منو

تشک برقی چیست و چه فوایدی و عوارضی دارد؟ نحوه استفاده از آن

بسیاری از مردم شاید نام تشک برقی را نشنیده اند یا آگاهی نسبت به آن ندارند. تشکهای برقی در واقع همان سنگ های داغی هستند که در پارچه ای می پیچیدند و برای کاهش دردهای مزمن در کمر و دیگر نقاط بدن، در رختخواب می گذاشتند.

موثر بود اما گرمای آن ها متداوم و برنامه پذیر نبود ضمن این که وسیله ای که موجب خواب راحت تر و احساس بهتر بشود، فقط برای افرادی که بیمار هستند یا کمر درد دارند مفید نیست. در این نوشته سعی می کنیم به بررسی و بازنگری ساده از تشک برقی و فواید آن بپردازیم.

تشک برقی چیست

عکس تشک برقی

تشک برقی چیست؟

تشک های برقی از طریق جریان برق و المنت هایی که در داخل خود دارند باعث ایجاد گرما در سراسر تشک شما می شوند، این تشک ها دارای واحد های کنترلی جهت تنظیم مقدار دما، خاموشی خودکار می باشد.

یک بستر راحت با گرمای یکنواخت و لذت بخش و ملایم در طول شب، که تا حد زیادی به کاهش فشارهای عصبی و استرس کمک زیادی می کند و درد و خستگی را کاهش و از بین می برد. یک تشک که به سرعت و به دلخواه گرم می شود. تشک برقی، خواص کیسه آب گرم را دارد. علاوه بر آن مزایای فوق العاده دیگری را نیز شامل می شود.

اولین موردی که هنگام خرید تشک باید به توجه کنید مسائل ایمنی است. این تشک ها باید با استاندارد های UL964 که مقررات ایمنی مرتبط با بهترین نوع تشک و پتوی برقی است مطابقت داشته باشد که این استاندارد در ایالت متحده آمریکا تنظیم شده است.

فواید تشک برقی

 1. کاهش درد های عضلانی از جمله درد کمر، شانه، پاها، دست ها و نشیمنگاه
 2. باعث انعطاف پذیری و راحتی در حرکت می شود
 3. خستگی ناشی از فعالیت های روزانه را کاهش می دهد
 4. بهبود خواب شبانه
 5. کاهش بیماری
 6. افزایش گردش خون در بدن شما
 7. انرژی را بازیابی می کند
 8. افزایش خلق و خوی شما
 9. آرتروز و فیبرومیالژیا

فواید تشک برقی چیست؟

تشک برقی با کنترل دمای تشک

کاهش و تسکین دردهای عضلانی

از حرارت تشک های برقی برای کاهش و تسکین دردهای عضلانی استفاده می شود، چراکه این تشک ها به صورت مستقیم با عضلات بدن در تماس مستقیم می باشند. عملکرد این تشک ها در رفع دردهای عضلانی به این صورت است که؛ گرمای ممتدی که تشک برقی ایجاد می کند برای ساعت های طولانی موجب افزایش جریان خون شده و در نتیجه باعث کاهش درد عضلانی، استراحت عضلات، رفع گرفتگی و فشار، افزایش آزادی حرکت و تمایل به ترمیم خواهد شد.

کاهش دردهای آرتروز

همان طور که می دانیم، گرما با ایجاد انبساط در بافت ها و رگ ها موجب افزایش گردش خون در بدن می شود که همین امر سبب بهبود بافت های آسیب دیده و دارای مشکل کمک می کند. همچنین این تشک ها و گرمای حاصل از آن باعث شل نمودن عضلات و در نتیجه کاهش فشار بر کانال های عصبی شده و درد را به مقدار قابل توجه ای کم می کند.

علاوه بر آن، گرمای تشک های برقی، خشکی مفاصل را که یکی از عوارض بیماری آرتروز به شمار می رود را کاهش داده و به این ترتیب استفاده از تشک های برقی برای کسانی که مبتلا به بیماری آرتروز هستند مناسب خواهد بود.

بهبود کیفیت خواب

علاوه بر اینکه گرمای تولیدی توسط تشک برقی باعث بهبود دردها و خستگی ها می شود، باعث آرام شدن ماهیچه ها، کاهش تنش در عضلات و افزایش گردش خون در بدن می شود که این امر موجب احساس بهتر در زمان خواب خواهد شد. کاهش دمای محیط اطراف محل خواب و در مقابل، وجود گرمایی متعادل در رختخواب باعث خوابی بهتر و عمیق تر می شود. به این ترتیب بهتر است در هنگام استفاده از تشک برقی، سایر لوازم گرمایشی را خاموش کنید.

خواب راحت روی تشک برقی

تشم برقی باعث تولید گرما مطبوع خواهد شد

افزایش انعطاف پذیری

استفاده از تشک برقی باعث افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت در هنگام خواب به خصوص برای افراد سالمند می شود. همان طور که گفته شد، این تشک ها باعث افزایش گردش خون و کاهش درد و خشکی بدن می گردد که در نتیجه آن، صبح ها پس از بیدار شدن، بدن در هنگام حرکت انعطاف بهتری داشته باشد.

کاهش استرس و فشارهای عصبی

وجود یک رختخواب با گرمای متعادل و ملایم در طول چندین ساعت خواب شبانه، باعث کاهش فشارهای عصبی و از بین رفتن استرس های ناشی از این فشارها خواهد شد. استفاده از تشک برقی می تواند در هنگام خواب لذت استراحت در رخت خوابی گرم و نرم را برای فرد به وجود آورده و آرامش حاصل از ترمو تراپی را به فرد منتقل نماید.

کاهش آلودگی های رختخواب

وجود برخی عوامل بیماری زا و آلوده در محیط های مرطوب بیشتر است. معمولا در تختخواب همه افراد، رطوبت حاصل از پوست و مو موجب ایجاد یک محیط مناسب برای پرورش آلودگی هایی مانند کنه می شود. همچنین این رختخواب ها باعث بروز عوامل بیماری های آسم و آلرژی نیز خواهند شد.

بنابراین وجود یک تشک گرم و خشک باعث کاهش این نوع آلودگی ها و عوامل بیماری زا در رختخواب خواهد شد. تحقیقات و مطالعات صورت گرفته در دانشگاه های مختلف سراسر جهان نشان می دهد که استفاده از تشک برقی می تواند حتی در کمترین زمان، گرد و غبار و آلودگی های ناشی از رطوبت بستر را به نصف کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید تشک مواج

خرید اینترنتی تشک برقی

عکس تشک برقی مواج

کاهش مشکلات سینوس

همان طور که اشاره شد، کاهش دمای محیط اتاق خواب، به داشتن خوابی عمیق تر و آرام تر کمک می کند. این کاهش دمای اتاق برای کاهش عوارض و درد افراد مبتلا به سینوزیت و میگرن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به این ترتیب با استفاده از تشک برقی می توان با داشتن تختی گرم، دمای اتاق خواب را در هنگام استراحت پایین آورد.

کاهش عوارض سندرم فلج اطفال

تشک های برقی علاوه بر تمام مزایایی که برای آن برشمردیم یک ویژگی بسیار تاثیرگذار دیگر نیز دارد، و آن کاهش عدم تحمل سرما توسط بیماران پی پی اس است که کمک قابل توجهی به این افراد می کند.

پیشنهاد مطالعه : تشک طبی

تشک برقی چگونه کار می کند؟

تشک برقی با شبکه برق کار می کند، سیم محصول دارای طول 2-3 متر است، کشش آن تا پریز برق را راحت می کند. جز اصلی محصول عنصر گرمایشی است که از یک سیم داخلی پوشانده شده با سیلیکون تشکیل شده است. سیم داخلی از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است - آلیاژی از کروم و نیکل، که عمر طولانی محصول را تضمین می کند. پوشش سیلیکونی، حتی در زیر گرمای شدید، عایق بندی کامل سیم داخلی را تضمین می کند.

پایه بالایی تشک 100٪ پنبه طبیعی است که می تواند در رنگ های متنوع ارائه شود. قسمت زیرین تشک برقی دارای پارچه ای مقاوم در برابر حرارت است، که باعث حفظ گرما در پایین محصول می شود و توانایی تحمل درجه حرارت تا 200 درجه را دارد به لطف قرارگیری صحیح اجزای داخلی، گرما به طور مساوی توزیع می شود و کل فضا را گرم می کند، و نه قسمت های جداگانه آن.

تشک برقی

نحوه عملکرد تشک برقی

تشک های برقی دو حالت دارند یک حالت برای گرم شدن (45-55 درجه) و یک حالت خواب (35-40 درجه). این حالت ها با استفاده از یک سوئیچ تنظیم می شود، که مجهز به نور پس زمینه است، که امکان تغییر آزادانه آن در تاریکی را فراهم می کند. تشک برقی دستگاهی بسیار اقتصادی است و حداکثر مصرف برق 80 وات است. تشک های برقی در دو نوع - یک و نیم خواب و دو نفره موجود است.

برخی خطرات احتمالی مصرف تشک برقی

هر وسیله برقی، ممکن است در اثر استفاده نادرست خطراتی را متوجه کاربر خود کند. تشک های برقی هم ممکن است دارای خطراتی مانند موارد زیر را داشته باشند:

 • کودکان: کودکان پوست لطیفی دارند. استفاده از این این محصول برای کودکان زیر 5 سال می تواند خطرناک باشد و سبب سوختگی آن ها شود.
 • افراد با بیمارهای خاص: استفاده از تشک برقی، برای افرادی که دچار بیماری های مرتبط با گردش خون و دیابت هستند، باید با احتیاط و مشورت با پزشک باشد.
 • شوک الکتریکی: المنت های تعبیه شده در داخل تشک های برقی، روکش عایق و بسیار با دوامی دارند، ولی در مدل های ارزان و بدون نام، ممکن است روکش ها در استفاده زیاد دچار پارگی شوند.
 • احتیاط: وجود نقاط قهوه ای روی تشک، می تواند علامتی از پارگی روکش المنت ها و مربوط به سوختگی تشک باشد. در صورت مشاهده این نقاط، بهتر است آن را کنار بگذارید.
 • حیوانات خانگی : اگر حیوانات خانگی در رختخواب شما می خوابند، نباید از پتوی گرم شده استفاده کنید چرا که نه تنها خطر داغ شدن بیش از حد حیوانتان وجود دارد، بلکه ممکن است چنگال و یا دندان حیوان به عایق یا سیم کشی تشک برقی و پتو برقی آسیب بزند.
 • خطرات دیگر: از تشک های برقی به عنوان پتو استفاده نکنید. آن ها بر قرار گرفتن بر روی تخت و روی کف زمین طراحی شده اند. آن ها را روی مبل قرار ندهید، زیرا خطر آسیب دیدن سیم ها وجود دارد.

فواید و مضرات تشک برقی

تصویر تشک و پتوی برقی

نکات مهم در خرید تشک برقی

برای خرید یک تشک برقی یا مبتنی بر نیاز شما از محصول است، شما میتوانید هنگام انتخاب تشک برقی به 7 نکته زیر توجه نمایید تا یک تشک برقی خوب و متناسب با نیاز خود را انتخاب و خرید فرمایید.

 1. نوع نیاز خود را ارزیابی کنید، تشک های برقی برای کاربرد های مختلفی طراحی و تولید می شوند بهتر است که شما هدف خود را از خرید تشک برقی بدانید و متناسب با آن خرید کنید. این نیاز معمولا بر اساس بازه گرمایی که مد نظر شما است انتخاب میگردد مثلا تشک برقی با حداکثز دمای 65 درجه سانتیگراد معمولا برای گرم کردن بسیار سریع و فوری ناحیه مد نظر و رفع گرفتگی عضلات به کار گرفته میشود و برای دستیبابی به گرمای ملایم حداکثر 5 تا 7 درجه بالاتر از دمای بدن از پتو های برقی استفاده نمایید این پتو برای سالمندان بسیار پر کاربرد است.
 2. سایز تشک برقی شما بسیار مهم است، معمولا تشک های برقی را با توجه به سایز و اندازه آن تقسیم می نمایند. اگر شما تمایل دارید علاوه بر ناحیه پشت یا کمر، ران پاهیتان هم گرم شود حتما از تشک های با حداق عرض 60 و طول 150 سانتیمتر را انتخاب نمایید.
 3. اگر شما تمایل دارید علاوه بر ناحیه پشت یا کمر، ران پاهیتان هم گرم شود حتما از تشک های با حداق عرض 60 و طول 150 سانتیمتر را انتخاب نمایید.
 4. برق انرژی گرانی است سعی کنید دستگاه کم مصرف تری را انتخاب نمایید کرده و خریداری نمایید.
 5. جنس تشک برقی یکی از از مهمترین عواملی است که نیاز به توجه دارد. اگر چه انواع مواد موجود برای بالش های تشک وجود دارد، دو نوع از مناسب ترین این نوع از مواد به ویژه برای درد کمر، لاتکس و فوم حافظه هستند. توانایی این فوم ها در تنظیم تمام بدن و سازگاری مناسب با ساختار بدنی شماست. بنابراین، زمانی که در جستجوی خرید بهترین تشک برقی هستید، ضروری است یکی از این دو ماده را انتخاب کنید.
 6. ضخامت پوشش یا فوم، میزان استحکام آن را تعیین می کند. ضخامت بیشتر لایه فوم، سفتی بیشتری را ایجاد می کند. از سوی دیگر، لایه فوم نازک تر احساس راحتی و سفتی کمتری را به فرد انتقال می دهد . با توجه به این مورد، مهم است که گزینه متوسط را انتخاب کنید. تشک انتخابی شما نباید بیش از حد ضخیم یا خیلی نازک باشد، تا آنچه که بدن شما به آن نیاز دارد را فراهم کند.

تشک برقی شنی چیست؟

یکی از انواع محبوب تشک های حراراتی و برقی که به تازگی توسط چندین شرکت از جمله زیکلاس مد تولید و به بازار عرضه میگردد تشک برقی شنی است. در تشک برقی شنی بافت های داخل تشک حذف شده و به جای آن مواد معدنی و سنگدانه پرشده است.

سیستم گرمایشی یا المنت ها این مواد معدنی خاص را که خواص درمانی داشته و به مدت طولانی تر دما را حفظ می نمایند را گرم کرده و این گرما از طریق سنگدانه و گرم شدن رویه به بدن منتقل میگردد که بسیار موثر و با کیفیت است.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید پتوی برقی

معرفی چند نمونه از تشک های برقی خوب در بازار

1 -

تشک مواج ضد زخم بستر تخم مرغی مکسی مدل NK-220

تشک مواج ضد زخم بستر تخم مرغی مکسی مدل NK-220
مشخصات محصول
 • سایز
  یک نفره
 • ابعاد
  200×90×6 سانتی متر
 • ضد آلرژی
  بله
 • تحمل وزن
  تا 135 کیلوگرم
2 -

تشکچه برقی چرمینه رویال مدل 60

تشکچه برقی چرمینه رویال مدل 60
مشخصات محصول
 • سایز
  یک نفره
 • ابعاد
  80x60x2 سانتی متر
 • ضد آلرژی
  بله
 • قابلیت تنظیم دما
  بله
 • سیستم خاموشی خودکار
  خیر
 • توان مصرفی
  60 وات
3 -

تشک برقی اس تی مدل 4060

تشک برقی اس تی مدل 4060
مشخصات محصول
 • سایز
  یک نفره
 • قابلیت تنظیم دما
  بله
 • ابعاد
  60x40x3 سانتی متر
 • ضد آلرژی
  خیر
 • سایر توضیحات
  گرم شدن سریع تا 65 درجه سانتیگراد، تنظیم دمای آنالوگ
4 -

تشک برقی زیکلاس مد مدل Zyk-4

تشک برقی زیکلاس مد مدل Zyk-4
مجهز به دو عدد کنترل جدا شونده برای راحتی شستشو در دمای ۳۰ درجه، سیم کشی داخلی دولایه برای ایجاد گرمای بهتر و بیشتر، دارای ۱۱ سطح متفاوت حرارت، بیشینه حرارت : ۶۲ درجه سلسیوس، زمان رسیدن به حرارت مطلوب تنطیم شده در ۱۵ دقیقه
مشخصات محصول
 • سایز
  دو نفره
 • قابلیت تنظیم دما
  بله
 • ابعاد
  150 × 140 سانتی متر
 • ضد آلرژی
  خیر
 • سیستم خاموشی خودکار
  بله
 • توان مصرفی
  ۱۴۰ وات
5 -

تشک برقی پشمینه مصدری مدل a1

تشک برقی پشمینه مصدری مدل a1
مشخصات محصول
 • سایز
  یک نفره
 • قابلیت تنظیم دما
  خیر
 • ابعاد
  160x80x2 سانتی متر
 • ضد آلرژی
  خیر
 • سیستم خاموشی خودکار
  بله
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع تشک برقی چند است؟
قیمت تشک برقی به عواملی همچون برند شرکت سازنده، ابعاد تشک، چند نفره بودن، توان مصرفی تشک، قابلیت های کنترلی دما و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع تشک برقی از 200 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
فواید تشک برقی چیست؟
کاهش درد های عضلانی - باعث انعطاف پذیری و راحتی در حرکت می شود - کاهش خستگی ناشی از فعالیت های روزانه - بهبود خواب شبانه - کاهش بیماری - افزایش گردش خون در بدن شما - انرژی را بازیابی می کند - افزایش خلق و خوی شما - آرتروز و فیبرومیالژیا
تاریخ به روز رسانی : 1402/05/17
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد