منو

اسکرچر گربه چیست، انواع آن کدام است و چه کاربردی دارد؟

بیش از هزاران سال پیش گربه های امروزی اهلی شده و در کنار انسان ها به زندگی خود ادامه دادند. گربه ها مانند دیگر حیوانات نژادهای گوناگونی دارند ولی رفتار و غرایز مشابهی داشته که حتی پس از اهلی شدن در آنها ماندگار بوده است.

همانطور که می دانید گربه های اهلی و خانگی امروزی از همان نوادگان گربه های وحشی هستند که در جنگل ها زندگی می کنند. غریزه طبیعی گربه ها به گونه ای است که آن ها را برای جنگیدن آماده می کند و از آنجایی که پنجه ها اصلی ترین آلت جنگی گربه ها هستند، گربه های وحشی ناخن های خود را با پنجه انداختن و کشیدن روی تنه درختان تیز می کردند. در این صورت یک لایه از روی ناخن افتاده و لایه جوان تر که طبیعتا تیزتر است بیرون خواهد آمد.

پس گربه های خانگی نیز برای تمیز نگه داشتن دندان های خود نیاز به کشیدن آن روی تنه درخت و یا اقلام دیگر خانگی دارند؛ از این رو برای این که از خرابی وسایل خانه خود جلوگیری کنید بهتر است وسیله ای به نام اسکرچر که مخصوص کشیدن ناخن گربه ها است را تهیه نمایید.

راهنمای خرید اسکرچر گربه

راهنمای خرید انواع مختلف اسکرچر گربه

اسکرچر از اولین وسیله هایی است که توسط دامپزشکان و صاحبان پت شاپ ها برای گربه های خانگی توصیه میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسکرچر گربه و آشنایی با ویژگی های مهم یک اسکرچر خوب در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشید.

اسکرچر گربه چیست؟

اسکرچر در واقع وسیله و جایگاهی برای پنجه کشیدن گربه است و جنس ها و شکل های متفاوتی دارد ولی در همه انواع آن یک ویژگی مشترک است و آن داشتن سطحی نسبتا خشن و زبر است تا برای ناخن کشیدن گربه ها مناسب باشد چرا که گربه ها پنجه کشی را برای تیز کردن و کوتاه کردن ناخن هایشان انجام میدهند و همچنین با پنجه کشی یک لایه از سطح ناخن خود را جدا میکنند تا ناخن تاره شان پیدا شود.

پس یک اسکرچر خوب باید سطحی زبر داشته که برای ناخن های گربه شبیه یک سوهان ناخن عمل کند. البته گربه ها برای تقویت عضلات و تعین محدوده قلمرو نیز این کار انجام میدهند. کابرد دیگر اسکرچر همین تقویت عضلات است و گاها برای خارش پوست بدن خود را به سطح اسکرچر مالش میدهند

چرا گربه به اسکرچر نیاز دارد؟

گربه ها با وجود هزارن سال زندگی با انسان، هنوز ژن شکار و علاقه به شکار را در خود حفظ کرده اند. لازمه یک شکار خوب، پنچه های تیز و همیشه آماده ى آنهاست. نیاز به اسکرچر امری غریزی در گربه ها است و به همین دلیل نمی توان این عادت را از بین برد و بهتر است به فکر برطرف کردن این مشکل با خرید درخت گربه باشید.

گربه ها برای سالم بودن و تمیز و کوتاه کردن ناخن های خود به اسکرچر نیاز دارند و حتی چنانچه درخت گربه را برای این حیوان خانگی فراهم نکرده باشید ممکن است شاهد اثرات ناخوشایند روی مبلمان و یا سایر وسیله های خانه خود باشید.

اسکرچر گربه

عکس گربه در حال تیز کردن ناخن و دندان های خود

جنس اسکرچر از چه چیزی است؟

در ساخت یک اسکرچر خوب معمولا از چوب، پارچه پشمی، پارچه کنفی، طناب کنفی و گاها نوع خاصی از موکت استفاده میشود و برای کنار هم قرار دادن آنها از چسب چوب، پیچ و میخ استفاده میشود. اینها مواد اولیه کار هستند ولی محصولات تولیدی از لحاظ شکل و اندازه بسیار متفاوت و متنوع هستند.

گاهی اسکرچرها روی پایه قرار میگیرند با در درخت گربه استفاده میشود که در این صورت جنس اسکرچر به طور ثابت از کنف ولی قسمت های دیگر آن میتواند با پارچه های پشمی یا پرزدار پوشانده شود و همچنین وسیله هایی برای بازی گربه ها به آن اضافه گردد.

با استفاده از پارچه و طناب های کنفی رنگی میشه به تولیدات اسکرچر تنوع بیشتری بخشید اما نکته حائز اهمیت آن است که اسکرچر به طوری تهیه شود که ناخنهای گربه به راحتی بتواند آن را خراش دهد ولی در عین حال زود باز و خراب نشود.

دلیل چنگ انداختن گربه ها چیست؟

چنگ انداختن یا اسکرچر کردن گربه ها دو دلیل عمده دارند که این دلایل از قرار زیر هستند:

  • گربه ها با اسکرچر کردن، ناخن های خود را تیز کرده و سبب برنده تر شدن آن ها خواهند شد. اسکرچر کردن به عنوان ورزش برای گربه محسوب شده و باعث کشیده شدن تمامی اندام های بدن از جمله: شانه، پنجه، پاهای عقبی و همچنین دستان جلویی گربه خواهد شد.
  • همانطور که علائم راهنمایی رانندگی برای انسان ها اهمیت و معنی خاصی دارد، محل خراشیدگی ها نیز برای گربه ها معنی خاصی می دهد. با این که خط های موجود روی اسکرچر برای شما معنی خاصی ندارد؛ اما این آثار به عنوان قلمرو گربه ها به شمار می رود و گربه دیگر حق وارد شدن به محدوده وی را نخواهد داشت.

انواع اسکرچر گربه

اسکرچر گربه را می توان در انواع اقسام مدل های مختلف مشاهده و خریداری نمود و انتخاب آن بستگی به نوع گربه و همچنین علایق آن خواهد داشت. در حالت کلی باید اسکرچری را برای گربه خود خریداری نمایید که حالت طبیعی تری داشته و حکم تنه درخت را برای او داشته باشد. انواع اسکرچر گربه از قرار زیر است:

اسکرچر افقی

احتمالا شما نیز شاهد اسکرچر گربه روی فرش یا موکت خانه خود بوده اید. به همین دلیل اسکرچرهای افقی نیز گاهی اوقات برای گربه ها جذابیت دارند و برای جلوگیری از پاره شدن فرش و موکت خود می توانید اسکرچرهای افقی را انتخاب کنید.

اسکرچر افقی گربه

البته اسکرچر عمودی اهمیت بیشتری دارد و به همین دلیل معمولا لازم است که هر دو نوع این اسکرچرها را تهیه کنید و از این رو اسکرچرها به صورت به هم پیوسته و عمودی و افقی موجود هستند.

اسکرچر عمودی

اسکرچرهای عمودی، محبوب ترین و پرفروش ترین نوع اسکرچرها به شمار می روند که به شکل درخت و استوانه بوده و برای گربه ها جذاب ترین نوع اسکرچرها هستند. اسکرچرهای عمودی ساختار بسیار ساده ای دارند به گونه ای که در آن از یک لوله استوانه ای شکل و پیچیده شدن طناب دور آن استفاده می شود.

گربه ها پس از اسکرچر کردن معمولا علاقه دارند که مدتی را روی آن نشسته و به محدوده قلمرو خود توجه کنند و به همین دلیل معمولا روی اسکرچرهای عمودی بخشی برای نشستن گربه ها در نظر گرفته می شود.

اسکرچر گربه

عکس اسرچر عمودی برای گربه ها

اسکرچر های اسباب بازی

اسکرچرهای اسباب بازی همانطور که از نام آن ها پیداست هم به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار گرفته و هم حکم اسکرچر را برای گربه دارند. این اسکرچر ها در اشکال مختلفی نظیر: توپ، عروسک و سایر انواع اسباب بازی ها هستند و بخشی از آن ها به گونه ای ساخته شده که قابل اسکرچ کردن باشد.

این نوع اسکرچرها هم تنوع بیشتری داشته و هم قیمت پایین تری دارند و از این رو بیشتر مورد توجه قرار گرفته و یکی از بهترین انتخاب ها برای گربه خواهند بود. اسکرچرهای اسباب بازی به دلیل کوچک بودن امکان جابه جایی راحت را به شما می دهند اما دوام کمتری نسبت به موارد مشابه دارند.

اسکرچر آویز

اسکرچرهای آویز همانطور که از نام آن ها پیدا است به صورت آویز از دستگیره درب یا بخش های مختلف آویزان می شوند. اسکرچرهای آویز ساخته شده از ورقه های نازک در اشکال مختلف هستند که با کنف پوشیده شده و قابلیت اسکرچ کردن را فراهم آورده اند.

اسکرچر آویز

عکس انواع اسکرچر آویز برای بازی گربه ها

مزایا و معایب

این اسکرچرها در مقایسه با اسکرچرهای بالا قیمت خیلی پایین تری دارن و اگه دنبال اسکرچر گربه ارزان هستید انتخاب خوبی هستن، اما به همون نسبت عمر و دوام کمتری دارن و بعد از مدتی خراب و غیرقابل استفاده می شن. از طرفی، این اسکرچرها آویزان هستن و بیشتر برای گربه های کوچک مناسبن. با این حال، این اسکرچرها هم برای تنوع و سرگرم کردن گربه ها خیلی خوب و کاربردی هستن

درخت اسکرچر گربه

درخت اسکرچر یک ارزو برای گربه هاست. در واقع با خرید این درخت تمامی نیاز های اولیه گربه مثل جای خواب و تعیین قلمرو را رفع کرده اید. حتی اویز های بازی بر روی این درختان وجود دارد. که دیگر گربه شما به سراغ بازی با گلدان ها و ظروف خانه نرود. اگر شم قصد دارید چندین گربه در خانه داشته باشید. تهیه یک درخت اسکرچر برای تمامی گربه های شما کافی می باشد و پیشنهاد ما به شما این است که این درخت گربه چندین جای خواب داشته باشد. تا گربه ها با همدیگر دعوا نکنند و بهتر است این درخت را کنار پنجره قرار دهید. تا گربه ها هنگام بازی از منظره بیرون هم لذت ببرند.

درخت اسکرچر

مزایا و معایب

این نوع اسکرچرها معمولا از چوب، نئوپان یا پلاستیک های خیلی محکم ساخته می شه و دوام و عمر زیادی داره. علاوه بر این، انواع مختلفی از اسکرچر رو در خودش جای داره و جای خواب و لانه و ... هم داره و شما از خرید جداگانه و تک تک این وسایل بی نیاز می کنه؛ یعنی خرید درخت گربه مثل اینه که با یک تیر چند نشان بزنید!

البته در مقایسه با تمام اسکرچرهای بالا، خرید اسکرچر گربه درختی هزینه بالاتری داره و با توجه به امکانات و اندازه و بزرگیش قیمتش بالاتر هم می ره. همینطور با توجه به اندازه ش فضای نسبتا زیادی رو به خودش اختصاص می ده و برای خونه های خیلی کوچک شاید مناسب نباشه.

ویژگی های یک اسکرچر برای گربه

اسکرچرها که از کاربردی ترین لوازم نگهداری گربه به حساب می آیند، در انواع اقسام مدل های مختلف به بازار عرضه شده اند که هریک از آن ها ویژگی های متفاوتی نسبت با یکدیگر دارند؛ از این رو بهتر است ابتدا با خواسته های گربه خود آشنایی داشته و سپس نسبت به خرید اسکرچر اقدام نمایید؛ چرا که هریک از گربه ها علایق متفاوتی نسبت به یکدیگر خواهند داشت. از جمله مهم ترین ویژگی های اسکرچر مناسب برای گربه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتفاع مناسب

اسکرچرهای عمودی بیشتر از اسکرچرهای افقی توجه گربه ها را به خود جلب می کنند و از آن جایی که گربه ها در طبیعت روی تنه درخت اسکرچر می کنند، بهتر است وسیله خریداری شده شما نیز ارتفاع زیادی داشته باشد. گربه ها برای اسکرچر کردن، ابتدا روی پاهای عقب خود می ایستند و سپس با قوس دادن کمر دستان خود را روی بلندترین نقطه درخت می کشند. پس هرچه ارتفاع اسکرچر خریداری شده بیشتر باشد حس طبیعی تری برای گربه خواهد داشت.

جنس اسکرچر

سفت یا نرم بودن اسکرچر یکی از اصلی ترین مواردی است که در هنگام خرید آن باید در نظر داشته باشید. تنه درختان در عین سفتی، به گونه ای نرم هستند که با کشیدن ناخن گربه ها پوسته پوسته می شوند. از این رو اسکرچر شما نیز باید این خصوصیت ها را داشته باشد. بهترین اسکرچرها از نظر جنس، مربوط به نوعی از آن است که طناب کنفی به دور تا دور ستون پیچیده شده باشد.

راهنمای خرید درخت اسکرچر گربه

عکس درخت اسکرچر مخصوص بازی گربه

استحکام اسکرچر

گربه ها تمام قدرت خود را در اسکرچر کردن به کار می گیرند و چنانچه معنی «اسکرچر گربه چیست؟» را به خوبی فهمیده باشید می دانید که حتما باید مقاومت بالایی در این وسیله وجود داشته باشد. مقاوم ترین اسکرچر ها نیز به مرور زمان، خاصیت اصلی خود را از دست داده و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. چنانچه گربه شما کم ترین احساس لق شدن اسکرچر را داشته باشد دیگر روی آن اسکرچر نخواهد کرد.

چطور گربه را به اسکرچر عادت بدهیم؟

مشکلی که ممکنه برای خیلی از صاحبان گربه پیش بیاد اینه که بعد از خریدن درخت گربه متوجه می شن که گربه شون علاقه ای به اسکرچ کردن روی اون نشون نمی ده و همچنان روی مبل و فرش و موکت اسکرچ می کنه. برای این که گربه تون رو به اسکرچ کردن روی اسکرچر عادت بدید اقدامات زیر رو انجام بدید:

استفاده از کت نیپ یا علف گربه

همه کسانی که گربه دارن با گیاه کت نیپ هم آشنا هستن. بوی خاص این علف به شدت برای گربه ها جذابه و حالت مستی و شنگولی خاصی بهشون می ده. می تونید کمی کت نیپ گربه به صورت عصاره، اسپری کت نیپ یا علف خشک خریداری کنید و روی اسکرچر بمالید. اینطوری گربه به خاطر بوی کت نیپ جذب اسکرچر می شه و کم کم عادت می کنه که همونجا اسکرچ کنه.

تشویقی

تشویقی گربه یکی از بهترین شیوه ها برای آموزش اونا هست. گربه رو کنار اسکرچر ببرید و پنجه هاش رو روی سطح اسکرچر بذارید و آروم تکون بدید تا اینطوری تحریک بشه که اسکرچ کنه. هربار که گربه تون از اسکرچر استفاده کرد بهش تشویقی بدید تا کم کم مشتاق بشه که مبل و فرش رو رها کنه و از این به بعد فقط روی اسکرچرش ناخن بکشه.

بهترین مدلهای اسکرچر گربه

کلام آخر

از آن جایی که اسکرچ کردن یک رفتار غریزی در گربه هاست باید بدانید که او کار بدی نمی کند پس به هیچ عنوان نباید در حین اسکرچ کردن او را دعوا کنید زیرا این کار می تواند موجبات افسردگی او را فراهم آورد.

کوتاه کردن ناخن ها اگرچه به کمتر شدن آسیب به لوازم کمک خواهد کرد اما تاثیری بر قطع انجام اسکرچ کردن نخواهد داشت زیرا همان طور که قبلا گفته شد اسکرچ کردن برای گربه ها یک رفتار غریزی است که برای علامت گذاری محیط و رفع خستگی عضلات خود از آن بهره می برند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت اسکرچر گربه چند است؟
قیمت انواع اسکرچر گربه به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت اسکرچر گربه از 30 هزار تومان تا 5 میلیون تومان می باشد.
چرا گربه ها به اسکرچر نیاز دارند؟
نیاز به اسکرچر امری غریزی در گربه ها است و به همین دلیل نمی توان این عادت را از بین برد. گربه ها برای سالم بودن و تمیز و کوتاه کردن ناخن های خود به اسکرچر نیاز دارند و حتی چنانچه درخت گربه را برای این حیوان خانگی فراهم نکرده باشید ممکن است شاهد اثرات ناخوشایند روی مبلمان و یا سایر وسیله های خانه خود باشید.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/03
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسکرچر گربه درختی کدیپک مدل Pesteh
اسکرچر گربه درختی کدیپک مدل Pesteh
اسکرچر درختی گربه کد 20
اسکرچر درختی گربه کد 20
اسکرچر و لانه درختی گربه مدل Rk100
اسکرچر و لانه درختی گربه مدل Rk100
اسکرچر گربه چوب مدل m9000
اسکرچر گربه چوب مدل m9000
اسکرچر گربه هیوا پت مدل C13
اسکرچر گربه هیوا پت مدل C13
اسکرچر گربه جنس ام دی اف مدل E2
اسکرچر گربه جنس ام دی اف مدل E2
اسکرچر گربه افقی چوبی مدل ES4
اسکرچر گربه افقی چوبی مدل ES4
اسکرچر گربه توپی جنس کناف مدل M13
اسکرچر گربه توپی جنس کناف مدل M13
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد