منو

راهنمای خرید کمربند بدنسازی و بررسی فواید استفاده از آن

کمربند بدنسازی یکی از مهم ترین ملزومات بسیار کاربردی رشته ورزشی بدنسازی و پرورش اندام به شمار می آید. چرا که این وسیله ایمنی شما را به هنگام تمرین به خصوص هنگام وزنه زدن های سنگین تضمین میکند.

با توجه به اهمیت این کمربند برای ورزشکاران پرورش اندام در این مقاله از طوطی کالا تصمیم داریم تا اطلاعات کاملی را درباره انواع کمربند بدنسازی و ویژگی های آنها و همچنین نکات مهم و ضروری هنگام خرید کمربند بدنسازی در اختیارتان قرار دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

کمربند بدنسازی

راهنمای خرید کمربند بدنسازی

کمربند بدنسازی چیست؟

کمربند بدنسازی یکی از تجهیزات مورد استفاده ورزشکاران رشته های قدرتی از جمله بدنسازی، وزنه برداری و پاورلیفتینگ می باشد.

کمربند بدن سازی که با نام های کمربند پاورلیفتینگ یا کمربند پارالل نیز شناخته می شود، وسیله ای است که به کمک آن ستون فقرات فرد در حین وزنه برداری و تمرینات ورزشی در برابر آسیبهای ورزشی محافظت میشود.

علاوه بر این، کمربند بدنسازی ممکن است به شما کمک کند تا وزنه بیشتری بردارید و حرکات بدنی را بهتر و با کیفیت بیشتری انجام دهید همچنین استفاده از کمربند ورزشی سبب بهبود عملکرد فرد در تمرینات بدنسازی نیز میشود. با این حال، استفاده از کمربند بدنسازی باید با دقت و به درستی انجام شود و بهتر است قبل از استفاده از آن با یک مربی ورزشی مشورت کنید.

کاربرد کمربند بدنسازی چیست؟

بیشتر افراد فکر می کنند کمربند بدنسازی (Bodybuilding belt) از کمر پشتیبانی می کند و از آسیب دیدگی احتمالی کمر جلوگیری میکند. این تصور کاملاً درست است؛ اما تنها وظیفه این کمربند ورزشی محافظت از کمر نیست.

این نوع کمربند با فشار و نیرویی که به شکم و قفسه سینه وارد میکند موجب میشود، ورزشکار نفس خود را برای بلند کردن یک وزنه نگه دارد و هنگام بلند کردن وزنه به آرامی بازدم را انجام میدهد.

پس میتوان گفت کمربند بدنسازی برای تمرینی حرفه ای و تضمین ایمنی یک ورزشکار به خصوص در ورزش هایی چون بدنسازی، پاور لیفتینگ، وزنه برداری، کراس فیت و ... یک نیاز قلمداد میشود.

انواع کمربند بدنسازی

به طور کلی کمربندهای بدنسازی در دو دسته تمرینی (پاورلیفتینگ) و مسابقه ای (قدرتی) قرار داده می شوند. کمربند های تمرینی از محافظت بالاتری از قسمت کمر و ستون فقرات در برابر آسیب ها دارند و کمربندهای مسابقه ای نسبتا از محافظت کمتری برخوردارند که نوع حرکت تمرینی در انتخاب یک کمربند بدنسازی مناسب بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

کمربند پاورلیفتینگ (تمرینی)

کمربندهای پاورلیفتینگ و بدنسازی در انواع مختلف و با طراحی های متفاوت معمولا در سه سایز S (92 CM) ، M (102 CM) و سایز L (112 CM) ساخته و تولید می شوند که هدف از استفاده آنها محافظت از کمر و ستون فقرات در برابر آسیب های احتمالی و تحریک بیشتر بدن برای عضله سازی است.

این نوع کمربند در بین ورزشکاران المپیکی از محبوبیت زیادی برخوردار است زیرا در قسمت جلوی کمربند دارای پهنای کمتری است و در هنگام اجرای تمرین موجب تداخل در هنگام اجرای حرکت نمی شود.

کمربند پاورلیفتینگ

عکس کمربند بدنسازی پاورلیفتینگ

کمربند تمرینی (پاورلیفتینگ) بایستی به طور صحیح بسته شود تا بروز آسیب جلوگیری کند بدین صورت که لبه پائینی کمربند در دو سمت بدن بر روی برجسنگی لگن قرار گیرد و قسمت جلویی کمربند در موازت با برجستگی های لگن بسته شود.

کمربند تمرینی بایستی گودی کمر ورزشکار را کاملا پوشش دهد و با قسمت باسن در تماس نباشد. به این نکته توجه داشته باشید که تکنیک اجرای حرکت بایستی به شکل صحیح آن انجام شود زیرا اگر تکنیک اشتباهی را بکار ببرید حتی با بهره گیری از کمربند احتمال آسیب دیدگی وجود خواهد داشت.

کمربند مسابقه ای بدنسازی (قدرتی)

کمربندهای مسابقه ای در اندازه های مختلف و با طراحی های متفاوتی تولید می شوند. این کمربندها معمولا دارای ۷ الی ۸ سانتی متر پهنا در طول کمربند هستند و مناسب برای انجام تمرینات معمولی می باشند به دلیل پهنای عریضی که دارند گزینه مناسبی برای حمایت از دور شکم و کمر در هنگام انجام تمرینات بدنسازی می باشند. چنانچه تمرینات وزنه برداری و پاورلیفتینگ در برنامه تمرینی خود قرار داده اید استفاده از کمربندهای تمرینی (پاورلیفتیگ) گزینه مناسب تری خواهد بود.

فواید کمربند بدنسازی

از فواید کمربند بدنسازی می توان به موارد زیر اشاره داشت که عبارتند از:

 • کم کردن فشار وارده بر روی کمر
 • بازدهی بهتر در حین تمرینات
 • از افزایش فشار خون در عضلات کمر جلوگیری می کند.
 • به دلیل فشاری که به عضلات شکم وارد می کند از استرس حین تمرین جلوگیری می کند.
 • محافظت از ستون فقرات در حین تمرین
 • جلوگیری از حرکت بدن به سمت عقب
 • کمک به استفاده از عضلات پا به جای عضلات کمر
 • کمک به زدن وزنه های سنگین تر

موارد استفاده از کمربند بدنسازی

اگر از کمربندها به درستی استفاده کنیم، میتوانیم عملکرد ورزشی خود را بهبود بخشیم. همچنین میتوانیم حرفه ای تر تمرین کنیم و از آسیب های احتمالی در امان باشیم.

کمربند وزنه برداری در حرکات چند مفصله مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در حرکاتی که عضلات پشت و کمر درگیر و تحت فشار قرار میگیرند، استفاده میشود. برای مثال در حرکاتی مانند اسکوات، ددلیفت، زیربغل و حرکات پشت.

نکته حائز اهمیت این است که از کمربند بدنساری به هنگام تمیرین های سبک و وزنه هایی که شما به راحتی آن ها را جابجا میکنید استفاده نکنید. چرا که با بستن آن فقط نفس خود را تنگ مکنید و برای شما اثر بخش نخواهد بود. برای مثال در حرکت پرس سینه یا دوچرخه ثابت نیازی به استفاده از آن نیست.

کمربند بدنسازی

عکس ورزشکار پرورش اندام با کمربند بدنسازی

عوارض عدم استفاده از کمربند بدنسازی حین تمرین

به طور کلی بسیاری از قسمت های بدن در هنگام انجام حرکات سنگین بدنسازی در خطر آسیب های مختلف هستند و به همین دلیل باید از هرکاری که برای مراقبت از بدن وجود دارد، دریغ نکنید، تا بدنی زیبا و سالمی را برای خود بسازید. افرادی که از کمربند استفاده نمی کنند، مشکلات مختلفی را برای خود به وجود می آورند که موارد زیر از جمله مهم ترین آن ها هستند.

 • فتق دیسک
 • نازک شدن دیسک
 • گرفتگی عضلات
 • پارگی عضلات در قسمت پشت
 • کمردردهای مزمن

روش استفاده از کمربند بدنسازی

 1. پیش از شروع ورزش، کمربند بدنسازی را در ناحیه کمر قرار دهید.
 2. کمربند را تنگ کنید تا به محکمی کافی رسیده باشد، اما بیش از حد تنگ نشود و تنفس را مختل نکند.
 3. بخش جلویی کمربند باید ناف شکمتان را بپوشان و بخش پایینی آن هم باید در قسمت بالای استخوان باسنتان باشد.
 4. هنگامی که ورزش می کنید، مواظب باشید که کمربند به طور ثابت در جای خود بماند و از ناحیه کمر شما بیرون نرود.
 5. اگر احساس درد یا عدم راحتی می کنید، فوراً تمرین را متوقف کرده و کمربند را باز کنید.

لازم به ذکر است که استفاده از کمربند بدنسازی تنها برای ورزش هایی مناسب است که بار زیادی به ناحیه کمر شما وارد می کنند و برای ورزش های دیگر، ممکن است نیازی به استفاده از کمربند نباشد. توجه: زمان اجرای ددلیفت، کمربند را مقداری بالاتر ببرید.

کدام حرکات نیاز به کمربند دارد؟

در بدنسازی تمرینات زیادی وجود دارد که آنها نیاز به استفاده از کمربند دارند. در ادامه مختصر به توضیح دو حرکت سنگین اسکوات و ددلیفت میپردازیم:

اسکوات

ورزش اسکوات یکی از مهمترین تمرینات بدنسازی است که برای بسیاری از عضلات بدن مخصوصا عضلات پا بسیار مفید است. اما لازم است بدانید که انجام غیر اصولی و نادرست ان آسیبهای متفاوتی را به بدن و مخصوصاعضلات کمر وارد میکند. بنابراین باید در ابتدا با روش صحیح زدن این حرکت آشنا شوید و سپس با استفاده از کمربند بدنسازی فشار را از روی کمر و ستون فقراتتان کاهش دهید.

بدنسازی اسکوات

عکس تمرین بندساز با کمربند بدنسازی در باشگاه

ددلیفت

تمرین ددلیفت یکی از سختترین حرکات بدنسازی است به طوریکه انجام نادرست آن باعث آسیبهای بسیاری به کمر، ستون فقرات و عضلات پا میشود. یکی از عوامل پیشگیری از آسیب دیدگی اجرای درست حرکت ددلیفت و استفاده از کمربند مناسب است.

چه زمانی نباید از کمربند بدنسازی استفاده کرد؟

تنها زمانی که در حین تمرین حرکاتی انجام می دهید که به ستون فقرات فشار وارد نمی کنند می توانید از کمربند استفاده نکنید. برای مثال حین انجام حرکاتی مانند زیر بغل سیمکش و یا حرکاتی که با دستگاه انجام می شوند مانند پشت پا ماشین نیازی به استفاده از کمربند نیست.

اگر دچاری بیماری خاصی هستید برای مدت زمان زیادی از کمربند استفاده نکنید. استفاده طولانی مدت از کمربند بدنسازی برای افرادی که دارای بیماری هایی مانند فشار خون هستند خطرناک است.

پیشنهاد مطالعه » شیکر بدنسازی چیست؟

نکات مهم هنگام خرید کمربند بدنسازی

اندازه مناسب

اولین نکته در خصوص خرید کمربند بدنسازی توجه به اندازه مناسب آن با سایز دور کمر شما بدنسازان عزیز است. برای این منظور یادتان باشد اندازه کمربند شما نباید بگونه ای باشد که کوچکتر و یا بزرگتر از سایز مورد استفاده تان باشد.

عکس کمربند بدنسازی

عکس کمربند بدنسازی مشکی چرم طبیعی

عرض کمربند بدنسازی

عرض این کمربندها در عملکرد آن تأثیر زیادی دارد. معمولاً عرض یک کمربند بدنسازی خوب باید بین 7 الی 10 سانتی متر باشد. اگر کمربند باریکتر از این اندازه باشد کارکردهای اصلی یک کمربند ورزشی را به خوبی انجام نمیدهد و اگر پهن تر از این اندازه باشد، ممکن است، دندهها و قفسه سینه شما را بپوشاند و مانع انجام صحیح حرکات بدنسازی شود.

جنس کمربند

نکته بعدی در انتخاب کمربند بدنسازی و زنه برداری توجه به جنس محصول است. جنس کمربند شما می تواند از چرم، جیر، نایلون، پارچه، فوم و ... باشد که در این میان کمربندهای چرمی از کیفیت و طول عمر بیشتری برخوردار هستند.

فراموش نکنید که جنس کمربند شما از هر نوعی که باشد بایستی ضد حساسیت بوده و تا حدی در جذب رطوبت و تعرقات جسمانی تان نیز موفق باشد.

وزن محصول

با توجه به اهمیت وزن نهایی در طول انجام تمرینان بدنسازی، بهتر است شما ورزشکاران عزیز حتما در این خصوص نیم نگاهی به وزن کمربند بدنسازی خود نیز بی اندازید.

سعی کنید به سراغ خرید کمربندهایی بروید که ضمن برخورداری از فاکتورهای مناسب بهره وری از خود با وزن کمتری طراحی و تولید شده اند. البته فراموش نکنید که کمربندهای خیلی سبک نیز از استانداردهای لازم برای استفاده در زمینه انجام حرکت های سنگین قدرتی مناسب نیستند.

بهترین مدلهای کمربند بدنسازی چرم

ورزشکار در حال بستن کمربند بدنسازی

قابلیت تنظیم کمربند

شما یا از بست چسبی برای بستن کمربند استفاده خواهید کرد یا چند سوراخ روی کمربند برای افتادن قلاب داخل آنها می خواهید. باید کمربندی پیدا کنید که قلاب آن در حال حاضر در سوراخ وسط کمربند بیفتد تا به تدریج که بدنسازی می کنید بتوانید کمربند را در سوراخ های دیگر تنظیم کنید.

نحوه بسته شدن کمربند

مورد بعدی در انتخاب و خرید کمربند بدنسازی توجه به نحوه بسته شدن این محصول ورزشی می باشد. برای این منظور باید بدانید که اصولا این نوع از کمربندهای ورزشی به سه طریق: اهرمی، سگک دار و همچنین چسبی بسته می شوند.

طریقه استفاده هر کدام از موارد فوق با یکدیگر متفاوت است. همچنین بد نیست بدانید که اصولا از کمربندهای چسبی برای انجام حرکات های معمولی و یا نهایتا نیمه سنگین استفاده می شود؛ زیرا از استحکام و قدرت تحمل بالایی این مدل از کمربندها برخوردار نیستند.

قیمت کمربند بدنسازی

تمامی موارد گفته شده در این مطلب از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی قیمت کمربند بدنسازی می باشد.

با این حال اما نهایتا این شما هستید که باید با توجه به بودجه و همچنین وضعیت انجام حرکات بدنسازی خود (سبک - نیمه سنگین - سنگین) به انتخاب یک کمربند مناسب برای خود بپردازید.

خرید اینترنتی بهترین مدلهای کمربند بدنسازی

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
کمربند بدنسازی چیست؟
کمربند بدنسازی یکی از تجهیزات مورد استفاده ورزشکاران رشته های قدرتی از جمله بدنسازی، وزنه برداری و پاورلیفتینگ می باشد. با کمربند بدن سازی ستون فقرات فرد در برابر آسیبهای ورزشی محافظت میشود.
فواید استفاده از کمربند بدنسازی چیست؟
از فواید کمربند بدنسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد: کم کردن فشار وارده بر روی کمر، جلوگیری از فشار خون در عضلات کمر، محافظت از ستون فقرات در حین تمرین، جلوگیری از حرکت بدن به سمت عقب، کمک به استفاده از عضلات پا به جای عضلات کمر و کمک به زدن وزنه های سنگین تر
قیمت انواع کمربند بدنسازی چند است؟
قیمت کمربند بدنسازی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس کمربند، وزن آن، چرم طبیعی یا مصنوعی بودن آن، نوع و کیفیت سگک آن و ... بستگی دارد. اما در حالت کلی رنج قیمت کمربند بدنسازی از 50 هزار تومان تا 3 میلیون تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/11
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کمربند بدنسازی چرم طبیعی مدل Q9000
کمربند بدنسازی چرم طبیعی مدل Q9000
کمربند بدنسازی چرم طبیعی مدل M4256
کمربند بدنسازی چرم طبیعی مدل M4256
کمربند بدنسازی چرم سانتا باربارا مدل Rock-L
کمربند بدنسازی چرم سانتا باربارا مدل Rock-L
کمربند بدنسازی چرم اصل مدل پاورلیفتینگ
کمربند بدنسازی چرم اصل مدل پاورلیفتینگ
کمربند بدنسازی چسبی فوم و پلی استر مدل GS-GDS-A1012
کمربند بدنسازی چسبی فوم و پلی استر مدل GS-GDS-A1012
کمربند بدنسازی الیاف مصنوعی مدل X-200
کمربند بدنسازی الیاف مصنوعی مدل X-200
کمربند بدنسازی چرم مصنوعی مدل PI-07 سایز L
کمربند بدنسازی چرم مصنوعی مدل PI-07 سایز L
کمربند بدنسازی جنس پلی پروپیلن راف کد M1
کمربند بدنسازی جنس پلی پروپیلن راف کد M1
کمربند بدنسازی چرم طبیعی ترک مدل ماراتون
کمربند بدنسازی چرم طبیعی ترک مدل ماراتون
کمربند بدنسازی چرم با قابلیت جذب رطوبت
کمربند بدنسازی چرم با قابلیت جذب رطوبت
کمربند بدنسازی چرمیش پلی استر مدل 1908
کمربند بدنسازی چرمیش پلی استر مدل 1908
کمربند بدنسازی برزنت پلی استر مدل Hom
کمربند بدنسازی برزنت پلی استر مدل Hom
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد