منو

کمان اره چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای خرید کمان اره

کمان اره یکی از ابزارهای پرکاربرد برای برشکاری به صورت دستی است، نمونه های قدیمی کمان اره را با نام اره کلافی نیز می شناسند. امروزه برای مصارف گوناگون، انواع کمان اره را با ضخامت، طول و مواد اولیه متفاوتی تولید می کنند، از همین روی کمان اره کاربرد های متفاوتی دارد که در ادامه این مطلب از طوطی کالا قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم.

راهنمای خرید کمان اره

راهنمای خرید کمان اره و معرفی انواع مختلف آن

کمان اره چیست؟

کمان اره (به انگلیسی hacksaw) یکی از ابزارهای پرکاربرد برای برشکاری به صورت دستی است که شکل ظاهری آن شبیه به کمان است و دارای یک تیغه تیز ما بین انتها و ابتدای کمان اره می باشد و برای برش قطعات و متریال های مختلف مثل انواع فلزات، چوب، PVC، پلاستیک استفاده می شود.

امروزه تیغ اره های مختلفی برای اتصال به کمان اره ساخته شده اند که در سایز و جنس های مختلف به فروش می رسند و برای انجام برشکاری های گوناگون قابل استفاده هستند.

اجزای کمان اره

اجزای کمانِ اره با توجه به نوع کمان اره متفاوت هستند اما به طور کلی از دو قسمت اصلی و پیچ ها که جزء اجزای فرعی می باشند، تشکیل شده است. دو قسمت اصلی کمان اره شامل وارد زیر است :

  1. غلاف کمان اره یا فریم کمان اره : جایی که تیغه اره بر روی آن نصب می شود و با توجه به کاربرد اره، جنس های مختلف و شکل های متفاوتی دارد.
  2. دسته کمان اره : همان قسمتی است که اره را به دست می گیرند و شکل ها و جنس های گوناگونی دارد.

اجزاء مختلف کمان اره

اجراء مختلف یک کمان اره

تفاوت کمان اره با تیغ اره

تیغ اره قسمتی از اجزای کلی اره است که به غلاف کمان اره وصل می شود و با توجه به اینکه چه وسیله ای را می خواهیم برش دهیم انواع تیغ اره متفاوت است.

انواع کمان اره بر اساس شکل دسته

با توجه به اینکه گفتیم دسته کمان اره شکل های گوناگونی دارد انواع مدل های آن را بررسی خواهیم کرد :

کمان اره دسته صاف : از اسم این کمان اره مشخص است که دسته آن صاف است و در یک سری از آن ها تعدادی برآمدگی برای جای انگشتان وجود دارد.

کمان اره دسته تپانچه ای (دسته پیستوله ای) : حتما تا به الان تپانچه یا اسلحه دیده اید دسته در این مدل کمان اره ها به صورت دسته اسلحه می باشد که نام دیگر آن دسته پیستوله ای نیز می باشد زیرا دسته پیستوله نیز به همین شکل است.

کمان اره دسته لوله ای : تصویر گذاشته شده گویای شکل کمان اره دسته ای لوله است در این مدل کمان اره دور تا دور دست شما دسته قرار می گیرد.

انواع کمان اره بر اساس کاربرد

کمان اره با توجه به نوع تیغه و طراحی آن، انواع مختلفی دارد و هر کدام برای کارایی خاصی طراحی شده اند؛ هنگام خرید کمان اره باید به کارایی آن توجه داشته باشید و با توجه به کاری که انتظار دارید با آن انجام دهید، کمان اره مناسب را خریداری کنید.

کمان اره آهن بر

همانطور که از نام آن مشخص است، کمان اره آهن بر توانایی تحمل فشار های بالا را دارد و مخصوص کار با آهن و فلزات سخت است. تیغه های کمان اره آهن بر از جنس مقاوم مثل فولاد ساخته می شود.

کمان اره آهن بر

عکس کمان اره آهن بر

دندانه تیغه ها در کمان اره آهن بر به یکدیگر نزدیک تر است و دندانه ها ریزتر و کوچک تر طراحی شده اند. از آن جایی که از کمان اره آهن بر برای ایجاد برش در فلزات و متریال سخت طراحی شده است، جنس تیغه باید به گونه ای باشد که هنگام برش، دچار اصطکاک و خوردگی نشود.

کمان اره چوب بر

کمان اره چوب یکی از انواع متداول و بسیار کاربردی کمان اره است. از کمان اره چوب برای برش چوب و متریال های نرم تر مثل PVC استفاده می شود. دندانه تیغه ها در کمان اره چوب درشت تر از کمان اره آهن بر است و همین موضوع سرعت کار هنگام برش با کمان اره چوب را بالا می برد.

کمان اره چوب بر

عکس کمان اره چوب بر

کمان اره مویی

نوع دیگری از کمان اره که کاربرد زیادی در صنایع چوب دارد، کمان اره مویی است. کمان اره مویی که بیشتر به نام اره مویی شناخته می شود، ظرافت بیشتری نسبت به کمان اره چوب دارد. دندانه ها در کمان اره مویی ریز تر و به یکدیگر نزدیک تر است.

از کمان اره مویی بیشتر در کارهای چوب که نیاز به ظرافت بالایی دارد، مثل معرق کاری و صنایع دستی چوب، استفاده می شود. قوس اره مویی نسبت به کمان اره چوب بیشتر است؛ از این رو می توانید عمق بیشتری از چوب را با آن برش دهید.

با این حال در صنایع مربوط به فلزات هم از این نوع اره استفاده می کنند. تیغ کمان اره مویی به صورت بسته های چندتایی به فروش می رسد.

عکس کمان اره مویی

عکس کمان اره مویی

کمان اره کوچک

در برخی از برشکاری ها، محدودیت فضا و کمبود جا معضلات بزرگی هستند که همواره کاربر را با مشکل مواجه می کنند، در چنین مواردی، لازم است از کمان اره هایی استفاده شود که حجم و اندازه آن ها مناسب با این محیط ها باشد و کمان اره کوچک یکی از مناسب ترین گزینه ها برای این امور می باشد.

کمان اره کوچک

عکس کمان اره کوچک

نکات مهم هنگام خرید کمان اره

کارایی کمان اره

همانطور که گفتیم، تیغه کمان اره با توجه به نوع متریالی که قصد برش آن را دارید، متفاوت است. از کمان اره چوب نمی توان برای برش فلزات استفاده کرد و این کار باعث آسیب رساندن به تیغه و فلز می شود؛ پس قبل از خرید کمان اره، کارایی و انتظارات خود را از آن مشخص کنید.

اگر به دنبال ایجاد برش در چوب هستید، کمان اره مخصوص چوب و اگر به دنبال برش فلزات هستید، کمان اره مقاوم تر مثل کمان اره آهن بر خریداری کنید.

طراحی ارگونومیک کمان اره

طراحی ارگونومیک کمان اره تأثیر مستقیمی بر راحتی کاربر در حین استفاده دارد و هنگام استفاده طولانی مدت او را خسته نمی کند. اره های ارگونومیک دارای سه دسته نرم و بدون اصطکاک هستند که از دست کاربر خارج نمی شوند و مچ و انگشتان کاربر را سفت نمی کنند.

بنابراین هنگام کار با آن، کاربر احساس خستگی نخواهد کرد، بنابراین می تواند به راحتی در فعالیت های طولانی مدت به کار خود ادامه دهد.

عکس کمان اره با طراحی ارگونومیک

عکس اره کمانی چوب بر با دسته پلاستیکی تفنگی

دسته کمان اره

یکی از موارد مهم و قابل توجه در خرید کمان اره، دسته کمان اره است. جنس دسته کمان اره باید به گونه ای باشد که هنگام کار با آن، دست خسته نشود و کمان اره از دست لیز نخورد. فرم دسته کمان اره و محل قرارگیری انگشتان نیز بسیار مهم است و باید به صورت استاندارد طراحی شود.

در برخی از مدل های کمان اره، امکان نصب دسته اضافه در طرف دیگر کمان اره نیز وجود دارد. این ویژگی این امکان را به شما می دهد تا کمان اره را به یک اره دو طرفه تبدیل کنید و کمان اره شما کارایی بیشتری داشته باشد.

جنس بدنه

سعی کنید کمان اره خریداری کنید که جنس بدنه آن نیز نسبتا مقاوم باشد و طراحی ظریف و مناسبی داشته باشد. معمولا کمان اره برندهای معروف مثل نووا و آیرون مکس، توجه زیادی به طراحی و جنس بدنه دارند.

جنس بدنه کمان اره

جنس بدنه فلزی کمان اره

اگر اره برای کاربری حرفه ای می خرید، ترجیحاً اره با چارچوب فلزی را انتخاب کنید. اگر اره برای استفاده در خانه و کارهای خانگی می خرید، چارچوب پلاستیکی معمولاً کفایت می کند.

قابلیت تعویض و تنظیم تیغه

برای آن که کمان اره شما کارایی بیشتری داشته باشد، بهتر است مدل هایی را خریداری کنید که قابلیت تعویض تیغه داشته باشد. در این نوع کمان اره، با کمک پیچی که روی بدنه آن قرار گرفته است، شما می توانید به آسانی تیغه کمان اره را تعویض کنید و با قرار دادن تیغه های مختلف، کاربرد کمان اره خود را بالا ببرید.

جنس تیغه

معمولا هنگام خرید کمان اره، چند تیغه نیز به عنوان اقلام همراه کمان اره در کنار آن وجود دارند. جنس تیغه ها و کارایی آن یکی از مواردی است که هنگام خرید کمان اره باید به آن توجه داشته باشید.

تیغه اره کمان

جنس تیغه اره کمانی یا کمان اره ای

کمان اره مناسب تر است که تیغه های مقاوم تر و با کارایی بیشتری داشته باشد. برخی از تیغه های کمان اره دو کاره اند؛ یعنی هم برای کار با چوب و هم برخی از فلزات مناسب هستند. خرید کمان اره با تیغه های دو کاره، کارایی ابزار شما را بالا می برد.

تعداد دندانه های تیغه نیز مهم است؛ برای برش مواد نرم، تیغه با تعداد دندانه های کم و برای برش مواد سخت، تیغه با تعداد دندانه های بیشتر مناسب است.

وزن کمان اره

یکی دیگر از موارد قابل توجه هنگام خرید کمان اره، وزن ابزار است. هرچه کمان اره شما سبک تر باشد، طبیعتا کار با آن راحت تر است و نیاز به صرف انرژی کمتری دارید. سعی کنید کمان اره ای انتخاب کنید که علاوه بر مقاومت بالا، وزن کمتری داشته باشد.

سایز و شکل

انتخاب سایز و شکل صحیح اره بستگی به نوع کاری دارد که قصد دارید با آن انجام دهید. برای برش قطعات کوچک و ظریف از اره برشی کوچک و برای برش شکل های پیچیده از اره برشی کمانی استفاده می شود.

قوس بدنه کمان اره

قوس بدنه نیز یکی از موارد مهم هنگام خرید کمان اره است. در برخی از مدل های کمان اره، قوس بدنه عمیق تر طراحی می شود؛ این ویژگی این امکان را به شما می دهد تا بتوانید برش هایی با عمق بیشتر روی متریال ایجاد کنید. معمولا اره مویی و کمان اره معرق کاری، با قوس بیشتر طراحی می شوند.

بریدن لوله پی وی سی با اره کمانی

بریدن لوله پی وی سی با اره کمانی

قیمت اره کمانی

هزینه اره برشی معمولاً به ارتباط مستقیم با کیفیت تیغه و جنس بدنه آن دارد. در نظر داشته باشید که گاهی اوقات خرید یک اره گران قیمت، هزینه کمتری در آینده برای شما به دنبال دارد.

نکات ایمنی هنگام کار با کمان اره

  • قبل از شروع کار، از اتصال محکم قطعه کار به گیره اطمینان حاصل کنید.
  • تیغه مناسب با جنس متریال استفاده کنید.
  • تیغه را به دقت بررسی کنید. از سالم بودن تیغه و ترک نداشتن آن اطمینان حاصل کنید.
  • از اتصال صحیح و محکم تیغه روی کمان اره اطمینان حاصل کنید.
  • هنگام کار با کمان اره، از عینک ایمنی مخصوص استفاده کنید.
  • هنگام برش با کمان اره، دست و انگشتانتان را از محل برش دور نگه دارید.

خرید اینترنتی بهترین مدلهای اره کمانی

خرید اینترنتی بهترین مدلهای اره کمانی از دیجی کالا

جمع بندی

ما سعی کردیم در این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با اینکه کمان اره یا اره کمانی چیست و انواع آن کدام اند در اختیار شما عزیزان بگذاریم و نکات مهم هنگام خرید کمان اره را نیز بررسی کردیم، در صورتی که شما هم تجربه استفاده و خرید کمان اره را دارید، با ما و سایر بازدید کنندگان به اشتراک بگذارید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت کمان اره چند است؟
قیمت انواع کمان اره بستگی به عوامل مختلفی همچون برند شرکت سازنده، جنس تیغه و دسته اره، ابعاد و اندازه، نوع کاربری، کیفیت ساخت و ... دارد اما در حالت کلی قیمت کمان اره از 10 هزار تومان تا 1 و نیم میلیون تومان می باشد.
بهترین مارک های کمان اره کدام است؟
از بهترین و معروف ترین برند های تولید کننده کمان اره می توان به برندهای اینکو، دیوالت، نووا، باهکو، رونیکس، ال تی اس، استنلی، ایران پتک، اکو، هیوندای، واستر، فورس و ... اشاره کرد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/12/17
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
کمان اره مدل بیگ بر مناسب برش فلزات و چوب
کمان اره مدل بیگ بر مناسب برش فلزات و چوب
کمان اره باغبانی باهکو با فریم جنس فولاد ساخت سوئد
کمان اره باغبانی باهکو با فریم جنس فولاد ساخت سوئد
کمان اره آهن بر آرکا با به یک تیغه‌ 12 اینچی ساخت تایوان
کمان اره آهن بر آرکا با به یک تیغه‌ 12 اینچی ساخت تایوان
کمان اره رونیکس با دسته تفنگی آلومینیومی
کمان اره رونیکس با دسته تفنگی آلومینیومی
مینی کمان اره تایوانی فورس با طراحی ارگونومیک
مینی کمان اره تایوانی فورس با طراحی ارگونومیک
کمان اره آهن بر ایران پتک با تیغه آلمانی مدل CF1011
کمان اره آهن بر ایران پتک با تیغه آلمانی مدل CF1011
کمان اره آهن بر تخت ال اس تی 12 اینچی
کمان اره آهن بر تخت ال اس تی 12 اینچی
کمان اره مویی با دسته فلزی همراه 12 تیغه و یک آچار مخصوص
کمان اره مویی با دسته فلزی همراه 12 تیغه و یک آچار مخصوص
کمان اره کوچک آهن بر با تیغه قابل تعویض
کمان اره کوچک آهن بر با تیغه قابل تعویض
کمان اره کوچک آهن و چوب با بدنه‌ پلاستیکی
کمان اره کوچک آهن و چوب با بدنه‌ پلاستیکی
کمان اره مویی ال اس تی سایز 5 اینچ
کمان اره مویی ال اس تی سایز 5 اینچ
کمان اره دو کاره آهن بر و چوب بر سامکو مدل YPD-450
کمان اره دو کاره آهن بر و چوب بر سامکو مدل YPD-450
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد