منو

کول پد لپ تاپ چیست و چه فواید و مضراتی برای لپ تاپ دارد؟

با توجه به استفاده از کامپیوترها در زندگی روزمره و گره خوردن کارهای زیادی به این دستگاه، افراد زیادی ترجیح می دهند از لپ تاپ ها به جای کامپیوتر رومیزی برای انجام کارهای کامپیوتری خود استفاده کنند؛ اما در کنار همه فوایدی که این نوع از کامپیوترهای قابل حمل دارند، ممکن است طی استفاده طولانی مدت و یا در انجام وظایف سنگین داغ شوند.

این افزایش دما بر عملکرد دستگاه تأثیر منفی می گذارد. اگرچه فن داخل لپ تاپ گرمای تولید شده توسط پردازنده و قطعات دیگر را از بین می برد و دما را تا حدودی کاهش می دهد، اما بهتر است هوای داخل گردش داخل لپ تاپ تازه باشد.

به همین دلیل، لازم است از طریق دستگاه خارجی هوای خنک تری را از اطراف لپ تاپ به فضای زیر آن منتقل کنید. پد های خنک کننده یا کول کول پد فضایی بین لپ تاپ و سطحی که روی آن قرار دارد ایجاد می کنند و با کمک فن ها جریان هوا را به زیر لپ تاپ ها هدایت می کنند. از این طریق نقش موثری در کاهش دمای لپ تاپ دارند.

کول پد چیست

عکس پد خنک کننده لپ تاپ

کول پد چیست؟

کول پد یا پایه خنک کننده، یکی از اصلی ترین لوازم جانبی لپ تاپ است که به خنک ماندن دستگاه شما کمک می کند. این کولرها در واقع صفحاتی هستند که در زیر لپ تاپ قرار می گیرند و به دو روش فعال و غیرفعال باعث خنک شدن آن می شوند. هنگامی که لپ تاپ شما بیش از اندازه گرم می شود و سیستم خنک کننده آن از پایین آوردن دمای دستگاه باز می ماند، کول پدها به داد لپ تاپتان می رسند و اجزاء آن را از ذوب شدن نجات می دهند!

شما با خرید یک کول پد و صرف هزینه جزئی می توانید احتمال آسیب دیدن قطعات را به حداقل ممکن برسانید. به همین دلیل خرید این دستگاه برای لپ تاپ های شما ضروری می باشد و با کمک آن از می توانید از صرف هزینه های احتمالی تا حد زیادی جلوگیری کنید.

دلیل داغ شدن لپ تاپ چیست؟

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که با لپ تاپ کارهای گرافیکی سنگین انجام می دهید، حتما متوجه بالا رفتن دمای لپ تاپ خود شده اید. این گرم شدن دستگاه به دلیل فعالیت بیش از حد پردازشگر لپ تاپ اتفاق می افتد، اما گاهی پیش می آید که بدون استفاده زیاد، لپ تاپ به شدت داغ می شود. داغ شدن لپ تاپ به دلایل متعددی اتفاق می افتد که رایج ترین آن از کار افتادن سیستم خنک کننده داخلی لپ تاپ است. هنگامی که این سیستم از کار می افتد، عملا هیچ مانعی در مقابل گرم شدن وجود ندارد و کارکرد هرچه بیشتر CPU منجر به داغ تر شدن دستگاه شما می شود.

یکی دیگر از دلایل داغ شدن لپ تاپ، بسته شدن راه های عبور و مرور هوا در سیستم تهویه، توسط گرد و خاک است. در این حالت سیستم خنک کننده به درستی کار می کند اما به دلیل بسته شدن مسیر حرکت هوا، گرما در دستگاه محبوس می شود و می تواند صدمات جبران ناپذیری را به قطعات داخلی لپ تاپ شما وارد کند.

وجود برخی بدافزارها همچون بدافزارهای جاسوسی، بدافزارهای تبلیغاتی و ویروس ها در دستگاه شما، از دیگر دلایل داغ شدن لپ تاپ است. این بدافزارها در پس زمینه و دور از چشم شما فعالیت می کنند و کارکرد CPU دستگاهتان را افزایش می دهند. به این ترتیب منجر به بالا رفتن بیش از حد دمای دستگاه می شوند و به سخت افزارهای آن صدمه وارد می کنند.


انواع مختلف کول پد

استفاده از کول پد برای خنک کردن لپ تاپ

کول پد چگونه به خنک کردن لپ تاپ کمک می کند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کول پدها بسته به نوعشان به دو روش باعث خنک شدن لپ تاپ شما می شوند:

فعال (Active) : این کولرها برای خنک نگه داشتن بدنه لپ تاپ شما و ایجاد جریان هوای اضافه از فن یا پنکه های کوچک استفاده می کنند. برخی از کول پدهای فعال گرما را از لپ تاپ بیرون می کشند و عملکردی مکشی شبیه به جاروبرقی دارند. برخی دیگر از انواع کولرهای فعال، برعکس عمل می کنند و با کمک فن ها جریان هوای خنک را به داخل دستگاه می دمند.

غیرفعال (Passive) : این کولرها بدون استفاده از جریان برق کار می کنند. معمول ترین نوع کول پد غیرفعال، کولر رسانا یا کول پد مایع است. این صفحات خنک کننده غیرفعال با ماده ای پر شده اند که دمای اضافی لپ تاپ را به خود جذب می کند و مانع داغ شدن بیش از حد دستگاه می گردد. برخی دیگر از انواع کولرهای غیرفعال، صفحاتی هستند که با بالا بردن لپ تاپ از سطح زمین، منجر به بهبود کارکرد سیستم تهویه داخلی لپ تاپ می شوند.

تولید کنندگان این دستگاه را با تکیه بر مواد مقاوم و ضد حرارت مثل آلومینیوم ساخته اند.

کول پد چه فوایدی دارد؟

 • دمای لپ تاپ را پایین می آورد : وظیفه اصلی این ابزارها پایین نگه داشتن دمای لپ تاپ است. با این کار عمر لپ تاپ افزایش پیدا می کند و عملکرد آن بهبود می یابد. بررسی ها نشان داده اند لپ تاپ هایی که از کول پد استفاده می کنند در حین اجرای برنامه های سنگین ۵ درجه خنک تر از لپ تاپ های عادی هستند.
 • سطح صاف و محکم تری برای کار فراهم می کند : پدهای خنک کننده به نحوی طراحی می شوند که لپ تاپ به خوبی روی آن ها ثابت بماند. بنابراین برای افرادی که می خواهند در هر حالتی با لپ تاپ کار کنند، سطحی صاف و محکم فراهم می آورد. این مزیت خنک کننده ها برای گیمرها جزو مزایای اساسی به شمار می آید چرا که به آن ها اجازه می دهد در هر وضعیتی به راحتی بازی کنند.
 • طراحی ساده و کاربر محور : پدهای خنک کننده طراحی بسیار ساده ای دارند. این ابزارها اصلا پیچیده نیستند و هر کسی می تواند به راحتی و بدون دانش خاصی از آن ها استفاده کند. شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چگونه از کول پد استفاده کنیم؟ پاسخ بسیار سادست! فقط کافیست USB آن را به یکی از پورت های USB لپ تاپتان متصل کنید و کول پد را زیر لپ تاپ خود قرار دهید؛ به همین سادگی!
 • جلوگیری از درد گردن : مهمترین مزیت کول پد این است که می تواند لپ تاپ را بالا آورده و از خم شدن سر برای دیدن مانیتور جلوگیری کند. این مورد به خصوص در طولانی مدت خیلی اهمیت پیدا می کند. البته در این حالت استفاده از تاچ پد و کیبورد و کمی سخت می شود، به همین دلیل بهتر است یک کیبورد و ماوس USB هم تهیه کنید و کیبورد را روی میز قرار دهید.


جلوگیری از گردن درد با استفاده ار کول پد

کول پد باعث کاهش درد کمر و گردن می شود

مضرات استفاده از کول پد

 • در صورتی که لپ تاپ شما نیازی به خنک کردن نداشته و حرارت سیستم در حد معمول است، از کول پد استفاده بیهوده نکنید چرا که به علت مصرف برق، باتری شما را زودتر از قبل خالی می شود.
 • همچنین برخی مدل های کول پد ها که از دو فن استفاده می کنند و برخی چراغ های تزئینی بر روی آن ها تعبیه گردیده، مصرف باتری را تحت تاثیر می گذارند. راه حل ما استفاده از رابط هایی به صورت usb است که با باتری های قلمی کار می کنند و به این ترتیب دیگر برق کول پد از لپ تاپ تامین نمی شود. این ها موارد جزئی در مورد این وسیله کاربردی بود که رعایت آن، می تواند برای شما کاربردی باشد.
 • اگر دائما کول پد را با فن روشن استفاده کنید قطعا صدای زیاد آن در طولانی مدت آزاردهنده خواهد شد. بعضی کول پدها چند فن دارند که قطعا صدای بیشتری هم تولید می کنند.

تامین برق کول پدها به چه صورت انجام می شود؟

تقریبا بیشتر کول پدها نیروی مورد نیاز خود را از طریق پورت USB و اتصال به لپ تاپ تامین می کنند. در این حالت انرژی از لپ تاپ به درگاه USB منتقل می شود و سپس از طریق آن تبدیل و به مدار موجود در پد انتقال پیدا می کند. به این ترتیب فن ها نیروی لازم برای فعالیت را به دست می آورند. البته در بسیاری از مدل ها قابلیت استفاده از آداپتور و اتصال به برق شهری هم وجود دارد. برخی از مدل ها هم نیازی به نیروی برق ندارند و به صورت مکانیکی کار می کنند.

خرید بهترین مدل کول پد

بهترین برندهای کول پد در بازار ایران

برای اینکه با بهترین خنک کننده های لپ تاپ بازار ایران آشنا شوید نگاهی به فهرست زیر بیندازید:

 • کول پد تسکو (Tsco)
 • کول پد Xline
 • هویت (Havit)
 • هترون (Hatron)
 • دیپ کول (Deepcool)
 • ترمالتیک (Thermaltic)
 • نت فورس (NetForce)
 • کولرمستر (Coolermaster)

راهنمای خرید کول پد لپ تاپ

در هنگام خرید خنک کننده لپ تاپ باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا پد مناسب تری را برای خودتان انتخاب کنید:

ظرفیت خنک کنندگی: درحین خرید حتما باید دقت کنید که پد مورد نظر شما چند فن دارد و قدرت چرخش فن ها چند دور در دقیقه است؟ این موضوعات ظرفیت خنک کنندگی پد را نشان می دهند. پدی بهتر است که ظرفیت بیشتری برای خنک کردن لپ تاپ داشته باشد.


تعداد فن های کول پد

عکس کول پد با 5 فن خنک کننده

سرعت فن قابل تنظیم: برخی از فن ها دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند. به این ترتیب شما می توانید سرعت گردش آن ها را متناسب با فعالیتتان تنظیم کنید. این موضوع تا حدودی از سروصدای فن می کاهد.

منبع تغذیه: دقت کنید که پد خنک کننده ی شما با USB کار می کند یا نیاز به آداپتور دارد.

میزان سرو صدا: با این که بیشتر پدهای خنک کننده بسیار کم صدا هستند، اما توجه به میزان سرو صدا یکی از مهم ترین فاکتورها در حین خرید است.

موقعیت قابل تنظیم: برخی از کول پدها به نحوی طراحی شده اند که می توان موقعیت آن ها را تنظیم کرد، داشتن این قابلیت کمک می کند راحت تر با آن کار کنید.


قابلیت تنظیم کول پد

عکس کول پد با قابلیت تنظیم زاویه

اندازه: مطمئن شوید که سایز کول پد با لپ تاپ شما هماهنگی دارد. یکی از فاکتور های اولیه در خرید لپ تاپ اندازه آن می باشد. پایه خنک کننده ای که برای لپ تاپ خود انتخاب می کند باید متناسب با لپ تاپ شما باشد. اندازه صفحه نمایش شما تعیین می کند که مناسب ترین اندازه کول پد چیست. معمولاً بر روی پک این محصول ابعاد آن نوشته شده است. علاوه بر آن عنوان شده که برای چه سایز لپ تاپ های مناسب می باشد.

قابل حمل بودن کول پد: اگر از لپ تاپ خود در ساعت های طولانی در جاهای مختلف استفاده می کنید و گرمای ناشی از آن نیز زیاد است، پس باید کول پد را نیز همراه خود داشته باشید؛ اما در این صورت قابلیت حمل کول پد از نکات مهمی است که باید در زمان خرید به آن توجه کنید. در واقع کول پدی که می خرید باید سبک باشد و همچنین راحت حمل شود.

آیا کول پد واقعا موثر است؟

بله، کول پد واقعا دمای لپ تاپ را کاهش می دهد. کارشناسان وبسایت notebookcheck برای بررسی کارایی کول پد، یک لپ تاپ را در حالت کارکرد سنیگن، با و بدون وجود کول پد آزمایش کردند. ابتدا آنها لپ تاپ را به مدت یک ساعت با اجرای یک گیم، در حالت کارایی بالا و بدون وجود کول پد، آزمایش کردند. سپس آنها نیم ساعت صبر کردند تا لپ تاپ خنک شود و دوباره آزمایش را با وجود کول پد، تکرار کردند.

آیا کول پد تاثیر دارد؟

در نتایج این آزمایش کول پد دمای CPU را 12 درجه و دمای کارت گرافیک را 6 درجه کاهش داده است، همچنین دمای سطح لپ تاپ هم 4 درجه کاهش را نشان می دهد. ولی مشکل اصلی افزایش سطح صدا است و این صدای اضافی در طولانی مدت آزار دهنده می شود.

چه کسانی به کول پد احتیاج دارند؟

تقریبا همه افراد برای افزایش راحتی کار با لپ تاپ و جلوگیری از درد گردن به کول پد احتیاج دارند. البته برای این افراد استفاده از کول پد در حالت فن خاموش بهتر از حالت روشن آن است.

افرادی هم که نیاز به اجرای طولانی مدت بازی ها و یا انجام محاسبات مهندسی و رندر دارند، بهتر است از کول پد در حالت روشن آن برای خنک کردن لپ تاپ استفاده کنند. البته در این حالت باید به میزان گرد و خاک محیط و لپ تاپ توجه کرد، چون کول پد اگر در محیط پر از گرد و خاک به کار برود به سرعت داخل لپ تاپ را کثیف می کند. به خصوص اینکه کول پد را در حالت روشن روی فرش قرار ندهید، چون فن های کول پد پرزهای فرش را مکیده و وارد لپ تاپ می کند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت انواع کول پد چند است؟
قیمت انواع کول پد به عوامل متعددی همچون برند شرکت سازنده، تعداد فن، ابعاد و وزن کول پد، جنس بدنه، قابلیت های نورپردازی و ... بستگی دارد اما در حالت کلی می توان گفت قیمت انواع کول پد از 30 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد.
استفاده ار کول پد چه فوایدی برای لپ تاپ دارد؟
استفاده از پد خنک کننده لپ تاپ فوایدی همچون موارد زیر را دارد: دمای لپ تاپ را پایین می آورد - سطح صاف و محکم تری برای کار فراهم می کند - باعث افزایش کارایی و عملکرد قطعات سخت افزاری لپ تاپ می شود - جلوگیری از درد گردن
تاریخ به روز رسانی : 1401/08/28
پایه خنک کننده سادیتا مدل SCP C1
پایه خنک کننده سادیتا مدل SCP C1
کول پد برند تسکو مدل TCLP 3000
کول پد برند تسکو مدل TCLP 3000
پایه خنک کننده بدون فن مدل fanless
پایه خنک کننده بدون فن مدل fanless
کول پد لپ تاپ تسکو مدل TCLP 3108
کول پد لپ تاپ تسکو مدل TCLP 3108
پایه خنک کننده لپ تاپ کول کلد مدل K24
پایه خنک کننده لپ تاپ کول کلد مدل K24
پایه خنک کننده دیپ کول مدل Multi Core X6
پایه خنک کننده دیپ کول مدل Multi Core X6
کول پد لپ تاپ کول کلد مدل K038
کول پد لپ تاپ کول کلد مدل K038
پایه خنک کننده لپ تاپ کول کلد مدل K44 RGB
پایه خنک کننده لپ تاپ کول کلد مدل K44 RGB
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد