منو

خرید اسپند دود کن برقی و دستی در انواع جدید و ارزان قیمت

اسفند دود کن دستی دربدار کد 2155
اسفند دود کن دستی دربدار کد 2155
اسپند دود کن دستی مسی مارپیچی مدل YP-029
اسپند دود کن دستی مسی مارپیچی مدل YP-029
اسپند دود کن مدل چشم نظر
اسپند دود کن مدل چشم نظر
اسپند دودکن درب دار طرح قلب مدل LP705
اسپند دودکن درب دار طرح قلب مدل LP705
منقل اسپند دود کن قدیمی مدل Pu3
منقل اسپند دود کن قدیمی مدل Pu3
اسپند دودکن برقی فلزی مدل ثامن کد 8511
اسپند دودکن برقی فلزی مدل ثامن کد 8511
منقل اسپند دودکن مدل شش گوشه نگین کاری عروس
منقل اسپند دودکن مدل شش گوشه نگین کاری عروس
اسپند دود کن استیل درب دار مدل MED-PEL
اسپند دود کن استیل درب دار مدل MED-PEL

از آنجا که ما ایرانیان اعتقاد زیادی به خواص اسپند داریم، در مراسم خود همیشه این دانه معطر را می سوزانیم تا بوی آن در فضا پراکنده شود. در باورها و فرهنگ ما، این اعتقاد وجود دارد که اسپند اثر چشم زخم را خنثی می کند. علاوه بر این باعث ضدعفونی شدن محیط و دور شدن حشرات هم می شود و خواص زیادی که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد، دارد.

اما برای اسپند دود کردن احتیاج به وسیله ای به نام اسپد دود کن داریم که در انواع دستی و برقی و در مدلها و طرح های مختلف تولید و روانه بازار می شود، در این مقاله از طوطی کالا قصد داریم پس از بررسی خواص و فواید اسپند به بررسی انواع مختلف اسپند یا اسفند دود کن و نکات مهم هنگام خرید آن بپردازیم و در انتها چند نمونه از بهترین و پرفروش ترین مدلهای اسپند دود کن را خدمت تان معرفی کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

راهنمای خرید اسپند دود کن

راهنمای خرید انواع اسپند دود کن دستی و برقی جدید

اسفند یا اسپند چیست؟

اسفند یا اسپند (Peganum harmala) که به عربی حَرمَل نامیده میشود، گیاهی است معطر و خودرو با دانه های سیاه، که بیشتر در نواحی کویری می روید. جزو گیاهان دارویی به حساب می آید و از قدیم در مناطق مختلف جهان کاربرد طبی داشته است.

این گیاه برای از بین بردن انواع میکروب ها و آلودگی ها بسیار مفید است همچنین این گیاه به درمان کمر درد، دندان درد و غیره کمک زیادی می کند. در اسلام نیز برای درمان بیماری های روحی (مثل ترس) و جسمی (جذام و تقطیر بول) سفارش شده است.

در باورها و فرهنگ ما، این اعتقاد وجود دارد که اسپند اثر چشم زخم را خنثی می کند. علاوه بر این باعث ضدعفونی شدن محیط و دور شدن حشرات هم می شود.

به جز ایران، در چین و ژاپن هم از اسپند استفاده می کنند. آن ها معتقدند که این ماده عوامل بیماری زا همچون انگل را از بین می برد. در آفریقا نیز زمانی که افراد تب می کردند، با استفاده از اسپند به مداوای آن ها می پرداختند. همچنین یونانیان نیز بر این باور بودند که دود کردن اسپند برای درمان قاعدگی نامنظم مفید است. آن ها دود اسپند را به عنوان مسکن می دانستند.

اسپند دود کن چیست؟

اسپند دود کن (به انگلیسی : Censer) وسیله ای است که حداقل یکی از مدل های آن در خانه همه ایرانی ها پیدا می شود و به کمک آن می توان عطر خوش اسپند را در خانه ها پراکنده کرد.

این وسایل از محفظه ای برای ریختن اسپند خشک در آن تشکیل شده است که با نزدیک کردن آن به حرارت و شعله، دانه های اسپند آتش گرفته و دود ناشی از آن به بیرون فرستاده می شود.

در واقع دود کردن اسپند کاری است که هم در مواقع عادی در خانه انجام می شود هم در مراسم های عروسی و عزا، این کار به منظور ضد عفونی کردن هوای داخل محیط و با دیدگاهی خرافاتی، برای دفع چشم نظر و سلامتی و محافظت افراد از انرژی های منفی انجام می گیرد.

اسپند دود کن علاوه بر نقش اصلی خود، می تواند به عنوان یک وسیله تزئینی هم استفاده شود.

اسفند دو کن قدیمی

عکس اسپند دود کن فلزی سنتی دستی

انواع اسپند دود کن

انواع اسپند دود کن دستی، برقی، فندکی، زغالی و گازی در طرح های مختلفی از جمله سنتی، سلطنتی، مدرن و فانتزی با جنس فلزی، استیل، مسی، سیمی، سرامیکی و سفالی تولید می شود که شما بسته به نیاز و علاقه خود می توانید انتخاب و اقدام به خرید کنید.

در ادامه ویژگی های هر کدام از انواع اسپند دود کن را با هم بررسی می کنیم:

اسپند دود کن دستی ساده یا مارپیچی

یکی از ساده ترین انواع این وسیله از یک میله آهنی تشکیل شده است که قسمت ابتدایی آن دارای یک سر پلاستیکی است که می توان آن را در دست گرفت و سر انتهایی آن به شکلی خاص و مارپیچی خمیده شده است. روش کار این نوع اسپند دود کن دستی به این صورت است که در ابتدا آن را بر روی شعله نگه می دارید، پس از آنکه به حد کافی داغ شد به سرعت درون ظرف اسپند فرو می کنید.

اسپند دود کن مارپیچی

عکس اسپند دود کن دستی مارپیچی

با این کار دانه های اسپند به دور میله آهنی می چسبند با بیرون آوردن از درون ظرف، اسپند ها به خاطر داغی اسپند دود کن، شروع به سوختن و ایجاد دود می کنند. این مدل اسپند دود کن دستی و ساده ابعاد کوچکی دارد. یکی از معایب این مدل اسپند دود کن آن است که در هنگام حرکت ممکن است تعدادی از دانه ها بر روی زمین بریزند.

اسپند دود کن دستی درب دار

مدل دیگری از اسپند دود کن وجود دارد که دارای درب بوده و کاربرد آن گسترده تر است. در مورد مزیت این مدل اسپند دود کن باید گفت که دیگر مشکلی از بابت ریختن دانه های اسپند از آن وجود ندارد زیرا دانه ها درون محفظه ای ریخته می شوند که درب سوراخ داری بر روی آن قرار گرفته و دود از آن خارج می شود.

اسپند دود کن درب دار

عکس اسپند دود کن دستی درب دار

دیگر مزیت این وسیله آن است که می توان حجم بیشتری از اسپند را با این وسیله دود کرد. روش کار با آن به این شکل است که اسپند ها را به میزان کافی درون ظرف ریخته و توسط دسته ای که در کنار آن تعبیه شده بر روی شعله نگه می دارید. اسپند ها کم کم شروع به داغ شده و دود کردن می نمایند. پس از اتمام کار اسپند های سوخته شده را از ظرف خارج می کنید.

اسپند دود کن دستی قدیمی یا منقلی

اما مدل قدیمی اسپند دود کن ها را همگی دیده ایم. تا چند سال پیش فقط از این نوع اسپند دود کن استفاده می شد و البته هنوز هم در مراسم های مختلف از همین مدل قدیمی استفاده می گردد. در این مدل اسپند دود کن دستی ظرفی شبیه به یک کاسه پهن یا منقل وجود دارد که دارای تزییناتی در ساخت نیز هست، در این ظرف اسپند ریخته و آن را بر روی شعله می گذارند و یا آنکه در ظرفی دیگر اسپند ها را حرارت داده و به درون این ظرف منتقل می کنند.

اسپند دوکن منقلی

عکس اسپند دود کن قدیمی یا منقلی

سپس آن را درون سینی که با خود اسپند دود کن ست است قرار داده و ظرفی از اسپند های خشک را نیز در آن می گذارند و هر وقت لازم شد مقداری اسپند به ظرف اصلی اضافه می کنند.

اسپند دود کن برقی

با توجه به اینکه امروزه در هر چیزی پیشرفت هایی صورت می گیرد، موضوع اسپند دود کن نیز مستثنا نبوده و در سال های اخیر اسپند دود کن برقی نیز ساخته و به بازار آماده است. اسپند دود کن برقی دارای طرح زیبایی بوده و حتی به عنوان وسیله دکوری هم می توان از آن استفاده کرد.

اسپند دود کن برقی

تصویر اسپند دود کن برقی

کار با اسپند دود کن برقی بسیار راحت است و مزایای زیادی هم دارد. مثلا اینکه سرعت انجام این کار بالاتر می رود یا اینکه دیگر خبری از ریختن دانه های اسپند خشک یا سوخته بر روی گاز و زمین نخواهد بود. این وسیله از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود و طراحی خوبی هم دارد.

این طراحی شامل یک محفظه کروی شکل است که پایه دار بوده و درب آن از بالا باز می شود. بر روی محفظه کروی شکل با طرح های زیبا و سنتی سوراخ ها و منافذی ایجاد شده است که دود اسپند از درون آن خارج می شود. برای کار با اسپند دود کن برقی باید درب ظرف را باز کنید بر روی صفحه با محفظه ای که برای ریختن اسپند ها طراحی شده، دانه های اسپند را بریزید.

سپس درب ظرف را ببندید و آن را به برق متصل کنید. آنگاه خواهید دید که به سراعت داغ شده و دود اسپند ها از درون ظرف به بیرون می آیند. پس از اتمام کار نیز اسپند های سوخته به راحتی از ظرف خارج می شوند.

از مشخصات یک اسپند دود کن برقی مرغوب می توان به این موارد اشاره نمود:

 • دارای مکان نگهداری سیم
 • قابلیت نظافت آسان اما به صورت دستی
 • مجهز به پایه ضد لغزش
 • وزن متعادل و مناسب
 • توان قابل قبول با کارکرد طولانی مدت
 • ظرفیت مناسب
 • طول سیم کافی
 • دارای دکمه خاموش و روشن
 • امکان راه اندازی با برق شهری

خواص و فواید اسپند در اسلام و روایات

در مورد اسفند (اسپند) در روایات آمده است که شیاطین را دور می کند (چون ضدعفونى کننده خوبى است و در اخبار از عناصر مضر گاهى به شیطان تعبیر شده است). دود آن و خود آن اگر در خانه باشد، باعث محفوظ ماندن خانه و اهل آن از شیاطین است و براى چشم نخوردن بسیار موثر است.

 • رسول خدا صلی الله علیه واله فرمودند: که بر هر یک از برگ و دانه درخت اسپند ملکی موکّل آنها هست تا آنکه بپوسد و ریشه اش و شاخش غم و سحر را برطرف می کند و در دانه اش شفای هفتاد درد است، پس مداوا کنید به اسپند و کندر.
 • مرحوم محدث شیخ عباس قمی در باقیات الصالحات، باب سوم : دود کردن اسپند و کندر در خانه بسیار مفید است.

خواص اسپند دود کردن

عکس دود کردن اسپند در اسپند دود کن برقی

مهمترین نکات هنگام خرید اسپند دود کن

جنس بدنه

مهم ترین نکته ای که ثاثیر بسیار زیادی در ماندگاری این وسیله دارد جنس بدنه این دستگاه میباشد به همین منظور باید به مقاوم بودن جنس بدنه و همچنین نسوز بودن آن توجه داشته باشید و یک محصول با کیفیت را انتخاب کنید که معمولا جنس بدنه این وسایل را از فلز و استیل تولید می کنند.

نوع اسپند دود کن

دومین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید انتخاب نوع این دستگاه می باشد که این وسیله دارای دو مدل دستی و برقی میباشد.

مدل های دستی بر روی اجاق گاز یا ذغال قرار می گیرند و بعد از گرم شدن محفظه شروع به دود کردن میکنند اما مدل های برقی توسط جریان برق شهری روشن می شوند و شما باید آن ها را توسط دو شاخ به پریز برق متصل کنید تا دستگاه شروع به گرم شدن نماید.

همچنین مدل های برقی دارای قیمت بالاتری نسبت به مدل دستی هستند و شما میتوانید بر اساس سلیقه شخصی خود از هر کدام از مدل ها که علاقه داشتید استفاده کنید.

سایز و اندازه مخزن

اسپند دود کن دستی و برقی هر دو دارای یک مخزن یا محفظه هستند و از لحاظ سایز بندی با هم متفاوت می باشند و دارای سایز های بزرگ و کوچک هستند به همین علت به سایز مخزن وسیله از نظر ارتفاع و حجم آن توجه داشته باشید.

اگر هدف شما برای استفاده تنها برای مصارف خانگی است مدل های کوچک هم نیاز شما را برطرف میکند اما اگر میخواهید در مراسمات از این وسیله استفاده کنید از مدل های با اندازه بزرگ تر استفاده کنید.

عکس اسپند دود کن

عکس دود اسفند از داخل اسفند دود کن

قابلیت شستشوی راحت

امروزه با تولید نسل جدید این وسایل، دیگر مثل قدیم ما را در هنگام تمیز کردن دچار مشکل نمی کنند و شما خیلی آسان و سریع می توانید بعد از هر بار استفاده دستگاه را توسط آب شستشو و تمیز نمایید هر چند در بعضی از این وسایل قابلیت شستشو توسط ماشین ظرفشویی نیز وجود دارد و شما می توانید این دستگاه را درون ظرفشویی برای شستشو قرار دهید.

رنگ اسپند دود کن

برخی افراد قصد دارند اسپند دود کن را با هدف تزئینی هم در کنار جنبه ی مصرفی و کاربردی خریداری کنند پس توصیه می کنیم رنگی را انتخاب نمایید که متناسب با دکور و رنگ کلی محیط شما باشد تا هارمونی و هماهنگی لازم را پدید آورد.

داشتن درپوش

این وسایل دود کننده دارای دو نوع درب دار و بدون درب میباشند که به شما پیشنهاد می کنیم از مدل های دارای درب استفاده کنید چرا که در هنگام استفاده این درب ها اجازه بیرون ریختن دانه های اسپند را به بیرون نمی دهند و به همین علت از کثیف شدن محیط اطراف شما جلوگیری می کنند.

خرید اسپند دود کن

کلام پایانی

همانطور که پیش تر نیز توضیح داده شد این وسیله دارای دو نوع دستی و برقی است اسپند دودکن های برقی به دلیل ظاهر فوق العاده زیبا و فانتزی که دارند انتخابی بسیار مناسب برای تزئین کردن دکور خانه خواهند بود.

اگر علاقمند به خرید اینترنتی اسپند دود کن برقی و دستی هستید در ادامه به معرفی چند نمونه از بهترین و پرفروش ترین مدلهای اسپند دوکن با قیمت مناسب از سایت دیجی کالا خواهیم پرداخت.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع اسپند دودکن چند است؟
قیمت اسپند دود کن به عواملی همچون نوع آن (برقی یا دستی)، جنس بدنه آن، نسوز بودن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت اسفند دودکن از 10 هزار تومان شروع و تا 300 هزار تومان هم ادامه دارد.
اسپند دود کردن چه فوایدی دارد؟
اسپند یا اسفند جزو گیاهان دارویی به حساب می آید که برای از بین بردن انواع میکروب ها و آلودگی ها، ضدعفونی‌ شدن محیط و دور شدن حشرات بسیار مفید است و نیز به درمان کمر درد، دندان درد و غیره کمک زیادی می کند. در اسلام نیز برای درمان بیماری های روحی و جسمی سفارش شده است.
آیا اسفند دود کردن برای چشم زخم خوب است؟
در باورها و فرهنگ ما ایرانی ها این اعتقاد وجود دارد که اسپند اثر چشم‌ زخم را خنثی می کند. اما از نظر برخی ها این عقیده خرافاتی است و علمای اسلامی هم جایگزین کردن توکل بر خدا را بر چنین عقاید و باورهایی توصیه می کنند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/27
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد