منو

اسپری ضد آفتاب چیست و طرز صحیح استفاده از آن چگونه است؟

پوست انسان مهم ترین پوشش اوست که احتیاج به مراقبت بسیار زیاد و رسیدگی دارد. نور آفتاب باعث ایجاد چین و چروک، لک و تیرگی و افتادگی پوست می شود. امواج مضر نور خورشید با تغییر DNA سلول ها و تخریب بافت پوست این مشکلات را به وجود می آورند و اگر به درستی از پوست محافظت نشود، امکان بروز اختلالات پوستی و یا بیماری های خطرناک مثل سرطان افزایش می یابد.

از راه های مختلف رسیدگی پوست می توان به مرطوب نگه داشتن آن، نوشیدن آب کافی، دوری از مواد غذایی مضر برای پوست، ورزش، استفاده از کرم و اسپری ضد آفتاب، لوازم آرایشی و بهداشتی با کیفیت و ... اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با اسپری ضد آفتاب آشنا کنیم و مزایا و مضرات احتمالی آن را با هم بررسی کنیم، پس در ادامه مطلب با طوطی کالا همراه باشد.

اسپری ضد آفتاب

راهنمای خرید اسپری ضد آفتاب

اسپری ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب ها انواع مختلفی دارند که یکی از رایج ترین آن ها اسپری ضد آفتاب است. این محصول هم مانند کرم ضد آفتاب می تواند از پوست در برابر اشعه های خورشید محافظت کند؛ اما محافظت آن نسبت به کرم کمتر است چرا که نمی تواند به صورت یکنواخت روی کل پوست را پوشش دهد و برخلاف کرم ضد آفتاب مانند یک لایه محافظ روی پوست نمی نشیند.

ولی استفاده از آن خیلی راحت تر و سریع تر است و احساس چربی پوست در آن کمتر از کرم ضد آفتاب می باشد و می توانید آن را برای تمام نقاط بدن استفاده کنید.

فرق بین اسپری ضد آفتاب و کرم ضد آفتاب چیست؟

اسپری ضدآفتاب برخلاف کرم ضد آفتاب به راحتی روی پوست خشک می شود و احساس سبکی به پوست می دهد. برای استفاده از اسپری ضد آفتاب مانند کرم از دست می توان استفاده کرد اما یک راه دیگر برای اسپری ضد آفتاب این است که آن را نزدیک پوست خود بگیرید و بپاشید.

برخلاف کرم ضد آفتاب ممکن است سخت باشد که بفهمید کجا را اسپری کرده اید و کجا را نه. با استفاده از این اسپری می توان به راحتی تمام قسمت های بدن را اسپری کرد. این محصولات دارای تاثیرگذاری کمتری می باشند و از آنجا که با اسپری کردن لایه محافظتی کمی روی بدن تشکیل می شود باید چندین بار یک قسمت بدن را اسپری نمود تا از پوست محافظت گردد.

اسپری ضد آفتاب

نحوه استفاده از اسپری ضد آفتاب

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع کرم ضد آفتاب مطالعه مقاله (راهنمای خرید کرم ضد آفتاب) به شما عزیزان پیشنهاد میشود.

ویژگی های مهم اسپری ضد آفتاب

 • دارای فرمولاسیون بدون گاز
 • بر پایه آب
 • بافت سبک با پخش راحت
 • جذب سریع
 • تهیه شده از مواد ارگانیک
 • فاقد پارابن
 • قابل استفاده روی صورت و بدن
 • جوش و حساسیت ایجاد نمی کند
 • ماندگاری طولانی
 • جلوگیری از پیری و آسیب های بلند مدت پوستی
 • دارای فیلترهای فیزیکی و شیمیایی با نهایت محافظت در مقابل اشعه های مضر آفتاب UVA ، UVB

مزایای استفاده از اسپری ضد آفتاب

یکی از بهترین مزایای این محصول این است که به راحتی قابل استفاده است و برای مصرف آن نیاز نیست از دست هایتان استفاده کنید و مانند کرم آن را روی پوست خود پخش کنید. در ضمن مدت زمان استفاده از آن هم بسیار کوتاه است و در کمتر از یک دقیقه می توانید پوستتان را به خوبی با آن آغشته کنید.

برخلاف برخی کرم های ضد آفتاب که احساس چربی و سنگینی روی پوست ایجاد می کنند، این محصول کاملا سبک است و انگار هیچ چیز روی پوستتان نزدید. از این اسپری ها به راحتی می توانید در کمترین زمان ممکن روی گردن، دست و پاهای خود هم استفاده کنید. همچنین اسپری ضد آفتاب برای اشخاصی که پوست حساسی دارند مناسب تر می باشد.

می توان گفت این محصول از لحاظ اقصادی هم به صرفه تر هست و تمدید آن بسیار راحت تر از کرم های ضد آفتاب می باشد. اما حتما توجه داشته باشید که برای بهره گیری از آن باید به مقدار کافی از محصول را روی پوست خود اسپری کنید.

اسپری ضد آفتاب

عکس انواع مختلف اسپری ضد آفتاب

معایب اسپری ضد آفتاب

 • بزرگترین مشکل آنها این است که دارای تاثیر گذاری کمی است و به خوبی از آن ها استفاده نمی شود.
 • لایه نازکی را روی پوست به جای می گذارد بنابراین باید چند بار یک قسمت بدن را اسپری نمود تا ضخامت کافی به وجود آید.
 • با اسپری کردن بدن دقیقا مشخص نیست کدام قسمت از بدن پوشش داده شده است و کدام قسمت بدون پوشش مانده است.
 • برخی از آنها حاوی الکل هستند و نباید از آن ها استفاده نمود.
 • استشمام این اسپری ها ممکن است خطرناک باشد (خطراتی چون آسیب دیدن ریه و حملات تنفسی) چون حاوی برخی مواد مانند دی اکسید تیتانیوم و ریه است که باعث تحریک ریه شوند.
 • این اسپری ها گاهی احساس چسبندگی می دهند و به سختی شسته می شوند.
 • این اسپری برخلاف کرم های ضد آفتاب جذب پوست نمی شود و فقط روی پوست می نشیند، بنابراین ممکن است با تعریق پاک شود.

آیا ممکن است استفاده از اسپری ضد آفتاب خطرناک باشد؟

سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد این محصول هشدارهایی را داده است، مخصوصا در مورد استفاده این محصول توسط کودکان که آن را ممنوع اعلام کرده است مگر اینگه نوع مخصوص کودکان را استفاده کنید.

پوشش دهی ناقص، جذب ترکیبات سمی یا آزادسازی این ترکیبات در محیط، استشمام ترکیبات اسپری و امکان سوختن و آتش گرفتن پوست از جمله ریسک هایی است که در صورت استفاده از این اسپری ممکن است رخ دهند.

نحوه صحیح مصرف اسپری ضد آفتاب

قبل از قرارگرفتن در معرض نور خورشید (حداقل 15 دقیقه قبل)، اسپری ضد آفتاب را خوب تکان داده و آن را روی نقاط مختلف پوست اسپری کنید، سپس محصول را به خوبی در تمام پوست بدن و مناطق در معرض نور خورشید پخش نمایید. با هر بار قرار گرفتن در معرض آفتاب در فاصله های زمانی ۲ ساعته آن را تمدید کنید.

سعی کنید به صورت مستقیم به صورت اسپری نکنید. چون در صورت اسپری مستقیم به صورت ممکن است وارد چشم شده و دچار سوزش چشم گردد که در این صورت با آب فراوان بشویید. بهتر است جهت استفاده برروی پوست صورت فرآورده را ابتدا کف دست ها اسپری نموده و سپس برروی پوست صورت بمالید.

نحوه استفاده از اسپری ضد آفتاب

نحوه صحیح استفاده از اسپری ضد آفتاب

چه مقدار از اسپری ضد آفتاب باید استفاده کنیم؟

انجمن امراض پوستی توصیه می کند که افراد بالغ در هر بار می توانند حداقل 1 اونس از ضد آفتاب را استفاده کنند یعنی از هر قوطی این محصول می توان 6 بار استفاده نمود.

می توان گفت هر بار باید به حدی از این اسپری استفاده کرد تا پوست براق شود. دقت کنید که هر 90 دقیقه تا هر 2 ساعت یا حتی زودتر از این بازه زمانی، مجددا از ضد آفتاب استفاده کنید که بستگی به موقعیت و نوع فعالیت نیز دارد.

هشدار

خیلی دقت کنید که اسپری را نزدیک به شعله آتش استفاده نکنید. چون همان طور که گفتیم برخی از اسپری ها حاوی الکل و قابل اشتعال هستند و استفاده از آن ها نزدیک آتش، منقل یا گریل ممکن است باعث سوختگی شما شود. هنگامی که در محیط اطرافتان باد است هم از اسپری استفاده نکنید.

چون اسپری ها گازی هستند و با وزش باد در محیط اطراف پخش می شوند و به صورت شما نمی رسند. همچنین باد گاز اسپری را در محیط اطراف پخش می کند و اشتنشاق آن برای شما و اطرافیانتان خطرناک و سمی است.

خرید اینترنتی اسپری ضد آفتاب

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
فرق بین اسپری ضد آفتاب و کرم ضد آفتاب در چیست؟
تفاوت آنها بیشتر در نحوه استفاده و عملکرد آنهاست بگونه ای که اسپری بر خلاف کرم به راحتی و در کمترین زمان ممکن استفاده و روی پوست خشک می شود و احساس سبکی به پوست می دهد در عوض نسبت به کرم دارای تاثیرگذاری کمتری می باشند.
آیا استفاده از اسپری ضد آفتاب خطرناک است؟
بله، ممکن از در صورت استفاده نادرست خطراطی مانند اشتعال و سوختن در مجاورت با آتش، استشمام ترکیبات سمی اسپری را داشته باشد، در مورد استفاده این محصول توسط کودکان نیز باید محتاط بود و تا حد امکان از مدلهای مخصوص کودکان استفاده کرد.
قیمت انواع اسپری ضد آفتاب چند است؟
قیمت اسپری ضد آفتاب به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، حجم اسپری، کیفیت محصول و مواد تشکیل دهنده و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت انواع اسپرس ضد آفتاب از 100 هزار تمان شروع و تا 2 الی 3 میلیون هم ادامه دارد.
بهترین برندهای اسپری ضد آفتاب کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای اسپری ضد آفتاب می توان به برند نوتروژینا، نیوآ، اوسرین، سان سیف، سی گل، ایو روشه، آگرادو، ویشی، ایزدین، آردن، چیکو، وکالی، سیلکِر، کاریته و رک اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/27
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
اسپری ضد آفتاب سیلکر مدل S50 حجم 120 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب سیلکر مدل S50 حجم 120 میلی لیتر
اسپری لوسیون ضدآفتاب رک مدل Hydratante حجم 200 میلی لیتر
اسپری لوسیون ضدآفتاب رک مدل Hydratante حجم 200 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب ایمجز مدل HYDRATING حجم 150 میلی لیتر SPF ۳۰
اسپری ضد آفتاب ایمجز مدل HYDRATING حجم 150 میلی لیتر SPF ۳۰
اسپری ضد آفتاب دکتر راشل مدل اکو حجم 150 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب دکتر راشل مدل اکو حجم 150 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب وکالی حجم 235 میلی لیتر SPF ۵۰
اسپری ضد آفتاب وکالی حجم 235 میلی لیتر SPF ۵۰
اسپری ضد آفتاب فرانسوی ایوروشه مدل SPF50 حجم 150 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب فرانسوی ایوروشه مدل SPF50 حجم 150 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب نیوآ مدل schutz flege حجم 200 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب نیوآ مدل schutz flege حجم 200 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب سان سیف مدل Ultra Guard حجم 150 میلی لیتر
اسپری ضد آفتاب سان سیف مدل Ultra Guard حجم 150 میلی لیتر
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد