منو

کمل بک یا کیسه آب کوهنوردی چیست و چگونه استفاده میشود؟

کمل بک ها (پک هیدراتاسیون یا کیسه آب) اصولا برای نوشیدن راحت آب طراحی شده اند. استفاده از این وسیله باعث میشود که آب خوردن بسیار راحت تر شود و نیازی به توقف برای نوشیدن نداشته باشید. تنها مکیدن شلنگی که در نزدیکی شما وجود دارد برای آبرسانی به بدن کافی خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که تقریبا همه کوله پشتی های جدید محلی برای قرار دادن کمل بک دارند اما در زمان خرید کوله پشتی بایست در این مورد مجددا توجه داشته باشید.

کمل بک چیست؟

راهنمای خرید کمل بک یا کیسه هوای کوهنوردی

کمل بک چیست؟

همانطور که اشاره شد کمل بک یک سیستم آبرسانی است که با استفاده از قرار گیری مخزن در کوله و اتصال یک شلنگ به آن نوشیدن مایعات در حین حرکت را تسهیل می کند. به عبارتی کمل بگ دارای یک نی یا شلنگ است که کوهنورد یا طبیعت گرد هنگام تشنگی می تواند بدون توقف و درآوردن قمقمه آب از آن استفاده کند.

واژه camelbak از ترکیب camel که در زبان لاتین به معنای شتر است و bak برگرفته شده است. شترها آب موردنیاز خود را در کوهانش زخیره می کند و در گرمای طاقت فرسای بیابان قادر به تحمل تشنگی است . جالب است بدانید که ایده کمل بک نیز درست از ساختار بدنی شتر گرفته شده است .

کوهنوردان، دوچرخه سواران و سایر ورزشکارانی که همواره در حرکت هستند قادر به ایستادن و نوشیدن آب نیستند. کمل بک برای این دسته از افراد طراحی شده که به واسطه نی در زمان حرکت به راحتی مایعات مورد نیاز خود را بنوشند. البته کمل بک فقط برای آب آشامیدنی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

راهنمای خرید کمل بک

 1. مهمترین نکته در خرید کیسه آب (یا همان کمل بک) این است که جنس آن طوری باشد که پس از مدتی استفاده بو نگیرد . یعنی آب داخل آن طعم نگیرد.
 2. استفاده از آن آسان باشد. یعنی در آن راحت باز و بسته شود و جهت تمیز کردن برس به آسانی وارد آن شود.
 3. اجزای آن از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشند. مثلا اورینگ ته شلنگ که کار آب بندی را انجام میدهد خراب نشود و یا از جا در نیاید و یا قسمت دهان آن نشتی ندهد.

نحوه استفاده ار کمل بک یا کیسه آب

ویژگی های کیسه آب یا این کمل بک ها در چیست؟

1 - در برابر پارگی، نشت آب و فشار مقاومند!

کیسه های آب با کیفیت و اصولی ارائه شدند که دربرابر فشار مقاومند. در اثر ضربه، خراش یا برخورد جسم خارجی هم دچار آسیب نمی شوند. کیسه آب باید از این نظر قابل اطمینان باشد. چون در کوله ابزار دیگر هم هست، که نباید دچار رطوبت شوند.

2 - باکیفیت اگر باشند، به مرور زمان بو نمی گیرند.

از جمله مشکلات همه با پلاستیک و فراورده های نفتی، که برای حمل آب استفاده می شوند، بوگرفتن به مرور زمان است. همچنین روی طعم آب هم تاثیر خواهند داشت. این کیسه های آب وقتی باکیفیت باشند، دارای غشای داخلی ضدباکتری هستند و با تکنولوژی نانو ساخته می شوند. برای اینکه کمترین تداخل میان فراورده های نفتی و آب باشد. برخی از انواع کیسه های خواب ها با غشای فلزی نانومتری، مانند غشای آلومینیومی پوشیده شده اند. برای اینکه تضمین کننده کامل سلامت اب مصرفی تان باشند.

3 - طراحی مناسب برای شستشوی کامل

کمل بک های امروزی با درب بزرگ ارائه می شوند تا شستشوی آن ها به راحتی ممکن باشد. همین باعث می ود که سلامت کوهنورد در برنامه ها حفظ شود. درضمن طول عمر کیسه آب به خاطر امکان شتسشوی کامل آن، و خشک شدنش افزایش قابل محسوسی دارد.

ظرفیت کمل بک

باید اطمینان حاصل کنید که کمل بک و کوله شما مناسب نوع فعالیتی که در پیش دارید هستند:

آب سبک نیست، بنابراین به این فکر کنید که به چه میزان آب در برنامه تان نیاز دارید؟ آیا در طول مسیر می توانید کمل بکتان را مجددا پر کنید؟ البته مطمئنا لازم نیست که کمل بک کاملا پرشود و میتوان بر اساس نیاز مثلا نیمی از ظرفیت آنرا استفاده کرد.

 • ۰.۵ لیتری و کمتر (این مدلها بیشتر شبیه به بطری بوده و در انواع کیف کمری یا جلیقه های دویدن به کار برده میشوند.
 • ۱ یا ۱.۵ لیتر: یک انتخاب مناسب برای مسافت های کوتاه یا دونده ها و دوچرخه سواران.
 • ۲ یا ۲.۵ لیتر: این سایز تعادل خوبی بین وزن و حجم ایجاد میکند.
 • ۳ لیتر یا بیشتر: مناسب برای پیمایش های طولانی در زمینهای بدون آب مانند پیمایش خط الراس ها در فصول گرم.

همه چیز درباره کیسه آب کوهنوردی

عکس کمل بک در پشت کوله پشتی کوهنوردی

نحوه استفاده از کمل بک

 • در گام اول مخزن کمل بک را با آب سرد بشویید و تخلیه کنید.
 • آب را درون کمل بک ریخته و درب آن را محکم ببنید.
 • در هنگام استفاده از کمل بگ باید به این نکته توجه کرد که جنس آن پلاستیک است و قادر به حفظ دما نیست و همچنین باید از ریختن آب خیلی داغ به داخل آن خودداری کنید.
 • مخزن را درون کوله قرار داده و در جای خود نصب کنید. بعضی از کوله ها یک دیافراگم برای قرار دادن کمل بک دارند. بعضی دیگر دارای گیره های برای نصب کردن مخزن هستند.
 • شلنگ را از شکاف خصوص روی بدن کوله عبور دهید. مطمئن شوید که شلنگ در طول مسیر خود تا نخورده باشد.
 • پس از استفاده حتما کمل بک را به خوبی بشویید و بگذارید تا کاملا خشک شود.

مصارف دیگری را نیز می توان برای کمل بگ ها متصور شد

کوهنوردان و طبیعت گردها برای مسائل بهداشتی نیاز به آب دارند. آبی که به طور منظم و با فشاری ثابت تحت کنترل باشد و فرد بتواند از آن برای شست وشو و حمام و دستشویی و ..… استفاده کند. همین نیاز باعث شد تا کمل بگ ها طراحی و تولید شوند. اکثر طبیعت گردان و کمپرهای ایرانی در هنگام سفر و گردشگری در کوه و جنگل و دشت، بزرگترین مشکلی که داشتند همین حمام و دستشویی بود.

شاید برای یک عصر جمعه در طبیعت بتوان دستشویی را به نحوی برطرف کرد اما وقتی سفر شما چندین روز، چند هفته یا حتا چندین ماه به طول می انجامد دیگر نمی توان با کلوخ و دستمال کاغذی و ... نیاز خود را برطرف کرد.

نحوه تمیز کردن کمل بک

برای تمیز کردن کیسه ی آب بهترین ماده محلول آب و کمی مایع ظرفشویی بسیار رقیق حل شده در آن است. می توانید چند قطره آب لیموی ترش و یا مقدار کمی جوش شیرین نیز به این محلول اضافه کنید. این محلول را درون کیسه بریزید و درِ کیسه را ببندید و آن را به خوبی تکان دهید. سپس کیسه را چند بار با آب تمیز پر کنید و درِ آن را ببندید و پس از این که خوب تکان دادید، آب آن را تخلیه کنید. این کار را آن قدر انجام دهید تا درون کیسه آب به خوبی تمیز شود و اثری از مایع ظرفشویی در آن باقی نماند.

اگر برس شیشه شوی بسیار نرم دارید هم می توانید از آن در شستن داخل کیسه آب استفاده کنید. برس شما باید بسیار نرم باشد تا پلاستیک نازک کیسه آب را پاره نکند. در هنگام کار با برس هم به شدت احتیاط کنید تا آسیبی به کیسه آب وارد نکنید.

نحوه استفاده از کمل بک کوهنوردی

بخش بعدی که باید مورد بازرسی و تمیزکاری قرار بگیرد درِ کیسه ی آب است. این در معمولا پیچی است و واشری دارد که آن را ضدآب می سازد. اطراف این بخش را نیز با یک دستمال تمیز و همان محلولی که درست کرده اید به آرامی تمیز کنید و مطمئن شوید هنگام لمس آن حس لیز بودن نداشته باشد.

خب، حالا که کیسه ی آب خود را تمیز کردید باید مهم ترین بخش کار را انجام دهید. باید کیسه آب را خشک کنید. چرا که اگر این کار را نکنید تمام زحماتی که در بالا کشیدید بی ثمر خواهد بود. برای خشک کردن کیسه ی آب ابتدا آن را به خوبی تکان دهید تا آب درون آن خارج شود. فراموش نکنید که هر کاری کنید نمی توانید تمام آب درون کیسه آب را خالی کنید. به همین دلیل باید درِ آن را باز بگذارید و اجازه دهید تا خودش خشک شود. برای این کار کافیست کیسه را به دیوار تکیه دهید و یک هم زن دستی یا لیوان درون آن قرار دهید. به نحوی که اجازه دهد هوا درون تمام کیسه جریان داشته باشد.

بعد از این که مدتی گذشت و کیسه خشک شد می توانید با خیال راحت آن را در کمد قرار دهید و مطمئن باشید که دفعه بعدی که می خواهید به طبیعت بروید، آبی که در اختیار دارید طعم و بوی بدی نمی دهند و تمیز است.

نکته مهم: مهمترین نکته در نگهداری کیسه آب برای اینکه پس از مدتی آب داخل آن طعم نگیرد این است که پس از هر بار استفاده، در منزل آب داخل کیسه و شلنگ را به خوبی خالی کرده و در مجاورت هوا بگذارید تا خشک شود. برای اینکه هوا داخل کیسه جریان پیدا کند باید دهانه کیسه را باز نگهدارید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت کمل بک چند است؟
قیمت انواع کمل بک از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت سازنده، گنجایش کمل بک، وزن و ابعاد، نوع دهانه و عایق کمل بک، جنس و ... بستگی دارد.
بهترین مارک های کمل بک کدام است؟
از بهترین و معروف ترین برندهای کمل بک می توان به برندهای پکینیو، کمل بک، نیچرهایک، کمپسور، دیوتر، آسپری، کالنجی، کچوا، سالومون و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/02/30
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کمل بک دیوتر مدل STREAMER گنجایش 2 لیتر جنس پلی اتیلن اکسترود شده
کمل بک دیوتر مدل STREAMER گنجایش 2 لیتر جنس پلی اتیلن اکسترود شده
کمل بک ظرفیت 2 لیتر جنس پلاستیک
کمل بک ظرفیت 2 لیتر جنس پلاستیک
کمل بک ایودیکت مدل WATER BLADDER گنجایش 2 لیتر
کمل بک ایودیکت مدل WATER BLADDER گنجایش 2 لیتر
کمل بک پکینیو گنجایش 2 لیتر پلاستیک TPU
کمل بک پکینیو گنجایش 2 لیتر پلاستیک TPU
کمل بک کمپسور گنجایش 3 لیتر جنس پلاستیک خروجی فشاری
کمل بک کمپسور گنجایش 3 لیتر جنس پلاستیک خروجی فشاری
کمل بک نیچرهایک مدل NH18S070-D گنجایش 2 لیتر جنس پلی اتیلن
کمل بک نیچرهایک مدل NH18S070-D گنجایش 2 لیتر جنس پلی اتیلن
کمل بک کوهنوردی مدل jilo گنجایش 3 لیتر
کمل بک کوهنوردی مدل jilo گنجایش 3 لیتر
کمل بک کاراکال گنجایش 3 لیتر جنس TPU با سری مکیدنی
کمل بک کاراکال گنجایش 3 لیتر جنس TPU با سری مکیدنی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد