منو

کولر گازی پرتابل چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

در فصل گرما افرادی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنند تمایل بیشتری به استفاده از انواع کولر گازی را دارند. کولر گازی پرتابل یکی از انواع کولر گازی ها است که کوچک بوده و قابلیت نصب آسان دارد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب کولر گازی سیار و کوچک خواهیم پرداخت. پس با طوطی کالا همراه باشید.

کولر گازی کوچک سیار

راهنمای خرید کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل چیست؟

کولر گازی پرتابل (portable air conditioner) یا کولر گازی قابل حمل، وسیله ای سرمایشی و گرمایشی است که اکثرا برای ساختمان های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. کولر گازی پرتابل یک کولر گازی جامع است که برای خنک کردن یک اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. این کولر توانایی سرمایش و گرمایش را برای مکان های وسیع و بزرگتر از ۳۰ متر ندارد. کلمه پرتابل به معنای قابل حمل است و علت نام گذاری این کولرها این است که قابل حمل هستند و به دیوار یا سقف متصل نمی شوند.

بسیاری از مدل های این کولر حتی چرخ هایی دارند که عمل جا به جایی کولر گازی به اتاق های مختلف را برای ما آسان تر می کنند. کولر گازی های پرتابل در مدل ها و سایزهای مختلفی تولید و عرضه می شوند و شما باید با بررسی میزان قدرت کولر گازی و در نظر گرفتن نیاز خود کولر گازی مناسب را برای اتاق خود انتخاب کنید.

تفاوت کولر گازی های پرتابل با اسپلیت ها این است که اسپلیت ها دارای دو یونیت هستند که یکی در بیرون از خانه و دیگری در داخل خانه نصب می شوند اما کولر گازی پرتابل همه قطعات را در داخل خود جای داده است و دیگر دارای یونیت خارجی نیست.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی های پرتال کوچک برای محیط های کوچک همچون اتاق خواب مناسب هستند، کولر گازی های پرتابل متوسط برای اتاق های بزرگ تر نظیر اتاق پذیرایی یا اتاق خواب های بزرگ مناسب اند و کولر گازی های پرتابل بزرگ برای محیط های بزرگ همچون دفاتر تجاری و اداری، بانک ها و سایر ادارات مناسب هستند.

برای این که بتوانید بهترین کولر گازی پرتابل را برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید باید ویژگی های چند مدل مختلف از کولر گازی های پرتابل را بررسی کنید و سپس گزینه ای که بهتر می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد را انتخاب کنید.

کولر گازی های پرتابل که با نام اسپلیت پرتابل نیز شناخته می شوند، به طور معمول در ظرفیت های زیر ارائه می شوند:

 • کولر گازی پرتابل 6000
 • کولر گازی پرتابل 9000
 • کولر گازی پرتابل 18000
 • کولر گازی پرتابل 12000

نحوه کار کردن کولر گازی پرتابل

در کولر گازی پرتابل کمپرسور در داخل خود دستگاه وجود دارد و کمپرسور به صورت جداگانه مانند کولرهای گازی دیگر نصب نخواهد شد. در کولر گازی پرتابل دو عدد موتور وجود دارد که یکی در بالا قرار دارد و عمل انتقال جریان هوای خنک را انجام می دهد و موتور دیگر از در پایین و پشت دستگاه قرار دارد و عمل خروج جریان گرم ناشی از کمپرسور را انجام می دهد. به همین دلیل است که محلی که در آن کولر گازی پرتابل نصب می شود نیاز به یک دریچه جهت خروج باد داغ ناشی از کمپرسور دارد.

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

تصویر نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

عملکرد هر کولر گازی پرتابل بر مبنای چرخه تبرید است. نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل به این شکل است :

 1. فن هوای گرم و مرطوب اتاق را به داخل کولر گازی می کشد.
 2. این هوا در حین عبور از کویل های کندانسور گرما و رطوبت خود را از دست می دهد (رطوبت آن متراکم می شود). هوای گرم از روی کویل های کندانسور عبور می کند و گرمای خود را به ماده مبرد داخل کویل های کندانسور می دهد. زمانی که هوا به اواپراتور می رسد گرمای آن باعث تبخیر شدن ماده مبرد داخل کویل های اواپراتور می شود. یعنی مایع مبرد به گاز تبدیل می شود. اکنون این هوا تمام گرما و رطوبت خود را از دست داده است.
 3. هوای خنک از طریق فن به محیط اتاق باز می گردد.
 4. رطوبت متراکم شده به صورت قطره قطره جمع می شود و می تواند به بیرون از اتاق تخلیه شود. همچنین می توانید در محل تخلیه آب سطلی قرار دهید و آن را به صورت دستی خالی کنید.
 5. گاز مبرد از اواپراتور وارد کمپرسور می شود و در آن جا فشرده می گردد. پس از فشرده شدن مایع مبرد وارد کندانسور می شود و گرمای گرفته شده از هوا توسط شلنگ تهویه هوا به بیرون انتقال پیدا می کند.
 6. دوباره فن هوای گرم اتاق را داخل کولر گازی می کشد و این چرخه به همین شکل تکرار می شود.

مزایای کولر گازی پرتابل

بهتر است بدانید از مهم ترین مزایای کولرگازی پرتابل ایجاد سرمایش مطلوب و بدون رطوبت می باشد همچنین کولرهای گازی از ورود هوای آلوده بیرون به داخل جلوگیری می کند و مانند کولر های آبی گرد و غبار و آلودگی ها رو از محیط بیرون به محیط داخل انتقال نمی دهد. در بعضی از مکان ها که امکان نصب کمپرسور در بیرون وجود ندارد، از کولرگازی پرتابل استفاده می کنند.

ویژگی های مثبت و مزایای کولر گازی پرتابل عبارتند از:

 • بسیار سبک و قابل حمل هستند و به راحتی می توانید آن را در هر مکانی نصب کنید.
 • نصب کولر گازی پرتابل فوق العاده راحت است و اصلا نیازی به سرویس کولر یا نصب آن به وسیله نصاب حرفه ای ندارد.
 • کولرهای گازی پرتابل یک محیط کوچک و حدود 30 متری را به خوبی خنک می کنند.
 • کولر گازی پرتابل قابل استفاده بصورت کنترل از راه دور است و در برخی از مدل ها دارای سیستم کنترل زمان هستند تا به راحتی در زمان های مشخص خاموش و روشن شوند.
 • میزان برق مصرفی کولر گازی پرتابل بسیار کم است.
 • کولر گازی پرتابل از نظر هزینه بسیار به صرفه است.
 • برندهای معروف کولر گازی پرتابل در ایران به راحتی پشتیبانی فنی می شوند و خدمات تعمیر و عیب یابی کولرهای گازی پرتابل به راحتی انجام می شود.
 • فیلترهای کولر گازی پرتابل در دسترس است و در بازار موجود است و قابل شستشو است و تا چندبار قابلیت شستشو دارد.
 • کولر گازی پرتابل قابلیت جابجایی آسان دارد و می توانید به راحتی محل آن را تغییر دهید.
 • از دیگر مزایای آن قابلیت گرمایش است که برای این حالت از هیتر استفاده می کند.
 • بدون نیز به نصب یونیت خارجی
 • بدون نیاز به لوله کشی داخل ساختمان
 • بدون نیاز به لوله برای تخلیه تعریق کولر گازی
 • هوایی با رطوبت کم
 • سرمایش و گرمایش سریع
 • عدم آسیب به دیوار خانه

کولر گازی پرتابل دو لوله

عکس کولر آبی پرتابل دو لوله

معایب کولر گازی پرتابل

 • صدای زیاد کولر گازی پرتابل می تواند باعث آزار اطرافیان شود
 • ورود هوای گرم به داخل فضای اتاق
 • نیاز به یک لوله پلاستیکی برای خروج هوای گرم
 • باید برای خروج هوای گرم نزدیک پنجره باشد
 • عدم پشتیبانی از سرمایش/گرمایش فضاهای بیشتر از 30 متر مربع
 • کوچک بودن کمپرسور و کم بودن ظرفیت حرارتی آن

انواع کولر گازی های پرتابل

کولر گازی های پرتابل دو نوع هستند : کولر گازی پرتابل تک لوله (single hose) و کولر گازی پرتابل دو لوله (double hose).

کولر گازی پرتابل تک لوله (Single Hose)

کولر گازی های تک لوله رایج تر و پر طرفدار تر هستند، به علاوه نسبت به کولر گازی های پرتابل دو لوله ارزان تر نیز هستند. در کولر گازی های پرتابل تک لوله این لوله یا از طریق پنجره و یا با عبور از دیوار به بیرون راه پیدا می کند و وظیفه آن این است که گرمای هوا را به بیرون انتقال دهد.

با توجه به عملکرد این کولر گازی متوجه می شوید که فن فقط هوا را به داخل می کشد و قسمتی از آن را همراه با گرما به بیرون انتقال می دهد. این مسئله باعث می شود که به تدریج فشار هوای داخل اتاق کاهش پیدا کند. این کمبود فشار باید به گونه ای جبران شود.

همین امر باعث می شود که هوای اتاق های دیگر به طرف اتاقی که کولر گازی در داخل آن قرار گرفته است کشیده شود. توصیه ای که در رابطه با کولر گازی های پرتابل تک لوله به شما می شود این است که اجازه ندهید کولر به حجم زیادی از هوای گرم دسترسی داشته باشد. این یعنی زمانی که کولر گازی پرتابل را در داخل اتاق مورد نظر خود روشن می کنید در اتاق را ببندید.

کولر گازی تک لوله و دو لوله

کولر گازی پرتابل تک لوله و دو لوله

کولر گازی پرتابل دو لوله (Dual Hose)

کولر گازی های پرتابل دو لوله کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، نصب آن ها سخت تر است و گران تر از نوع دیگر هستند. با این حال مزیت و برتری که نسبت به کولر گازی های پرتابل تک لوله دارند این است که میزان مصرف انرژی آن ها کمتر است و همچنین هوای تازه را جایگزین هوای گرم اتاق می کنند. یکی از لوله ها هوای تازه را از محیط بیرون خانه به داخل انتقال می دهد و لوله دیگر مانند لوله کولر گازی پرتابل تک لوله گرمای هوای اتاق را به بیرون منتقل می کند.

زمانی که یک لوله هوای تازه را جایگزین هوای بیرون رفته می کند دیگر کاهش فشار هوا را تجربه نخواهید کرد. این یعنی شرایط هوای داخل اتاق هنگام استفاده از کولر گازی های پرتابل دو لوله مناسب تر و مطلوب تر است. به دلیل کمتر بودن مصرف انرژی این کولرهای پرتابل شما هزینه کمتری بابت مصرف برق می پردازید و چون دو لوله عمل تهویه هوا را انجام می دهند اتاق شما زودتر خنک خواهد شد.

نکته : این را به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از هر نوع کولر گازی پرتابل سعی نکنید که لوله تهویه هوای آن را طویل تر بکنید. این کار موجب از بین رفتن حق گارانتی شما می شود و همچنین می تواند موجب داغ کردن بیش از اندازه کولر گازی پرتابل شود.

نیاز اولیه کولر گازی های پرتابل معمولا سه چیز است:

 • محلی برای نصب و یا جانمایی
 • پریز برق پر توانی که بتواند حداقل 115 آمپر برق را بدون افت انرژی تامین کند. البته اگر از نوع قدیمی تر باشند به 20 آمپر برق نیاز دارند
 • یک قسمت برای خروج و یا انتقال هوای گرم به بیرون مانند پنجره و یا سوراخ رو به بیرون از محیط خانه

انواع مختلف کولر گازی پرتابل خانگی

نکات خرید کولر گازی پرتابل

 • هنگام انتخاب اسپیلت پرتابل حتما به طول لوله یا همان دودکش اتصالی به آن توجه فرمایید، این مقدار نباید زیاد باشد زیرا باعث بروز مشکلات و خطرات ناشی از آن همچنین سبب کاهش راندمان اسپیلت می گردد.
 • در کولر گازی پرتابل کمپرسور در داخل دستگاه تعبیه شده است زیرا مانند اسپیلت های دیواری یا ایستاده کندانسور بیرونی ندارند و همه تجهیزات در یونیت داخلی قرار گرفته اند به همین دلیل توصیه می شود، در هنگام خرید به میزان صدای تولیدی توسط دستگاه توجه فرمایید.
 • در هنگام خرید کولر گازی پرتابل به مساحتی که باید توسط دستگاه، خنک سازی شود، توجه فرمایید.
 • در هنگام خرید کولر گازی پرتابل به این نکته توجه فرمایید که کولر گازی پرتابل می بایست نزدیک پنجره قرار گیرد زیرا لازم است که دود کش اسپیلت از پنجره به بیرون هدایت گردد.
 • کولر گازی پرتابل نیازمند پریز برق 15 الی 20 آمپر می باشد. زیرا در غیر این صورت با روشن نشدن و یا عدم توقف در کارکرد کولر گازی مواجه خواهیم شد.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
مهمترین ویژگی کولر گازی پرتابل چیست؟
اصلی ترین و مهمترین ویژگی کولر گازی پرتابل قابل حمل و سیار بودن آن است، این کولرهای مخصوص محیط های کوچک مثل یک اتاق یا دفاتر تجاری و اداری می باشند و همچنین نصب و راه اندازی آن بسیار راحت می باشد.
تفاوت کولر گازی پرتابل با اسپلیت ها در چیست؟
تفاوت کولر گازی های پرتابل با اسپلیت ها این است که اسپلیت ها دارای دو یونیت هستند که یکی در بیرون از خانه و دیگری در داخل خانه نصب می شوند اما کولر گازی پرتابل همه قطعات را در داخل خود جای داده است و دیگر دارای یونیت خارجی نیست.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/26
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کولر گازی پرتابل گرین سرمایش و گرمایش مدل GPS-H12P1T1A
کولر گازی پرتابل گرین سرمایش و گرمایش مدل GPS-H12P1T1A
کولر گازی ایستاده هیوندای مدل 4833 WT3
کولر گازی ایستاده هیوندای مدل 4833 WT3
اسپلیت کولر گازی گرین ظرفیت 12000 بی تی یو مدل GPS-H12P1T1A-MA
اسپلیت کولر گازی گرین ظرفیت 12000 بی تی یو مدل GPS-H12P1T1A-MA
کولر گازی پرتابل گرین با ظرفیت 12000 بی تی یو مدل GPS-H12P1T1A
کولر گازی پرتابل گرین با ظرفیت 12000 بی تی یو مدل GPS-H12P1T1A
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر نظری
21:44 - 1402/01/15
بسیار عالی بود
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد