منو

آموزش نحوه استفاده از اسکوتر برقی و روش حفظ تعادل روی اسکوتر

همیشه از ابتدای ورود این وسیله هیجان انگیز یعنی اسکوتر های هوشمند الکتریکی، یکی از نگرانی های مشتریان، یادگیری آموزش های اولیه استفاده از نحوه سوار شدن انواع اسکوتر برقی هوشمند بوده که در ادامه به نحوه سوار شدن بر روی این اسکوتر ها و راه های ایمنی حفظ تعادل روی این اسکوتر های تعادلی میپردازیم.

دفترچه راهنمای استفاده از اسکوتر برقی

پس از بیرون آوردن اسکوتر برقی از جعبه، اولین موردی که به سراغ آن می روید باید دفترچه راهنمای آن باشد نه خود هاوربرد. البته این موضوع نه تنها در مورد اسکوتر برقی بلکه در مورد هر وسیله دیگری هم باید صدق کند چون عمده اطلاعات لازم برای استفاده از آن در دفترچه راهنما قرار گرفته است. در صورتی که هاوربرد شما دفترچه راهنما ندارد نگران نباشید و به سراغ قدم بعدی بروید.

نحوه استفاده از اسکوتر برقی

روشن کردن اسکوتر

در این مرحله با استفاده از دکمه ای که عمدتا به رنگ نقره ای است و در بخش کناری اسکوتر قرار دارد وسیله را روشن کنید. این دکمه معمولا در کنار درگاه شارژ اسکوتر برقی قرار می گیرد.

میزان شارژ باتری

قبل شروع به استفاده از اسکوتر برقی حتما مطمئن شوید که باتری آن در حالت شارژ کامل قرار دارد. در صورتی که شارژ ندارد و یا شارژ آن کم است از شارژر استفاده کنید تا پر شود.

استفاده اسکوتر برقی - جایگاه اسکوتر

اسکوتر را در نزدیکی دیوار یا جایی قرار دهید که بتوانید با تکیه بر آن روی هاوربرد قدم بگذارید. این کار بسیار راحت است پس نگران افتادن خود نباشید.

نحوه ایستادن روی اسکوتر برقی

سوار شدن اولیه اسکوتر

برای سوار شدن بر روی اسکوتر های هوشمند کافیست مانند بالا رفتن از پله، روی این دستگاه ایستاد اما به همین سادگی ها هم نیست. از آنجایی که اسکوترهای برقی توسط سنسورهایی که در هر طرف از اسکوتر ها تعبیه شده زاویه را نسبت به سطح افق سنجیده و فرمان حرکت را به موتور ارسال میکنند، از این رو اگر ابتدا پای اول خود را با زاویه اشتباه یا در جای اشتباه ( بیش از حد جلو یا عقبتر از پدالها) قرار دهید ممکن است اسکوتر حرکت نموده و اجازه ندهد فرد پای دیگر خود را روی اسکوتر قرار دهد.

معمولا این ایراد در روز اول بر این وسیله هوشمند برای افراد بالای 50 کیلوگرم وارد است اما برای افراد با وزن پایینتر از 50 - 60 کیلوگرم، عملا به دلیل کوتاه تر بودن قد و پایین بودن وزن تعادل به قدری است که عملا نیازی به یادگیری اولیه هم نبوده و در همان شروع میتوان با اسکوترهای اسمارت (تعادل هوشمند) به راحتی حرکت نمود.

اما برای افراد بزرگسال تا وزن حداکثر 120 – 130 کیلویی، برای اینکه در دقایق ابتدایی یادگیری حرکت با این اسکوترهای تعادلی، راه حل مناسب این است که ابتدا روی یک سطح نسبتا بلند (مانند دسته مبلهای بلند و مستحکم)، نشسته و پاهای خود را در حالی که اسکوتر در حالت آماده به کار است قرار دهیم و تا میزانی که دقت تیز بودن حرکت هر طرف از اسکوتر کاملا شناخته نشده (تا 1 الی 5 دقیقه) این کار را ادامه دهیم. این کار باعث میشود تا دقت سنسورهای حرکتی اسکوتر به طور کامل در ذهن سوار بر اسکوتر شناخته شود تا در زمانی که فرد روی آن ایستاده، بتواند هرگونه حرکت و جابه جایی احتمالی را تخمین بزند. به همین ترتیب این عمل کمک میکند تا در کوتاهترین زمان به آرامش بسیار بیشتری سوار بر این اسکوتر شویم.

چگونگی حرکت با اسکوتر و حرکت با سرعت های متفاوت

پس از سوار شدن و حفظ آرامش بر روی اسکوتر برقی، باید کاملا راحت و آزادانه روی اسکوتر برقی خود بایستیم و پاهارا تا مچ پا کاملا رهای رها کنیم درست مانند زمانی که روی زمین ایستاده ایم. همچنین نکته مهم برای شروع حرکت با این اسکوتر برقی این است که وقتی روی آن ایستاده ایم بدنمان را کاملا شل شل کنیم و خاطرمان باشد که روی آن خم (اصطلاحا دولا) نشویم و خاطرمان باشد طی هر شرایط اگر در سرعت های کم یا زیاد هر زمان احساس نا امنی کردیم سریعا یک پایمان را از روی اسکوتر جدا و از عقب، روی زمین قرار دهیم.

با یادگیری و استفاده نکات یادآوری شده در بالا بدون هیچ نگرانی میتوانیم در هر نوع سطوحی اعم از شیبدار و غیر شیبدار و با دست انداز های دشوار و آفرود با اسکوتر خود حرکت کنیم و طی هیچ شرایط هیچگونه خطری فرد سوار بر اسکوتر را تهدید نمیکند.

در نهایت قسمت لذت بخش و جالب حرکت با اسکوتر های برقی اینطور است که تنها باید به محل مورد نظر خود فکر کرده و سپس شاهد خواهیم بود که چطور ناخود آگاه (غیر ارادی) تنها به وسیله فکر کردن میتوانیم به نقاط مختلف با اسکوتر برقی خود حرکت نماییم.

آموزش نحوه استفاده از اسکوتر برقی

چرخش با اسکوتر

هنگامی که به خوبی یاد گرفتید بدون کمک دیگران به خوبی به سمت جلو حرکت کنید، چرخش به دور خود را تمرین کنید.

استفاده صحیح از پا برای چرخش اسکوتر برقی

برای چرخش در جهت عقربه های ساعت، پنجه پای راست را رو به پایین فشار دهید و خواهید دید که به آرامی می چرخید. پس از اقدام برای چرخش، پای چپ خود را در حالت افقی نگه دارید و فشاری به هاوربرد وارد نکنید در غیر این صورت چرخش به سمت راست متوقف شده و تعادل خود را از دست خواهید داد.

همچنین برای چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت پنجه پای چپ را رو به پایین فشار دهید.

حرکت رو به عقب هاوربرد

برای رفتن سمت عقب باید بر خلاف جرکت رو به جلو که پنجه پا را رو به پایین فشار می دادید، این بار باید با پاشنه پا به اسکوتر برقی فشار بیاورید.

حرکت با اسکوتر برقی

حرکت در سطوح شیبدار با اسکوتر برقی

حرکت نمودن در شیبهای تند ( تا 30 درجه) برای این اسکوتر های برقی کوچک بسیار عجیب به نظر میرسد. اما باید در نظر داشت 70 درصد موتور های برقی موجود در شهرهایی مانند استکهلم، آمستردام (هلند) و شهر شنزن، با توان در حدود 350 وات قدرت در نظر گرفته شده؛ این در حالیست که کوچکترین نوع اسکوتر های هوشمند (اسمارت بالانس) از 2 موتور 350 وات مجموعا 700 وات تشکیل شده است که می شود حدود 0.6 اسب بخار، که خود قدرت قابل توجهی است.

در هنگام استفاده از اسکوتر برقی مواظب شیب های تند باشید. بسیاری از این وسیله ها می توانند شیب های تا ۱۵ الی 30 درجه را به خوبی طی کنند اما این مسئله به برند اسکوتر شما و البته مهارت شما هم مربوط است.

کنترل سرعت اسکوتر

به سرعتی که با آن حرکت می کنید دقت داشته باشید. در اکثر موارد هنگامی که به نهایت سرعت اسکوتر برقی خود برسید یک صدای بیپ کوتاه می شنوید که به شما هشدار نهایت سرعت می دهد. با شنیدن این صدا سرعت خود را کاهش دهید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

در پایان مطاله مقاله مرتبط با موضوع یعنی (راهنمای خرید اسکوتر برقی خوب) را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

اسکوتر برقی

تاریخ به روز رسانی : 1401/06/08
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر بهار
10:24 - 1401/02/23
سلام من یه اسکوتر برقی خریدم یه مشکلی داره صداش درست بود یهو شروع کرد خش خش کردن و ... مشکلش چیه؟ یک سوال دیگه داشتم روش میرفتم یهو مثل اینکه خاموشش کنی شل و ول بشه دیگه صاف واینسه ها اونجور شد و ور شد ولی خاموش نشد و لامپاش روشن بود، باز صاف نشد تا اینکه خاموش روشنش کردیم😐 میشه توضیح بدینن؟؟

پاسخ : متاسفانه اطلاعاتی در مورد مشکلات فنی انواع دستگاه اسکوتر نداریم ... دوستان اگر علت رو می دونند خوشحال میشیم این دوستمون رو راهنمایی کنند

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد