کپی 1 به 1 هارد و پشتیبانی از ظرفیت بالا وجود دارد که در باکس هارد وجود ندارد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/27
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد