منو

کودپاش چیست و انواع آن کدام است؟ خرید کودپاش دستی و شارژی

امروزه انجام امور باغبانی با دستگاه هایی که ابداع شده اند به مراتب آسان تر از گذشته شده است. از جمله این امور می توان به دستگاه های کودپاش یا بذرپاش اشاره نمود.

در زراعت و باغبانی، استفاده از کودپاش یکی از روش های مهم برای بهبود رشد و عملکرد گیاهان است. کودپاش ها محصولاتی هستند که ترکیبات غذایی مورد نیاز گیاهان را در قالب محلول یا پودر، به طور مستقیم به خاک یا برگ های گیاهان ارائه می دهند.

در این مقاله از طوطی کالا به بررسی انواع کودپاش، نحوه استفاده، مزایا و معایب آنها پرداخته خواهد شد، پس اگر قصد خرید کود پاش دارید تا انتها با ما همراه باشید.

عکس کودپاش کشاورزی خرطومی

عکس کودپاش کشاورزی خرطومی

کود پاش چیست؟

در کشاورزی جهت رسیدن به بازده بالا و افزایش محصول، لازم است مواد مغذی مورد نیاز محصول، یکنواخت، به اندازه و به موقع تامین شود. کودپاش ها یکی از ادوات کشاورزی جهت کوددهی به مزارع از طریق پاشش می باشند. این دستگاه ها در زمین های کشاورزی، چمنزار ها و فضا های سبز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کودپاش

در زراعت و باغبانی، استفاده از کودپاش ها به عنوان وسیله ای برای اعمال کودها به گیاهان رایج است. این وسایل بر اساس نوع مکانیزم عملیاتی خود به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • کودپاش دستی و شارژی
 • کودپاش چرخدار و پشت تراکتوری

کودپاش های دستی و شارژی

از آنجا که در مزارع کوچک کشت صیفی جات و سبزیجات حرکت تراکتور امکان پذیر نمی باشد و یا خرید ادوات بزرگ از نظر اقتصادی به صرفه نیست، کود پاش های شارژی یا دستی کاربرد دارند. این دستگاه ها قبلیت استفاده هم به صورت پشتی و هم جلویی را دارند.

از مزایای این دستگاه ها عدم آسیب به محصول، کاربری آسان و وزن سبک آن ها می باشد. کودپاش های شارژی در دو نوع کودپاش شارژی ساده و کودپاش شارژی خرطومی عرضه می شوند که مکانیزم عمل آنها مشابه بوده و تفاوت عمده آنها در محل قرار گیری صفحه پخش کننده کود است.

کودپاش خرطومی

کودپاش مدل خرطومی

این صفحه در کودپاش شارژی ساده زیر دستگاه قرار می گیرد در حالیکه در کودپاش شارژی خرطومی، کاربر با در دست گرفتن بخش متحرک دستگاه که با لوله خرطومی به مخزن متصل است صفحه پاشش کود و یا بذر را کنترل می کند، پس کاربر می تواند به راحتی عمل کودپاش را به تمامی جهت های دلخواه انجام دهد.

کودپاش های چرخدار و پشت تراکتوری

کودپاش های تراکتوری به تراکتور یا ماشین های کشاورزی متصل شده و کود را به زمین اعمال می کنند. این نوع کودپاش ها عموماً برای زمین های کشاورزی با مساحت بزرگ استفاده می شوند. کودپاش پشت تراکتوری از یک مخزن بزرگ برای نگهداری کود و یک سیستم پرتاب برای پخش کود استفاده می کند و اغلب دارای سیستم های پیچیده تری برای تنظیم دقیق تر میزان کود مصرفی هستند.

کودپاش کشاورزی دوچرخ

کودپاش کشاورزی دوچرخ

چرا باید از کودپاش استفاده کنیم؟

استفاده از کودپاش در کشاورزی و باغبانی به دلایل زیر بسیار مفید است:

 1. تسهیل و افزایش بهره وری: کودپاش ها به کشاورزان امکان می دهند که کودها را به صورت یکنواخت و دقیق تر بر روی زمین یا بر روی گیاهان پخش کنند، که این امر بهبود عملکرد و بهره وری محصولات را تسهیل می دهد.
 2. کاهش هدررفت کود: با استفاده از کودپاش، میزان هدررفت کود به دلیل انتشار هوا و یا نفوذ به خاک کاهش می یابد، که این امر به حفظ محیط زیست کمک می کند و هزینه های مربوط به اعمال کود را کاهش می دهد.
 3. تنظیم دقیق مقدار کود: برخلاف اعمال دستی، کودپاش ها امکان تنظیم دقیق تر و بهینه تر مقدار کود مصرفی را فراهم می کنند که به بهبود کیفیت و مقدار محصولات کمک می کند.
 4. افزایش سرعت و کارایی: استفاده از کودپاش ها در کارهای کشاورزی و باغبانی باعث افزایش سرعت و کارایی انجام کار می شود، که این امر در مواقعی که زمان برای انجام کار محدود است بسیار ارزشمند است.
 5. بهبود کیفیت محصولات: با استفاده منظم از کودپاش و اعمال کودهای مورد نیاز، کیفیت و ارزش غذایی محصولات افزایش می یابد که این امر به سلامت انسان ها نیز مفید است.

با توجه به این مزایا، استفاده از کودپاش به عنوان یکی از ابزارهای مهم در کشاورزی و باغبانی امری اساسی و ضروری به حساب می آید که کشاورزان و باغبانان باید به طور مداوم از آن استفاده نمایند.

علاوه بر آن کودپاش های شارژی مزایای زیر را نیز دارد:

 • جلوگیری از له شدن و آسیب به محصول بعد از رشد و جوانه زنی.
 • امکان کودپاشی در تمامی مراحل رشد محصول بسته به نیاز و کمبود محصول.
 • امکان کنترل عرض پاشش و میزان پاشش بسته به وضعیت زمین.
 • دارای وزن مناسب و حداقل فشار به کاربر.

کودپاش معمولی

کودپاش دستی معمولی

معایب کود پاشی با دست و تراکتور

کودپاشی در حال حاضر به صورت دستی یا با تراکتور انجام می شود. البته استفاده از پهپاد های سمپاشی نیز برای کودپاشی در حال رواج است. اما همه به این روش گران قیمت دسترسی ندارند. کودپاشی به روش دستی معایب خاص خود را دارد که همه کشاورزان به آن ها واقف می باشند.

عدم کودپاشی دقیق، کودپاشی و بذرپاشی ناهمگن، بالا بودن مصرف کود و عدم بهینه بودن مصرف کود از معایب اصلی روش کودپاشی دستی است. مصرف بی رویه کودهای شیمیایی باعث نفوذ این مواد به آبهای زیر زمینی شده و سلامت انسان ها را نیز به مخاطره می اندازد.

کودپاشی با تراکتور هر چند در برخی مراحل رشد گیاه می تواند انجام شود، اما معایبی هم برای مزرعه دارد و همچنین در بسیاری از کشت ها، مانند کشت برنج امکان استفاده از کودپاش تراکتوری ممکن نیست.

تراکتورهای کشاورزی خود دارای وزن بالایی می باشند و باعث کوبش و فشرده شدن خاک مزارع می شوند. حالا به این وزن بالا، وزن کود هایی که حمل می کند اضافه کنید. پس کودپاشی به روش تراکتوری باعث کوبش حداکثری مزرعه می شود. در بسیاری از کشت ها یا در مراحل میانی رشد گیاه در مزرعه، ورود تراکتور به زمین باعث نابودی درصد بالایی از محصول می شود و استفاده از آن آسیب های جبران ناپذیری به کشت ما خواهد زد.

پس توصیه می کنیم، برای کاهش مصرف کودهای شیمیایی، افزایش بهره وری و افزایش برداشت محصول در هکتار از کودپاش شارژی یا کودپاش شارژی خرطومی استفاده بفرمایید.

بهترین مدل های کودپاش

خلاصه

انتخاب نوع مناسب کودپاش بستگی به مقیاس کاربری، نوع زمین و نیازهای خاص کشاورز دارد. هرکدام از این انواع دارای ویژگی ها و مزایا و معایب خاص خود هستند که باید در زمان انتخاب و استفاده مورد توجه قرار گیرد تا بهترین نتیجه از استفاده از کودپاش بدست آید.

تاریخ به روز رسانی : 1403/03/26
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد