منو

کولر آبی پرتابل چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

از دیرباز کولر آبی از اصلی ترین وسایل خانه ما ایرانی ها بوده است. وسیله ای خنک کننده که همچنان در بین اکثریت مردم طرفداران خود را دارد. قیمت بالا و مصرف بالای برق کولرهای گازی باعث شده است که هنوز بیشتر مردم کولر آبی را برای فرار از گرمای تابستان ترجیح دهند.

کولر cooler به معنای خنک کننده است و مسئولیت خنک کردن هوای محیط را دارد. کولر های آبی با تبخیر آب، دمای هوای اطراف را به وسیله فرآیند سرمایش تبخیری خنک تر می کنند.

مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

راهنمای خرید کولر آبی پرتابل خانگی

کولر آبی چطور کار می کند؟

از آنجایی که باید مراقبت و نگهداری از این دستگاه را بیاموزید، پیش از خرید کولر آبی مناسب، دانستن نحوه عملکرد کولر آبی الزامی است. الکتروپمپ کولر، آب را به سمت پوشال ها هدایت می کند. هوا نیز از خارج کولر به داخل آن کشیده می شود و از بین پوشال ها عبور می کند که موجب تبخیر سطحی آب و خنک شدن هوا می شود.

انواع کولر آبی

کولرهای آبی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

کولر آبی ثابت

این کولرها اغلب بر روی پشت بام خانه ها نصب می شوند و دارای قدرت خنک کنندگی زیادی هستند؛ اما آب زیادی مصرف می کنند. در برخی از این نوع کولرها برای رساندن آب به پوشال ها، شما باید به صورت دستی اقدام به ریختن آب به درون کولرها کنید، اما در برخی دیگر، برای رساندن آب به پوشال ها، لوله کشی در این دستگاه تعبیه شده و آب از طریق پمپ آب به صورت خودکار با فشار دادن کلید پمپ آب جریان پیدا می کند. این کولرها اغلب با کانال، هوا را انتقال می دهند.

کولر های آبی ثابت در دو مدل کولر آبی پوشالی و کولر آبی سلولزی تولید و روانه بازار می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

کولر آبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل یا متحرک، همانطور که از نام آن مشخص است، قابلیت جابه جایی و حمل را دارند. مخزن این دستگاه یا به صورت دستی پر می شود و یا قابلیت اتصال مستقیم به شلنگ و شیر آب را دارد، در ادامه بیشتر با کولر های آبی پرتابل آشنا خواهیم شد.

کولر های آبی پرتابل هم می تواند با پد پوشالی یا پد سلولزی ارائه شوند که بیشتر نوع سلولزی آن طرفدار دارد، همچنین از دیگر مدلهای کولر آبی پرتابل می توان به نوع کولر آبی رومیزی اشاره کرد که آنها هم بیشتر برای محیط های کوچک در حد یک اتاق کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مختلف کولرهای آبی

عکس انواع کولر آبی پرتابل و سیار

کولر آبی پرتابل چیست؟

این کولرها که که در ابعاد کوچک تری نسبت به کولرهای آبی ثابت ساخته می شوند، این نوع کولرها به کانال کشی نیاز ندارند و برای فضاهای کوچک و اتاق، مناسب می باشند. همانطوری که پیشتر اشاره کردیم در برخی از این نوع کولرها، به جای پوشال از پدهای سلولزی استفاده می شود که فاقد رسوب و شوره بوده و بازده آن ها و خنک گنندگی آنها نسبت به پوشال ها نیز بیشتر می باشد.

این نوع کولرها در مدلهای رومیزی، پایه دار و بدون پایه و ... در بازار وجود دارد. همچنین امکان اتصال شلنگ آب در برخی از مدل های پرتابل وجود دارد.

مزایا کولر آبی پرتابل

 • عدم نیاز به کارشناس برای نصب کولر
 • عدم نیاز به کانال کشی
 • امکان حمل و انتقال آسان به فضای مورد نظر
 • داشتن مخزن آب با ظرفیت مناسب. این خصوصیت برای زمانهای قطع آب، کاربرد زیادی دارد
 • قابلیت تنظیم جهت باد به 4 جهت مختلف، در برخی از مدل ها این امکان به صور اتوماتیک است
 • مصرف برق کمتر نسبت به مدلهای ثابت
 • چرخ دار بودن پایه های برخی از مدل ها یا امکان قرار گرفتن روی پایه مخصوص
 • مصرف آب کولر آبی پرتابل در مقایسه با کولر آبی معمولی کمتر است
 • میزان هزینه تعمیر کولر آبی پرتابل کمتر از کولر آبی معمولی است
 • کولرهای آبی پرتابل نسبت به کولر آبی معمولی ارزان تر هستند

بهترین مدلهای کولر آبی پرتابل

معایب کولر آبی پرتابل

کولر آبی پرتاب کولرهایی هستند که نیاز به کابل کشی در منزل و محل کار را ندارند، به صورت یکپارچه کار می کنند، در کولر آبی پرتال به جای استفاده از پوشال از پد سلولزی استفاده می شود که پد سلولزی بازدهی خنک کنندگی بالاتری دارد و در مدل های مختلف رومیزی، پایه دار هستند. مدل های قدیمی کولر آبی پرتال باید به صورت دستی اب را در داخل محفظه می ریختن اما کولرهای پرتابل جدید مجهز به شلنگ هستند و به صورت خودکار کار پر کردن محفظه از آب را انجام می دهند.

 • سر و صدای کولر آبی پرتابل به دلیل اینکه در خانه هستند ممکن است آزار دهنده باشد.
 • کولرآبی پرتال در هنگام کار ممکن است کمی گرما تولید کند و برای خنک کردن موتور باید سیستم تهویه مناسبی طراحی شود.
 • کولر آبی پرتال دارای مخزن آب هستند و آب اضافی داخل مخزن مرتبا باید خالی شود.
 • با افزایش حجم کولر وزن هم به همان نسبت افزایش پیدا می کند.

مقایسه کولر های گازی پرتابل با کولر آبی پرتابل

کولر گازی پرتابل گرچه قابل حمل وجابجایی بوده، اما به نسبت نوع آبی کولر مشکلاتی دارد. این موارد می تواند نارضایتی ایجاد کرده و استفاده از آن را محدود نماید.
به چند مورد از این ویژگی ها اشاره می کنیم :

 • نیاز به مکان ویژه ای برای نصب کردن دارند.
 • باید نزدیک پنجره و یا جایی که به بیرون راه دارد نصب شوند.
 • در بعضی موارد گرد و غبار را به داخل اتاق می کشد.
 • باعث ورود گرد و غبار به داخل دستگاه نیز شده و می تواند خرابی زود هنگام را به همراه داشته باشد.
 • وزن بالایی دارد و صدای زیاد ایجاد می کند.
 • به برق با توان بالا نیاز دارد.
 • از نظر خنک کنندگی در سطح پایینی است.

عکس کولر آبی پرتابل

عکس کولر آبی پرتابل ایستاده

مهمترین نکات هنگام استفاده از کولر آبی سیار و قابل حمل

 • بهتر است کولر آبی پرتابل را در منطقه ای نصب کنید که نیاز به جابه جایی مرتب و تغییر مکان نداشته باشد
 • برای نصب کولر آبی پرتابل مکانی را ترجیحا انتخاب کنید که در نزدیکی درب و یا پنجره باشد و در هنگام کار بهتر است کمی این درب یا پنجره را باز بگذارید و یک درب دیگر هم کمی در خانه باز باشد تا بهترین شرایط تهویه را ایجاد کند.
 • مراقب باشید تا خروجی هوای کولر به سمت وسایل و تجهیزات الکترونیکی خانه نباشد
 • برای نصب کولر آبی و همچنین برای تمیز کردن و سرویس دوره ای کولر آبی پرتابل باید حتما دستگاه را از برق خارج کنید.
 • برای دستگاه هایی که آب رسانی بصورت دستی انجام می شود باید در هنگام آب ریختن مراقب باشید تا تجهیزات الکترونیکی کولر خیس نشوند.
 • بدون استفاده از ریموت پره ها را با دست جابه جا نکنید
 • از قرار دادن وسایل اضافی بر روی کولر خودداری کنید.
 • در مکانی که اقدام به نصب کولر آبی پرتابل می شود بهتر است دست کم یک متر از عقب و یک متر از جلو فضای خالی در نظر گرفته شده باشد.
 • کولر آبی پرتابل را در مجاورت پرده و یا سطوح نرم نصب نکنید.
 • در هنگامی که کولر آب دارد اقدام به حمل آن بصورت تنها نکنید.

در صورتی که شما نکات مهم را در مورد نگهداری از کولر آبی پرتابل رعایت کنید طول عمر کولر و همچنین کارایی آن بیشتر خواهد شد و شما می توانید در فصل گرما از محیط خنک لذت ببرید.

عکس ساختار داخلی کولر آبی پرتابل

عکس ساختار داخلی کولر آبی پرتابل

ویژگی های کولر آبی پرتابل و قابل حمل خوب

یک کولر آبی پرتابل خوب را باید در هنگام خرید تشخیص بدهید. جدا از اینکه باید به برند و مدل کولر توجه کنید، یک سری ویژگی های دیگر را هم باید مد نظر قرار بدهید. ویژگی هایی مثل وزن کم، جنس مرغوب و بادوام، ظاهر مناسب، آپشن های تنظیم جریان باد خنک کننده و … نکات مهمی هستند که برای انتخاب یک کولر پرتابل باید به آنها توجه کنید.

یک کولر پرتابل خوب معمولا وزن کمی دارد و فضای زیادی را هم اشغال نمی کند؛ میزان مصرف کم انرژی و همچنین آب هم جزو ویژگی های یک کولر خوب است. جنس رویه پلاستیکی، داشتن پد سلولزی، برخورداری از قابلیت های کنترلی مختلف مثل تنظیم گردش هوا، سرعت جریان باد خنک کننده و … یک کولر خوب را از بقیه مدل ها متمایز می کند.

خوشبختانه اطلاعات مناسب در مورد کولرهای آبی پرتابل در فروشگاه های اینترنتی بسیار زیاد است و می توانید با خواندن نظر کاربران از خوب بودن مدل کولری که انتخاب می کنید، مطمئن شوید. مشورت با کسانی که از این نوع کولرها استفاده می کنند هم راه خوبی برای انتخاب یک مدل مناسب است. البته باید حواستان باشد که ممکن است شرایط شما برای خرید و همچنین فضای مدنظر شما متفاوت از شرایط بقیه باشد. بنابراین لزومی ندارد که حتما تمام نکاتی که دیگران در خرید مدل خاصی از کولر آبی پرتابل در نظر می گیرند را رعایت کنید.

بهترین و معروفترین برند های تولید کننده کولر آبی پرتابل

برندهای مختلفی در حال تولید کولر آبی قابل حمل یا پرتال هستند که از بهترین ها می توان به برفاب، آبسال، ریتون، آزمایش، مایدیا، جنرال، سپهر الکتریک، انرژی، هیتما، رابو و آذر درخشان اشاره کرد، اما در نظر داشته باشید که صرفا توجه به برند کار اشتباهی است، شما باید علاوه بر برند به اندازه کولر، توان کولر و سایر امکانات آن توجه داشته باشید.

lمدلهای مختلف کولر آبی قابل حمل

سخن پایانی

در این مقاله از طوطی کالا تلاش کردیم شما را برای خرید یک کولر آبی پرتابل خوب و استاندارد، راهنمایی کنیم. همانطور که گفتیم کولر آبی پرتابل دارای مزایای زیادی هستند و مهمترین مزیت آن هم، قابلیت جابجایی این کولر است.

شما به راحتی می توانید این کولر را در هر اتاقی که می خواهید قرار دهید؛ فقط دقت داشته باشید طراحی این کولر به صورتی است که فقط برای محیط های کوچک مناسب می باشد، و برای محیط های بزرگ باید از نوع ثابت کولر آبی یا کولر گازی استفاده نمائید.

در ادامه مشخصات چند مدل از کولرهای آبی پرتابل پرفروش را مشاهده خواهید کرد

1 -

کولر آبی آزمایش مدل AZ-2800

کولر آبی آزمایش مدل AZ-2800
کولر آبی آزمایش مدل az-2800 از تولیدات با کیفیت این شرکت است و از مشخصات ان میتوان به مواردی همچون ورق گالوانیزه 7-دارای کلید حفاطت از جان، راندمان بالای خنک کنندگی با استفاده از پوشال مرغوب اشباع، پوشش رنگ الکترواستاتیک مقاوم اشاره نمود.
مشخصات محصول
 • حجم کولر
  2800
 • جنس بدنه
  گالوانیزه
 • وزن خالص
  28 کیلوگرم
 • ابعاد
  570×500×500 میلی متر
2 -

کولر آبی شارژی قابل حمل مدل Arctic Air Ultra

کولر آبی شارژی قابل حمل مدل Arctic Air Ultra
دستگاه ارائه شده یک کولر قابل شارژ و قابل حمل با خروجی باد محدود (پرتاب باد حدود 5 متر) با کاهش دمای متوسط (حدود 4 درجه خنک تر از محیط) است که با پاوربانک های معمول و یا کابل USB تایپ C، قابل شارژ است (فاقد باتری داخلی بوده و باید به منبع برق وصل باشد).
مکانیسم خنک کنندگی تبخیری بوده و از یک فن کم مصرف و برگه های سلولوزی بهره می برد که از این نظر عملکردی مشابه با کولرهای سلولزی معمول اما در ابعادی کوچک و قابل حمل دارد. تنظیمات دستگاه شامل تنظیم شدت باد در 3 درجه و رنگ قابل انتخاب برای نور ملایم دستگاه است.
شارژدهی با شارژ کامل و شدت باد متوسط حدود 7.5 ساعت است. گنجایش مخزن آب حدود 700 میلی لیتر است. میزان صدای دستگاه باتوجه به بهینه فن، هنگام خواب آزاردهنده نیست.اگر کلا قصد استفاده از قابلیت خنک کنندگی ندارید، می توان در مخزن آن اکالیپتوس و مواد معطر ریخت تا فضا را خوشبو کند.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۱۸x۱۸x۱۷ سانتی متر
 • وزن خالص
  ۷۵۰ گرم
3 -

کولر آبی پرتابل ریتون مدل PC-2500

کولر آبی پرتابل ریتون مدل PC-2500
مشخصات محصول
 • جنس بدنه
  پلاستیک ABS
 • وزن خالص
  11 کیلوگرم
 • ابعاد
  920×420×440 میلی متر
4 -

کولر آبی جنرال مدل J2800 به همراه پایه

کولر آبی جنرال مدل J2800 به همراه پایه
کولر آبی جنرال مدل RS2800J یک کولر با حجم 2800 است که دارای پمپ و موتور استاندارد میباشد . این کولر کوچک و قابل حمل میباشد و جهت خنک نمودن محیط های کوچکی مثل اتاق ها مورد استفاده قرار میگیرد. وهمچنین یکی از محصولات بسیار با کیفیت شرکت جنرال بوده و به دلیل مواردی همچون پرتابل بودن که سبب ایجاد حمل و نقل راحت واستفاده ی از مواد و اجناس با کیفیت در ساخت آن همواره به عنوان یکی از محصول های تولید شده بی نظیر شرکت جنرال به شمار می آید.این محصول شرکت جنرال دارای چهار پایه نیز میباشد.
مشخصات محصول
 • حجم کولر
  2800
 • جنس بدنه
  آهن
 • وزن خالص
  15 کیلوگرم
 • ابعاد
  500x500x500 میلی متر
5 -

کولر سلولزی انرژی مدل EC0280n

کولر سلولزی انرژی مدل EC0280n
کولر سلولزی EC0280n انرژی، اولین کولر گالوانیزه سلولزی کشور در این ظرفیت است. این کولر مجهز به پد سلولزی است که این ویژگی باعث می شود در طول فصل دمای هوای خروجی کولر سلولزی تا 30 درصد خنک تر از کولر پوشالی باشد. چرا که افتادگی پوشال به دلیل عدم استحکام آن، معمولا راندمان تبخیر را در مدت سه هفته از حدود 75 درصد به 50 درصد کاهش می دهد. این درحالی است که کولر سلولزی انرژی ۸۰ درصد راندمان تبخیر را تا پایان فصل حفظ می کند.
مشخصات محصول
 • حجم کولر
  2800
 • جنس بدنه
  گالوانیزه
 • وزن خالص
  25 کیلوگرم
 • ابعاد
  600x550x620 میلی متر
6 -

کولر آبی برفاب مدل BF5-O

کولر آبی برفاب مدل BF5-O
مشخصات محصول
 • حجم کولر
  5000
 • جنس بدنه
  پلاستیک ABS
 • وزن خالص
  31 کیلوگرم
 • ابعاد
  1358 × 484 × 848 میلی متر
7 -

کولر سلولوزی برفاب مدل BF3500-Z

کولر سلولوزی برفاب مدل BF3500-Z
دارای موتور الکتروژن و الکترو پمپ الکتروژن دارای یک پمپ آب صنعتی میزان هوادهی (cfm) ۱۵۰۰ میزان فرکانس (هرتز) ۵۰ قدرت خنک کنندگی (m۳) ۴۰ میزان مصرف آب (Lit/h) ۱۵ جریان برق مصرفی (آمپر) ۰.۸ میزان بازده خنکی (درصد) ۷۰ نوع گردش پره های افقی دستی وزن تقریبی با آب ۶۹ کیلوگرم کلید های پنل مکانیکی (Selector)
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۷۰x۴۵x۱۱۵ سانتی متر
 • وزن خالص
  19 کیلوگرم
8 -

کولر آبی سیار جنرال سون مدل کاوردار 2800

کولر آبی سیار جنرال سون مدل کاوردار 2800
کولر آبی جنرال سون مدل کاور دار 2800 یک کولر با حجم 2800 است که دارای پمپ و موتورالکتروژن استاندارد میباشد. این کولر کوچک و قابل حمل میباشد و جهت خنک نمودن محیط های کوچکی مثل اتاق ها مورد استفاده قرار میگیرد.
و همچنین یکی از محصولات بسیار با کیفیت شرکت جنرال بوده و به دلیل مواردی همچون پرتابل بودن که سبب ایجاد حمل و نقل راحت و استفاده از مواد و اجناس با کیفیت در ساخت آن همواره به عنوان یکی از محصول های تولید شده بی نظیر شرکت جنرال به شمار می آید.
مشخصات محصول
 • ابعاد
  ۴۵x۴۵x۵۰ سانتی متر
 • جنس بدنه
  آهن
9 -

کولر آبی پرتابل برفاب مدل BF3-S

کولر آبی پرتابل برفاب مدل BF3-S
مشخصات محصول
 • ابعاد
  630x450x۱120 سانتی متر
 • وزن خالص
  30 کیلوگرم
 • دهانه خروجی باد
  ۴۷۰x۲۵۵
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
معایب کولر آبی پرتابل چیست؟
سر و صدای کولر آبی پرتابل به دلیل اینکه داخل خانه هستند ممکن است آزار دهنده باشد، کولر آبی پرتال وزن نسبتا زیادی دارد و در هنگام کار کمی گرما تولید میکند، باید نزدیک پنجره نصب شوند و از نظر خنک کنندگی در سطح پایینی است.
قیمت کولرهای آبی پرتابل چند است؟
قیمت کولرهای آبی سیار به عوامل مختلفی همچون برند سازنده، مدل، آپشن های روی کولر، وزن و اندازه و سایر موارد بستگی دارد ولی در حالت کلی قیمت آنها از 300 هزار تومان شروع و تا 10 میلیون تومان هم ادامه دارد.
ویژگی ها و مزایای کولر آبی پرتابل چیست؟
کولر آبی پرتابل معمولا فضای زیادی را اشغال نمی کند و برای فضاهای کوچک مناسب می باشند، قابلیت حمل و جابه جایی به هر مکانی را دارد، ارزانتر هستند و نسبت به سایر کولرها مصرف برق و آب کمتری دارد و به کانال کشی نیاز ندارند
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/22
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کاربر منجی بشر
02:56 - 1402/02/04
سلام ... ببخشید کولر پرتابل چرا جدای از صدای موتور از داخلش خیلی صدای تکون خوردن یه شیی به بدنه کولر رو میده .... قبلا اینطور نبود، ولی از داخلش الان که روشن کردم خیلی صدا میده صداش مثل ماشین لباسشویی دوقلو هایی است که لباس یا دکمه لباس به بدنه لباسشویی میخوره و صدا میده هست ... انگار یه شیء نسبتا سنگین به کنارهای کولر برخورد میکنه و صدا میده ... دلیلش چیه. ممنون

پاسخ : سلام، بستگی به نوع و مدل کولر تان دارد، به نظر بنده حتما به سرویس کار نشان دهید تا قبل اینکه خصارتی زیادی به کولردتون بخوره ایراد شناسایی و برطرف بشه

کاربر زهرا
20:17 - 1401/04/29
من کولر پرتابل برفاب خریدم ولی متاسفانه هر کلیدش و میزنم پمپ کار نمیکنه و بادش گرمه راهنمایی کنین

پاسخ : با نمایندگی تماس بگیرید

کاربر منصور
11:58 - 1401/03/24
سلام، کولر های آبی پرتابل برای چه شرایط و فضای مناسب است؟

پاسخ : کولرهای آبی قابل حمل از نظر اندازه کوچکتر از مدلهای ثابت هستند و قدرت سرمادهی نسبتا کمتری دارند و برای شرایطی که امکان استفاده از کولر آبی ثابت فراهم نیست مناسب هستند، این کولرها عمدتا برای فضاهایی به اندازه یک اتاق یا مغازه مناسب هستند.

کاربر قاسم حاجی زاده
10:12 - 1401/02/31
خواستم سوال کنم کولرهای رومیزی پرتابل، هوا رو شرجی نمیکنه میشه با بازگذاشتن پنجره این عیبش از بین بره

پاسخ : کولر آبی پرتابل کارکردش تقریبا مشابه کولر آبی بزرگ و ثابت می باشد و در صورت بسته بودن محیط هوا را شرجی خواهد کرد! ... بله باز گذاشتن پنجره یکی از روش های مواجه با این عیب از کولرهای آبی می باشد

کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد