منو

راهنمای خرید اسکیت برد و معرفی انواع مختلف و ویژگی های آنها

اسکیت برد از وسایل جذاب و مهیج ورزشی است که امروزه طرفداران بسیاری در بین کودکان و نوجوانان سطح جهان و مخصوصا ایران پیدا کرده است.

تجربه لذت رهایی و گشت وگذار با این تخته چرخ دار، واقعاً جذاب و فراموش نشدنی است که علاوه بر به تاثیر گذاری در سلامت جسم، موجب ایجاد هیجان و شادی در فرد نیز می شود و در نهایت سلامت روان را نیز به ارمغان می آورد.

اگر تصمیم گرفته اید که به جرگه اسکیت بازها بپیوندید و به صورت حرفه ای یا مبتدی این ورزش را شروع کنید، قبل از خرید اسکیت برد باید نکاتی را بدانید. ما در این مطلب از طوطی کالا درباره انواع اسکیت برد و ویژگی های آنها، همچنین مهم ترین نکاتی که هنگام خرید بهترین مدل اسکیت برد باید در نظر بگیرید را با هم بررسی خواهیم کرد.

راهنمای خرید اسکیت برد

راهنمای خرید اسکیت برد حرفه ای و آماتور

اسکیت برد چیست؟

اسکیت برد Skateboard یک وسیله بیشتر تفریحی است تا ورزشی که متشکل از یک تخته چند لایه و ۴ عدد چرخ می باشد و فرد اسکیت باز باید در اثر تمرین و حفظ تعادل بتواند از آن به خوبی استفاده کند تا بتواند موفق به درک لذتی غیر قابل توصیف با این وسیله شود.

اسکیت برد ها دارای ابعاد گوناگونی هستند که در نهایت هر یک از آن ها با توجه به مهارت، سن و وزن افراد طراحی و تولید شده اند که در ادامه انواع آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

انواع اسکیت بورد

1 - اسکیت بردهای کوچک (Shortboard)

اینگونه از اسکیت بردها کوچکترین نوع اسکیت برد می باشد، که برای اجرای بسیاری از حرکات نمایشی مناسب می باشند. اگر علاقه مند به اسکیت برد در کوچه و خیابان با اجرای ترفندهای خیابانی هستید، اینگونه از اسکیت بردها بهترین انتخاب برای شما می باشند.

اسکیت برد کوچک و اسکیت برد بزرگ

فرق بین اسکیت برد کوچک و اسکیت برد بزرگ

2 - اسکیت بردهای بزرگ (Longnoard)

اگر خیلی علاقه مند به اجرای حقه و ترفند های هیجان انگیز با اسکیت برد نیستید و فقط بمنظور حمل و نقل و جابجایی از اسکیت برد می خواهید استفاده نمائید، اینگونه از اسکیت بردها بهترین انتخاب برای شما می باشند. اینگونه از اسکیت بردها تقریبا بزرگترین نوع اسکیت برد می باشند و دارای شکل متقارنی می باشند. تعادل اینگونه از اسکیت بردها از سایر اسکیت بردها بیشتر می باشد.

لانگ بردها با تخته ی طویل، فاصله زیاد بین دو تراک ، چرخ های نرم بزرگ ، برای سواری آرام و سرعت بالا مناسب هستند و امکان چرخش های نرم و ظریفی دارند.

لانگ بردها قدمت زیادی دارند و یک گزینه مناسب برای تازه کارها هستند و همچنین به خاطر شدت راحتی در گروه اسکیت برد بچه گانه نیز شمرده می شوند. قیمت اسکیت برد مبتدی و اسکیت برد بچه گانه نسبت به اسکیت برد حرفه ای و بزرگسال نسبتا کمتر است.

3 - اسکیت برد کروزر (Cruiser)

اسکیت بردهای کروزر دارای دم با شیب تند می باشند و عموما برای گشت زنی در کوچه و خیابان مناسب می باشند. اینگونه از اسکیت بردها دارای طول متوسطی می باشند.

اگر یک اسکیت برد می خواهید تا با آن در اطراف ساحل و بین مغازه ها دور بزنید، تخته مدل کروزر برای شما بهترین گزینه است. کروزرها با سطح وسیع و چرخ های نرم بزرگ و اندازه مناسبی که برای حمل و نقل دارند برای طی کردن مسافت بین خانه تا محل کار، دانشگاه یا یک قرار عاشقانه عالی هستند.

اسکیت برد کروز

عکس اسکیت برد کروز با تخته چوبی

نکاتی در مورد کروزرها

  • کروزرها تعادل و ثبات خوبی دارند و می توانند یک اسکیت برد تمرینی - آموزشی برای کودکان و بزرگسالان باشند.
  • اسکیت برد کروزر برای اجرای ترفند چندان مناسب نیست.
  • سایزبندی اسکیت برد کرورز بیشتر با اندازه طول برحسب اینچ نشان داده می شود. طول استاندارد این تخته ها بین 22.0 اینچ تا 38.0 اینچ متغیر است. البته مدل های 40 اینچ و کمی بزرگتر را هم می توان پیدا کرد. یافتن اندازه مناسب اسکیت برد کروزر، نسبت به اسکیت بردهای مخصوص اجرای ترفند، بسیار راحت تر است زیرا سایز اسکیت برد کروزر بستگی به سایز پا و سن شما ندارد.

4 - اسکیت برد مدل سنتی یا Old School

اینگونه از اسکیت بردها دارای دماغه مسطح و دم تند می باشند. اینگونه از اسکیت بردها دارای شکل نامتقارنی می باشند و دماغه آنها پهن تر می باشد.

نکات مهم هنگام خرید اسکیت برد

جنس و اندازه اسکیت برد

اولین نکته و یکی از اصلی ترین فاکتورهایی که باید به هنگام خرید یک اسکیت برد مناسب به آن توجه نمایید، اندازه و سپس جنس تخته ای است که بر روی آن سوار خواهید شد.

حواستان باشد در خرید یک تخته اسکیت بُرد نباید فریب نام برندها و یا طرح های امروزی را بخورید و باید دقت خود را معطوف به اندازه تخته و جنس آن که بایست جنس محکم و وزنی سبک داشته باشد (مانند چدن)، جلب نمایید.

از این نکته غافل نشوید که اسکیت بردها بیشتر برای انجام حرکت های نمایشی طراحی شده اند و به همین خاطر باید از جنسی مقاوم تولید شده باشند که در هنگام پرش ها و یا ضربات ناگهانی دچار خرابی نشوند.

نوار گریپ اسکیت برد (griptape)

نوار گریپ نواری می باشد که برای حفظ استحکاک میان پا و تخته اسکیت بر روی تخته اسکیت نصب می شود تا بتوانید با راحتی بیشتری، حرکات نمایشی و مانورهای خود را انجام دهید. نورار گریپ یکی از اجزای بسیار حیاتی اسکیت برد بوده و می بایست هنگام خرید مورد بررسی قرار بگیرد.

امروزه نوار های گریپ در طرح ها و رنگ های متنوعی در بازار یافت می شوند اما بهترینشان نوار هایی هستند که تک رنگ بوده و دارای ضخامت و زبری بیشتری می باشند.

نوار گریپ اسکیت برد

عکس نوار گریپ اسکیت برد

وزن متحمل شده

نکته مهم دیگری که باید در حین انتخاب و خرید یک اسکیت برد به آن توجه نمایید، میزان وزنی است که تخته شما می تواند از پس تحمل کردن آن به خوبی بر بیاید!

توجه داشته باشید چنانچه شما آدم نسبتاً سنگین وزنی باشید و از یک تخته با میزان وزن متحمل شده کمی نیز استفاده نمایید، آن تخته خیلی زود از بین رفته و دچار شکستگی های مختلفی خواهد شد.

چرخ های اسکیت برد

اسکیت برد از ۲ بخش کلی تخته و چرخ ها تشکیل می شود که بخش چرخ ها در حقیقت مربوط به جنس آنان می باشد. برای این منظور توصیه می کنیم به سراغ خرید تخته هایی بروید که دارای چرخ هایی از جنس ژله هستند و می توانند به خوبی در برابر تغییرات و ضربات ناگهانی از خود واکنش نشان دهند.

همچنین اگر مبتدی هستید، باید چرخ ها از نرمی قابل قبولی برخوردار باشد تا بتوانید راحت تر با آن حرکت کنید و در هنگام لزوم بچرخید.

و در وهله آخر هم باید به کوچکی و یا بزرگی قطر چرخ ها توجه کنید؛ چرخ های کوچک برای کسانی که به دنبال شتاب بیشتر می باشند، مناسب است و چرخ های بزرگ برای کسانی که به دنبال سرعت بالاتر می باشند، مناسب اند.

چرخ های اسکیت برد

عکس چرخ های اسکیت برد با جنس ژله ای

طول و عرض تخته اسکیت

در ابتدا باید بگوییم میزان اندازه طول و عرض تخته اسکیت مورد نظر شما بایستی متناسب با سطح مبتدی و یا حرفه ای بودن شما باشد. یعنی بطور مثال اگر تازه به سراغ تخته های اسکیت رفته اید، محصولی با عرض حدودا 22 و طولی بین 70 تا 80 سانتی متر برایتان مناسب تر است.

فراموش نکنید هرچه عرض تخته کمتر باشد، امکان حفظ تعادل بر روی آن نیز دشوار تر است. البته اگر از دسته اسکیت بازهای حرفه ای هستید و اصول درست آن را فرا گرفته اید، حتما برای انجام بهتر حرکت های نمایشی خود از تخته های باریک تر استفاده کنید.

بلبرینگ چرخ های اسکیت برد

بلبرینگ چرخ ها در اسکیت برد جزو اصلی ترین و حیاتی ترین قطعات اسکیت برد می باشند و کیفیت بلبریگ می تواند در تجربه کاربری، سرعت، طول عمر، و راحتی شما تاثیر زیادی بگزارد.

عکس بلبرینگ اسکیت برد

عکس بلبرینگ چرخ اسکیت برد

پس حتما هنگام خرید اسکیت بورد به جنس و کشور سازنده بلبریگ ها توجه کنید. از بهترین بلبرینگ های چرخ اسکیت برد می توان به بلبرینگ های کره ای، ژاپنی، آلمانی و ایرانی با نام های VALEO / SNR / ETC / GT اشاره کرد.

تعیین پای تکیه گاه

مورد بعدی که خیلی ربطی به راهنمای خرید یک تخته اسکیت برد ندارد و صرفاً برای افزایش سواد مصرفی شما جهت سواری بر روی این نوع از تخته های منعطف به آن اشاره می نماییم، تشخیص پایه تکیه گاهی شما می باشد.

یادتان باشد برای سواری بر روی این نوع از تخته باید یک پای خود را بصورت استوار بر روی بُرد قرار داده و با پای تخصصی دیگران اقدام به پا زدن جهت جلو رفتن اسکیت نمایید.

سواری با اسکیت برد

تعیین پای تکیه گاه هنگام حرکت با اسکیت برد

شیب تخته اسکیت برد

اموزه تخته های اسکیت برد با شیب های متنوعی تولید می شوند، که اغلب افراد حرفه ای از اسیکیت برد هایی که در سر و ته تخته دارای شب به سمت بالا هستند استفاده کرده و افراد آماتور و مبتدی از اسکیت برد هایی با شیب کم و یا حتی صاف استفاده می کنند.

انتخاب میان یک تخته اسکیت شیب دار یا فاقد شیب از جمله مواردی است که انتخاب آن بسته به سطح اسکیت سواری شما دارد و اصلا نباید از آن غافل شوید!

گرافیک اسکیت برد

گرافیک و طرح اسکیت برد صرفاً یک موضوع سلیقه ای است. برندهای مختلف ممکن است سبک های گرافیکی متفاوتی را تولید کنند، اما به یاد داشته باشید که در صورت تمایل، همیشه می توانید با استیکرها و رنگ های ضدآب، سبک های گرافیکی خود را بسازید. توجه داشته باشید که این موضوع به هیچ وجه بر عملکرد تخته شما تأثیر نمی گذارد.

گرافیک اسکیت برد

اسکیت برد با گرافیک و طرح های مختلف و متنوع

قیمت اسکیت برد

قیمت اسکیت برد می تواند با توجه به جنس و کیفیت متریال به کار رفته در آن از چند صد هزار تومان آغاز و تا چند میلیون تومان نیز ادامه پیدا کند که البته شما بهتر است با چشم پوشی بر روی قیمت این نوع از تخته تفریحی و نسبتاً ورزشی، بیشتر به فکر خرید اسکیت بردی باشید که متناسب با سبک حرکتی شما و همچنین وزن و ابعاد جسمانی تان می باشد.

اما ما به شما پیشنهاد می کنیم اگر یک فرد مبتدی هستید از اسکیت برد هایی با قیمت های کمتر شروع کرده و با گذشت زمان و کسب مهارت اسکیت سواری یک اسکیت برد حرفه ای و گران قیمت خریداری کنید.

نکات مهم خرید اسکیت بورد برای مبتدی ها

  • در مواقعی که سرعت بالایی دارید، هرگز نباید برای متوقف کردن اسکیت بورد از پای خود استفاده کنید، زیرا این کار خطرناک بوده و ممکن است صدمه ببینید.
  • هنگام استفاده از اسکیت بورد مطمئن شوید که از کفش ورزشی مناسب استفاده می کنید تا هنگام ضربه زدن به زمین با پای خود، آسیب نبینید.
  • نحوه زمین خوردن مناسب را یاد بگیرید تا از صدمات جدی جلوگیری کنید. افتادن از روی اسکیت بورد اجتناب ناپذیر است. وقتی زمین می خورید باید عادت کنید دستان خود را باز بگذارید تا در صورت نیاز بتوانید برای کاهش شدت برخورد خود با زمین از آنها استفاده کنید. بنابراین اگر اسکیت بورد از کنترل شما خارج شد، بهتر است از روی آن بپرید تا خطر آسیب دیدن خود را کاهش دهید. در هر حال از افتادن نترسید، زیرا بخشی از اسکیت بورد سواری است.

خرید اینترنتی اسکیت برد

جمع بندی

یکی از پر طرفدارترین ورزش ها که بسیار مهیج است، اسکیت است. برخی افراد از اسکیت برد برای تفریح نیز استفاده می کنند. تنوع این محصول بسیار زیاد و خوشبختانه در کشور نیز دسترسی به این محصولات بسیار آسان شده است.

هنگام خرید اسکیت برد باید به نکاتی مانند عرض اسکیت، شیب صفحه اسکیت برد، نرمی و سختی چرخ ها، بزرگی و کوچکی آنها، یاتاقان های محصول، نوار گریپ، برند و ... توجه داشت.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع اسکیت برد چند است؟
قیمت اسکیت برد به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، نوع اسکیت برد، جنس و اندازه آن، نوع چرخ ها و اتصالات آن و ... بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت انواع اسکیت برد از 100 هزار تومان تا 6 میلیون تومان می باشد.
انواع اسکیت برد کدام است؟
اسکیت بردها از نظر سبک و نوع استفاده به مدلهای مختلفی مانند اسکیت بردهای کوچک Shortboard، اسکیت بردهای بزرگ Longnoard، اسکیت برد کروزر Cruiser و اسکیت برد مدل سنتی یا Old School تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/05
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسکیت بورد سبک اسپید و تفریحی با تیغه فولادی
اسکیت بورد سبک اسپید و تفریحی با تیغه فولادی
اسکیت بورد طرح عروسکی دخترانه سبک تفریحی
اسکیت بورد طرح عروسکی دخترانه سبک تفریحی
اسکیت بورد نیمه حرفه ای سبک نمایشی و تفریحی مدل Xcross
اسکیت بورد نیمه حرفه ای سبک نمایشی و تفریحی مدل Xcross
اسکیت برد میت مدل برگ افرا سبک نمایشی و تفریحی
اسکیت برد میت مدل برگ افرا سبک نمایشی و تفریحی
اسکیت برد چرخ پلی اورتان سبک اسلالوم، نمایشی، تفریحی
اسکیت برد چرخ پلی اورتان سبک اسلالوم، نمایشی، تفریحی
اسکیت برد کودکانه مدل بن تن فری سایز سبک تفریحی
اسکیت برد کودکانه مدل بن تن فری سایز سبک تفریحی
اسکیت برد دیسپلی سبک تفریحی سایز بزرگ
اسکیت برد دیسپلی سبک تفریحی سایز بزرگ
اسکیت برد المنت با تیغه فلزی ساخت کشور امریکا
اسکیت برد المنت با تیغه فلزی ساخت کشور امریکا
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد