منو

گردنبند طبی چیست و انواع آن کدام است؟ معرفی بهترین مدلها

گردنبند طبی چیست؟

گردنبند طبی که با نام های بریس گردن، کلار گردنی و آتل گردن نیز نیز شناخته شده است، برای فراهم نمودن پشتیبانی و ثبات برای ستون فقرات در ناحیه گردن شما که تحت تاثیر یک مشکل پزشکی قرار گرفته و به درمان موثر نیاز دارد، استفاده می شود.

راهنمای خرید گردنبند طبی

راهنمای خرید گردنبند طبی زنانه و مردانه در انواع مختلف

گردنبند طبی علاوه بر کاهش درد گردن، موجب گرم نگه داشتن و قرار گرفتن آن در راستای استاندارد میباشد. در واقع گردنبند طبی با محدود کردن حرکات گردن برای درمان دیسک گردن، رگ به رگ شدن، کاهش ورم و ... نیز مورد استفاده قرار میگیرد. قابل شست و شو بوده و از پوششی نرم برخوردار میباشد. این محصول معمولا از جنس فوم با دوام ساخته می شود و با پوششی نرم برای تمامی سایز ها قابل تنظیم هستند.

کاربرد گردنبند طبی

همانطوری که گفتیم گردنبند طبی یا بریس گردنی (به انگلیسی cervical collar) برای ثبات ستون فقرات در ناحیه گردن به کار می رود. این گردنبند ها بسیار مفید هستند زیرا روش های غیر تهاجمی برای مدیریت و پیشگیری از گردن درد را بهبود می بخشند.

شایع ترین مشکلاتی که سبب می شود یک فرد به یک گردنبد طبی نیازداشته باشد عبارت است از : آسیب دیدگی در هنگام مشارکت در ورزش های تماسی، تصادف وسایل نقلیه موتوری که بر ستون فقرات گردنی یا سر تاثیر می گذارد و یا دوره های نقاهت بعد از عمل جراحی.

از گردنبد های طبی برای مقابله با درد مزمن گردن، آسیب رگ به رگ شدگی و رادیکولوپاتی نیز استفاده می شود.

انواع گردنبند طبی

همان طور که گفته شد گردنبندهای طبی در انواع و اقسام مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن ها نیز برای عملکرد خاصی مناسب هستند؛ در ادامه مطلب از طوطی کالا بیشتر با انواع گردنبند طبی و کاربردهای هر مدل آشنا می شوید.

گردنبند طبی سخت یا خشک

اولین مدل گردنبند طبی یا بریس گردنی همان مدل سخت یا خشک آن است. این مدل از نوعی پلاستیک فشرده ساخته شده است که در واقع با نام ابر پلاستیکی ضخیم شناخته می شود. بر روی این ابر پلاستیکی را با لایه ای کتانی پوشانده اند.

گردنبند طبی سخت یا خشک

عکس گردنبند طبی سخت یا خشک

معمولا از نوع گردنبند سفت برای مواقعی استفاده می کنند که پس از آسیب گردن یا در رفتگی آن، باید از مهره های گردن در برابر هر نوع حرکتی حفاظت کنند.

مشکلاتی مانند درد گردن شدید، اسپوندیلوز گردنی، کشیدگی گردن، آسیب گردن شدید، دردهای دیسک گردن، دوره نقاهت پس از جراحی و بیماری های دژنراتیو و گردنی، مستلزم استفاده از گردنبند طبی سخت و محکم هستند و با محافظت خوبی که از گردن به عمل می آورد در بهبود بیمار نقش به سزایی دارد.

گردنبند طبی نرم

دومین نوع گردنبند طبی یا همان بریس گردنی گردنبند طبی نرم است. این مدل از یک پلاستیک ضخیم اسفنجی ساخته شده است که روی آن را با پنبه نرم و با کیفیت پوشانده اند. این مدل نیز همچون گردنبند طبی سخت برای مراقبت و محافظت از جابه جایی مهره ها و همچنین کنترل حرکت مهره ها به منظور عدم آسیب بیشتر استفاده می شود.

گردنبند طبی نرم

عکس گردنبند طبی نرم

این گردنبندهای طبی نرم، کاملاً گردن را بی تحرک نگه نمی دارند، اما حرکات سر و گردن را محدود می کنند. در صورتی که گردن درد های فرد بر اثر نشستن های طولانی تجویز شده باشد از گردنبد های نرم استفاده می شود. اکثر کاربران با گردنبند های طبی نرم راحتی بیشتری دارند و به راحتی با آن می خوابند. این گردنبند ضربات وارده به گردن را به خوبی دفع می کند و ستون فقرات گردن رابا کمر در یک راستا قرار می دهد.

گردنبند طبی نیمه سخت یا نیمه خشک

سومین مدل از بریس های گردنی مربوط به گردنبندهای طبی نیمه سخت می شود که به آن گردنبند نرم آتل دار نیز می گویند که نسبت به مدل نرم حرکات گردن را محدودتر می کند. معمولا از بریس های نیمه سخت در مواردی استفاده می شود که دردهای گردنی ناشی از آرتروز و یا حتی دردهای عضلات گردن باشد و یا در مواردی استفاده می شود که آسیب جدی تری به گردن وارد شده باشد.

گردنبند طبی نیمه سخت

عکس گردنبند طبی نیمه سخت

استفاده از این نوع بریس می تواند در تسریع روند بهبودی شما و همچنین کاهش دردها بسیار موثر باشد.

بریس گردن فیلادلفیا

بریس گردن فیلادلفیا از یک حلقه فوم مستحکم ساخته شده است و هم از پشت و هم از جلو، با تسمه های چسبی باز و بسته می شود. بخش فوقانی این گردنبند از فک پایین پشتیبانی می کند؛ در حالی که بخش وسیع آن، ناحیه فوقانی ستون فقرات را پوشش می دهد. این گردنبند اساساً به صورت شبانه روزی استفاده می شود و تا زمانی که پزشک دستور برداشتن آن را دهد، باید روی گردن باقی بماند.

گردنبند طبی فیلادلفیا عمدتا در شرایطی که محدودیت های حرکتی بیشتری نیاز باشد استفاده می شود. این شرایط شامل شکستگی ستون فقرات فوقانی، کشش ناحیه گردن یا عمل جراحی فیوژن گردنی است.

این نوع از گردنبندها دارای طراحی دو تکه هستند؛ یعنی بخش جلویی و بخش پشتی با تسمه های چسبی به یکدیگر متصل شده اند. این بریس یک گردنبند سبک و دو تکه از جنس فوم پلی اتیلن است که دارای تکیه گاه های پلاستیکی در جلو و عقب می باشد. بیمار در حین پوشیدن این بریس باید اطمینان حاصل کند که بریس به درستی در مرکز گردن قرار گرفته و تسمه ها محکم به یکدیگر متصل می شوند؛ تا از شل شدن آن جلوگیری شود.

عکس گردنبند طبی فیلادلفیا

عکس گردنبند طبی فیلادلفیا

شرایطی مانند جراحی فیوژن گردنی و شکستگی های ستون فقرات ناحیه گردن که باعث بی ثباتی ستون فقرات و کشیدگی بیش از حد رباط ها می شود، برخی از وضعیت هایی هستند که گردنبند طبی فیلادلفیا باید در آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

نکات مهم در استفاده از گردنبند طبی

اولین نکته در خصوص مدت زمان استفاده از گردنبند طبی است. باید بریس گردنی را بلافاصله پس از انجام عمل جراحی و یا آسیب دیدگی استفاده کنید.

نمی تواند گردنبند طبی را حتی در هنگام خواب هم باز کنید. با توجه به میزان آسیبی که به مهره های گردن شما وارد شده است، لازم است تا بهبودی کامل از گردنبند طبی استفاده کنید. مدت زمان نقاهت شما می تواند از یک ماه تا شش ماه طول بکشد.
موضوع مهم بعدی در خصوص رعایت بهداشت این گردنبندهای طبی است. بهتر است هر روز گردنبند را با آب و صابون بشویید و سپس به طور کامل خشک کنید. برای راحتی بهتر سعی کنید تا دو عدد گردنبند طبی تهیه کنید.

  • به جای استراحت و نشستن زیاد، تحرک داشته باشید. تحرک آرام، مانند راه رفتن، می تواند به پیشگیری از سفتی عضلات گردن کمک کند. عضلات سفت شده ممکن است دوره بهبودی را طولانی کنند.
  • روی حالت مناسب بدنی تمرکز کنید. سعی کنید خم نشوید یا قوز نکنید. کمر، شانه ها و سر را صاف نگه دارید. گوش ها در راستای شانه ها باشند.
  • از نشستن روی صندلی های نرم و کوتاه بپرهیزید. این کار می تواند روی حالت بدنی شما تاثیر گذاشته و فشار بیشتری را روی گردن ایجاد کند.
  • از بلند یا حمل کردن اجسام سنگین بپرهیزید. از انجام فعالیت شدید، مانند دویدن یا حرکات سخت دیگر پرهیز کنید.
  • به جز زمانی که بخواهید گردنبند طبی را تمیز کنید یا پزشک دستور بدهد، همیشه از آن استفاده کنید.
  • مطمئن شوید که گردنبند طبی محکم ولی راحت در جای خود قرار می گیرد. اگر گردنبند طبی خیلی سفت باشد، احتمالا نتواند پشتیبانی مورد نیاز شما را ارائه داده و باعث ایجاد درد و صدمه بیشتر گردد. اگر بسیار شل باشد، می تواند به پوست کشیده شود و باعث تحریک پوستی و ایجاد تاول گردد.

نحوه استفاده از گردنبند طبی

نحوه بستن و استفاده از گردنبند طبی

نحوه بستن گردنبند طبی

نحوه بستن گردنبند طبی نیز موضوع بسیار مهمی است. برای آن که بتوانید به راحتی و به درستی از این آتل ها استفاده کنید، ابتدا بر روی یک تخت دراز بکشید، قسمت جلویی گردنبند طبی را تا زیر چانه خود بیاورید، بندهای پلاستیکی گردنبند را به طرفین ببرید، نیمه پشتی گردنبند طبی را در جای مخصوص خودش قرار دهید و در پایان نیز بست های قلاب دار گردنبند پلاستیکی را محکم کنید.

آیا استفاده از بریس گردن عوارض جانبی دارد؟

اگرچه گردنبند طبی می توانند به صورت کوتاه مدت به حمایت و محافظت از گردن شما کمک کنند، اما تحقیقات جدید نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از گردنبند طبی ممکن است منجر به ضعیف شدن و سفت شدن عضلات گردن شود. در موارد آسیب حاد، این امر تا حد زیادی اجتناب ناپذیر است. با این حال، اگر شما با درد گردن متوسط روبرو هستید، ممکن است بخواهید مدت زمان بستن بریس را به حداقل برسانید یا از پزشک خود در مورد روش های درمانی جایگزین بپرسید.

مهمترین نکات خرید گردنبند طبی

بسیاری از افراد بعد از عمل های جراحی از این وسیله استفاده می کنند. این وسیله علاوه بر محدود کردن حرکات سر و گردن سب یادآوری برای بی حرکت ماندن کاربر می شود. برای خرید گردنبد طبی بهتر است به موارد زیر دقت لازم را داشته باشید.

عکس بستن گردنبند طبی مردانه

عکس گردنبند طبی سخت چانه دار مردانه رنگی

میزان سختی گردنبند طبی

گردنبد های طبی براساس نوع نیاز کاربرای میزان سختی متفاوتی دارد. برخی از آسیب های ارتوپدی یا عضلانی که به گردن فرد وارد می شوند باید چندین روز به هیچ وجه گردن خود را تکان ندهند در این مواقع گردنبند طبی سخت تجویز می شود.
اما در صورتی که آسیب های وارده جدی نباشند از گردنبد هایی با میزان سختی کمتری استفاده می شود. درباره انواع گردنبند طبی و میزان سختی آنها در قسمت های قبل توضحیات کامل را دادیم.

جنس گردنبند طبی

با توجه به نرمی و سختی گردنبند از الیاف مختلفی برای تولید این محصول استفاده می شود. به طور معمول از ابرو فوم و پلاستیک الیافی هستند که در ساخت گردنبند طبی استفاده می شوند. روکش گردنبند می بایست از جنسی باشد که هیچگونه حساسیتی را ایجاد نکند. به همین دلیل پارچه هایی که خاصیت ضد حساسیت دارند انتخاب مناسبی برای گردنبند های طبی هستند.

شستشوی راحت بریس

برخی از گردنبند های طبی، به گونه ای ساخته می شوند که شستشوی آن ها امکان پذیر باشد. به دلیل استفاده مداوم از این گونه از تجهیزات پزشکی، بهتر است که به وجود ویژگی قابل شستشو بودن آن توجه کنید و در نهایت، خرید خود را انجام دهید.

سایز های متفاوت گردنبند طبی

افراد براساسی میزان جثه و جنسیت خود دور گردن متفاوتی دارند بنابراین بهتر است از گردنبد طبی متناسب با سایز خود استفاده کنند. بهتر است سایز دور گردن خود را محاسبه کنید و بهترین گردنبد طبی را تهیه کنید. سایزبندی استاندارد گردنبند طبی عبارت است از:

  • سایز کوچک یا S: دور گردن ۲۷ تا ۳۳ سانتی متر
  • سایز متوسط یا M: دور گردن ۳۴ تا ۴۰ سانتی متر
  • سایز بزرگ یا L: دور گردن ۴۱ تا ۴۷ سانتی متر
  • سایز خیلی بزرگ یا XL: دور گردن ۴۸ تا ۵۴ سانتی متر

خرید اینترنتی بهترین مدلهای گردنبند طبی

قابلیت گردش هوا

اگر می خواهید در زمان بسته شدن گردن بند طبی به دور گردنتان عرق نکنید، بهتر است به سراغ خرید محصولاتی بروید که با داشتن تعدادی سوراخ بر روی خود سبب ایجاد گردش هوا به داخل و سپس خارج شدن از آن برایتان شود.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت گردنبند طبی چند است؟
قیمت انواع گردنبند طبی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس گردنبند، نوع، وزن و ابعاد، نحوه بسته شدن، ضد حسایت بودن، نوع محافظت و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت بریس گردنی از 60 هزار تومان تا 900 هزار تومان می باشد.
بهترین برندهای تولید کننده گردنبند طبی کدامند؟
از بهترین و معروف ترین برندهای گردنبند طبی می توان به پاک سمن، طب و صنعت، زیکلاس مد، تن یار، آدور، سما، اپو، چیپسو، فوتورو، پاک تن، کامارو، اوتی، ورنا، طب پوش و نوید اشاره کرد.
چه مدت به پوشیدن بریس گردن نیاز دارید؟
مدت زمانی که باید از بریس گردن استفاده کنید به شرایط خاص شما بستگی دارد. برای درد متوسط گردن که به دلیل آسیب ناگهانی ایجاد نشده است، اغلب توصیه می شود بیش از یک هفته بریس گردن نپوشید. اگر به دلیل درد جدی گردن یا آسیب دیدگی ناگهانی، بریس گردن می بندید، در مورد مدت زمان استفاده از آن با پزشک خود صحبت کنید.
گردن بند طبی برای چه مواردی استفاده می شود؟
ضربه و آسیب شدید در ناحیه گردن و سر - عمل جراحی در ناحیه گردن - فشار به عصب - اسپوندیلوز گردنی - درد گردن عمومی و یا سفتی گردن - در رفتگی مهره های گردن - عفونت چرکی مهره های گردنی - رادیکولاپتی گردن - کاهش فشار روی گردن و سر - کشیدگی گردن و بیماری های گردنی
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/08
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
گردن بند طبی سخت اپو جنس فوم و چسبی
گردن بند طبی سخت اپو جنس فوم و چسبی
گردن بند طبی سخت آدور مدل چانه دار الاستیک و پلی اتیلن
گردن بند طبی سخت آدور مدل چانه دار الاستیک و پلی اتیلن
گردنبند طبی ولکر مدل فیلادلفیا
گردنبند طبی ولکر مدل فیلادلفیا
گردنبند طبی اپو چانه دار تایوانی
گردنبند طبی اپو چانه دار تایوانی
گردن بند طبی اسفنجی سما طب پاکان نرم چسبی
گردن بند طبی اسفنجی سما طب پاکان نرم چسبی
گردنبند طبی آدور مدل پد دار چسبی مدل نرم
گردنبند طبی آدور مدل پد دار چسبی مدل نرم
گردن‌ بند طبی نیمه سخت تن‌ یار ضد حساسیت
گردن‌ بند طبی نیمه سخت تن‌ یار ضد حساسیت
گردنبند طبی پاک سمن مدل Hard پلاستیکی سایز بزرگ
گردنبند طبی پاک سمن مدل Hard پلاستیکی سایز بزرگ
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد