منو

بیسیم واکی تاکی چیست؟ بررسی نکات مهم هنگام خرید و نگهداری

آیا تا کنون برای شما پیش آمده است که بخواهید با دوست خود که در فاصله دورتری قرار دارد ارتباط برقرار کنید؟ یکی از راه های برقراری این ارتباط استفاده از تلفن همراه است. اما استفاده از تلفن همراه برای شما هزینه هایی را در بردارد. به علاوه، استفاده از تلفن همراه همیشه و در همه جا امکان پذیر نیست. در این حالت چه کار می توان کرد؟ راه پیشنهادی ما برای شما استفاده از بیسیم های واکی تاکی است.

واکی تاکی walkie-talkie نام یک بیسیم رادیویی قابل حمل است که هم از اندازه مناسبی برخوردار است و هم دارای وزن سبکی می باشد. می توان به کمک واکی تاکی ها به راحتی و بدون هیچ قطعی در پخش صدا با دوستان و یا آشنایان خود که در محدوده بُرد دستگاه قرار دارند، ارتباط گرفته و با آن ها صحبت نمایید.

واکی تاکی

راهنمای خرید بیسیم واکی تاکی

واکی تاکی چیست؟

واکی تاکی (که نام رسمی آن رادیو دستی Handie Talkie است) یک فرستنده بیسیم رادیویی است. واکی تاکی به صورت دستی و قابل حمل تولید شده است. واکی تاکی در طول جنگ جهانی دوم برای اولین بار توسط شرکت موتورولا توسعه پیدا کرد. از این رو می توان به نقش شرکت موتورولا در پیدایش و رشد و تکمیل این تکنولوژی پی برد. در طول جنگ واکی تاکی برای ارتباط بین پیاده نظام و واحدهای پشتیبانی و توپخانه استفاده می شد. پس از جنگ کاربرد این وسیله در جامعه گسترش یافت و وارد حوزه های اجتماعی، مهندسی و شغلی و تجاری شد.

واکی تاکی یک رادیوی (بیسیم) دو طرفه می باشد که امکان ارسال و دریافت سیگنال را بر خلاف یک رادیوی رایج دارد. در حقیقت واکی تاکی رادیویی است که هم فرستنده و هم گیرنده می باشد. واکی تاکی با توجه به وزن کم، قابل حمل به صورت همراه می باشد.

امروزه این مدل از دستگاه های ارتباطی به دو گروه مجاز و غیر مجاز تقسیم می شود که از دسته دوم تنها پایگاه های نظامی و تیم های محافظتی و امنیتی سطوح بالای کشور می توانند استفاده کنند.

بیسیم واکی تاکی مجاز در موقعیت های مختلف اجتماعی و کاری بسیار کاربرد دارد. فرض کنید شما به عنوان برگزار کننده همایشی هستید که بایستی بین افراد برگزار کننده ارتباطی را برقرار کنید. واکی تاکی مجاز (بیسیم مجاز) به عنوان یک وسیله ارتباطی بدون هزینه مخابراتی می تواند استفاده شود.

عکس بیسیم واکی تاکی

عکس بیسیم واکی تاکی دوتایی برند pxton

کار کردن با واکی تاکی بسیار ساده است. شما به هنگام اجاره و یا خرید واکی تاکی مجاز به سادگی می توانید طرز کارکرد آن را یاد بگیرید. شرکت موتورولا انواع واکی تاکی با فرکانس کاری مختلف عرضه نموده است.

تاریخچه ساخت بیسیم واکی تاکی

واکی تاکی برای اولین بار توسط یک کانادایی به نام دونالد هینگز ساخته شد. اولین سال ساخت این دستگاه به 1937 بر میگردد. هینگز سیستم اختراعی خود را packset نامید. بعدها این سیستم را واکی تاکی نامیدند. در سال 2001 اختراع هینگز به عنوان ملزومات جنگی شناخته شد. در سال 1942 برای اولین بار از واکی تاکی هینگز به نام C-58 در جنگ استفاده شد. این سیستم نتیجه یک تحقیق مخفیانه بود.

اولین بار واکی تاکی توسط ایالات متحده به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت. موتورولا هم یک واکی تاکی به نام SCR-300 تولید کرده بود که توسط ایالات متحده استفاده شد. این واکی تاکی توسط تیم مهندسی شرکت Galvin (پیشرو موتورولا) ساخته شد.

نخستین واکی تاکی در اندازه بزرگ ساخته شده بود و برای حمل آن باید از کوله پشتی استفاده می شد. واکی تاکی امروز به اندازه یک گوشی همراه معمولی است که در موارد مختلفی توسط ارتش، رادیو آماتورها و به صورت شخصی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف واکی تاکی

تصویر بیسیم واکی تاکی در اندازه و سایزهای مختلف

علائم اختصاری و تجاری واکی تاکی

علامت اختصاری HT از علامت تجاری “Handie-Talkie” موتورولا مشتق شده است. این علامت معمولا برای اشاره به رادیوی دستی قابل حمل استفاده می شود. همچنین کلمه واکی تاکی “Walkie Talkie” هم اغلب به عنوان نام کاربری استفاده می شود. واکی تاکی در بازار مصرف به طور خاص برای اشاره به یک اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حوزه امنیت عمومی و کاربری تجاری به طور کلی به عنوان “رادیو” اشاره دارد. دستگاه های Handie-Talkies بعد از جنگ جهانی دوم به سرعت مورد استفاده اپراتورها قرار گرفت و عمومی شد. رادیوهای امنیت عمومی موتورولا در دهه 1950 و 1960 به عنوان بخشی از برنامه دفاع شهری به گروه خام تقسیم شدند. برای جلوگیری از نقض علامت تجاری، تولید کنندگان دیگر از نام های “Handheld Transceiver” و یا “Handie Transceiver” برای نام گذاری محصولات خود استفاده می کنند.

واکی تاکی مجاز چیست؟

به هنگام خرید واکی تاکی بایستی همواره دقت داشته باشید که واکی تاکی مجاز تهیه کنید. در کل ما به بیسیم هایی که به صورت غیرمجاز ساخته شده و یا بصورت قاچاق وارد کشور شده باشند بی سیم غیر مجاز می گوییم.

با توجه به استفاده های دولتی از کانال های رادیویی شما نمی توانید از هر نوع واکی تاکی استفاده کنید. استفاده بدون مجوز از واکی تاکی یا بی سیم باعث تداخل رادیویی با نهادهای حکومتی می شود. پس احتمال دارد موجی که شما استفاده می کنید بر روی شبکه بی سیم نیروی انتظامی تداخل ایجاد کند. بنابراین شما برای استفاده از واکی تاکی باید موج و کانال مشخصی را داشته باشید که در اختیار هیچ نهادی نباشد. این مساله با واکی تاکی مجاز مشخص می شود و شما در حقیقت اجازه استفاده از آن کانال رادیویی آزاد را پیدا می کنید.

واکی تاکی یا همان بیسیم مجاز شامل بیسیم هایی میشود که ابتدا در اختیار "سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی" قرار می گیرد و پس از تایید آن سازمان، مجوز حمل برای این بیسیم صادر شده و بیسیم مجاز شناخته شده و فروش و حمل آن امکان پذیر می شود. این نوع از بیسیم ها از طول موج و توان کمتری برخوردارند و به همین دلیل برد کمتری را در اختیار مصرف کننده می گذارند که چیزی در حدود 2 الی 6 کیلومتر در فضای باز و 200 الی 600 متر در فضای بسته را شامل می شود.

واکی تاکی چطور کار می کنند؟

دستگاه های واکی تاکی با باتری تغذیه می شوند، برای ارسال و دریافت پیام ها ساخته شده و برای کار با فرکانس های رادیویی خاص استفاده می شوند. امواج رادیویی بخشی از طیف الکترومغناطیسی هستند و با سرعت نور یا 186000 مایل در ثانیه منتقل می شوند. هنگامی که کاربر صحبت نمی کند، دستگاه واکی تاکی همان طور که در حالت دریافت است، ایستا منتشر می کند، و صدای خش خش ، مانند صدای رادیویی که در ایستگاه تنظیم نشده است می شنوید.

واکی تاکی چگونه کار می کند

طرز استفاده از واکی تاکی چگونه است

وقتی می خواهید صحبت کنید باید یک دکمه را فشار دهید و برای شنیدن پاسخ دکمه را رها کنید. به شرطی که همه طرفین باند فرکانس یا کانال یکسانی را به اشتراک بگذارند، بسته به زمین می توان در چندین مایل ارتباط برقرار کرد. هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران واکی تاکی وجود ندارد. که می توانند هم زمان با هم ارتباط برقرار کنند، اما چون همه از یک باند فرکانسی مشترک استفاده می کنند، تنها یک نفر می تواند در هر زمان صحبت کند.

هنگامی که ارسال پیام خود را به پایان رساندید، دکمه را رها کنید تا گوشی شما به حالت گوش دادن بازگردد و به شخص دیگر اجازه دهید صحبت کند. به دلیل تسهیلات گفتگوی گروهی و قابلیت استفاده در مناطق با کیفیت سیگنال تلفن همراه ضعیف، رادیوهای دو طرفه اغلب توسط مشاغل کوچک، گروه های نجات و ارتش ترجیح داده می شوند.

چه کسانی یا مشاغلی از واکی تاکی استفاده می کنند؟

دستگاه های واکی تاکی به طور گسترده در سازمان ها و صنایع مختلف که نیاز به ارتباط آنی و گروهی است استفاده می شود. این خدمات شامل خدمات اضطراری، خدمات امنیتی، صنایع نظامی و حمل و نقل است و همچنین مشاغلی که از ارتباط و گفتاری بسیار استفاده می کنند تا در محیط هایی که بتوانند به طور مؤثر در داخل و اطراف ساختمان های داخلی و خارجی خود گپ بزنند.

دوستداران بیابان، در هنگام پیاده روی ها گروهی بسیار و یا شکار از مکان هایی که پوشش تلفن در آنجا وجود ندارد همچنین در ساخت وساز، تالارهای پذیرایی، رستوران های بزرگ، همایش ها، مراکز درمانی و در بسیاری از بخش های دیگر استفاده می شوند.

بهترین مدلهای بیسیم مجاز واکی تاکی

عکس استفاده از بی سیم واکی تاکی در کوهنوردی

نکات مهم هنگام خرید بیسیم واکی تاکی

اندازه و وزن بیسیم

اولین نکته در خصوص خرید بیسیم واکی تاکی توجه به اندازه و وزن آن است. یادتان باشد این مدل از وسایل ارتباطات رادیویی بصورت دستی برایتان کار می کنند و به همین منظور بایستی تا شما برای خرید خود به وزن بیسیم ها و همچنین خوش سایز بودن آنان برای در دست گرفتن و سهولت در حملشان توجه لازم را داشته باشید.

میزان بُرد بیسیم

مورد بعدی در انتخاب بیسیم واکی تاکی مربوط به میزان بُرد محصول می شود که هرچه بیشتر باشد، قیمت نهایی مدل انتخابی شما خریداران عزیز نیز بیشتر خواهد بود. برای این مهم شما بایستی با در نظر داشتن نوع نیاز خود رفتار کنید؛ مثلا اگر از بیسیم های واکی تاکی برای برگزاری مراسم و مجالس گوناگون استفاده می کنید، دستگاهی با میزان بُرد 500 متر نیز می تواند برایتان کارآمد باشد. این در حالی است که اگر قرار است در یک سفر کوهنوردی هیجان انگیز شرکت نمایید، بایستی به سراغ خرید مدل هایی با بُرد بالای یک کیلومتر بروید.

همچنین فراموش نکنید که میزان بُرد لحاظ شده برای هر مدل از واکی تاکی ها در وضعیت بدون مانع و برای محیط های باز در نظر گرفته شده است و اگر بخواهید از آنان در محیط های بسته و شهری استفاده کنید؛ یقینا بُرد دستگاهتان کمتر و توان ارتباطی آن ضعیف تر می شود.

منبع تغذیه بیسیم

در این خصوص نیز باید بگوییم که بیسیم شما هم می تواند از باتری های معمولی برخوردار باشد و هم با باتری های شارژی قابل استفاده برایتان گردد. انتخاب در این مورد بسته به سلیقه و نظر خودتان دارد اما با این حال یادتان باشد که مدل های شارژی با قیمت بیشتری در بازار بفروش رفته و برای شارژ کردن آن ها نیز نیاز به قرار دادن بیسیم بر روی استند شارژی مخصوص به آن دارید. همچنین فراموش نکنید که هرچه ظرفیت باتری به کار رفته در بیسیم شما بالاتر باشد از آن می توانید برای زمان های بیشتری استفاده کنید.

واکی تاکی

عکس بی سیم واکی تاکی در اندازه و سایز های مختلف

امکانات جانبی

در کنار تمام نکات فوق، بیسیم واکی تاکی شما می تواند از یکسری امکانات جانبی نیز برخوردار باشد که این امکانات شامل: گیره کمری، ضد آب بودن، قابلیت اتصال هندزفری، صفحه نمایش، رادیو FM، چراغ قوه و … می باشد. اینکه محصول انتخابی شما از تمامی این ویژگی های جذاب جانبی برخوردار باشد و یا تنها دارای بخشی از آنان باشد، موضوعی است که فقط و فقط بسته به سلیقه و نظر خودتان دارد.

سازندگان مطرح داخلی

از آنجایی که در بازار ایران هم می توان با مدل های مجاز و هم مدل های غیرمجاز روبرو شد، ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما واکی تاکی مدنظر خود را از برندهایی همچون: طنین، طیف ، صبا و همچنین کاوش تهیه فرمایید؛ زیرا این برندها توانسته اند بر روی محصولات خود مجوزهای لازمه را اخذ نمایند تا شما عزیزان به هنگام استفاده از آن ها از مشکلات قضایی مصون باقی بمانید. فراموش نکنید کار کردن با این مدل بیسیم ها بسیار جذاب است اما به شرطی که بتوانید یک مدل مجاز را برای خود انتخاب و سپس خریداری نمایید.

قیمت بیسیم واکی تاکی

خوب قطعا با در نظر گرفتن موارد فوق به این مهم پی برده اید که قیمت بیسیم واکی تاکی خیلی هم ارزان نبوده و بایستی برای داشتن یک واکی تاکی خوب و با کیفیت حداقل یک میلیون تومان هزینه کنید. با این حال اما پیشنهاد می کنیم اگر به قصد بازی کردن برای خرید این مدل از محصولات اقدام نمی کنید حتما بیش از توجه به قیمت کالا به کیفیت و همچنین کارت گارانتی و وضعیت ارائه خدمات پس از فروش آن توجه نمایید.

راهنمای خرید واکی تاکی

راهنمای نگهداری از بیسیم واکی تاکی

 • در وهله اول حواستان باشد تا هیچگاه بیسیم واکی تاکی خود را نزدیک وسایل گرمایشی و همچنین در راستای تابش نور مستقیم خورشید در دراز مدت قرار ندهید.
 • برای شارژ کردن دستگاهتان حتما از شارژر مخصوص آن استفاده کرده و از مدل های دیگر برای این منظور بهره گیری نکنید.
 • همواره از دستگاه خود سعی کنید در محیط های غیر رطوبتی بهره گیری نمایید. (حتی اگر دستگاهتان از بدنه ای ضد آب برخوردار باشد.)
 • جهت ایجاد ارتباط کیفی بهتری تنها از آنتن خود دستگاه بهره گیری کنید.
 • بصورت منظم اقدام به تمیز کردن دستگاه نموده و تا جای امکان از بردن محصول به محیط های پر از گرد و غبار اجتناب نمایید.
 • به هیچ عنوان از باتری های تقلبی و فیک در داخل بیسیم واکی تاکی خود استفاده نکنید.
 • در جایگاه های سوخت و همچنین محافلی که ریسک انفجار در آن جا بالا می باشد از واکی تاکی ها استفاده نکنید.
 • در صورت خیس شدن دستگاه فورا آن را خاموش کرده و باتری های را بیرون کشیده و اجازه دهید تا در هوای آزاد به آرامی خشک شود.
 • در صورت نیاز به تمیز نمودن بیسیم حتما از ضدعفونی کننده های مجاز استفاده کرده و از ایجاد ارتباط مستقیم میان مواد الکلی با بدنه دستگاه جدا خودداری فرمایید.
 • در صورتا شارژی بودن دستگاهتان اگر شارژ آن کامل شده است، محصول را از روی استند شارژر برداشته و آن را از برق بیرون بکشید.
 • هیچگاه جهت اتصال ایمن آنت بیسیم به بدنه آن از چسب استفاده نکنید.
 • در صورت عدم استفاده طولانی مدت از دستگاه، باتری آن را از داخل دستگاه خارج نمایید.
 • و نهایتا هیچگاه اقدام به باز کردن دستگاه نکرده و در صورت بروز مشکل این کار را به نمایندگی های متخصص و معتبر آن بسپارید.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
واکی تاکی چیست؟
واکی تاکی یک فرستنده بیسیم رادیویی دستی و قابل حمل دو طرفه است که امکان ارسال و دریافت سیگنال رادیوی با برد مشخص را دارد. واکی تاکی علاوه بر استفاده نیروهای امنیتی و نظامی در مشاغل مختلف که نیاز به ارتباط با همدیگر برای هماهنگی و ... را دارند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
برد واکی تاکی مجاز چقدر است؟
واکی تاکی های مجاز به دلایل امنیتی از طول موج و توان کمتری برخوردارند و به همین دلیل برد کمتری را در اختیار مصرف کننده می گذارند که چیزی در حدود 2 الی 6 کیلومتر در فضای باز و 200 الی 600 متر در فضای بسته را شامل می شود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/04/07
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
بیسیم اسباب بازی مدل اینترفون برد مفید ۲۰۰ متر
بیسیم اسباب بازی مدل اینترفون برد مفید ۲۰۰ متر
بیسیم واکی تاکی اسباب بازی مدل MT-666 بسته 2 عددی
بیسیم واکی تاکی اسباب بازی مدل MT-666 بسته 2 عددی
بیسیم واکی تاکی اسباب بازی موتورولا مدل MT-888 بسته 2 عددی
بیسیم واکی تاکی اسباب بازی موتورولا مدل MT-888 بسته 2 عددی
بیسیم واکی تاکی بسته 2 عددی دارای 16 کانال با برد 3‌ تا 5 کیلومتر
بیسیم واکی تاکی بسته 2 عددی دارای 16 کانال با برد 3‌ تا 5 کیلومتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد