منو

باربیکیو چیست و انواع آن کدام است؟ راهنمای خرید باربیکیو خوب

غذاهای کباب یا گریل شده از جمله غذاهای پرطرفدار و لذیذ است که طعم و عطر جذابشان باعث شده جز یکی از گزینه های غذایی مناسب برای دورهمی ها و میهمانی ها محسوب شود. واژه باربیکیو (barbeque)، نوعی روش پخت در فضای آزاد است. در بین هنرها و روش های مختلف آشپزی، این روش سال هاست که بین مردم رایج است.

در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را با انواع مدلهای مختلف باربیکیو و ویژگی های هرکدام آشنا کنیم، سپس به بررسی نکات مهم و ضروری که هنگام خرید باربیکیو باید مدنظر داشته باشید، خواهیم پرداخت و در انتها چند مدل از پرفروش ترین مدلهای باربیکیو را خدمت تان معرفی خواهیم کرد تا اگر قصد خرید اینترنتی داشته باشید بتوانید از این مدلهای اقدام به خرید نمائید، پس با با تا انتها همراه باشید.

باربیکیو چیست؟

عکس پخت کباب روی منقل باربیکیو

باربیکیو چیست؟

باربیکیو که در زبان انگلیسی به صورت Barbecue ،barbeque ،Bar-B-Q یا BBQ نوشته می شود، نوعی روش پخت غذا است که در معنای فارسی طبخ گوشت در دمای کم و به صورت تدریجی است. در این روش انواع گوشت را توسط سیخ یا روی میله های فلزی، در معرض حرارت آتش قرار می دهند تا پخته شود. در این روش حرارت مورد نیاز برای پخته شدن گوشت، توسط چوب، زغال، گاز و یا برق تامین می شود. در واقع در این نوع پخت، گوشت در معرض غیر مستقیم آتش قرار می گیرد.

بنابراین می توان گفت که امروزه به پخت گوشت با حرارت و سرعت پایین باربیکیو گفته می شود. نوع گوشت های مورد استفاده در روش باربیکیو معمولا گوشت های بزرگ و استخوان دار همانند دنده است. نکته اصلی در پخت به این روش، قرار گیری گوشت به صورت تماس غیر مستقیم با شعله های آتش است؛ بنابراین زمان پخت گوشت بدین روش ممکن است ساعت ها و حتی یک روز کامل طول بکشد.

دقت داشته باشید که بین باربیکیو و منقل تفاوت هایی وجود دارد که می توانید در مقاله (راهنمای خرید منقل کباب) مطالعه بفرمائید.

تاریخچه باربیکیو

در مورد تاریخچه این واژه می توان گفت که کلمه باربیکیو یک کلمه کارابینی است و اصل کلمه باباکوآ بوده است که در آن از دودی کردن غذا ها استفاده می شده است. اولین باربیکیو ها شامل غذا های دریایی و سبزی های دریایی توسط هندی ها می شدند. اسپانیایی ها این واژه را که در حقیقت به ساختار غذایی گفته می شد با خود به اسپانیا برده و آن را به روند تهیه غذا نسبت دادند. به مروز زمان تلفظ این واژه آسان تر گشت و به شکل های امروزی در آمد.

مزایای استفاده از باربیکیو

مزایای باربیکیو

استفاده از باربیکیو برای پخت انواع گوشت دارای مزایای مختلفی است که به آن ها اشاره می کنیم:

 1. پخت گوشت به روش باربیکیو باعث می شود تا گوشت کاملا خشک نشود و حالت آبداری پیدا کند.
 2. پخت گوشت بر روی باربیکیو ها باعث می شود تا گوشت شما طعم دودی جذابی پیدا کند که طرفداران بسیار زیادی هم دارند.
 3. با استفاده از باربیکیو ها شما می توانید حرارتی که بر روی نوع گوشت مورد نیاز است را تنظیم کنید.
 4. با وجود باربیکیو ها ایمن تر می توانید آشپزی کنید و دیگر نیاز نیست تا نگران سوختگی دستتان باشید.
 5. باربیکیو ها دارای قابلیت قطع سیستم خودکار هستند.

انواع باربیکیو

پس از یافتن پاسخ سوال باربیکیو چیست به سراغ انواع باربیکیو ها می رویم. باربیکیو ها بر اساس سوختی که مصرف می کنند از انواع متفاوتی برخوردار هستند که از جمله انواع باربیکیو می توان به باربیکیو ذغالی، باربیکیو گازی، باربیکیو سنگی، باربیکیو آپارتمانی و … اشاره کرد. موضوع انواع باربیکیو پس از پرسش باربیکیو چیست پر تکرار ترین موضوع در رابطه با باربیکیو است.

باربیکیو گازی

این مدل از باربیکیو از گاز شهری انرژی مورد نیاز خود را تامین می کند و در جنس های مختلف چدنی، آجری، استیل و … تولید می شوند . برای خانه های شهری و آپارتمان ها باربیکیو های گازی بهترین گزینه هستند شما می توانید باربیکیو های گازی را در حیاط ها، تراس، پشت بام ها نگهداری کنید. یکی از ویژگی هایی که این مدل دارد و آن را بسیار محبوب کرده است این است که به راحتی قابل تمیز شدن هستند و نیاز نیست تا برای تمیز کردن آن ها وقت و انرژی زیادی را صرف کرد.

باربیکیو گازی

عکس باربیکیو گازی

باربیکیو زغالی

اگر از ما پرسیده شود که محبوب ترین باربیکیو ها کدام هستند باربیکیو های ذغالی را برای آنان مثال می زنیم. کباب و یا گوشتی که بر روی باربیکیو زغالی تهیه می شود از طعم بسیار دلپذیر تری برخوردار است و اکثر افراد کباب هایی که بر روی ذغال درست می شوند را بیشتر دوست دارند.

از مزیت های باربیکیو های ذغالی می توان این گونه گفت که باربیکیوهای زغالی غذا را آهسته می پزد و همین مورد سبب نرم تر شدن کباب ها می شود. غذایی که بر روی باربیکیو های ذغالی تهیه می شود از طعم دودی بسیار دلپذیرتری برخوردار است و در دو مدل آجری و سنگی تولید می شوند و از همه مهمتر قابل حمل و جابه جایی هستند.

باربیکیو زغالی

اما متاسفانه این نوع باربیکیو ها دود زیادی را ایجاد می کنند و از این نظر می توان گفت که برای خانه های ویلایی مناسب خواهند بود و روشن کردن آن ها کمی به زمان نیاز دارد.

باربیکیو سنگی و گابیونی

یکی دیگر از سوالاتی که از ما پرسیده می شود این است که باربیکیو گابیونی چیست؟ در ادامه پاسخ این سوال را در اختیارتان قرار میدهیم . البته پیش تر جواب سوالات ساده تری چون باربیکی چیه یا باربیکیو چیست؟ را پیدا کرده اید.

از دیگر انواع باربیکیو می توان به باربیکیو سنگی اشاره کرد . شاید تا به حال نام این نوع باربیکیو ها نشیده باشید، باربیکیو های گابیونی مدلی از از باربیکیو های سنگی هستند . گابیون ها نوعی سبد های توری هستند که که درون آن ها پر از مصالح سنگی است ،باربیکیو های سنگی ظاهر بسیار متفاوت تر را برای حیاط منزل شما ایجاد می کنند و جلوه بسیار زیبایی دارند.

باربیکو سنگی

عکس باربیکیو سنگی

باربیکیو آجری

این نوع کباب پز ها به گونه ای ساخته شده اند که یک محفظه ای در داخل دیوار آجری مانندی قرار میگیرد و همین عامل یاعث می شود تا گرد و غبار و دود حاصل از سوختن کباب ها در همین محفظه آجری و به دام بیافتد. این نوع باربیکیو ها را در بالکن ها و یا حیاط خلوت منزل خود می توانید به راحتی استفاده کنید.

باربیکیو آجری

عکس باربیکیو اجری

باربیکیو برقی

در باربیکیو های برقی دیگر ذغال و گاز وجود ندارد پس در نتیجه آتش و شعله هم در کار نخواهد بود، در این مدل از باربیکیو ها حتما باید باربیکیو خود را در جایی قرار دهید که به پریز برق دسترسی داشته باشید و به همین دلیل قابلیت جا به جایی برای این نوع باربیکیو ها وجود دارد اکثر مدل های باربیکیو های خانگی هم به همین طریق هستند. باربیکیو برقی نوع دیگری از انواع باربیکیو در بازار هستند.

باربیکیو برقی

عکس باربیکیو برقی در فضای باز

باربیکیو آپارتمانی

امروزه با گسترش آپارتمان نشینی، یکی از معضلات به وجود آمده کمبود جا و فضا است و این مشکل می تواند باعث شود که فضای اندکی برای کباب درست کردن در دست داشته باشید. برای حل این مشکل می توانید از باربیکیو های آپارتمانی استفاده کنید و از کباب درست کردن لذت ببرید.

مشخصه اصلی این سبک از آتشدان ها، سایز و اندازه کوچک تر آن ها نسبت به دیگر انواع باربیکیو هاست و باربیکیوهای آپارتمانی معمولا به خاطر در دسترس بودن گاز طبیعی در محیط های آپارتمانی گاز سوز هستند.

نکات مهم هنگام خرید باربیکیو

1- اندازه باربیکیو : برای پخت کباب های معمولی اگر شما برای تعداد افراد 4 تا 6 نفر قرار است کباب آماده کنید پیشنهاد می کنم به سراغ یک باربیکیو گازی در ابعاد 40 در 45 بروید این نوع کباب پز ها در این اندازه معمولا جزو پر طرفدار ترین باربیکیو ها به شمار می روند. اما اگر تعداد افراد شما بیشتر از این تعداد خواهند بود بهتر است به سراغ باربیکیو بزرگ تری بروید. اما خب باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که باربیکیو بزرگ تر انرژی بیشتری مصرف خواهند کرد.

2 - انتخاب نوع مناسب باربیکیو : اگر به قصد خرید باربیکیو روانه بازار بشوید با انواع مدل های باربیکیو های رو میزی، ایستاده، برقی، گازی و … رو به رو میشوید انتخاب هر کدام از این نوع باربیکیو ها بستگی به راحتی استفاده شما دارد.

3 - قابلیت جابه جایی باربیکیو ها : به این مورد توجه ویژه ای کنید برخی از افراد هستند که به دنبال باربیکیو هایی می روند که قابلیت جا به جایی را داشته باشند مدل هایی که قابل جابه جایی هستند در اندازه های کوچک تری وجود دارند و در هر زمانی شما می توانید از آن استفاده کنید اما برای مدل هایی که غیر قابل جا به جایی هستند این امکان وجود ندارد.

4 - انتخاب برند مناسب : برای خرید باربیکیو کاربرد و با دوام بهتر است به سراغ باربیکیو هایی که توسط برند های معتبری تولید می شوند بروید ،شاید این نوع باربیکیو ها از قیمت بالاتری برخوردار باشند اما در عوض با استفاده از بهترین متریال و مواد اولیه باربیکیو های خوبی را روانه بازار می کنند و دیگر نیاز نیست تا برای تعمیرات مجدد باربیکیو هزینه های چند باره ای را پرداخت کنید.

5 - باربیکیو تقلبی نخرید : از نمونه های تقلبی و ارزان قیمت دوری کنید . برخی از برند های تقلبی هستند که باربیکیو هایی را با صفحه های آهنی با روکش های لعاب دار و تفلون روانه بازار می کنند که به مرور زمان هر اندازه که از باربکیو های خود بیشتر استفاده کنید متوجه خواهید که روکش های لعابی در برابر شعله حرارت بدون مقاومت بوده اند و سوخته سوخته شده اند.

باربیکیو زغالی

نکات مهم در استفاده از باربیکیو ها

علاوه بر موضوعات باربیکیو چیست؟ انواع باربیکیو، خرید باربیکیو و …. نکات مهم در استفاده از باربیکیو ها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 • در وهله اول برای باربیکیو خود به دنبال تهیه یک کاور مناسب متناسب با ابعاد آن باشید تا بدین شکل مانع از کثیف شدن آن در کوتاه مدت شوید.
 • همواره پیش از استفاده از باربیکیو و همچنین پس از آن برای تمیز کردن محصولتان اقدام کنید و آن را به تعویق نیاندازید!
 • سعی کنید در هنگام کار با دستگاه تمام موارد ایمنی را مو به مو رعایت کنید.
 • در صورتی که نوع باربیکیوی شما گازی است و شعله آن خاموش شده است، ابتدا شیر گاز را بسته و حداقل ۵ دقیقه صبر کنید و سپس در صدد روشن کردن آن مجددا برآیید.
 • برای تمیز کردن بدنه باربیکیو و صفحه گریل آن از هر نوع ماده شوینده ای استفاده نکنید.
 • همچنین یادتان باشد که برای تمیز کردن یک باربیکیو نباید عجله کرد و بایستی اجازه داد تا حرارت درونی آن بطور کامل تخلیه شود و بدنه محصول سرد گردد.
 • ضمن اینکه یادتان باشد در مدل های برقی و گازی که منبع تغذیه کباب پز کاملا مشخص است اما در مدل های ذغالی نباید از هر مواد آتش زایی در داخل محفظه کالا بهره گیری نمود!

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید تابه گریل

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع باربیکیو چند است؟
قیمت انواع باربیکیو به عواملی همچون برند شرکت سازنده، وزن و ابعاد، گازی یا زغالی بودن، جنس بدنه، اقلام همراه، حداکثر توان مصرفی، چند کاره بودن و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع باربیکیو از 500 هزار تومان تا 18 میلیون تومان می باشد.
تفاوت کباب یا گریل کردن گوشت با روش باربیکیو
در روش گریل یا کباب کردن، گوشت در معرض مستقیم حرارت آتش قرار می گیرد. پس مدت زمان پخت گوشت نیز کوتاه تر می شود. اما در باربیکیو غذا در معرض حرارت مستقیم نیست و زمان طولانی تری برای پختن آن نیاز است.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/23
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
باربیکیو مدل رومیزی گازی جنس ورق روغنی با رنگ الکترواستاتیک
باربیکیو مدل رومیزی گازی جنس ورق روغنی با رنگ الکترواستاتیک
باربیکیو گازی هیزم متحرک چرخ دار آذر کوپال
باربیکیو گازی هیزم متحرک چرخ دار آذر کوپال
باربیکیو گازی چند کاره نما استیل درب دار با یک شعله گاز
باربیکیو گازی چند کاره نما استیل درب دار با یک شعله گاز
باربیکیو و منقل مسافرتی مدل جامی پایه دار
باربیکیو و منقل مسافرتی مدل جامی پایه دار
آتشدان و باربیکیو تاشو پارمیس مدل BBQ 412
آتشدان و باربیکیو تاشو پارمیس مدل BBQ 412
باربیکیو شرکت تولیدی و صنعتی جهان گاز مدل سه شعله
باربیکیو شرکت تولیدی و صنعتی جهان گاز مدل سه شعله
باربیکیو مدل زغالی گازی چرخ دار
باربیکیو مدل زغالی گازی چرخ دار
باربیکیو پایه دار صنعت کاران مدل san80
باربیکیو پایه دار صنعت کاران مدل san80
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد