منو

گهواره یا تاب برقی چیست و چه مزایا، کاربرد و معایبی دارد؟

یکی از وسایلی که برای خواباندن و آرام شدن نوزادان استفاده می شود، گهواره است. همه ما می دانیم که انواع گهواره و تخت نوزاد و کودک در بازار سیسمونی وجود دارد؛ همین تنوع همیشه انتخاب را سخت می کند؛ در حالت کلی داشتن یک گهواره که نوزاد خود را در آن بخوابانید، بسیار خوب است، البته اجباری در این امر نیست، زیرا بسیاری از مادران از روش (پا لالایی) برای آرام کردن و خواباندن نوزاد خود استفاده می کنند.

اگرچه این روش قدیمی، بسیار موثر است، اما قطعا فرسوده کننده، خسته کننده و بسیار وقت گیر خواهد بود. بنابراین بهتر است از نوعی از گهواره های موجود در بازار استفاده کنید تا از ابتدای راه بچه داری خسته و درمانده نشوید.

یکی از انواع پرطرفدار این گهواره ها، گهواره برقی یا تاب برقی است. با توجه به اینکه در مقالات قبلی درباره انواع مختلف گهواره، کاربرد و ویژگی های هر کدام کامل توضیح داده ایم (یعنی این مقاله : راهنمای خرید گهواره نوزاد)، بنابراین در این مقاله به طور اختصاصی به بررسی گهواره برقی و مزایا و مضرات احتمالی آن خواهیم پرداخت.

عکس گهواره برقی

عکس گهواره برقی کودک

شاید ندانید که این نوع گهواره برای نوزاد مفید است یا مضر. معمولا وقتی یک وسیله برقی است، بسیاری از افراد با خود فکر می کنند که ممکن است برای نوزاد مضر باشد. حقیقت این امر را در ادامه خواهید دید.

آیا گهواره برای نوزاد مفید است؟

استفاده از گهواره یک ترجیح شخصی است اما بدون شک استفاده از آن مزایایی به همراه دارد. گهواره از زمان های خیلی قدیم وجود داشته اما به این شکلی که امروزه وجود دارد، نبوده است.

بدون شک گهواره می تواند مزایایی به دنبال داشته باشد. بعد از آغوش مادر، گهواره مکانی برای آرام گرفتن نوزاد به شمار می رود. اگر نوزاد شما در گهواره قرار گیرد، با حرکات آرام گهواره می تواند زودتر به خواب فرو رود.

گهواره را می توانید در اتاق خواب و کنار تخت خودتان قرار دهید. ضمن اینکه قابل حمل است و به راحتی منتقل می شود. بنابراین نوزاد شما می تواند روز در حال باشد و شب در اتاق خواب.

تاب برقی

خواب آرام کودک درون گهوره برقی یا تاب برقی

ویژگی های گهواره استاندارد برای نوزاد

 • گهواره نباید بالای ده سال ساخت داشته باشد چون این گهواره ها قدیمی هستند و ممکن است به راحتی بشکنند. پس اگر از گهواره های دست دوم استفاده می کنید، باید سال ساخت آن را بدانید.
 • فاصله بین میله های گهواره نباید بیشتر از 5 یا 6 سانتی متر باشند، چون اگر فاصله بیشتر از این باشد، ممکن است سر نوزاد بین آن ها گیر کند. پس یکی از ویژگی های گهواره مناسب برای نوزاد، داشتن میله هایی با فاصله کم است.
 • گهواره باید به شکلی باشد که گوشه های آن با تشک پر شود و جای خالی گوشه ها بیشتر از 2.5 سانتی متر نباشد.
 • لوازمی که در ساخت گهواره استفاده شده است مثل پیچ و براکت ها باید کاملا ایمن باشند و پوشانده شده باشند تا به نوزاد صدمه ای وارد نکنند. همچنین نباید گهواره لبه های تیز و برنده داشته باشد. گهواره های چوبی نیز باید فاقد هرگونه ترک خوردگی باشند.
 • یکی از ویژگی های گهواره مناسب برای نوزاد، داشتن تشکی با اندازه استاندارد است. اگر گهواره نوزاد شما به شکل بیضی یا گرد است، باید تشکی متناسب با این شکل داشته باشد. همچنین تشک باید در قسمت داخلی گهواره محکم باشد و بین گهواره تا تشک به اندازه دو انگشت فاصله باشد.

بهترین مدلهای گهواره برقی

گهواره های برقی اندازه و انواع مختلفی دارد

انواع گهواره های برقی

گهواره های برقی تنوع بسیار بالایی دارند. در برند های مختلف از جمله گهواره برقی ببکو، گهواره برقی 4moms، گهواره برقی پریمی، گهواره برقی براوو، گهواره برقی ماستلا، گهواره برقی گراکو و ... در بازار سیسمونی موجود هستند. هر یک از این برند ها نیز در تولید گهواره های برقی خود مدل های متنوعی را روانه بازار کرده اند که هر کدام امکانات ویژه و خاص خود را دارند.

فلش خور بودن برای پخش موسیقی های دلخواه، آهنگ سر خود داشتن، ضد کولیک بودن، امکان ماساژ نوزاد، آنتی رفلاکس بودن، تایمر داشتن، امکان تکان خوردن به جهات مختلف، قابلیت کار با برق و باتری، بلوتوث داشتن، کنترل از راه دور، قابلیت تنظیم سرعت حرکت و قابلیت جدا شدن تشک از گهواره از جمله مهمترین امکانات یک گهواره برقی است.

اینکه کدام مدل از گهواره های برقی دقیقا تمام این امکانات را دارند، باید به تفکیک بررسی کنید، اما بدیهی است که هر چه امکانات یک گهواره برقی بیشتر و خاص تر باشد، قیمت بیشتری دارد.

آیا بهتر است نوزاد در گهواره بخوابد؟

برای خوابیدن نوزاد در گهواره هیچ مشکلی وجود ندارد و تا ۶ ماهگی امن ترین مکان برای خواب کودک به حساب می آید. در هنگام استفاده از گهواره حتما محدودیت های وزن گهواره را در نظر بگیرید. برخی گهواره ها ۵ کیلوگرم بیشتر وزن را تحمل نمی کند گرچه بیشتر آنها می توانند تا ۱۰ کیلوگرم را تحمل کنند.

خرید اینترنتی گهواره برقی

گهواره برقی کودک باعث آرامش و ذخیره زمان والدین می شود

مقایسه گهواره برقی با گهواره دستی

وقتی که نام وسیله ای برقی برای نوزاد می آید، اکثر افراد گمان می کنند که آن وسیله برای نوزاد مضر است و نوسانات برق ممکن است آسیب هایی به مغز نوزاد وارد کند. اما ببینیم در مورد گهواره برقی چه مسائلی وجود دارد.

گهواره برقی نوعی گهواره است که به شکل یکنواختی حرکت می کند و نیازی نیست که با دست آن را به حرکت در آورید. در واقع این نوع گهواره خطری برای نوزاد نداشته و با نوسانات یکنواختی که دارد، باعث تنظیم شدن مغز نوزاد شده و کمک می کند که او زودتر به خواب فرو رود.

طی تحقیقات انجام شده روی گهواره برقی برای نوزاد، نتیجه نشان داده که استفاده از این نوع گهواره 2 تا 4 دقیقه زودتر از گهواره دستی نوزاد را به خواب فرو می برد. در واقع می توان گفت که خطر این نوع گهواره از گهواره های دستی کمتر است.

گهواره برقی حرکات یکنواخت و نوسانات یکسانی دارد در حالی که گهواره های دستی سرعت و نوسان ناپایداری دارند. همین امر سبب می شود که مغز نوزاد در گهواره های دستی مدام نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد و اینگونه باعث سرگیجه و برگرداندن شیر نوزاد شوند.

در حالی که گهواره برقی با حرکات یکسان، زودتر مغز نوزاد را تنظیم می کند و از عصبی شدن نوزاد جلوگیری می کند.

راهنمای خرید گهواره برقی اتوماتیک

عکس مادر در کنار گهواره برقی کودک

مزایای گهواره برقی برای نوزاد

گهواره برقی انرژی و وقت والدین را ذخیره می کند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که نوزاد را داخل آن قرار دهند و گهواره را روشن کنند. حرکات خودکار گهواره برقی چرخش از جلو به عقب باعث تسکین و آرامش نوزاد می شود. معمولا گهواره برقی در سه موقعیت حرکت می کند و اهرم آن به آسانی قابل تنظیم است.

برخی از انواع گهواره برقی آهنگ های آرامش بخش نیز پخش می کنند که به روند خواب آرام نوزاد کمک می کند. دکمه های تنظیم شونده گهواره را می توانید امتحان کنید تا بهترین حالت را برای نوزاد بیابید.

مزایای گهواره برقی

 • حرکت کردن با برق و باتری
 • حرکت کردن به جهات مختلف
 • ویبره داشتن
 • کنترل سرعت
 • موزیکال بودن
 • بی نیاز از هول دادن با دست

معایب گهواره برقی

 • گران بودن
 • مدت زمان استفاده محدود
 • معلوم نیست که کودک شما در آن آرام بگیرد یا نه

لیست بهترین مدلهای گهواره برقی یا تاب برقی

1 -

گهواره برقی نوزاد گراکو مدل Move With Me

گهواره برقی نوزاد گراکو مدل Move With Me
دارای تنظیم 2 حالته لرزش برای آرامش کودک، تنظیم 3 موقعیت برای راحتی مطلوب است برای آرام کردن کودک، صداهای سفید، صداهای طبیعت یا موسیقی را انتخاب کنید دارای آداپتور برق و عدم نیاز به باتری است مواد نرم مخمل برای خواب خوش کودک شما را دارد قابل شستشوی آسان و جابجایی است همراه با 2 اسباب بازی نرم که کودک را سرگرم می کند اسباب بازی ها قابل تنظیم می باشد.
مشخصات محصول
 • وزن
  7.8 کیلو گرم
 • رده سنی
  0-12
 • رنگ
  طوسی
 • ابعاد
  53x69x68
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
2 -

تاب برقی جیکل مدل 62 MINOS

تاب برقی جیکل مدل 62 MINOS
دو کاره تاب و نی نی لای لای، موزیکال و دارای عروسک گردان جهت سرگرمی بیشتر کودک، سه سرعت حرکت تاب، پد نوزادی دارای گردش هوا جهت جلوگیری از تعریق، دارای محافظ سر نوزاد، دارای تایمر خواب، قابلیت تبدیل آسان به نی نی لای لای، گردش 90 درجه تاب با فشردن یک دکمه جهت سهولت دسترسی به نوزاد، دارای کمربند 5 نقطه ای، قابلیت جداسازی و شستشو پارچه و پد و عروسک ها، قابل استفاده با برق و باطری
مشخصات محصول
 • وزن
  8.89 کیلو گرم
 • رده سنی
  0-12
 • رنگ
  طوسی، بژ
 • ابعاد
  43x29x79
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
3 -

تاب و گهواره برقی نوزاد فورمامز کد 4175

تاب و گهواره برقی نوزاد فورمامز کد 4175
حرکاتی که پدر و مادر زمانی که کودک خود را در آغوش می گیرند چگونه است؟ Mamaroo دقیقا این کار را انجام می دهد. شرکت 4moms، سنسورهایی را برای اندازه گیری دقیق رفتار بغل کردن و تکان دادن نوزاد در پدران و مادران که انجام آن بچه ها را آرام می نماید به کار گرفته و این دستگاه را شبیه سازی همانند حرکت بغل والدین تبدیل نموده است.
این تنها صندلی است که 5 نوع حرکت مختلفی که والدین هنگام در آغوش گرفتن کودک خود انجام می دهند را شبیه سازی می کند. پارچه نرم و مخمل به کار گرفته شده برای هر کودکی نشستن و تکیه دادن به آن را راحت تر کرده است. این تشک قابل شستشو است و به راحتی جمع و فشرده می شود.
این طراحی خاص و منحصر به فرد به سازندگان این امکان را داده است که این وسیله را نسبت به گهواره های سنتی 70 درصد کوچکتر کنند، این وسیله همچنین از الگوریتم ها و کنترل های مکانیکی پیچیده ای استفاه می نماید تا طوری نوزاد را تکان دهد که او را به حالت نیمه خواب آلود برساند.
به گفته شرکت سازنده حسگرهای این دستگاه به طور مداوم وضعیت نشستن نوزاد را بررسی می کنند و پردازش اطلاعات را با سرعت ده ها محاسبه در ثانیه انجام می دهند. نرم افزار این وسیله به طور هم زمان به حرکت پاسخ می دهد و باعث می شود هر تکان گهواره کاملا منحصر به فرد باشد.با استفاده از اسمارت فونهای ios و android می توانید با نصب اپلیکیشن 4moms از طریق بلوتوث تمام کنترل گهواره را در دست بگیرید.
مشخصات محصول
 • رده سنی
  0-12
 • رنگ
  سفید، سفید صدفی
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
4 -

گهواره برقی ایون فلو مدل QQ502

گهواره برقی ایون فلو مدل QQ502
تاب برقی دوکاره نوزاد کمپانی بزرگ امریکایی evenflo مدل QQ-502 یک همیار و همراه مناسب برای شما و کودک شماست. وسیله ای پرکاربرد و دو منظوره هم به عنوان تاب و هم به عنوان نی نی لای لای، این وسیله مناسب برای کودکان 12 تا 36 ماهه است، که ابعادی برابر 73× 58 × 58 سانتی متر دارد.
دارای استپر، دارای کمربند دو قفله بودن، داشتن فریم آلومینیومی، قابلیت حرکت با برق و باتری، دارای آویز موزیکال به همراه 2 عروسک و دارای قابلیت جداسازی و استفاده به عنوان نی نی لای لای را می توان جز ویژگی های این محصول شمرد.
پس شما می توانید با استفاده از تاب برقی دوکاره نوزاد evenflo مدل QQ-502 زمان بیشتر و با کیفیت تری را برای فرزندان خود قائل شوید و به آنها بیشتر رسیدگی کنید، و مطمئن باشید که کودک شما در آرامش کامل به سر می برد.
مشخصات محصول
 • وزن
  3.8
 • رده سنی
  0-12
 • رنگ
  چند رنگ
 • ابعاد
  58x58x73
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
5 -

گهواره برقی نوزاد گراکو مدل MY FRIENDS

گهواره برقی نوزاد گراکو مدل MY FRIENDS
گراکو یکی از شناخته شده ترین و مورد اعتماد ترین شرکت های آمریکایی تولید کالای کودک در جهان است که بیش از 60 سال راه حل های نوآورانه، متفکرانه، عملی و قابل اعتماد برای والدین و کودک ارائه میدهد. نوآورانه ترین تاب برقی گراکو مدل MY FRIENDS یک تاب چند منظوره است که 16 نوع حرکت مختلف را برای آرامش کودک و راحتی والدین ایجاد میکند.
حرکتهای قوسی، گهواره، دایره وار، موجوار، بصورت هشتی، زیگ زاگ، نوسانی در کنار امکان چرخش نشیمن در دو جهت میتواند 16 حرکت متفاوت را بوجود بیاورد. نشیمن قابل جدا شدن و استفاده بعنوان نی نی لای لای دستی امکان استفاده از آن در هر جایی از خانه در کنار والدین را مهیا میکند.
6 سرعته بودن موتور این مدل تاب برقی گراکو، این امکان را میدهد تا راحت تر به سرعت مطلوب نوزاد دلبندتان دست پیدا کنید. از دیگر امکانات این تاب برقی گراکو، میتوان به 2 سرعت ویبره، 15 ملودی مخصوص نوزاد از جمله صدای تپش قلب مادر، آویز بالای سر، پارچه جدا شونده قابل شستشو و کارکرد آداپتور اشاره کرد.
مشخصات محصول
 • رده سنی
  0-9
 • رنگ
  چند رنگ
 • ابعاد
  55x185x55
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
6 -

تاب برقی نوزاد مدل multifunctional baby cradle chair

تاب برقی نوزاد مدل multifunctional baby cradle chair
صندلی راحتی موجود در تاب برقی نوزاد با طراحی مناسب و الیاف مناسب خود می تواند بسیار برای نوزاد مفید باشد. همچنین صندلی تاب برقی نوزاد قابلیت ویبره و پخش موزیکال دارد که می تواند احساس بسیار خوبی را در نوزاد بوجود بیاورد. تاب برقی نوزاد می تواند برای نوزادان از 3 ماهگی به بالا استفاده نمود.
مشخصات محصول
 • رنگ
  چند رنگ
 • ابعاد
  63x60x48
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
7 -

گهواره برقی نوزاد ماستلا مدل 31

گهواره برقی نوزاد ماستلا مدل 31
این محصول بسیار با کیفیت، مستحکم و با دوام است که از بدو تولد تا ۱ سالگی به عنوان گهواره و تا ۳ سالگی به عنوان صندلی استفاده نمایید. بررسی دیگر ویژگی های محصول می توان به قابل استفاده بودن به عنوان گهواره، تاب و صندلی، داشتن کمربند ایمنی ۵ نقطه ای، قابلیت کنترل از راه دور توسط ریموت، موزیکال (۱۵ ملودی)، تنطیم سرعت تاب در ۵ حالت مختلف، تنطیم تایمر در بازه مختلف، دارای پشه بند، دارای آویز عروسکی و پشتی و یا تکیه گاه قابل تنظیم اشاره کرد.
دیگر امکانات ناب برقی : دارای 15 ملودی ارامش یخش به همراه تنظیم بلندی صدا، هرکت در تمامی جهت ها، دارای حفاظ جانبی و غلتگیر، دارای پشه بند، قابل استفاده به عنوان: گهواره، تاب و صندلی، دارای کمربند ایمنی ۵ نقطه ای، قابلیت کنترل از راه دور توسط ریموت، تنطیم سرعت تاب در ۵ حالت مختلف، تنطیم تایمر در بازه زمانی مختلف، پخش موزیک، دارای آویز عروسکی، پشتی و یا تکیه گاه قابل تنظیم
مشخصات محصول
 • وزن
  4 کیلوگرم
 • رنگ
  بژ
 • ابعاد
  600x30x20
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
 • رده سنی
  0-3
8 -

تاب برقی نوزاد گراکو مدل birar

تاب برقی نوزاد گراکو مدل birar
گراکو یکی از شناخته شده ترین و مورد اعتماد ترین شرکت های آمریکایی تولید کالای کودک در جهان است که بیش از 60 سال راه حل های نوآورانه، متفکرانه، عملی و قابل اعتماد برای والدین و کودک ارائه میدهد. نوآورانه ترین تاب برقی گراکو مدل birar یک تاب چند منظوره است که 16 نوع حرکت مختلف را برای آرامش کودک و راحتی والدین ایجاد میکند.
حرکتهای قوسی، گهواره، دایره وار، موجوار، بصورت هشتی، زیگ زاگ، نوسانی در کنار امکان چرخش نشیمن در دو جهت میتواند 16 حرکت متفاوت را بوجود بیاورد. نشیمن قابل جدا شدن و استفاده بعنوان نی نی لای لای دستی امکان استفاده از آن در هر جایی از خانه در کنار والدین را مهیا میکند.
6 سرعته بودن موتور این مدل تاب برقی گراکو،این امکان را میدهد تا راحت تر به سرعت مطلوب نوزاد دلبندتان دست پیدا کنید. از دیگر امکانات این تاب برقی گراکو،میتوان به 2 سرعت ویبره، 15 ملودی مخصوص نوزاد از جمله صدای تپش قلب مادر، آویز بالای سر، پارچه جدا شونده قابل شستشو و کارکرد آداپتور اشاره کرد.
مشخصات محصول
 • وزن
  10.26 کیلوگرم
 • رنگ
  چند رنگ
 • ابعاد
  72x69x89
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
 • رده سنی
  0-18
9 -

تاب برقی نوزاد ماستلا مدل Delux

تاب برقی نوزاد ماستلا مدل Delux
از ویژگی های مهم این محصول می توان به استفاده از ایتن تاب برای حدود وزنی 3 تا 11 کیلوگرم اشاره کرد. در ضمن این محصول وزنی بسیار سبک 4.3 کیلوگرمی دارد. از مهمترین ویژگی های این محصول می توان به استفاده از آن توسط 4 عدد باطری و یا آداپتور مخصوص اشاره کرد.،
در ضمن این محصول به راحتی جمع شده و ابعاد جمع شوی آن برای حمل و نقل 13x37.5x60 سانتی متر می باشد. در ضمن ابعاد باز محصول نیز 58x58x79 سانتی متر می باشد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به تنظیم پشتی آن که به صورت خوابیده و لمیده می توان از آن استفاده کرد. که در حالت های مختلف می توانید از این محصول برای آرامش و خواب کودک خود استفاده کنید.،
از ویژگی های این محصول می توان به حرکت نرم محصول اشاره کرد در ضمن این حرکت قابلیت تنظیم در 5 حالت مختلف را دارد.برای سرگرمی بیشتر کودکان دو عدد عروسک پولیشی که قابلیت نصب و جداشدن توسط کمان مخصوص در نظر گرفته شده است.،
از دیگر ویژکگی های این محصول به داشتن تایمر در این محصول اشاره کرد که به راحتی در زمان ثبت شده تاب رو از حرکت باز بدارید. زمان این تایمار از 15 دقیقه تا 45 دقیقه متغییر می باشد. از مهمترین ویژگی این محصول می توان به پخش 7 موزیک و 3 صدا (اصوات طبیعی) برای آرام شدن کودک شما اشاره کرد.،
در ضمن نسبت به هزینه ای که می کنید یک محصول با کیفیت قابل قبول برای استفاده کودک خود تهیه می کنید که پارامتر های ایمنی و زیبایی در این محصول در نظر گرفته شده است. تشک و پارچه های این محصول بر اساس نوزاد شما طراحی شده.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  58x58x79
 • قابلیت های صوتی
  موزیکال
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع گهوراه برقی چند است؟
قیمت گهواره برقی کودک یا تاب برقی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، ابعاد، وزن، رده سنی گهواره، تنوع در حرکت ها، قدرت موتور، موزیکال بودن و سایر امکانات آن بستگی دارد، اما در حالت کلی قیمت گهوراه برقی از 3 میلیون تومان تا 22 میلیون می باشد.
آیا گهوراه برقی می تواند برای کودک خطرناک باشد؟
این نوع گهواره هیچ خطری برای نوزاد نداشته و با نوسانات یکنواختی که دارد، باعث تنظیم شدن مغز نوزاد شده و کمک می کند که او زودتر (حتی زودتر از گهوراه دستی) به خواب فرو رود و از عصبی شدن نوزاد جلوگیری می کند.
تاریخ به روز رسانی : 1401/10/05
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد