منو

گهواره یا تاب برقی چیست و چه مزایا، کاربرد و معایبی دارد؟

یکی از وسایلی که برای خواباندن و آرام شدن نوزادان استفاده می شود، گهواره است. همه ما می دانیم که انواع گهواره و تخت نوزاد و کودک در بازار سیسمونی وجود دارد؛ همین تنوع همیشه انتخاب را سخت می کند؛ در حالت کلی داشتن یک گهواره که نوزاد خود را در آن بخوابانید، بسیار خوب است، البته اجباری در این امر نیست، زیرا بسیاری از مادران از روش (پا لالایی) برای آرام کردن و خواباندن نوزاد خود استفاده می کنند.

اگرچه این روش قدیمی، بسیار موثر است، اما قطعا فرسوده کننده، خسته کننده و بسیار وقت گیر خواهد بود. بنابراین بهتر است از نوعی از گهواره های موجود در بازار استفاده کنید تا از ابتدای راه بچه داری خسته و درمانده نشوید.

یکی از انواع پرطرفدار این گهواره ها، گهواره برقی یا تاب برقی است. با توجه به اینکه در مقالات قبلی درباره انواع مختلف گهواره، کاربرد و ویژگی های هر کدام کامل توضیح داده ایم (یعنی این مقاله : راهنمای خرید گهواره نوزاد)، بنابراین در این مقاله به طور اختصاصی به بررسی گهواره برقی و مزایا و مضرات احتمالی آن خواهیم پرداخت.

عکس گهواره برقی

عکس گهواره برقی کودک

شاید ندانید که این نوع گهواره برای نوزاد مفید است یا مضر. معمولا وقتی یک وسیله برقی است، بسیاری از افراد با خود فکر می کنند که ممکن است برای نوزاد مضر باشد. حقیقت این امر را در ادامه خواهید دید.

آیا گهواره برای نوزاد مفید است؟

استفاده از گهواره یک ترجیح شخصی است اما بدون شک استفاده از آن مزایایی به همراه دارد. گهواره از زمان های خیلی قدیم وجود داشته اما به این شکلی که امروزه وجود دارد، نبوده است.

بدون شک گهواره می تواند مزایایی به دنبال داشته باشد. بعد از آغوش مادر، گهواره مکانی برای آرام گرفتن نوزاد به شمار می رود. اگر نوزاد شما در گهواره قرار گیرد، با حرکات آرام گهواره می تواند زودتر به خواب فرو رود.

گهواره را می توانید در اتاق خواب و کنار تخت خودتان قرار دهید. ضمن اینکه قابل حمل است و به راحتی منتقل می شود. بنابراین نوزاد شما می تواند روز در حال باشد و شب در اتاق خواب.

تاب برقی

خواب آرام کودک درون گهوره برقی یا تاب برقی

ویژگی های گهواره استاندارد برای نوزاد

  • گهواره نباید بالای ده سال ساخت داشته باشد چون این گهواره ها قدیمی هستند و ممکن است به راحتی بشکنند. پس اگر از گهواره های دست دوم استفاده می کنید، باید سال ساخت آن را بدانید.
  • فاصله بین میله های گهواره نباید بیشتر از 5 یا 6 سانتی متر باشند، چون اگر فاصله بیشتر از این باشد، ممکن است سر نوزاد بین آن ها گیر کند. پس یکی از ویژگی های گهواره مناسب برای نوزاد، داشتن میله هایی با فاصله کم است.
  • گهواره باید به شکلی باشد که گوشه های آن با تشک پر شود و جای خالی گوشه ها بیشتر از 2.5 سانتی متر نباشد.
  • لوازمی که در ساخت گهواره استفاده شده است مثل پیچ و براکت ها باید کاملا ایمن باشند و پوشانده شده باشند تا به نوزاد صدمه ای وارد نکنند. همچنین نباید گهواره لبه های تیز و برنده داشته باشد. گهواره های چوبی نیز باید فاقد هرگونه ترک خوردگی باشند.
  • یکی از ویژگی های گهواره مناسب برای نوزاد، داشتن تشکی با اندازه استاندارد است. اگر گهواره نوزاد شما به شکل بیضی یا گرد است، باید تشکی متناسب با این شکل داشته باشد. همچنین تشک باید در قسمت داخلی گهواره محکم باشد و بین گهواره تا تشک به اندازه دو انگشت فاصله باشد.

بهترین مدلهای گهواره برقی

گهواره های برقی اندازه و انواع مختلفی دارد

انواع گهواره های برقی

گهواره های برقی تنوع بسیار بالایی دارند. در برند های مختلف از جمله گهواره برقی ببکو، گهواره برقی 4moms، گهواره برقی پریمی، گهواره برقی براوو، گهواره برقی ماستلا، گهواره برقی گراکو و ... در بازار سیسمونی موجود هستند. هر یک از این برند ها نیز در تولید گهواره های برقی خود مدل های متنوعی را روانه بازار کرده اند که هر کدام امکانات ویژه و خاص خود را دارند.

فلش خور بودن برای پخش موسیقی های دلخواه، آهنگ سر خود داشتن، ضد کولیک بودن، امکان ماساژ نوزاد، آنتی رفلاکس بودن، تایمر داشتن، امکان تکان خوردن به جهات مختلف، قابلیت کار با برق و باتری، بلوتوث داشتن، کنترل از راه دور، قابلیت تنظیم سرعت حرکت و قابلیت جدا شدن تشک از گهواره از جمله مهمترین امکانات یک گهواره برقی است.

اینکه کدام مدل از گهواره های برقی دقیقا تمام این امکانات را دارند، باید به تفکیک بررسی کنید، اما بدیهی است که هر چه امکانات یک گهواره برقی بیشتر و خاص تر باشد، قیمت بیشتری دارد.

آیا بهتر است نوزاد در گهواره بخوابد؟

برای خوابیدن نوزاد در گهواره هیچ مشکلی وجود ندارد و تا ۶ ماهگی امن ترین مکان برای خواب کودک به حساب می آید. در هنگام استفاده از گهواره حتما محدودیت های وزن گهواره را در نظر بگیرید. برخی گهواره ها ۵ کیلوگرم بیشتر وزن را تحمل نمی کند گرچه بیشتر آنها می توانند تا ۱۰ کیلوگرم را تحمل کنند.

خرید اینترنتی گهواره برقی

گهواره برقی کودک باعث آرامش و ذخیره زمان والدین می شود

مقایسه گهواره برقی با گهواره دستی

وقتی که نام وسیله ای برقی برای نوزاد می آید، اکثر افراد گمان می کنند که آن وسیله برای نوزاد مضر است و نوسانات برق ممکن است آسیب هایی به مغز نوزاد وارد کند. اما ببینیم در مورد گهواره برقی چه مسائلی وجود دارد.

گهواره برقی نوعی گهواره است که به شکل یکنواختی حرکت می کند و نیازی نیست که با دست آن را به حرکت در آورید. در واقع این نوع گهواره خطری برای نوزاد نداشته و با نوسانات یکنواختی که دارد، باعث تنظیم شدن مغز نوزاد شده و کمک می کند که او زودتر به خواب فرو رود.

طی تحقیقات انجام شده روی گهواره برقی برای نوزاد، نتیجه نشان داده که استفاده از این نوع گهواره 2 تا 4 دقیقه زودتر از گهواره دستی نوزاد را به خواب فرو می برد. در واقع می توان گفت که خطر این نوع گهواره از گهواره های دستی کمتر است.

گهواره برقی حرکات یکنواخت و نوسانات یکسانی دارد در حالی که گهواره های دستی سرعت و نوسان ناپایداری دارند. همین امر سبب می شود که مغز نوزاد در گهواره های دستی مدام نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد و اینگونه باعث سرگیجه و برگرداندن شیر نوزاد شوند.

در حالی که گهواره برقی با حرکات یکسان، زودتر مغز نوزاد را تنظیم می کند و از عصبی شدن نوزاد جلوگیری می کند.

راهنمای خرید گهواره برقی اتوماتیک

عکس مادر در کنار گهواره برقی کودک

مزایای گهواره برقی برای نوزاد

گهواره برقی انرژی و وقت والدین را ذخیره می کند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که نوزاد را داخل آن قرار دهند و گهواره را روشن کنند. حرکات خودکار گهواره برقی چرخش از جلو به عقب باعث تسکین و آرامش نوزاد می شود. معمولا گهواره برقی در سه موقعیت حرکت می کند و اهرم آن به آسانی قابل تنظیم است.

برخی از انواع گهواره برقی آهنگ های آرامش بخش نیز پخش می کنند که به روند خواب آرام نوزاد کمک می کند. دکمه های تنظیم شونده گهواره را می توانید امتحان کنید تا بهترین حالت را برای نوزاد بیابید.

1 - ایجاد احساس امنیت

گهواره چوبی نوزاد یا گهواره فلزی نوزاد با دارابودن نرده هایی بلند و طراحی منحصربه فرد، امکان پیشگیری از سقوط کودک را فراهم می کند. تلاش برای کاهش خطر صدمات در گهواره های کودکان، این تخت نوزاد را به یکی از بهترین انتخاب ها تبدیل کرده است. اغلب گهواره برقی دارای مکانیزم قفلی امن است که تضمین می کند کودک در داخل تخت محافظت شده و ایمن است.

2 - راحتی و پشتیبانی از کودک

گهواره برقی نوزاد باتوجه به راحتی و سلامت کودک شما طراحی شده است. تشک و گارد آن به طور خاص برای ارائه حمایت و راحتی به منظور جلوگیری از هرگونه ناراحتی و ترویج رشد و توسعه سالم کود.برای بدن ظریف کوچولوی شما طراحی شده است.

3 - تشویق به خواب عمیق تر و بهتر

با کاهش اختلالات و ارائه حمایت مناسب، گهواره برقی کودک کمک می کند تا کودک به مدت طولانی تری در خواب بماند و برای رشد و توسعه سالم، نیازهای وی را برطرف کند. اطمینان از خواب آرام کودک به آرامش خاطر داشتن والدین کمک شایانی می کند.

گهواره نوزاد برقی

گهواره نوزاد برقی یا تاب برقی

4 - فضای خواب اختصاصی

ایجاد یک روتین ثابت می تواند الگو خواب بسیار مناسبی را برای کودک ایجاد کند. یک فضای خواب اختصاصی و آرام به ایجاد و ترویج عادات خواب سالم در کودک کمک می کند.

5 - کاهش خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

بر اساس توصیه های اکید آکادمی اطفال آمریکا نوزادان باید در یک فضای امن و مطمئن مانند گهواره بر روی پشت خوابانده شوند. این امر به کاهش خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد که عامل اصلی مرگ ومیر در نوزادان است، کمک می کند. با استفاده از گهواره برقی می توانید از خواب امن و راحت کودک خود اطمینان حاصل کنید.

6 - ارزش سرمایه گذاری بلندمدت

سرمایه گذاری بر روی یک تخت گهواره ای یا گهواره برقی باکیفیت بالا و درجه یک باعث ایجاد ارزش افزوده می شود. شما می توانید از یک تخت خواب محکم و بادوام سالیان متمادی و برای فرزندان متعدد استفاده کنید. به همین دلیل خرید گهواره برقی در درازمدت منجر به کاهش هزینه می شود.

7 - تمیزکردن و نگه داری آسان

تخت نوزاد به گونه ای طراحی شده است که به راحتی قابل تمیزکردن باشد. معمولاً گهواره نوزاد دارای ملافه و تشک های قابل جابه جایی و شستشو هستند. همچنین به راحتی به کمک یک دستمال مرطوب می توانید مرتباً تخت را تمیز کنید تا عاری از هر گونه میکروب و باکتری شود.

8 - ایجاد آرامش برای والدین

استفاده از انواع گهواره برقی، تاب گهواره ای، تخت گهواره ای و… به والدین آن ها اطمینان خاطر می دهد که فرزندشان در محیطی امن و مطمئن خوابیده است. این امر به کاهش استرس و اضطراب والدین کمک چشمگیری می کند و به آن ها اجازه می دهد مدت زمانی را با خیال آسوده استراحت کنند.

آرامش بیشتر والدین با گهواره نوزاد برقی

آرامش بیشتر والدین با گهواره نوزاد برقی

9 - قابلیت سفارشی سازی بر اساس نیاز کودک

گهواره های کودک در طیف وسیعی از طرح ها و سبک ها عرضه می شوند که به این معنی است شما می توانید گهواره ای را انتخاب کنید که متناسب با نیازها و ترجیحات شما باشد. از سوی دیگر انواع گهواره های چوبی سنتی تا طرح های مدرن و شیک در بازار وجود دارد که متناسب با سبک و بودجه شما باشد.

معایب گهواره برقی

  • گران بودن
  • مدت زمان استفاده محدود
  • معلوم نیست که کودک شما در آن آرام بگیرد یا نه

نکات خرید گهواره برقی

به عنوان والدین، اولویت اصلی شما برای خرید گهواره برقی باید به ایمنی و راحتی کودک خود باشد. برای اطمینان حاصل کردن از خواب آرام کودک، انتخاب گهواره برقی مناسب امری حیاتی است. گهواره برقی، بهترین ابزاری است که برای ایجاد راحتی و ایمنی کودک در خواب می توانید استفاده کنید.

بااین حال، باید بادقت گهواره مناسبی را انتخاب کنید که هم ایمنی و راحتی کودک را فراهم کند و هم با سبک زندگی و بودجه شما سازگار باشد. درحالی که قیمت عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود، ملاحظات دیگری نیز وجود دارد. در اینجا برخی از عوامل برجسته ای که در طول فرایند انتخاب و خرید گهواره برقی باید به آن توجه کرد، ذکر شده است:

راحتی گهواره برقی

باتوجه به نیاز کودکان به خواب فراوان برای رشد سریع خود، گهواره کودک به عنوان یک گزینه مناسب برای استراحت و آرامش آنها پیشنهاد می شود. با داشتن گهواره برقی با یک تشک راحت و فضای حرکت کافی، یک فضای دنج و امن برای کوچولوی شما فراهم می شود که به او کمک می کند در یک محیط خواب آرام و ملایم استراحت کند.

راحتی در گهواره برقی

راحتی نوزاد در گهواره برقی

حرکت تکان دادن گهواره نیز حس آشنای کودک شما را باتجربه در رحم تقلید می کند که به او کمک می کند آرام شده و راحت تر به خواب بروند. علاوه بر این، محفظه های محکم گهواره حس امنیت و محافظت را برای کودک شما ایجاد می کند و به او در طول شب احساس امنیت می دهد.

گهواره ای که انتخاب می کنید باید برای کودک شما دنج و کاملاً راحت باشد. باید کودک در آن به اندازه دامان مادر احساس راحتی داشته باشد. بهتر است که گهواره چوبی یا فلزی فضای کافی برای ماراتن رؤیایی نوزاد را داشته باشد. اکثر گهواره ها دارای لت های چوبی در طرفین هستند. شما می توانید با قراردادن تشک های کرکی به عنوان گارد در هر سه طرف برای نوزاد ایمنی بیشتری فراهم کنید.

ایمنی گهواره برقی

ایمنی از اولویت های اصلی در هنگام انتخاب گهواره برای کودکان است. در لیست انتخاب، باید تمام گهواره هایی که تمام استانداردها و مقررات ایمنی را رعایت می کنند، در نظر گرفته شوند. این گهواره ها باید دارای ساختاری محکم باشند و بدون لبه یا گوشه های تیز طراحی شوند تا به کودک شما هیچ گونه صدمه ای نرسانند.

طراحی گهواره برقی

علاوه بر راحتی و ایمنی، طراحی ظاهر گهواره برقی نیز برای مردم بسیار مهم است. در این راستا، هنگام انتخاب بهترین گهواره، طراحی آن نیز باید به عنوان یکی از ملاک های اصلی در نظر گرفته شود.

عکس گهواره برقی کودک

عکس گهواره برقی کودک

سن نوزاد

مهم ترین عاملی که در انتخاب گهواره برقی باید در نظر داشت، سن کودک شماست. گهواره نه باید خیلی بزرگ باشد و نه به اندازه سن فعلی کودک شما. اگر اندازه گهواره ثابت باشد، کودک شما به زودی با بزرگ شدنش احساس ناراحتی می کند.

راه اندازی و قابلیت حمل آسان

باید بررسی شود که گهواره برقی به راحتی قابل تنظیم و حمل باشد، به طوری که در فرایند باز کردن و بستن آن، فرایند پیچیده ای نباشد. همچنین باید امکان حمل ونقل آن بدون نیاز به تلاش زیادی وجود داشته باشد. برای این منظور، استفاده از چرخ در گهواره برقی می تواند مفید باشد، با این توجه که چرخ ها باید با بسته شدن گهواره قفل شوند تا از وقوع مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

داشتن پشه بند یا محافظ

گهواره شما باید ساختار سایبانی داشته باشد تا کودک را بپوشاند. سایبان به محافظت از کودک در برابر پشه و گردوخاک کمک می کند. یک محافظ استاندارد کاملاً از کودک در برابر تهدیدات بیرونی مراقبت می کند.

امکان پخش موسیقی

لالایی یکی از کارآمدترین روش های کمک به خواب کودکان و نوزادان است؛ اما گاهی اوقات ممکن است به علت درگیر بودن در کارهای روزمره امکان خواندن لالایی برای کودکتان را نداشته باشید. تعبیه کردن امکانات پخش موسیقی یا صداهای طبیعی همانند ضربان قلب یا صدای آب به کودک شما کمک می کند راحت تر بخوابد.

خرید گهواره برقی نوزاد

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع گهوراه برقی چند است؟
قیمت گهواره برقی کودک یا تاب برقی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، ابعاد، وزن، رده سنی گهواره، تنوع در حرکت ها، قدرت موتور، موزیکال بودن و سایر امکانات آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت گهوراه برقی از 3 میلیون تومان تا 22 میلیون می باشد.
آیا گهوراه برقی می تواند برای کودک خطرناک باشد؟
این نوع گهواره هیچ خطری برای نوزاد نداشته و با نوسانات یکنواختی که دارد، باعث تنظیم شدن مغز نوزاد شده و کمک می کند که او زودتر (حتی زودتر از گهوراه دستی) به خواب فرو رود و از عصبی شدن نوزاد جلوگیری می کند.
بهترین برندهای گهواره برقی کدام است؟
از بهترین و محبوب ترین برندهای تولید کننده گهواره برقی می توان به برند گهواره نوزاد ماستلا، گهواره میلاد، چیکو، گراکو، مامالاو، دلیجان، اسپرینگ، ولگرو، جیکل، کیکابو، کولار، چیپولینو، ببکو، ایران گهواره، فور مامز، لاوین، پارادیس، ویرا و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/21
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
تاب برقی جیکل مدل 62 MINOS
تاب برقی جیکل مدل 62 MINOS
گهواره برقی نوزاد گراکو مدل Move With Me
گهواره برقی نوزاد گراکو مدل Move With Me
گهواره برقی نوزاد ماستلا مدل 31
گهواره برقی نوزاد ماستلا مدل 31
تاب برقی نوزاد ماستلا مدل Delux
تاب برقی نوزاد ماستلا مدل Delux
تاب برقی نوزاد گراکو مدل birar
تاب برقی نوزاد گراکو مدل birar
گهواره برقی نوزاد گراکو مدل MY FRIENDS
گهواره برقی نوزاد گراکو مدل MY FRIENDS
گهواره برقی ایون فلو مدل QQ502
گهواره برقی ایون فلو مدل QQ502
تاب و گهواره برقی نوزاد فورمامز کد 4175
تاب و گهواره برقی نوزاد فورمامز کد 4175
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد