منو

جیجر چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردی دارد؟

در صورتی که به دنبال تهیه نوشیدنی با ثبات در طعم و عطر هستید، در ابتدا نیاز به اندازه گیری دقیق خواهید داشت. اندازه گیری درست در پشت بار ، داشتن یک رسپی استاندارد، با طعم های به اندازه و مزه دلنشین را پیشگویی می کند.

در واقع مهم ترین دلیل وجود یک بارتندر، تهیه نوشیدنی با طعم مناسب است و این امر بدون داشتن وسایل مخصوص اندازه گیری مثل جیجر تقریباً غیر ممکن است.

جیجر چیست

راهنمای خرید جیجر یا جیگر

در این مقاله از طوطی کالا بررسی می کنیم که جیجر چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردهایی دارد؟

جیجر چیست؟

جیجر (Jigger) یا جیگر، ابزاری کاربردی به عنوان واحد اندازه گیری یا پیمانه برای بارتندر در بارسرد و برای باریستا در بارگرم مورد استفاده قرار می گیرد. جیگر یا جیجر در اوایل قرن 19 ابداع شد که معنای کلمه انگلیسی آن به فارسی معادل فنجان کوچک است.

از جیجر می توان برای اندازه گیری سیروپ، آب میوه و کلیه مایعات افزودنی به انواع کوکتل یا شیک های تهیه شده در بار سرد استفاده کرد. این وسیله اغلب از دو کاسه ی مندرج به هم چسبیده تشکیل شده است و اندازه و شکل و نتیجتاً نام های گوناگونی دارند که با آن از یکدیگر شناسایی می شوند.

موارد استفاده و شکل ظاهری جیگر

این ابزار، از دو کاسه مخروطی شکل به هم چسبیده ساخته شده که به عنوان واحد اندازه گیری در ابزار بارتندر قرار می گیرد. در صورتی که به دنبال تهیه یک نوشیدنی خاص به تعداد دفعات بالا هستید، توصیه می شود حتما از جیجر استفاده کنید.

انواع مختلف جیجر

انواع مختلف جیجر

نحوه استفاده از جیگر

استفاده از جیگر بسیار آسان و کاربردی است. هر گونه که راحت هستید جیگر را در انگشتان دست خود قرار دهید. معمولا جیگر را مابین دو انگشت اشاره و شست قرار می دهند و سپس با دست دیگر، محلول مورد نظر را در آن می ریزند.

پیشنهاد مطالعه » مادلر چیست؟

انواع جیگر (جیجر)

جیجر مدل های مختلفی دارد که شامل جیجر xox ، جیجر ژاپنی، جیجر انگلیسی، جیجر آمریکایی، جیجر 3 طرفه، جیجر اسپون، جیجر دسته دار، جیجر پلاستیکی و ... تقسیم می شوند که مهم ترین و پر استفاده ترین های آن را برای شما شرح می دهیم.

جیگر تال Tall

در بار رایج ترین نوع جیجر Tall است. مشخصه این مدل این است که دو دهنه جیگر، به صورت برعکس روی هم نصب شده به گونه ای که شکل یک ساعت شنی را به خود گرفته است و محل باریک میان دو دهانه، برای در دست گرفتن و انجام حرکات فلیر بسیار مناسب است.

جیجر tall

tall jigger photo

جیجر انگلیسی

از جیگر انگلیسی یا جیجر مولتی لول در خانه می توانید بیشترین و بهترین بهره گیری را داشته باشید. این ابزار معمولاً به جیگر تک شات نیز معروف است. در قسمت خارجی این وسیله، برجستگی های شامل اعداد اندازه گیری درج شده است که معمولاً کار بارتندر را کند می کند هر چند از داشتن چند جیگر، بی نیاز می شود.

اگر بارتندری را در خانه تجربه می کنید و استرس سرویس دهی و سرعت بالا ندارید، می توانید از این نوع جیگر استفاده کنید.

جیجر آمریکایی

این جیجر به صورت دو فنجان گرد طراحی شده است و با جیجر oxo تفاوت هایی دارد. ما بین دو کاسه گرد، محل مناسبی برای دست گرفتن و کنترل کردن این ابزار است. اما برای حرکات فلیر و تردستی های بارتندر به علت سنگین بودن نسبت به جیجر ژاپنی، اولویت ندارد.

جیجر امریکایی

انواع جیجر امریکایی در رنگ های مختلف

این نوع از جیجر، اغلب برای نوشیدنی های با حجم های بالاتر به کار می رود و به علت زیبایی بصری، در بسیاری از کافه ها یافت می شود. شما برای داشتن یک جیجر آمریکایی، باید هزینه بیشتری نسبت به جیجر oxo پرداخت کنید.

جیجر ژاپنی

جیجر های ژاپنی به عنوان حرفه ای ترین انواع جیجر ها و مشخصه بارتندر های حرفه ای در فلیر شناخته شده هستند. تفاوت این نوع با نوع oxo در این است که یک طرف این جیگر ها، از سوی دیگر آن بزرگ تر است و معمولاً اندازه 2 برابر و یا بیش از آن را با فنجان کوچک تر دارند. چرخش مناسب این جیجر در دست بارتندر، آن را به یکی از جذاب ترین ابزار هنگام فلیر تبدیل کرده است.

جیجر ژاپنی

جیجر ژاپنی

احتمال سرریز شدن مایع و یا ریختن آن نیز کمتر است،در این نوع جیگر معمولا علامت های اندازه گیری نیز وجود دارد.

جیجر پلاستیکی

جیجر پلاستیکی انواع ارزان موجود در بازار ایران هستند که با طرح ها و ظرفیت های مختلف یافت می شود. پلاستیک به کار رفته در این نوع، عموماً از جنس پلاستیک های فشرده و مقاوم هستند و عموماً به علت قیمت پایین تر برای آشپزخانه های خانگی طراحی می شوند.

توانایی این نوع جیگر در نگهداری دمای نوشیدنی پایین ترین سطح بین انواع جیگر را دارد. هرچند نوشیدنی را زمان زیادی را در پیمانه نگه خواهیم داشت و بزرگترین معضل ما در استفاده از این ابزار، چیز دیگریست!

این مدل جیجر به نام پیمانه در برخی مراکز پلاسکو نیز فروخته می شود. لذا به علت امکان ساخته شدن جیجر پلاستیکی از انواع بی کیفیت پلاستیک، پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید از این نوع، خرید انجام دهید، سعی کنید مدل های برند مانند جیجر پلاستیکی مونین، در صورت وجود در بازار ایران خریداری کنید و در غیر این صورت، پیشنهاد می شود از جیجر هایی از جنس استیل در بار خانگی خود بهره بگیرید.

جیجر مکعبی Cube

جنس این جیجر مکعبی از آلومینیوم می باشد و هر وجه آن توانایی اندازه گیریی در نسبت های متفاوتی از هم را دارد که این ویژگی، شاخصه اصلی این نوع جیجر را تشکیل می دهد.

جیجر مکعبی

جیجر مکعبی

این جیجر توانایی اندازه گیری از نیم (15 میلی لیتر) تا 2.25 (حدود 70 میلی لیتر) اونس را دارد و برای کاربرد خانگی یا بار های کوچک می تواند بسیار ایده آل باشد. چرا که از نظر حجم و زیبایی بسیار بیشتر از یک جیجر پلاستیکی جلب توجه می کند.

جیجر زاویه دار Angled

جیگر زاویه دار، برای کاربرد خانگی یا بارتندر های تازه کار که می خواهند نسبت چشمی سیروپ ها و آبمیوه ها را یاد بگیرند، ایده آل ترین جیجر محصول می شود. سطح جیگر زاویه دار ، همانطور که از نامش پیداست، زاویه دار است تا بتوانید علامت های اندازه گیری را به راحتی ببینید. کافی است مستقیماً به جیجر نگاه کرده و علائم مندرج را مشاهده کنید.

جیجر زاویه دار

جیجر زاویه دار

جیجر Jigger Cap

جیجر Jigger Cap یا جیجر به همراه آسان ریز یک پیمانه معمولاً 1 اونسی (حدود 15 میلی لیتر) است که روی یک آسان ریز نصب شده است و از انواع جیجر به حساب می آید. کاربرد این وسیله می تواند در سفر و برای راحتی و نظافت، همینطور افزایش عمر سیروپ باشد. چرا که سیروپ دارای آسان ریز، از سیروپی که درب آن بسته شده است، سریع تر فاسد می شود.

خرید بهترین مدلهای جیجر

تاریخ به روز رسانی : 1403/02/12
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد