منو

کف دریا چیست و چه خواص و فوایدی برای پرندگان زینتی دارد؟

کف دریا چیست؟

کف دریا (به انگلیسی cuttlebone) بخش استخوانی و غضروفی است که از بقایای باقیمانده ماهی های مرکب بجامانده است (از بخش کمر یا ستون فقرات ماهی جدا می شود).

ماهی مرکب که با نام های خساک و سرپاور نیز شناخته می شود، یکی از گونه های جانوران دریایی است که در بسیاری از دریاها، اقیانوس ها و خلیج های آب شور یافت می شوند. این نوع ماهی که از خانواده اختاپوس می باشد یک جانور دریایی بی مهره است و به دلیل اینکه در زمانیکه احساس خطر می کند از خود مرکبی سیاه رنگ صادر می کند ماهی مرکب خوانده می شود.

کف دریا

عکس کف دریا در کنار ساحل روی شن ها

کف دریا در اسلام از نظر خوراکی مکروه است و مصارف خوراکی چندانی ندارد بیشتر مورد استعمال خارجی دارد، رنگ آن سفید بوده و شکلی شبیه به ماهی دارد.

چرا کف دریا به این نام گذاشته شده است؟

همانطوری که قبلا گفتیم کف دریا، در حقیقت غضروفی است که در بدن ماهی های مرکب وجود دارد. پس از مرگ ماهیان مرکب، همه اعضاء بدن آنها توسط ماهی های دیگر خورده و تجزیه می گردد و از آن فقط استخوان پشت آن باقی می ماند.

این قسمت غضروفی استخوان پشت ماهی مرکب به خاطر سبکی روی آب شناور می شود. به دلیل سبکی و سفیدی این بخش غضروفی همانند کف دریا روی آب می ماند و در نهایت به ساحل دریا هدایت می گردد، عامه مردم تصور می کردند که این سفیدی ها کف دریا است، به همین دلیل بومیان منطقه نام آن را کف دریا گذاشتند.

کف دریا در بدن ماهی مرکب

عکس ماهی مرک و کف دریا در بدن ماهی مرکب

کف دریا که به ساحل آورده شده توسط مردم محلی جمع شده و به قیمت خیلی کمی به پرنده فروش ها داده میشود، یا ممکن است ماهی مرکبی که توسط ماهی گیران شکار شده و گوشت آن را جدا فروخته می شود و بخش غضرفی آن که کف دریا نامیده میشود نیز جداگانه فروخته می شود.

انواع کف دریا

کف دریا به دو گونه در بازار یافت می شود

  1. حالت پودری که جهت استفاده انسان به عنوان سفید کننده دندان و ...
  2. حالت سنگی آن که معمولا برای تغذیه پرندگانی مانند عروس هلندی، قناری و مرغ عشق به کار میرود.

خواص کف دریای برای انسان

هر چند در این مقاله موضوع ما خواص کف دریا برای پرندگان است اما خالی از لطف نیست که از خواص بیشمار این ماده برای انسان نیز اشاره ای داشته باشیم:

از خواص کف دریا برای انسان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سفید شدن دندان
  • پاکسازی کک مک صورت
  • برطرف کردن لکه های دور گردن، سینه و دست ها حتی صورت
  • برای لاغری بدن یا از بین بردن چربی های زیر پوست بدن
  • یک ماسک طبیعی برای صورت و دیگر اعضای بدن
  • درمان تراخم چشم به کمک خواص کف دریا

عکس کف دریا

نحوه به دست آوردن کف دریا از بدن ماهی مرکب

خواص و کاربرد کف دریا برای پرندگان

کف دریا که به شکل یک ماهی به رنگ سفید و با بافت آهک گونه می باشد که علی رغم وزن سبک آن دارای بافت محکی می باشد. بافت اصلی این کف دریا، کربوهیدارت می باشد که منبع قابل ملاحظه ای از آهن، فسفر و کلسیم را تشکیل می دهد.

1 - منبع عالی مواد معدنی و کلسیم

همانطور که کلسیم در سلامت انسان و تقویت استخوان ها لازم است، در خصوص پرندگان (مرغ عشق، قناری، عروس هلندی، مرغ مینا و طوطی سانان) به ویژه دوره تخم گذاری که به کلسیم بیشتری نیاز دارند نیز صدق می کند. در حقیقت کف دریا یک مکمل غذایی مهم برای پرندگان است زیرا منبع عالی از مواد معدنی و کلسیم بوده و به تولید گلوبول های خون پرندگان کمک می کند.

کف دریا، منبع ارزانی از کربنات کلسیم و سایر مواد معدنی کمیاب برای پرنده شما است. این یک محصول طبیعی است و عاری از هرگونه سموم یا آلاینده بوده که حفظ و نگهداری آن، محدودیت های سایر مکمل ها را ندارد.

خواص کف دریا برای پرندگان زینتی

خواص کف دریا برای پرندگان زینتی

2 - حاوی آهن، پتاسیم، روی و مس

علاوه بر کلسیم، عناصر کمیاب دیگر موجود در کف دریا هم برای سلامتی پرندگان مفید است. آهن موجود در آن به تشکیل و عملکرد گلبول های قرمز کمک می کند، پتاسیم فعالیت طبیعی قلب و ماهیچه ها را حفظ می کند، روی به تقویت سیستم ایمنی کمک شایانی می کند و مس به گردش خون و بهبودی مناسب کمک می کند.

3 - خواص کف دریا در دوران تخم گذاری پرنده

در دوران تخم گذاری پرندگان که پرنده ماده برای بسته شدن پوسته تخم، به منابع بیشتر کلسیم نیازمند است تمایل بیشتری نسبت به جنس نر برای خوردن از خود نشان می دهد. به همین دلیل است که اکثر پرورش دهندگان وجود کف دریا را در قفس پرنده در زمان تخم گذاری ضروری می دانند.

4 - تقویت و اصلاح منقار پرنده

کف دریا، علاوه بر اینکه یک مکمل غذایی مهم است، بافتی محکم و ترد دارد که آن را به ابزاری ایده آل برای تقویت منقار پرنده و اصلاح نوک تبدیل می کند به صورتی که پرنده نوک خود را به آن می سابد و از رشد اضافه نوک جلوگیری میکند.

اکثر پرندگان به ویژه طوطی ها از کف دریای موجود در قفس استقبال می کنند و وقت زیادی را برای تراشیدن و خوردن آن صرف می کنند. جالب تر آنکه در زمانیکه بدن آنها به تامین کلسیم بیشتر نیاز دارد از کف دریا بیشتر استقبال می کنند.

پیشنهاد مطالعه » بلوک معدنی پرندگان چیست؟

استفاده پرنده از کف دریا

عکس مرغ عشق در حال خوردن کف دریا (کف دریا برای مرغ عشق)

نحوه گذاشتن کف دریا در قفس پرندگان

کیفیت و ارزش غذایی بالای کف دریا، آنرا به یکی از اقلام لازم برای قفس پرنده نموده است تا جایی که پرورش دهندگان پیشنهاد قرار دادن کف دریا به عنوان یک عنصر ثابت در قفس پرنده را می دهند.

این ماده غذایی را می توانید از طریق گیره مخصوص کف دریا، یا ظرف مخصوص آن در قسمتی از قفس که در دسترس پرنده می باشد قرار دهید. ماندگاری این محصول زیاد بوده و تا مصرف کامل آن می تواند در قفس قرار داده شود.

نکته ای که حائز اهمیت است، این است که با توجه به بافت استخوانی و سخت بودن آن لازم است که آنرا از به گونه ای در قفس ثابت نمایید تا پرنده برای خوردن آن دچار زحمت نشود. به همین منظور به همراه خرید کف دریا می توانید گیره مخصوص آن را هم خرید کنید به وسیله این گیره به راحتی میتوانید کف دریا را در داخل قفس نصب کنید.

بهتر است به طور دائم داخل قفس موجود باشد. پرنده در صورت احتیاج به میزانی که می خواهد مورد مصرف قرار می دهد. در مواردی که پرنده به روش اصلی، از آن استقبال نکرد می توانید آنرا خرد یا آسیاب کرده و روی غذای آن بپاشید.

خرید انواع مکمل کف دریا برای پرندگان

شاید بپرسید که آیا می توانید کف دریایی را که در ساحل پیدا کرده اید در قفس پرنده تان استفاده کنید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله شما می توانید از کف دریایی که در ساحل پیدا کرده اید، در قفس طوطی خود استفاده کنید. اما باید آن را به خوبی پاکسازی کنید تا نمک اضافی آن از بین برود. برای این کار شما می توانید آن را شستشو داده و پس از آبکشی آن را در مجاورت آفتاب خشک کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی ماهیت کف دریا و مزایا و معایب آن برای انواع پرندگان پرداختیم. حالا شما می توانید تصمیم بگیرید که با توجه به مطالب گفته شده، تهیه کف دریا برای پرندگان خانگی شما مفید است یا نه؟

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت کف دریا برای پرندگان چند است؟
قیمت کف دریا برای پرندگان هر چند نسبتا ارزان قیمت است اما به عوامل مختلفی همچون ابعاد، وزن، کیفیت و تازگی کف دریا و ... بستگی دارد، و در حالت کلی قیمت کف دریا از 30 هزار تومان تا 70 هزار تومان می باشد.
خواص کف دریا برای پرندگان چیست؟
کف دریا با توجه به وجود کلسیم و مواد معدنی موجود در آن خواص زیادی برای پرندگان دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد : مکمل غذایی عالی - باعث هضم بهتر غذا - تقویت و اصلاح منقار پرنده - تقویت استخوان و پوست تخم در دوران تخم گذاری پرنده
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/14
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد