منو

جی پی اس کوهنوردی چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید gps

به همراه داشتن دستگاه جی پی اس (GPS) برای اشخاص حرفه ای در کوهنوردی و یا گردشگران طبیعت از لوازم ضروری به حساب می آید و باید آن را همراه خود داشته باشند.

جی پی اس کوهنوردی چیست؟

GPS مخفف Global Positioning System (سیستم موقعیت یاب جهانی) است که اثربخشی های مثبتی بر زندگی امروزه انسان گذاشته است. با پیشرفت تکنولوژی امروزه کاربران برای مسیریابی، مکان یابی، تخمین فاصله مبدا تا مقصد از برنامه های جهت یابی نظیر گوگل مپس، ویز و ... استفاده میکنند و دست کشیدن از آنها بسیار سخت است.

جی پی اس گارمین

راهنمای خرید جی پی اس کوهنوردی

در طبیعت گردی، کوهنوردی، برنامه های ماجراجویانه توصیه می شود از یک دستگاه جی پی اس دستی برای مسیریابی استفاده کنید تا با خیال راحت به گشت و گذار در طبیعت بپردازید.

امروزه این فناوری را می توانیم در دستگاه های مختلف مشاهده کنیم، و ممکن است سوالاتی از قبیل ایا باید دستگاه مخصوص جی پی اس خریداری کنیم؟ آیا جی پی اس های موجود در تلفن همراه کافی نیست؟ در پاسخ به این سوالات میتوان گفت که نوع دستگاه جی پی اس انتخابی به نیاز شما مربوط می شود که آیا برای کوهنوردی و یا طبیعت گردی می خواهید و یا فقط برای یافت مقصد مورد نظر خودتان می خواهید از آن استفاده کنید؟

بدیهی است که برای یک کوهنورد ماهر بهتر این است از دستگاه های GPS دستی نسبت به جی پی اس موجود در تلفن یا ماشین اولویت داشته و پیشنهاد میشود. اکثر جی پی اس های دستی ضد آب هستند و چون تنها برای جهت یابی از آنها استفاده میشود و قابلیت های دیگر مثل عکاسی و ... ندارد، مدت زمان نگه داری شارژ آنها بیشتر است. اگر شما تصمیم به خریدن جی پی اس دستی گرفته اید، با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد جی پی اس چگونه است؟

جی پی اس یک سامانه مکان یاب جغرافیایی است که با بهره گیری از 24 ماهواره در پنج ایستگاه زمینی قادر است موقعیت جغرافیایی کاربر را مشخص کند. هر 24 ماهواره جی پی اس در فاصله 2400 متری زمین قرار دارند و مجهز به شش مدار هستند که هر 12 ساعت یکبار به دور زمین می چرخند.

جی پی اس چگونه کار می کند

نحوه عملکرد جی پی اس

در واقع به بیان ساده تر موقعیت دقیق کاربر توسط 24 ماهواره جی پی اس به صورت دقیق به گیرنده های جی پی اس خودرو و یا دیگر دستگاه های ردیاب و مکان یاب ارسال می شود که کاربر می تواند این اطلاعات را از روی دستگاه و یا به واسطه گوشی و سایت مشاهده کند.

انواع دستگاه های مکان یاب (gps) جی پی اس

دستگاه های جی پی اس تخصصی، گران قیمت هستند و شما برای خرید یک دستگاه جی پی اس ساده بایستی حداقل یک میلیون تومان هزینه کنید. قبل از خرید این دستگاه به معرفی معروف ترین شرکت های سازنده آن می پردازیم ...

  • Garmin
  • Magellan
  • Midland
  • Rand McNally
  • TomTom

وقتی صحبت از gps می شود خود به خود به یاد نام شرکت Garmin (گارمین) و محصولاتش می افتیم که نخستین سازنده این محصول می باشد.

بهترین برند های جی پی اس کوهنوردی

انواع مختلف جی پی اس کوهنوردی

چرا کوهنوردان از ردیاب استفاده می کنند؟

اگر کمی کوهنوردی کرده باشید، حتما می دانید که یکی از دشوارترین لحظات در این حرفه، گم کردن مسیر است. جایی که کوهنورد با سکوت کوهستان و چشم اندازهایی مشابه یکدیگر دست و پنجه نرم می کند، تا بتواند خود را به مسیر درست برساند. یکی از فایده های جی پی اس های همراه نیز همین است که در این شرایط، مسیر درست را به افراد نشان دهد.

اما ماجرا همیشه به همین سادگی نیست. ریزش بهمن یا جدا ماندن از گروه، خطراتی است که به سختی از پس آن برخواهید آمد. از طرفی اطلاعات به دست آمده از جی پی اس همیشه هم درست نیست. در سال های اخیر گزارشاتی از کوهنوردان آمریکایی منتشر شد که طی آن افراد با استفاده از اطلاعات مسیریاب تلفن همراه، خود را به مقصدی نادرست رسانده بودند. در این شرایط، تنها ردیاب های کوهنوردی می تواند هر لحظه همراه شما باشند و دیگران را از خطراتی که با آن رو به رو هستید مطلع کنند.

انواع جی پی اس کوهنوردی و کاربردهای آن ها را بشناسید

1 - جی پی اس کوه، یک مسیریاب پیشرفته

این روزها نمی توان کسی را پیدا کرد که ادعا می کند یک کوهنورد حرفه ای است اما gps مسیریاب را در میان لوازم کوله پشتی خود ندارد. این نوع از جی پی اس به یک ابزار اساسی در کوهنوردی تبدیل شده و صعود به قله های بلند با راه های پر پیچ و خم بدون وجود آن تقریبا غیرممکن است.

این دستگاه در حقیقت گیرنده ای است که می تواند امواج ماهواره ای را دریافت کند. امواج بعد از پردازش به شکل یک مختصات جغرافیایی روی صفحه نمایشگر جی پی اس نشان داده می شوند تا کوهنورد با کمک آن، نقشه جابجایی خود و مسیر نهایی را انتخاب کند.

جی پی اس مخصوص رد یاب

2 - ردیاب کوهنوردی، زنگ هشدار خطر در مسیر صعود

گاهی با وجود مسیریابی های دقیق و اجرای نقشه صعود، طبیعت با کوهنوردان یار نیست. فراموش نکنید که کوهستان یک فضای دورافتاده از شهر و بدون امنیت است و در صورتیکه گرفتار خطر شوید، به تنهایی نمی توانید از آن جان سالم به در ببرید. ردیاب کوهنوردی یک وسیله برای تامین امنیت شما است. این نوع از جی پی اس هم می تواند موقعیت جغرافیایی را به خوبی شناسایی کند، اما به جای اینکه موقعیت را به شما نمایش دهد، آن را برای فرستنده ارسال می کند.

ردیاب مناسب کوهنوردی، مسیریاب تخصصی برای شخص کوهنورد نیست، بلکه یک راه ارتباطی میان او و افرادی است که در نقطه امن قرار گرفته اند و توانایی ارسال کمک را دارند.

نکات مهم و کاربردی هنگام خرید دستگاه جی پی اس کوهنوردی

قیمت جی پی اس: اولین نکته ای که هنگام خرید جی پی اس کوهنوردی باید به آن توجه داشته باشیم قیمت آن می باشد. ابتدا مشخص کنید برای خرید جی پی اس چه مقدار قرار است هزینه کنید. زمانی میزان بودجه را مشخص کنید خودبه خود خیلی از مدل ها از دایره انتخاب شما حذف می شوند و شما می توانید انتخاب راحت تری داشته باشید.

نوع دستگاه: انتخاب نوع دستگاه از نکات بسیار مهم می باشد. برای مثال خیلی از جی پی اس ها امکان ثبت موقعیت را ندارند، شما بهتر است به سراغ مدل هایی بروید که به وسیله آن بتوانید یک نقطه خاص را مشخص کنید. اگر در آینده بخواهید به آن نقطه بروید آنجا را گم نخواهید کرد و مستقیم به سراغ آن خواهید رفت.

انواع مختلف جی پی اس

استفاده از مسیریاب و جی پی اس در طبیعت گردی و کوهنوردی

برند دستگاه: برند های مختلفی از دستگاه جی پی اس در بازار موجود هستند. که با قیمت های مختلفی عرضه می شوند، به دنبال شرکت های معروف بروید، تعدادی از شرکت های معروف تولید کننده جی پی اس را در بالا معرفی کرده ایم. اگر به دنبال مدل خوب هستید به دنبال محصولات شرکت گارمین بروید. زیرا معروف ترین شرکت تولید کننده جی پی اس کوهنوردی در جهان می باشد و از خدمات پس از فروش خوبی برخوردار است.

خدمات پس از فروش: همیشه اقدام به خرید دستگاه هایی کنید که دارای خدمات پس از فروش هستند. هیچ گاه یک شرکت تا از کیفیت محصول تولیدی خود مطمئن نباشد، جنس خود را ضمانت نخواهد کرد. پس با خیالی آسوده می توانید این محصولات را خریداری کنید.

فروشگاه معتبر: متاسفانه امروزه خیلی از محصولات تقلبی وارد بازار شده اند که با نمونه اصلی تفاوت خیلی کمی دارند، و فقط افراد حرفه ای قادر به تشخیص جنس بدل از اصل می شوند. بنابراین اگر از فروشگاه معتبر خرید نکنید، ممکن است جنس بدل را به عنوان جنس تقلبی بخرید.

مزایای استفاده از gps کوهنوردی

آگاهی از موقعیت، مهم ترین مزیت استفاده از جی پی اس است. شناختن موقعیت های جغرافیایی به کوهنورد کمک می کند که مسیر درست تری را برای صعود انتخاب کند و با خطرات کمتری در مسیر خود مواجه شود. به همین دلیل است که این روزها همراه داشتن جی پی اس برای شناختن نقاط جغرافیایی، یک اصل مهم در کوهنوردی به حساب می آید. خرید جی پی اس کوچک و نقطه یابی درست آن، می تواند ضمانتی برای سلامت کوهنورد در موقعیت های بحران نیز باشد.

انواع مختلف جی پی اس کوهنوردی

کدام ردیاب برای کوهنوردان حرفه ای مناسب است؟

این روزها ردیاب هایی با مدل ها و ویژگی های مختلف در بازار وجود دارد. با این حال بهتر است بدون بررسی تخصصی، ردیاب کوهنوردی خود را انتخاب نکنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از ردیاب شخصی سبک و کوچک برای کوه پیمایی است. با این حال می توانید ردیاب هایی با ابعاد بزرگ تر (اما سبک) نیز به کوله خود وصل کنید و در شرایط مختلف همراه خود داشته باشید. قیمت این ردیاب ها نیز با توجه به کاربری و امکانات آن ها مختلف است.

جمع بندی

دستگاه جی پی اس یکی از ابزارهای لازم برای گردشگری یا کوهنوردی است که مورد استفاده قرار میگیرد. اکثر گردشگران یا کوهنوردان با توجه به برنامه ها و اهداف شان از سفری که در پیش دارند مشخص میکنند که نیاز به چه جی پی اس مناسبی دارند تا بتوانند به بهره گرفتن از اطلاعات جغرافیایی و قابلیت های دیگر دستگاه بتوانند به هدف خود از سفرشان برسند. در این مقاله نکاتی گفته شد که در موقع خرید جی پی اس دستی بهتراست در نظر گرفته شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت جی پی اس دستی کوهنوردی چند است؟
قیمت انواع دستگاه جی پی اس کوهنوردی از 10 میلیون تومان تا 23 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، قابلیت های مقاوتی، ابعاد صفحه نمایش و امکانات همراه آن بستگی دارد.
بهترین مارک دستگاه جی پی اس کدام است؟
وقتی صحبت از gps می شود خود به خود به یاد نام شرکت Garmin (گارمین) و محصولاتش می افتیم که نخستین سازنده این محصول می باشد. از دیگر برندهای معتبر این حوزه می توان به Magellan ، Midland ، Rand McNally و TomTom اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/09
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
جی پی اس گارمین صفحه نمایش ۲.۶ اینچ مدل 64sx
جی پی اس گارمین صفحه نمایش ۲.۶ اینچ مدل 64sx
جی پی اس گارمین با نمایشگر رنگی 2.6 اینچی مدل MAP 64X
جی پی اس گارمین با نمایشگر رنگی 2.6 اینچی مدل MAP 64X
جی پی اس گارمین مقاوم در برابر آب مدل etrex 32x
جی پی اس گارمین مقاوم در برابر آب مدل etrex 32x
جی پی اس گارمین نمایشگر رنگی ۳ اینچ مدل Colorado 300
جی پی اس گارمین نمایشگر رنگی ۳ اینچ مدل Colorado 300
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد