راهنمای خرید کیسه بوکس ایستاده و ارتجاعی خوب، بادوام و ارزان قیمت

یکی از تجهیزات مهم در تمرینات ورزش های رزمی، کیسه بوکس ها می باشند، که اهمیت آن از دید هیچ ورزشکاری پوشیده نیست. بسیاری از مردم تمایل به خرید کیسه بوکس برای خانه را دارند. یک کیسه بوکس انتخاب عالی برای باشگاه های خانگی است و می تواند در مقایسه با تردمیل ها، دوچرخه های ثابت و دستگاه های چند کاره سطح تناسبی به کاربر ارائه دهد.

کیسه بوکس ها از نظر مدل ، طرز قرار گیری ، شیوه استفاده و جنس انواع گوناگون دارند. یکی از مدل هایی که در چند سال اخیر مورد استفاده فراوان ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی، فارغ از رشته تخصصی، سن، جنسیت و . . . قرار گرفته است ، کیسه بوکس های ایستاده و آدمک های بوکس ارتجاعی می باشد.

کیسه بوکس بچه گانه ایستاده

چرا که هم از نظر سهولت نصب و استفاده در مکان های مختلف مانند آپارتمان ها و باشگاه های خصوصی و عمومی بسیار مناسب می باشند و هم به جهت تقویت ضربات دست و پا قابل استفاده افراد مختلف از کوچک و بزرگ تا زن و مرد قرار می گیرد.

کیسه های بوکس ارتجاعی ، از آنجا که نسبت به کیسه بوکس های آویز دارای مزایای زیادی از جمله مونتاژ راحت و قابلیت حمل و نقل آسان می باشد ، بسیار مورد استقبال و علاقه کاربران خانگی و به خصوص نوجوانان و بانوان قرار گرفته است.

انواع کیسه بوکس ارتجاعی

کیسه ها جهت اجرای تمرین برای تقویت ضربات دست یا پا اندازه های مختلفی دارند. بسته به سرعت یا قدرت ضربات، محتویات کیسه و روکش آن با هم متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال کیسه های سبک وزن با روکش نرم شان به علت جذب ضربه ی وارد شده و عدم بازگشت نیرو به بدن، برای افزایش سرعت ضربات پا مناسب هستند. کیسه های سنگین با روکش سخت، جهت تقویت ضربات مشت، ساعد و دیگر ضربات قدرتی دست مناسب بوده اند.

مثلا در بوکس برای یادگرفتن تکنیک های مختلف ابتدا به مرور تکنیک مشت زنی روی کیسه تمرین می شود. سپس با جا افتادن تکنیک، مبارز با هدف افزایش سرعت تکنیک روی کیسه های گلابی تمرین می کند و درنهایت برای افزایش قدرت اجرای تکنیک از کیسه های سنگین استفاده می کند.

1 - آدمک بوکس ایستاده

برای افزایش دقت در نشانه گیری محل اصابت ضربه هم از کیسه های شبیه ساز بالاتنه یا آدمک استفاده می شود. از آنجا که طراحی ظاهری قسمت تحت ضربه این مدل، شبیه به نیم تنه انسان می باشد، جهت ضربات کنترل شده دست و پا در رشته های رزمی بسیار مطلوب می باشد.

آدمک کیسه بوکس

قسمت منبع آن با آب یا ماسه پر و سنگین می شود و ارتفاع کل دستگاه از زمین تا متغییر می باشد و می توان تنظیم کرد . این کیسه بوکس نیم تنه ایستاده elastic-boxing-bag برای گروه سنی جوان و بزرگسال حرفه ای با ضربات نیمه سنگین و سنگین توصیه می شود.

2 - کیسه بوکس ایستاده

کیسه های بوکس ایستاده برای قرار گرفتن روی یک پایه طراحی می شوند. این پایه ها معمولاً چرخ هایی برای جابه جاییکیسه بوکس در اطراف اتاق تمرین دارند و آن ها را به گزینه های قابل حمل برای تمرین تبدیل می کند.

کیسه های ایستاده دارای دو مزیت عمده هستند. مزیت اول این است که کیسه بوکس قابلیت جابجایی دارد و آن را مناسب اتاق های تمرین کوچک و یا موقعیت هایی که تجهیزات تمرین قابل حمل مورد نیاز است می سازد.
دیگر مزیت کیسه های بوکس ایستاده مناسب بودن آن ها برای تمرینات لگد زنی است.

کیسه بوکس ایستاده

مرکز ثقل کیسه های ایستاده در مکانی است که کیسه به پایه متصل می شود. این امر فضای بیشتری برای لگد زدن و بدست آوردن تأثیر مورد نیاز فراهم می کند. کیسه های بوکس ایستاده همچنین برای مشت زدن به خوبی مورد استفاده قرار می گیرند و آن ها را به یک انتخاب تمرینی همه جانبه تبدیل می نماید.

این نوع کیسه بوکس ها ، معمولا دارای تعداد 20 عدد بادکش لاستیکی چسبنده به زمین می باشد. در صورت قرار گرفتن منبع آدمک روی سطوحی مانند سنگ ، سرامیک یا پارکت کاملا به آنها چسبیده و ایستایی کیسه را دو چندان می کند .
قسمت منبع آن با آب یا ماسه پر و سنگین می شود و ارتفاع کل دستگاه از زمین ثابت بوده و قابل تنظیم نمی باشد.

این کیسه بوکس ایستاده elastic-boxing-bag برای گروه سنی نوجوان ، جوان و بزرگسال، برای ضربات نیمه سنگین و سنگین توصیه می شود.

3 - کیسه بوکس گلابی

این کیسه های سبک پر شده از هوا هستند، که اغلب برای تمرینات سریع بوکسورها مورد استفاده قرار می گیرد. این کیسه ها بر روی یک فنر کوچک نصب شده و بعد از ضربه زدن به کیسه، کیسه به سرعت باز می گردد. این کیسه های سرعتی به منظور کمک به ورزشکار در مدیریت زمان و نه قدرت و نیرو مانند کیسه های سنگین به کار گرفته می شود.

این کیسه ها به ورزشکار کمک می کند که بر هماهنگی بین چشم و دست، ریتم و سرعت، همانگونه که از اسم این کیسه ها پیداست، کار می کند. این کیسه ها احتیاج به نصب شدن بر روی دیوار و یا سقف دارند و بنابراین این کیسه ها را نمی توان به راحتی حرکت داد.

کیسه بوکس گلابی

کیسه های گلابی شکل elastic-boxing-bag هم برای افزایش سرعت ضربات مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مدل هایی که در چند سال اخیر مورد استفاده فراوان ورزشکاران رشته های رزمی ، به خصوص بوکسورها و ورزشکارانی که مایل به افزایش سرعت دست و بدن قرار گرفته است ، گلابی دوطرفه یا دوطرف کش می باشد.

4 - کیسه های دوطرفه (زمین به هوا) (Double-Ended Bags)

این نوع کیسه ها در حدود سایز توپ های بسکتبال هستند و بین سقف و زمین با استفاده از دو فنر (coils) محکم وصل می شوند. مشابه کیسه های سرعتی، در اثر ضربه به سرعت باز می گردند، اما این مدل کیسه ها مانند حریفی که ضربه می زند به ورزشکار امکان تمرین مهارت های دفاعی را می دهد. ورزشکار می تواند جاخالی دادن و منحرف کردن حریف و هماهنگی را با این کیسه ها تمرین کند. این کیسه ها لازم است که به طور دائمی نصب باشد، بنابراین این کیسه ها به فضای اختصاصی نیاز دارند.

کیسه بوکس زمین به هوا

ویژگی های کیسه ی بوکس پایه دار

1 - اشغال فضای کم

کیسه بوکس های ایستاده این قابلیت را به شما می دهند که پس از اتمام هر جلسه ی تمرینی آن را در انباری یا فضایی برای استفاده ی آینده قرار دهید. همچنین به نسبت کیسه بوکس های سقفی که فضای زیادی را می گیرند و جابه جایی آنها مشکل است، کیسه ی بوکس پایه دار فضای کمی را می گیرد و این اجازه را به شما می دهد که در هر زمان و مکانی به تمرین بپردازید.

2 - مناسب برای انواع تمرینات و سطوح ورزشی

این کیسه های بوکس برای همه ی افراد از مبتدی تا حرفه ای کاربرد دارند. همچنین تمرینات بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها انجام دهید. از این رو می توانید از یک کیسه بوکس حرفه ای برای مدت زیادی استفاده کنید و مهارت های خود را به مرور زمان گسترش دهید.

نکات مهم در انتخاب و خرید کیسه بوکس خانگی ایستاده یا ارتجاعی

انتخاب اندازه و وزن کیسه بوکس

اولین موردی که در پاسخ به پرسش چه کیسه بوکسی بخریم مطرح است اندازه و وزن کیسه بوکس متناسب با ورزشکار است. کیسه های بوکس در اندازه های مختلفی از 50 سانتیمتر تا 180 سانتیمتری وجود دارند. همچنین وزن آن ها از 10 تا 70 کیلو متفاوت است اما این عدد ها برای همه کیسه بوکس ها صدق نمی کند. در واقعیت شما کیسه بوکس هایی با وزن و اندازه های متفاوتی پیدا خواهید کرد.

یک نکته راجع به انتخاب بهترین کیسه بوکس برای کودکان این است که کیسه بوکس های مخصوص ورزشکاران جوان به طور کلی از وزن کمتری برخوردار هستند. چرا که قدرت ضربه ی کودکان کمتر از یک ورزشکار جوان بوده و به همین دلیل این کیسه بوکس ها اندازه و وزن کیسه بوکس های محصوص افراد بالغ را ندارند. تمرکز این کیسه بوکس ها روی بهبود تکنیک است و نه افزایش قدرت ضربه ها.

قانون عمومی برای انتخاب بهترین کیسه بوکس مناسب بزرگسالان این است که وزن کیسه بوکس باید حدودا نصف وزن شما باشد. برای مثال فردی با وزن 80 کیلو باید یک کیسه بوکس 40 کیلویی را انتخاب کند. کیسه بوکس های سنگینی که ارتفاعی برابر 1 متر یا کمی بیشتر دارند برای بزرگسالان مناسب هستند. وزن مناسب کیسه بوکس به این معناست که با هر ضربه به اطراف پرت نشود.

جنس رویه کیسه بوکس

به طور کلی رویه کیسه های بوکس معمولا از جنس چرم یا الیاف مصنوعی مانند پلاستیک یا وینیل ساخته می شوند. کیسه بوکس های چرمی مرسوم ترین نوع هستند و همچنان استاندارد شناخته می شوند. این کیسه بوکس ها مقاوم و راحت هستند. با این حال کیسه بوکس های چرمی معمولا گران تر از کیسه بوکس هایی با جنس مصنوعی هستند. به همین دلیل بسیاری از سازندگان کیسه های بوکس از الیافی مانند چرم مصنوعی استفاده می کنند که در کنار ارزان تر بودن احساس چرم را منتقل می کنند.

ناگفته نماند که کیسه بوکس هایی که از الیاف مصنوعی در سطح خارجی خود استفاده می کنند برای برخی شرایط مناسب تر هستند. برای مثال کیسه بوکس هایی از جنس وینیل یا نایلون در محیط های مرطوب بهتر عمل می کنند. همچنین ممکن است کیسه بوکسی از جنس کرباس ببینید. این کیسه بوکس ها در مقایسه با چرم مصنوعی از دوام کم تری برخوردار هستند اما بسیار ارزان تر بوده و زمانی که استفاده ی کمی از آنها می شود انتخاب خوبی هستند.

انواع مختلف کیسه بوکس ایستاده ارتجاعی

محتوای کیسه بوکس

نکته ی آخر در پاسخ به این پرسش که چه کیسه بوکسی بخریم ماده ای است که کیسه بوکس با آن پر می شود. این موضوع نرمی، راحتی، وزن و حتی قیمت کیسه بوکس را تعیین می کند. در بیشتر موارد کیسه بوکس ها از قبل پر شده اند اما در برخی موارد شما می توانید ماده ای که کیسه بوکس را پر می کند انتخاب کنید. معروف ترین موادی که کیسه های بوکس با آنها پر می شوند عبارتند از :

  1. شن : معولا شن بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند کیسه بوکس سنگینی داشته باشند. پر کردن کیسه بوکس با شن راحت است و در صورت سوراخ شدن کثیفی به بار نمی آورد. نکته ی منفی در مورد کیسه بوکس های شنی این است که سختی آن در برابر رطوبت تغییر می کند.
  2. هوا : کیسه بوکس های سرعتی معمولا با هوا پر می شوند. هوا ارزان است و برای کسانی که کیسه بوکسی سبک می خواهند بهترین گزینه است. یکی از مشکلات این کیسه بوکس ها این است که پس از مدتی استفاده ی مداوم دچار فرو رفتگی می شوند و باید دوباره پر شوند.
  3. منسوجات : کیسه بوکس هایی که با منسوجات پر می شوند معمولا برای جلوگیری از کشیدگی عضلات در ناحیه مچ دست، آرنج و شانه ها مناسب هستند. منسوجات نرم، سبک و راحت هستند. بیشتر کیسه بوکس های مخصوص موی تای از ترکیب منسوجات و شن برای پر کردن وزن و عکس العمل مشخص کیسه استفاده می کنند.

اکنون با داشتن پاسخ پرسش چه کیسه بوکسی بخریم می توانید مناسب ترین و بهترین کیسه بوکس را با توجه به نوع و اهداف تمرینی خود و همچنین هزینه ای که می خواهید برای کیسه بوکس بپردازید انتخاب کرده و با استفاده از آن به تمرین بپردازید و قدرت، سرعت و تکنیک خود را بهبود ببخشید.

1400/03/27
ارسال دیدگاه
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری بدون ذکر منبع غیرقانونی است